de toto m het mm J Overspannen MIJNHARDT'S STOKVIS FABRIKAAT SR.S. STOKVIS ZONEN Agent: W. v. Dommelen No. 30. Zaterdag 13 Apr. '29. 52e Jrg. TWEELE BI>AD. BEURSNIEUWS. De fltuwe stemming welke vóór de Feesteigen heerschte, was ook daarna nog waar le nemen, doch langzamer hand begon er meer animo te komen en had alles, op enkele uitzonderingen na, een opgewekt aanzien. De betere stemming te New-York en de lagere noteering van Call money waren de gangmakers. Het duurde echter niet lang of de flauwte domineerde weer. Voor Oltewaarden was er in het begin een zeer opgewekte stemming, doch in verband met de uitlatingen van Hoover, over de niet-medewerking der regeertng be!r<ffende restrictie plannen, volgde er eenige reactie en moesten hun avance gedeeltelijk prijs geven. Aand Koninklijke verloren 5 a 6°/o O 'k Pariakken verloren ongeveer evenveel. Daarentegen hielden de Amerikaansche petroleum sgares zich tamelijk wel op prijs. In de Rubberafdeeling was weinig aff aire en deze aandeelen bleven dan ook zoo goed ais geheel verwaarloosd, door welk gebrek de koersen hier en daar afbrokkelden. Su'kerwaarden waren weinig geani meerd op de minder gunstige berichten uit de suikerindustrie en de steeds afbrokkelende suikerprijzen. Tabakken konden zich na een fhuwe periode weer hers'ellen en een goed deel van het geleden verlies inhalen. De meeste soorten verbeterden een kleinigheid gpdurende de laatste dagen. De rubriek voor industrieelen was vast te noemen, met een goede vraag naar Margarine Unie en Philipsaan- deelen. Door de stiiglng van de geld markt volgde wel eenige reactie. Kunstzljde aandeelen bleven ook tame lijk prijshoudend. Het ongunstige verslag van de Holland Amerika-Lijn bracht een on geanimeerde stemming voor de Scheep, vaartaandeelen. De verwachting dat deze ma*lschapnij weer betere zaken maakte is niet beantwoord, al Ismen voor de toekomst niet pessimislisch gestemd. BINNENLAND. Nieuwe verbinding Zuid Holland Noord Brabant. De gemeenteraad van Dordrecht besloot tot exploitatie van een veer over de Nieuwe Mermede nabij Kop van het Land waardoor een nieuwe verbinding van Zuid-Hollard met Noord Brabant tot stand zal komen. Ford's Automobiel fabriek in Nederland. In aansluiting aan vroegere berich ten betrtff-nde de oprichting van de N.V. Ned. Ford Automobteifabrickmet een kapitaal van f 5 millioen, ver neemt het Corr. Bur. uit goede bron, dat als commissarissen\ van deze nieuwe vennootschap zullen optreden: Edse! B. Ford, president van de Motor C imp., Detroitir. J. A. Ka ft directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, Utrecht: Hon. Ronald D. Kitson, directeur van di Bink of England, Londen mr. R H. Patijn, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister, Den Haag; Sir Persival L. D Perry, chairman van de Motor Cy. Ltd., London; mr. Aug.Philips.voor zitter van het Verbond van Ned. Werk gevers, Den Haag en C E Soremen, jngpnipur. Detroit. Dreigende Conflicten in verschillende industrieën. te Tilburg. Door de firma Stevens Co steen fabrikanten alhier is een loonsverla ging aangekondigd voor het geheele personeel. Waar de ingediende eischen van het personeel tot handhaving van de bestaande loonen niet worden in gewilligd, heeft de R-K Ned. Steen fabrieksarbeidersbond een ultimatum gesteld, waarin wordt te kennen ge geven, dat het 70 man sterke perso neel op 15 April in staking gaat, Indien aan de eischen niet wordt voldaan. Op het oogenbilk is de fabriek overbelast met werk. te Qouda. Er dreigt ta dezer stede een nieuw arbeidscor flict, dat thans de sigaren- industrie betreft. Zaterdag Is aan de directie der N.V. sigarenfabriek „Su matra" een schrijven overhandigd, waarin tegen 13 April een staking wordt aangekondigd, zoodat op 15 dezer de arbeid niet zal worden her vat, indien de directie zich niet bereid verklaart de in het tabaksbewerkers bedrijf tusschen patroons- en arbei dersorganisaties bestaande collectieve overeenkomst na te komen. De directie der „Sumatra" zou n l. zulks ten einde te ontkomen aan de uitbetaling van yergoeding voor verzuim op Kerstmis en Nieuwjaar, haar personeel ontslag hebben gegeven en het later weer hebben aangenomen. Ook in ander opzicht kwam de directie volgens de werknemers haar verplichtingen nie' na. De arbeidersorganisaties namen hiermede geen genoegen en hebben, daar de inmiddels met de directie gevoerde besprekingen zonder resul taat bleven, thans het ultimatum gesteld. Bij dit dreigende conflict zijn in totaal 23 arbeiders betrokken. te Boscoop. in verband met het bericht dat een staking onder de Boskoopsche boom kweekers niet uitgesloten zou moeten worden geacht, vernemen wij, dat Za terdag op de vereenigde vergadering van de tuinbouwarbeidersbonden be sloten is, de tusschenkomst van den rijksbemiddeiaar in te roepen, om de neutrale patroons alsnog te bewegen in onderhandeling te treden met die organisaties. De R K patroons hebben de ge stelde eischen ingewilligd. De financleele vet houding tusschen Rijk en Gemeenten. Het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten hetft een adres aan de Tweede Kamer gezon. den, waarin verschillende bezwaren worden kenbaar gemaakt ten aanzien van het wetsontwerp tot herziening der financieele veihuuding tusschei het Rijk en de gemeenten, dat ook in zijn inmiddels door de regeering ge wijzigden vorm, de adressante geens zins bevredigt. De geopperde bezwaren komen in hoofdzaak hierop neer: De htff.ng van opcenten op dt fondsbelasting is voor vele gemeenten een ondeugdelijke vorm van plaatse lijke inkomstenbelasting. De regeering heeft getracht hierin verbetering tt brengen door een klassiflcatie bij dt fondsbelasting aan te brengen dit niet kan worden aanvaard. Adr. stelt vast. dat het voor veit gemeenten noodzakelijk zal blijken, een deel der Inkomsten te vinden ud een belasting op het inkomen dat ah zoodanig voor tal van gemeentenniei geschikt is de oorspronkelijke voor Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Te veel geëfscht. In 1811 werden er plannen gemaakt voor een prachtig paleis, dat Napoleon wilde laten bouwen bij de barrière van Passy Op de terreinen, die men voor den bouw van 't paleis noodig had. stond Het huisje van een schoen maker, die Simon heette. Dit pothuis was hoogstens 200frs waard, maar Simon wist dat men het noodig had en hij besloot om van deze gelegenheid voordeel te trekken. Toen de intendant, d.i. een opziener of rentmeester, hem kwam vrager naar den prijs van zijn eigendom sprak S'mon: „ik wil het afstaan voor 20 000 frs." „Zoo, zoo", zei de rentmeester „weet je wel dat het honderdmaal de waarde is?" „]a, dat kan wei zoo zijn", ant woordde Simon, „maar ik sta er niet op, mijn eigendom te verkoopen dan tegen 20.000 frs., want mijn voor gestelde opcentenheffing met de daar aan verbonden class flcatle, zoodat Adr. moet herhalen zijn zeerstelligen aandrang om aan de gemeenten de keuze te laten tusschen opcentenhef- fi >g en eigen gemeentelijke inkomsten belasting. te tuffen door de Rijks administratie. Ook na de aangebrachte wijzigin gen zijn er een aantal gemeenten,die met de voorgestelde limiteering van de belastinghtffmg uit het inkomen de begrooting niet sluitend zuilen kunnen maken, tenzij zij de perso- neele belasting opvoeren tot een hoogte, dieniet aanvaard kan worden. Adressant is gebleken, dat, nadat rekening was gehouden met alle in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, er nog ruim honderd gemeenten wa ren, die met een heffing van tachtig opcenten op de gemeente—fondsbe lasting hare begrooting niet sluitend zouden kunnen maken. Het is daar om, vooral ook met het oog op de toekomstige ontwikkeling, noodig.dat de gemeentelijke belastingmogeHjkhe- den worden verruimd, anders zou wellicht de uitspraak dér regeering. dat het instituut der gemeenten nog een groote toekomst heeft, tot een phrase worden gemaakt. Naast deze twee hoofdpunten zijn in het adres nog een. aantal andere opmerkingen artikelsgewüze opgeno men betreff nde: de ulikeering per inwoner; de garantie en de limiet; annexatie fondsbelasting, opcenten vermogensbelasting, uitkeering grond belasting, opcenten fondsbelasting. verteringsbelasting, bijdrage provincie aan noodlijder.de gemeenten, precorio- rechten. Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuw- Stillende en Zenuwsterkende ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Propaganda R.R. Werkliedenverbond Zondag werden over't geheele lano de door het R.K. Werkli denveibord iangekondigde meetings gehouden. Z hadden plaats te A'dam, Alkmaar. Enschede, Zwolle, Den Haag, Uirecht Arnhem, Tilburg, Eindhoven, Vlis- singen en Maastricht. De deelneming aan deze propa ganda vergaderingen was overal zeei groot. Zoo waren in de Tlvoli-zaal te Uirecht 1700 menschen bijeen. Tt Enschedé was een optochi georgari seerd, waaraan mei 30 vaandels 2500 menschen deelnamen. In Den Haa^ had de bijeenkomst plaats in de H Hartkerk, waar ook een Lof werd gecelebreerd In alle bijeenkomsten werd een motie aangenomen, waarin de ver gadering: verwacht van degenen, die gedu rende de komende vierjarige regee ingsperiode zullen worden geroeptr •ot medewerking aan de wetgeving In ons vaderland, A. dat zq krachtig zullen bevorde ••en het totstandkomen van de noodig? wettelijke regelen, welke den arbeid in zijn breede beteekenis de verove ring van een volwaardige positie Ir onderneming en bedrijf zullen ver gemakkelijker B, dat zij zoodanige wettelijke voor zieningen zullen helpen trtff -n, waar loor den arbeider bij voorkeur door oedrijfsregelingen, een onbezorgde oude dag gewaarborgd zij C dat door het totsiandbrengen van een Rljkskindertoeslagfonds, waarvan de kosten te dragen door het bedrijf, voorts door verlichting van lasten (belasting schoolgeld enz.) en door eens ruimere toepassing van de woningwet, de positie van het groote gezin worde verbeterd draagt het Bestuur van het R K. Werkliedenverbond op de urgentie van de boveng noemde punten overal waar wenscheiijk te bepleiten en met alle geoorloofde middelen de verwe zenlijking ervan te bevorderen en doet een beroep op alle katholieke arbeiders om in de R.K. Arbeiders beweging, ook en vooral door eigen kracht, te komen medewerken aan de verovering eener maatschappelijke positie, die in overeenstemming is met de menscheiijke waardigheid en met de gewichtige diensten, welke de arbeiders aan de samenleving bewijzen. De Ulrechtsche Publicaties. Dr. Ritter heeft een tweede schrijven gericht tot Minister de Geer in antwoord op diens brief en ten besluite zijnerzijds van de gevoerde briefwisseling. Hij spreekt zijn ver bazing uit over 's ministers opvatting als zou 't herhalen of napraien door de regeering van 'n ongecontroleerde bewering door een harer agenten (van Beuningen) die bewering ver heffen tot een onaantastbare waarheid Een simpele vraag op 7 Maart aan Dr. Ritter gesteld naar den gansch niet geheimen datum, waarop hij het origineele document met eigen ooger heeft gezien zou de regeering hebben behoed voor het ffleggen van hare verklaring van 22 Maart. Dr. Ritter verklaart thans le. dat zijn publicatie is mogelijk geworden door de welwillendheid van een agent van de Nederiandscht regeering 2e. dat de ontwijfelbare echtheid van het document is aangenomen op grond van de mededeelingen var dien agent en van de deskundige inlichtingen over het document zeil te diens kantore aan Dr. Ritter ver schaft 3e dat die echtheid door hem ook na het Belgische dementi is volgehou den op grond van hernieuwd overleg met dien agent. vaderen hebben hier ook in gewoond." De intendant vertelde nu aan dt architecten, wat de schoenmaker had gezegd Zij waren natuurlijk zetrver oniwatrdigd. maar keizers houden niet van wachten. Napoleon was ongeduldig om het werk te zien be ginnen, en men besloot Simon te geven wat hij vroeg. Twte dagen later kwam de inten dant bij Simon terug om hem te zeg gen, dat hij de hooge som uitbetaald zou krijgen. Maar Simon weigerde, zeggende„Ik heb er eens over na iedacht. maar ik wil geen 20.000 frs., maar 40.000 frs. hebben". Met dit gezegde kon de intendant teruggaan De onderhandelingen wer den gestaakt. De architecten gingen nog eens overwegen of ze het zonder Het huisje van Simon konden doen maar het resultaat was. dat ze de som van 40 000 frs. maar aan hem zouden uitbetalen. De intendant kwam nu voor den derden keer bij Simon aan om hem deze maai 40 000 frs te betalen. Maar nu zelde Simon: „Omdat ge me nu hebt laten wachten, moet ik 60.000 frs. hebben'. Nu werden weer alle plannen ver anderd. Eirdelfik zag men er een gat in, n.l. men wilde het buisje van den VOOR DE HUISVROUW. Gordijnen wasschen Nu de schoonmaak in het land is worden ook de gordijnen voor dt ramen weggehaald en gewasschen Dit geldt hoofdzaktlijk voor de glas gordijnen. De overgordijnen worden meestal flink builen uitgeklopt, afge schuierd en nagekeken of alle ringen er nog wel stevig aanzitten. De glasgordijnen. Zitten er ringen aan die gemakkelijk kunnen roesten, dan worden die er eerst afgehaald Daarna worden de gordijnen gemeten, zoowel de lengte, als de breedte (De maten moeten goed bewaard wor den, omdat het anders kan gebeuren dat de gordijnen gekrompen zijn Week daarna de gordijnen in lauw water tn zout ongeveer een halfuur Maak in dien tijd een vet sop var Sunlightzerp Knijp de gordijnen voor zichtig uit het water en zout en wasch ze in 't zeepsop. Het wasschen mag vooral niet over de hand gedaan wor den, omdat het weefsel erg teer fs "n het gebeurt ook maar al le dik wijis dat. wanneer de gordijnen in 'i water komen, er overal gaten In komen Dat is natuurlijk alleen het geval bii oude gordijnen, en gordijnen die veel op de tocht hebben gehangen Sla de UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. (Op reis). schoenmaker dan maar in brand ste ken. Deze beraadslagingen hadden eenige weken geduurd En Simon, die oang werd, ging naar het huis van den intendant en bood 40.000 frs maar men stuurde hem weg. Den volgenden dag trok hij nogmaals de stoute schoenen aan en bood den intendant 20 000 frs., maar men wilde niets meer van hem weten. Simon trok nu af. Ondertusschen had Napoleon een nederlaag geleden tegen de volkeren in den slag nabij Leipzig, zoodat er van de plannen van een nieuw paleis nieis kon komen. Ten laatste moest Simon wegens omstandigheden zijn huisje verkoopen voor slechts 125 frs. De droombeelden van Napoleon en van den schoenmaker waren geheel teniet gegaan, daar ze buitensporig waren in hun eischen. JAN. Ouderwetsche degelijkheid Moderne constructie Lage prijzen Stationsstraat 10f Waalwijk. goioijnen zoo eenige keeren in steeds schoone soppen uit, tot het water schoon blijft. Daarna worden ze eenige keeren in lauw water uitgespoeld, uitgekne pen en gesteven. Ciême gordijnen worden gekleurd voor ze gesteven worden. Hel kleuren kan gedaan worden met thee, kolfie, Ciême stijfsel. Doe wat thee of kolfie in het laatste naspoel water, tot het de goede kleur heeft. Wanneer ciême stijfsel gebruikt wordt, kan des'ljhel meteen dienst doen om ze te stijven. Wordt thee of kolfie gebruikt, dan worden ze nog daarna gesteven met gewone stijfsel. Het stijven Hiervoor wordt grbruikt gekookte stijfsel. 'Eerst wordt de stijfsel aangemaakt (org. 1 lepel voor 1 gordijn) met een weirlg koud water. Zorg ervoor dat alle klontjes er goed uitgewreven zijn. Daarna wordt ineens in hef midden van de kom zooveel kokend water er bfi geschonken, tot de massa door schijnend begint te worden. Daarna komt er bij die hoeveelheid stijfsel zooveel koud water tot juist het gordijn er doorgehaald kan worden. Bij witte gordijnen kan er bii de stijfsel een weinig blauwsel gedaan worden, om de gordijnen witter te doen lijken. Daarna worden ze gerekt en gemeten en dan kunnen ze gestre- ken worden of ze kunnen op een laken op den grond op de goede maat opgespeld worden en dan hoeven ze niet meer daarna gestreken fe worden. LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaand artikel als ingezonden stuk te willen opnemen in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat betuig ik U wel mijn dank. De Rijkslandbouwconsulenl H. E. Huizenga. Breda, 1929. EEN EN ANDER OVER DE ONT- WATERING VAN DE LANDERIJEN EN HET PEIL VAN HET SLOOT WATER IN HET ALGEMEEN. Onlangs werden door mij in dit RUSTIG LEVEN BOVENAL! Dra 't huis van stadsmuis was bereikt, „Nu, neef, goed opgepast", Zei stadsmuis, „uitgekeken maar, Dat men ons niet verrast". Ze kropen door een gaatje nu En kwamen in een gang, □aar was 't heel donker, veldmuis zei „Neef, 'k word een beetje bang". Toen kwamen ze !n een kelder aan Heel lekker rook het daar, De stadsmuis zei: „Wees nu gerust, Hier neef. is geen gevaar. Nu kunt ge kiezen wat ge lust, Wat wilt ge nu eens eten? Ge zult wel honger hebben nu, We hebben vroeg ontbeten." De veldmuis keek eens even rond, Hij zag veel lekk're zaken, Waarvan de naam hij niet eens wist, Noch, hoe ze zouden smaken. De stadsmuis legde alles uit, „Kom," zei hij, „nu aan 't smullen, Proef van die worsten eerst maar eens Die vast u smaken zullen". Wat smulden beide muisjes nu, De veldmuis nog het meest. Die in zoo'n heerlijk eetpaleis Nog nimmer was geweest. Eerst werd eens van de ham geproefd, Daar was een overvloed Toen van de kaas. de worst, het spek, Wat smaakte 't alles goed (Wordt vervolgd.) AMSTERDAM ROTTERDAM «KONINGEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5