Heeren- en Kiiiflerhieedin} magazijn ie Adelaar". VoorHoed of Pet Bernard Vaes Schoonmaak Hoeden en Petten „Het Anker" Pat is JE ADRES. H. VERHULST, Voorjaar 1929. blad eenige mededeelingen gedaan over den toestand van het grasland. Het eerste punt, waarop ik de aan dacht vestigde is dit, dat de ontwate ring' nog zoo heel veel te wenschen overlaat. In verband hiermee moge ik thans -over bovenstaand onderwerp hier ter plaatse eenige opmerkingen maken. Een van de grootste bezwaren waar mee men over het algemeen te kampen heeft bij de uitoefening van het land bouwbedrijf, is een te hoogen stand van het grondwater. Met dezen stand komt veelal het peil van het slootwa ter overeen. Een te hoog peil in de sloot wijst dus vaak op een te hoogen grondwaterstand. In de 2e plaats kan opgemerkt wor den, dat er ook dikwijls geheel ver keerde inzichten bestaan omtrent het meest gewenschte sloot peil, eventueel den meest gewenschten grondwater stand. Daarom zij het mij vergund het volgende over deze kwestie in dit blad mee te deelen. 1. Voor alle zand- en kleigronden en voor alle landbouwcultures is het wenschelijk in den winter het peil zoo laag mogelijk te hebben voor de veengronden is de toestand anders. Deze moeten voortdurend een vrij hoog watergehalte hebben. Drogen ze sterk uit, dan nemen ze later hoogst moeilijk of in het geheel geen water meer op. Daarom mag hier de stand van het grondwater niet te laag zijn. In den zomer moet de toestand als volgt zijn: 2. Bij gedraineerd bouwland is het wenschelijk, dat de stand laag is, b.v. minstens 1.20 M. beneden het maai veld. 3. Bij gedraineerd grasland kan 'n overeenkomstig peil als wenschelijk worden beschouwd. 4. Ongedraineerde perceelen bouw land op kleien zavelgronden moet men zoo spoedig mogelijk draineeren. Laat de stand van het slootwater een behoorlijk diepe drainage niet toe, dan moet deze verlaagd worden. In enkele polers is men van mee ning, dat ook zonder drainage de bo dem ten allen tijde voldoende ontwa terd kan worden. Dit wordt dan toe geschreven aan de aanwezigheid van spleten in den ondergrond of aan een veenlaag onder de klei. Door dit een en ander wordt een snelle waterbewe ging naar de slooten mogelijk en wordt drainage overbodig. 5. Het draineeren van zandgronden ban onder omstandigheden ook zeer wenschelijk zijn, wanneer ze niet be paald een hooge ligging hebben. Be hoorlijk vruchtbare, niet te hooge zandgronden komen er het eerst voor in aanmerking. (In het Westen van mijn ambtsgebied beeft men er zich op zandgrond ook meermalen mee bezig gehouden). 6. Met het draineeren van blijvend grasland houdt men zich over het alge meen minder bezig dan met de drai nage van bouwland. Een bezwaar voor den grasgroei is dit draineeren niet en in vele gevallen wordt een gunstiger toestand verkregen, wat de graszode betreft. Het is echter nog niet uitge maakt in welke gevallen het drainee ren van grasland beslist rendabel is. 7. Als men ongedraineerd land heeft, dat door greppels ontwaterd wordt, dan moet het slootpeil natuur lijk beneden den bodem van de greppels zijn. Een lagere stand levert voor de cultuur geen voordeel, maar ook geen bezwaar op. Een lagere stand, zou wen schelijk kunnen zijn met het oog op gedraineerd land, dat elders in de zelfde polder gelegen zou kunnen zijn. Bij aanwezigheid van een veenlaag in den ondergrond kan het wenschelijk zijn, dat het peil eenigszins hoog is om uitdroging van de veenlaag te voorkomen. (Zie punt 1). 8. Heeft men ongedraineerd gras land, dan is een slootpeil van pl.m. 50 c.M. beneden het maaiveld voldoende, als de greppels niet dieper zijn. Een lagere stand van het slootwater levert voor het grasland geen bezwaar op, zelfs al zou deze stand meer dan een Meter beneden het maaiveld zijn. Een plotselinge verlaging van den grond waterstand kan voor grasland echter bedenkelijk zjjn. Moet een verlaging plaats vinden, dan is het beter, dat dit geleidelijk gebeurt, zoodat de graswor tels in de gelegenheid, zijn de verlaging van den grondwaterstand te volgen. 9. Bij de twee voorgaande punten heb ik aan zandgronden, zavelen kleigronden gedacht. Ligt er moer on der een kleilaag van 30 40 c.M. dikte, zóoals dat meermalen voorkomt, dan moet er aan worden gedacht, dat het water aan deze moerlaag niet al te zeer wordt onttrokken (Zie punt 1). Overigens is men op kleigronden veel al van meening dat hoog gelegen gras landen beter van kwaliteit zijn dan laag gelegen perceelen. 10. Het inzetten van water in de slooten heeft voor de voorziening van de planted met water geen beteekenis, zoolang het peil van het slootwater beneden den bodem van de greppels blijft, omdat bet indringen van het water uit de slooten veel te langzaam gaat. Blijft de stand van het slootwa ter dus beneden den bodem van de greppels, dan zal dit geen invloed van beteekenis hebben op den stand van 't grondwater, d.w.z. eene periodieke verhooging of verlaging van het sloot peil zal dan van beteekenis geen ver andering brengen in den stand van 't grondwater. Dit geldt natuurlijk niet. als men met een ondergrond te maken heeft, waar b.v. scheuren of spleten inzitten of die op een andere wijze ZEER doorlatend is. Dit komt misschien niet vaak voor. 11. Bij het voorgaande heb ik in hoofdzaak aan het slootpeil gedacht. Betreffende de grondwaterstand zij opgemerkt, dat deze altijd tamelijk laag moet zijn. Hierdoor en door een diepe bewerking van den grond zal 't diep wortelen van de gewassen (ook van de planten op bet grasland) in de band worden gewerkt. Er zal op deze wijze meer worden geprofiteerd van den voedselvoorraad in den bodem en in tijden van droogte zal men biervan minder gauw nadeel ondervinden. 12. Op zandgrond moet men het diep wortelen van de gewassen bevor deren, hetgeen men kan doen door: a. Den grond diep te bewerken. b. Hierdoor ook in diepe lagen de humus met den grond te vermengen en op deze wijze de structuur en daar mee de watercapaciteit tot grootere diepte te verbeteren. c. Gewassen in de vruchtwisseling op te nemen die van nature diep wor telen. De openingen, die door de wor tels van deze gewassen in den grond worden achter gelaten, zullen door minder diep wortelende worden benut om er in door te dringen. In verband met al het voorgaande zij tenslotte opgemerkt, dat op lichte gronden of op gronden met sterk door- latenden ondergrond de stand van het water in de slooten in den zomer wel eens te laag kan zijn, met het oog op het gevaar, dat de stand van 't grond water hierdoor wel eens te laag zou kunnen worden. Op; kleigronden, die geen ondergrond bezitten met een zeer bijzondere door- latendheid, bestaat er echter ook in den zomer geen gevaar voor, dat de stand van het slootwater voor den groei van de gewassen te laag kan worden. Een zeer lage stand is zelfs op de kleigronden in den zomer zeer wenschelijk, om o.a. de zekerheid te hebben dat men het overtollige water ook spoedig kwijt kan worden. Moeten de slooten dienen voor drink watervoorziening voor het vee, enz., of voor afschatting van perceelen wei land, dan moet er natuurlijk een vol doende hoeveelheid water in zijn. De Rijkslandbouwconsulent H. E. HUIZENGA. Breda, 1929. GEMENGD NIEUWS. Revisie in dp mak (Hes en-Nieuwer kerk? In verband met de opzienbarende be kentenis van het .echtpaar Kr. te Rot terdam in zake den moord te Giesen Nieuwer kerk, waarbij zij medegedeeld hebben valsche verklaringen te hebben afgelegd, ten gevolge waarvan Klunder en Theunissen tot 15 jaar gevangenis straf zijn veroordeeld, had een corres pondent van „De Tel." een onderhoud met mr. H. N. J. C. van Meerten, ad vocaat te Den Haag, die destijds Klun der als verdediger was toegevoegd. De heer van Meerten deelde mede, dat de procureur—generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, in het onder houd dat gisteren heeft plaats gehad, de toezegging heeft gedaan, met den meesten spoed en de grootste nauw keurigheid een onderzoek te gelasten naar de gepubliceerde feiten en de justitie te Dordrecht in deze instruc ties te geven. Bij den Hoogen Raad werd tevens gedeponeerd een schrift van vrouw K. uit Rotterdam, waarin zij een uitvoe rig verhaal heeft gedaan hoe zij tot de valsche verklaring onder pressie zou zijn gekomen en verder een briefje van den Rijks-rechercheur De Jong, thans te Utrecht, waarop hij volgens vrouw K. zou hebben geschreven, wel ke verklaringen het echtpaar K. voor de Rechtbank zou hebben af te leggen. Eep onmiddellijke invrijheidsstelling is niet bepleit bij de gisteren gehouden conferentie, maar wel een revisie van het arrest van het Haagsche Gerechts hof, waarbij zij tot 15 jaar gevangenis straf werden veroordeeld. De Hooge Raad heeft de gegrondheid van de te berde gebrachte feiten te on derzoeken en kan dan de zaak naar een ander gerechtshof, niet het Haag sche in dit geval, verwijzen. De Hooge Raad kan voorts in zulk een geval ge lasten, dat de tenuitvoerlegging van het arrest geschorst wordt. Ruim drie jaar is mr. van Meerten met deze zaak bezig geweest. Op verzoek van de aan- j nemers Stuy te Baarn, by wie beide veroordeelden werkzaam waren voor den moord op den seinhuiswachter, heeft hij een nieuw onderzoek ter hand genomen, omdat voor hen de onschuld van beiden vaststond. Revisieverzoeken hadden echter geen succes, omdat het echtpaar K. bij zijn afgelegde verklaringen bleef. Later heeft mr. Roobol, advocaat te Arnhem, zich op verzoek eveneens met het on derzoek belastbij heeft 2 April j.i. 'n nieuw revisieverzoek bij den Hoogen Raad ingediend. Daarin was echter nog geen sprake van de verklaringen van bet echtpaar K., die pas een paar dagen later gevolgd is. Dat het echtpaar K. nog wegens meineed vervolgd zal worden, schijnt niet tot de onmogelijkheden te hooren. In het Westelijk deel der Veree- nigde Staten is de hittegolf van de laatste dagen gevolgd door sneeuw stormen en een hevige vorst. Deze plotselinge omslag van het weer, die bijna zonder wedergade is, heeft verscheidene slachtoffers ge- ëischt, benevens een groot aantal ziek tegevallen veroorzaakt. Op de Hudson werd de scheepvaart bijna onmogelijk gemaakt door een sneeuwstorm, welke het uitzicht onmo gelijk maakte. Te Gemantown in Pennsylvanië, waar de thermometer Maandag nog op 90 gr. Fahrenheit stond, is Woens dag veel sneeuw gevallen. In het Noorden der stad Neuren berg heeft zich een vreeselijk familie- dama afgespeeld. Een 67jarige lee- raar, die eenige jaren geleden gepen- sionneerd was, loste een schot op zijn 34jarigen zwakzinnigen zoon en trachtte daarna zichzelf door een schot in den slaap te dooden. De man leed reeds eenigen tijd aan een geschokt zenuwgestel en aangezien hij geloofde, dat hij niet lang meer zou leven, wilde hij zijn zoon mee den dood innemen, teneinde zijn vrouw van de zen last te bevrijden. De zoon kreeg slechts een licht schampschot, terwijl de vader in levensgevaarlijken toestand naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. De te Nieuw—Borgvliet, bij Ber gen op Zoom, alleenwonende bejaarde vrouw van G., die Vrijdag j.l. tijdens het aanmaken van een kachel met haar kleeren in brand geraakte, en met ern stige brandwonden naar bet Algemeen Burger Gasthuis alhier moest worden vervoerd, is aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Te Landsberg aan de Warthe stapte een 67jarige vrouw in den sneltrein naar Schniedemülil, inplaats van in het boemeltreintje, waarmede ze naar haar dorp wilde terugkeeren. Toen de vrouw de vergissing bemerk te, sprong ze uit den zich in volle vaart bevindenden sneltrein. Ze werd zoo ernstig gewond, dat ze weldra over leed. KUNST EN LETTEREN. Mevrouw Noordewier-Reddmgius te 's Bosch gehutdigd. Ter gelegenheid van haar zestigsten verjaardag werd j 1. Zondag Mevr. A Nourüewier-Rtaaingius irt de grooie zaal van het Concerigtbouw door hei Koninklijk 's Hcrtuger.Dus.th' Mannen Koor en Bosch' ücmer.ga koor, op zeer bijzondere wijze genuidrgd. Het feit, dat deze grooie Neder- landsche zangeres Brabarasche is, ze werd op 1 September I8b8 te Deurne geboren, gal aan dn con cert een heel eigen karakter. Een eere-comné, waarin o.a. zitting hadden genomen de Commissaris der Koningin, de oud burgemeester en burgemeester van 's HertogenDosch, de burgemeester van Deurne, de voor zitter van 's-Hertogenbosch Belang' en de leiders der verschillende kunst vereenigingen, was te harer eere samengesteld. „Het Huisgezin" had bij deze gele genheid een huldigingsnummer uitge geven, waarvoor de burgemeester van 's Hertogenbosch mr. F. J. van Lan schot, Willem Mengelberg, Evert Cor nells en anderen bijdragen hadden afgestaan. Van de groote bewondering, die men ook in de hooidstad van de Pro vincie Noord-Brabant voor haar heeft, gaf een stampvolle zaal op enthou siaste wijze uitii g. Namens de gemeente 's Hertogen bosch Bosch'Gemengd Koor, Konink lijk 's-Hertogenbosch Mannenkoor, Bosch Belang en 's Hertogenbossche Kunstkring, heeft mr. F. J. van Lan- schot haar na afloop van het concert gehuldigd. Hij gewaagde van den trots der Brabanters haar een der hunnen te kunnen noemen en sprak de verwach ting uit, dat weldra in de Ned. Her vormde Pastorie te Deurne een gevel steen zou worden onthuld, vermeldend dat daar de Brabantsche Aaltje Red- dingius op 1 September 1868 werd geboren. Verschillende bloemstukken werden aangeboden, waaronder een fraai bloemstuk der gemeente Deurne daarnaast een oorkonde van het Bossche stadsbestuur, een boekwetk „Brabant in beeld" van Bosch' Belang en een Bossche koek van de be kende fiima j. Suijs. Paus en Koning. (Vrqheids Cantate). Ter blijde herdenking van de op tossing uer Romcinscne kwestie en net a.s. gouueit PiicsieijuDiié van Z H. Paus Pius XI zal binnenkort bij den muziekuligtver A. Biemans te Üisieiwijk, verschijnen een feest cantate ouder bovenstaar.den titel. Deze cantate werd gecomponeeto door üert Heer j. van Nuenen u Berlicutn op tekst van Kap. P. van Riet. Ze is geschreven voor drie stemmig Mannenkoor, Tenor en Bariton-solo, Kwartet, Volkslied en Orgel- ot Pianobegeleiding, in alte opzichten een schitterende aanwinst voor onze zangkoren 1 geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaat, zacht en blank door furol. DRUNEN. Door enkele personen is een bijcenkumsi genuuuen om ie nomen tot een Corrmé iet gelegenheto van het 50 jarig priesterfeest van Z. H. Paus Pius XI Het comité is gekozen en bestaat uit: den WetEerw. Heet Kapelaan Wiltems, President en de neeren J. Peldeis, L. Pijnenborg, L. Sikkers en jos. v. Kessei. Dezen winter is voor het eerst alhier eene huianouüschool opgericht, waaraan verschillende jongens heD- ocn deelgenomen. Thans worden reeds plannen Ocraamd om lot een tentoon stelling over te gaan, welke wij spoedig verwachten, Mocht de groote tentoonstelling van den Missienaaikring zich j 1 Zon dag in een druk bezoek verneugen, met minder was dat op Maandag en Dinsdag, waarop talrijke vreemdelin gen van uit den ve.reii omtrek ge nomen waren om de prachtige kieeren, eigenhandig door de dames gemaakt, in oogenschouw te nemen. Wij zagen veie Eerw. Geestelijken en andere autoriteiten, welke zien dt moeile getroostten een kijkje te nemen, waarvan zij geen spjji genaü hebhen. Het was wel de moeite waard om dezepriesterkleeren, altaarparamenten, processie benoodigdheütn, in een wuord een geneeien uitzet voor dt nieuwe kerk van pastoor Pater de lager, in Wanbi, N.Guinea bestemd, ie zien. Bij deze gelegenheid werd door de Eeiw. Paters van het H. Hart te Til ourg een film gegeven over de missie van Ned. N Guinea, alwaar Pater van den Bergn, welke deze lezing gat, ruim 28 jaren is werkzaam geweest Onvermoeid verklaarde Z Eerw. uren iang de schoone lichtDeeiüen die op net doek werden gebracht over dt Missie, Wij kregen te zien vooreerst net vertrek der Missionarissen vanai net Misstenuis te Tilburg, per trein, om later met een grooie boot te rei zen naar Batavia en vandaar verder te gaan naar Colombo, een der groote navens van Java. Spr. voerde ons verder naar Makassar, Soerabaja en Celebes, waar hij liet zien hue dt rouwen aan den arbeid waren om nun eigen kleeren te weven en ook oij het oereiden van het etenverdei ae verschillende volksspelen en feest- dansen, die aldaar op gepaste mantei geschieden. Verschillende Zusters en Paters werden op het doek vertoond, alsmede vele kerken en scholen, ge bouwd door Paters en Broeders uit Holland. Hij liet duidelijk uitkomen dat er nog veel kan en moet gedaan worden, doch de noodige steun ont breekt. Veel moet er gegeven worden, veel is er noodig om nog vele heide nen terug te brengen op den waren weg. Hieraan, aldus spr., kunt U allen veel bijdragen vooral door gé- bed, maar ook met stuffdijken steun. Wij kregen tevens een duidelijk beeld van den moeitevollen arbeid der missionarissen en welken zwaren arbeid ze moeten verrichten. Ook werden de verschillende vak ken welke daar worden uitgeoefend, op het doek gebracht en hoe ze in korten tijd een kerk bouwen met eenige groote keien, bamboepalen en eenig Indisch riet. De Eerw. Pater hoopte ook dat in Drunen veel gegeven zal worden en als er ook jongens of meisjes zijn die zich bereid vinden om daar ginds te gaan zien, wij kunnen er nog veel gebruiken. Spr. bracht dank aan de dames van den Missienaaikring voor het schoone werk wat hier voor de Missie is tentoongesteld en hoopt ook dat allen hun steun zullen blijven geven, opdat er nog vele heidenen kunnen bekeeren. De WelEerw. Heer Kapelaan dankte den Pater voor zijn schoone en leer- VOOK HANDEL EN INDUSTRIE. Het aangewezen adres voor Uw Hinthamerstraat 5, - DEN BOSCH. - Voordeellger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vughterstr. 65, DEN BOSCH. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Cmque modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maai). Heerenmodemagaztjn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. zame rede en de dames voor hunne actie. Hij bracht tevens dank aan alten die iets tot het welslagen der Missie- lentoonstelling hebben bijgtdiagtn. Daarna weiden een 6U tal prijzen verloot, weike gedurende de tentoon stelling waren te zien. De eerste prijs vlei ten deel aan H. Brok. De andere prijzen werden eveneens uitgereikt, waarna per slot van rekening een groote menigte met lichte beurzen nuiswaarts keerde. De uitstag van deze tentoonstelling heeft de hooggespannen veiwachtln- gen verre overtreffen. Drunens Ka- inolieken hebben getoond, ook hier de missie-actie hoog te willen op voeren. De naaikiing mag met genoe gen op zijn werk neerzien. CAPELLE. Gedurende de maand Maart werd in de Rijkspostspaarbank op het nulppostkantoor alhier ingelegd 16998,58 en terugbetaald 14264.25. A.s. Donderdag 25 April, des voorm. van hal! tien tot 12 uur en des nam van 1 tot 4 uur, zal in het gymnastieklokaal der O. L. School in de Kom alhier, voor deze gemeente de herijk van maten en gewichten plaats hebben. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des nam. 2 uur op te treden Ds. Ewoldt uit Raamsdonksveer. Tot visiteuse bij het douanekan toor te Roosendaal (N.B.) is benoemd onze vroegere dorpsgenoote, Mej. P. v. d. Hammenv. d. Schans. Voor het afhalen der weggeld- kaarten zal op Vrijdag 19 April a.s. des voorm. van 9 tot nam. 1 uur en van 2 tot 4 uur in het gymnastiek lokaal der O. L. School in de Kom alhier zitdag worden gehouden, terwijl voor dit doel te Vrijhoeve-Capelle op Maandag 22 April d.a.v. des voorm. van 9 tot 12 uurophet gemeentehuis zitdag zal worden gehouden. In de plaats van den heer J. Eisenga, die overgeplaatst is naar Giessen Nieuwkerk, is tot assistent bij de Stoomzuiveifabriek „De Toe komst" te dezer plaatse benoemd de heer Antonisse te Helenaveen. Met ingang van 15 dezer wordt de arbeider-telegrafist bij de Nederl. Spoorw. de heer J. Raben, overge plaatst van het station Capelle— Nieuwevaart naar Gennep. Mej. J, H. Cové alhier heeft haar benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. School te Vrijhoeve Capelle, aangenomen. Door gebrek aan belangstelling is de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Halleluja* in de Nieuwstraat, naar men ons mededeelt, ontbonden. Het bouwen van een woon- en winkelhuis voor den heer Nieuwen- huizen in de Nieuwstraat is bij on- derhandsche aanbesteding opgedragen aan den aannemer J. H. Spierings Zn. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer L. P. Sterrenburg Pz.te Nijmegen, die dezer dagen benoemd werd tot onderwijzer aan een Chr. Schooi te Veenendaal en aan die te Spiang,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6