Il MIJMHA Indien Uwe kinderen niet genoeg eten, probeer het dan eens met Extra kwaliteit. HOOGE VOEDINGS WAARDE. Onder voortdurende strenge CONTROLE SCHITTEREND So. 30. Zaterdag 13 Apr. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Onder Voorzitterschap van den Edelachtbare?! heer Snijders, ver gaderde de Raad dezer gemeente Donderdagnam. ten Raadiiaize. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering werden de notulen voorgelezen en onveran derd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mede- deellngen. a. Goedkeuring van Ged. Staten lol het doen van af—en overschrijvingen op de begroeting, 'b Mededeeiing dat aan ongeorgani- seerden f848.50 aan steun is uit gekeerd. c. Mededeeling van procesverbaal I van Kasopname, door het betrokken verificatiebureau, waarbij geconsta I teerd wordt dat een bedrag van f 172 i door den Gem.—Ontvanger niet is verantwoord. Voorzitter. Toen hebben B. en W i met den ambtenaar nog eens kas en boeken gecontroleerd en toen ont dekten wij dat er f 114 te veel in kas was. Nu is er ten slotte nog een verschil van f 14.07, dat nog in onder- f zoek is. Overigens zijn de zaken in orde. d M^dedeellng van G. v. Rijswijk, dal hij zijne benoeming als lid der Oudercommissie aanneemt, e. Mededeeiing van den Commis- saris der Koningin, dat de heer van Iersel te Waalwijk is herbenoemd tot secretaris der Gezondheidscommissie. f Begrooting voor den Warenkeu- ringsdienst Over 1927 werd door deze gemeente f36 80 te veel betaald, welk bedrag in mindering wordt gebracht op de eerstvolgende storting, g, Goedkeuring begrooting 1929. h Verzoek van de Tuinbouwvereen. om een ruime subsidie tot dekking van 't exploitatietekort. Voorzitter. Ik heb dit stuk eerst hedenmorgen ontvangen en kon er dus nog niet met de Wethouders over sp eken Maar morgen wordt er te Heusden over de Centraie Tuinbouw een uiteenzetting gegeven en daarom zou ik willen voorstellen dit punt nog aan te houden. Wordt goedgevonden, i Verzoek van het RK. School b-stuur van de Jongens- en Meisjes school in Mariapolder om beschik baarstelling van gelden voor eerste inrichting van het 7e leerjaar. Voorzitter. Voor de Jongensschool wordt f 179.70 gevraagd en voor de Meisjesschool f 384.25. Hel groote verschil zit hierin, dat aan de Meisjes school nog handwerken wordt onder wezen. In beginsel kunnen we wel daartoe besluiten, want we zijn toch wettelijk verplicht om 't geld te geven. 2. Wijziging begrooting 1929. Wordt goedgevonden. 3. Vaststelling kohier hondenbe lasting. Voorzitter. Oil is opgemaakt vol gens de aangifte van de menschen Als ze een verkeerde aangifte hebben gedaan, dan moeten ze later zelf voor de gevolgen instaan. Voor de le klasse zijn 113 en voor de 2e klasse 165 honden aangegeven. Wij ontvangen ruim f 1000. Wordt overeenkomstig vastgesteld 4. Vaststelling vermenigvuldigings cijfer Inkomstenbelasting. Voorzitter. We kunnen dit wel handhaven op 2. Nu is er nog ingekomen een schrij ven van de papierfabriek «De Maas mond", waarbij men ons nogmaals onder de aandacht brengt 't advies van de Langstraatsche Kamer van Koophandel over de onwenschelijk heid van een Zakelijke Bedrijfsbelas ting. Wiiien de heeren hierop ingaan dan kunnen we natuurlijk geen be lasting op 't bedrijf heffen. „De Maas mond" is aangeslagen voor f1410. In totaal brengt ons deze belasting f 1539.50 op. De Raad gaat hiermede accoord 5. Ontslag penningmeester Land arbeidersstichting Voorz. Door omstandigheden kan dhr. v. d. Koppel deze functie niet meer waarnemen en vraagt eervo ontslag. Ik stel u voor hem op de meest eervolle wijze ontslag te ver leenen onder dankzeggirgvoor'tvele dal hij geheel belangeloos heeft gedaan j in 't belang van deze stichting Nu moet er een opvolger komen en daarvoor wordt voorgesteld het lid Mar. v, d. Pluym. Aan deze functie is geen enkele vergoeding verbonden r De Raad gaat met beide voorstellen accoord. 6. Ontslag tijdelijk weihouder. Voorz. Evenals voren ziet dhr v. d Koppelookgeen kans 'ttijdelijkwethou derschap,op behoorlijke manier waar te nemen. Dit spijt ons en wij zeggen hem dank voor hetgeen hij gedaan he?ft. We krijgen dus de benoeming van een tijdelijk wethouder. Met genoegen zie ik, dat weth. v. d. Steen weer in ons midden terug is, maar zal dit lang zijn Zeer langen tijd heb ik 't met een wethouder moeten doen Voorz. Maar 't is toch't belang van den Raad en de gemeente ais er steeds 2 wethouders in onze vergaderingen zijn. Smink. v.d. Steen zegf toch te zul ien komen, Voorz. ik zal 't voorstel, maar in omvraag brengen, want 't staat toch op de agenda. v. Drunen. Ik zou'tzoo rnaariaten. Bern Ik vind hem weer knap goed, hij rookt zijn sigaartje toch al weer. Voorz. we zullen er over stemmen of we dit punt van de agenda al of niet afvoeren. Tegen afvoering stemden Herman en Th. v. d. Pluijm. De overige stemden er voor. Voorz. We hebben weer een schrij ven ontvangen van deo Pensioen-raad over de werkster die beiast is met het schoonhouden van 't Raadhuis. Er wordt bezwaar gemaakt, dat ze nïm mer een schriftelijke aanstelling heeft ontvangen en nu wordt gevraagd om deze te geven, op dan datum 1 Juni 1922, maar wij hebben ze altijd be schouwd ais in lossen dienst en dat hebben wij ook aan den Pensioenraad geschreven, 't Beste i3 dat we nog maal schrijven, dat we een andere opvatting zijn toegedaan dan de Pen sioenraad. Rondvraag. M. v. d. Pluijm. Is er nou geen middel om een wijziging te brengen in de zakelijke Bedrijfsbelasting? Voorz. Dat is pas gebeurd, maar de Raad kan er tenslotte mee doen wat hij zelf wil. Stnlnk. Laat onseerst maar afwach ten wat ons de financietle verhouding tusschen Rijk en gemeente brengt. Jongbioed. Ik was de eenigste die tegen deze belasting stemde. Voorz. We kunnen toch niet in elke vergadering da verordening wijzigen. Middelkoop. Als de wet op de financieeie verhouding er door is dan zal deze belasting wel afgeschati worden. Smink. Ik geloof ten slotte, dat de roep erger is dan de daad. Het lid Herman zegt, dat er ineen algemeene vergadering van de werk liedenver. geklaagd is over de oneven redige heifing van schoolgeld. Een gezin met veel kinderen betaalt nu even veel als een met weinigkinderen. Voorz. Ik ben op die vraag niet voorbereid, maar laat de werklieden ver. een adres zenden. Wanneer 't billijk is, dan zullen we de veror dening wijzigen. Smink. Anders laat de werklieden- ver. een nieuwe verordening maken. Voorz. We kunnen nog wel eens zien. Smink. Ze zullen een meerproges- sieve heffing willen hebben. Het lid van Balkom vraagt of voor den herijk ook in zijne buurtschap een dag zittingkan worden gehouden Voorz. Dat is een Rijkszaak. Bovendien zit men hier met 't be zwaar van een lokalittit. In her bergen mag het niet Als men nu nog de beschikking had overeen schoollokaal. In elk geval zouden we 't voor een volgende maal kunnen probeeren. M. v.d Pluijm. Mogelijk gaat 't in *t gymnastieklokaal. Voorz. Dat is van de bijzondere school, maar probeeren jullie 'teens Ik geloof echter niet dat je succes zult hebben. Het lid Smink vraagt in verband met het nieuwe schooljaar of de as sistente voorvast kan worden benoemd aan de school aan den Dijk. Voorz. Wij zijn eigenlijk gehouden aan de lijst van wachtgelders Maar fntusschen hebben wij aan den Mini- s'er om ontheffing gevraagd Smink. We moeten echter voor 1 Mei benoemen. Voorz. Zoo vlug zal de beslissing we! niet afkomen, maar dan zouden we ze zoolang tijdelijk kunnen be noemen. Hierna stuiting. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 12 April 1929. R.K. KIESVEREENIGING. Rede Dr. Moller. Donderdagavond werd door de R.K. Kiesvereeniging in de groote zaal van den Gildenbond een propagandaverga- doring gehouden, die vrij goed bezocht was. Ónder de aanwezigen merkten wij o.a. op de Edelachtbare heer Burge meester Moonen en de Eerw. Heeren Geestelijken uit de verschillende paro chies. Te ongeveer half 8 opende de Voor zitter, dhr. Siemer, de vergadering met den Christeiijken groet, en een wol kom tot de aanwezigen. Het doet spr. genoegen dat zoovelen aan den oproep gehoor hebben gegeven. Echter had de belangstelling nog grooter kunnen zijn. Maar naar sprekers meening vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat een al gemeen geacht, burger in Waalwijk Oost een herdenking viert, die zeer zeker niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Bijzonder heet hij dr. Moller welkom, waarmede Waalwijk reeds meermalen kennis mocht maken. Eens bij de stichting van de Hooge Handelsschool, waarhij de kennismaking van zeer vruchtbaren aard waslater in het Letterkundig Comité, dat thans dooi en dat is niet prettig. finantieele zorgen ten gronde is gegaan, Ondanks dhr. v. d. Steen weer terug maai', naar wij hopen, weer op Kath. is, zou ik toch wel een tijdel. wet- grondslag zal herrijzen. Thans maken houder benoemd willen zien. wij met Dr. Moller kennis op politiek Smink. In verband met de ver- terrein, schijning van welh. v.d. Steen zou ik Spr. wijst er op hoe tal van Kathlieke dit punt maar afvoeren van de agenda, intellectneelen meenen afzijdig te v.d.Steen. Als ik zoo blijf,dan kan moeten blijven van de politiek. Dat ik wei weer geregeld komen. kunnen zij niet met hun standing over eenbrengen, maar als een intellectueel als Dr. Moller 't wel met zijn standing kan overeenbrengen dan kunnen ande ren liet zeker. Hierna werd hei woord verleend aan Dr. Moller. In zijn mooie sterke taal, zijn kloeke en klare bewijsvoering, met een wijs- Sfeerigen ondergrond, sprak Dr. Moller ■over „Ons Partijprogram". Hij gaf eerst aan de taak van den Staat, n.l. bevordering van de tijdelijke welvaart van allenniet 't dienen van bepaalde groepsbelangen. Van den an deren kant moet hij alle beletselen wegnemen die de godsdienstige belan gen raken. De Kath. Staatkundige be ginselen zijn gehaald uit de onfeilbare beginselen van het R.K. Geloof. Niet deze zijn de staatkundige beginselen, maar is den grond waaruit de R. K. Staatkundige beginselen worden ge haald. 't, Is niet voldoende om R.K. te zijn en lid der R.K. Staatspartij. Iemand kan voor de kerk goed Kath. zijn, zon der goed staatsman te zijn. Zoo zegt spr. ook iets over de R.K. Volkspartij. Men hééft niet het recht te zeggen, dat deszelfs aanhangers geen goede Katholieken zijn. Het verschil is op staatkundig terrein, omdat 't woord Christelijk zooveel ten onrechte is ge bruikt, heeft de Staatspartij in haar program opgenomen het woord „Ka tholiek". Dan behandelde spr. eenige art. uit het program. Allereerst art. 177, van het Indisch reg. reglement, dat een belemmering is voor de ver spreiding van het R-K. Geloof. Chris tus heeft nooit bedoelt aan een tijde- lijkem machthebber vergunning te moe ten vragen voor de verspreiding van het Christendom. De staat heeft niet het recht zich op dit terrein te bewe gen. Positief moet zij de belemmerin gen wegnemen in de uitoefeningen van den godsdienst. Z.i. had dit punt van het program beter bij Koloniën ondergebracht kun nen worden. De fout bij vele Katholieken als men spreekt over Indie, is, dat dan alleen gedacht wordt aan art. 177. Wij heb ben echter ook te zorgen voor de tij delijke welvaart van Indië. Ten, opzichte van de stoffelijke belan gen van die 50 millioen menschen heeft de Nederlandsche Staat een ge weldige plicht. Er moet. daar zeer veel. gedaan worden voor de cultuur en stoffelijke nooden. De Europeaan heeft er echter het vertrouwen verloren. Eeuwen is er groot onrecht aan die menschen. ge daan. Ze moeten nu opgevoed worden tot zelfbestuur, zij hebben een natuurlijk recht op medezeggenschap. Wat art. 177 nog betreft, de toepas sing gaat de laatste jaren vrij goed naar onzen wensch, aldus spr. Voor millioenen is in Indië wegge haald. Thans zitten in Nederland groo te rijkdommen, die in zich op volstrekt onrechtvaardige wijze zijn verkregen. Gelukkig zit er in Noordbrabant niets of zeer weinig van, zoodat men zich ten dien opzichte hier geen gewetens bezwaar behoeft te maken. Voortgaande te wijzen op onze ver plichtingen jegens Indië, zegt spr., dat er duizenden scholen moeten ge sticht worden. Spr. bepleit voorts voor hier het nij verheidsonderwijs. Alleen met de best geschooide mannen kan onze industrie- zich handhaven. Spr. geeft dan eenige cijfers van hooge belastingenb.v. per hoofd wordt 7 aan belastingen op suiker opgebracht, d.i. 47.300.000geslacht ƒ12.000.000.— zout ƒ2,000.000, euz. Noodig is belasting naar draagkracht, en gewenseht een weeldebelasting. Een oogenblik staat spr. ook stil bij het punt arbeid. De inensch heeft recht op de vruchten van zijn arbeid. Souvereiniteit in eigen kring is noo dig. Hier ligt nog een geweldig ar beidsveld. Zelfs goede Katholieken hebben ten opzichte van het recht van den arbeid, een verkeerde mentaliteit. De arbeid is één en het kapitaal twee. Verderfelijk is het spreekwoord: ieder voor zich en God voor allen. Dat is heidensch. Het moet zijn: ieder voor één en Godl voor allen. Het prachtigste kapitaal kan zonder den arbeid niets. Er moet tusschen beide harmonie en samenwerking komen. Rechtvaardig heid en naastenliefde moeten den bo ventoon voeren. Ten slotte spreekt Dr. Moller nog even over de R.K. Volkspartij en be strijdt haar staatkundige manieren. Waarom moeten zij een afzonderlijke partij vormen, terwijl hun program past in het kader der R.K. Staatspar tij. Wanneer men doorgaat alle moge lijke kleine partijen te vormen, helpt men mede een chaos te scheppen in ons parlement. Dan gaat ons parlement naar den kelder en zal een dictator noodig zijn. Door de kleine partijtjes wordt de democratische gedachte geenszins versterkt. Laat men de les sen ter harte nemen die de historie zoo overvloedig biedt. In de 17e eeuw toen men zuchtte onder het Calvinisme, waren de R.K. nochtans in de meer derheid, maar door hun verdeeldheid op staatkunde, werden ze overheerscht door een kleine minderheid. (Applaus). De Voorz. dankte den eminenten spr. en stelt de gelegenheid open tot bet stellen van vragen. Door den heer H. Pompe wordt ge vraagd, waarin de eigenlijke moeilijk heid schuilt voor de invoering van 'n weeldebelasting. Ligt het misschien aan de mentaliteit van de le en 2e Ka merleden, vraagt spr., die mogelijk persoonlijk hierbij betrokken zijn. Dr. Moller antwoordt, dat de vrager deze laatste veronderstelling op de laatste plaats mag maken. Als de vra ger zooiets veronderstelt, neemt hij aan dat zij in strijd handelen met hun eed. Zulk denkbeeld moet hij echter afwij zen. Toen voor eenige jaren het ont werpwet weeldebelasting werd inge diend, werd dit in de Commissies al afgemaakt, omdat het zoo ongelukkig in elkaar zat. Het was hopeloos en gaf den indruk alsof het als strafwerk op een achtermiddag in elkaar was gezet. T.z.t. zal men echter wel weer met 'n ontwerp komen. Hierna werd de huishoudelijke ver gadering gehouden. De notulen werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. De Voorz. geeft hierna gelegenheid de candidaten te bespreken. De heer C. v. Haren spreekt eenige waardeerende woorden over den candi- daat Max van Poll, welke hij noemt de meest vooraanstaande persoon op so ciaaleconomisch gebied. Het spijt spr. daarom dat Max van Poll door den Statenkieskring bij de samenstel ling van het politiek advies is gepas seerd. Spr. vindt het politiek advies in strijd met de democratische gedachte en betreurt dat zoo sterk wordt ge wezen op dit advies. Het Bestuur beeft dit, gedaan in „de Echo" en het „Kerkklokje" en uu geeft het hij vele kiezers den indruk, dat ze alleen volgens het politiek ad vies moeten stemmen. Laat u niet als stemvee naar de stem bus leiden op advies van enkelen, al dus spr., maar maakt u zelf een duide lijk beeld van den eandidaat. De voorz. komt op tegen de critiek van den vorigen spr. op 't Bestuur, in zake de publicatie van het politiek ad vies. Dat 't het politiek advies heeft uitgebracht is een natuurlijke zaak, een onderdeel van 't Kiesrechtelijk we zen. 't Bestuuï heeft echter niet voor gesteld alsof men aan dit politiek ad vies gebonden is. Iedereen is daarin vrij. De heer van Loon, die tegenwoordig is geweest bij de samenstelling van het politiek advies, geeft een korte toelich ting. Voor vele kiezers is het zeer moeilijk een juist inzicht te krijgen van de candidaten; dezulken kunnen het politiek advies 'raadplegen. Bij de samenstelling is Max v. Poll wel naar voren gebracht, doch de meer derheid meende, waar Max v. Poll een nieuwe richting is toegedaan, beter te doen een ander uit te brengen. De voorzitter zegt nogmaals dat ieder een vrij is in de keuze van zijn candi daat. De heer van Haren had juist deze verklaring willen hebben. tIIIIIIIIIIIIIliltIKlllllIII(IIIII is de tweede serie van „De Groote Parade van Gemas kerde Filmsterrenin de WITTE BIOSCOOP. Deelname voor iedereeen 1 42432 RAADT GIJ MEE??? IIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Voorzitter. Ik kan U niet toegeven dat in onze publicatie niet genoeg naar voren zou zijn gekomen de juiste waai de van 't politiek advies. Naar aanleiding van de door den heer Nuijten in de vorige vergadering gestelde vraag om toelating van deba ters, ook niet R. K., deelt de voorzitter mede, dat het Bestuur dit rijpelijk over wogen heeft. Men ziet er echter 'tnut niet van in. Als een debat op princi pieele grondslagen gevoerd werd, dan was er misschien iets voor, maar als hier een ander komt te midden van een overgroote meerderheid R. K. zal zoo iemand lokaas willen uitwerpen. Rondvraag. De heer Verharen vraagt hoe 't staat met de propagandaclub. De heer Nuijten brengt dank aan de voorzitter voor de gedane mededeelin gen. Spr. wil nog even terugkomen op 't gezegde in de vorige vergadering waarin door Ir. Feber den persoon van Pius Arts werd aangevallen. Hiertegen ging spr. critiek. Dr. Moller nam een beter standpunt in en viel geen perso nen aan maar de partij. De voorzitter zegt tot den heer Ver haren dat in elke vergadering over een propagandaclub gesproken wordt. Het moeilijke is daarvoor geschikte men schen te krijgen. Deze zaak heeft nog steeds de aandacht van 't bestuurech ter zal men deze verkiezingen nog zon der propagandaclub moeten doen. De heer H. Pompe vraagt of het niet beter ware om na een propaganda-le- zing geen huishoudelijke vergadering te houden. De Voorzitter zegt, dat 't anders zoo moeilijk is om de leden op een huis houdelijke vergadering te krijgen. Het een moet men met 't andere verbinden. Op de vraag van den heer C. Wou ters wie in den Statenkieskring Heus den tegen het amendement „Kantoor bedienden" hebben gestemd, antwoordt dhr. van Loon dat enkel Waalwijk en Vlijmen voor stemden en de boeren- gemeenten er tegen. De heer Wouters merkt nog op dat de R.K. raadsleden op de vergaderin gen der Kiesvereen. meest alle wegblij ven. De voorzitter geeft over de absentie van zoovele raadsleden ook zijn leed wezen te kennen. Te ongeveer 11 uur sloot de voorzit ter de vergadering. Zilveren jubilea Ds. en Mevr. Louwe-Kooijmans. Onze verwachting, dat het de familie Louwe—Kooijmans bij de lering van het dubbel zilveren ubiieum niet aan blijken van belang stelling en sympathie zou ontbreken, is volkomen bewaarheid geworden, n allerlei vorm, door tal van fraaie geschenken, door een schat van oloemen, zoowel als door persoonlijke en andere felicitaties, hebben de inge zetenen blijk gegeven van hun mede leven met en hoogachting voor de ubllarissen. Het mooiste blijk van de zeldzame erstandhouding en van de algemeene rchting van de overwegend Katho- i-eke bevolking was wel de aanbieding van een huldeblijk, bestaande uiteen orachtige eiken boekenkast en een oalm in fraaien koperen pot. waaraan zonder uitzondering ieder ingezetene van v.m Baardwijk had bijgedragen De aanbieding hiervan had plaats Donderdagmiddag ten 12 uur door net comi'é uit de burgerij, bestaande uit de heeren: C. v. Haren,P Dupont, A Donkers, A v. Herwijnen. E. v. Seijnen, C Pullens, C Schoep, Jos. Loiff, Jac. v. Mierlo en P Vermeer. De voorzitter van het comi de heer C. v Haren, hield daarbij met te hem eigen welsprekendheid een <eurige en hartelijke toespraak tot •ie jubilarissen en familie, die hij amens de burgerij met dit schoone zilveren feest gelukwenschte. Bij het aereiken van dezen mijlpaal mogen le jubilarissen met voldoening op ien afgelegden weg terugzien. Spr. aoopt dat de tweede etappe, die leidt aar het gouden feest, nog lichter moge schijnen ondanks den zwaarde ren last der jaren. Gedurende 25 jaar, lat Baardwijk den jubilaris en zijne familie onder hare ingezetene telt, ueefl deze steeds door woord en voorbeeld een vreedzame en prettige verstandhouding geschapen tusschen le verschillende gezindten. Als blijk van sympathie en waardeering der ourgerij biedt spr een prachtige eiken boekenkast aan. De aanblik van bloe men moge dan hartelijker en feeste- ijker zijn. doch zij verwelken spoedig, terwijl massief eiken in staat is nog 'ange jaren te getuigen van de sym- oathie en waardeering der ingezetenen. Met den wensch dat voorspoed en geluk den jubilarissen in hun verder even hun deel moge zijn. besloot spr. zijn hartelijke, welverzorgde toespraak. Zichtbaar ontroerd dankte hierna Os Louwe—Kooijmans mede namens -chfgenoote en kinder n. voor deze nartetijke toespraak en het prachtige huldeblijk der burgerij ZEerw. zeide steeds getracht te hebben in alles in de beste harmonie met alle ingezetenen mede te leven en het geeft hem zoo groote voldoening dat niet alieen zijn geloofsgenooten. maar allen gezamen- 'ijk zoo'n prachtig blijvend aandenken nebben geschonken, dat hij gaarne jen eereplaats in zijn woning geven zal Hij heeft in Baardwijk steeds met veel genoegen gewoond en gewerkt en zooveel banden van liefde en vriendschap houden hem en zijne familie hier gebonden, dat het hem -deeds heel gemakkelijk viel de ver schillende beroepingen naar elders af te wijzen. Hoewel geen Brabanders van geboorte, zijn zij echte Brabanders zeworden en hebben zij zich steeds één gevoeld met de hartelijke bevol- «ing. Met nieuwen moed gaat spr. na d zen mijlpaal den verderen arbeid weer tegemoethoopt dat steeds dezelfde eensgezindheid hier moge blijven bestaan en stelt dan een dronk in op het heil van Baardwljks inge zetenen. Hierna werd de champagne rond gediend en hadden de bezoekers ge legenheid om den schat van bloemen en fraaie geschenken te bewonderen die ais even zoovele blijken van hartelijk medeleven den jubilarissen waren aangeboden Wij vermeldden reeds de prachtige eiken boekenkast en een palm in fraaien koperen pot van de burgerij Verder waren er geschenken van de Ned. Herv. Gemeente te Baardwijk, van de Leden v. h Classicaal Bestuur van Heusden, van de Predikanten Ring 's Grev -Capelle, van de Chr. Meisjes. Vereeniging „Weest getrouw", enz. enz.; bloemstukken waren er van de Ned. Herv. Gemeente te Baardwijk, de Chr. Hist. Kiesvereeniging, de Waalwijksche Chr. Meisjesvereenigfng de Baardwiiksche Chr. Meisjes Ver- eenigirg „Weest Getrouw", de Baard- wljksche jongriingsvereeniging „Eben Haezer", het G'oese Kruis, de Buurt bewoners en van ta! van particulieren en familieleden. De Receptiezaal was door de vele bloemstukken als in een lusthof her schapen. Van de receptie welke van 2—4'/a uur gehouden werd, werd een druk gebruik gemaakt. Naast tal van parti culieren kwamen o.a. de E.A. Burge meester, de gemeente-secretaris, de Kerkeraad en Keikbestuur vai Baard wijk, de Kerkeraad en Kerkbestuur van Waalwijk. Afgevaardigden van het Groene Kruis, der Chr Hist. Kiesver eeniging „Nederland en Oranje" enz. het Zilveren paar en familie geluk wenschen. Ook het Wit-Gele Kruis en oud- burgemeester van Heijst zonden felicitaties. Hoewel men de bekende groote bescheidenheid van den jubilaris had moeten eerbiedigen en van elk open baar feestvertoon en uiterlijke ver siering had moeten afzien, wapperde toch van de huizen in de buurt de nationale driekleur en kwamen de harmonie „St Jan" en de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" 's avonds een serenade brengen, waarbij een massa publiek op de been kwam. Namens de harmonie sprak de vice- voorzltter de heer Jac. v. Mierlo de jubilarissen in hartelijke waardeerende woorden toe, wenschie hun geluk met het dubbel zilveren jubilé en uitte de beste wenschen voor de toekomst. De heer W. v. Heesch vertolkie als voorzitter der liedertafel de geluk- en heilwenschen van dat gezelschap. Ds. Louwe Kooijmans bedankte in welgekozen woorden de beide spre kers voor hun waardeerende woorden, de hartelijke gelukwenschen en de aardige aitentie. Hij en zijn familie zijn al die jaren kalm hun weg ge gaan, hebben steeds alle ophef ver meden en haddén daarom niet ver wacht dat men hen vandaag nog zoo veel eer zou aandoen. Hij stelt de hulde van beide gezelschappen zeer op prijs en uit wederkeering de beste wenschen voor hun bloei. Als stoffe lijk blijk van waardeering overhandig de hij ieder corrs eengeschenk onder couvert, dat een A nke stijging der kas bleek te zijn, waarna aan alle leden nog wijn en sigaren werd aangeboden. Voor de leden der Ned. Herv Gem. en de daaronder bestaande Jongelin gen- en Meisjesvereenigingen zal het Zilveren Ambtsjubileum nog nader worden gevierd in een feestelijke samenkomst in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem„ onder leiding van Ds. v. d. Vlugt uit Drunen, op Vrijdagavond 19 April, welke bijeen komst een geheel Intiem karakter zal draeen. Zondag 21 April a s., 's namiddags half drie zal het Ambtsjubileum ker kelijk worden herdacht met een kerk dienst waarin Ds. Louwe Kooymans zijn herdenkingsrede houden zal. Aan het slot van ons verslag brengen ook w$ den geachten jubilaris en mevrouw onze beste wenschen op dit dubbel feestgetij Wij doen dit om de voorbeeldige wijze waarrp bij z'n gewichtig ambt gedurende 25 jaren in zijne gemeente heeft vervuld, maar niet minder voor de bijzonder waardige manier, waarop hij zich geacht heeft weien te maken, niet atleen bij de leden zijner keikelijke gemeente, maar bij alle ingezetenen, van welke religie of richting dan ook. Z'n verd-aagzame, doch waardige en beschaafde wijze van optreden, in 't dagelliksche leven en bij elke gelegenheid dwongen rech'matig dien eerbied en hoogachting vanzelf af. Dat is een der grootste verdiensten van dezen jubilaris, maar ook van mevrouw zijne echtgeroote. waarrp wij bijzonder de aandacht wiiien laten vallen en waarmee we hen en ons feliciteeren. be Veemarkt. Regen- en sneeuwbuien zijn geens zins bevorderlijk voor een open- veemarkt. Wanneer we deze ongun stige omstandigheden van Donderdag morgen in" aanmerking nemen, dan kunnen we toch nog zeer wel tevre den zijn over 't verloop, den aanvoer en handel van onze 2e premie.markt. Er waren pim. 130 herkauwende dieren aangevoerd, voornamelijk wei- devee. Toch was er hier en daar nog een vet beestje onder dat aan een slager overging. De handel was, spijts 't zeer on gure weer, toch nog zeer vlot. De prijzen waren vrijwel gelijk als voor 14 dagen. Wij hebben alle hoop, dat onze veemarkt een vast bestaansrecht krijgt in onze gemeente. Natuurlijk moeten de hierbij betrokken partijen blijven samenwerken en actief zijn. Laten toch ook vooral de landbou wers uit de Klei begrijpen welk een groot beiang er ook voor hen is ge legen in een flinke, levendige vee markt. Landbouwers en veehandelaren werkt samen en houdt stand De premies werden als volgt toe gekend Premie van f 10A. Verii2ge&4£. Kaatsheuvel. Premie van f5 Niesde Graaffte Drongelen en C Klerkx te Waalwijk. Prem'ên van f?50: J Los ff te Waalwijk. W Kuijsten te Waalwijk, J. v. d. Koeven te Kaatsheuvel, A. v. Hul'en te Waalwijk, A. v. Veldhoven te Waalwijk, J. v. Helvoirt, Waalwijk, H v. Huiten, Waalwijk, H. de Bie te Sprarg. W. Mandenmakers, Kaats. V Pulles-Meens Vollemelkbr werken zonder kramp of pijn. Doos öOcent.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9