Wat deskundigen van' ons werk zeggen Ontvellingen PUROL „GRAFICUS", Weekblad voor de Grafische vakken in Nederland schrijft: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN - WAALWIJK. dr. A. F, Philips, die hem hartelijk toesprak en een enveloppe met inhoud aanbood. Onder de aanwezigen bevon den zich de Minister van Arbeid, de heer Slotemaker de Bruine, de direc teurgeneraal van den Arbeid, dhr. Zaalberg, vergezeld van eenige hoofd ambtenaren van het departement en verscheidene plaatselijke autoriteiten. WIJZIGING TREINENLOOP IN NEDERLAND. In verband met de invoering van den zomertijd in België, Frankrijk en Engeland op 21 April a.s., wordt door de Nederlandsche Spoorwegen medegedeeld, dat ingaande 21 April a.s. de treinen zullen gaan loopen, waarbij in den Officieelen Reisgids en in het Dienstregeling aanplakbiljet (uitgave van 7v October 1928) is aange geven, dat zij zullen loopen „alleen van datum invoering zomertijd in Bel gië (Engeland) af", terwijl de treinen waarbij is aangegeven, dat zij loopen „alleen tot datum invoering zomertijd in België (Engeland)" met ingang van 21 April a.s. vervallen. Mr. W. VAN LANSCHOT. Zaterdag vierde de voorzitter der Katholieke fractie in de Eerste Kamer, mr. W. M, v. Lanschot, zijn 60en ver jaardag. Naar de Tijd verneemt, hebben zijn fractiegenooten hem behalve hun per soonlijke gelukwenschen, een prachtig bloemgeschenk aangeboden, om uit drukking te geven aan hun vereering en erkentelijkheid voor de eminente wijze, waarop hij de Eerste Kamerfrac tie weet te leiden. Inderdaad,' zegt „De Tijd", is mr. Van Lanschot, sedert hij in het voor jaar van 1920 de Eerste Kamer bin nentrad, daar als een bekwaam en vlot spreker onmiddellijk een vooraan staande figuur geworden. Als voorzit ter zijner fractie door het algemeene vertrouwen gekozen, heeft hij met on- gemeene toewijding deze functie ver vuld. En al is de Eerste Kamer niet de plaats voor de eigenlijke leiding der staatkunde, mr. Van Lanschot heeft echter bij de begrootingsdijscus- sies herhaaldelijk redevoeringen ge houden, en in gewichtige parlementaire oogenblikken verklaringen afgelegd, welke op de beslissingen van ons Hoo- gerhuis een belangrijken invloed heb ben uitgeoefend. Ook als curator van de R.K. Univer siteit en Voorzitter der Commissie van Advies der Katholiekendagen, als in andere functies van ons openbaar le ven, is mr. Van Lanschot niet enkel een sieraad, maar ook een degelijke werkkracht, op wier bezit onze partij fier mag zijn. Den hooggeachten jubilaris ad mui tos annos! DE KONINGIN NIET NAAR NOORWEGEN. Eenigen tijd geleden werd gemeld dat H.M. de Koningin plannen koesterde wederom een reis naar Noorwegen te ondernemen. Thans vernemen wij ech ter dat H.M. niet voornemens is ge noemd land) dit jaar) te bezoeken. RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben, wat de gewone bronnen betreft, in Maart ƒ38.35 millioen opgeleverd, zijnde on geveer 7 ton minder dan verleden jaar en, in het eerste kwartaal 117.78 mil lioen of millioen minder dan een jaar geleden. o (Oec. en fin. med.). SCHADEVERGOEDING VAN DE BRITSCHE REGEERING. De Britsche Regeering heeft een mil joen ter beschikking van de Neder landsche regeering gesteld voor vis- schersschade, geleden in den oorlog. GROOT REPARATIEWERK BIJ WILTON. Het Fransche stoomschip Hoedie, van de Chargeurs Réunis te Havre, groot 9975 ton bruto en 6131 ton net to, in 1922 bij de Société Anonyme des Forges of Chantiers de la Meditterra- née te La Seyne gebouwd, is Zaterdag avond van Havre te Rotterdam aange komen om bij de N.V. Wilton's Ma chinefabriek te repareeren. De repa ratiekosten bedragen twee en een half millioen gulden^ Dit is het grootste re- paratiewerk ooit door Wilton uitge voerd. Het repareeren moet binnen 7 maanden geschieden. Het stoomschip moet 15 Nov. worden afgeleverd. De Hoedie is 6 Juni 1928 in de ha ven van Havre gekapseisd en eerst na maanden, weer gelicht. GEMEENTERAAD. HAARSTEEG. Onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer Burgemeester van Bokho ven, vergaderde de Raad der gemeente HaarsteegHedikhuizen Maandag avond ten Raadhuize. Dit is de eerste vergadering in 1929 Na opening der vergadering wenscht de Voorz. allen 'nj gelukkig Nieuwjaar De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Voorz. Dan is! er aan de orde punt 1. Onderzoek geloofsbrieven van Jac. van Heeswijk. v. d. Dobbelsteen. Dat is punt S Zoudt U eerst niet punt 1 afhandelen Ingekomen stukken. Voorz. Daarbij behooren ook de ge loofsbrieven, die zullen we eerst on derzoeken. Dobbelsteen. Ik zou me maar aan de agenda houden. Voorz. Men. houdt zich hier wel eens meer niet aan de agenda. Dobbelsteen. Ik ben er voor dat U begint bij punt 1. Voorz. Dat is niet zooals het behoort, Op de agenda is een typfout eu het is altijd de gewoonte om eerst de ge loofsbrieven te onderzoeken. Dobbelsteen. Maar houdt U zich nu maar aan de agenda. De Voorz. stelt dan aan de orde punt 1. INGEKOMEN STUKKEN. a. Mededeeling proces-verbaal van kasopname bij den Gem.ontvanger en den Administrateur van het G.E.B Alles werd in orde bevonden. b. Verzoek van den Langstraat schen Kruisboogschuttersbond om be schikbaarstelling van een prijs voor een in deze gemeente te houden Inter nationaal concours. Dobbelsteen. We hebben aan eenige vereenigingen 'n prijs geweigerd en om nu geen precedent te scheppen zou ik dit verzoek maar afwijzen. Voorz. Datj vind ik ook. Aldus wordt besloten. c. Verzoek van de onlangs opge riekte Stierenvereeniging te Haarsteeg om subsidie. Voorz. Dit is eenzelfde verzoek als van Hedikhuizen. Dobbelsteen. Kunnen de Haarsteeg- sche lui zich niet aansluiten bij Hc dikhuizen. Voorz. Die vraag kan ik niet beant- I woorden. Dobbelsteen. Hedikhuizen is toch de gangmaker geweest. Dat wij aan He dikhuizen een subsidie hebben gegeven is omdat Hedikhuizen genoeg aan Haarsteeg moet geven, zonder ooit iets te krijgen. Ik heb gelezen dat Vlijmen 37.50 heeft gegeven, omdat de helft van de leden in Vlijmen woont, Wij kunnen dus ook nooit meer geven dan Vlijmen. Voorz. Ik weet het niet. Maar als Hedikhuizen 250.krijgt en... Dobbelsteen, 't Moet hier ponds pondsgewijze gaan. Winkel. Anders is 37.50 de moeite niet waard. Dobbelsteen. Hedikhuizen was de eerste en omdat men daar toch altijd de blindendarm is, hebben ze dezen keer eens wat gekregen. Waarom zou Haarsteeg zich niet kunnen aanslui ten? v. Hemert. Als Haarsteeg de eerste was geweest en Hedikhuizen zou nu gekomen zijn, dan zou men zeker ge zegd hebben, je kunt je wel bij ons aansluiten. Voorzitter. Dat weet u niet, die ver onderstelling kunt u niet maken. Winkel, 't Lastige is, dat Vlijmen maar zoo weinig gegeven heeft. Als wij nu meer geven, dan. profiteeren de Vlij- mensche lui er van. Voorz. Dat geeft niets. Met 37.50 kan een stierenvereen, niets beginnen. Winkel. Dat is waar. v. d. Water. Hoe beter 't den boer BUITENLAND. WARD. HERMANS IN BRUSSEL. Ward. Hermans is reeds een paar dagen in België. Hij heeft in Brussel nog een feestdiner meegemaakt. Hij is vrijwillig voor den rechter van in structie verschenen, maar legde geen verklaringen af voor dezen ambtenaar, wel voor de journalisten. Hij is met Frank Heine geconfronteerd en later op vrije voeten gesteld. Hij moet zich ter beschikking stellen van den rech ter. VOLKENBOND. Men is thans weer druk aan het dis cussieeren over de ontwapeningskwes tie. Of het resultaat zal hebben, valt te betwijfelen, waar de Engelsche af gevaardigde zich er heftig over be klaagde, dat Jhr. Loudon een socialis- gaat, is toch ook een belang voor de gemeente. In de oprichtingskosten zou ik voor een jaar 100.- willen geven. Dobbelsteen. Dat hadden ze in Vlij men dan ook maar moeten doen. Winkel. Jammer, dat men in Vlij men zoo weinig geeft. Dobbelsteen. De Vlijmensche Stie renvereen. krijgt ook maar 75. waarom moet er hier zooveel gegeven worden? Winkel. Maar daar geeft men nog voor den gem. stier 350. v. d. Brand. Dat is al weer afgeloo- pen. Winkel, 't Gaat wel tegen m'n ge moed in, maar nu Vlijmen geeft, kan ik er niet toe komen om meer) te geven. Dobbelsteen. Hedikhuizen heeft an ders nog nooit iets gehad. Winkel. Dat is zoo, van al de sub sidies die hier gegeven zijn, heeft He dikhuizen nog nooit geprofiteerd. v. d- Water. Ik wil vragen, Avie kan er mijn voorstel steunen om voor één jaar ƒ100.te geven? Dobbelsteen. Ik stel voor om ƒ37.50 te geven. Winkel. Ik voel Avel iets voor het voorstel van v. d. Water, maar dan moet Vlijmen het volgend jaar beter voor den dag komen. Dobbelsteen. Dat had men nu ook wel kunnen doen. Waarom moeten wij onze centen aan Vlijmen geven. Voorz. Ik zal eerst liet voorstel van v. d. Water in stemming brengen. Dit wordt verworpen met 42. Voor stemden v (1. Water'en v. d. Heijden. Het voorstel v. d. Dobbelsteen om 37.50 te geven, werd eveneens ver- Avorpen. Alleen de voorsteller stemde j voor. Het lid v. Hemert motiveerde zijn stem aldusAls boer ben ik er ook te gen om ƒ37.50 te geven. Da's veel te weinig. Winkel, 't Is belachelijk, 37.50. Dobbelsteen. Dan hebben ze zich in Vlijmen allemaal belachelijk gemaakt. Voorz. Heeren, dit punt is nu afge handeld. Schrijven van de Ver. van Nederlandsche Gemeenten, inzake ver zekering van de gemeente tegen in braak, ongelukken, enz Dobbelsteen. Het zal hier niet voor komen. Voorz. Maar de politie kan eens een ongeluk begaan, met schieten of bij 't verkeer. Dobbelsteen. Kom, zoo erg is het niet. v. d. Water. Zoo'n verzekering is toch wél goed voor de gemeente. Dobbelsteen. Wat verstaat u onder A'erzekering van de gemeente. Voorz. Als de politie b.v. eens een ongeluk begaat en er zou een rechts- vergoeding geëischt Avorden. v. Hemert. Wat is de premie voor zoo'n verzekering? Voorz. Daarover kunnen Ave eerst eens inlichtingen inAvinnen. En zullen Ave ook vragen Avat liet kost 'n verze kering tegen inbraak? Dobbelsteen. Dat zou ik maar niet doen. Want dan Averkt U het inbreken in de hand. Er is hier al 3 maal inge broken en er is nooit iets van, terugge zien. En in Vlijmen b.v., daar hebben ze ook niets teruggekregen. Voorz. Dat Avas geen inbraak. Dobbelsteen. Zooals U het dan noe men Avilt. v. Hemert. U kunt eerst nog, eens in- v. Hemert. De school is slecht on derhouden, anders zou de verbouAving nou niet zooveel kosten. v- d. Water. Zouden aa'c nu ook niet meteen de onderAvijzersAVoningen kun nen verkoopenDan zijn we daar van af. Winkel. Ik geloof, dat de pastoor van Hedikhuizen er wel voor te vin den is. Dobbelsteen. Voor een civielen prijs. De huur bedraagt ook maar een schijn tje. Voorz. Het is geen liefhebberijhet Avordt, een strop. Dobbelsteen. Er is den laatsten tijd toch Avel iets aan het huis getimmerd. Voorz. Maar het is zeer slecht. Dobbelsteen. Als AA'e het aan de di verse Kerkbesturen kunnen verkoopen, dan ben ik er wel voor. Voorz. We zullen er straks in ge heime zitting nog even over spreken. Hierin gaat de Raad met het voor stel accoord. 7. Verzoek R.K. Jongensschool te Haarsteeg om gelden voor noodzake lijke verbeteringen. In het adres wordt geAArezen op den .slechten toestand der privaten, gan gen, enz. Dobbelsteen. Het is u bekend dat dezelfde aanvrage al voor 6 jaar aan de orde -is geAveest en dat ik toen tot driemaal toe heb afgestemd. Daar had ik reden voor. In de eerste plaats Avas onze gemeente toen in een zeer slechte finantieele positie en voorts Avas de aanvrage toen 1500 hooger. Nu zijn Ave 6 jaar verder en al dien tijd is er niets aan die school gedaan. Nu de school van Hedikhuizen in orde Avordt gemaakt, ben ik er voor om ook Haar steeg te helpen. Temeer waar men vroeger maar 12.per leerling heeft, gevraagd, teiuvijl men ƒ28.kan ei sch en. Geschaafde Huid, Schrammen en Schrijnende Plekken, Huidwondjes, Brand- en Snijwonden genezen met Doos 30-60-90 ct. T ube 80 ct. „De Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen in Waalwijk heeft ons door toezending van een tweetal catalogi bewezen, dat zij de hooge eischen stellende schoenindustrie aan keurig drukwerk kan helpen. Dat het daarbij om groote oplagen gaat, leert ons het begeleidend schrijven en het pleit voor onzen Collega, dat hij dit werk blijkbaar onder de knie heeft. Het is lang niet eenvoudig een oplaag, die in de tienduizenden loopt, zoo goed passend en frisch van kleur te houden als het omslag van een der boekjes ons te zien geeft". Laat U ook ons eens offerte maken of ontwerpen voorleggen voor een Catalogus, mooi reclamewerk of ander drukwerk. pomp kost 60.Als die in de stoep komt, dan is het goed als ze aan den binnenkant geplaatst wordt. Dan is 't ook niet hinderlijk voor het verkeer en in den winter heb je er geen last van het water. v. d. Heijden. Maar je zult er geeu goed Avater kunnen krijgen. Winkel. Die pomp heeft anders al Areel gekost. Dobbelsteen, Kost een nieivwe pomp 60.—. v. d. Water. Dat. is mij gezegd door 'n vertrouAvd koperslager uit Heusden. Winkel. Er behoeft toch geen mantel om te komen. In het dorp staat ie voor schandaal. Dobbelsteen. We zullen het maar laten! zooals liet is. Als je er 'n nieuwe pomp slaat en je kunt er toch geen goed water krijgen, dan heb je nog niets. Voorz We zullen nog eens zien. v. Hemert. Ik heb gehoord dat de pastoor van Hedikhuizen zijn kerk gaat verbouwen. Is de klok Avelke daarin hangt van de gemeente?. Voorz. Ja. v. Hemert. Als men toch met de kerk aan liet verbouwen gaat, dan mag er ook AA'el eens een andere klok in den toren komen. Nu zijn de menscken op Hedikhuizen erg gedupeerd. De oude klok loopt al in geen 7 maanden meer en ze is ook niet meer te repareeren. Dobbelsteen. Hier ook niet. v. Hemert. Bij ons staat de klok al 7 maanden op 11 uur. v. HeesAvijk. Dat is een mooie tijd. v. Hemert. Ja, koffietijd, maar men. zit er toch maar leelijk mee te kijken. Tenslotte deelt de Voorz. mede, dat de verbetering van de burgemeesters kamer bij aanbesteding 286.kost, dit is iets minder dan men aanvan kelijk begroot had. Hierna sluiting. mm lichtingen vragen. Aldus Avordt besloten. 2. Onderzoek geloofsbrieven Jac. van HeesAvijk (vacature lid van Beur den). De stukken Averden door de leden v. d. Dobbelsteen, v. d- Heijden en v. Hemert onderzocht en in orde bevon den. Dobbelsteen. Kan v. Heeswijk nu da delijk zitting nemen? Voorz. Als de geloofsbrieven in orde zijn en de Raad het goed vindt, dan wel. Hierna verschijnt het nieuAA'e raads lid van HeesAvijk ter vergadering en legt in handen van den Voorz. de bij de Avet voorgeschreven eeden af. Voorz. Ikj feliciteer u en hoop, dat u ntiar best vermogen de belangen van de gemeente zult behartigen. Het lid v. HeesAvijk dankt en uit denzelfden Avensch. 3. Wijziging Warenkeui'ingsveror- dening. Conform aanschrijving van den Mi nister Avordt de verordening geAvijzigd. 4. Toekenning Gemeentelijke ver goeding ex. art. 101 der L.O.Avet aan de Bijz. School te Haarsteeg. De vergoeding Avordt vastgesteld op 6.93 per leerling en het voorschot, 80%, voor '29 op 697. 5. Driejaarlijksche afrekening van de gem. met de Bijzondere Scholen. Hiervoor wordt een Commissie van onderzoek benoemd, Avaarin zitting nemen de leden v. d. Dobbelsteen en v. d. Heijden. Overname door het R.K. Kerkbest.. van de Openbare School te Hedikhui zen. Dobbelsteen. Ik heb de stukken in gezien. De verbouwingskosten Avorden op ongeveer 5000.geraamd. Ik ge loof AA-el dat daarmede de school goed in orde te brengen is. We kunnen er toch niet afkomen. Als de Pastoor 'n nieuwe school zou willen bouwen, wa ren AA-e nog veel duurder uit. Ik kan daarom Avel adviseeren op dit voorstel in te gaan. Voorz. Voor de gemeente zal het op den duur geen schadepost zijn. M,.a.s. Avordt besloten om ƒ2500.; te geven. Voorz. De kosten zullen Ave moeten dekken door een geldleening. Dobbelsteen. Maar als we die heide onder Avijzers woningen verkoopen zal het wel niet noodig zijn nog extra een leening aan te gaan. Voorz. We zullen eens zien. 8. Aanbieding Gemeenteverslag '28. Wordt ter visie gelegd. 9. Bespreking inzake gemeentebode enz. Hierover gaat de Raad in geheime .sitting. Na heropening stelt de Voorz. aan de orde het voorstel van v. d. Dobbel steen, om A'-oor het schoonhouden van het Raadhuis aan de Averkvrouw een jaarlijksche vergoeding te geven van 50de geAvone bodediensten door den veldwachter te laten verrichten en een persoon aan te stellen voor, bet G.E.B. belast met liet controleeren der meters en de inning der gelden. Deze persoon zal een borgstorting moeten geven van 100.—. Dit voorstel Avordt m.a.s. aangeno men. 10. Gratificatie Rijkspolitie. Aan de Rijkspolitie Avordt Avederom de geAA'oné jaarlijksche gratificatie toegekend, aan de marechaussee 35. en den rijksveldwachter 15. RONDVRAAG. Weth. v. d. Water stelt voor om de hondenbelasting af te schaffen. Dobbelsteen, HoeA'eel brengt ons die belasting op? Voorz. Ongeveer ƒ200.Maai' de menschen hebben nu al zoo'n moeilijke tijd doorgemaakt, dat er AArel iets voor te zeggen is om deze belasting af te schaffen. Dobbelsteen. Daarmee zijn er velen gebaat Winkel. De naleving is voor de po litie toch al zoo moeilijk. M.a.s. wordt conform voorstel be sloten. v. d. Water. Ik avou nog wel iets zeggen over de pomp aan den dijk. De kosten van verplaatsing zijn net zoo hoog als v. 'n nieuwe pomp. 'n Nieuwe OUD-HEUSDEN—ELSHOUT. De Raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmorgen ten Raadhuize te Els- hout, onder presidium van den Edel- achtb. heer Burgemeester Fr. van Liempt. Aanwezig alle leden. De notulen de'r vorige twee verga deringen werden na voorlezing on veranderd vastgesteld- 1. Ingekomen stukken. a. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de Gemeente-begrooting 1929. Voorzitter. Hebben de heeren efr nog belang bij dat ik 't voorlees? Van Herpt. Ik begrijp niet waarom dat stuk nooit bij B. en W. is geweest. Wanneer is 't ingekomen? Voorzitter. 16 Januari. Van Herpt. Maar dan was 't toch zaak geweest om 't eerst in B. en W. te bren gen. Voorzitter. U weet dat door mijn ziekte erg onregelmatig de vergaderin gen van B. en W. werden gehouden. Van Herpt. Dat heeft met Uw ziekte niets te maken. U bent tenslotte maar 14 dagen ziek geweest. Sprengers. Maar 'tis ook heelemaal niet in 't belang van de gemeente als de wethouders overal buiten gehouden Avorden. Dan moet 't toch één keet spaak loopen. Voorzitter. Er is hier geen sprake van dat de wethouders overal buiten gehouden Avorden. Dit stuk is aan den Raad gericht en nu b'reng ik 't toch aan de orde. Sprengers. Ik heb toch zeker wel 't recht daarop aanmerkingen te maken! Voorzitter. Zeker, en u maakt van dat recht ook gebruik. We zullen nu doorgaan. Sprengers. Ik zal er dadelijk nog wel op terugkomen. Er is trouwens nog meer. Voorzitter. Vindt de raad 't goed, dat B. en W. dit punt verder afwerken? En ook de nota op de gemeente-reke ning? Sprengers. Dat ook nog. Ik vind het treurig dat 'n wethouder nergens geen inzage van krijgt en overal buiten wordt gehouden. Voorzitter. De nota op de gemeente rekening is pas 14 Maa'rt ingekomen, en er zijn zulke omstandigheden ge weest dat ik niet eerder kon vergade ren. Ik zal 't in omvraag brengen of we beide nota's ter afdoening zuilen stel len in handen van B. en W. Van Herpt. Maal- u kunt 't toch eerst wel voorlezen. Voorzitter. Goed. Hierna leest de voorzitter de nota voor. M.a.s. wordt een-en ander tér afdoe ning gesteld in handen van B. en W. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer Gem. Inkomstenbelasting. Voorzitter. We zijn van oordeel dat het noodig is om ons vermenigvuldi gingscijfer te verhoogen en te brengen van 4 op 5. We zitten krap in 't geld en 'tis noodig dat we op tijd de beta lingen kunnen doen. Sprengers. Wat zijn eigenlijk de oor zaken? Voorzitter. Er is vroegér te weinig belasting geheven en daardoor zijn we nu ten achter geraakt. Om nu weer bij te komen is 't noodig dat we 't verme-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2