K tBÜ 111 KI ZUIDEN No. 31. Woensdag 17 Apr. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 April 1929. Paus—jubileum, Naar wij vernemen heeft de lieder tafel „Oefening en Vermaak" het plan de nieuwe Paus-cantate van v. Nuenen uit Berlichem, in een vorig nummer door ons uitvoeriger besproken, in studie te nemen. Benoeming. Mej. Mirie v. d. Broek alhier is tijdelijk benoemd tot onderwijzeres te Bergen op Zoom. Tooneelwedstrijd. Zaterdag j.l. hield de tooneelver- eeniging „Kunst en Vriendschap" ge vestigd in de zaal van den heer J. van Hel/oirt, Putstraat alhier, het eerste gedeelte van haar nationalen wedstrijd in komische duetten. De net versierde zaal maakte een prettfgen indruk en was goed bezet. Voor den aanvang van het concours sprak de Voorzitter der vereeniging, de heer De Bakker een hartelijk en goed ge- sfyleerd woord van welkom aan de deelnemende duetten, de juryleden, t.w. de heeren Q. Duijvelaar, C. van Heijst en A. C. van der Heijden en de vele toehoorders Daar het duo Hop-v. d. Heuvel te Breda daags voor het concours van den wedstrijd had afgezien, traden nu achtereenvolgens ophet duo Deelen uit Nijmegen met „Naar het Zangersfeest", het duo Schoots uit Tiel met „Algemeene Dienstplicht", het duo Kleijn uit Tilburg met „Het Kaarslicht en de Mug" en als plaats vervanger van het door afwezigheid schitterend duo Hop v. d. Heuvel uit Breda, het duo Cools v. d. Velden uit Loonopzand met „De Stakkers". Er werd over het geheel vrij goed gespeeld, doch waar a.s. Zaterdag de tweede helft in het krijt moet treden, zullen wij ons thans van crftiek ont houden. Na de pauze werd er opmerkelijk beter gespeeld dan voor de pauze. Wij kregen toen van bovengenoemde mededingers resp te hooren 1 „De Verlatene", 2 „Een serenade me! bijzonder succes", 3 „A. en Z.", 4 „Op medisch advies". De publieksprijs, een prachtig beeld, werd toegekend aan het Duo Kleijn uit Tilburg met „A en Z Ver schillende komische scènes werden nog ten beste gegeven en toen het sluitingsuur was aangebroken, togen aller, zeer voldaan huiswaarts. Moge het tweede deel van den wedstrijd op a.s. Zaterdag even goed slagen. Ook dan zal de heer Vissers uit v.m. Baardwijk de artisten op de piano begeleiden, een werk, dat aan hem wel is toevertrouwd. „Het 4e Gebod" Dit tooneelstuk van Wesseling Is verdienstelijk maleriaal voor dilet tanten. Het is een vrij evenwichtig stuk, dankbaar ivoor jonge spelers en gewoon publiek. Toch mag de regis seur zich wei de vrijheid veroorloven een hier en daar wat opgeschro.fde dialoog (waardoor de spanningdanig verslapt) te bekorten. Met bovengenoemd stuk trad D.V.S.V. Maandagavond, onder regie van A Verhoeven, voor 't voetlicht. De groote zaal van den Gildenbond was geheel gevuld. D.V.S.V, heeft van dit stuk een zeer draaglijke vertooning gegeven, zoowel wat 't spel als de aankleeding van 't toonvel betreft. Van de spelers trad bijzonder de oude vader (Jac. Didden) op den voorgrond om zijn eigen en zeer natuurlijk spel. Elk onderdeel van zijn spel, uitspraak en gebaar was prachtig verzorgd, goed ingeleefd en werd werkelijk meesterlijk weergege ven. Met zulke krachten kan D.V.S.V. werkelijk veel presteeren. Als tweede moeten we noemen Jaap (M Berkelr mans), die evenals zijn vader een gemakkelijk en soepel spel vertoonde De»': twee zijn wel de uitblinkers op deze uitvoering geweest. Verdienstelijk speelde ook Pietje, de knecht (Jac. de Brouwer). Zijn ongedwongen optreden deed prettig aan. Van een lichter gehalte waren dokter Bruimsman (H. Kampman) en de zonen Wouter (Fr. Kelder), Dirk (H. Maas), Willem (jan Verhoeven) en Henk (H. de Werd). Hun spel ver toont onderling weinig verschil omdat ze nog te veel aan de touwljes van den regisseur hangen. Daardoor is hun optreden, hun taal en gebaar niet vrij van ongedwongenheid. Maar elk deed naar vermogen z'n best om zijn rol zoo goed mogelijk te spelen. En dat is al een verdienste. Het talrijk publiek was dankbaar voor het gebodene. De grime van den heer Schippers was op een enkele uitzondering na heel goed. Oessin Blanda door de tooneelver. „Kunst na Arbeid" Een alleszins verdiend succes had de tooneelclub van het R. K. Jongens patronaat te v.m. Baardwijk j.l. Zon dag met de opvoering van het Indisch tooneelspel .Oessin-Blanda". Na wat wij in onze vorige nummers reeds over den inhoud van dit stuk hebben uiteengezet, behoeven wij hier de strekking niet nader meer te be schrijven. Niemand van het over talrijk pu bliek dat deze uitvoering bezocht zal zich dit bezoek beklagen. Er was zeer - terecht slechts één roep over het zeldzaam fraaie, pak kende stuk, het goede spel en de schilderachtige aankleeding. AI deed men weliswaar een zeer gelukkige keuze met dit tooneelwerk, men zal zeker ook spoedig hebben ingezien dat de vertolking en het décor hooge eischen zouden stellen. En dat deze jeugdige tooneelclub onder leiding van den heer C. Mol hiervoor niet is teruggeschrikt en na een volhardende repetitie zulk een uitnemende op voering kon daarstellen, mag wel een bijzonder succes voor spelers en regisseur worden genoemd. De stijgende lijn in het spelpeil, reeds vorig maal bij dit gezelschap opgemerkt, heeft goed aangehouden. Aan uitspraak en dictie was weer veel gewonnea, waarom we gaarne kleine tekortkomingen in rolvastheid en samenspel over het hoofd zien. De totaal-indruk waseen prachtig stuk, een keurige vertolking. Wanneer wij hier, in volgorde van het programma, de spelers even de revue laten passeeren, dan komt aller eerst G. v. Mierlo als directeur Loeff aan de beurt, die om de keurige uit beelding van deze rol deze eerste vermelding volkomen verdient. Zijn vlot, volkomen beheerscht spel maakte hem geknipt den rol van den eigen- zinnigen, vaak bruten directeur gedu rende het geheele spel op correcte wijze uit te beelden. E. de Vries als Rudolf, zoon van den directeur, ty peerde heel goed den zwakkeling en niets nutter. A. Schoenmakers was zijn rol als oudste employé volkomen waard hij mag onder de beste gere kend worden. De titelrol, „Oessin Hartman" de fabricage-chef, was bij Joh. Pulles in goede handen. Aan de büzondere eischen die deze rol stelt voldeed hij zeer goed. Waardig en zelfbewust was geheel zijn optreden, en de manier waarop hij de miskenning van den Indo wist te schilderen, boeide de aanwezigen. M. v. Mierlo bewees in den rol van George, de slechte vriend van Rudolf, een zeer bekwaam speler te zijn, met een zeer gemakkelijk onge dwongen optreden. Zijn natuurlijkspel kan aan verschillende medespelers ten voorbeeld gesteld worden, alleen zijn uitspraak mocht iets beter zijn. Alle lof hebben we ook voor Adr. Pullens, die uitnemend den zaakwaar nemer Smoorman typeerde en een aardige afwisseling in de tooneelen bracht. De verdeeling der rollen gaf blijk van een juist inzicht van den regis seur in de capaciteiten van zijn spe lers, die ieder voor zich voor hun taak berekend waren. Een woord van lof aan spelers en leider is hier wel op zijn plaats. Zij hebben uit de belangstelling ,en uit het spontaan applaus van het publiek kunnen opmaken hoezeer dit waar deert dat men het tooneel door betere stukken en natuurlijker spel op hooger peil tracht te brengen. Zoo voortgaande mogen zij nog veel succes in de toekomst verwachten. Cabaret-avond. Maandagavond organiseerde Waal wijks Gemengde Zangvereeniging haar jaarlijkschen Cabaret—avond, meer speciaal dansavond in „Musis Sacrum. Er was veel belangstelling en er heerschte een prettige stemming, wat zeer bevorderd werd door de verloting van eenige mooie prijzen en verdere attracties waaronder de opvoering van het gecostumeerd nummerlje „Lande- liche Concertprobe", terwijl ook de nieuwe smaakvolle foyer, waarover we later nog wel eens een woordje zeggen en niet 't minst het uitstekend door den heer Robbers verzorgd koud-buffet heeft bijgedragen. Wij mogen gerust concludeergn dat deze avond voor de bezoekers, maar niet minder voor de vereeniging een succes Is geweest, waarvoor een woord van dank past aan het bestuur en zijne ijverige helpsters. Loos alarm. Gisterenavond omstreeks 8 uur ging plotseling overal het gaslicht uit. Men wist dat zulks ook het geval is bij het alarmeeren der brandweer en daarom vroeg men elkaar al spoedig af waar toch de brand zou zijn. Men zag brandweerlieden in de weer komen en de stoomspuit uitrukken, die zich voor de firma v. Gent Co, opstelde Aan publieke belangstelling geen gebrek Het bleek echter dat het brandgevaar reeds bezworen was. Men had' verschrikt door het uitslaan van vlammen uit een vulkachel in allerijl de brandweer gewaarschuwd die echter gelukkig niet behoefde in te grijpen. Er is niets verbrand. Chr. Hist. Kiesvereeniging. De Christelijk Historische Kiesver eeniging „Nederland en Oranje" te Waalwijk zal 22 April a.s. eene open bare bijeenkomst houden, des avonds ten 8 uur in de bovenzaal der Christ. Bewaarschool te v.m. Besoijen, waar als spreker zal optreden de heer H. W. Tilanus, Lid der He Kamer der Staten-Generaal Hij zal spreken over „de partijverkiezingen sinds 1925 Honden. De heer Jac. Eijkens behaalde op de groote Winner tentoonstelling te Rotterdam, 1 1 Zaterdag en Zondag in den Dierentuin te Rotterdamgehouden. (612 honden) met z'n Belgische herder teef, den kampioenschapsprijs met het praedicaat U. De heer v. d. Boomgaard behaalde met idem den len en 2en prijs met praedicaat Z G. Boerenleenbank Baardwijk. Vergadering op Maandag 22 April as., des avonds om half acht(precies) in het patronaat te vm Baa dwijk. Agenda 1. Opening door den Voorzitter. 2. Benoeming Secretaris en 2 Stem- opnemers 3 Voorlezing notulen vorige ver gadering. 4 Vaststelling Balans en Verlies- en Winstrekening over 1928 en voorstel van het Bestuur om over '/4 gedeelte der winst te mogen beschikken en dit te bestemmen voor den Boerenbond. 5. Verkiezing van 2 leden van het Besluur, wegens periodieke aftreding van de Heeren J A. J. v. Heijst en Jac. Kleix, die terstond herkiesbaar zijn. 6. Verkiezing van 1 lid van den Raad van Toezicht, wegens periodieke aftieding van den Heer Ant. Baijens die terstond herkiesbaar is. 7. Rondvraag en sluiting. Haven baggerwerk. Li. Maandag had ten raadhuize de aanbesteding plaats van het uitbagge ren der Waalwijksche haven. Ingeschreven werd als volgt: Arie de Waard Pzn., Dordrecht f 17 360 A Kraayveld Pzn, Zwijndr. f 16 570 B de Groot, Hilversum f 13.760 Prins en van Wijngaarden, Hatturn f 10 974 Aldert Vrij en Albert Vrij, Utrecht f 8 600 Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. Dienstvak der Directe Belastingen. Maandag zijn bij Resolutie van den min. van Financiën benoemdtottljdeiijk rljkskleik der Directe Belastingen enz. T. J. Nuijten te Waalwijk, inspectie; J L. Grijsbach te Oisterwijk, kant., W. A. Albers te Oisterwijk, kant.; A. E van den Bosch te Woudrichem, kantoor. Burgemeester van Bergen op Zoom. Men meldt ons, dat mr. H Loeff, burgemeester van Drunen, wordt be noemd tot. burgemeester van Bergen op Zoom, De benoeming zal spoedig volgen. Dammen. Zaterdagavond werd in de achter zaal van Hotel Verwiel de eindwed strijd gespeeld van de dezen winter gehouden dam-competitie. De Meer Ivo van Haren wist beslag te leggen op den titel van damkampioen van Waalwijk. Door den Voorzitter der Waalwijksche Damclub den heerTheo Festen werd hij in een keurige rede gefeliciteerd en gehuldigd om zijn kranige prestatie, waarbij hem tevens een blijvend en toepasselijk souvenir werd aangeboden. De avond werd verder genoeglijk doorgebracht onder het genot van diverse versnaperingen, die de keuken van Hotel Verwiel alle eer aandeden. Slagerij. De heer K. Doilekens. heeft in het perceel Grootestraat, waar tot dusverre de Centraie Vleeschhal tot verkoop van bevroren Argentijnsch vleesch was gevestigd en die thans is opge heven, eene gewone slagerij gevestigd, die naar alle eischen is ingericht. Wij wenschen den ondernemer 't beste succes. Ongeval. Het zoontje van den heer L. werd gisteravond door een fietser met kracht omver gereden. In 't beginne wat versuft, bleek hij alleen aan z'n oor een blessuur opgeloopen te hebben. Een jongetje dat te laat de straat wilde oversteken, werd door een auto aangereden en kwam juist voor een der wielen van den wagen te liggen, dfe nog precies bijtijds kon stoppen. Ook hier liep 't dus ge lukkig af. Biljarten. Maandagavond kwam de patronaats- biljaitclub „PB V." een wedstrijd spelen tegen „Nooit Volleerd" in calé P. v. Cromvoirt. De uitslag was alsvolgt; „Nooit Volleerd" „P.B.V." W. de Haan—E. de Vries 100— 59 B.Schoenmakers A.Moonen 10074 L. v. CromvoirtH. Pullens 84 100 L de Folter—G v. Helvolrt 97 100 F Schuurmans-Joh. Pullens 100— 80 v. Mier—Jos. Pullens 100— 61 zoodat „Nooit Volleerd" won mei 108 caramboles. Hoogste serie W. de I aan van „Nooit Volleerd" met 24 caramboles De financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. In overleg met de commissie van voorbereiding en mede namens zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft de Minister van Financiën aan de Kamer overgelegd een opgaaf van het aantal opcenten, dat elk der gemeenten naar den thans bekenden stand van haar budget zal moeten htffen op de Gemeentefonds belasting, ondersteld dat zij uit de personeele belasting een bedrag ver- krijgt, gelijkstaande met de hoofdsom plus de thans geheven gemeentelijke opcenten. Waar niets ingevuld is, zal zij geen opcenten op de fondsbelasting be hoeven te luffen. Gemeenten Te heffen opcenten. Noord Brabant Aantal Bedrag Almkerk .6 f 1 098 Dongen 11 f 6 754 Drunen 8 f 928 Dussen ca. Geertruidenberg 's Gravemoer 32 f 1.568 Hedikhuijzen Herpt Heusden Loon op Zand 36 f 19.368 Made ca. Nieuvknyk Oisterwijk 4 f 1.324 Oudheusden Raamsdonk 12 f 5 976 Sprang Capelle 17 f 4.845 Udenhout 33 f 7.392 Vlijmen Waalwijk 70 f 56 840 Waspik Werken (de) c a. Werkendam 20 f 7.140 Wijk ca. Prov. Crt. DRUNEN. Door de Paardenverze- kering van Drunen en Elshout werd Zondagmiddag half twee in de zaal der Meisjes—Concregatie de gewone jaarvergadering gehouden, waarbij vele leden tegenwoordig waren. Nadat de Voorzitter A. Robben het openingswoord had gesproken, werd door den secretaris M. van Halder na voorlezing der notulen welke zonder op- of aanmerkingen werden goed gekeurd, verslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen Voordeelig was dit verzekeringsjaar niet, want er kwamen veertien sterf gevallen voor, waarvoor aan vergoe- ding moest worden uitgekeerd de som van f 2696 Het bestuur zag zich genoodzaakt een extra heffing van 2 pCt. premie toe te passen teneinde de kosten te kunnen dekken. Volgens de schattingslijst van Juni 1927 weren toen van 229 leden 257 paarden en veulens verzekerd aan een bedrag van f 80380 De ontvangsten bedroegen in totaal f 3932.76, zoodat per 3l Mei in kas was f 302 76. Het verslag werd met algemeene stemmen goedgekeurd, de aftredende bestuursleden M. van Halder en J Klerks te Elshout, werden bij accla matie herkozen, vervolgens werd de presentielijst voorgelezen, waarna de vergadering met den gebruikelijken groet werd gesloten. Begunstigd door mooi weer, had in de tuin bij den heer Elshout op de Doelen der Handboogschutterij „Constatia" het gewone jaarlijksch Ko- ningschieten plaats. Zooals gewoonlijk was er spoedig de stemming in. De animo bleef er geheel den middag in want er is he vig gestreden, wie het eereteeken zou behalen. Het resultaat was dat Jos. v Delft met 198 punten In 60 pijlen het koningschap behaalde, waarmede allen hem proficiat wenschten. /^✓DRUNEN. De tendienste van de harmonie der |ongens—Congregatie gebouwde kiosk, zal op Zondag 12 Mei as. plechtig in gebruik genomen worden. Het bestuur heeft voor die gelegenheid een festival uitgeschreven, waarvoor reeds van verschillende muziekgezelschappen kennisgevingen van deelneming zijn ingekomen, zoodat ons weer een genotvolle dag te wach ten staat. N1EUWKUIJK. Ter viering van haar tweede lustrum, bij gelegenheid van haar 10 jarig bestaan geeft onze too- neelvereeniging „Kunst na Arbeid" op Zondag 21 April a.s. in de zaai van het R K.Bondsgebouw een groote feesiuitvoerirg. Opgevoerd zal worden „De PauselijkeZouaaf", gecos'umeerd drama met zang in 2 bedrijven en apotheose. Verder een revue in 2 bedrijven „Negen en één" door Th. C. met medewerking van K. N. A. We twijfelen niet, of ook dezé uït- voeiirg zal, zoo als we gewoon zijn van K. N. A. de zaal tot in de uiterste hoeken vullen. Op een daarvoor nog nader te bepalen datum geeft in de maand Juni a s. onze harmonie „de Een dracht" een groot festival. Naar we vernemen is men in onder handeling hiervoor tot het daarstellen van een kermis d'é Op Zaterdag 20 en Zondag 21 April a s. heeft het Kruisbooggezel schap „de Jonge Batavieren", geves tigd in het Café Th. van der Geld, groote nationale wedstrijden georga niseerd ter gelegenheid van zijn 25- jarig bestaan. De voorbereidingen tot het welslagen dezer wedstrijden zijn momenteel in vollen gang. Reeds verschillende gezelschapper hebben hunnemedewerkingtoegezegd en verwacht wordt, dat de deelname, gezien de prachtige prijzencollectie, alle verwachtingen zal overtrtffen. Voor le zestallen worden niet min der dan 15 fraaie korps-en personeele prijzen beschikbaar gesteld bestaande uit bekers, lauwerkranzen, medailles enz. De eere—prijzen, aangeboden door H. M Koningin Wilhelmina en Z. K H. Prins Hendrik worden op de eere- baan verschoten. Voor 2e en meerdere zestallen worden 6 fraaie prijzen beschikbaar gesteld, benevens 3 kampioens-, 3 personeele en 3 zestai—prijzen. Het concours neemt een aanvang Zaterdagmiddag ten 4 uur en wordt gesloten Zondag ten 7 uur". 's BOSCH. Op Maandag 29 April a.s zal door Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's Bosch, in tegen woordigheid van autoriteiten en vele andere genoodigden de vermaarde Bossche Raadhuiskelder van 1529, die met de aangrenzende kelders tot mo derne lunchroom wordt ingericht, officieel worden geopend. Bij de zeer karakteristieke verbouwing en be schildering is alles specifiek Bra— bantsch gehouden. Bossche en andere Brabantsche schilders w.o. Frans Slager, Herman Moerkerk, Pijnenburg, André Verhorst, Gerard Gerrits heb ben met hun kunstwerk tot de voor name verfraaiing van het geheel bij gedragen en naast Byzantijnsche schilderingen en Keltische motieven de wanden, gewelven en pilaren ver sierd met kleurige voorstellingen van de historie van den Bosch en de Brabantsche folklore. Naast de wapens van Brabant prijken die der andere provinciën van Nederland Den Bosch wordt met deze kostbare inrichting een bezienswaardigheid rijker. SPRANG. Algemeene Vergadering der Coöp. Boerenleenbank te Sprang op Donderdag 25 April 1929. des avonds 7 uur in het Café van de Wed. Hoffman te Sprang. Agenda 1. Opening der vergadering. 2. Aanwijzing van een Secretaris voor deze vergadering. 3. Notulen der vorige Algemeene Vergadering. 4. Verslag over 1928. Vaststelling van Balans en Rekening.- 5. Verkiezing van een Bestuurslid wegens overlijden van den heer D.' Zijlmans. VoordrachtP. A. v. d. Hoeven, Adr. v. d. Schans Pz. en Jan Michaël. 6. Verkiezing van een Bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer J van Beek. Voordracht; J. van Beek, D. de Bie, v. Campen, D. Vos Nz. 7 Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht in de vacature W. N Kuijsten. Voordracht: Seb. Vos, Adr. Konings en Andr. de Bruijn. 8. Benoeming van 2 plaatsvervan gende bestuursleden. Voorstel Jan Haverhals Jz. D de Bie, v Campen. 9. Uittreding van eenige leden we gens vertrek. 10 Rondvraag en Sluiting. CAPELLE. De landbouwvereeniging „Sprang. Capelle e o houdt a.s. Donderdag 18 April des avonds 7 uur een alge meene ledenvergadering bij den heer J. Treffers aan het Bruggetje. De agenda vermeldt: 1. Opening en no tulen, 2. mededeellnpen. 3 aanschaf fen veevoeder, hulpmeststoffen, enz., 4 rondvraag en sluiting. De in de O L school in de Kom alhier gevestigde Reizende Nutsbiblio- theek zal in verband met het verge, vorderde leesseizoen a.s. Zaterdag 20 April gesloten worden. De nog in om- loop zijnde boeken moeten dien dag tusschen 2 en 3 uur ingeleverd worden. Naar men ons mededeelt is door den Ring, 's Grevelduin Capelle tot consulent der vacante Ned Herv. gem, te Waspik aangewezen Ds. Bolken- stljn te 's Gravemoer. RAAMSDONKSVEER. Mej P. de Borst werd benoemd tot onderwijzeres aan een HoIIandsche school té Blitar Oost Java. De heer Rijke kwam zoodanig met een auto In aanraking dat hij door de ruiten vloog en ooaenomen moest worden in het R.K. Ziekenhuis. Van den heer 8 nssars wer deen jongen Hollandschen Herder door een auto overreden en gedood. RAAMSDONKSVEER Zaterdagavond 13 April hield onze Nuordpoolheld, de Heer Sjef van Donfaen, voor een stampvolle zaal van den heer W. G. de Reijer te Ruamsdonksveer, een lezing met lichtbeelden. Om acht uur betrad onder applaus de commissie van ontvangst met den spreker het podium. De Edelachtb. Heer Burgemeester A.J.W.M Moons heette alten welkom, in het bijzonder onzen gevierden Poolheid, den Heer Sjef van Dongen, schilderde de groote zelfopoffering en menschtievendheid welke deze stoere Brabantsche jongen had getoond bij de redding van Nobile en gaf gaarne hem het woord. De Heer van Dongen begon met, een uiteenzetting te geven van het teven op Spitsbergen, welke door lichtbeelden geïllustreerd werden een duidelijk beeld gaven van 't leven in de kolenmijnen, jacht en walvisch- vangsf, het africhten der honden voor sleden-expedities, skiloopen en van 't meer interne leven. Na de pauze begon de tocht van de expeditie, weike wereldvermaard heid heeft gekregen. Hier begint hij te verhalen, hoe drie mensclien een tocht organiseeren, om een aantal menschen hulp te bieden, die in de poolvlakte veron gelukt zijn. Reeds den volgenden dag een ervan moet terugkeeren door een ontsteking aan zijn oogen en de twee overgeblevenen (van Dongen en Sora) hoopvol den tocht verder voortzetten, met als eenige doel het Foyn-eiland te bereiken, waar Nobile en zijn lot- genooten een zekeren dood wacht. Hoe zij storm en ijs trotseerend ver der gaan en dikwijls slechts enkele honderden meters per uur verder ko men. Hoe zij tegenslag ondervinden door 't sterven van een gedeelte hun ner honden en na eenige weken zelfs hun trouwe honden moeten slachten als voedsel voor henzelf en de nog overgebleven honden. Doch ook het gemis aan zout was toen verschrik kelijk Toen ze eindelijk na een zwaar vermoeienden en gevaarvollen tocht het Foyn—eiland bereikten, vonden ze nieis. (Nobile was met zijn mannen intusschen afgedreven). Thar.s worste lend met den dood vooroogengeven ze zich over aan de Voorzienigheid en na nogmaals het eiland in z'n geheel afgezocht te hebben, zien ze in de verte een zwarte stip naderen, dat de groote ijsbreker „Krassln" bltek te zijn. Geheel hoopvol zijn ze gestemd en steeds nader komt het gevaarte. Doch wanneer ze denken gered te worden, keert de ijsbreker den steven en verdwijnt largzafmuit het gezicht. Demoedeloosheid bevtPUfll deze twee helden en met geen ander vooruitzicht dan de dood, leggen ze zich ter ruste. Doch ziet. wanneer ze zich zeker verloren wanen, verschij nen aan den horizon twee watervlieg tuigen, die hen opnemen en in veilige haven brengen. Het was een machtig en interesasnt slot, waarmede deze kranige een voudige Brabantsche jongen eindigde en een welverdiend applaus beloonde hem voor deze spannende lezing, waarin hij zichzelf steeds op den achtergrond trachtte te stellen, doch uit overleveringen wisten we dat hij steeds de leiding in dezen gevaar- votlen tocht had. Het muzikale gedeelte was verzorgd door de heeren H. ter Berg, H. van Strien en H. van Alphen, die zich welwillend voor dezen avond ter be schikking hadden gesteld en welke zeer verdienstelijk werk leverden. Hetgeheel was 'n prachtig geslaagde avond. GEERTRUIDENBERG. De raad dezer gemeente hield op Dinsdag 16 April des namiddags 2 uur een open bare vergadering voor het behandelen van de volgende zaken. 1 Mededeeling proces—verbaal kas opname over het le kwartaal 1929. 2 Vaststelling percentage Gemeen telijke Inkomstenbelasting 1929/1930. 3 Wijziging Gemeentebegrootirg dienst 1929. 4 Wij liging Gemeentebegrootii g dienst 1928. 5 Wijziging begroofing der Sted Godshuizen dienst 1929. 6 Aanbieding Gerfleente—verslag en verslag over de Volkshuisvestirg over 1928. 7 Vaststelling datum kermis. 8 Aanvraag bouwgrond A. J. van der Sluys. 9 Ingekomen stukken. 10 Reclames. Verslag volg nd nummer. GEERTRUIDENBERG. Voor een goed bezette zaal gaf de R.K. Toonee I- vereenigingi V.B alhier een uitvoerirg in haar clublokaal. Opgevoerd weid het Tooneelwerk „De Waterduivel" van den bekenden Brabantschen too- neelschrijver Jan Grosveld. Met dit stuk wordt bedoeld een brok leven, maar dan ook werkelijk een brok leven, omdat er geen zweem van fantasie in aanwezig was. Een stuk wat pakt en zuiver typeert en doet aanvoelen wat er gebeuren kan wanneer de heb zucht zich meester maakt van den mensch. De type Nol van Hedel was zeer goed, ofschoon het hem moeite kostte om niet over-ruw te worden Lee.de knecht was een oude trouwe huis-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5