CHI (III NDEI l lisraa, Statimsslraat 15, Waali®, Geen beter adres Sproeten komen vroeg in ImAÉittHyi No. 33. Woensd. 24 Apr. '29. 52e Jrg. TWEE [IE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk. 23 April 1929. Premie-Jaar mar kt te Waal wijk op Donderdag 25 April. Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Het Comlié voor de aanbieding van een schilderij van Theo van Dein aan bei Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen om het te plaatsen in net Provinciaal museum verzoekt ons opname van het volgende. in overleg met het Bestuur van het Genootschap zal de aanbieding plaats heboen op Zaterdag 4 Mei a. s. des avonds ten acht uur in het Museum- gebouw, Si. lacobskerkhof, nadat een kleine tentoonstelling van werken van den schüder, waaronder ook die, waaruit een keuze zal worden gedaan, zal zijn gehouden in de Noorderzaal van het gebouw vanaf Zaterdag 27 April as., tot en met 4 Mei daaraan volgende. Zij die van hun belangstelling in het werk van het Comité hebben doen blijken zulien tot het bijwonen van de aanbieding door het Provinciaal Genootschap worden uitgenoodigd, terwijl hunne namen zulien worden vermeld in een oorkonde, die van de aanbieding wordt opgemaakt. O ver de toegezegde bijdragen zal dezer dagen worden beschikt. Wü vertrouwen dat velen aan de uitnoodiging tot het bijwonen van de aanbieding gevolg zullen geven. Jaarvergadering R.K. Werklieden vereeniging. In de groote zaal van den Gilden bond hield de R.K, Werkiiedenver- eeniging Maandagavond haar jaar vergadering, die aan belangstelling nog wel iets te wenschen overliet, Ta ongeveer 8 uur opende de Voorzitter, de heer Fr. Passier de vergadering met den Christel, groet en wees er op hoe belangrijk deze vergadering voor de leden is, waarin een overzicht wordt gegeven van hetgeen er dosr de vereeniging over het afgeloopen jaar werd verricht.; De notulen werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Jaarverslag Secretaris. Hierna bracht de Secretaris, dhr. C. P. Didden 't jaarverslag '28 uit, waaraan wij het volgende ontieenen Het ledental bedroeg op 1 Januari 1928.' 700. Op 1 Januari 1929: 696 In den loop van het jaar overleden 7 leden. Het ledental van het Doktersfonds, dat op 31 December 1927 pl.m. 1400 bedroeg, steeg in den loop van het jaar aanmerkelijk en bereikte op 31 December 1928 het aantal van 1504, verdeeld over 378 gezinnen. Aan specialistische hulp werd in den loop van het jaar betaald f986.70. Aan verloskundige hulp f435,— Aan Apothekerskosten f2977.14 Aan vergoeding voor brillen f73. terwijl aan de plaatselijke medici naar schatting een bedrag van f3800.over het afgeloopen jaar zal worden be taald. Met de plaatselijke medici kon tot heden geen overeenstemming worden bereikt. Had het fonds van hen in het vorige jaar nog eenige medewer- ding, doordat voor de rechtstreeks aan hen gedane betaling eene korting werd verkregen van resp. 15 en 10 pCt., thans willen de heeren echter zelf de risico dragen en zijn zij tot niet de minste medewerking bereid. Ook de nieuw gevestigde arts plaatst zich op hetzelfde standpunt. Met de Apothekeres kwam in den loop van het jaar eene overeenkomst tot stand, terwijl momenteel pogingen worden aangewend om met een spe cialist en een tweetal ziekenhuizen eene overeenkomst te krijgen. Het ledental van het Ziekenfonds (uitkeeringskas) bedroeg op 31 Dec. 1928 417, tegen 429 op 31 Dec. 1927 en verminderde dus met 12 leden. De uitkeering bij ziekte bedroeg f 3950.25. Aan tandheelkundige hulp werd betaald f76.50. Uit het aan het Ziekenfonds ver bonden Steunfonds werd uitgekeerd f660,7 leden genoten hiervan uit keering. Op 31 Dec. bedroeg het bezit van het Ziekenfonds f9255.27 en van het Steunfonds f3358.94, alzoo een totaal bezit van f 12614,21. De Steenkolen-Inkoop-vereeniging had op 31 December een ledental van 377, tegen 414 op 3l Dec. i927 en verminderde dus met 37. De omzet over het afgeloopen jaar bedroeg in totaal 8075 H.L. Steen kolen. Bij de spaarbank der Centrale Volks bank werd ingelegd f 13114,64 en te rugbetaald f 12634,84, zoodat meer in gelegd is dan terugbetaald f479.80. In de beleggingskas werd ingelegd f2950.- Onder applaus van de vergadering werd het jaarverslag goedgekeurd. De Voorzitter dankte den Secretaris _voor diens keurig verzorgd en goed Jaarverslag Penningmeester. Uit het jaarverslag van den Pen ningmeester bleek, dat de Bondskas aan inkomsten en uitgaven sluit met f4325 93, waarin begrepen een na- deelig saldo van f 3 85. De expioitaiie van het Gebouw en Caié sloot aan inkomsten en uit gaven met f7004 71 en een voordeelig saldo van f280.82 Namens da Centrale Commissie deelde het lid P. Kelder mede, boeken en bescheiden van den penning meester in de beste orde te hebben bevonden. De Voorzitter betuigde zijn dank aan den penningmeester voor diens goed en accuraat beheer. De door den penningmeester voor gelezen begrooting voor 1929, sloot voor de Bondskas in ontvangsten en uitgaven met f 3996.04 en de exploi tatie van het gebouw en café met f 6700, De vergadering keurde de be grooting goed, Bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van J. M. Didden, N. van Gorcum en F. Smolders en ter voorziening in de vacature, ontstaan door de ontslagname van P. van Brunschot. Voor de aftredenden zijn geen candidaten gesteld, zoodat deze herkozen zijn. Ter voorziening in de vacature is door den Bestuursraad het volgende dubbeltal candidaat gesteld: C. Dekkers en P. Kelder, Uitgebracht werden 60 stemmen, waarvan 45 op P. Kelder, 13 op C. Dekkers, 1 blanco en 1 van onwaarde. De Voorzitter bracht een woord van dank aan het scheidend bestuurs lid P, van Brunschot, voor alles wat hij in het belang van de Werklieden- vereeniging heeft gedaan, Verkiezing Contróle-Commissie. Tot leden dezer Commissie werden benoemd, Ant. van Drunen en Bart van Hooft. Mededeelingen. In aansluiting aan hetgeen reeds door den Eerwaarden Adviseur, Kapelaan Beekmans, op de jongste uitvoering van „D.V.S.V." was bekend gemaakt, deelde de Voorzitter mede, dat vanwege de vereeniging dit jaar wederom een processie naar Elshout zal gaan. Hij roept daarvoor de mede werking in van ailen die aan de processie zullen deelnemen, opdat alles een stichtend verloop zal hebben. Ten slotte spoorde spr. nog aan den K. R. O. te steunen en de jeugd vereniging. Met deze vereeniging staan voor de jeugd en de toekomst der organisatie groote belangen op het spel. Onder dankzegging sloot de Voor zifter hierna de vergadering met den Christel, groet. 25-jarig bestaan. Op 3 Mei a.s. zal de fa. H. Kolsteren- Lagarde den dag herdenken, waarop voor 25 jaren hare zaak werd opge richt. Wij alien hebben dit sigaren magazijn, eerst een beknopt sigaren winkeltje, telkens en telkens zien groeien en vergrooten tot een flink up—to—date magazijn, zeker een der beste van Waalwijk en de Langstraat, met groothandel in sigaren, tabak, thee en koiflie, onlangs zien uitbrei den met een geheel nieuwe zaak in koloniale waren, fijne bonbons enz., en niet te vergeten den groothandel in geconserveerde groenten en fruit. Wij allen Zullen daarom begrijpen dat de familie Kolsteren dezen dag niet onopgemerkt kan laten voorbijgaan. Hare vele zakenrelaties, hare clientèle e.m.a. zouden dit van hun kant zeker niet doen. Daarom zal op den feestdag, tegelijk met de viering der zilveren bruiloft van 't echtpaar Kolsteren— Lagarde receptie worden gehouden van 12—2 uur. Aan belangstelling zal het zeker dien dag niet ontbreken. „De Big van het 168ste." Naar ons bericht wordt zal het bekende Ensemble Jacques Sitsyiers uit Amsterdam met zijn gezelschap in de maand April en Mei een toumée door ons land maken met het militaire blijspel van A. Moezy Enon:„DeBig van het 168ste" en ook onze plaats bezoeken en wel op Donderdag 25 April as, 8 uur in de Concertzaal Musis Sacrum. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. De hoofdrollen zijn in handen van de dames: Truus Post, Marie Braa- kensiek, Bdty Grit—Vink, Tilly van Vliet en de heerenJacques Sluyters Jr., Ad. Verzijl, Gerard Arbous, Theo van Vliet, Jacques Sluylers Sr., Joh. Overbecke, Willem Faassen. Een nadere aanbeveling van dit gezelschap lijkt ons overbodig, daar dit Ensemble, dat in Tilburg, Eind- hoven en andere plaatsen voor volle zalen optrad met 't successtuk „De Jantjes", „Alleen op de Wereld" enz., een groot succes had. W.S.C. Het bestuur van W.S.C. stelt zich voor leden en belangstellenden een dansavond aan te bieden op den 2en Pinksterdag in de zaal „Musis Liedertafel „Oefening en Vermaak". De liedertafel Oefening en Vermaak zal ook dit jaar op 2en Pinksterdag een Volksmatinée geven. Nieuwe Naamlooze Vennooischap. Naar wij vernemen is, ter uitbrei ding van zaken, .de Lederhandel Ivo van Haren te Waalwijk, omgezet in eene N.V. onder den naam N.V. Ivo van Haren's Ledermaatschappij Waal- wijk, met een kapitaal van f250.000. Tot directeur is benoemd de heer Ivo van Haren. R.K. W.G.V. Dezer dagen vergaderde 't bestuur der bovengenoemde vereeniging. O.m werd behandeld de beoefening der athletiek. Het bestuur zocht reeds lang naar een geschikt terrein. Hierin is het intusschen, dank zij de ver eerendemedewerkingvan hun geachien beschermheer Notaris Jansen, zeer goed geslaagd. Het terrein is gelegen in de kom der gemeente. Wie voorheen deze sport onder leiding der W.G.V. wilde beoefenen, moest lid zijn van genoemde vereeni ging en ook actief deelnemen aan de gymnastiekoefeningen. Verscheidene personen hadden al eens te kennen gegeven, graag de athletiek te willen beoefenen, maar dat de gymnastiek hen minder interesseerde. Die jongens waren du3 tot nu toe voor de W.G.V. onaannemelijk Het bestuur heeft dit thans eens goed onder de oogen gezien en meende hen van deze mooie sport niet te mogen uitsluiten en heeft daarom besloten een afzonderlijke athletiek—afdeeling op te richten. Thans is er in deze vereeniging dus ook plaats voor diegenen die niet aan de gymnastiekoefeningen willen deelnemen. Voor deze afdeeling is de contributie gehalveerd in dier voege dat slechts een half jaar contributie betaald moet worden. Zoo er nog jongens zijn, die zich hiervoor wenschen op te geven,kun nen zij zich vervoegen bij een der volgende bestuursleden: J. Scham. bergen, W. de Haan en J. Adriaanse, voor klaedir.g, hoeden en petier. dan bij omdat wij alles leveren tegen den laagsten prijs eneerste kwaliteiten. SPECIAAL ADRES VOOR MAATWERK. Prima coupe en afwerking. Christel. Hist. Kiesvereeniging. Op de bovenzaal van de Christel. Bewaarschool te voorm. Besoijen vergaderde Maandagavond de Christel. Hist. Kiesvereen. De belangstelling had grooter kunnen zijn. Na hei zingen van psalm 68, vers 10, ging de voorzitter, Ds. Louwe Kooij mans, in gebed voor. Na een welkomstwoord, speciaal aan den spreker van dezen avond, het Tweede Kamerlid dhr. Tilanus, dankte de voorzitter de Kiesvereen. voor de sympathieke attentie hem bewezen bij zijn jubileum. Hierna was het woord aan den heer Trianus. Alvorens zijn politieke redevoering te beginnen, wenscht dhr. Tilanus eerst een persoonlijk woord te richten tot Ds. Louwe Kooijtnans, Hij wenscht den geachten predikant geluk met diens onlangs gevierde jubilé. Spr. heeft met veel genoegen vernomen dat het werk van Ds. Louwe Kooij mans ook gewaardeerd wordt door hen die niet tot zijne kerk behooren. Het hoofdbestuur heeft de jubilea meegeleefd en zich verheugd over deze stille kracht in Brabant, Vervolgens kwam spr. toi zijn eigenlijk onderwerp en gaf een over zicht van de partijverhoudingen sinds 1925. Spr. wees op de plichten en rechten van de volksvertegenwoordiging en de regeering. Z.i. mag zich de regee ring niet te veel met het vrije maat schappelijke leven bemoeien, daar zij dit anders doodt. Wil men het oude parlementaire stelsel handhaven, dan moet een dam opgeworpen worden tegen alle revo- lutionnaire woelingen, zooais net communisme en facisme. Dan blijven z.i. de verhoudingen zuiver en zal zich geen regeeringscrisis herhalen, zooals men die de laatste jaren heeft doorgemaakt. Hierbij wijst spr. tevens op het Christel. Hist, staatsrechtelijk beginsel. Dat de Christel. Hist, tegen hei gezantschap bij den Paus stemden, berust volgens spr. op een principieeie kwestie. Men is er niet voor dat een gezant wordt gezonden naar 't hoofd eener kerk, maar wel naar een wereld lijk vorst. Een oogenblik staat spr. stil bij het wetsontwerp regelende de fiaancieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Op de vraag of dit kabinet moet blijven, antwoordt spr. ontkennend. Er moet z.i. weer een cabinet komen dat ook principieeie vraagstukken onder het oog durft te zien. Vervolgers bepaalde spr. zich tot de partijen der eenlingen. Het com munisme, de plattelander, dhr. Braat Lingebeek. Over dezen iaatsten spreekt spr. niet gaarne, omuai üeze in het diepe beginsel de Canstel. Hist, zoo nabij staal. Maar zijn arbeid is nega tief, tegen Kume, en daaraan wensen» spr. niet mede ie werken. Met een suijd tegen Rome bereikt men niets. De Christ, hist, willen hun beginsel positief beieiden en geen godsdienstnaat kweeken. Over den vertegenwoordiger der R.K. Volkspartij, Mr. Aits, kar» spr. weinig zeggen, omdat het geen mar kante figuur is. Spr. waarschuwde tegen de leuzen waarmede men de kiezers zai trachten te lokken, zooals de S.D.A.P. dat doet. Tot slot stipt spr. de R.K. en de Anti.—Rev. aan. Deze iaatsten siaan ons zeer nabij, aldus spr., maar wen schen een diepere scheidingslijn in net volk, terwijl de Christel. Hist, hei volk wenschen saam le houden. In dit verband verklaarde spr. ook zijn tegenstemmen op de subsidie aanvrage voor de R.K. Handeishooge schooi te Tilburg. Overigens heeii spr. waardeeiing voor net hoogere beginsel der R.K. Ds. Louwe Kooijmans dankte hierna den spr. voor diens uiteenzetting en spoorde aan om lid te worden. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd door eenige leden ge bruik gemaakt. De heer Budding vroeg o.a, of het niet wenscheiijk was om de leeftijds grens voor ouderdomsrente te verlagen en de uitkeering te verhoogen. De moderne industrie is zoo, dat ze een arbeider van 50 jaar niet meer kan gebruiken. De heer Wouters vraagt of het niet beier ware geweest om voor 't Gezant schap te stemmen, aangezien het van de andere zijde niet zoozeer tegen dezen post ging, maat wel om het Kabinet te laten kantelen. De heer Tilanus beantwoordde de verschillende vragensteliers Hij erken de dat de vraag van den heer Budding t.z.t. overwogen moet worden, Verder zeide spr. inzake 'i Gezant schap, dat in deze het beginsel van de Christel. Hist, reeds tang bekend was. Men wist wat men van deze zijde had te verwachten. Nolens wenschte van de Christ. Hist, een knieval, maar daarvoor heeft ze nog ie veel ruggegraat. Hierna sloot dhr. Tilanus de bijeen komst met gebed. N.V. Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel. Naar wij vernemen, zal de directie der N.V. Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk op de in Mei a.s. te houden Algemeent Vergadering van Aandeelhouders voor stellen, over het verhoogde gewone aandeelenkapitaal 8 pCt. en over hei verhoogde cum. pref. winstd. aan deelenkapitaal 6.2 pCt. dividend uit te k;eren. Op dit laatste is reeds 3 pCt. in Febr. j.l. gedeclareerd. Kyriologen— Vereeniging „Waalwijk en Omstreken" Zondag 21 April hield de onder— afdeeling der Kynologenvereeniging in het calé Steenbergen—Kroot haat eerste vergadering. Om circa il uur opende de voor zitter de vergadering, heette de aan wezigen welkom en feliciteerde de neeren Eijkens en v. d. Boomgaard mei hun succes op de groote winner- tentoonstelling te Rotterdam. Daarna verzocht hij den secretaris verslag en boeken ter tafel fe brengen, welke naar aller genoegen in goede orde waren en waarvoor hem een woord van dank werd gebracht. Hierna kwam aan de orde een verzoek van de Mij. Noord—Braband, om een ledenlijst in te leveren, waar de Mij. voor de vereeniging een gunstige regeling heeft getroffen. De voorzitter brengt hiervoor vooral den heer Jud. Timmermans Phzn. namens de vereeniging een hartelijk woord van dank. Na bespreking werd besloten een feestavond te houden op 16 Mei a.s Ook za! door de vereeniging aan den heer Eijkens eer» loto woiden aan geboden van zijn hond, welke hei kampioenschapte Rotterdam behaalde Nog werd besproken om einde Aug. een demonstratie te houden. Feestavond Liedertafel 'lot Bloei der Toonkunst Maandagavond hield de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" in haar verenigingslokaal bij den heer P. v. Cromvoiri haar jaarlijksche feestavond waarop het er bijzonder vroolijk toe ging. De grootste attractie was wel de onderlinge kwartetten-wedstrijd. „Alle hout is geen timmerhout" en zoo zijn alle koorzangers nog geen kwartet-zangers. Temeer waar de samenstelling der kwartetten bij loting was geschied was het niet te ver wonderen dat sommige meer den lach lust dan de bewondering opwekten. Toch bleek dat er met veel ambitie was gerepeteerd en er uitstekende kwartetten uit het gezelschap te vormen zijn. Een dergelijke onder linge wedstrijd is niet alleen een bij zondere attractie voor zoo'n feestavond maar tevens ook zeer leerzaam voor de zangers. Er heerschte den geheeien avond een het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten broodjes en verdere attracties liet men zich goed smaken. Aanvrage Bouwgrond. Bij het Gemeentebestuur is inge komen een aanvrage van den heer G. van Heesch, om een stuk bouwgrond aan de Burgemeester Smeelelaan. De K. R. O.-Actie. Enkele ingtzeienen van v.m. Baard wijk zulien deze week rondgaan in dat deel onzer gemeente om leden, donateurs en begunstigers voor den K. R. O aan te wtrvtn. Jaarvergadering Boerenleenbank. Baarüwijk. Maandagavond om half acht hield de Boerenleenbank baaidwijk hare jaaiveigauenrig in hei Pauonaais- gebouw te v.m. Baardwijk. De opkomst was bevredigend, bij de opening deeide de Voorzitter meae, dal in de vurige vergadering geen besluiten konden genomen en geen verkiezingen konden gedaan worden, omdai het vereischte aantal leden niet aanwezig was. Volgens de Statuten moest nu binnen 14 dagen een nieuwe vergadering worden op geroepen, waarop heel deagende kan worden aigewerkt, ongeacht het aan tal aanwezige leden. De Voorzitter memoreerde nogeens de viering van het 25 jarig bestaan en betreurde het, dat zeits op een feest- vergadering de leden zoo slecht op komen. Hij hoopte.dat in de toekomst de leden beter hun plicht zouden gaan begrijpen en vooral de vergade ringen trouw bezoeken. Tot Secretaris werd benoemd de Heer W. v. d. Mee en tol stemopnemers de Heeren H. Klein en W. Pullens Czn. De voorgelezen notulen werden onveranderd goedgekeurd. Hierna deed de Secretaris uitvoerig verslag over het afgeloopen jaar, waaraan wij de volgende cijfers ont ieenen Afd. Spaargelden. Ingelegd in 1928 f 29562,72 Terugbetaald in 1928 f 24297,80 Uitstaande gelden op 31 Dec. '28 f 54693,98 Afd. Voorschotten. Nieuwe voorschotten ver leend in 1928 f 4400, Terug ontvangen in 1928 f 5580,53 Totaal verleende voor schotten op 31 Dec.'28 f 44272,54 Afd. Loopende rekening. Uitgegeven in 1928 f 39201,30 Ontvangen f 3l728,63 Saldo van uitgaven op 31 Dec. '28 f 26924,11 Saldo van ontvangsten op 31 Dec. '28 f 19442.51 Het reservefonds op 31 Dec '28 bedraagt t 5236,08. De wsrist over 1928 f 161,10. De Voorzitter deelde mede, dat wegens extra kosten, van Statuten wijziging, nieuw geregeld leoenregis- ter, veihooging kassieissalans enz. de winst minder is dan vorige jaren. Den kassier werd dank gebracht voor zijn duidelijk verslag en zijn accuraat oeheer. Balans en winst- en verlies rekening werden met algemeene siemmen goedgekeurd, terwijl levens werd besloten om gedeelte van de winst te bestemmen voor den Boeren bond. Bij verkiezing van 2 leden van het Bestuur, wegens periodieke aftreding, werden de oude leden, de Heeren j. A. J. v. Heijst en Jac.Kleix niet groote meerderheid herbenoemd, die deze herbenoeming onder dankzegging aan vaardden. Bij verkieziüg van 1 lid van den Raad van Toezicht, wegens periodieke atlreding, werd het oud-lid, de Heer Ant. Baijens met groote meerderheid herbenoemd, die deze heibenoennng onder dankzegging aanvaardde. Bij de rondvraag werd, op een des. betreffende vraag van den heer H. Kiein, door den heer Adr.v.d Broek een voorstel ingediend cm in de toe komst de leden van de Boerenleen bank te verplichten ook lid te zijn van den Boerenbond. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. Van de rondvraag maakte ook de ZeerEerw. Adviseur gebruik, om de leden te feliciteeren met het 25 jarig beslaan der Bank op de feestverga- dering had hij, door omstandigheden, hiervoor geen gelegenheid gehad. In 't bijzonder feliciteer de hij de 3 jubi larissen, de heeren van Heijst, v. d. Broek en Klerx en bedankte hen voor ailes wat zij 25 jaren lang, ge- heel belangloos voor de vereeniging hadden gedaan. Spreker deelde mede, dat hij op den feestdag de H. Mis had opgedragen, niet alleen voor het weizijn van de Boerenleenbank,maar ook voor eik lid afzonderlijk, voor hun geestelijk en tijdelijk welzijn. Hij hoopte dan ook dat het den leden steeds goed zal gaan en dat, door onderlinge samenwerking de Boeren leenbank van Baardwijk in groei en bloei zal toenemen. De vergadering stemde hier zeer mede in. Van de u—»»i— iimni mm i i in ■■nwi—mum -

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5