Debatten over belastingheffing. Grondverkoop Burg. Smeelelaan. Straataanleg Kerkpad. Draagt me HHEUIU aan aas op e Nr. 36. Zaterdag 4 Mei 1929. 52e Jrg. VIERDE BLAD. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van den Edelachtb. hee'r Burgemeester E. Moonen. Afwezig met kennisgeving 't lid M. van Loon. De Notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: a. Verschillende berichten van de benoemden dat zij hunne benoeming als lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim en van de Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding aan nemen b. Goedgekeurde raadsbesluiten tot verkoop van grond aan Bataille, Tref fers en Van den Hoven en tot aankoop van grond van v. d. Broek; c. Goedgekeurd raadsbesluit tot overdracht van het schoolgebouw aan de le St. Crispijnstraat aan het Bestuur der Par. v. d. H. Antonius; d. De door Gedeputeerde Staten vastgestelde gemeente- en bedrijfsreke- ningen over 1927; Al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. e. Verzoek van J. van Steen om hem 21 Ml. bouwterrein te verkoopen aan de Baardwijksche Steeg; Werd ingewilligd. f. Verzoek van A. de Brouwer om hem behalve de reeds gekochte 12 Ml. alsnog 1 Ml. bouwterrein aan de Baard wijksche Steeg te verkoopen; Werd ingewilligd. g. Verzoek van A. de Kort om hem 13 Ml. bouwterrein te verkoopen aan de Mr. Van Coothstraat (Oostzijde); Werd toegestaan. h. Verzoek van G. van Heesch om hem 15 Ml bouwterrein te verkoopen aan de Burgemeester Smeelelaan. Voorzitter. Het is beter dat we deze aanvrage behandelen met punt 10. We kunnen nu niet beslissen over dezen grond als we nog niet in principe be sloten hebben de gronden aan de Bur gemeester Smeele-laan als bouwterrein beschikbaar te stellen. Nu is er nog ingekomen een adres van de vereeniging concours-hippique. De heeren hebben van dit adres zeker al kennis genomen. Pulles. Ik heb 't nog niet ingezien. Wilt U 't misschien nog even voor lezen? Aan dit verzoek wérd voldaan. Voorzitter. Het Dagel. Bestuur kan zich wel met de aanvrage vereenigen en meent, dat er reden zijn om het ver zoek bij den raad aan te bevelen. De strekking van de aanvrage is deze: Wij geven een renteloos voorschot van 4000, waarvan door de vereeniging in 10 jaar 2000 wordt afgelost, d.i. dus 200 per jaar. Voor de gemeente komt 't dus hierop neer, dat we elk jaar een subsidie geven van 200, plus de afloopende rente. Voor 't eerste jaar wordt 't een maximum van 400, dan 380, 360 enz. Van der Waerden. 't Komt mij voor, dat het ons meer kost dan 400.We geven 4000.maa'r daarvan krijgen we 2000.nooit terug. Nu begrijp ik ook niet waaarom men bezwaar maakt om in 10 jaar, of desnoods lan ger, als dat noodig is, elk jaar ƒ400 af te lossen. Volgens Uw voorstel geven we, behalve een renteloos voorschot nog 2000 cadeau. De oorspronkelijke idee was toch om een renteloos voor schot te verstrekken, waardoor de ver eeniging in staat zou zijn om een tribu ne te koopen. Als we een renteloos voorschot geven van 4000, dan biedt dit aan de vereeniging al 'n grooter voordeel dan men v'roeger had. Dat is ook in de vorige vergadering gezegd. Toen rekening en verantwoording werd overgelegd, bleek, dat 't hu'ren, opbou wen, afbreken en vervoeren van de tri bune vooral veel kosten met zich bracht, grooter nog dan de gem.-subsi- die was. Maar als men nu een vaste tent heeft worden die kosten voor een groot deel weggenomen. Voorzitter. In Uw redeneering ver geet u twee dingen. Al heeft men nu straks 'n eigen tribune, die moet toch even zoo goed opgebouwd en weer af gebroken worden en dan vergeet u, dal ze ook onderhevig is aan slijtage. Over 10 jaar kan zoo'n tribune wel onbruik baar zijn geworden. Men zal er dus elk jaar op moeten afschrijven, wat men niet heeft en ook geen kosten van on derhoud, als men een tribune huurt. Ze hebben verleden jaar 400 gehad, wat ze nu 't eerste jaar ook weer krijgen, maar de volgende jaren loopt 't gelei delijk af tot 200. Voor de gemeente zit er nog 't voordeel aan van de ver- 500 op; als de vereeniging haar werk nu eens zou staken, dan had de ge meente er nadeel van. Daarbij komt nog, dat de neringdoenden ook voor deel hebben van zoo'n Concours-hip pique en de reputatie van onze plaats er door bevorderd. Als we nu geen vaste regeling treffen zullen ze elk jaar om subsidie komen. Gezien de thans heerschende mee ning en de mogelijkheid dat een vol gend gemeentebestuur er, anders over zou kunnen denken, is 'twel wensche- lijk om hieraan een permanent karak ter te geven. O.i. is er geen bezwaar om aan de aanvrage tegemoet te komen. Van Schijndel. Ik zou hierover ook nog wel even iets willen zeggen. Toen wij verleden jaar de hippische feesten gehouden hebben, was dit in 't teeken van de Olympiade, waardoor de be langstelling hier groot was. En toch hebben we er toen nog geld moeten bijleggen, 't Is niet de bedoeling van de vereeniging om voor haar zelf een concours-hippique te geven, maar in 't belang van Waalwijk, om de plaats vooruit te helpen. Als de concoursen blijven doorgaan, dan zal de vereeni ging telkens voor groote onkosten ko men en zal er wel geld bij moeten. Daarom vind ik 't geen bezwaar om de vereeniging met een kleine bijdrage te steunen. Met algemeene stemmen werd het voorstel van B. en W., conform aan vrage, aangenomen. 2. Aanbieding van het Gemeente verslag over 1928. Van der Waerden. Ligt 't verslag nog ter inzage? Voorzitter. Ja, we houden een af schrift op de secretarie en dat kunt u altijd komen inzien. Van der Waerden. Dank u. 3. Vaststelling van 't uitbreidings plan. Voorzitter. Gedurende het tijdvak dat het plan tér inzage heeft gelegen is er niemarfd over hier geweest om in lichtingen te vragen of te reclameeren. Er is dus alle reden om 't uitbreidings plan vast te stellen, zooals 't reeds voo'rloopig is aangenomen. Geen der leden verlangde hierover nog 't woord, zoodat 't uitbreidings plan thans definitief is aangenomen. 4. Adres van het Bestuur der Nuts U.L.O. School om medewerking over eenkomstig art. 72 der L. O. Wet 1920, tot uitbreiding harer school. Men zie 't prae-advies van B. en W. opgenomen in ons nummer van j.l. Woensdag. Voorzitter. B. en W. stellen dus voo'r om de noodige medewerking te verlee- nen en gelden beschikbaar te stellen met uitzondering voor de aanschaffing van twee schrijfmachines. Hiermede verklaarde de Raad zich accoord. 5. Voorstel tot vaste aanstelling van P. G. van Vliet, als Directeur der Gemeentelijke Licht- en Waterleiding bedrijven. Conform prae-advies B. en W. werd besloten. 6. Aanvulling der vacatures in de Stembureaux en wijziging der Verorde ning tot aanwijzing der stemlokalen. Voorzitter. Door 't overlijden van den hee'r L. Verwiel is er in 't Stem bureau te voorm. Besoijen een vacature ontstaan. Nu vestigen B. en W. gaarne de aandacht op den heer Siemer. Na tuurlijk blijft de Raad vrij om te kie zen wie hij wil. Van der Waerden. Is er in Besoijen zelf geen geschikt persoon te vinden? Voorz. Dat zal wel zijn. Ik zou niet duiven beweren dat er in v.m. Besop en geen geschikt persoon is. Maai de heer Siemer heeft hier te kennen gegeven, dat hij wel gaarne lid wil zijn van het stembureau. Maar als men in Besoijen een ander geschikt persoon weet. Wat denkt u er van, mijnheer Rox. Roxs. Ik kan er mij wel mee veree nigen. Z.h.s. werd de heer Siemer aange wezen als lid van het stembureau, te v.m. Besoijen. Verder verklaarde de Raad zich ac coord met het voorstel van B. en W. om het gymnastieklokaal in de Bijz. R.K. Meisjesschool van den H. Anto nius aan te wijzen als stemlokaal voor stemdistrict III. 7. Voorstel tot verhooging dei- huurbedragen van de woningen ver huurd aan A. Froklage en Chr. Thijs- sen. Roxs. De verhooging van huur is dan een gevolg van reparaties aan die twee gebouwen. Zijn die reparaties Froklage is van een electrische licht installatie voorzien, bij Thijssen is ér een kamer bijgebouwd, 't Is eigenlijk geen reparatie. Roxs. Neen, want ik wou zeggen, als het gewone reparaties zijn, dan moet de gemeente die toch doen zon der de huur te verhoogen. Voorz. Dat weten we wel. Zoo dom zijn we niet. 8. Onderhandsche verhuring van de oude onderwijzerswoning in voor malig Baardwijk aan H. J. Klerks-Som- mers. Zie prae-advies van B. en W. in ons vorig nummer. Voorz. De heer Klerks wil daar toonkamers inrichten en in de andere helft iemand van zijn personeel laten wonen, ik geloof een naaister die gaat trouwen. Conform prae-advies werd besloten. 9. Voorstel tot uitbreiding van het electrisch net in de Burg. Smeelelaan. Wij verwijzen, zoo noodig, naar 't prae-advies van B. en W., voorko mende in ons blad van Woensdag j.l. De Raad verklaarde zich unaniem voor het voorstel van B. en W. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van bouwterrein aan de Burgemeester Smeele-Laan. Het prae-advies plaatsten wij reeds in ons vorig nummer. Voorz. Met dit punt kunnen we dan tegelijk behandelen het verzoek van den heer van Heesch om aan hem 15 M. bouwterrein te verkoopen aan de Burg. Smeelelaan. Timmermans. Het plan is zeer toe te juichen om daar bouwterreinen be schikbaar te stellen, waardoor de par ticuliere woningbouw zeer zeker zal worden aangemoedigd. De gemeente is er niet om winst te maken, maar een prijs van 25.vind ik toch te laag. Waar deze gronden zoo goed koop zijn, moeten we rekening hou den met mogelijke tegenvallers van andere terreinen. Dat is nog niet alles. Als er straks meer komen zal men om trottoirs en een verharde weg vragen. Daar is niets op tegen, maar daar tegenover moet een compensatie gevonden wor den in den grondprijs. In vergelijk met andere terreinen vind ik dit veel te laag. Voorz. Wij hebben dat ook overwo gen, maar werden tenslotte geleid door deze gedachte: Iemand die daar wil bouwen, wil er ook een tuintje bij hebben. In de diepte kan hij het niet halen, want het is nog geen 16 M. diep, dus moet het in de breedte ge zocht worden. Als de grond dus aan een hoogeren prijs stond, dan zou 't daar een duur bouwen worden. Wij dachten nu dat men op deze wijze aan het bezwaar van te duur bouwen te gemoet komt. Er -Wordt geen trottoir gelegd en ook geen verharde \yeg, de toestand blijft er onveranderd. Zoo hebben wij ook met den kooper af gesproken. Wel zullen we den weg een beetje verhoogen en het rijwiel pad in orde brengen, maar overigens moeten de koopers den grond aan vaarden zooals hij daar ligt. Voor rioleering zal wel gezorgd worden. Timmermans. Als daar flink ge bouwd wrordt, dan zullen er toch wel verzoeken komen om verharding van den weg. We hebben het toch bij an dere zandwegen gezien. En we kun nen toch aan het eene deel van de ge meente niet wreigeren, wat aan het andere werd toegestaan. Dat zou een onbillijkheid zijn. Bij verkoop van andere bouwterreinen werd toch ook wel de aanleg van trottoirs en stra ten in den grondprijs verdisconteerd. Hier wordt gezegd dat men geen weg verharding krijgt, terwijl voor ande ren trottoirs en straten in vooruit zicht worden gesteld. Ik vind dat er wel een onbillijkheid ligt tusschen 'n grondprijs van 25.en 80. Voorz. We hebben den prijs extra zoo laag mogelijk gehouden om daar door het particulier initiatief tot het bouwen van woningen aan te moedi gen. U zegt dat bij anderen een weg en trottoirs zijn aangelegd voor ze gingen bouwen, maar dat is toch niet juist. De Putstraat en de Crispijnstr. b.v. zijn nog in mijn tijd verhard. Toen stonden de woningen er dus al lang. Maar ook alé er langs de Burg. Smeelelaan flink gebouwd wordt, zouden we nog gaarne zien, dat daar het karakter van den landelijken weg bewaard blijft. Dat komt daar ook overeen met de natuur. Timmermans. Vroeger was het al tijd de politiek om eerst de menschen te laten bouwen en dan straten en trottoirs aan te leggen. Maar nu gaat het uitbreidingsplan toch ook al een andere richting op en wil men eerst een weg aanleggen. Voorz. U moet niet vergeten, dat 't met het uitbreidingsplan geheel an ders is. Over het land van v. Baal gaat geen weg, dus daar moeten we eerst een straat projecteeren. Even zoo gaat het met het Kerkpad. Maar langs de Burg. Smeelelaan ligt een behoorlijke weg. v. Driel. Zou het niet wenschelijk zijn om een tijd te bepalen waarin de terreinen voor 25.worden ver sterkt? Voorz. B.v. voor dit bouwseizoen, Iaat ons zeggen tot September a.s. 't Volgend jaar kunnen we dan nog" verder zien. v. Schijndel. Het is toch de bedoe- Voorz. Ja, tegen ƒ10.per strek kende Meter. Pulles. Ik kan mij zeer goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. Het risico zal voor de gemeente niet groot zijn. Er zullen ongetwijfeld ge noeg gegadigden voor die terreinen komen. En tegen zulk 'n prijs wak keren we ook het parties lier initiatief aan. Roxs Ik ben er wel voor om 't b.v. voor 1 jaar aan dezen prijs te houden. Voorz. Ja, dan besluiten de lief hebbers ook eerder. Die in den winter besluiten om te bouwen, zijn'tin den zomer al van plan. Er is niets op tegen om voor 1 jaar den prijs te bepalen op f25— Wenscht de heer Timmermans nog stemming over dit voorstel. Het lid Timmermans antwoordt ontkennend. Conform voorstel B en W. werd besloten, ook wat betreft punt h vorkoom van prord aan G. v, Heesch. 11. Voorstel tot bepaling van het voorschot ingevolge art. 101 der L. O. Wet 1920 aan de Bijzondere Lagere Scholen en tot vaststelling der vergoe ding ingevolge dat artikel aan de Nuts U. L. O. school over 1927. Confrum voostel werd beslotprq 12. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders over het Voorstel van den heer H. van der Waerden tot wijzi ging der Verordening op de heffing van de Plaatselijke Inkomstenbelas ting. De heer van der Waerden leest hier na een zeer uitvoerig betoog voor, waarin hij o.m. verklaart dat het colle ge van B. en W. z.i. steeds zuinig is als 't den kleinen man betreft, maar zich laat drijven tot veel te groote uitgaven als het naar buiten een indruk van overdadige welvarendheid moet ma ken, die in werkelijkheid niet bestaat. Jaar in jaar uit worden de belastin gen gehandhaafd die g'roote overschot ten geven, o.m. in 1929 pl.m. 35.000 en deze worden niet gebruikt voor doeleinden als door hem voorgesteld, maar gestort in een fonds voor een te grootsch opgezet raadhuis, dat betaald moest wo'rden uit een leening, waar door ook het nageslacht betaalt. Door zijn voorstel, zoo gaat hij ver der, wordt bereikt, dat alle hoofden van gezinnen zonder kinderen met een inkomen van 800.— en minder vrij van belasting blijven, terwijl de aftrek van 800 voor elk kind wordt verhoogd met 150.Bij aanneming van mijn voorstel zou dus worden bereikt, dat een gezinshoofd met 15.40 inkomen per week geen belasting mee'r zou be hoeven te betalen. Mijn voorstel beoogt verlichting in belastingdruk te brengen voor gehuw den, voor gehuwden met kinderen en voornamelijk voor gehuwden met klei ne inkomens. Nu zegt Uw College dat de belasting druk bij de tegenwoordige regeling voor de categorie van belastingplich tigen in onze gemeente, die ik wil te gemoetkomen, in het algemeen in een niet ongunstige verhouding staat tot den belasingdruk in de gemeenten die met Waalwijk kunnen worden vergele ken, zoodat op dien grond reeds weinig aanleiding is om de door mij voorge stelde wijziging ten aanzien van den aftrek voor levensonderhoud te aan vaarden. Ik wil beginnen met U enkele ge meenten in onze onmiddellijke omge ving te noemen waar de aftrek voor ge huwden, evenals thans hier 600 is, zoo zijn daar Drunen, Sprang-Capelle, Waspik, Loon-op-Zand, Raamsdonk, Geertruidenbérg, Eethen, Herpt, Oud- Heusden Heusden en Dussen, alle meenten waarmede onze plaats in vele gevallen niet gaarne zou worden gelijk gesteld, alle gemeenten, die door het Rijksbezoldigingsbesluit in een lagere klasse als Waalwijk zijn gerangschikt. Daar is zelfs de gemeente Wijk, die een aftrek van 700 toestaat. Bij een vergelijking met deze ge meenten meen ik dat onze plaats, die toch een industriëele plaats van betee kenis is, een aftrek voor levensonder houd voor gehuwden van 800 moet verleenen. Gaaan wij nog een stap verder en nemen wij plaatsen als Tilburg en En schedé, die ook beide hunne verorde ning pas in den laatsten tijd herzien hebben, al kan met Mei 1931 een ande re regeling optreden, dan zien wij daar den aftrek gebracht op 850 en 900, maar dat zijn dan ook plaatsen die in het Rijksbezoldigingsbesluit in de le klasse zijn ondergebracht. Daarom is door mij voorgesteld 800 voor Waalwijk, zoodat wij tus schen Wijk (gemeente 3e klasse) en Tilburg (gemeente le klasse) als een gemeente der 2e klasse invallen. De gemeente kan m.i. de financieele gevolgen van mijn voorstel dragen. Het overschot op de Gemeentelijke Inkomstenbelasting in 1929 door mij becijferd op pl.m. 35500.— is er. De door mij voorgestelde 'regeling zal voor de beide belastingjaren 1929/30 en 1930/31 volgens de berekening van het Dagelij ksch Bestuur kosten 2 maal 21184.— is 42368.—. Van de kosten door mijn voorstel veroorzaakt zijn dan al 'reeds ƒ35500 gedekt. Reserveeren wij daarom het over schot 1929 tot bewezen is, dat mijn voorstel ook zonder gebruikmaking van dit overschot kan wo'rden inge- dit overschot te bestefnmen voor an dere doeleinden. Als de belastingfactor trouwens ver hoogd zou moeten worden van 3.2 op 3.6, dan profitee'ren de kleine inkomens nog. Principiëele bezwaren hebben B. en W. blijkbaar niet tegen wijziging van de verordening, immers zij komen zelf met een voorstel. Dit voorstel maakt op mij den in druk: We kunnen nu toch moeilijk werkeloos blijven en het voorstel van Van der Waerden doen afstemmen; we zullen daarom probeeren te redden wat te redden valt en de zwaarst belasten met een fooi van ruim 4000 tevreden heid trachten m te praten. Dit voorstel om mingegoede inge zetenen eenigszins tegemoet te ko men, maakteen schrille tegen stelling tusschen de houding van B. en W. als het groote uitgaven be treft, die door een handjevol toon aangevende rijke ingezetenen verlangd worden. Vergelijk met deze klaagtoo- rien, de hooggestemde beschouwingen toen het gold de salarissen van goed bezoldigde hoofdambtenaren extra met 500.te verhoogen. Dan betee- kent de gemeente Waalwijk veel meer als andere met gelijk zielental. Hoe is het mogelijk dat een vertegenwoor diger" der arbeiders in het college van B. en W. zoo iets onderschrijft. Dat de kinderaftrek niet progres sief is, kan geen gegrond bezwaar zijn tegen mijn voorstel. Alleen bij een gezin van meer dan 7 kinderen zou bij een inkomen van meer dan 2000 men iets profiteeren van de regeling van B. en W. Desnoods wil ik mijn voorstel in dien geest wijzi gen. Ik wil B. en W. voorstellen den aftrek van gezinshoofden te bepalen op 800.en daarnaast den progres sieven kinderaftrek in te voeren. Dit gecombineerd voorstel kost minder dan 16000, die dus voor beide be lastingjaren voor de invoering der gemeentefondsbelasting, uit het over schot van 35.500.kunnen bestre den worden. Ik verzoek mijn voorstel in stem-, ming te brengen en zoo dit verworpen wordt de aftrek voor levensonderhoud te brengen van 600 op 800 met progressieven kinderaftrek. Mocht 't voorstel van B. en W. worden aange nomen, dan verzoek ik mijn voorstel 600 op 800 nogmaals een volgende vergadering op de agenda te brengen. Voorzitter. Ik zal slechts zeer in 't kort antwoorden op het betoog van den heer v. d. Waerden, dat zeker niet overloopt van appreciatie voor het Dag. Bestuur. In ons prae-advies is reeds de groote gevoeligheid der belasting-opbrengst tot uiting gekomen voor den gang van zaken in onze zeer eenzijdige industrie. Dit wordt wel het best geïllustreerd door 't feit dat de opbrengst in het belastingjaar 19:7 19 8 met een hoogeren belas tingfactor toch f5000 beneden de ra ming is gebleven en zooals de heer v. .d. Waerden zelf betoogt is er het jaar daarop een overschot van f35.000. \ls we aannemen dat de gang van zaken in de lederindustrie dit jaar zeer slecht is, dan is te verwachten dat de opbrengst van 1930- 1931 niet veel met die van 1927 1928 zal ver schillen en dus wel f 35.000 lager kan zijn dan dit jaar. Willen we dus voor dat jaar de noodzakelijkheid onder vangen om den belastingfactor aan zienlijk te verhoogen, dan dienen we te zorgen dat we eenig overschot heb ben om het mogelijk tekort over het belastingjaar 19301931 op te vangen. Ik heb verder eens een lijstje opge maakt van cijfers die de volgende jaren op de begrooting zullen drukken en er thans nog niet op voorkomen en wel de rente en aflossingen van leeningen aangegaan voor de volgen de, den laatsten tijd uitgevoerde wer ken trottoir Groensteeg, trottoir Baardwijk, trottoir St. Crispijnstraat, Meisjesschool St. Crispijnstraat, Jon gensschool Baardwijk, aankoop grón den van Klerx, van v. Loon, van Baal enz. In totaal beloopen deze leeningen rond f134.000 en zal dit de begrooting voortaan met f8306 aan rente en afschrijving drukken. Aan de hand van ons voorstel krijgen we dus een vermindering door den progressieven kinderaftrek van f4226 en een ver mindering van f8306 door de juist opgesomde nieuwe lasten. Nu is de stand van onzen belastingfactor van dien aard dat we er naar moeten streven dezen verlaagd te krijgen, v. d. Waerden ziet er blijkbaar niets in om den belastingfactor zoo noodig maar van 3,2 op 3,6 te verhoogen, maar B. en W. vinden dat minder gewenscht. Wij hadden gedacht met een voorstel tot vermindering van 3,2 op 3 te kunnen komen hetgeen een vermindering van '/is beteekent. Dit zou een vermindering van f 11.000 meebrengen, hetgeen met de vermin dering door den progressieven kinder aftrek ad f4226 en de hoogere lasten ad f8360 een bedrag van f 23832 uit Een ervaring en een vertrouwen van 50 jareneen inrichting van den modernen tijd. waarborgen U PRIMA WERK aan BILLI|KEN PRIJS. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ De Echo van het Zuiden Gemeenteraad van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 13