Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. He! Huis Her lie Smarlen. I I i FEÜILLETOÜ STOKVIS FABRIKAAT i R. S. STOKVIS ZONEN J Agent: W. v. Dommelen NUMMER 37. WOENSDAG 8 MEI 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs {ter 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden, ena. franco te eenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHB STOOMDRUKKERIJ] ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der AdvertentlSn 20 cent per regel; mlnlmom 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit *Ün. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. BUITENLAND. De onafhankelijkheidsviering in 1930. De door het rijk te dragen kosten der viering van het eeuwfeest der Belgische onafhankelijkheid worden op 25 millioen frank geraamd. Daar van zal reeds in 1929, voor de voor bereiding dezer feesten, een bedrag van 10 millioen frank moeten worden uitgegeven. De provincie Brabant wenscht dit jaar nog over een regee- ringssubsidie van 4 millioen frank te mogen beschikken en ook de andere provinciën vragen, te samen, iets meer dan 4 millioen frank. Een extra- uitgave van 10 millioen francs zal dan ook toegevoegd worden aan de door het Parlement reeds goedge keurde begrooting over 1929. Door de nationale commissie, be last mét het organiseeren der her denkingsfeesten in 1930, wordt bi- zonder veel werk gemaakt van den h'slorischen optocht, die vermoedelijk op 21 Juli, in de hoofdstad zal ge houden worden. Het is blijkbaar de bedoeling van dezen stoet, samen met de wereldtentoonstellingen te Ant werpen en te Luik, de .clou" van de eeuwfeestviering te maken. De groote trekken van het plan liggen thans reeds vast en het is zeker, dat deze optocht, waaraan een tienduizendtal personen zal mededoen, uit de vol gende hoofdgroepen bestaan zal: 1. Het leven der voorhistorische bevol king (te verzorgen door de provincie Namen); 2. de inval der Romeinen, de Franken en het Hof der Merovin- gers (provincie Limburg); 3. de foedale en godsdienstige beschavingen in de middeneeuwen (provincie Luik); 3. politieke en artistieke beschaving in tH „DB BOBO VAN EBT ZVIDBN". NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 64. Maar dat een en ander iets te ma ken had met het complot tegen Bell gesmeed, was voor haar buiten twij fel. Maar de man kwam nu naar bo ven en moest den rand van de klip pen bereiken juist op de plaats, waar zij zich bevond. Chris leunde belang stellend voorover totdat de man op eens omhoog zag. Ze vergat, dat zij zelf onzichtbaar was en trok zich haastig in de schaduw terug. Dit was haar echter noodlottig, want door de ze plotselinge, heftige beweging gleed de diamanten speld uit haar kapsel en viel juist voor de voeten van den klauteraar neer. Deze zag onmiddel lijk het glinsterende voorwerp aan zijn voeten. „Zoo! Wat een geluk!" mompelde hij halfluid in zichzelf, „dat schoo- ne meisje ginds heeft haar zeker ver loren! Wel, het is me even welkom als een bankbiljet van honderd pond, dat is zeker! Beste kind, had maar af scheid van dat ding genomen, want dat zie je nooit meer terug!" En tot Chris' verontwaardiging ver dween het kostbare sieraad in een zij ner binnenzakken. Op dit oogenblik de middeleeuwen (provincie Luxem burg); 4. de gemeenten bij het einde der middeleeuwen (Oost-Vlaanderen); 5. de welvaart tijdens het Bourgon. dische tijdvak (West-Vlaanderen)6. de opbloei der Nederlanden onder Karei V (Henegouwen); 7. de bloei/ van Antwerpen in de 16e en 17e eeuwen (provincie Antwerpen)8. de revolutie van 1830 en de moderne organisatie van het Koninkrijk België (provincie Brabant). Verder zal de provincie Brabant zorg hebben te dragen voorhet voor stellen van het hedendaagsche België op industrieel, artistiek en koloniaal gebied. Als slot van den optocht wordtde uitbeelding voorzien van het vertrek der Belgische regimenten in 1914 en hun triomfantelijkenterugkeerin 1918. Een laatsle wagen zal gewijd zijn aan het werk van de drie Belgische koningen, gesproten uit het huis Saksen-Coburg-Gotha, gevolgd door de vaandels der negen provinciën. BINNENLAND. Bloemen voor de Koningin. Gisterochtend is per eerste vlieg- tuig van de K.L.M. naar Zwitserland een speciale bloemenzending voorde Koningin verzonden. Deze attentie is aangeboden uit naam van de Vereeni- ging van Snijbloemenexporteurs te Aalsmeer, de Zwitsersche Luchtvaart maatschappij Balair en de K L.M, Het vliegongeluk te Bagdad. Het ongeluk te Bagdad was hieraan te wijten, dat de bestuurder de tele foondraden niet heeft gezien. Luile- tenant Everts heeft tot het laatste oogenblik zijn plicht gedaan en daar door waarschijnlijk het leven van de beide andere leden der bemanning gered, Hij is met volle militaire eer had zij het wel uit willen schreeuwen van verontwaardiging en ergernis. Doch ze was blij, aan die ingeving geen gehoor te hebben gegeven, want een seconde later schoot haar een prachtig idee te binnen. Nog nooit had zij een schitterender plan bedacht in haar leven, al wist zij dit op dat oogenblik zelf nog niet. De man met den platten duim kwam nader en nader bij. Chris trok zich in de schaduw terug. Ze wachtte tot de indringer langs haar heen ver dwenen was in de richting van het kasteel en maakte zich gereed om op korten afstand ongemerkt te volgen. Wat hij ook in zijn schild voerde, ze was er zeker van, dat dit uit den ko ker kwam van Reginald Henson. Twee minuten, vijf minuten verlie pen, eer zij tenslotte zich weer durfde verroeren. Maar wat was dat? Daar riep er gens in den omtrek een stem om hulp. Chris stond onbeweeglijk, wach tend tot zij een nieuwen kreet zou hooren. Haar medelijdend hart was geraakt, en ze was Mei-rit geheel ver geten. Opnieuw klonk de angstige, ingehouden kreet om hulp. „Waar zijt gij?" riep Chris. „En wie zijt ge?" „Henson, hier!" kwam het geheel onverwachte antwoord. „Ik. zit op 'n smalle rotsstrook. Neengewond ben ik bepaald niet, maar ik durf me niet te verroeren". Chris wachtte een oogenblik, uiter mate verrast. Henson, zoo dacht zij, moest ongetwijfeld naar zijn mede plichtige hebben uitgezien, een mis stap hebben gedaan en naar beneden zijn gestort. Eigenlijk jammer, zoo begraven op het kerkhof te Hinaidi Alle officieren en manschappen waren bij de begrafenis tegenwoordig. De kist was gedekt met de Nederlandsche vlag en vele kransen. De bemanning van de Royal Air Force heeft prachtig geholpen. De bemanning van de D 21 en de D 23 zijn zeer onder den indruk van het ongeluk, doch zetten door. Vliegbooten heden naar Karachi. Bij het Departement van Defensie is bericht ontvangen, dat de twee Dornier Walvliegbooten, die op weg zijn naar Indië, waarschijnlijk heden van Henjan naar Karachi zullen ver trekken. De onderhandelingen met België. Uij Den Haag wordt aan het Volk gemeld Wij hebben reden om aan te nemen, dat een nota van de Nederlandsche aan de Belgische regeering, in ver- flitste het door haar brein, dat hij er niet slimmer aan toe was! Maar deze gedachte duurde slechts een oogen blik en haar gevoel van plicht en be hulpzaamheid keerde weer onmiddel lijk terug. „Ik kan u heelemaal niet zien", riep zij hem toe. „Zóó: maar ik zie u wel", sprak Henson op onaangenainen, verstoor den toon. „Maar ik ben al niet zoo bang meer. Ik kan hier nog wel wat langer blijven hangen, vooral nu ik weet dat er hulp bij de hand is. Ik be gon al te vreezen dat ik hier den nacht gevangen zou moeten zitten. Neen: ga nu niet weg. Als ik een touw had, zou ik kunnen hopen, weer naar boven te kunnen komen. Doch ik weet het al, er ligt een eind kabel in de kleine haven vlak bij u. Laat het zakken langs die balustrade daar en maak 't einde vast aan een der ijzeren pila ren". Zooals Henson gezegd had, zoo was het: de kabel lag in het haventje, want hij had het touw er tenslotte zelf neergelegd. Met de grootste koel bloedigheid deed Chris wat haar ge zegd werd. Maar het duurde eenigen tijd alvorens zij erin was geslaagd, 't touw in de goede richting te werpen. Beneden klonk tenslotte een lichte kreet van triomf en na eenige oogen- blikken verscheen Henson, alle uiter lijke teekenen van een geweldige in spanning vertoonend, tenslotte aan den rand van de klippen. Op hetzelf de oogenblik klonk tot tweemaal toe het roepen van een uil in de dichte boomen achter in den tuin. „Ik hoop dat u zich niet bezeerd heeft!" sprak Chris beleefd. band met de onderhandelingen over een verdrag, binnenkort zal worden aangeboden en dat de Nederlandsche regeering aan de Belgische zal vragen, of zij bezwaar heeft tegen publicatie van die nota, alsmede van de Bel gische nota, op welke de Neder landsche het antwoord is. Naar aanleiding van een dezer dagen gepubliceerd bericht van de Tijd meldt men ons uit Brussel, dat aan het departement van buitenlandsche zaken aldaar wordt verzekerd, dat men tot nu toe geen Nederlandsche antwoord nota heeft ontvangen. Notarieele standplaatsen. De minister van justitie brengt krachtens machtiging van de Koningin ter kennis van belanghebbenden, dat bij de regeering het voornemen be staat om in de gemeente Tilburg één en in de gemeente Eindhoven twee nieuwe notarieele standplaatsen te vestigen. Sollicitanten worden uitgenoodigd hunne adressen uiterlijk 31 Mei a.s. aan de Koningin in te zenden. (St. ct.) Autobussen. Beschikkende op de beroepen, in gesteld onderscheidenlijk door A. C. Rüger te Zuilichem, het gemeente bestuur van Poederoyen, den burge meester van Zuilichem en weduwe J. P. Bok te Poederoyen c.s. tegen de beschikking van Ged. Staten van Gelderland van 29 Juni 1927 waarbij aan A. C. Rüger vergunning is ge weigerd tot het in werking houden van de autobusdiensten Nederhemert— Woudrichem, Zuilichem—'s Bosch en Nederhemert—Zaltbommel is bij Kon. Besluit het besluit van Ged. Staten voor zoover daarbij vergunning is geweigerd tot het in werking houden van een autobusdienst op het traject ZL 4 Ouderwetsche degelijkheid Moderne constructie Lage prijzen Stationsstraat 10, Waalwijk. Nederhemert—Aalst—Poederoyen Giessen—Rijswijk—Woudrichem ge handhaafd, maar is voor het overige voornoemd besluit van Ged. Staten vernietigd en is alsnog aan A. C. Rüger, onder bepaalde voorwaarden vergunning verleend tot het in wer king houden van een autobusdienst op de trajecten1. Zuilichem—Aalst— Nederhemert Well—Ammerzoden Hedel; en 2.: Nederhemert—Aalst Zuilichem—Nieuwaal— Gameren— Zaltbommel. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Henson antwoordde dat dit geluk kig niet 't geval was. Zijn vertrouwd heid met de omgeving had hem te ver gedreven. Indien hij niet toevallig op een platte rotsstrook was terecht gekomen, de hemel wist wat er dan met hem gebeurd zou zijn. Indien Chris zoo vriendelijk zou willen zijn, hem haar arm als steun aan te bie den, dan zou hij haar daarvoor zeer erkentelijk zijn. Chris stemde gewillig hierin toe, maar ze was tegelijkertijd zeer nieuws gierig te vernemen of Henson werke lijk in gevaar had verkeerd, dan wel of het geheele geval slechts was in scène gezet door hem en een gedeelte uitmaakte van een meesterlijk in el kaar gezet plan. Immers, Henson wist uit haar eigen mond, dat zij gaarne op het terras aan den zeekant ver toefde, en misschien had hij.... Werkelijk, het was voor Chris moeilijk te weten wat van het geheele geval te denken. Langzaam vorderden zij, totdat hier en daar het licht uit de ramen van het kasteel hen be scheen. Terzelfder tijd ongeveer had een rijtuig stilgehouden voor den in gang van het kasteel en een bezoeker stapte uit. Met een-vreemd gevoel van levendige voldoening herkende Chris de fraaie gelaatstrekken en de lichte lijk misvormde gestalte van Hather- ly Bell. Zóó, de verwachte gast is toch ge komen!" zei Henson. Er klonk zulk een mengeling van triomf en angst in de stem van den schurk door, dat Chris naar hem op zag. Voor een oogenblik had de man zijn masker weer eens afgeworpen: zij zag zijn vertrokken gelaat in den schijn van het uit de salon naar bui ten vallend licht. Chris schrok er he vig van. Het viel haar op eenmaal in dat die twee misdadigers haar van avond bij den neus gehad moesten hebben. „Het is een edele verschijning!" meende zij te moeten opmerken, „on danks alles". „Ach!" was het op koelen toon ge geven antwoord, „edele menschen, edele daden! Laten we hopen, dat dokter Bell in zijn moeilijke taak zal slagen. Mijn beste wenschen vergezel len hem!" Chris nam afscheid en begaf zich langzaam naar de bovenverdieping. Nog één minuut in gezelschap van dien allendeling en zij gevoelde dat ze zichzelf verraden zou hebben. Doch eenmaal uit het gezicht, snel de zij de gang op naar de schilderyen- zaal en draaide het electrisch licht aan. Ze liet zich met een gesmoorden kreet van ontstemming op een stoel vallen, doch ze was eer bedroefd dan verwonderd. „Ik verwachtte het!" sprak ze na een oogenblik. „Ik wist dat dit het was, waarnaar zij zochten!" De kostbare Rembrandt-ets hing niet langer op haar plaats! HOOFDSTUK XXXI. BELL KOMT AAN. Er waren meer geheime kanten aan de zaak, dan David Steel wel ge dacht had. Hij meende wel, dat hij al de draden in de hand had, maar hij zou verwonderd hebben opgeke ken, als hij vernomen had wat Ha- therley Bell en Enid Henson hem hadden kunnen vertellen. (Wordt vervolgd). Waalwjjbscht en Laigstraatscke (loirant, AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1