Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. II m m aeleaentewormi Sproeten komen vroeg in FEUILLETON DOOR EmARim 8TÉBm Holland 1 imhierltuillow NUMMER 38. ZATERDAG 11 MEI 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. ÏJITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ; ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der AdvertentlBn 20 cent per regel; minimum 1.50. BS contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en VrSdag des morgens om uiterlSk 9 uur in ons bezit cSn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Verloochend In de „Nederlander" heeft de Chris- telijk-Histörische senator de heer Verkouteren een stuk geschreven over het Kellog-pact, van ongeveer dezelf de anti-pacifistische strekking als zijn rede in de Eerste Kamer. Tot ons genoegen zien wij, dat de redactie van de „Nederlander" in een onderschrift den heer Verkouteren vrijwel verloo chent. Zij zegt eenige uitspraken van haar „hooggeachten medewerker" gaarne te hebben gemist: Dat de oorlog wel zal bestaan zoolang de zonde de harten be- heerscht, is maar al te waar. En 't woordenspel te Genève rondom de plannen tot vermindering van be wapening, dat terecht de veront waardiging wekte van Mr. Rutgers, bewijst wel hoe bitter weinig vor dering de vredesgedachte nog maak te in de harten der machthebbers in Europa. Maar daarom moeten wij toch alle krachten inspannen om den oorlog te vermijden en de mensch- heid er van te overtuigen, dat het beter en dat het ook mogelijk is de geschillen tusschen de volken op te lossen langs anderen weg dan door wapengeweld. Een beschou wing als van mr. V., welke het moeilijker worden van den oorlog bijna schijnt te betreuren, ware beter achtergehouden. Er is een goede dosis geloof en optimisme noodig, om te volharden in 't vre deswerk. En wij kunnen er God niet dankbaar genoeg voor zijn, dat er niettegenstaande alle teleurstel lingen, nog mannen en vrouwen zijn, die bezield door dit geloof en gesterkt door dit optimisme, het werk voor den vrede voortzetten. Dat eerbied voor het recht en ge loof in zijn zegepraal den weg' zul len vinden, ook tot voorkoming van verdedigingsoorlogen, blijft onze hoop en onze vurige bede. Algemeene actie voor algemeene ontwapening blijve de leus. V Geen dwergpartijen. Vooral in deze dagen, nu men weer de malligheid bot viert om alsmaar nieuwe partijtjes op te richten, is 't niet ondienstig eens te wijzen op het werk, dat door de vertegenwoordigers dier dwergpartijtjes in de Kamer ver richt kan worden. Dat doet de parlementaire redac teur van de „Maasbode" als volgt: Bij het thans gedurende twee we ken in behandeling geweest zijnde belangrijke wetsontwerp tot rege ling van de finantieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten heeft niet een van de vertegenwoor digers dier partijtjes het woord ge voerd. Hetzelfde zagen we bij de drie wetsontwerpen tot herziening van het strafstelsel. De vertegenwoordigers van de R.K. Volkspartij, de Staatkundig gereformeerde, de Hervormd Gere formeerde, de communistische en de plattelandspartij hebben niet eenmaal aan de beraadslagingen deelgenomen. Slechts hoogst zelden zag men ze in de laatste weken ook maar een oogenblik in de Kamer, waar nu eens positieve arbeid te verrichten viel. Werk, waar ieder in het land belang bij heeft, dus ook zij, die een enkeling hadden afge vaardigd. Het gold hier niet min der dan een geheele nieuwe rege ling van den belastingaanslag, waarbij rijk en arm, arbeider en werkgever ten zeerste betrokken zijn. Hetzelfde mag gezegd van de ingrijpende wijziging van ons straf stelsel, waarvan ieder op de hoogte kocht. Alles viel bijzonder gunstig uit. Niet alleen was van Sneck juist op tijd boven water gekomen, maar hij was bovendien in een toestand, welke NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 65. Maar het kwam Bell voor, dat er één belangrijk ding was, wat hij in orde moest maken, alvorens hij ver der handelde. Hij stelde belang in de ze zaak, zooals hij als geleerde belang stelde in elke zaak waarin misdaad en handigheid een rol speelden. Maar nog' meer was hij er op gesteld, zijn goeden naam in eere te zien hersteld, te meer, waar dit hem beter in de ge legenheid zou stellen het terrein zij ner werkzaamheden uit te breiden. In het licht der laatste ontdekkin gen scheen het hem gebiedend nood zakelijk toe, dat hij opnieuw op goe den voet stond met Lord Littimer. Wanneer dat eenmaal gelukt was, zag Bell reeds de geheele oplossing der zaak klaar en duidelijk vóór zich. Het was al een groot voordeel dat hij wist, wie of de vijand was: maar het was een nog grooter geluk en voordeel te hebben ontdekt, wie de held was van den sigarenkoker en 't slachtoffer van den moordaanslag in de serre van Steel, namelijk de schurk van Sneck, den schilderijenhandelaar, die oorspronkelijk „Het Roode Gor dijn" aan Lord Littimer had ver- hem belette verder kwaad aa^ te rich ten. En het kwam Bell voor t oogen blik uitstekend van pas, dat de heer van Sneck althans voorloopig „buiten gevecht" gesteld was. Het eerste wat er dus te doen viel was zonder uitstel Lord Littimer te spreken. Bell was echter niet van plan om onderdanig om een onder houd te vragen. Hij stapte daarom den eerstvolgenden morgen onmiddel lijk op een telegraafkantoor af en seinde Littimer dat hij hem over een dringende aangelegenheid wenschte te spreken. Hij had een paar uur tot zijn beschikking en nam een rijtuig naar Downend-Terrace. Hij trof er Steel aan, luierend in zijn serre, waar 'n dichte walm van tabaksrook hing. „Zoo, dus je werkt niet vanmor gen?" vroeg hij. „Hoe ter wereld kan ik werken?" riep David uit, een weinig geprik keld. „Ik heb het genoeg geprobeerd. Ik zou eigenlijk maar een lange va- cantie moeten nemen, totdat heel die ellendige geschiedenis haar oplossing gevonden heeft. Wat gaat er nu weer gebeuren?" „Wat er nu weer gaat gebeuren, is dat ik naar Lord Littimer stap om hem te overtuigen dat hij me 'n groot onrecht heeft aangedaan. Ik moet weer zorgen dat Littimer naar me luistert." „Dus je bent van plan hem de tweede Rembrandt-ets te toonen?" „Juist. Ik vlei mezelf met de hoop, moet worden gebracht. Zoo ooit, dan is nu weder eens duidelijk gebleken, dat deze partij tjes tot positief werk niet in staat zijn. Slechts als er negatief werk te verrichten is, in den vorm van bestrijding van de groote partij, waarvan de dwergpartij zich heeft afgescheiden, dan laten de heeren zich zien en verbruiken daarvoor den toch reeds zoo krap toegemeten spreektijd. Waar in de komende verkiezings dagen weer velen van deze partij tjes om stemmen zullen vragen, daar is het te hopen, dat hetgeen in de laatste weken in de Kamer te zien is geweest ieder die iets voelt voor werkelijk vruchtdragenden politieken arbeid, weerhouden zal aan die lokstem het oor te leenen. BINNENLAND. Nederl. Folklore Schouw. Van bovengenoemde manifestatie, welke gehouden zal worden te Tilburg, van 20 Juli tot 5 Aug. e.k., verscheen dat hij erover verbaasd zal staan. Ik heb hem een telegram gestuurd met het bericht dat ik vandaag bij hem kom. Ik zal beginnen met het fort stormenderhand te nemen! En ik ge voel me des te veiliger, nu niemand weet, dat ik de ets in m'n bezit heb!" „Beste kerel, daarin nu juist ver gist ge u. Iemand weet het zeker." „Onmogelijk!" riep Bell ongeloovig uit. „Alleen gij en Enid Henson kunt weten dat „En toch spreek ik de waarheid", zei David. „Den laatsten nacht bij het ziekenhuis hebt ge mij de plaat in bewaring gegeven. Ter zelfder tijd merkte ik een man op, oogenschijn- lijk in slaap gevallen op de bank vóór het ziekenhuis. Toen ik er later weer voorbij kwam, was hij verdwenen. Op dat oogenblik nam ik er geen notitie van. Toen ik thuis kwam, legde ik de kostbare rol op mijn schrijftafel on der het raam ginds. Het raam is klein en laag zooals ge zien kunt en stond open geschoven. Ik zat hier zonder licht, terwijl het licht uit de serre vol doende de kamer verlichtte. Na eeni- gen tijd zag ik een arm en een hand grijpen naar wat op de schrijftafel lag en ik weet zeker dat men het op de Rembrandt-ets had gemunt. De kerel mompelde iets onverstaanbaars totdat ik toesprong en hem beet greep. Doch toen kreeg ik op mijn beurt een slag met een stuk gaspijp op m'n hoofd en moest ik wel losla ten". „En van den indringer hebt ge ze ker niets meer gezien?" „Neen en dat verwachtte ik ook niet. Ik kon zijn gelaat niet zien, maar er was een bijzonderheid, die ik je een uitvoerig en grafisch keurig ver- zorgü prospectus, hetgeen op aanvraag giatis aan belangh&oocnaen worai toegezonden. Blijkens de in dit pios- pectus voorkomende mededeeltngen zuilen aan de „Nederlandsche Folklore schouw" veroonden zijn een toikiore- museum en oudneidkundige tentoon stelling met aanverwante expositie van het oude amhachtswezen en zijne ontwikkeling; voorts demonstraties van oude volksgebruiken en luisterrijke gtldefeesten, internationale schietwed- suijden voor schuttersgilden en der gelijke corporaties. Het Folklore- museum en oudheidkundige tentoon stelling zullen ondergebracht worden in ëen uit steen opgetrokken gebouw de giideleesten en htstoriscne voor stellingen zullen plaats hebben op het Tilburgsch Sportpark; de internatio nale schutterswedstrijden op de schiet, terreinen van de te Tilburg gevestigde gilden St. Uionysius en St. Joris. In het folklore-museum en oudheid kundige tentoonstelling zullen worden ingezonden antiquiteiten en curiositei ten op oudheidkundig gebied, voor werpen met betrekking tot de folklore in het algemeen en voorwerpen en gegevens betreffende vraagstukken van anthropologie, ethnographie, alsmede voorwerpen en gegevens van het oude en nieuwe handelswezen en bedrijfs leven; ook kunstwerken, gegevens en gebruiksvoorwerpen op maatschap pelijk religieus- en economisch gebied. Op Zondag 21 Juli, zal een groote historische optocht der gilden gehou- denworden, waarnadi verse wedstrijden en historische voorstellingen plaats zullen hebben. Behalve voor de schut terswedstrijden zullen bekroningen uitgereikt worden voer de uitvoering van oude dansen en oude liederen, rederijkerskunst, hetvoortbrengen van folkloristische en historische groepen e. d. ADVERTEERT IN DIT BLAD. vertellen moet, omdat ze ons in de toekomst nuttig kan zijn. De man had een duim, plat als de kop van een slang, met een kleinen, regelmatig gevormden blanken nagel in 't mid den. Dus, wanneer ge onderweg soms een kerel mocht ontmoeten met zulk een duim, let dan op, en neem je in acht. Ge kunt dus veilig aannemen, dat onze vijanden beter op de hoogte zijn dan ge wel denkt". Bell knikte toestemmend. Deze in formatie was voor hem van het grootste belang. Het was een bewijs, dat Reginald Henson volkomen op de hoogte was van wat er was gebeurd. Onder gewone omstandigheden zou Henson zeker op weg zijn naar het kasteel Littimer, om er den man schaakmat te zetten, wien hij zooveel grievend leed had berokkend. Maar gelukkig was hij daartoe thans niet in staat, althans, dit meende Bell. „Dank je wel voor de mededee- ling", zei Bell. „Ik kan van die infor matie het grootste nut trekken! Ik vind het jammer dat je niet werken kunt!" „Maak je niet bezorgd over me!" zei David grimmig. „Ik doe thans een groote dosis ondervinding op, welke me later van veel nut zal zijn. Boven dien kan ik mijn opmerkingen en notities gaan vergelijken met die van Ruth Gates, terwijl gij afwezig zijt. Ze is geheel gekalmeerd". „Dat zou ik meenen", antwoordde Bell droog. „Maar nu ga ik heen. Ik zal je laten weten wat er op kasteel Littimer gebeurt. Intusschen, goed loaoot grouts [ft» w-sna jaaatfaum Geen bezwaar tegen publicatie Laatst overhandigde nota zeer om vangrijk. De Belgische regeering heeft nog geen besluit genomen omtrent het verzoek van de Nederlandsche regee ring om toestemming tot het publi ceeren van alle documenten, welke sedert de hervatting der besprekingen tusschen beide landen zijn gewisseld. Uit officieele bron kan echter worden medegedeeld, dat de Belgische regee ring het voorstel tot publicatie zal aanvaarden. Het gisteravond overhandigde do cument is zeer omvangrijk Het zal ter onderzoek aan verschillende technische diensten worden voorge legd. De ministerraad zal er in zijn zitting van Maandag a s. kennis van nemen. Er zal echter eenige lijd ver» strijken, alvorens de Belgische regee ring haar inzichten nopens het docu ment aan de Nederlandsche regeering kenbaar zal kunnen maken. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten succes En Bell spoedde zich heen. Het trof hem aangenaam nog 'n telegram van lord Littimer te ontvangen, waarin deze mededeelde, hem te wachten en voor het vijf uur sloeg, zat hij in den trein voor Londen. Eerst toen hij Lon den verlaten had, begon de reis te kruipen en het was dank zij de slecht corx-espondeerende treinen, dat hij eerst tegen elf uur Moreton bereikte. Doch het was niet zoo heel erg, wijl lord Littimer had beloofd, dat zijn rijtuig aan het station zou zijn. Maar hoe Bell ook keek, op het kleine plein voor het buitenstationnetje was geen rijtuig, zelfs geen levend wezen te be kennen. Een der beambten was zelfs reeds vertrokken, en de tweede, die Bell's kaartje aannam, wachtte klaar blijkelijk op den laatsten reiziger, zoo er zich iemand presenteerde, om te kunnen sluiten. Deze vertelde Bell op zijn vraag, dat er wel een rijtuig van het kasteel naar het station was gekomen, maar dat een of andere geestelijke was komen waarschuwen, dat het niet noodig was. Waarop de dogcart weer was vertrokken. „Vreemd", mompelde Bell, „wat was 't voor een geestelijke?" „Ik heb alleen zijn gezicht gezien", geeuwde de portier, „maar overigens droeg hij een zwart pak, een witte das en een stroohoed. Hij liep eigenaardig met zijn lange armen te schutteren langs den weg; misschien de nieuwe predikant van St. Albans wel. Hij zag er echter uit als een echte mannetjes putter, die zijn knuisten kan gebrui ken als 't noodig is." (Wordt vervolgd). I De Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Langstraatsche Conranb ■lil J —III—us.A—IJIM1IHII nn »mi««iiiii—wTttw mm iimw—i m i MM „DB BOBO VAN EBT ZUIDEN". I BREIMACHINE. SEEHAf8ETAl!r!G»ySTUrt.STUIKT

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1