DE ECU III HET ZUIUEH mum ■P» Pulles-Keesbeens Vollemelkbrtod. Indien Uwe kinderen niet genoeg eten, probeer het dan eens met Extra kwaliteit. HOOGE VOEDINGS WAARDE. Onder voortdurende strenge CONTROLE. HEERENBAAI DERDE BLAD. Van een en ander. De vorige week is door de Tweede Kamer, na ampele bespreking aan genomen het wetsontwerp tot rege ling v. d. finantieele verhouding tus- schen Rijk en gemeenten. Als gevolg v. het aannemen van dit wetsontwerp, mits de Eerste Kamer er ook haar goedkeuring aan hecht, komt de ge meentelijke inkomstenbelasting te vervallen. Dit zou voor ieder zeker een heuglijke tijding zijn indien de inkomstenbelasting werd afgeschaft, zonder dat er iets anders voor in de plaats kwam. Doch, dat is niet het geval, wat volkomen te begrijpen is. Een gemeente zonder inkomen, daar aan valt niet te denken. De gemeen telijke inkomstenbelasting wordt ver vangen door een directe belasting naar het inkomen, een gemeente fondsbelasting. Uit het gemeentefonds dat o.m. nog gevoed wordt door op centen op andere rijksbelastingen en uitkeeringen uit 's Rijksschatkist, worden de verschillende verplichtin gen voldaan welke de regeering ten opzichte der gemeenten op zich neemt, waaronder een uitkeering aan elke gemeente per inwoner. Een ge volg van de nieuwe wijze van belas tingheffing, van de gewijzigde ver houding tusschen Rijk en gemeente moet wel dit zijn, dat er een zekere nivelleering plaats heeft en dat voor een grooter of kleiner deel verande ring gebracht wordt in de ongelijk heid van belastingheffing in de ver schillende gemeenten. Gemeenten met tot nog toe bijzonder lage belasting zullen wellicht over het in werking treden van de nieuwe wet, minder in hun nopjes zijn dan gemeenten, waar de belasting zeer hoog is. Mogelijk, dat Nederland een land wordt zonder wat men noemt noodlijdende gemeen ten. Naar we lezen, maakt de arbeid aan de Zuiderzeewerking gestadig voortgang. Vermoed wordt, dat de afsluitdijk van het te vormen IJsel- meer in 1933 klaar zal zijn. In ge dachten zien we al de spoortrein rij den over dezen dijk tusschen Anna Paulowna en Harlingen. Men zou zoo zeggen, dat die spoorweg, als hij er is, een aanmerkelijke bekorting moet geven voor het verkeer tusschen Am sterdam, Rotterdam en Den Haag aan den eenen kant en Leeuwarden en Groningen aan den anderen kant. Door „Spoor en tramwegen" is bere kend, dat de afstand tusschen Gro ningen en Amsterdam en Den Haag, over Schagen, maar eenige kilometers korter zal zijn dan de tegenwoordige weg over Zwolle en de weg van Rot terdam zou, over Schagen, zelfs lan ger zijn. Maar de afstand Amsterdam Leeuwarden, over Schagen, zal aanmerkelijk korter zijn dan de weg over Zwolle. In elk geval zal de af sluitdijk met den spoorweg haar be lang voor een zeer groot deel ook heb ben ten opzichte van het verkeer niet alleen tusschen Amsterdam en Leeu warden of Groningen, maar ook ten opzidhte van het verkeer tusschen het geheele Noorden van NoordHolland en Friesland en Groningen. En dan heeft die dijk belang, dat spreekt van zelf, als middel om de eenmaal droog gelegde gedeelten droog te houden. De staatscommissie, die in opdracht had het vraagstuk der onbewaakte overwegen te bestudeeren en zulks dan ook gedaan heeft, moet, naar we vernemen eenparig tot de conclusie gekomen zijn, dat de onbewaakte overwegen moeten en kunnen blijven. Als dit inderdaad geschiedt, zal het Nederlandsche volk er zeker goed aan doen nog wat beter zijn oogen te leeren gebruiken, dan thans het ge val is. Het Hbld. deelt o.m. mee, dat er in ons land ongeveer 2500 onbe waakte overwegen zijn, waarop in 1928 voorkwamen 25 verwondingen, wat dus wil zeggen, dat er eenmaal per jaar op 100 van die overwegen 1 man gewond werd. Het aantal dooden bedroeg 14. Genoemd blad merkt voorts op, dat een belangrijk gedeel te van de getroffenen leefden in de omgeving van den overweg en dus volkomen bekend was met het be staan van het gevaar. Er wordt op gewezen, dat in één jaar 17 auto's werden stukgereden op „bewaakte" overwegen, meestal door het stukrij den der afsluitboomen. Het genees middel wordt geacht te zijn het uit oefenen van grootere oplettendheid. Daar zal het, als de onbewaakte over wegen onbewaakt blijven, in elk ge val wel heen moeten. Als we er den tijd maar voor hebben!, in deze haas tige en haastende wereld. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 Mei 1929. Het heldendicht van de Roomsche daad. Maandag en Dinsdag a.s. draait in de groote zaal van den Gildenbond een film, welke door pater Hyacinth Hermans in opdracht van de R.K. Staatspartij is samengesteld. Door de Pax-Filmfabriek Adriaansz Amsterdam is in deze rolprent vastgelegd een halve eeuw katholiek leven. zalen, zoodat verwacht mag worden dat ook hier de Gildenbond zal vol loopen. De film is verdeeld in 5 afdeelingen en opent met 't hoofdstuk „Toen wij vrij werden". De tweede afd. geeft te zien „Wat wij doen voor de zieken, lijders, armen, ouden van dagen en misdeelden des levens" en de volgende acten „Liefde, die tot sociale daden dringt", „Onze groote sociale pries ters en voorgangers" en tot slot „Zij, dte zorgen moeten, dat behouden blijft wat we bereikt hebben, Pers en Staats partij". De film geeft vooral veel opnamen uit Brabant te zien, om^maar eens iets te noemen, den on vergetelijken Boe- renapostel, pater G. van den Elzen, die den verdrukten boerenstand heeft opgeheven en 4Ü.ÜU0 katholieke boe ren vrede en welvaart bracht. De film laatu zien, hoe het arme keuterboertje vroeger leefde en wat hij tegenwoordig als zijn mede-eigendom mag beschou wen. Het is verder niet doenlijk op te sommen, wat dit rijk gedocumenteerde filmwerk biedt. Men ga zelf zien. Toegang terrein W S. C. Waar nel üe laatste ttjuen heihaal- üclijK vooiKomi, dat menigeen van 't W.S. C. terrein gtDiuik uuilt te matten die hiertoe absoluut net recht ..ici hebben en daaibij nogzoo vrien- detyk zijn diverse baidaQighedtn te ficge ncelt hei bestuur ucztr vei- cciiigihg zien met de Politie alhier in vcibihuiiig gesteld, teneinde hieiaan paai en peik te stellen en wordt het volgende ter kennis gebracht. Va nat lieden zal voor niemand, noch voor leden oi donateuis toegang tot het terrein verleend worden, wanneer men niet tn het bezit is van een leden- ot DonateurskaaiJ. Wil men event, onaangenaamheden voor komen, dan wordt men beleefd ver zocht van deze kennisgeving nota te wilien nemen, omreden hiertegen van politiezijde streng gewaakt zal worden. Het bestuur spijt het ten zeerste deze maatregelen te moeten nemen, doch is niertoe genoodzaakt geworden Proccessie Elshout Een oud gebruik, dat dooromstan- nigheden eenige jaren op den achter grond is geraakt, is Donderdag weer tn cere hersteld. Onder groote belangstelling trok op Hemelvaansmorgen de R.K. Werk liedenvereemging met de harmonie Si. Cnspijn naar Elshout. Ook bulten de Wcrkiiedenvereeniging sloten zich zeer velen bij de porcessie aan. Het geheel had een zeer goed ver loop, dank zij ook Inspecteur Houben die persoonlijk mede ging. Morgen vertrekt de Meisjescongre gatie naar Elshout, waarvoor de deel name ook grooi is. Auto door de afslutboomen gereden. Toen dhr. T. Woensdagavond met zijn auto den overweg bij de St. An- toniussiraat wilde passeeren, zag hij door den dichten regen niet dat de afsluitboomen neergelaten waren voor de komenden trein uit de richting den bosch. Hij reed in volle vaart door den eersten afsluitboom heen, die middendoor knapte. begrijpelijk bracht dit een hevige omzeiling teweeg. Gelukkig verloor men op dit crilieke moment de tegen woordigheid van geest niet. Snel werd de andere afsluitboom geopend waardoor de auto nog juist aan ver plettering van den naderenden trein kon ontkomen. De auto werd be schadigd doch persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De heer T. zal de gemaakte schade aan de Ned. Spoorwegen moeten vergoeden. Gouden Bruiloft. Zooals te verwachten heeft het 't gouden bruidspaar L. Kuijsten— Schoondermark, Besoijenschestraat, Woensdag niet aan belangstelling ontbroken. Talrijk waren de gelukwenschen, welke men van vele zijden mocht ontvangen. In weerwil van den regen kwamen de harmonie St. Crispijn en de Ge mengde Zangvereeniging. Hallelujah" des avonds nog een serenade brengen Uit het Jaarverslag van de Kamer van Koophandel. Gemeenten tot het district der Kamer behoorende met het bevolkingscijfer op 1 januari 1929 en den belastingdruk op het inkomen voor gehuwden met 2 kinderen over het belastingjaar 1928—1929. zeer groot was. Langstraatschen Schutiersbond Zondag 12 Mei, zal door het Schut tersgilde „St. Crispijn en Crispimanus" te Waalwijk, v.m. Besoijen een con cours gehouden worden van der. Langstraatschen Schutiersbond. Een honuerdtal schutters zal aan dezen wedstrijd deelnemen. Mocht 't weder meae werken, dan belooft dit voor liethebbers der schietsport, een mooie dag. Uit de Buitenlandsche Schoenindustrie. Lie scnueiitaOruk beka IcMödling Dij Weeiten geraakte met 1.5 rntiiioen passiva tn Osudiiiigsmoeilijkncden. Zij streeft naar een onuethandscnaccoora. De faOrtek had een capaciteit van 20ÜU paar scnoenen per aag. De Romeo Schuh A. G., die vóór uen aankoop door bata een auiséditce van oetahng verkitgtn had, oetaaii naar schulu nu tn eens at. In WiesOaden is de firma „Per fecta" bcnun«lustanuscizuiigs „Wcrk- ö.aaeu" Mac Müncr Co., G.m.O.H. tailUet. Dit scnoGunetsielieisbcUiljl werd in Angus,us r898 opgericnt met een stamkapitaal van 30 000 Mk maar heeft nu een passie! van rond 4ZUÜÜ Mk. bij een actief van 10 000 Mk. Hel faillissement wordt geweten aan de grooischeepscne inneming der onderneming, die nu aangekocht is door dert hoofacrediteur, welke daar voor betaalt de taiilissementskosten plus alle preferente en 10 pCt. der concurrente schulden. De Vereimgte Schuhf abriken Berneis—Wesseis A.G. te Augsourg- Neurenberg heeft in het boekjaar 1928 een omzet bereikt van rond 22.70 millioen Mark, zynde 100.000 meer dan in 1927. üe netto winst is echter 451.000 Mk. tegen verleden jaar 712,000 Mk. terwijl in 1926 een verlies van 226.000 Mk. gemaakt werd. Er wordt weer 6 pCt. dividend als vorig jaar voorgesteld. De vereenigtng van Berlijnsche schoenwinkeliers heeft eenparig een motie aangenomen, waarbij den leden aanbevolen wordt, tot na opklaring der met bata ioopende onderhandelingen, geen bata artikelen meer in te koopen. Den Duitscnen schoenfabrikanten wordt verzoent, ter ondersteuning van den schuenhandel, geen offerten meer te maken aan de bata zaken en aan de Romeo-Schuh A.G. Ook in andere steden hebben da Duüsche schoen winkeliers vereemgin gen vergaderingen gehouden ter be spreking van de bata plannen. Frankrijk heeft in 1928 totaal 767,228 paar schoenen ter waarde van 48 592 ÜUO francs ingevoerd, tegen 279.604 paar ad 21,323,000 francs ln 1927. üe uitvoer van schoenwerk bedroeg tn '28; 21,876 pr. ter waarde van 147,523,000 ns. en in '27 21,548 pr. 141,490,000 irs. üe invoer is dus meer dan ver dubbeld; de uitvoer bleef vrijwel constant. Noorwegens bevolking van 2'/2 millioen zielen betrekt haar schoenen voor 75 pet. van de eigen schoen industrie en de rest uit hetouitenland. Er zijn 30 groote en een aantal kleinere fabrieken, tezamen werkende met ca. 5000 personen. De centra zijn Oslo, Fiederikshald en bergen. Een derde der productie bestaat uit zwaar vet- leeren schoenwerk voor zeelieden, sportsmen en arbeiders. Een ander derde bestaat uit boxcalf en chroom schoeisel. Het zoolleder en vetleder wordt in Noorwegen gefabriceerd, maar de fijnere soorten overleer wor den ingevoerd, voornamelijk uit Duitschland en de Ver. Staten. V.v.d.S. Bata gaat zich nu ook met volle kracht werpen op Italië. Er moeten daar een millioen paar schoenen ge plaatst worden. Het Muzieken Zangconcours te Oisterwijk. Verschenen is den feestgids van het Internationaal Muziek- en Zangcon cours op 20 en 26 Mei a.s. te geven door den Katholieken Kunstkring „Oisterwijk Omhoog", ter viering van het derde lustrum, jan van Sprang, Hoofd-Secretaris, schrijft in een al- GEMEENTEN. Dongen Drunen Dussen Eethen Geertruidenberg 's-Gravemoer Hedikhuizen Herpt Heusden Hooge en Lage Zwaluwe Loon—op—Zand Made c.a Nieuwkuijk Oudheusden Raamsdonk Sprang—Capelle Waalwijk Waspik Wijk c.a Voorloopige cijfers. Gemeentelijke Ink. Belas ting bij een zuiver inkomen van 175 20 69.03 148.74 186. 100. 134.40 120.— 151.691 45 401 70.56 130.90 88.371 100.- 132.48 72.20 108.541 89.80 215.- 118.05 418.80 138.39 317.10 379.— 213. 258.20 273.60 349.691 98.71 150.96 293.04 158.371 235.25 301.92 155.60 245.391 195.40 428.— 276.66 Opcenten pers. belasting. 80 35 50 30 55 20 80 55 50 50 20 50 80 50 80 50 50 40 Opcenten vermo gensbe lasting. 100 50 100 100 100 50 100 100 100 75 100 50 Aantal inwoners 1 Jan.'29.* 8624 3333 3702 2286 2638 1433 1352 620 1872 4959 10127 5321 1488 1060 7085 4926 9652 3444 2458 gemeen overzicht de wordingsge schiedenis en ontwikkeling der ver- eeniging. Dat da mededingende ver- eenigingen aan dit concours op een ernstig en deskundig oordeel kunnen rekenen, laten de namen der juryleden wel vermoeden: J. P. J. Wieits.com- ponist, Den Haag, J G. v. Herwaarden, componist, Rotterdam en Julius Schreij, dirigent Vlaamsche Opera, Antwerpen Het Concours wordt geopend Zon dag 19 Mei n.m. 4 uur. door den EdelAchtb. Heer J. J. L. M. Verwiel, Burgemeester van Oisterwijk, gevolgd door een concert van de afd. „Har monie" der jublleerende vereeniging. Des avonds 8 u groot vocaal en instru mentaal concertdoor „Zang en Vriend schap" en de harmonie „Asterius". Zondag 26 Mei sluitingsconcert door Zaltbommel's mannenkoor en gemengd koor „Excelsior". ELSHOUT. Daar de heer Josen, voorzitter der Vakatdeehng, onze ge meente gaat verlaten, werd hij giste renavond in een vergadering gehul digd. üe secretaris dankte htm voor zijn vele werkzaamheden en bood hem een prachtige portefeuille aan. De Z.Eerw. Heer Pastoor Wtllems en de Geestelijke Adviseur dankten hem eveneens en boden hem een schilderij van de Wonderbare Moeder aan. üe heer Roestenberg uit Kaats heuvel bracht hem ook dank en hulde voor de bewezen diensten. üRUNEN. Hedenmiddag 11 Mei om 3 uur zal üe offtcteeie opening plaats nebben der Huisvttjuemoorisietlmg van üe Jongens—Congregatie, welke tot 11—12—13 Met zal gehouden worden in de nieuwe zaai van het |ongens—patronaat. Reeds waren wy tti üe gelegenheid een Kijkje te nemen, bij het binnenkomen in de zaal wordt men getroffen door de mooie versie ring en de prachtige standen. Een woord van lot komt voorzeker toe aan het bestuur en niet minder aan dert Eerw. Broeder bonifactus, die voor de inrichting der stands heelt zorg gedragen. Thans nogeen enkel wooiü over de inzendingen. Het zou te breedvoerig woiden dat alles op te noemen, wy willen alleen dit zeggen, dat er verschillende prachtige stands, o a. uit het patronaat Tttourg, uit Veghei enz. staan, alsmede een stand van den heer Antoon Hendriks uit Tilburg met diverse huisviijiartikeien welke veel belangstelling zullen trek- ken. In een woord men kan op deze tentoonstelling alles vinden wat er op 't veelzijdig gebied van huisvlijt te bieden is. üe verloting der prijzen zal plaafs hebben ep Maandag 13 Mei, Wy ver nemen nog dat de ufLcteele opening, om 3 uur zal worden bijgewoond door den Edelachtbaren Heer Mr. Lotff e.a. Het eerste Bondsconcours te geven door de handboogschutterij „Gezellig Samenzijn", zal gehouden worden te ürunen op Zondag 26 juni a.s. in den tuin bij den heerEisnout, op de doeien van Constanua. Algemeene jaarvergadering van de Veilingvereeniging „de Langstraat" en de verscnlllende afdeelingen in de zaal der Jongens—Concregaiie. De voorzitter A. v. d. Wiel opende de vergadering met den Christelijken groet en heette de aanwezigen wel kom. De heer L. Pijnenborg, directeur der veiling, gat daarna een overzicht over de resultaten welke door de veiling en tuinders behaald zijn. Hij liet duidelijk uitkomen dat ons Ne derlandsche product op hoog peil staat en dat daarom veel naar het buitenland wordt vervoerd. Ondanks de vele tegenwerking die wij den laatsten tijd ondervinden. Dit is daar om zegt spr. hard noodig, dat wij steeds alles goed en netjes sorteeren en een beste verpakking geven, om alzoo onze veiling steeds hooger op te voeren. Met klem wees spreker op de wijze van sorteering en verpakking, want ondanks de vele waarschuwingen zijn er toch nog die meenen het zoo nauw niet te moeten doen. De Voorzitter dankte voor zijn keurig verslag, daarna had de bestuursver kiezing plaats. Van de aftredende leden M. van Wijk Azn., Genderen en J. v. Loon Elshout, deze werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter dankte daarna allen en stoot de vergadering. DRUNEN. Gisteren werd in de zaal der Meisjes-Congregatie eene vergadering gehouden van de leden van het Ziekenfonds, onderafd. van de R.K.W.V. „St. Joseph". De Dag werd begonnen met een H. Mis. Om half twee opende de Voorzitter de vergadering. Aan het verslag ontleenen wij het volgende het ledental bedraagt 57, dat van de Doktersfonds 29, de inkomsten bedroegen f 854,70, de uit gaven 803,39, blij tt in kas f 51,31. Bezit einde boekjaar 19.9 f51,44 nadeelig saldo f 55,65 De aftredende bestuursleden H. Jehoel, M. Messes en H. v. d. Putten werden met al gemeene stemmen herkozen. Als af gevaardigd van den bestuursraad in de Werkliedenvereeniging werd ge kozen Joh. Konings. Donderdag werd in de zaal der Jongens-Congregatie een vergade ring gehouden ter bespreking van het Pausieest. Het Program dat is daar- gesteld luidt, dat het feest wordt ge houden op Zondag 9 Juni a.s. De dag zal beginnen met een algemeene H. Communie om 10 uur plechtige H. Mis, waaronder de ZEerw. Zeer geleerde Heer P. v. Grinsven, Profes sor van het Seminarie, de feestrede zal houden. Na den middag zal een groote Historische optocht worden gehouden met prachtige wagens welke betrekking hebben op de vroegere Pausen enz. opgeluisterd door beide Harmonieën Om 5 uur feestvergade- ring op het terrein bij de Eerw. Broeders, alwaar gezamelijk onder begeleiding der Harmonieën de Paus liederen gezongen worden, vervolgens zal een uitvoering worden gegeven. In de algemeene vergadering van de leden der Handboogschutterij ge zelschap „De Wet's Zonen" bij Café Pulles is door den secretaris verslag uitgebracht waaruit bleek, dat de in komsten f 207,72, de uitgaven f 145,57 alzoo een batig slot van f 62,15. Bij bestuursverkiezing werden J. v. de Bosch, L. de Gouw en P. Heijmans gekozen. Tot voorzitter werd gekozen J. v. d. Bosch, tot secretaris-Penning meester J. de Kruijf, tot commissaris sen J. v. Loon en L. de Gouw. Gisteren had alhier op de doe len van de „Wet's Zonen" de onder linge prijsverschieting plaats, waarvan de uitslag was als volgt: le prijs J Keetels, 2e prijs J van Drunen, 3e prijs J van Loon Jz, 4e prijs J de Kruijf, 5e prijs Jan van Loon, 6e prijs L van Kuik, 7e prijs J van den Bosch, 8e prijs Ant van der Aa, 9e prijs M de Kruijf, 10e prijs H Pulles, lie prijs H v Bladel, 12e prijs A van Bladel, 13e prijs H de Wit, 14e prijs Th van den Bosch, 15e prijs L de Gouw, 16e prijs J de Gouw, 17e prijs M van Loon, 18e prijs H de Wit, 19e prijs H van den Bosch, 20e prijs H de Gouw. Na afloop werden de prijzen door den Voorzitter met een toepasselijk woord uitgereikt. Veilingvereeniging „De Langstraat", Drunen. Prijsnoteering van 7 Mei 1929. Postelijn per K.G. f 0.17 32 Witlof f 0.10 15 Spinazie f 0.11 16 Id. He f 0.04 10 Kroten f 0.02 3 Aardappelen f 0.021 - 3 Stoofsla f 0.07 19 Asperges f 102 106 ld. lie f 80 - 82<| ld. blauw f 60 64 Juin f 004 5 Wortelen f 0031— 4J Komkommers per stuk f 0.11 12j Bloemkool lie per stuk f 0.20 27J Id. Ille per stuk f 0.12 14; Sla per stuk f 0.08 91 Id. tie per stuk f 0.05 7 ld. 111e per stuk f 0.02 4 Radijs per bos f 0.021— 31 Keelen per bos f 0.02 4 Preij per bos f 0.20 287 Worteltjes per bos f 0.17 22 Rabarber per bos f 0.021— 10 WIJK. Gisteravond heeft onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek een raadsvergadering plaats gehad, waarin behandeld werd de voorgenomen vereeniging van deze gemeente met Veen. Met algemeene stemmen besloot de raad, al het mo gelijke in het werk te stellen om deze vereeniging te voorkomen. Overhandigd werd een adres, waarin ruim 98 pCt. der bevolking zich tegen vereeniging met Veen uitsprak. MADE. Voor den dienstplicht lich ting 1930 zijn in onze gemeente 29 personen vrijgesteld. Het belastingcijfer voor de plaat selijke inkomstenbelasting alhier is voor het belastingjaar 1929—1930 vast gesteld op 3'/a. De landbouwer S. kreeg heden middag een slag van zijn paard tegen het onderlijf, waardoor hij onmiddel lijk onder geneeskundige hulp van Dr. Houpst alhier moest worden ge steld. Vanuit Drimmelen werd een re quest aan den raad dezer gemeente w aai ulj uo y uu11 v.no vloüf| f 3000.— f 5000, ECHTE FRIESCHE jfaptaals van jfeu/ane iat>ak.f ik

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9