RECHTZAKEN. wel eens terugkomen op 't schrijven van de Waterleiding Mij. Zij verzoekt ons om medewerking dat voor 1 Jan. 1930 alle perceelen zijn aangesloten, maar iaat men eerst eens de oude belofte nakomen. Ik zou er in een brief nadrukkelijk op wijzen, dat de Mij. ook ten opzichte van de gemeente haar verplichtingen niet nakomt. Brokx. Ja, ze wijzen op onze ver plichtingen en zelf komen ze hei niet na. v. d, Rijken, Ik vind't geen houding tegen ons, als gemeenteraad. Voorzitter. Heeren, vergeten we niet, hoe meer zich aansluiten hoe meer ook het water op den duur goedkooper wordt. De gemeente heeft in de Mij een aanzienlijk bedrag aan aandeelen zitten, ongeveer f 175 000 dus is het ook in ons belang om mede te werken. En goed drink water is toch ook een algemeen be lang. Wanneer vroeger epidemiën uitbraken, dan was dat meest een ge volg van slecht drinkwater. Niemand zal toch tegenwoordig de waterleiding willen missen. v. d. Rijken. Maar waarom komt men niet de beloffe na om ook in Waspik—Boven buizen te leggen. Voorzitter. Dat zou inderdaad wen- schelijk zijn. Die beloite is indertijd gedaan dooreen der vorige Directeuren en da tegenwoordige is gebonden aan de voorschriften van den Minister. Brokx Ik vind 't niet flink. Hierna sluiting. Een geschenk aan den Paus. Uit Brussel wordt gemeld Door het kabinet Jaspar is besloten aan den Paus ter gelegenheid van zijn priester jubileum uit naam van de Belgische regeering een geschenk aan te bieden. Dit voorstel, dooréén meldt nog, dat de officifer-vüeger van een der vliegtuigen die onlangs ge kwetst werd, is geopereerd aan boord van den Britschen kruiser .Enterprise" die zich thans te Trincomaii bevindt Woensdag vertrekken de vliegtuigen naar Sabang. Zij zijn thans bezig 1700 eenstemmig door het geheele kabinet de liberalen inbegrepen goedgekeurd. der katholieke mlelslers gedaan, werd Tangsfe tocS° De reis van het Belgische kroonprinse lijke paar in Indië. Aneta meldt d.d. heden uit Batavia Graaf en Gravin de Rethy, de Bel gische kroonprins en kroonprinses, zijn vandaag uit Sabang vertrokken aan boord van de Tjerimai van den BUITENLAND. De tweede vlucht naar Amerika van de Graf Zeppelin. De Graf Zeppelin heeft Maandag nog een proeftocht van eenige uren gemaakt boven het Bodenmeer, Om 7.41 uur is het gevaarte weer veilig te Friedrichshafen geland. Aan boord bevond zich de Poolvlieger Wilkens die ook den tocht naar Amerika zal meemaken. Voor zoover op 'toogenblik bekend is, zullen aan den tocht naar Amerika die Woensdag begint, 59 passagiers deelnemen. De 60ste passagier is een gorilla, die door een dierenhandelaar te Hannover aan den dierentuin te Chicago verkocht is. Daar het luchtschip op de kortste route over Ierland en Newfoundland met depressies, regen en mist te kampen zal hebben, zal waarschijnlijk een andere weg gevolgd worden, nog Zuidelijker dan de gewone route der Scheepvaartmaatschappijen. Russische troepenconcentratie aan de Afgaansche grens Naar uit Moskou gemeld wordt, publiceert het commissariaat van buitenlandsche zaken een officieel bericht over den politieken toestand aan de Russisch—Afgaansche grens waarin wordt medegedeeld, dat na de ineenstorting van het bewind van Amanoella zich in Afganistan verschil lende politieke benden hebben ge vormd die beoogen 't sowjet regiem in Boechara te bestrijden Deze benden worden door Habiboella gesteurd. De sowjet-regeering heeft daarom besloten aan de Russisch-Afgaansche grens troepen te concentreeren. Het Roode leger zal zijn plicht vervuilen en het zal de troepen gelukken de rust aan de Russisch-Afgaansche grens te herstellen. Een nieuwe Internationale Bank. De Parljsche correspondent van de Herald Tribune publiceert in zijn blad den geheelen inhoud van het plan van Owen Young voor een Internationale Bank. In het plan wordt geen plaats van vestiging voorgesteld doch een stad in Nederland wordt als waarschijnlijk aangegeven. De bank zou onder beheer komen te slaan van een directorium van 25 leden waarvan de zes voornaamste schuldeischers ieder twee, evenals Duitschland. terwijl de overige negen mogendheden elk een lid zullen aanwijzen. Bovendien zullen Frankrijk en Duitschland ieder nog een derde lid benoemen. De presidenten van de Europeesche circulatiebanken en voor de Vereen. Staten de gouverneur van de Federal Reservebank te New York maken eveneens deel uit van het bestuur van de bank. Zij benoemen elk een lid. Het geheele directorium benoemt den directeur-generaal, die de functie van den agent-generaal voor de schadevergoedingsbetalingen over neemt. De bank zal opgericht worden met 100.000.000 dollar aandelen kapitaal; waarvan 25 pCt zal worden gestort. Een reservefonds wordt ge sticht, waarin 25 pCt. der winst komt totdat het fonds het dubbele van 't aandeelenkapitaal zal bedragen. De overige winst wordt voor de betaling van 6pCt. dividend bestemd. BINNENLAND. Katholieke Staatspartij. Aan de Nederlandsche Katholieke Mannen en Vrouwen i Verleden Zondag, 5 Mei, hebben ruim 200.000 leden der R K Staats partij medegewerkt aan de candidaat- steliing in de achttien kieskringen. II Mei heeft het Partijbestuur den officieelen uilslag der Partijstemming vastgesteld. Dien uitslag aanvaarden wij ailen over de kiesprocedure in onze Partij 3preken wij vóór 3 juli niet meer 1 Acht weken scheiden ons nog van dien gewichtigen verkiezingsdatum Nu allen eensgezind aan 't werk. De propaganda met alle macht, met kloeke geestdrift aangepakt! Die acht weken moeten we inten sief benutten. Bezield met een heilig en geest driftig idealisme den strijd nu inge stormd Voor de Katholieke belangen op staatkundig terrein nu aangetreden! Het gaat nu niet meer over perso nen. noch over persoonlijke groeps belangen. Het gaat nu: voor de staalkundige belangen van gehéél ons katholieke volk, dat naar Schaepman's woord een politieke persoonlijkheid vormt, met eigen rechten, eigen plichten, eigen verlangens. In vastgesloten eenheid, ons prac- tisch doei ons eenstemmig vast gesteld partijprogram vooroogen, tn de overtuiging echt Katholiek werk te verrichten, gaan wij aan den arbeid. Het gesproken en geschreven woord, dat onze katholieke idealen uitdraagt over het Nederlandsche volk, zij ons wapen. Vergaderingen, huisbezoek, ja, dit vóór alles! Het is het moeizame on geziene, maar onontbeerlijke werk onzer propagandisten God zal dien ongezienen arbeid loonen Het geschreven woord wordt uit gedragen in de R.K. Pers. in onze vlugschriften, in onze verkiezings platen De Propagandafilm draait avond aan avond Voor het werk hebben wij mannen en vrouwen noodig die spontaan mede- helpen Hulp van eigen propaganda ijver, hulp voor de verkiezingskassen onzer plaatselijke propagandaclubs. .Dienstweigering", komt onderons niet voor Wij kunnen illen mede heipen Kunt ge er zelf niet op uil, hebt gl drukke zaken of een groot gezin, kunt gij geen steun in geld verleenen, geeft dan den machtigen onbereken baren steun van Uw geloovig en vurig gebed Zóó zijn wij Mlen, Katholieken, één in den strijd, die wordt ingezet, van den ijverigen huisbezoeker en plakker propagandist, tot hen en haar die den strijd schragen met geestelijke wapens En onze inzet is: 31 zetels! Het Dagelijksch Bestuur der R.K. Staatspartij. Stakingen. In Zaandam duurt de staking in houtbedrijf nog steeds voort, er zijn uit Zeeland en Elburg verschillende werklieden aangekomen. Een paar fabrieken zullen worden stopgezet, In Scheveningen is een staking ui gebroken onder de visschers Met de bedrijven, die hiermee in verband staan, zal het hier weldra 1500 man omvalien. De marine vliegbooten naar indië Blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht zijn de Dornier Walvliegbooten Zondagmid dag om 2 uur 15 min. te Trincomaii (op Ceylon) aangekomen. De étappes, die lot nu toe afgelegd werden, zijn: Rotterdamschen L'oyd. Zij keeren naar België terug. Hun verblijf in Ned.—Oost—Indië heeft zes maanden geduurd. Op zoek naar Deensche watervlieg tuigen. Zaterdag werden op de Mok drie 3eensche watervliegtuigen verwacht. Toen het wachten lang duurde gingen twee Nederlandsche watervliegtuigen op onderzoek uit. Zij vonden een )eensch watervliegtuig in de Moep, onder Texel, dat zij van benzine voor- zagen, waarna het vliegtuig opsteeg. Vervolgens vonden zij hei tweede )eensche vliegtuig bij de kust van Zürich, dat toen met de Nederlandsche vliegtuigen naar het derde Deensche vliegtuig ging zoeken. Hei derde vliegtuig bevond zich op de kust van Oost—Wierum en had ichiseinen gegeven. De bemanning der reddingsboot Brandaris, die deze seinen had gezien, had onmiddellijk daarop zee gekozen. Bij de Slenk echter voer de Brandaris aan den !»rond. Men riep toen de assistentie in van het loodswezen te Harlingen dat de loodsboot Vliestroom uitstuur- de. Nadat de Brandaris was vlolge bracht, vertrok de Vliestroom naar Oost—Wierum. Toen de Nederlandsche watervlieg tuigen bij Oost Wierum wilden neerstrijken, kwam een in botsing met het aldaar liggende Deensche vlieg tuig. De toestellen werden eenigszins beschadigd, doch er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. De bescha diging was echter van dien aard, dat de vliegtuigen niet meer konden wor den gebruikt. Zondagochtend om 10 uur is de Viiestroom, met het Nederlandsche vliegïuig op het dek en het Deensche vliegtuig op slepptouw, naarNieuwe diep vertrokken Lustrum viering Nijmeegsch Studen tencorps. Ter gelegenheid van 't eerste lus trum van het Studentencorps der R.K. Universiteit, werden Zaterdag de groote feesten geopend, 't Corpsge bouw van „Carolus Magnum" was des avonds schitterend geïllumineerd Des namiddags werd een buitenge wone corpsvergadering gehouden, waarin door Prof. Dr. j. A. Veraart een feestrede werd gehouden De receptie werd druk bezocht en talrijke geschenken werden aangeboden In den stadsschouwburg werd door het Studententooneel voor corpsleden en genoodigden opgevoerd het door Wies Moens vertaalde werk van Lau- rence Housrnan „Litle Plays of St. Francis". Persbureau Vaz Dias Zaterdag bestond het persbureau Vaz Dias 25 jaar. Bij deze gelegen heid hield de Din clie in '1 vondelpark- paviljoen te Amsterdam een receptie, die zeer druk bezocht werd. Uit persktingen was de belangstel ling groot. Mr Plemp van Duiveland, eere- voorziiter vanden Neclerl. Journalisten kring, die ook de Regeering vertegen woordigde, opende de rij aan toe spraken. Hierna werd het woord gevoerd door de heeren Is. Santeroos Dzn namens den Nederlandschen Journa listenkring, D. Kouwenaar, namens de Vereeniging „De Amsterdamsche pers", J. A P. M. van den Broeke namens de R.K Journalistenvereni ging, A. J. da Costa namens den Radio-raad, Paul Derjeu namens de commissie van oud leden en hetper- soneel, L. Schotting, namens het Al gemeen Handelsblad en mr. Joh. Belinfanle namens bet Corresponden tiebureau Belinfante en Vaz Dias. Verdachte werd door de rechtbank veroordeeld tot dezelfde boeie. Vonnis vernietigd. De rechtbank uitspraak doende in hooger beroep vernietigde het vonnis van het Kantongerecht te Heusden, waarbij Ac Zw. Sn. landman te Alm- kerk, voorzitter van het Waterschaps bestuur .Het Pompveld" onder Veen veroordeeld was tot 4 maal f 50 boete subs, hechienisstraf wegens overtre ding der veiligheidswet in verband met de onveiligheid van het water gemaal in den polder. Vrijgesproken. C. B. V 43 jaar, landman te Wijk, werd door de rechtbank in hooger beroep vrijgesproken van de aan klacht ter zake, dat hij in gebreke is gebleven een bouwwerk in orde te maken als door de Bouwverordening der gemeente Wijk voorgeschreven. De Kantonrechter te Heusden had verdachte veroordeeld tot f 100 boete. Den Helder—Bordeaux BordeauxMarseille Marseille—Napels Napels-Athene Athene—Alexandrette Alexandrette—Bagdad Bagdad—Bender Abbas 1490 K.M. Bender Abbas—Karatsji 1235 K.M. 1445 K.M. 3 April 595 K.M. 7 April 890 K.M. 11 April 1260 K.M. 27 April 1205 K.M. 29 April 945 K.M. 30 April 4 Mei 7 Mei 925 K.M. 9 Mei 1075 K.M. 11 Mei 800 K.M. 12 Mei Karatsji—Bombay Bombay—Cochin Cochin—Trincomaii In het plan ligt verder: Trincomaii—Sabang 1620 K.M. Sabang Pinang 1235 K M PinangBatavia 890 K M Marine Vliegbooten te Trincomaii. Een Reuter—telegram uit Colombo Overtreding Motoren Rijwielwet. A. V. chauffeur te Wijk, stond te recht ter zake: dat hij op 7 Januari 1929 te Heusden als bestuurder van een auto terwijl hij een auto tegen- kwam niet behoorlijk den doorgang voor deze auto heeft vrijgelaten waar door een-aanrijding ontstond. Te dezer zake werd verdachte ver oordeeld tot f 3 subs 2 dagen door het Kantongerecht te Heusdenen kwam van dit vonnis in appèl. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). De afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" kwam j.l. Zaterdagavond in vergadering bijeen in de zaal van den Chr. Volks bond. De vergadering was slechis matig bezocht. De Voorzitter de heer J. J. Dal- maijer, opende de vergadering op gebruikelijke wijze, waarna door den Secretaris de notulen der vorige ver gadering werden gelezen. Tot bestuurslid van den Chr. Volks bond voor de aid. van Patrimonium werd gekozen de heer Ruiter. Hierna gaf de Voorzitier het woord aan den heer P. van Heijst, die bereid gevonden was voor deze vergadering een onderwerp in te leiden getiteld: De sociale kwesiie en de oplossing door het liberalisme". De inleider stond bij de behande ling van zijn onderwerp allereerst stil bij: a. Bestaat er een sociale kwestie b Wat verstaat men onder een sociale kwestie c. Beginselen en feiten, die de sociale kwestie in de hand hebben gewerkt. Nadat dhr. van H. deze punten duidelijk en breedvoerig had uiteen gezet, werden door hem bij de op lossing van de sociale kwestie door het liberalisme de volgende drie pun ten ontwikkeld 1. Het eigenbelang. 2. De onbeperkte vrijheid is het vruchtbare beginsel van welvaart. 3. Het economische leven moet noodzakelijkerwijze door natuurwetten beïnvloed worden. Op deze leerzame uiteenzetting volgde een aangename gedachtenwis- seling, waaraan door verschillende leden werd deelgenomen. De voorzitter bracht namens de vergadering een woord van dankaan den heer v. Heijst voor zijn keurig onderwerp, waarna de vergadering met dankgebed werd gesloten. CAPELLE. Aan het 2den Pinkster dag te Dalen te houden concours van muziek- en zangverenigingen zal onze dorpsgenoot, de heer A. Christ met een drietal onder zijne leiding staande vereenigingen deelnemen en wei de Chr. Gemengde Zangvereni gingen „Excelsior* uit Sprang en 's Gravemoer en het muziekgezelschap „Euterpe" uit *s Gravemoer. We wenschen hem dien dag vee succes toe en hopen dat hij andermaa gelauwerd uit het strijdperk moge treden. Toen dezen morgen de landbouwer H. d. B. in zijn weiland kwam vond hij een zijner beste koeien dood liggen Voorwaar een schadepost voor den betrokkene. Op het met Hemelvaartsdag te Siledrecht gehouden Nationaal Muziek en Zangconcours werd aan den heer A. Christ alhier, onder wiens leiding het Chr. Muziekgezelschap uit Zeven bergen op dit concours in de 4e afd een eersten prijs met 316 punten, be haalde, den diiecteursprijs in de afd muziek toegekend. WASPIK. Tot voorloopige bestuurs leden van de opgerichte R.K. Voet balvereeniging „Hercules" zijn aan gewezen de heeren N. van der Rijken voorzitterA. Vloeimans, vice voorz. A. Kamp Lzn., secretaris en W. Baa ten, penningmeester. Voor het examen modevaxschoo zijn geslaagd voor de Afdeelirg Lin getie de dames C. van Dommelen M. Nollen, J. v. d. Dussen, M. Lange werf, C. van Hooren, P. Kuljten, W voor de Poorte, M. van Tilborgh, R v. d. Dussen, J.Kemmeren, J. Nollen A. Klaassen, J. Nout, M. Vermolen en J van Onzenoort. Voor de afdeeling costumiére de dames: C. Akkermans, C. de Bont T. de Geus, J. Gijsman, M. deHoogh, Rekkers, T. Biemans en M, Nollen. De opleiding werd genoten bij de fcerw. Zusters Octavie en Franciny, alhier. Bij L v. d. H. werden des nachts eenige konijnen door een hond dood- gebeten. RAAMSDONK De jubileumoefening die de vorige week in de Parochie kerk „St. Bavo" door twee Paters Capucijnen is gegeven, is Zondag met een indrukwekkende preek van Pater ïenricus gesloten. Onder het plechtig -of. opgedragen door den Z. E Heer 3astoor, werd de Pauselijke zegen »egeven, waarna nog tot slot het Te )eum werd gezongen. Het jubilé is beven aller verwachting geslaagd. De weg langs de school, klooster en R.K. Kerk, is voor voertuigen af gesloten. Dezer dagen zijn alhier weer een paar inwoners bekeurd voor het niet aansluiten bij de Waterleiding. Op 2en Pinksterdag vertrekt vanuit deze gemeente de processie naar Uilekooten. Op 28 Mei a s. om 3 uur nam. zal bij M. de Bont café „de Ster" een vergadering worden gehouden van Stemgerechtigde Ingelanden van „de Gecomb. Groot Waspiksche en Raams- donksche Binnen- en Buitendijksche en Overdiepsche Polder. RAAMSDONKSVEER. Totbestuurs- id van de Gecombineerde Aanwassen werd gekozen dhr. D. Lankhuijzen Sz. De heer J H. Lankhuijzen werd benoemd lot Voorzitter van het Be stuur van den Nieuwen-Buitendijksche Hooipoider, in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. Konings; tot Bestuurslid werd ge kozen dhr. L. v. d. Made. De heer P. van Dijk werd aan gesteld tol monteur aan de sluizen te Wemeldinge. MADE. Terwijl de tuinierL. alhier bezigheden op het land verrichtte wist een handige dief zijn woning binnen te sluipen, en maakte zich meester van een potje met geld dat ongeveer f25 inhield. De firma A. Roovers Co, alhier was voor f 88.499 laagste inschrijfster voor het maken der Coolhaven te Rotterdam. ST. JOACHIMSMOER. Er schijnt nogal animo te bestaan voor de va cante betrekking van Onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier. Niet minder dan 23 sollicitanten meldden zich aan. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 14 Mei 1929. Woensdagavond 15 Mei te 8 uur vergadert de Gemeenteraad. Aan de orde komen: Notulen. Ingekomen stukken; Wijziging Gem. begrooting en die van het vleeschkeuringsbedrijf over 1928; Verzoek van J. F. Bou- man om eervol ontslag als onderwij zer aan de Openb. School; Voorstel van B. en W. inzake gas- en electrici- teitsvoorziening. De opbrengst der Emmabloem- collecte in Heusden en aanliggende plaatsen (Herpt, Oud-Heusden en Heesbeen) bracht op 42.25 Heusdens Mannenkoor is voor nemens 20 Mei deel te nemen aan 't festival te Breda en tevens aan het concours te Oudenbosch (afd. Uit muntendheid). De scherpschuttersvereeniging' „St. Blasius" behaalde Zondag te Be- soijen op het daar gehouden concours den 4en korpsprijs, terwijl nog twee leden een personeelen prijs verwier ven, n.l. H. v. Diem en A. v. d. Oever. Zondag trok de H. Familie on der de auspiciën van den Hoogeerw. Heer Deken ter bedevaart naar Els- hout ter eere van O.L.Vr. De afdee- lingszangers zongen daar verdienste lijk gedurende het H. Lof, waarna de kapel werd bezocht. De Fanfare van bovengenoemd genootschap begeleid de de processie ter opluistering. BURGERLIJKE STAND. RAAMSDONK. Van 4—10 Mei 1929. Geboren: A. A. z.v. J. H. van Disseldorp-van de Ven. Huwelijken: J. A. Kamp, jm„ oud 31 j. en C. M. v. Dongen, jd., oud 30 j. P. J. Schip peren, jm„ oud 24 j. en H. Th. A. Vis sers, jd., oud 21 j. Overleden H. Th. Bruijnzeels, echtgen. van M. v. d. Pluijm, oud 47 j. Jacobus Pols oud 38 jaren. Van 1—13 Mei 1929. Ingekomen personen: G. Timmers en gezin, van Geertrui- dd II IC UlCUCIl. U11 VUUiBkCi, U uyt ttn K rtstvrl ka

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2