IE ECHO UI KT MOEI No. 39. Woensdag 15 Mei '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 14 Mei 1929. tfng der kerk. Zoo heeft pastoor Kuijpers onafgebroken gewerkt tot meerdere eer en glorie van God en tot welzijn zijner parochianen. De plechtige uitvaart en begrafenis zullen plaats hebben op Donderdag 16 Mei a s. des morgens 10'/a uur. Hij ruste in vrede. Necrologie. Adrianus Petrus Kuijpers werd geboren te Oisterwijk 1 Aug. 1863 Op 24 jrrlgei leeftijd werd hij tot priester gewijd Een jaar na zijne H. wijding in 1889 werd hij benoemd tot kape laan van de St. Willebrordusparochie te Leeuwen, ter vervanging van den WelEerw. heer van Schendel, die geroepen werd lot Rector van hei Liefdegesticht te Gtffen. Gedurende zes jaar bleef hij daar werkzaam. In 1895 benoemde de Bisschop van Den Bosch hem tot kapelaan te Waalwijk, parochie St Jan Baptist, als opvolger van kapelaan van Ulft. In 1901 kreeg kapelaan A. Kuijpers de opdrachteen ,St. Antoniuskerk" met parochie te stichten, waarvan hij een jaar later, na voltooiing dus. pastoor werd •j* Pastoor A. Kuijpers. Inderdaad, hoe bedriegelijk is de hoop der menschen! Ofschoon wij wisten dat pastoor Kuijpers lijdende was aan een sleepende ziekte en vooral de laatste 14 dagen een ver ergering in zijn toestand niet te mis kennen viel, hadden wij toch nog de hoop, dat Z Eerw. deze inzinking weer zou te boven komen. Die hoop werd nog gevoed door pastoor Kuijpers zelf. Tot op 't laatst bleef hij werkzaam en arbeidde rustig voort aan de groote plannen van uitbouw zijner snel toenemende pa rochie. Gedurende een week ongeveer was Z'.Ëerw. bedlegerig en Zondagmiddag was de toestand van pastoor Kuijpers plotseling zoo verergerd, dat men ieder oogenblik het einde kon ver wachten. De parochianen van St An toniu* zijn des avonds nog ter kerke getrokken en hebben vurig gebeden voor het behoud van hun dierbaren herder, Maar de Goddelijke Voorzienigheid ondoorgrondeltyk, heeft anders gewild. Van Zondag op Maandag heeft zich de angstige doodstrijd voltrokken. Pastoor Kuüpers overleed Maandag morgen plsn 9 uur, gesterkt door de H. Sacramenten der Stervenden, hem toegediend door den ZeerEerw. heer pastoor van Riel. De Meimaand is voor de parochie van St. Antonius in verschillende jaren een blijde maand geweest, waarin met den herder werd gejubeld. En nu hangt voor het eerst droefenis over deze maand. In de eerste week van jVlei in het jaar 1902 deed pastoor Kuijpers zijn intrede in de nieuwe parochiedeze week is het juist 2 jaar geleden dat de parochianen zoo schitterend het 25-jarig pastoorsfeest van hun herder hebben gevierd en verleden jaar her dacht men het 40-jarig priesterfeest van Z.Eerw. Pastoor Kuijpers werd midden uit een groot arbeidsveld weggerukt. Reeds zijn immers de fundee ringen gelegd voor de belangrijke vergrooting der St. Antoniuskeik en had Z Eerw. al de noodige stappen gezet voor een patronaatsgebouw. Hoe gaarne zou hij deze twee werken, waarvan de voltooiing dit jaar wordt tegemoet gezien, nog zelf tot een goed einde hebben willen leiden. Eenvoudig, als de apostel zijner geliefde kerk, heeft pastoor Kuijpers vanaf de stichting zijner parochie onder en met de zijnen geleefd, ge werkt van den vroegen ochtend tot den laten avond, speciaal meelevend met armen en kranken. Godsdienstig en maatschappelijk heeft de overledene zeer veel gedaan. Wat heeft hij niet geijverd voor de uitbreiding der devotie tot den H. Antonius, men zie slechts de jaarlijks groeiende bede vaarten. Niets liet hij ongedaan om den godsdienst te brengen en te be houden in de harten der hem toe vertrouwde geloovigen. Wij herinneren ons nog hoe Z Eerw indertijd geijverd heeft voor devest! ging der Eerw Zusters van O. L. Vr. van het H. Hart. Dit bleek een wel daad voor de parochie en degeheele gemeente om hare nooit volprezen toewijding en hulp voor de zieken, voor de Bewaarschool e.a. Z Eerw. was ook de stichter der H Kindsheid in zijne parochie, de R.K. Vrouwen vereniging. het Meisjes- en Jongens patronaat. de Derde Orde, hel Zuster klooster enz Verleden jaar nog wijdde Z Eerw de nieuwe Meisjes- en Fiöbel- school in en, zooals wij reeds zeiden, thans wordt gewerkt aan de vergroo- R. K. Hoogere Handelsschool. Tot gecommitteerden bij het a s. eindexamen der R K. Hoogere Handels- schooi te Waalwijk zijn benoemd: N. H. J. van Riel, Pastoor Par. St. Jan, Waalwijk. M. A J. van Liempt, Secr. Kamer van Koophandel en FabrWaalwijk. J. van lersei, Industrieel, Voorz. Plaatsel. Schoolbestuur, Waalwijk. H. Wiesman, Industrieel, Secr, Pi Comm. v. Toez. M O. Waalwijk. Mr. C. W. van Ommeren, Kanton rechter, Heusden. Drs. L. Michels, Docent R.K. Leer gangen, Tilburg. Dra. B Geers, Apothekeres,Waalwijk Mr. H.Lotff Burgemeester, Drunen. Deze benoeming is door Z Ex den Min. van O K en W. goedgekeurd. Het eindexamen wordt, voor zoover het schriftelijk gedeelte betreft, afge nomen van 31 Mei tot en met 10 juni; het mondeling examen heeft plaats op 24 en 25 Juni. Het Heldendicht van de Roomsche daad Op uitnoodiging van de R K. Kies vereenigtng draalde Maandag- en Dinsdagavond in de zaal van den Gildenbond de propaganda fi m van de R K. Staatspartij Het Heldendicht van de Roomsche daad" De heer Siemer, Voorzitter der Kies- vereeniging, opende de bijeenkomst met den christelijken groet en leidde de film met een enkel woord in. Pater Hyacinth Hermans, de uitzon derlijke „regisseur" van dit filmwerk, mag inderdaad gewagen van „een film van geestdrift en liefde". De film is positief, met fijne trekjes en staat vèr boven andere z.g. pro paganda.films. 't Werk speculeert niet op bepaalde instincten, zooals andere „democratische" propaganda films, die zich aandienen met „leuzen", als nooit meer oorlog" en waarin met handige techniek de gruwelpste slach tingen uit een „groote parade" geknipt zijn. 't Is geen speel- of fantasie-film, geen comedie of schijnvertooring, noch een kunstmatige mise en scène, maar de eerlijke weergave van de zuivere werkelijkheid, welke door ledereen om zich heen te constateeren valt. Fragmentarisch is er in vastgelegd, wat de katholieken gedurende de laatste halve eeuw op het gebied van kerkelijk leven, katholiek onderwijs, charitatieve en sociale actie hebben mogen presteeren. Het strijkje Veekemans zorgde beide avonden voor de muzikale illustratie, waarvoor de heer Siemer, voorzitter der RK. Kies vereeniging een speciaal woord van dank had. Beide vertooningen hebben zeer zeker weer een steentje bijgedragen aan 't Dr. Schaepmanfonds. waaruit het „Schaepmanhuls" wordt afge bouwd. Het bezoek is beide dagen slecht geweest, speciaal Dinsdag was het droevig en we mogen zeggen uit alle geledingen, zoowel van arbeiders, als middenstanders en anderen. Terecht merkte de heer Siemer op, dat hij de belangstelling voor de ka tholieke zaak en de verkiezings-actie maar niet zou afmeten naar dit bezoek, anders zag het er meer dan droevig uit in Waalwijk. Niettemin mag het toch wel eens gezegd worden, dat het treurig is, dat voor een werk door de R K. Klesver- eeniging in deze tijden op touw ge- zet, zoo weinig belangstelling bestaat. Als men 't voortdurend werken open lijk en achter de schermen der andere partijen ziet dan helpt weeklagen over dentoepemenden invloed enz.niets, als mén daar geen daadwerkelijke posi tieve actie tegenover zet. En daarvan was de belangstelling van deze twee dagen opnieuw een zeer povere de monstratie. Collecte Emmabloem. Op den Tweeden Pinksterdag wordt a'hierde jaarlijksche collecte gehouden met het bekende Emma-bloempje, waarvan de baten aangewend worden voor de bestrijding der T. B. C. Schitterende bekroning. 1.1. Zaterdag en Zondag had in Brussel de groote internationale hon dententoonstelling plaats, waar niet minder dan 659 honden, uit tal van landen, waren geëxposeerd. Onze bekende hondenliefhebber en fokker, deheerjacq Eijkens, bestuurs lid der Kynologen»ereeniging „Waal wijk en Omstreken", wist de naam van Waalwijk en van zijne club op't gebied der hondensport weer schit terend hoog te houden. Met z'n Belgische Herderteef, waar. mede hij onlangs te Rotterdam den kampioenschapsprijs behaalde, wist hij ook te Brussel, onder zeer groote en zware concurrentie, den kampioens titel te behalen. Wij bieden den heer Eijkens en de Waalwijksche vereeniging onze beste wenschen met dit succes. De bijzondere verslaggever van de Nieuwe Rotterdamsche Courant" schrijft o.m „Een mooi succes boekte J Eijkens uit Waalwijk, door met den Laeken- schen Herder in het land van oor- „sprong den kampioenschapsprijs te winnen". De bijzondere verslaggever van „de Telegraaf" zegt: „Dat aan een Nederlandsche Lae- .kensche Herder, een Belgisch rasdier, „het kampioenschap werd toegekend „is een succes. Claire van J. Eijkens te Waalwijk, won dien prijs met eere"# Kan het mooier, zouden wij willen vragen? Waalwijks Belang. De Kon. Harmonie „Euphonia" van Kaatsheuvel zal op uitnoodiging van „Waalwijks Belang" een concert ge ven in de kiosk op de Markt alhier op Zondag 2 Juni as. desavondsten 8 uur. St. Ambrosiusgilde, Onder groote beiangsiellir gwerden Zondag 12 Mei bij den heer W. Pul lens Czn, te v.m. Baardwijk, de jaar lijksche schietwedstrijden gehouden door het St. Ambrosiusgilde. De uttslageu zijn als volgt; le prijs J. Klijberg met 9 punten, 2e A. Schuuim;ns 8 punten, 3e Th. Pullens 7 punten, 4e H. Pullens 6 punten 5e W. de Jong 6 punten, 6e W Pullens 5 punten, 7e Adr. van Huiten 5 punten, 8e J Lotff 5punten, 9e J Baijens 4 punten, 10e C de jong 4 punten, lie H.Maas3 punten, 12e A. van Brunschot 2 punten. Schietconcours Gilde „Sf. Crispijn en Crispinianus Onder begunstiging van mooi zomer weer werd Zondagmiddag door het Schuttersgilde „Si. Crispijn en Cris- pinianus", gevestigd bij den heerj.v. d. Meljs te voorm. Besoijen, een con- cours gehouden van den Langstraat- schen Schuttersbond. Er was buitengewoon veel belang stelling. Ook de Edelachtbare Heer Burgemeester Moonen, Beschermheer van 't Gilde, was op hetschietterrein aanwezig. „St. Crispijn en Crispinianus" had voor een uitstekende organisatie ge zorgd. Het geheel had een zeer prettig verloop en alle gezelschappen waren dan ook vol lof over de regeling van dezen schietdag. De uitslag is als volgt: „Lieve Vrouwe schuts", Elshout, le prijs, 19 punten; „St. Crispijn en Crispinianus", Waalwijk, 2e pr., 19 p „St. Jan", Kaatsheuvel, 3e pr18p.; „Juliana", Vlijmen, 4e pr., 15 p.„St. Blasius". Heusden, 5e pr., 14 p.; „Nooit Gedacht",Helvoirt, 6e pr. 14 p.; „St Catharina", Herpt, 7e pr. 14 p. Dat er onder ons plaatselijke gilde goede schutters zijn bewijst wel dezen uitslag en wordt bovendien nog be vestigd door 't feit, dat men vijf per- soneele prijzen wist te bemachtigen. Na afloop van 't concours reikte de Hoofdman, de heer Verhagen, onder welgekozen woorden de prijzen uit. Er heerschte nog langen tijd een opgewekte stemming. Op 2 Juni hoopt „St. Crispijn en Crispinianus" deel te nemen aan 't Nationaal Concours te Herpt. Wij twijfelen niet of ook buiten onze plaats zullen de schuttersbroeders hun bekwaamheid met succes demon- streeren. Verkooping, Door Notaris A. Schaap werden gisteravond in 't café van den heer J v. d. Meljs, in veiling gebracht de onroerende goederen van wijlen A welke als volgt waren in- i Babies teere huid Treffers, gezet 1 Koop 1. Het Burgerwoonhufs mei erf en ruin aan de Besoijensche straat, groot 2 45 aren, op f 5500 Koop 2. Weiland achter koop 1 op f 230.-. Koop 3. Woonhuis en erf bewoond geweest door don eifliter, staande op f 3500, werd reeds vóór de open bare verkooping voor t 3600 aan gekocht door de Diaconie van Waal wijk. Perceelen 1 en 2 werden aan gehouden. Het Bossche paardentrammetje Het Bossche paardentramroetje was een unicum in den lande. Tot Zondag avond toe kon men dit trammeijt geregeld naar en van Vught zien hob belen. Het was een vervoermiodt', waarvan tot het laatste oogenblik, ondanks alle autobussen, een druk gebruik werd gemaakt. Maar thans is het einde der tram gekomen. Het ver keer eischte een nieuwe breede brug aan den Vughteruitgang en daarop is geen plaats meer voor de voorwereld lijke tramrails Tijdens den aanleg van de brug kon detram over de noodbrug haar weg nog vinden, maar nu de brug nagenoeg gereed is, moest de bestrating vernieuwd worden en dien den de rails te verdwijnen. Den Bosch heeft zijn waren Oetel- donkschen aard ook nu niet ver loochend en de tram een passende begrafenis bezorgd. De laatste rit zou Zondagavond halt negen plaats hebben Twee wagens waren met guirlandes behangen. In een ervan namen auto riteiten plaats, als wethouder Van Meerwijk, mr. G. van Zinnicq Berg mann, comm. en J Schifferstein, directeur v. d. tram. Verder was er het begrafenis comité, allen heeren met hoogen hoed en in zwarte jas 1 En voorts nog een kleir. muziekkorpsje De Marsch populair van Jch. Wierts een verzameling van de meest be kende Carnavalsdeuntjes gaf het sein tot vertrek. Toeterende auto's en bellende fietsen begeleidden de tram naar haar laatste rustplaats Het behoeft niet gezegd, dat er van de zijde van het publiek heel wat belangsteiltng werd getoond.Het zingende gezelschap van de vroolljke begrafenis st? pte te Vught in St. Joris uit, waar mr. Van Zinnicq Bergmann de lijkrede heeft gehouden,na afl oop waarvan gezamer- lijk het „Adieu vaarwel!.." werd gezongen. Toen werd de terugtocht naar Den Bosch ondernomen. Daar volgde nogeenrondedamsomdetram en ten slotte vereenigde de deelnemers aan de vroolljke begrafenis zich in den raadskelder om bij krentenmik en muisjes, door Piet Hendr'x aangeboden de verdiensten en de fouten van het nu begraven trammetje te bespreken. Als aandenken heeft de laatste trambel een plaatsje in den raadskelder ge kregen om er voortaan het sluitingsuur aan te kondigen. fubilé R.K. Drankbestrijding. De Bossche Diocesane Drar kbe— strijdersbond bestaat nu 25 jaar. De plechtige viering van het zilveren jubité is door het uitvoerend comité vastgesteld op 25 Augustus a. s. te Oisterwfik. Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen zal dien dag in de kerk te Oisterwijk de H. Mis opdragen. De bestuurderen zullen ten stadhuize officieel door het ge meer.tebestuur worden ontvangen, waarna receptie gehouden wordt. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den B.D.D.B zal een gedenkboek worden uitgegeven De feestviering te Oisterwijk wordt besloten door het opvoeren als open luchtspel van het tooneelwerk „Klokke Roeland." SOBRIËTAS. Alcoholgevaar bij het snelverkeer. Ter bestrijding van het alcoholisme bij het snelverkeer heeft „Sobriëias" zich aangesloten bij „De Pas", ver eeniging ter bestrijding van het snel verkeer. Deze actie beoogt o m. diploma's uit te reiken aan bestuurders bij het automobilisme, die zich zullen ver binden telkens voor den tijd van een jaar geheelonthouder te zijn. De diploma's zijn bestemd om in de motorrijtuigen te worden opge hangen. Door dezen maatregel wil „Sobriëfas" krachtig bes'rfiden het drankgebruik door chauffeurs. De actie der vereeniging wordt omwille i der veiligheid van het verkeer door de regeering, transport-maatschappijen en andere lichamen voor vervoer financieel gesteund. 1 De ZeerEerw. Heer Terwischa van Scheltinga, Directeur van het Centraal Bureau van Sobriëtas. te 'sHertogen bosch, verzoekt voor deze actie in de drankbestrijding vooral de mede werking der pers. Vergadering Schuttevaer. Heden begint te Geertruidenberg de jaarvergadering van de vereeniging Wrijft de gesmetteen ontstoken deelen voor zichtig in met Purol, en hoi dt hethuidjesteeds droog, door bij het verwisselen van den luirr, telkens te bepoederen met Purolstrooipoedftr. Schuttevaei". Zooals wij vroeger reeds mededeelden, wordt aan deze vergadering een tweedaagsch feest veibonden, o a. olficieele omvat gst ten siaohuize, een boottocht met de Thor enz Waar wij noch een officieel pro gramma, noch een uitnoodiging van 't comité ontvingen, zullen wij het hierbij laten. Wij meenden dat ons blad, dat juist de Langstraat en omgeving be strijkt, caarvcor wel in de termen zou vallen, waatdoor wij in staat waren een wootd vooral en een ver slag te publiceeren. Het comité heeft blijkbaar anders geacht. Staking in de schoennijverheid. Maandagmorgen is een staking uit gebroken op de schoenfabriek der fir ma Fr. Kuypers te Hilvarenbeek. Deze fabrikant had zich niet bereid verklaard de collectieve arbeidsovereenkomst te teekenen. De andere schoenindustri- eelen ter plaatse hebben zulks wel ge daan. Prov. Ct. De Hulsvlijttentoonstelling te Drunen. Welk een bijzondere klank en beteekenis ligt er toch in dit eene wooidje: huisvlijt, 't Voert óns tetug naar 't verleden, 't doet oes weer sterk aanvoelen de huiselijk heid van onze vaderen, 't huiselijk leven bij den haard. Huisvlijt 't voelt zoo eigenaardig aan in onzen tijd, 't klinkt schier onmogelijk. Hoort 't eigenlijk niet «huis in de verzameling van den antiquair. O ja, er beslaat nog zoo iets als huisvlijt", maar geenszins meer In de ware beteekenis welke men tr aan dient te hechten. Ook „huisvlijt" heeft den invloed van onzen modernen tijd niet kunnen ontkomen. in „huisvlijt* moet ge niet meer zoeken een bezigheid in huis of het doel om den ledigen lijd met aange- namen en nuttigen arbeid door te brengen. Neen, „huisvlijt" moet ge thans buiten uw huis, buiten uw familie kring zoeken. Ge zult 't terugvinden in ver schillende takken van sport, op het voetbalveld en in de bioscoop. Spreek maar eens met uw jóngens over sport 1 Zij zullen u de competities kunnpn opdreunen en weten precies welke spelers in 't Nederig eifial uiikr men. Ondervraag 2e maar eerst over film helden en diva's en ge zult ont dekken, dat uw jongens hun tijd niet ten achter zijn" En toch, in weerwil van zooveel ontmoedigende werkelijkheid heeft 't Bestuur van de Jongens-congregatie te Drunen 't aangedurfd een huisvlijt- tentoonstelling te organiseeren. Hoe diep moet ook daar de over tuiging zitten, dat bevordering van huisvlijt in onzen lijd voor 't familie leven onschatbare waarde heeft. Met versteviging van 't familieleven wordt immers ook 't maatschappelijk leven hechter geankerd en het algemeen welzijn gediend. Dat ook autoriteiten de beteekenis van huisvlijt niet onderschatten, bleek j 1. Zaterdagmiddag, toen in de nieuwe zaal van het Jorgens patro naat de huisvlljttentoonstelling offici eel werd geopend. Daar waren o.m. aanwezigde ZeeiEerw. heer pastoor Goossens, Mr. Lotff, burgemeester, de wethou ders, e.a Voorts waren er de broeders, de juryleden, genoodigden en de jongens van den huisvlijtcursus. Pastoor Goossens sprak het ope- ningsweord. Hij memoreerde de voor geschiedenis en voorbereiding van den huisvlijtcursus. waar zich bij eersten oproep veertig jongens kwamen aanmelden. Veel is er in deze gedaan door den Eerw. Broeder Bonefacius en den heer Jansen twee vakkurdige be oefenaars van alle vormen van huis vlijt. Z Eerw. feüciteerre de jorgers met het behaalde resultaat in zulk een korten tijd en bracht dank aan Broeder Bonefacius en den hee* Jansen voor alles wat zij voor 61 jorgens van het patronaat gedaan hebben. Spreker brengt ook dank aan hit Gemeentebestuur van Drunen, voort 1 aan B. en W die door hun tegen woordigheid sympathie betuigen met de huisvlijt van het Patronaat. Dark ook voor den jaarli kschen steun aan de georganiseerde jongens van de Congregatie, de aanleg van den wef, de inrichting en verfraaiing van het nieuwe patronaatsgebouw. Ten slotte spoort Z Eerw. de jorgens aan om den ingeslagen weg te volgen, I O fallacem hominum spem (Hoe bedriegelijk is de hoop der menschen Purol doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Purolpoeder bus 60 ct.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5