IE ECHO ïi HET 1MB HEERÊN-BAAl No. 42. Zaterdag 25 Mei 1929. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. V RILLAN0.BATH. Naar aanleiding van het verschrikke lijk ongeluk, dat op den eersten Pinksterdag te Riiiand-Bath heeft plaats gehad, tengevolge van een botsing tusschen een trein en een auto, waarbij een einde werd gemaakt aan het leven van een bloeiend gezin vader, moeder en twee knaapjes, schrijft de (A.- R.) Rotterdammer o.m.: Men kon niet zeggen, dat het ten deze der Regeering aan waarschu wingen ontbroken heeft. Immers, toen de heer de Muralt bij zijn interpellatie in de Eerste Kamer ten vorigen jare de angst kreet slaakte, dat op een bedenke lijk soort bezuiniging ais het onbe waakt laten van tal van gevaarlijke overwegen moest worden terugge komen, behoorde ook Rilland Bath onder het drietal kruisingen, dat vóór alle dingen aandacht vroeg. En de minister van waterstaat, die een commissie van onderzoek toezegde voor het vraagstuk der overwegen, beloofde onmiddellijke informatie met betrekking tot de drie meest beruchte, waaronder die te Kethel en te Rilland Bath, Wie op de uitkomsten van dit voorafgaand onderzoek mocht heb ben gebouwd, werd ernstig teleur gesteld. Tot wijziging in den bestaanden toestand bleken ook de nadere overwegingen niet te hebben geleid. En wie van het rapport kennis nam, dat voor enkele weken verschenen het vraagstuk als geheel aanroert, zal beseffen, dat wijziging van den tot heden ge volgden koers van 's ministers zijde vooralsnog niet te verwachten is. Zal thans de sprake, die uitgaat van de sombere ramp te Rilland- Bath, vermogen wat parlementaire pogingen niet konden bereiken Over de schuldvraag spreken we ditmaal niet. Zelfs al zou dit ongeval aan onvoorzichtigheid zijn te wijten dan is nog daarmee niet aangetoond de juistheid der regeeringspolitiek, die opheffing dezer bewaking voor stond. Ons bezwaar gaat tegen de een zijdigheid van het criterium, dat opheffing der beweking redelijk acht wanneer maar het uitzicht op den spoorbaan voldoende is. Hoe vei dit zeker één der punten van overweging moet zijn is "daar mee de kwestie volstrekt niet uit geput. Da veiligheid op dan wegeischt. DE BLOEMEN VAN DE KLEINE IDA. Sprookje naar Andersen. ill. 't Was nu net, alsof er een van de tafel viel; Ida keek dien kant uit: het was de vastenavondroede, die ook mee op den grond sprong; het was net, of die ook al bij de bloemen hoorde. Die roede zag er ook al zoo prachtig uit en er boven in stak een kleine wassen pop, die juist zoo'n breeden hoed op het hoofd had, als de raadsheer er een droegde vasten avondroede huppelde met haar drie rooie houten beenen midden tusschen de bloemen rond en stampte heel hard, want zij danste de mazurka en die konden de andere bloemen niet dansen, omdat ze zoo licht waren en niet stampen konden. De wassen pop op de vastenavond roede werd ineens groot en lang, draaide zich boven de papieren bloe men rond en riep hardop: „Is mé dat het kind wat wijsmaken 't Is allemaal onzin 1" en toen leek de wassen pop precies op den raadsheer met den breeden hoedze zag er even geel en knorrig uit als hijmaar dat overwegen met zeer veel ver keer, ook al is het uitzicht onbe lemmerd, worden bewaakt. De buitengewoon snelle ont wikkeling van het vervoer kan 'het verkeer zóó druk maken dat de autobestuurder alle aandacht noodig heeft voor hetgeen passeert op den weg en op aankomende treinen geen acht meer kan siaani Zoo wordt wie zijn veiligheid op den weg met zorg zoekt buiten schuld vanaf den spoorweg in zijn veiligheid bedreigd. Dit te miskennen berust op zelfmisleiding. Een zelfmisleiding die daarom zoo bedenkelijk is, wij! zij zoo ernstige gevolgen met zich brengt. Tot hoelang dan nog? Het drama te Rilland-Baih is In zijn afgrijselijkheid te veelzeggend dan dat men er met stilzwijgen aan kan voorbijgaan. BUITENLAND. De inhoud van het geallieerde memo randum inzake Herstelbetalingen. Naar Havas mededeelt, zijn het door sfr Josiah Stamp uitgewerkte en voor de regeeringen bestemde rapport en het memorandum der schuld- eischersstaten vanmiddag aan den president der Reichsbank dr. Schacht overhandigd. Op den grondslag van dit memo randum, dat zoowel de voorbehouden der geallieerden als die van dr. Schacht bevat, verklaren zich, volgens Havas, de schuldeischersstaten bereid de volgende punten aan te nemen le De gemiddelde annuïteit van 2050 millioen mark, zooals Owen Young voor de herstelbetalingen en voor de schulddelging gedurende de eerste 37 jaar heeft voorgesteld. 2e. De betaling der oorlogsschuiden gedurende de laaiste 22 jaar. 3e. Bovendien zal België ten aan zien van de tijdens de Duitsche be zetting uitgegeven marktbiljetten ge noegdoening worden gewaarborgd. 4e. Ten slotte zullen, onafhankelijk van de kapitaalvorming tot oprichting van de bank voor internationale be talingen, die staten welken deze instelling diensten zal bewijzen, met name Duitschland, stortingen doen als bijdrage voor 't functionneeren van die bank. De terugtocht van ae Zeppelin. De Graf Zeppelin is, naar Havas meldt, gisteravond om 20.25 uur te Cuers opgestegen Om 21.40 uur bevond het iuchischip zich boven Marseille. Aan de reis naar Friedrichshafen nemen 57 personen deel en wel 30 leden van de bemanning, 12 passagiers, die ook op de heenreis aan boord waren, vooris 11 door dr. Eckener uilgenoodigde Fransche marine offi cieren en ingenieurs en 3 ingenieurs uit Friedrichshafen. de papieren bloemen sloegen haar om de dunne beenen en toen kromp zij weer in elkaar en werd een heel kleine wassen pop. Hef was verma kelijk om te zien en de kleine Ida moest er om lachen, of ze wilde of niet. De vastenavondroede bleef door dansen, de raadsheer moest ook mee doen; daar hielp niets aan, of hij zich al groot en lang maakte, dan of hij de kleine wassen pop bleef met den grooten zwarten hoed. Toen deden de andere bloemen een goed woord voor hem, vooral zij die in 't poppen- ledikant hadden gelegen en toen liet de vastenavondroede hem met vree. Op dat oogenblik werd er hard ge klopt binnen tegen de lade aan, waar Ida's pop, Sofie, lag bij het vele andere speelgoed. De reukman liep naar den rand van de tafel, ging languit op zijn buik liggen en begon de lade een beetje open te trekken. Toen ging Sofie opzitten en keek heel verwon derd rond. „Is hier bal? Waarom heeft niemand me dat gezegd?" „Wilt u met mij dansen vroeg de reukman. „jij bent me een mooie om mee te dansen!" antwoordde zij en keerde hem den rug toe. Vervolgens ging ze op de Iade zitten en dacht, dat er wel eene van de bloemen zou komen, om haar ten dans te vragenmaar daar kwam niemand toen kuchte ze hm! hm! hm 1 maar nog kwam er geene. De reukman danste nu alleen en dat was nog zoo kwaad niet Toen nu geene der bloemen Sofie scheen op te merken, liet ze zich van de lade op den grond neervallen, zoodat er een heel alarm ontstond alle bloemen kwamen om haar heen loopen en vraagden, of ze zich niet bezeerd had en ze waren allen zeer lief voor haar, vooral de bloemen, die in haar ledikant hadden gelegen maar ze had zich niet bezeerd en aiie bloemen van Ida dankten haar voor het mooie ledikant en wisten niet, hoeveel vriendschap ze haar zouden bewijzenZe namen haar mee naar 't midden van den vloer, waar de maan scheen, dansten met haar en al de andere bloemen gingen in een kring om haar heen staan. Nu had Sofie plezier en zei, dat ze haar ledi kant je gerust mochten houden, dat zij er niets om gaf, in de tafeila te liggen. Maar de bloemen antwoordden .We zijn u zeer dankbaar voor uw aanbod, maar we kunnen niet lang meer levenMorgen zijn we dood, maar vraag aan de kleine Ida, of te ons begraven wil in den tuin, waar de kanarievogel ligt; dan groeien we in den zomer weer op en worden nog veel mooier!" .Neen, ge moogt niet stervenzei Sofie en zij kuste de bloemen. |uist ging nu de deur van de zaal openen een heeie menigte prachtige bloemen kwamen binnendansen. Ida kon maar niet begrijpen, waar ze vandaan waren gekomen; dat waren stellig alle bloe men van het slot des konings buiten de stad. Vooraan gingen twee schoone rozen en die hadden gouden kroontjes op; het waren een koning en een koningin. Daarna kwamen de fraaiste anjelieren en violieren en die groetten naar alle kanten. Ze hadden muziek bij zich! Groote papaverbloemen en pioenrozen bliezen op erwteschiller,, dat ze er rood van in '1 gezicht wer den. De blauwe klokjes en de kleine, witte sneeuwklokjes klingelden, alsof ze belletjes aan hadden, 't Was een vermakelijke muziek. Ook kwamen er nog veel andere bloemen en dansten allemaal: de blauwe viooltjes en de roode duizendschoonen, de madelief jes en de lelietjes van dalen. En alle bloemen kusten elkaar; het was aller liefst om te zien. Eindelijk zeiden de bloemen elkaar goedennacht. Toen sloop de kleine Ida ook weer naar bed, waar ze droomde van alles wat ze had gezien. Toen ze den volgenden morgen op stond, gir.g ze dadelijk naar de kleine tafel om te zien, of da bloemen er nog waren ze trok de gordijnen van het kleine ledikant weg en ja daar lagen ze allemaal nog, maar erg verwelkt, veel meer dan gisteren. Sofie lag in de la, waarin zij haar had neergelegd, maar zag er dan al bij zonder slaperig uit. „Kun je je herin neren, wat je me zeggen moest?" vraagde de kleine Ida maar Sofie zag er erg dom uit en sprak geen enkel woord. .Ik vind je niets aardig!" zei Ida .en ze hebben toch allemaal met je gedanst." Toen nam ze een kleine kartonnen doos, waar mooie vogels op geteekend stonden, deed het dek sel er af en legde de doode bloemen er in. .Dat zal jullie doodkistje zijn," zeide zij, .en als later de Noorsche neven hierheen komen, dan zullen die je helpen begraven buiten in den tuin, om den volgenden zomer opnieuw te groeien en nog mooier te worden dan nu Die Noorsche neven waren twee flinke jongens, die johan en Adolf heettenhun vader had hun twee nieuwe bogen ten geschenke gegeven en die hadden ze meegebracht om ze Ida te laten zien. Zij verhaalde hun van de arme bloemen, die nu dood waren en toen kregen de jongens verlof, ze te begraven. De beide kna pen gingen voorop met de bogen op de schouders en de kleine Ida liep achter hen met de doode bloemen in de mooie doos. Buiten in den tuin werd een klein graf gegravenIda kuste de bloemen eerst, zette ze teen met de doos in de aarde neer en Adoif en Johan schoten over het graf met hun bogen, want geweren of kanonnen hadden ze niet. FLIK EN FLOK. IV. Poes vluchtte ras de deur uit, Flik woedend achter haar, Haast had hij haar gegrepen, Het scheelde maar een haar. Daar hoorde Flik zich roepen „Flitc, kom jij gauw eens hier! Wou jij die poes nu plagen, Dat lieve, zachte dier?" En toen„Kom hier maar poesje, Wees maar niet bang voor Flik, Als hij jou weer wil plagen, Krijgt hij een ferme tik." Flik maakte dat hij wegkwam, Hij liep nu vlug naar Flok, Die zat op hem te wachten Al bij het hondenhok. „Wat is jou overkomen?" Vroeg Flok, „je kijkt zoo boos, Waar ben je toch gebleven. Ik wacht hier al zoo'n poos „'k Zal jou", sprak Flik, „vertellen, Er is een leeiijk beest Zooals er hier nog nimmer In huis een is geweest. Een poes met groene oogen, Die uit mijn bakje at. 'k Probeerde haar te pakken Toen ze in de keuken zat. Haast had ik haar gegrepen, Toen riep mijn meesier „Flik. Kom hier!" Als ik het weer doe Dan krijg ik van hem een tik." (Wordt vervolgd). BINNENLAND. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden, De Nederlandsche Spoorwegen. Het reizigersvervoer op de Nedert. Spoorwegen is op de Pinksterdagen, zoo meldt het Hdbl.. drukker geweest dan ooit te voren, zoodat hetgeheele wagenpark in gebruik moest genomen worden, met uitzondering natuurlijk van het voor reparatie uitgeschakelde materieel. Maatregelen waren genomen, dat vóór de Pinksterdagen al 't materiaal tweede klasse, dat voor verandering tot derde klasse in aanmerking komt tot dat doel was gereedgekomen, zoodat 't volledige derde-klasse mate rieel in dienst gesteld kon worden. In verband met de toeneming van het reizigersvervoer zullen de spoor wegen vijftig groote WC-derde-klasse wagens laten maken, dieplaats bieden aan ongeveer honderd reizigers. De bedoeling is, deze vijftig nieuwe wagens 't voigende seizoen in gebruik te stellen. De 2000ste bij de N.S F. Bij de Nederlandsche Seinfoestellen Fabriek (Radio N.S F.) te Hilversum is een dezer dagen de tweeduizendste arbeider aangenomen. Bond van N.S F. agenten. In het Kurhaus ie Scheveningen heeft Dinsdag 21 Mei, j 1. de oprich tingsvergadering plaats gevonden van den Bond van N.S F.agenten, welke ten doei heeft in samenwerking en overleg met de N(ederlandsche) S(ein- toestellen) F(abriek) de belangen der N S F. en haar agenten in den ruim. sten zin des woords te bevorderen. Als Voorzitter Is gekozen de heer P. Geervliet Jr. ie Amsterdam, terwijl het bestuur verder is samengesteld uit de heeren Ir. A. van der Stok te Leiden, Ir. H. P. Caminada te 's Gravenhage, E. Riemersma te Hil versum, S. j. Wiersma ie Leeuwarden, J. Boer te Almelo en J. M. Polderman te Goes. De vergadering droeg eert zeer enthousiast karakter. Het vlieg-ongeluk bij Bagdad. Hei stoffelijk overschot van den bij 't vliegongeluk bij Bagdad omgekomen officier-vlieger Everts zal van regee- ringswege naar Nederland worden overgebacht en op het r. k. kerkhof te Rijswijk ter aarde besteld worden. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Zaterdag schreefblijkbaar geheel zonder resultaat geweest. Zoo iemand i is niet te overtuigen. Hij vindt ais i bovengenoemde heeren dat debillijk- heid niet betracht behoeft te worden in een belasting—systeem. Hij meent dat degenen die vroeger het minst betaald hebben, nu het meest vermin 1 derd moeten worden, en dat degenen die het meest betaald hebben, nu er van verlaging sprake kan zijn, toch het minst verlaagd moeten worden en dat lijkt mij in aiie bescheidenheid zeer onbillijk, al blijf ik er bij dat ook bij de vermindering van den belaslingfaclor, de minder aangesla genen procentsgewi\ze hel meest van die verlaging profiteeren. Zeker is 't, als men maar spreekt over belastingverlaging voor 't volk e d., dat men dan de massa op de hand kan krijgen of men ook daarbij de billijkheid betracht ja of neen Maar dan komt men toch zeker met de eerlijkheid en billijkheid in con flict, want ook de anderen behooren tot de inwoners, wier belangen men zou behartigen en voor wie men raadslid is. Dat wordt heel dikwijls vergeten en dat mogen de would—be democraten wel eens bedenken bij hun bedenkelijke escapades. X. Mijnheer de Redacteur. 't is m.i. eigenlijk onnoodig en ondienstig te antwoorden op het ingezonden Stuk van X. 2 in uw laatste nummer De man staat geheel aan den kant der heeren v. d. Waer- den en Steegmans en voor hem is hetgeen ik in uw nummer van j 1 Waalwijk, 23 Mei 1229. Mijnheer de Redacteur Om te voorkomen dat de zaak, die ik in de editie van Uw blad van 8 dezer mocht uiteenzetten zou worden vertroebeld, wiide ik gaarne nog enkele opmerkingen in Uw blad plaatsen. Dat de heeren X en andere anonie me inzenders in deze opmerkingen een weerlegging van hun beweringen zullen vinden, spijt me in hooge mate. Menschen die met zoo weinig flink heid en fierheid voor hun meening uitkomen, dat ze het noodig oordee- len onder de een of andere letter van ons lange alphabet schuil te gaan, acht ik een antwoord onwaardig. Bedoeling van dit ingezonden stukje is dan ook enkelte zorgen dat de kwestie in de oogen van eenieder duidelijk en klaar blijft. En nu ter zake In het belastingstelsel, zooais we dat in Waalwijk hebben, treffen we als voornaamste heffing aan een be lasting naar het inkomen, en wel een belasting volgens een z.g. progressief tarief. Bij dit heffingssysteem verkrijgt men het „belastbaar inkomen" door het werkelijke, zuivere inkomen te ver. minderen met „een bedrag voor levensonderhoud en voorkinderaftrek". Deze bedragen waren voorheen f600 aftrek voor een gezinshoofd en f 75 voor elk kind beneden 17 jaar. Het bedrag van den kinderaftrek is op voorstel van B. en W. in de jongste raadsvergadering verhoogd en pro- ft gressief gemaakt. Deze wijziging van den aftrek doet blijkbaar geen afbreuk aan het belastingstelsel, zooals we dat hier hebben. Verhooging van den aftrek voer levensonderhoud verandert aan het belastingstelsel evenmin iets. Het stelsel blijft precies zooals het was. De progressieve inkomstenbe lasting zooals we die hadden blijft behouden, de wijze van heffen blijft dezelfde, enkel de aftrek voor levens onderhoud wordt verhoogd. Het tegenwoordige belastingstelsel dateert alhier van 1922. Over het be lastingjaar 1922/23 werd de tegen woordige progressieve gemeente belasting voor het eerst geheven. Toen was de beiastingfacior echter niet 1, doch 3; het daaropvolgende jaar zelfs 4. Over de verschillende belastingjaren s de factor als volgt geweest: 1922/23: 3 1926/27: 3,8 1923/34: 4 1927/28: 3.4 1924/25: 3,5 1928/29: 3,2 1925/26: 2,8 De factor is dus opgevoerd van 3 tot 4 en sedert 1923/24 met dalingen en stijgingen thans aangeland op 3,2. Uit het hierna volgende vergelij kende staatje blijkt voor enkele kleine en groote inkomens hoeveel de be lastingaanslag voor 1928/29 werkelijk bedroeg, en nogmaals hoeveel de vermindering voor een gezinshoofd zonder kfnderen in elk der beide ver lagingsmethoden beloopt. Door opne ming in dit staatje van den belasting aanslag is men beter in staat uit te rekenen hoeveel procent de belasting vermindering volgens methode 1 (ver hooging aftrek levensonderhoud v.f 600 tot f 800) beloopt Bij verlaging van den factor van 3.2 op 3 (methode II) bedraagt de vermindering, zooals ik reeds eerder opmerkte voor eenleder 1 /16e deel van den aanslag. •5* - as .a« s? 800 1000 1200 1500 2000 10.000 20.000 30.000 40.000 50.000 6.50 13.20 20.20 31.10 50.60 570.90 f 1425.— f 2279 40 f 3133.80 f 3988.20 6.50 6.70 7.— 7.40 8.- 16.70 f 17.10 f 17.10 f 17.10 f 17.10 0.40 0.80 1 30 1 90 3.10 35.60 89.— 142.40 195.80 249.20 Nu moge men over de wensche- lijkheid van sterke of minder sterke progressie van meening verschillen, ik vertrouw dat eenieder wèl van oordeel zal zijn dat het gezinshoofd ECHTE FR1ESCHE Jhplaak van gewone iaiaktl Inkomen. 2 S3 +-> c8 O ®oc 2? u o3 P. O '2'-" .9 ®o a'o ®*9 2 MO w co .£*-> P. O I-W 2 ®w~ 'si

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5