PUROL VM'Hoed of Pet Bernard Vaes Huiduitslag „Het Anker" Pat is JE ADRES. Hoeden en Petten H. VERHULST, Voorjaar 1929. met f 50000.— inkomen makkelijker zijn f 3988 20 aan belasting kan offeren, dan de man met f 800.— Inkomen zijn f 6,50. Ook zal het iemand met f 40000inkomen makkelijker vallen f 3133 80 aan de kosten der Gemeentehuishouding bij te dragen, dan den man met minder dan f 20 per week zijn f 13.20 en zoo voort. De belastingheffing is in onze ge meente vooral voor de grootere in komens mild, vergeleken bij andere s ioftgelijke gemeenten. Op de kleinere inkomens drukt de belasting oneven redig zwaar. Is het dan voor de weinige groote inkomens zóó onoverkomelijk een offer te brengen in den vorm van minder profijt van belastingverlaging, om daardoor den te zwaar belasten evenmensch te ontlasten? Ik mag het niet veronderstellen. Dat offer zou voor gezinshoofden met inkomens van f 10000 tot f 50000 varlëeren van f 18 90 (n.l. f35 60 f 16.70) tot f232.10 (n.l. f249 20 - f17 10) per jaar. Voor de gezinshoofden met in komens tusschen de f4700 en f 10000.— loopt dit offer van nihil tot f18 90 Ook deze inkomens zullen dat offertje m.i. gaarne voor hun evenmensch over hebben. De plm 130 aangeslagenen met een grooter inkomerr dan f 4700.— zullen dan deze voldoening genieten, dat zij den belastingdruk voor hun plm 1550 mede ingezetenen, die als hoofd van een gezin met een klein inkomen te zwaar belast waren, aan merkelijk hebben verlicht. Uit het staatje kan verder blijken, dat door de kleine inkomens, die we zéér vele hebben in de gemeente Waalwijk, zoolang het tegenwoordige belastingstelsel fungeert (sedert 1922/ 1923) een flinke som aan de kosten der gemeente huishouding is bijge dragen. Van het billijke van den stelregel dat degenen die het meeste aan belasting betaalden bij verlaging van den druk ook het meeste van de verlaging moeten profitceren ben ik goed doordiongen. De druk lag te zwaar op de kleine inkomens, zoodat hij aldaar dient te worden verlicht, zulks te meer nu de heffing in onze gemeente, vergeleken met andere soortgelijke gemeenten, voor de groote inkomens miid is. Verlaging van den faclor waarvan de meest-gegoeden het meeste profiteeren, dient dan ook eerst aan de orde te komen als de aftrek voor levensonderhoud en voor kinderen op een behoorlijk peil is gebracht Met beleefden dank voor de op name. STEEGMANS, Waalwijk, 21 Mei 1929. Mijnheer de Redacteur. Gelieve onderstaande regelen te plaatsen als ingezonden stuk in uw veelgelezen Echo. In den nacht van Maandag op Dinsdag, ongeveer 2 uur, werden de aan de Markt wonenden uit hun slaap gewekt, door een oorverdoovend ge schreeuw van een aantal Dames en Heeren. Veertien dagen geleden hebben de Markt— en Stationsstraatbewoners eenzelfde genoegen gesmaakt van een voorbij trekkende troep nachtelijke zwervers. Van voorbij trekken was echter in den afgeloopen nacht geen sprake, daar het brooddronken gezelschap het blijkbaar een genoegen vond, hun onbeschrijfelijke geluiden op dezelfde plaats ongeveer 10 minuten aan te houden. Varonderstel, Mijnheer de Redacteur, dat U zich in een dierentuin bevindt, waar alle uitheemsche vogelsoorten tegelijk beginnen te schreeuwen, aan gevuld door het gebrul van leeuwen en tijgersen U hebt een zwak beeld van het geweldig kabaai in den afgeloopen nacht Plotseling hoort men een ferme menschelijke stem, die riep van schamen en kwajongens enz. en op brengen achter het raadhuis en alles was stil, nuchter en hoorden wij stamelen vanik heb het niet gedaan, enz. Het bleek dat onze nieuwe Sjef van Politie, de heer Houben, had Ingegrepen, waarvoor wij genoemden heer langs dezen weg onzen welge meenden dank en hulde brengen en hopen dat de namen van deze nachte lijke rustverstoorders over eenigen tijd voor den kantonrechter zullen worden genoemd en de betrokkenen hun ver diende straf niet zullen ontgaan, als voorbeeld voor anderen, welke moch ten meenen een gezeiligen avond niet anders te kunnen beëindigen dan met een aach'e.Iijke bruipartij langs de stralen. Den heer Houben nogmaals onze hulde en U, Mijnheer de Redacteur, onzen dank voor de verleende plaats ruimte, Eenige liefhebbers van een rustigen nacht. KANTONGERECHT. WAALWIJK. Uitspraken van 23 Mei 1929. H. C. te Sprang, straatschenderij 5 of 1 week tuchtschool. H. J. C. v. M te Waalwijk, overtr. alsvoor, teruggave aan ouders zonder toepassing van straf W. T. te alsvoor overtr. prov. pol regit, 5 of 1' week tuschtschool. J C. S. te Kaatsheuvel, ove'rtr. mot. en rijw. wet 5 of 1 week tuchtschool. H. W. te Capelle overtr. alsvoor terug gave aan ouders zonder toepassing van straf. L. M. v. E. te Drunen overtr pol. verord. 3 of 1 week tuchtschool P. N. v. H. te Waalwijk en J. G. d B. te Drunen overtr. veldpol. ieder 5 of 3 dagen. K. B. te Haarlem, J. L te Kaatsheuvel en M.. v. H. te Baard wijk, allen overtr. alsvoor, ieder 1 of 1 dag. L. V. te Kaatsheuvel, J. W. en P. H. te Waalwijk, A. R. te Vught, J. Z te Babyloniënbroek en C. P. te Alm- kerk allen overtr. alsvoor ieder 3 of 2 dagen. A. P. S. te Sprang-Capelle, W. L. te Oosterhout, C. v. d. W. te Vught, J A. S. te Waspik, B. H. M. T. te 's Bosch, H. M. S. te Kaatsheuvel, A. v. V. te Drunen en M. E. te Waalwijk, allen overtr. mot. en 'rijw. wet ieder 5 of 3 dagen. J. L. J. L. te Vlijmen, H. W. v. G. te Waalwijk. J. K. te Kaats heuvel, M. A. K. te Waspik, P. v. B. te Aalburg en A. P. te Sprang allen overtr alsvoor ieder 3 of 2 dagen. A. W. te Drunen overtr. alsvoor ƒ0.50 of 1 dag. J. C. S. te Kaatsheuvel overtr. arbeidswet 3x/3of3x2 dagen. A. J. T. te Waalwijk, L. v. d. L., F. d. M., C. K., A, v. H. en A. v. d. A. allen te Nieuwkuijk, H. v. B. en M. V. te Vlij men allen overtr. pol. verord. ieder 2 of 2 dagen. C. P. v. H„ J. W. K. en H. v. Z. te Waalwijk; T. M. v. d. G. en J. S. te Nieuwkuijk, A. d. V. te Drunen, allen overtr. alsvoor, ieder 3 of 2 da gen. A. L.„ N. v B. en L. v. S., allen te Nieuwkuijk overtr. alsvoor ieder 0.50 of 1 dag. W. V. te Vlijmen en J. A. P. te Waalwijk, overtr. mot. en rijw. regit, ieder 5 of 3 dagen. A B. W., G. A. M. V„ P P, N T W, H d B, H v H en J R, allen te Sprang-Capelle, H. B. S. en N. J. M. B. te Waalwijk, T. C. P. en P A B te Waspik, J v W te Drunen en A G d K te Kaatsheuvel, allen overtr alsvoor ieder 3 of 2 da gen. K A te Sprang-Capelle overtr alsvoor 2 of 2 dagen. D. A. d. B. te alsvoor overtr. alsvoor 2 x 3 of 2 x 2 dagen. C. R. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor 1 of 1 dag. L. L. D. en G. V. v.. M. te Waalwijk, J. A. d. L. en J v. E. te Vlijmen, C. L. en J. v. d. P. te Kaatsheuvel, allen dronkenschap ieder 10 of 5 dagen. C. v. d. L. te Vlij men, burengerucht 5 of 3 dagen. C. W. te R'dam, ove'rtr. scheepvaart regit, 10 of 5 dagen. Doorzitten Zonnebrand BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren: Rudolf J. z.v. H. Greeven en A. M Ritman. Johanna M. Th. d.v. J. J. de Bont en J. A. M. Dumoulin. Pe trus E. z.v. A. Trommelen en G. C. Stel les. Johanna d.v. A. Timmermans en A. Th. van Vlijmen. Cornelia d.v. A. Bonis en A. W. Timmermans. Overleden Maria W. Steijlen 81 jaar wed. van N. Jansen. Anna M. Pullens 41 jaar echtg. J. A. van Woensel. Ida M. v. Breemen 65 jaar echtg. van F. Veltman. Gehuwd Franciscus J. Klijn 29 jaar en Mar tina G. van de Leu'r 25 jaar. Vincen- tius M. Engel 27 jaar en Adriana M. v. Hoof 26 jaar. Joannes B. van Ier- lant 25 jaar en Johanna C. van Kuik 23 jaar. Woutherusi M. Pullens 28 jaar en Johanna A C de Bot 26 jaar. Ingekomen personen: H. M. van Mierlo van Eindhoven. G. M. Schlosser, echtg. van J. v. d. Meu- len, van Amsterdam A. van der Meulen van Amsterdam. G. F. Th. van Bokhoven van Drunen. G. W. M. Roxs van Helmond. M. W. van Huiten van Reeuwijk. Vertrokken personen: J. J. van Loon naar Chicago. M. G. van dq Ven naar Chicago. H. M. Kuijs naar Loon-op-Zand. F. Berko- witch naar Oirschot. J. J. Smolders naar den Bosch. C. J. Wille naar Offenbach. G. Hogenhout en gezin naar den Bosch. M. van Drunen naar Sprang-Capelle. J. H. Korte- kaas naa'r Nieuwkuijk. R AAMSDONK. Van 11 tot en met 17 Mei 1929. Geboorten: J. P. d.v. T. van Schooten-Bruinier. G. A. z.v. G. A. de Ruijter-de Jongh. A. F. d.v. F. W. van den Kieboom- Kieboom. - J. M. A. d.v. M. J. Vissers- Waas. H. H. z.v. J. Fens-de Bruijn. J. A. d.v. J. B. van Strien-Goossens. C. J. z.v. J. C. Verschuren-Luijbregts. Huwelijken: A. L. van Boxel oud 30 jaar en A. M. Schellekens oud 27 jaar. H. J. Kuij- ters 34 jaar en H. P. van Strien 27 jaar W. C. Laurijsen 31 jaar en C. M. van Boxel 32 jaar. P. van Dijk 27 jaa'r en P. A. C. den Dunnen 28 jaar. J. A. Peters 24 jaaar* en H. Vervoort 25 jaar Overlijden: A. J. van Dongen wed. van W. van Raamsdonk oud 77 jaren. CAPELLE. Voor de Ned. Herv, ge meente alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des namid dags halt drie uur op te treden Ds. A. van Willigen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Chr. van Beek te Rotterdam, zoon van onzen oud—kantoorhouder der posterijen, den heer A. van Beek, behaalde op het met de Pinksterdagen te Lekkerketk gehouden concours met „Slikkers Zangkoor" uit Slikkerveer in de derde afdeeiing een eersten prijs met 337 punten (hoogste aantal punten der gemengde zangverenigin gen) en met de Gemengde Zangver- eeniging .Harmonie" uit Capelle a/d Yssel in de eere afdeeiing een eersten prijs met 322 punten en lsten direc teursprijs. terwijl hij met laatstge noemde vereeniging op het concours te Capelle a/d Yssel eveneens in de eere—afdeeiing een eersten prijs met 327 punten behaalde. Den heer Van Beek onze warme hulde met deze successen Na gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor den heer P. J. Straver te Waspik, onder architectuur van den heer J Michael alhier, is dit werk opgedra gen aan de aannemers Kleinloog en van Oversteeg te Vrijhoeve— Capelle voor de som van f 6500. üe Ned Bond van Chr. fabrieks arbeiders zal op Dinsdag 28 dezer des nam. 7.30 in de vergaderzaal in de Heistraat alhier een vergadering houden v.h.personeel derschoenfabriek van de Gebrs van Drongelen. Ais spreker zat optreden het hoofdbe stuurslid de heer A. Stapelkamp met het onderwerp „Loon en Arbeids voorwaarden." Naar men ons mededeelt heeft de keikeraad der Geref. gem. aihiet besloten om bij de kerk een vergade- lokaal voor vereenigingen en kerke- raaaskamtr te bouwen. As. Zaterdagavond 7 uur zullen onder leiding van den heer P. v. d Schans, plaatselijk commandant van den Vfijwiiiigen Landstorm te dezer plaatse, schietoefeningen worden ge houden achter het oude raadhuis te Vrijhoeve—Capelle. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk aan de Loon- schendijk optreden Ds. Van der Vlught uit Drunen. Gisteravond keerde dr Kohier na eene ernstige operatie, geheel hersteld in zijne standplaats terug. Een schat van bloemen en andere blijken van belangstelling getuigden van de blijdschap en waardeering der ingezetenen van Capelle. Ook wij bieden hem gaarne onze feliciiaties. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags haif tien en des namiddags half zes hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden candidaat Warninckxvan Amsterdam. In de Ned. Herv. Kerk hoopt a. s. Zondagmiddag 2 uur op te treden Ds. Louwe Kooijmans van Waalwijk. Vergadering van de A. R. Kies. vereeniging Sprang op a.s. Maandag avond half acht in de zaal v. d. Chr. Volksbond. Agenda Opening, Notulen, Ingekomen Stukken, Verslag Deputaten vergadering, Be spreking verkiezingsactie, Rondvraag, Sluiting. WASPIK. Mej. de Wed. C. had het ongeluk in haar vinger te snijden. Na verloop van eenige dagen ontstond bloedvergiftiging, met gevolg dat zij na een hevig lijden in het R.K. Gast huis te Raamsdonksveer isoverleden. Zondag a.s. wordt de St.There- siakerk alhier bezocht door'n proces sie uit Tilburg. Bij aankomstongeveer half elf zal eene plechtige H. Mis worden opgedragen, waaronder eene predicatie zal worden gehouden. Naar wij vernemen zullen ongeveer 800 personen aan die processie deelnemen. RAAMSDONK Men schrijft ons uit Raamsdonk (dorp) Zilver Priesterfeest Pastoor van Heeswij k. Op 28 Mei a s. zal het 25 jaar ge- Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. leden zijn, dat onze hooggeachte Pastoor, de ZEerw, Heer L C. J M. van Heeswijk de H Priesterwijding ontving uit handen van wijlen Mgr. W. van de Ven, Bisschop van's Her togenbosch. De eerste jaren van zijn priester leven was ZEerw. werkzaam als kapelaan te Kaatsheuvel, alwaar hij zich onderscheidde door zijn actie op sociaal gebied, speciaal deorgani satie der leerbeweikers De regeering erkende de verdiensten van kap. van Heeswijk als sociaal werker door diens benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In 1911 werd ZEerw. gepromoveerd tot kapelaan te Tilburg (Heike), waar na in 1925 zijne benoeming voigde tot Pastoor van Raamsdonk. Hoewel ZEerw. van die 25 priester jaren er dus slechts ruim vier als Pastoor in ons midden heeft door gebracht, is men hier toch reeds sinds weken in voorbereiding, om dit zil veren Priesterfeest metgrooten luister te vieren. En geen wonderVeel heeft ZEerw. rn dit korte tijdsbestek voor de Kat holieke Parochie van Raamsdonk (dorp) tot stand gebracht. Na zijn installatie ais Pastoor, in Januari 1925, was zijn eerste werk het kerkhof, dat wel eenigszins in desolaten toestand verkeerde, geheel in orde te laten brengen en van een nette afsluiting en monumentale poort te doen voorzien. Door dit werk van piëteit jegens zoovele dierbare ont slapenen won Pastoor van Heeswijk reeds aanstonds de genegenheid van al zijne parochianen. Spoedig daarop volgde de bouw van de nieuwe R.K. jongensschool met annex vergaderzaal, het Leo ge bouw genaamd. De nieuwe School bracht groote verbetering voor de jeugd. De oude openbare school, dateerend uit de 18e eeuw, voideed heelemaai niet meer aan de tegen woordige elschen van onderwijs en schoolhygiène, terwijl de nieuwe onder dit opzicht uitstekend verzorgd is en daarbij nog meer In het centrum der katholieke bevolking is gelegen. Het Leo.gebouw, aldus naar den stichter genoemd, schonk aan de parochie een ruime vergaderzaal, welke voor aller hande bijeenkomsten en uitvoeiingen dienst doet en met meer gemist zou kunnen worden. Bijzondere vermelding verdient hitr ter plaatse ook de veriraating van ons kerkplein, welke op ZEerw. ïnitratiei werd ondernomen en volgens zijn plannen werd uitgevoerd, in een halt jaar tijd waren het wei- en hooiland vóór kerk en liefdegesticht in een smaakvol aangelegd plantsoen her. schapen, te midden waarvan thans, mede door ZEerw. 2orgen, een prach tig H. Hart-monument prijkt. Doch op sociaal gebied maakte Pastoor van Heeswijk zich ook hier verdienstelijk. Onder zijn tactvolle leiding kon alhier, bij zoo gemengde bevolking, een atdeehng vanden N.C. Boerenbond gevestigd worden. Ook werden door zijn toedoen een Har monie en een R.K. Zarrgvereeniging opgericht. Vooral echter was het streven van Raamsdonk's Herder, de parochianen meer te doen meeleven met de litur gische plechtigheden der Kerk o.a. door de invoering van de zoo luister rijke H. Sacramentsprocessie door de lanen van het plantsoen, door de achidaagsche viering van het feest van St, Bavo, den Beschermheilige van Raamsdonk, enz, Ziehier siechts eenige sprekende feiten, die getuigen van den grooten ijver en verdienstvollen arbeid van Pastoor vars Heeswijk voor net eeuwig en tijdelijk welzijn zijner parochianen. Er is dus voor hen alleszins reden, om hun jubileerenden Herder bijzijn zilveren Priesterfeest op waardige wijze te huldigen. Als stoffelijk huldeblijk der paro chianen zai worden aangeboden een nieuwe doopvont met verder meubi leering en versiering der doopkapel. Opdat ieder aan het feest zal kunnen deelnemen, wordt dit gevierd voor de parochianen op Zondag 2 Juni a.s. De dag van het Zilver Jubilé, 28 Mei, hoopt ZEerw. in familiekring door te brengen. Het progamma der feestelijkheden zal nog nader bekend worden ge maakt, het kan echter reeds gezegd worden, dat het feest alleen een ker kelijk karakter zal dragen. En ten slolte spreken wij den wensch uit, dat de jubilaris een zeer aangenamen feestdag zal mogen be leven en dat de algemeene belang stelling en oprechte waardeering, vooral van de zijde zijner parochianen, aan ZEerw. groote voldoening moge schenken. De heer A. H. M. J. Brejaart is benoemd tot 2e Secretaris van de Ver. „het Wit—Gele Kruis". Op 31 Mei a.s. namid. 6 uur zal ten huize van C. van der Pias alhier VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. naar VughSerstr. 65. DEN BOSCH. ON'i VANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. een vergadering worden gehouden van Stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap „de Oude Polder". RAAMSDONKSVEER. Dhr. G. v. Rossum, Bakker alhier ontving voor zijn inzending van Hollandsche Be schuit op de Nationale Vzkwedstiijd te Uirecht den 3en prijs benevens 60 gulden. Voorzeker wel een felicitatie waard voor dhr. v. Rossum RAAMSDONKSVEER. Voor de Herv. Gemeente zal Zondagmorgen op het Dorp leesdienst zijndes avonds op 't Veer spreekt Ds. Leenmansin de Gertf Kerk om half fieri en om 5 uur Ds. de Vries. De Gemengde Zangvereeniging „Exselsior" behaalde te Oistei wijk een tweeden pi ijs in de 3e afdeeiing. DUSSEN. Woensdag had zekere L. M. het ongeluk zijn been te breken. Hij is naar het ziekenhuis te's Bosch vervoerd. A. s Zaterdag wordt de Eerw. Heer E. Rietra, Priester gewijd. Vanaf den kansel zijn de gebeden voor Z Ew. verzocht. Op 2 luni zal Z.Eerw. in de pa rochiekerk alhier zijn eerste H. Mis opdragen. Dii is de derde priester in hetzelfde huisgezin. MADE. A.s. Zondag wordt een groote Propaganda-Vergadering, toe gankelijk voor alle R.K. Kiezers van Made en Drimmelen,gehouden, direct na de Hoogmis, in het Patronaats gebouw, te Made. Mr. Verschuur, Voorzitter der R K. Kieskringorganisatie Tilburg/spreekt dan over de a s. Tweede Kamerver kiezingen. Mej. Huijzens, struikelde over een vloermat en brak een been. MADE. Op Zondag 26 Mei hoopt de heer Hekelaar uit Breda v m. 10 uur in de Herv. Kerk te Made voor te gaan. Ds. Steenhuizen uit Made v m. 10 uur in de Herv Kerk te Dongen bevestigen nieuwe lidmaten en Ds. de Jong 10 uur In de Herv. Kerk te Oosterhout. 's GRAVENMOER. Een autobus der Z. S. M kwam op den weg vanhier naar Waspik, door onbekende oorzaak in een sloot terecht Van de vier In zlttenden weid J. Verschuur uit Breda zoodanig door glasscherven verwoed, dat de hulp van Dr.Overstralen moest worden ingeroepen, die de glasscher ven verwijderde en verder de wonden verbond. Hij kon verder per auto naar zijn woning te Breda vervoerd wordent Verder liep altes wonder boven wonder goed af. "NIEUWS UIT HËUSD1.N, Heusden, 23 Mei 1929. De processie ter eere der H. H. Martelaren van Gorcum naar Brielle vertrekt per stoomboot van hier 4 Juni e.k. om 4.30 uur v.m. Extra trams rij den naar en van Heusden voor de pel grims. - Door de Heusdensche damver- eeniging wordt met goedvinden van B. en W. een verloting gehouden tot stij ving der kas, daar men eerlang tot groote uitgaven wordt gedwongen. In de gehouden jaarvergadering der R. K. Fanfare in het Vereenigings- lokaal en bijgewoond door den Hoog- eerw. heer Deken en den Eerw. heer Kapelaan, werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht en door den penningmeester rekening en verant woording gedaan, waaruit bleek, dat het met de finantiën wel gunstiger kon zijn gesteld. Besloten werd deel te nemen aan het ™a——a

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6