flWyïïliïM 98 GIS Pulles-Heesbeen's Vollemelkbrogd. 148 198 J» v. Well-v Doormalen Indien Uwe kinderen niet genoeg eten, probeer het dan eens met Extra kwaliteit. HOOGE VOEDINGS WAARDE. Onder voortdurende strenge CONTROLE. No. 42. Zaterdag 25 Mei 1929. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 24 Mei 1929. De nieuwe pastoor der St. Anloniusparochie. Reeds Donderdagmorgen bereikte ons het bericht, dat Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen den WelEerw. heer L. j. W. 1. Hasselbach, kapelaan der St. Janskerk te 's Bosch, benoemd had tot pastoor der St. Antoniusparochie alhier, welk bericht wij direct per bulletin bekt d maakten. Z.Eerw. werd in 1883 te Vechei gebo ren. Na voltooide studiën aan de beide seminarien in 1909 priester gewijd. Valkenswaard was zijn eerste plaats, waar hij ais kapelaan werkzaam was tot 1912. Daarna werd hij als zoodanig benoemd aan de parochie van de H. Qertrudis te Geertruidenberg, al waar hij tot 1917 verbleef en er de graag geraadpleegde kapelaan was voor militairen van eiken rang. Met lof gewaagt men nog van zijn werk voor de R.K. Militairen en de R.K. Militairenvereeniging. Na Geertruiden berg werd kapelaan Hasselbach over geplaatst naar Tilburg in de parochie van den H. Vincentius a Paulo. Tot 1923 bleef hij daar werkzaam en was er tevens Godsdienstleeraar aan deR.K. Lycea, in 1923 benoemde Mgr. Diepen denwerkzamen kapelaan in de rijder geestelijke zorgers van de Kathedrale Kerk van St. jan te 's Bosch, waar hij werkzaam was o.m. met de twee Waalwijkers plebaan Brekelmar.s en kapelaan Hoffmans. Hier had kapelaan Hasselbach een groot arbeidsveld om zijn geestelijke krachten te ontplooien. Hij trad al spoedig op den voorgrond als eminent predikant en als ceremo niarius bij alle groote kerkelijke plech tigheden in de Kathedraal. Bijzondere verdiensten heeft hij ook als Directeur van de Congregatie van O. L. Vrouw in de St. jansparochie, als leider van de Bossche bedevaart naar Brielle, als geestelijk adviseur van den R.K. Vrouwenbond en den R.K. Metaal- bewerkersbond, van den landelijken bond van St. Sylvester en als gods dienstleeraar der Handelsdagschool van de Eerw. Fraters. Wanneer wij dezen staat van dienst zien en dit ruime geestelijke en sociale arbeidsveld, dan mogen we de keuze van Z. D. H. Mgr. Diepen voor de St. Antoniusparochie een zeer geluk kige noemen en onze gemeente felici- teeren met zulk een herder. Pastoor Hasselbach zal hier ruim schoots gelegenheid hebben zijn capa citeiten als geestelijk leider en sociaal voelend priester te ontplooien. Wij mogen gerust vertrouwen dat hij den begonnen arbeid van wijlen pastoor Kuijpers krachtig zal voortzetten en voor zoover mogelijk voltooien. Donderdagmiddag bracht de nieuwe pastoor reeds een bezoek aan zijne parochie, bezichtigde de kerk, de pastorie en klooster en vroeg belang stellend naar de toestanden in de parochie. Wij roepen den nieuwen herder hartelijk welkom in onze gemeente en hoj^n, dat hij onder Gods zegen vele flrea heilzaam onder de zijnen moge werkzaam zijn. Z.Eerw. zal in zijne mooie, groeiende parochie zeker een heerlijken en voldoening scbenken- den werkkring vinden, wat wij hem van harte toewenschen, terwijl wij de hoop uitspreken op een aangename samenwerking waar dat zich moge voordoen. De St. Antoniusparochie onze beste wenschen methaarnieuwen herder. Moge deze onder zijne wijze leiding groeien en bloeien, tot vol doening van den pastoor en tot heil der parochianen en van Waalwijk. A s. Vrijdag 31 dezer zal de nieuwe pastoor zijne parochie aanvaarden Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 31 Mei 1929 des nam. ten 7 uur. Agenda I. Ingekomen stukken: a. Goedgekeurde raadsbesluiten tot 1. verkoop van bouwgrond aan A. M. de Brouwer, J. van Steen, A. A. de Kort en G. J. van Heesch; 2. onderhandsche verhuring van woningen aanH.J, Klerks, C. Thijssen en A. Froklage 3, het aangaan van een rekening- courant—overeenkomst met de Gel- dersche Credietvereeniging b. Dankbetuiging van P. G. van Viiet voor zijn aanstelling in vast dienstverband als Directeur der Ge meentelijke Licht- en Waterleiding bedrijven c. Verslag der Commissie tot Wering van schoolverzuim over '28; d. Verslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat over 1928 e. Verslagen der gemeentelijke Licht en Waterleidingbedrijven over '28 2. Aanbieding van het verslag der Volkshuisvesting over 1928. 3. Voorstel tot tusschentijdsche beëindiging der pachtovereenkomst met J. Werther betreffende weiland langs de Haven. 4 Voorstel tot vaststelling van den factor voor de G 1 B. voor het belas tingjaar 1929—30. 5, Voorstel tot vaststelling eener verordening ex art. 178 der Gemeen tewet. 6 Voorstel tot wijziging der politie verordening betreffende een rookver bod in autobussen. 7. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor een rioleering in het Kerkpad en 100 M1 straat. 8 Mededeelingen. Kamer van Koophandel. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk werd indertijd de aandacht van den Minister van Waterstaat ge vraagd voor de brug over de uitwa teringssluis van hetkanaal'sBosch— Drongelen, welke brug volstrekt niet meer aan de eischen van het tegen woordige verkeer voldoeten daarvoor een zeer hinderlijke belemmering is geworden. De overgang is zeer smal, terwijl daarenboven de wegen daarop met een rechten hoek aansluiten. Grootere personen auto's en vooral vrachtwagens kunnen niet dan met de grootste moeite passeeren en voor met lang hout geladen wagens is de passage geheel onmogelijk. De Minister van Waterstaat heeft thans aan de Kamer bericht, dat de toestand aldaar zal worden verbeterd door verbreeding van de brug met hare toegangen. Ten kantore der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat zijn voor belangstellenden nog enkele jaarverslagen 1928 der Kamer beschikbaar. Waalwijks Belang. Dezer dagen gaan de jaar quitanties van W. B. rond en wij twijfelen niet of alle leden zullen trouwdevereeniging blijven steunen, maar hopen tevens dat er nog velen als lid zullen toetreden. Het secretariaat kon reeds de laatste weken verschillende nieuwe leden boeken, dat is een verblijdend teeken, want een groot aantal leden geeft krachtige moreele steun en versterkt de fnancien der vereeniging. Dit is zoo bard noodig, want het gebrek aan financiën houdt zooveel legen en dit jaar zijn er geen bijzondere inkomsten. En alles vraagt veel geld. Wij noemen op de eerste plaats de concerten op de Markt, die steeds meer kosten, dan de plannen voor en de uitvoering der verbetering weg Roestelberg, die ook van W. B. zooveel als eenigszinsmogelijk is zullen vergen, de Koninginnefeesten, die ieder jaar meer vragen, de voorbereiding van een groot festival in 1930 en tal van andere plannen die door het Bestuur worden overwogen. De contributie van een goede 200 leden is zoo gauw verbruiktdaarom zouden wij eenieder, niet 't minst de neringdoenden willen aanraden wordt en blijft toch lid van „Waalwijks Belang", het is van 't allergrootste belang voor u zelf, uw bedrijf en de gemeente. Jubilea. Op 1 Juni a.s. hoopt de heer C de jong, thans werkzaam als kassier aan de Gemeentelijke Lichtbedrijven te Waalwijk, den dag teherdenken waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot boekhouder aan de Gemeentelijke gasfabriek alhier. Op 1 Juli as. zal onze oudste agent van politie, de heer M. Didden, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente trad, eerst als nachtwacht en later als agent van politie. Het ligt in de bedoeling om den heer Didden op 1 Juli te huldigen. Dat de a.s. jubilaris niet alleen bij eigen corps een geacht en sympathiek politieman is, blijkt wel hieruit, dat al de collega's uit omliggende plaatsen te kennen hebben gegeven aan de hul diging te willen deelnemen. Door de dienaren van Hermandad uit aangrenzende gemeenten werd gis teren in café Elshout te Drunen een vergadering gehouden, waarin een huldigingscomité is benoemd. Wij ko men daarop nog nader terug. Jubileum. Deze week herdenkt de heer Adrianus van Mier het feit, dat hij gedurende 25 jaren onafgebroken in dienst was bij de fa. C. Ch. de Greeff—Verwiel alhier. Examens. Bij voldoende deelname zullen de praklijkexamens voor Boekhouden, Fransch, Duilsch, Engelsch, Spaansch en Italiaansch, vanwege de Vereeni ging van Leeraren voor Handels wetenschappen. alhier gehouden wor den op 24, 25 en 26 Juni a.s Waar men nog al eens een verkeerde opvatting heeft omtrent het diploma van genoemde Vereeniging, merken wij op, dat Rijk en Gemeente het bezit van zulk diploma op gelijke waarde stellen als van Mercurius, e.a Middelbare Avondhandelsschool. De examens van den cursus der Middelbare Avondhandelsschool wor den afgenomen in het gebouw der Hoogere Handelsschool alhier op 23, 24, 27, 28 en 31 Mei a.s. De uitreiking der einddiploma's zal plaats hebben op 4 Juni a.s. in tegen woordigheid van leeraren en autori teiten. Timmermans Wzn. De heer j Timmermans Wzn., Direcleurder Maatschappij van Verze kering op het Leven „Nl jord-Braband" te Waalwijk en oudste inwoner dezer gemeente, viert heden zijn 95stenver- jaardag. Broeder Cephas. De Eerw, Broeder Cephas van de St. Petrusschool alhier, die ook in kunstkringen geen onbekende is door zijn schilder- en boetseerwerk, is thans in zooverre hersteld, dat hij deze week het Ziekenhuis te 's Bosch weer heeft kunnen verladen, waar hij tal van maanden een zeer ernstige ziekte heeft doorgemaakt. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren alvorens hij weer 't onderwijs zal kunnen hervatten. Wij bieden broeder Cephas, die behalve voor 't onderwijs, voor tal van vereenigingen enz. in onze plaats groote verdiensten heeft, onze beste wenschen. GrooSestraat 207 Waaluljk. N V. Waveem. Wij vestigen er gaarne de aandacht op, dat de N.V. Waveem vandaag haar automobiel-showroom opent en eene tentoonstelling van automobielen houdt. In ons volgend nummerhopen wij een beschrijving daarvan te geven. Doktersfonds der R K. Werklieden- vereeniging. Algemeen^ Jaarvergadering op Maandag 27 Mei 1929, des avonds ten half acht. Aan de orde 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Jaarverslag van den Secretaris 4 Voorloopig verslag van den Pen ningmeester. 5. Verslag derContrcfie-Comnmsie. 6. Benoeming van een lid in de Controle Commissie, wegens aftreding van J. Swinkels. 7. Bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van J. Leijten en ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van Fi Weber. Waar door dëNjeden geen candida- ten zijn gesteld, is door het bestuur candidaat gesteld J. Swinkels. 8 Voorstel tot wijzigingen vereen voudiging van het contributiestelsel. Het bestuur stelt voor de contributie met ingang van 1 Juli als volgt te wijzigenAlle personen boven den 16 jarigen leeftijd 18 cent per week, tot hetzelfde maximum-bedrag van thans, n 1. f 1.—. Kinderen beneden 16 jaar 5 cent per week, tot een maximum van 10 cent voor alle kin deren beneden 16 jarigen leeftijd te zamen. 9. Mededeelingen. 10 Rondvraag en sluiting. Ter vergadering zal een kort woord gesproken worden door den Secretaris van „Onze Ziekenfondsen-Centrale", J. HENDRIKS uit 's-Bosch. Aanbesteding. Uitslag der door hef Architecten bureau van Ree Bossaerts te Waal wijk gehouden publieke aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis a.d. Mr. van Coothstraat te Waalwijk voor rekening van den Heer A. de Kort—Klijberg, alhier. P. A. Kramer, Genderen f 16,400,— P. J.Pennings, St Mich. Gestel f 13,810,— fa. Wed. A. Aarts Zonen, Waalwijk f 13.670, J. Kooien, Waalwijk f 13.540.-— C. Timmermans, Sprang f 13,285. Aan den laagsten inschrijver is 't werk gegund. Processie Waalwijk-Hand el De jaarlijksche processie naar O. L. Vrouw van Handel zal ditmaal plaats hebben op heden Zaterdag 25 Mei per' extra tram. Het vertrek is bepaald op 2 uur vanaf de Markt. Wij wenschen onzen pelgrims een voorspoedige tocht. Waalwijksche Zwemvereeniglng. Onder zeer matige belangstelling hield de Waalwijksche Zwemvereeniging Woensdagavond in hotel „De Twee Kolommen" haar algemeene jaarver gadering. De voorzitter, de heer P. Treffers, opende de vergadering met een har telijk welkom aan de aanwezigen. Spr. betreurde de slechte opkomst. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Verslag Penningmeester. Aan het door den heer L Both uit gebrachte verslag ontleenen wij het volgende In kas was f 69.26. Ontvangsten f839 41 Uitgaven. f728.93 Batig saldo f 110 48 De voorzitter merkt op, dat men over den financieelen uitslag we! tevreden kan zijn. Door de heeren N. van Loon en Kees Slaats Jr. werden de boeken en be scheiden van den penningmeester ra gezien en in orde bevonden. Onder dankzegging voor hetaccuraat beheer werd aan den heer Both decharge verleend. Jaarveislag Secretaris. De heerjacq Spijkerman begint zijn verslag met de opmerking, dat na afloop van het vijfde seizoen een iets meer optimistische toon kan klinken. Het weder is den afgeloopen zomer zeer gunstig geweest en bleek van grooten invloed op het bezoek aan de inrichting. Men kan echter niet zeggen, dat hét ledental nog crescendo gaat, waaruit men haast zou durven beweren dat deze gemeente nog niet rijp is voorde instandhouding eener Zwem- en Bad inrichting. Vervolgens spreekt het verslag met instemming over den zwemwedstrijd, welke op 21 Juli werd gehouden en waaraan 86 deelnemers deelnamen. G?wag wordt gemaakt van de pres taties der heeren J Block, J. en K Slaats, J. Pulles en H Verschuren. Door verschillende leden werd ook deelgenomen aan zwemwedstrijden in andere plaatsen, waarin vooral Jac Trimbach den naam der vereeniging heeft hoog, gehouden. Uitvoerig wordt in het verslag ge sproken over het vertrek van den heer Lackamp, oud Voorzitter, die vanaf de oprichting de spil der vereeniging is geweest. Opvolger van den heer Lackamp werd het jongste bestuurslid, de heer P. Treffers De heer Jac. Trimbach werd tot bestuurslid gekozen, Tenslotte spreekt de Secretaris in zijn verslag de hoop uit dat het den oud-voorzitter in diens nieuwe woon plaats naar wensch mag gaan en dat de vereeniging niet zal te lijden hebbcw nu zijne leiding moet worden gemist, integendeel door nieuwen geest bezield in groei en bloei moge toenemen. (Applaus.) De voorzitter bracht dank aan den Secret, voor diens keurig jaarverslag. Rondvraag. Door den heer Jac. Trimbach werd ter sprake gebracht, de plaatsing van een duiktoren. Badmeester Slaats deelde mede, dat er materiaal is voor een springtoren tot een hoogte van 5 M. Algemeen is 't bestuur van oordeel, dat er dit seizoen een springtoren moet geplaatst worden. Besloten wordt gezamenlijk ter plaatse te zien op welke wijze de springtoren kan worden geplaatst, De voorz. zegt door de radio een lezing te hebben gehoord over 't redden van drenkelingen. Naar aanleiding daarvan heeft spr. zich een brochure over dit onderwerp aangeschaft en meent dat hieruit veel nuttigs is te halen. Hij acht het wenschelijk een speciale afd. te vormen om een cursus te volgen in 't redden van drenkelingen. De bedoeling is vooral orn de kunst grepen goed te leeren De heer L Both vraagt hoe 't staat met den weg naar de zweminrichting. De voorz. zegt dat hij niet al te best in orde is Aan het Dagel. Bestuur der gemeente zal worden gevraagd om het pad met sintels op te halen. Een korte gedachtenwisseling werd nog gevoerd op welke wijze het beste propaganda voor de vereeniging kon worden gemaakt. De voorz. zegt dat vele kinderen wel gaarne naar de zweminrichting willen, maar de ouders daartegen be zwaren hebben. 2. i. moet men de ouders overtuigen dat de gevaren veel grooter zijn, als de kinderen zonder voorkennis der ouders in stilte en zonder toezicht gaan zwemmen. Besloten werd reeds morgen (d.i. 23 Mei) gelegenheid tot zwemmen te geven, doch de inrichting eerst heden (25 Mei) officieel open te stellen. Onder dankzegging voor de belang stelling sloot de voorz. hierna de vergadering. Bedevaart naar Boxtel. Zondag 2 Juni a.s. gaan de jongens van het patronaat te v.m. Baardwijk per fiets gezamenlijk ter bedetocht naar Boxtel, bij gelegenheid der her denking van het H. Bloed—wonder. Plotseling dood. Toen Donderdagavond de echtge- noote van den heer V., op de Markt alhier thuis kwam, werd zij onwel, verloor het bewustzijn en was reeds een uur later overleden. Geestelijke en geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Biljarten. Zaterdagavond 25 Mei wordt in café Smolders voorheen v. Loon »- een vrlendschappelijken wedstrijd gespeeld door de; biljartclub „Ons Genoegen" van caté Kemperman en „Amusement", gevestigd in boven genoemd café. Waar beide clubs zoo sterk mogelijk zullen opkomen, zal er van de zijde der biljartliefhebbers zeker groote belangstelling zijn. Oniuist bericht. In de Brabantsche bladen en vak bladen wordt uit Waalwijk een bericht gepubliceerd omtrent een a.s. 175- jarg jubileum van N V, G. van Loons' ImportMij. alhier. Wij hebben ons omtrent deze mede- deeling gewend tot de directie, die ons mededeelde dat haar daaromtrent niets bekend is. Het bericht is ver moedelijk door een ijverig correspon dent gediept uit een artikel in een extra—nummer der Ned. Lederindus trie, die 't vermoedelijk weer heeft uit 'i Gedenkboek waarin gesproken wordt over 1754. Intusschen jaar en datum zijn niet juist bekend, zoodat dit bericht er weer een is als zoovele andere. Premiemarkt. Wij vestigen er de aandacht op, dat Donderdag 30 Mei voor dit sei zoen de laatste premiemarkt wordt gehouden. De daarop volgende premiemarkt is op 12 September. Landbouwers en veehouders, blijft op Uw post voor de Waalwijksche Veemarkt ook in 't komend seizoen. Christ. Hist. Kiesvereeniging. Dinsdag 28 Mei a.s. treedt in de Ned. Herv. Kerk alhier (Haven) voor de Christelijk Hi torische Kiesveree niging op Mejuffrouw Mr. C. Frida Katz uit Amsterdam, Lid 2e Kamer, met het onderwerp: „Waar het bij de a.s. verkiezingen om gaat". Deze spreekster is in Waalwijk geen onbekende. Bij eene vorige verkiezing trad zij in dezelfde kerk op en had toen zulk een belangstelling, dat het gebouw geheel gevuld was. Haar buitengewoon sprekerstalent boeit van het begin tot het eind en haar onderwerp is steeds zoo gesteld dat 't voor de aanwezigen van belang is. Wij twijfelen er niet aan of vele partijgenooten en belangstellenden zullen ook ditmaal haar een even groot auditorium bezorgen. De nieuwe Bossche Veemarkt. In de Donderdag gehouden verga dering van den gemeenteraad te 's-Her- togenbosch werd met 17 tegen 7 stem men ongewijzigd aangenomen het voorstel van B. en W. tot het stichten eener overdekte nieuwe veemarkt aan het nieuwe stadsgedeelte nabij den spoorweg en gelegen tusschen de Dieze en de Industriehaven. De kosten van de modern, naar de nieuwste eischen in te richten vee markt, zullen rond f700.000 bedragen. De terreinen, mede berekend op toekomstige uitbreiding, beslaan on geveer 49460 vierkante meter. In de plannen zijn opgenomen overdekte runder- en varkenshal met dienstlo- kalen en bergplaatsen, een stal voor ziek vee, aanlegsteigers, veewaag en bestratingvoorts café-restaurant met toren en portiek, vergaderzaal, kel ders, enz. enz. Het veemarktvraagstuk was reeds jarenlang voor de gemeente om den grooten bloei der veemarkt een brandende kwestie en voor de oplossing er van was ook buiten Den Bosch in wijden kring groote belang stelling. Toen na veel discussie ein delijk na middernacht de beslissing genomen werd, bood de wethouder van gemeentewerken den burgemees ter gelukwenschen aan met den uitslag. Naar den Roestelberg. Wij ontvingen 't volgende verslag: De W.G.V'ers hadden al eenigen tijd gebroed op het plan om een voetreis naar Tilburg te ondernemen. Van deze gelegenheid wenschte de leider der W G.V., die tevens de ge meentelijke cursussen voor de licha melijke opvoeding onder zijn leiding heeft, gebruik te maken om de oudere cursisten aan dezen tocht tc laten deelnemen. Door verschillende oorzaken kon van den voorgenomen tocht niets komen. De voornaamste daarvan was, dat de Directie der Hollandsche Buurtspoorwegen niette bewegen was een flinke reductie te geven op het vervoer van de deelne mers voor de terugreis. Zij bleef bij, den eisch van f 0 36 per persoon voor de enkele reis Tilburg—Waalwijk. En dat kon Bruin, vooral met het oog op de waarschijnlijk groote deelname, bezwaarlijk trekken, al was dan ook een vrij groot bedrag door de Com missie voor de Lichamelijke Opvoe ding daarvoor uitgetrokken. Daar de cursisten al waren lekker gemaakt met de voorspiegeling van een stevige voetreis, besloot de leider' het plan der W G V'ers te verdagen en met al de cursisten, die op tweeden Pink sterdag wenschten "deel te nemen nog maals op te trekken naar de uitspan ning „Berg en Dal" van den heer P. van Eeuwijk. Nu konden de jongeren, die bij het eerste plan waren uitge schakeld ook dit uitstapje meemaken. De tocht. Om kwart voor twee werd het ge meentelijk turnlokaal geopend en stroomden de jonge deelnemers de zaal binnen. De turners der W.G V. waren ook tot deelname uitgenoodigd, maar slechts weinigen hadden daaraan gevolg gegeven Geen enkele v.m.— Waalwijker, met uitzondering van den tambour der W G V was verschenen. De in v.m, Besoijen wonende turners daarentegen waren bijna voltallig ver tegen woordigd. Even over twee waren de beide tambours; Hein van Dalen en Kees Slaats gereed met omkleeden en on middellijk werd de stoet vóór het turn lokaal opgesteld. Dit had een vlot verloop en op: „Voorwaarts! marsch!" knetterden de trommen en zette de troep zich in beweging. Ter wijl de leider aan het hoofd ging, had Frans Hurkmans zich met de zorgen der jeugdige achterhoede willen be lasten, wat nu juist niet het dank baarste deel der bemoeiing is. Om den tocht eenigszins uit te rek ken tot een afstnnds—marsch was de volgende route gekozen Stationsstraat, Grootestraat (door v m. Besoijen), Besoijenschestraat, snijdend Sprang—Biersfeeg vot asr. Kaatsheuvel, vandaar door 't Hoekje tot den bekenden vijfsprong, welks zuidelijke tak naar den Roestelberg voert. In de bebouwde kom werd de trom geroerd en marcheerde de troep in het gelid, maar op de buitenwegen werd den tambours rust gegund, de opstelling verbroken en in slierten en plukjes trokken de jongens op naar 't vooropgestelde doel. In ruim anderhalf uur was de Roestefberg bereikt. Er was flink doorgestapt en toch gaf niemand, tot zelfs niet de allerjongsten, blijk van vermoeidheid. Op voormelde uitspanning aange komen, werd de proviand aangespro ken en met limonade, melk of bier doorgespoeld. Nauwelijks was dit ge deelte van program afgeweikt of de jongens bungelden al aan de ringen en zwaaiden in de schommels, terwijl de meergeoefenden yaar den rekstok vlogen om het aanwezige publiek te doen genieten van hun min of meer, geslaagde kunstverrichtingen. Dat de „bergsport" ookalras hare beoefenaars vond, is vanzelfsprekend. Loopen, duiken, rollen, springen was steeds aan de orde. Maar ze moesten toch de hei eens in, ai mochten ze dan alleen op de voerwegen en voetpaden. Zoo stapten dan de leider en de tambour met een gedeelte der jongens over den ouder, weg in de richting van Loon- op zand. Slechts een gedeelte, want reeds waren een aantal de hei opge- dwaald langs of over den duinkam in de richting Baardwijk. Wat was het toch heerlijk tusschen die mastbosschen met dat schitterende Pinksterweer! De zon rijke lucht scheen op de jongens in te werken, want stoeien en loopen. geen gebrek. Een der wildste rakkers was in een boom geklauterd en bombardeerde vandaar de vriendjes met zijn „kroten" (pijnappels) die er in grooten voor raad aanwezig waren. Maar de projec tielen werden handig naar den edelen gever geretourneerd. Eens zelfs te handig. Want één „kroot" belandde met tamelijk veel kracht op zijn dier baar gelaat. Maar de belegeraars hadden ook treffers te boeken. Op verzoek van den leider werd het spel letje gestaakt en keerde men naar de pleisterplaats terug Inmiddels waren de afgedwaalde schapen ook weer costi. En nu moest er nog eens even „ge-Jonas-t" worden. Van een eenigszins verheven standpunt werden de durf als vooruit en omlaag geslingerd om door een tiental sterke armen te worden opge vangen. Nadat dit spelletje als curio- %'c^NABei-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9