ii militie! die een „lintje" hebben ge vraagd en... verkregen. Ex-Koning Amanoelah. Ex-Koning Amanoelah is, uit Afgha nistan gevlucht naar Eng. Indië en op zijn reis naar Bombay door Reuter ge interviewd. Op een vraag dienaangaan de verklaarde; hij niet van plan te zijn naar Afghanistan terug te keeren. Over zijn verdere plannen wilde hij zich ech ter niet uitlaten. Het 100-jarig bestaan van het Londensche politiecorps. Dertienduizend Londensche politie mannen hebben Zaterdag in 'n optocht in Hyde Park het honderdjarig bestaan herdacht van het Londensche politie corps in zijn tegenwoordige gedaante Na het uitspreken van eenige feestrede voeringen begaf de stoet zich naar het Buckinghampaleis, waar de prins van Wales op het balcon verscheen en de afdeelingen begroette. De parade bestond uit 55 hoofdin specteurs, 515 inspecteurs, 1340 serge ants en 10800 agenten. Daarna werd een défilé gehouden, waarbij de route werd afgezet door 1500 speciale constabels (burgerpolitie), die voor deze gelegen heid dit werk hadden overgenomen van de geregelde politie. Meer dan 2000 andere constabels deden dienst op het pa'radeterrein in Hyde Park. De Ko ning had 'n telegram van gelultwensch gezonden, waarin hij zijn bewondering uitsprak over de doeltreffende organi satie van het corps. De hoofdcommissaris, Lord Byng maakte bekend, dat de politie in alle rangen een extra verlof van 3 dagen zal krijgen. De vermiste Australische vliegers terecht. Een telegram uit Port Darwin, op het Australische vasteland, van giste ren meldt, dat het vermiste toestel met de twee Australische vliegers Moir en Owen op 160 K.M. ten O. van Port Darwin gevonden is. Beide mannen zijn gezond en wel. Zij waren een week geleden uit Ne derlandsch Indië vertrokken, maar had den Port Darwin niet kunnen bereiken De vliegers hadden den vuurtoren van Kaap Don abusievelijk voor het licht van Port Darwin aangezien en waren in het donker geland. Het toestel kreeg averij, maar de vlie gers bleven ongedeerd. Zij hadden al door op den vuurtoren vertoefd, maa'r daar is geen middel om met Port Dar win verbinding te krijgen. BINNENLAND. De heer K. Wybrands by een auto ongeluk in Indië gedood. De heer Karei Wijbrands, directeur van het Nieuws van den Dag van N.I heeft Zondagavond bij Soemedang een ernstig auto-ongeluk gehad. Bij Soemedang keek de chauffeur om om iets te zeggen tegen den heer Wybrands, maar hij verloor hierbij het stuur over den wagen, die tegen een muur aanreed. De heer Wybrands were er uit geslingerd. Toen de chauffeur, die bewusteloos was, tot bezinning kwam, was de heer Wybrands reeds met een taxi naar Hötel Homann in Bandoeng vertrokken De heer Wy brands weigerde zich te laten opnemen in het hospitaal, ondanks het herhaald aandringen van de doctoren, die een onmiddellijk operatief ingrijpen een kwestie van levensbelang achtten. Eerst hedenmorgen om half twaalf stemde de heer Wybrands in de opera tie toe, tijdens welke hij is overleden. De grootste zeesluizen der wereld. Om een beeld te vormen van de af metingen van de in aanbouw zijnde Noordzeesluizen le IJmuidenwelke binnen afzienbaren tijd voor 't scheep vaartverkeer zullen worden geopend, laten we hieronder eenige gegevens vol gen van andere groote sluizen in de wereld. De sluizen te IJmuiden hebben een lengte van 393.90 meter, een breed te van 49.2 meter; die van Bremerhaven welke thans in aanbouw zijn, 350 meter lang en 45 meter breed; in het Kaiser Wilhelm-kanaal 330 meter lang en 45 meter breed; de Gladstonesluis te Li verpool 326 meter lang en 40 meter breed, terwijl de sluizen van het Pa namakanaal een lengte van 305 meter en een breedte van 33.5 meter hebben. De sluizen te IJmuiden zijn dus verre weg de grootste. Het bierverbruik in Nederland neemt toe. Van 25,5 L, tot 27,8 L. per hoofd. Het bierverbruik in Nederland neemt geleidelijk toe en de brouwerijen maken over 't algemeen goede zaken. 1928 was voor dezë ondernemingen be paald een goed jaar. Het mooie weder in zomer en najaar was oorzaak van groote binnenlandsche vraag naar bier. Ook de export ging vooruit. In totaal werd door de Nederlandsche brouwe rijen in 1828 2.273.000 H.L. bier afge leverd, waaronder 2.111.000 H.L. met binnenlandsche bestemming en 162.000 H.L. voor uitvoer. Voor 1927 toen de zomer veel minder gunstig was waren deze cijfers resp. 2.058.000, 1.909.000 en 149.000 H.L. Het binnenlandsch verbruik van bier bedroeg 2.134.000 H.L. tegenover in '27 1.928.000 H.L., d.i. bijna 11 pCt. meer. Hiervan werd slechts een gering gedeel te (resp. 23.000 en 19.000 H.L.) uit het buitenland ingevoerd. Het jaarverbruik per hoofd, dat van 1923 tot 1927 be trekkelijk constant was en om 25.5 L. schommelde, bereikte in 1928 27.8 L. Bezoek van Prins Hendrik aan de Philips.fabrieken. Zondagavond half zes Is Prins Hendrik in gezelschap van zijn adju dant jhr. W. Lamann Trip per auto te Eindhoven aangekomen, om een bezoek te brengen aan de Philips- fabrieken aldaar. Zondagavond werd nog per auto een rondrit gemaakt en de gevelverlichting van de fabrieken en gebouwen in oogens^nouw geno men. Z.K.H. overnachte op huize De Laak. Gistermorgen half tien kwam de Prins tegelijk met dr. A. F. Philips aan het hoofdkantoor aan, waar in de commissarissenkamer de onder directeuren aan den hoogen bezoeker werden voorgesteld. N'adai een bezoek gebracht was aan de bedrljfsschool werd de mechanische glasfabriek bezichtigd, waar de Prins met bijzon der groote belangstelling de ballon blaasmachine en de buizentrekmachine in oogenschouw nam. Vervolgens werd in de eerste apparatenfabriek de fabricage van'i 4 iamps-ontvangtoestei bezichtigd, waarna een kijkje werd genomen in de in aanbouw zijnde tweede apparatenfabriek Verder wer den de bakelioht-fabriek, de afdeeling luiasprekerfabricage en 't laboratorium bezocht, waar verscheidene demon straties plaats vonden. Nadat een bezoek was gebracht aan de psycho technische afdeeling werd het noen maal gebruikt in de aula der kleuter, school, waarbij de Philipsstaf aanwe zig was. In een korte rede heette dr A. F. Philips zijn hoogen gast welkom waarop de Prins den wensch uitsprak dat de Philipsfabrfeken steeds in bioe mogen toenemen. Dr. Philips heeft hierop met toestemming van Z K. H namens het geheele Philipspersonee een telegram van hulde verzonden aan de Koningin en Prinses Juliana Na afloop verzamelde het gezelschap zich in den tuin, waar de Philips harmonie zich liet hooren. Tot slot werd nog een rondrit gemaakt door het zg. Drenlsche dorp en de omstre ken van Eindhoven, waarbij tevens nieuwe woningbouw werd bezichtigd Aankondiging. De Directeur van den postehèque- en girodienst brengt ter kennis, dat door het in werking treden op den 3den Juni 1929 van het Koninklijk besluit van den 29sten April 1929 Staatsblad no. 218) in 't Girobesluit 1924 Staatsblad no. 451), waarvan de gewijzigde tekst is bekend gemaak! bij Koninklijk besluit van den 23sten Me' 1928 Staatsblad no. 183) onder meer de volgende wijzingen van kracht worden 1. Voor overschrijvingen op eene rekening- courant bij een buitenland- sche postchèque- en girodienst zijn voortaan de volgende rechten ver schuldigd a. bij bedragen niet hooger dan 2000 gulden: 5 cent voor elke 100 gulden of gedeelte van 100 gulden met een minimum van 10 cent b. bij bedragen boven 2000 gulden: 1 gulden, vermeerderd met 5 cent voor eike 500 gulden, boven 2000 gulden. 2. 't recht voor spoedbehandeling van stortingen, girobiljetten of chèques is nader vastgesteld op 25 cent, dat voor geldzendingen naar het buitenland per postwissel of aangeteekenden jrief op 20 cent. 3. voor de houders van postrekenin gen wordt de gelegenheid geopend tot het afgeven van machtigingen aan den directeur van den dienst om jetalingen tot vastgestelde bedragen welke zij periodiek op bepaalde datums aan andere rekeninghouders hebben e doen, automatisch uit te voeren, derhalve zonder dat deswege giro- jiljetten behoeven te worden ingezon den. De daarvoor noodige formulieren waarop de volledige voorwaarden voor uitvoering van deze overschrijvingen zijn gedrukt, zijn op alle kantoren der josterijen kosteloos verkrijgbaar en worden voorts op aanvrage door hel bestuur van den dienst gaarne aan belanghebbenden toegezonden. Na invulling en onderteekening van de formulieren door de rekeninghou ders of hunne aan het bestuur opge geven gemachtigden, moeten zij aan iet Centrale girokantoor worden ngezonden of aan een kantoor der josterijen worden ingeleverd. Ingeval de machtigingen betrekking hebben op de betaling van rijks- jrovinciale-, gemeente-, kerkelijke- of waterschapsbelastingen enz. moeten de desbetreffende aanslagbiljetten steeds zoo spoedig mogelijk aan het bestuur van den postchèque- en girodienst worden toegezonden nadat daarop 't nnmmer van de postrekening, waarvan ingevolge de verstrekte machtiging de afschrijving moet geschieden, is aan gegeven. Tevens moet daarop worden ver meld op welke data de betalingen binnen de grenzen der inverderings- bepalingen moeten plaats vinden en tot welke bedragen. De reeds bestaande regeling betref fende kostelooze automatische over schrijving op verzoek van de rekening houders-schuldeischers van bedragen voor levering van gas, electriciteit water, het gebruik van de telefoon voor premiën. contributiën. abonne mementsgelden enz., blijft onveran derd. De Directeur, Lazonder De Koningin in Zwitserland. De «Tribune de Lausanne vertelt naar aanleiding van de terugreis van Koningin Wilheimina, dat de Koningin drie weken lang in het Golf Hotel te Crans boven Sierre gebleven is, langer dan H. M. ooit in Zwitserland heeft veitoefd. Het blad verklaart dat de Koningin bij de geheele bevolking der streek een onuitwisbaren indruk heeft achtergelaten. Zij heeft op de mees beminnelijke wijze alscheid genomen van haar gastheeren te Crans, en daarbij in het bijzonder haar voldoe ning er over uitgesproken, dat zi iederen dag zonder eenige moeite met haar familie in Nederland heeft kunnen spreken aangezien er'n eigen telefoon met eigen nummer in haar apparte menten was aangelegd De Koningin heeft talrijke uitstapjes ondernomen en was bijna iederen dag in de onmiddellijke omgeving van het hotel aan het schilderen te zien. H M heeft dagelijks Alpenbloemen naar Nederland gezonden: blauwe gentianen rose primula veris, en witte anemonen en andere. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacteur Hoe is het toch mogelijk als men meent dat indien de f600 aftrek gewoon gehandhaafd blijven dan alleen de belangen van alle inwoners gediend worden, tegelijk ieder ander die een andere meening is toegedaan met modder meent L moeten gooien. X van 1.1. Zaterdag maakt zich met het siot van zijn betoog een antwoord daarop onwaardig. Mijn meening is, die ik overal dur te verdedigen, dat de loop van den laatsten tijd medebrengt dat in de eerste de aftrek van f 600.— op f 700.— gebracht wordt. Tevens zal Waalwijk dan o a. toonen ook in dit opzicht met den tijd weten mede te gaan. Groepsbelangen zijn daarbij geheel en al uitgesloten. Deze meening brengt heelemaal voor mij niet mede, dat ik aan de eerlijkheid en goedertrouw van den vertegenwoor diger eener andere meening mag twijfelen. We moeten als eerlijke men- schen elkander met argumenten be strijden met behoud van de onderlinge waardeering. Dit kan tenminste nog eenig nut hebben. Allen tijd besteedt aan andere wijze van verdediging en bestrijding is naar mijne meening verknoeid. Dankend voor de opname. X. Geachte Redactie Sta mij toe iets in het midden te brengen bij de in Uw blad gevoerde gedachtenwisseling inzake belasting, heffing en wat daaraan vastzit. Het stuk van X in Uw nummer van 18 Mei bevatte eenige rake opmerkin gen, waarop een sympathiek klinkend, doch onzakelijk geluid van een demo cratischen X volgde. In de Tweede Kamer wordt niet, of niet voldoende rekening gehouden met het verschil in economische en finan cieele structuur der diverse gemeenten. En toch is dit een element van door slaand belang, om welke reden alleen reeds eei plaatselijk oordeelkundig regelen gemotiveerd was en is. Wan neer men dus op grond van een in den Haag gevallen beslissing de con clusie trekt dat een bepaalde groep n een bepaalde gemeente te veel of e weinig betaalt, dan is die conclusie ongegrond. Bovendien, deze beslis singen in den Haagworden beheerscht door de politiek en deze kijkt in de richting van de meeste stemmen. Verder verwijst de schrijver naar een uitlating van den directeur der Nederl. Spoorwegen en toont daardoor weinig met de werkelijkheid rekening te louden. De Mij. tot exploitatie van S.S. is een bedrijf waarvan de even-^ ueele tekorten worden.. bijgepast 4 door den Staat, terwijl andere werk- gevers als ze winst maken daarvan een flinke portie moeten offeren aan de gemeenschap. In zijn idealisme za de schrijver misschien meenen dat dit niet eens zooveel verschil maakt, maar heusch, de werkgevers in het algemeen zijn nietslechiergezinddandedirecteur der Spoorwegen. Sommigen zijn van oordeel dat werkgevers zich maar altijd kunnen aanpassen, in welk keurslljt van finan cieele en wettelijke verplichtingen men hen ook perst. De heer v. d. Waerden zegt openhartig: „Hetgeld halen waar het is." Dat is radicaal. Zuiver com munistisch. Het gaai dan niet meer om het recht, maar om het geld, Anderen zijn er als de kippen bi om te protesieererr ais de hoogere inkomens, die procentsgewijs het meest betalen, bij .een verlaging ook „pro fiieeren." Degenen die in deze zaken den hoogsten toon voeren, weten gewoonlijk niets af van de practijk van het economische en commercieele leven. Ware dit wel het geval, hun geluid zou veel gematigder zijn. Ik ontzeg niemand het recht om in zulke kwesties mee te spreken, en veronderstel ook niet dar velen de ïheorie van den heer v. d Waerden uiteindelijk onderschrijven, maar men mag zich in deze zaken niet laten beheerschen door gevoelskwesties, noch alleen afgaan op bloot tecnnische gegevens, doen men moet alietacioien overzien die de zaak Deheerschen. Hei neerschrijven van vlug gereede con clusies in deze is onvoorzichtig. Het kweekt ontevredenheid eenerzijdshet doodt de milddadigheid anderzijds. Meestal geeft men zich geen rekenschap van wat achter die hoogere inkomens- cijfers zit. Die worden niet eenvoudig maandelijks of driemaandelijks geïn casseerd.Die inkomens zijn niet stabiel, zijn aan invloeden onderhevig. Daar zit risico achter. Steunen op voort durende krachtsinspanning. Worden ook op allerlei manieren door belas tingen en heffingen getroffen. De heer Steegmans zal het best zelf kunnen beoordeelen in hoeverre publi caties als door hem zijn geschied vereenigbaar zijn met het prestige van zijn maatschappelijke functie. Het doet echter wel vreemd aan, den heer St te hooren verklaren dat de druk op de hoogere inkomens in onze gemeente mild of te miid is, Zeker er zijn gemeenten waar hij hooger, maar evenzeer waar hij lager is. Aan de welvaart in die gemeenten met nog hoogeren druk moeten wij in het algemeen maar geen voorbeeld nemen. Trouwens hoogstaande per sonen verklaren nog steeds dat de druk der belastingen den opbloei van het bedrijfsleven en de verhooging der welvaart belemmert. De Minister van Financien, Z.Exc. de Geer, heeft zich, sprekende van de belastingheffing, in verband mei de hoogere inkomens, „'s Rijks opperbeui" genoemd. Nu zal men tegenwerpen dat het geen de heeren v. d. Waerden c.s. inzake den attrek voor levensonder houd willen, niets met dergelijke ver gaande beschouwingen te maken heeft. Maar Waalwijk is in dit opzicht uiterst kwetsbaar. Een vermindering alleen voor de lagere inkomens drukt hier veel zwaarder op de hoogere dan in veel andere plaatsen, juist omdat de eerste groep groot en de tweede groep klein is. Het ligt in de lijn van zekere politici om niet bij het eerste succes te rusten doch steeds nieuwe eischen te stellen. Daardoor kan in verband met het voteeren van uitgaven een toestand ontstaan die een veel te zwaren druk legt op de betrekkelijk kleine groep der hoogere inkomens, dus juist op de ondernemers, die de genen zijn waarop de welvaart in onze gemeente steunt. Waalwijk kan daardoor worden in- plaats van een plaats met vertier en bedrijvigheid een doode stede. Mijnheer de Redacteur ik bedoel niemand te kwetsen, maar ik onder- teeken niet met mijn naam. Het gaat alleen om de zaak en om de argu menten en niet om pose of reclame. Hoogachtend, X. IJ. Mijnheer de Redacteur. In Uw blad van Zaterdag 1.1 las ik de agenda der a.s. raadsvergadering en zag daaruit dat de kwestie van verlaging van den belastingfactor reeds n deze vergadering aan de orde komt. Het voorstel van B. en W. omtrent den progressieven kinderaftrek werd n de vorige vergadering met alge- meene stemmen aangenomen, nadat het voorstel v. d Waerden met zeer groote meerderheid, na breedvoerige jeschouwing was verworpen. Wat schrijven nu nog de heeren v. d. Waerden, Steegmans, X 2 over t voorstel v. d. Waerden, dat is toch door den gemeenteraad verworpen en een gemeenteraad die zichzelf res pecteert zal toch in een volgende ver gadering niet aannemen wat in de vorige vergadering na rijp beraad is verworpen, 't ls toch geen kinderspel. Overigens nu komt het voorstel van B. en W. aan de orde en geen voorstel v. d. Waerden, waar dit van de baan is, al schrijven de heeren erover of dat het de volgende maal weer een punt der agenda zou zijn 1 De vorige maal is 't voorstel van B. en W. aangenomen, dat was een rationeel voorstel, speciaal voor de genen die 't 't hardst noodig hebben, nu volgt het rationeel voorstel tot algemeene belasting verlaging, waarnaar reeds zoo lang werd verlangd door de geheele gemeenschap. Zie trouwens maar eer.s naar andere plaatsen. Laat onze raadsleden, die 't ver trouwen van geheel Waalwijk waardig zijn, opnieuw bewijzen dat zede alge meene belangen in 't oog houden en niet alleen die van een bijzondere categorie en laten zij zich als 't u belieft niet spannen voor den would- be-democratischen wagen van eenige ambtenaren, dat groote gevaren in zich houdi voor de toekomst onzer plaats, laten zij zich op een nuchieren prac- tisch standpunt plaatsen, niet verge tende dat onze industrieele plaats andereinzichten vraag» dan debeperkle ambtenaren- en beambtenwereld. Men moge afgeven op onze anoni miteit, er zijn omstandigaeden, jammer genoeg, die sommige menschen daartoe nopen, Het zal mij niet weerhouden mijn meening te zeggen, heer Steegmans, zoolang de redactie mij plaatsruimte verleent. Voor U is het gemakkelijk genoeg, in mijn positie niet. En wat interes eert het, wie het schrijft, als het geschrevene maar juist en naar over tuiging eerlijk is. X Mijnheer. Ofschoon Waaiwijk een pracht inrichting heeft om te zwemmen, is het jammer dat zoovelen er geen gebruik van kunnen maken, zooals kinderen die nog niet fietsen, of anderen die niet durven vanwege de slechte gelegenheid tot fietsen in de Groolestraat, of anderszins. Tot nu toe waren er geen gelegenheden voor deze zwemmers(sters) om bet zwem bad te bereiken Nu het algemeen gebruik der auto's steeds meer toe neemt, en vele families reeds een auto hebben, zouden bovengenoemde zwemiiefhebbers(sters) ook gaarne in de Waalwljksche zweminrichting zwemmen. Was de weg slechts iets breeder en voorzien van eenige wijk plaatsen Moge het gemeentebestuur en het zwembadbestuur daaraan eens hun aandacht wijden, Indien er een oplos sing op te vinden zou zijn, zouden velen U dankbaar blijven. Met dank aan U redacleur voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Een niet fietsend zwemliefhebber- Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregclmatigen Stoelgang zijn Mifnhardts Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. CAPELLE. J.I. Zaterdagavond werd de heer W. Molegraaf, vaandeldrager van het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" en der gemengde zangver eeniging „'t Rozeknopje" te dezer plaatse door deze beide vereenigingen gehuldigd in verband met zijn zilveren huwelijksfeest. Ongeveer 7 uur bracht het muziekgezelschap onder leiding van zijn directeur, deri heer A. Christ, het jubileerend echtpaar een serenade, waarbij de jubilarissen namens de vereeniging werden gelukgewenscht door den vice-president, die hen als aandenken een prachtig cadeau aan bood. Na afloop hiervan verscheen onze gemengde zangvereeniging onder leiding van haat directeur, den heer N- Snijers, voor de woning van het zilveren bruidspaar tot het brengen van een serenade. De heer G. A. S. de Bas complimenteerde het echtpaar namens de zangvereeniging en over handigde hen eveneens als blijk van waardeering een prachtig geschenk. In welgekozen woorden bedankte de vaandeldrager de leden van beide vereenigingen voor de hem gebrachte hulde, benevens voor de mooie ca- deaux, waarna de leden getrakteerd werden. Begrijperlijke wijze bracht een en ander op dezen mooien zomer avond in de Korte Nieuwstraat, waar de jubilarissen woonachtig zijn, een ongekende drukte teweeg. De in de Ned. Herv. Kerk alhier ?ehouden collecte voor de zending ïeeft f 78.30 opgebracht. Door den heer J. Vos is in ver band met zijn vertrek naar Rotterdam bedankt als voorlezer en voorzanger der Ned. Herv. gem. te dezer plaatse. I

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2