Keurig zittend Haar Door het Waterschap „Klein Waspik" is het vernieuwen van twee sluisdeuren na gehouden aanbesteding opgedragen aan den heer Adr.Rosen- brand, timmerman alhier voorde som van f 405.—. Er worden pogingen in het werk gesteld om naast de Ned. Herv. meis- jesvereeniging een jonge-meisjesver- eeniging op te richten. Om tot dit doel te geraken zal in den loop dezer week in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier onder leiding van Ds. A. v. Willigen een samenkomst worden gehouden. Onder zeer vele blijken van be langstelling vierde onze brievenbe steller C. Vos j.l. Zondag zijn zilveren huwelijksfeest. Maandagavond d.a.v. bracht het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" het jubileerende echtpaar, onder toeloop van een groot aantal belangstellenden, een serenade. Vorige week onstond er begin van brand in een mestvaalt gelegen naast de houtschuur van den heerP. M. aannemer te Loonschendijk. De vlammen laaiden reeds hoog op toen de eigenaar het ontdekte. Door zijn buitengewone tegenwoordigheid van geest en krachttg optreden wist hij erger te voorkomen. Met eenige ma teriale schade liep dit ongeluk boven verwachting zeer goed at. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). Tot predikant bij de Nea. Herv. kerk alhier ts beroepen de WelEd. Heer jac. Vermaas, candidaat tot den H. Dienst te Heineoord. A s. Donderdag 31 Mei des avonds ten half acht uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de WelEd. Heer Jac. Vermaas, candi daat tot den H. Dienst te Heineoord, beroepen predikant alhier. Door het spelen met lucifers door kinderen op het erf van den landbouwer A. Vos alhier, ontstond begin van brand. Het stroo dat naast de schuur was opgestapeld had vlam gevat, wat nog juist bijtijds werd op gemerkt. Met moeite slaagde men er in het vuur te blusschen en werd erger voorkomen. WASPIK. Zondag 1.1. werd de St. Theresiakerk te Waspik—boven be zocht door eene processie uit Tilburg bestaande uit ongeveer 1000 personen. Bij aankomst ongeveer half elf werd eene plechtige H. Mis met assistentie opgedragen, waaronder eene predika tie werd gehouden. Des namiddags werd een plechtig Lof gecelebreerd waaronder processie over 't kerkhof. Om ongeveer half vijf keerden de pelgrims wederom huiswaarts. In de gehouden vergadering van het waterschap „Klein Waspik" werd tot afgevaardigde naar het waterschap „Het Zulderafwateringskanaai" be noemd de Heer C. P. Gijsman en tot plaatsvervanger de Heer E. W. de Wit. De echtgenoote van den Heer J. v. H. had het ongeluk van den zolder te vallen en een rib te breken Dr. W. verleende geneeskundige hulp. De verkoop van bloempjes ten bate van Herwonnen Levenskracht bracht alhier f 53 75 op. RAAMSDONK. Zooals wij reeds meldden zal a.s. Zondag 2 Juni het zilveren Priesterfeest gevierd worden voor de parochianen. Op Dinsdag j.l. de dag van het zilver jubilé, is door den Zeereerw. jubilaris een H. Mis van dankbaar heid gelezen, waaronder algemeene H. communie van de schoolkinderen der parochie, Hieronder laten wij het programma der feesielijkheden volgen Zondag 2 Juni om 7 uur H. Mis, waaronder algemeene H. Communie der parochianen. 10 uur plechtige H. Mis met assistentie van Pater Hildebrand, oud kapelaan dezer parochie en Pater Groen. Onder de H Mis zal Pater Groen de feest- predicatie houden. Na de H. Diensten zal door het gemengd koor een feest cantate worden uitgevoerd. De receptie zal worden gehouden na de Hoogmis op de Pastorie. Om half drie plechtig Lof. De harmonie „St. Bavo" zal den jubilaris te 7 uur een serenade brengen. De feesten zuilen reeds Donderdag 30 Mei een aanvang nemen voor de schoolkinderen. Om 9'/4 uur zal eerw. gehuldigd worden door het Schoolbestuur en de kinderen en een cadeau worden aangeboden. Om streeks 1.30 uur zal een uitvoering worden gegeven voor de jongens in het St Leogebouw. Vrijdag omstreeks I.30 uur uitvoering voor de meisjes. Zaterdagmiddag zal Zeereerw. ge huldigd worden door den Missienaai- kring met aanbieding cadeau. Men wordt verzocht Zondag allen de vlag uit te steken. Zaterdagavond geraakte de 76- jarige C. in de Dubbeldamstraat onder een paard. Ernstig gewond werd hij opgenomen en is na verbonden te zijn naar het R K. Gasthuis vervoerd. Hij is 's avonds nog door 2 dokters onderzocht. Dezer dagen is op de Nieuwe weg een ^persoon genaamd P. v. T. uit Waspik bekeurd, die gezeten op een rijwiel zich door een auto liet voorttrekken. Bij den landbouwer P. K. is een paard gestorven, waarvan het vleesch voor de consumptie is afge- keurd. De huid is vrijgegeven. Het cadaver is onder politietoezicht be graven. MADE. Zondagmiddag hield de R.K. Kiesvereeniging van Made onder voor zitterschap van den Heer J. A. van der Veeken een druk bezochte ver gadering in h>et patronaatsgebouw alhier. Nadat de Voorzitter allen welkom had geheeten, gal hij het woord aan den Heer Mr. Verschuur uit Breda, voorzitter van den Rijkskiesskring Tilburg. In een kernachtige rede gat spreker de scneidtngsiijn aan tusschen de twee groove stroomingen in de nedendaagsche samenleving. Degroote Klove tuascnen geloof en ongeloof. Hij besprak de oude eischen der socialisten om staatspensioen en zette er de verzeKeringswciien van Talma en de sociale wetten van Aaiberse tegenover. Ook werden door hem de huwelijksmoraal, de giooie gezinnen en de Missie in lnüië bespioken. In dit verband wees spr. op de groote macht van het stembiljet en de ver antwoordelijkheid van de Katholieke kiezers. Na den voorzitter dankte ook de ZEerw. Heer Pastoor den spieker voor zijn mooie interessante rede en hei bestuur voor zijne tijdig ingezette verkiezingsactie en zijne eerwaarde hoopte dat er vèör 3 Juli nog meer vergaderingen zuilen worden gehou den, eveneens voor de stempltchtige vrouwen en beval de oprichting eerier propagandaclub aan. Door den secretaris der vereeniging den heer Jansen werd duidelijk uit eengezet hoe men buiten zijn woon plaats kan stemmen en spoorde de hiervoor in aanmerking komende leden aan toch vooral gebruik van te maken. Nadat uit de vergadering eenige vra gen waren gesteld die door den spre ker werden beantwoord sloot de voorzitter met den Christeiijken groet. Op Zondag 2 Juni hoopt Ds. Steenhuizen te Made v.m. 10 uur in de H.K. altlier voor te gaan en n.m. 2V2 uur in de H.K. te Dongen. Be diening doen van H. Doop Ds. Prins van Wijngaarden in de H. K. n.m^'/a uur te Dongen. Van nacht hebben een of meer personen uit baldadigheid alle tulpen en bloemen bij den heer Lambrechts alhier afgesneden. LOONOPZAND. Zaterdagmiddag om 4 uur had de opening plaats van het Kringconcours van den T.K.B op de banen der Kegelsociëieit „üe Vriendenkring" te Loonopzand. Onder grooie beiangstellingopende de Voorzitter van den T.K.B. de banen voor den wedstrijd, waarbij hij hulde bracht aan het bestuur van „De Vriendenkring" voor de wijze waarop het concours is georganiseerd, de prachtige conditie, waarin de banen verkeeren en de schitterende prijzen, welke beschikbaar zijn gesteld. Op voorstel van den Voorzitter werd nog voor de Korpswedstrijden Baan B aangewezen, inplaats van Baan A daar deze baan langs den muur ligt en dit hoewel er voldoende ruimte is, dit toch voor sommige kegelaars misschien eenigszins hinder lijk kon zijn. Met een opwekkend woord tot de Kegeiaars van den T.K.B. om zich in eerlijken kamp van een der prachtige prijzen meester te maken en de beste wenschen voor het welslagen van den wedstrijd verklaarde hij het concours geopend. De Voorzitter van „De Vrienden kring" dankte den Voorzitter voor zijn hartelijke woorden en hoopte, dat de Kegeiaars den durf van de Loonopzandsche Kegelclub om ook dit jaar weer een concours te geven, niet zullen beschamen en bracht verder hulde aan den heer DeKruijff uit Rotterdam, die ook de derde baan heeft aangelegd, voor het prachtige materiaal door hem geleverd en dat dan ook door iederen kegelaar ten hoogste wordt geroemd. Hierna werden de banen op de bekende wijze door de Voorzitters door het werpen van een bal geopend, waarna onmiddellijk de strijd een aanvang nam. Stand van het Kegelconcours op Maandag 27 Mei. Korpswedstrijd. 1. Herinnering I, Tilburg 324. 2. Herinnering II, Tilburg 288. 3. Houdt de Plank I, K'heuvel 286. 4. Houdt de Plank II, K'heuvel 252. 5. Herinnering III, 244. 6. Vriendschap, Tilburg 231. C. v. S. bleek de hoofdschuldige te zijn. Tegen hem werd door het O. M. wegens wederspannigheid f 40 boete geëischt, tegen de beide mede plichtigen ieder f 30 boete. Uitspraak tegen van S. f 30 boete of 30 dagen hechtenisstraf, tegen de twee volgende ieder f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. ST. IOACH1MSMOER. Zondag had in caté Maas alhier de op den kansel afgekondigde vergadering plaats van het Wit-Gele Kruis voor de leden van de Moer. De opkomst was vrij druk 'tDoel dezer bijeenkomst was 't bespreken van middelen tot verster king van de financiën, n 1. 't eollee teeren in de kerk, wat de ZeerEerw Heer Pastoor toezegde en zoo moge lijk uitbreiding van het ledental pl m. 30 gezinnen uit dit gehucht zijn aan sloten. 't Lidmaatschap laat de men- schen vrij in de dokterskeuze. De groote bosch en heibrand van Vrijdag 1.1. strekt zich uit over een oppervlakte van meer dan 200 H A. De beschadigde perceelen behooren aan verschillende eigenaren-le Loon- op-Zand en de Moer, alsmede aan Mevr. Eenhuis te Udenhout en het landgoed „Huis ter heide". Zondag kwamen velen kijken naar de groote verwoesting hier door het vuur aan gericht. NiEUWKUIJK. Door den heer C. F. van den Broek, Burgemeesterdezer gemeente werd ontslag genomen als secretaris—penningmeester van het Waterschap de Polder van Nieuwkuijk. Een oproeping van sollicitanten voor deze nu vacante betrekking is geschied. Onze R.K. Tooneeivereeniging „K. N. A." besloot op Zondag 2Juni a.s. een uitstapje te maken naar Nij megen en omstreken. De reis zal ge schieden per extra autobus. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 30 Mei 1929. Zondagmiddag trok de Meisjescon gregatie van O L. Vrouw, vergezeld van den HoogEerw. Heer Deken ter bedevaart naar Elshout, alwaar zij een paar uur vertoefde, waarna men wederom in processie huiswaarts trok. Te circa negen uur arriveerde men hier ondanks de warmte inden besten welstand. Zekere v. B. had het ongeluk zich met de hand aan een aardappel hak zoo te wonden, dat een ader werd doorgesneden. Het kwam zoo ernstig aan, dat de man zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. RECHTSZAKEN." Ernstige mishandeling. Voor de Politie rechtbank werd de behandeling hervat van de strafzaak tegen M. v. P., tuinder te Sprang, verdacht ter zake dat hij op 18 Ja». 1.1. bij het schaatsenrijden met een schaats aan den voet J. Pruijsers zoo danig heeft geschopt dat hij zeer pijn lijk werd aangedaan aan een knie en geneeskundige behandeling moest ondergaan. Getuige J. van Baardwijk verklaarde anders dan hij in eerste verhoor voor de politie had gedaan. J. Pruijsers vraagt f 17 schadever goeding mede om dg doktersrekening te betalen. De Politie-rechter vond termen om de zaak naar.de „groote" rechtbank te verwijzen. Wederspanningheid. C. v. S., M. P. en M P. allen land bouwers te Nieuwkuik, werden ter verantwoording geroepen wegens wederspanningheid Getuige F. Obbens, politiebeambte te Haarsteeg had heel wat met het dronken stel te tobben gehad. Hij wilde hen voor den burgemeester brengen, maar kreeg slaag en werd in zijn moeilijk werk ook nog erger ge hinderd, doordat een van het trio in kwestie hem op den rug ging hangen. Als getuige werd medegehoord H J. M. Couwenberg, secretaris der gemeente. GEMENGD NIEUWS. Groote fabrieksbrand te Beek en Donk. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een zeer felle brand gewoed bij de N. V. Van Thiel's Draadindustrie te Beek en, Donk. Omstreeks twee uur in den nacht werd de brand ontdekt doo'r den dienstdoenden brandwacht. De Beek en Donksche brandweer was binnen tien minuten op het terrein van den brand en gaf spoedig water; zij was echter tegen dezen brand, die reeds dadelijk een zeer grooten omvang dreigde aan te nemen, niet opgewassen. Onmiddellijk werd dan ook de brand weer van Helmond gewaarschuwd, die spoedig met twee motorspuiten ter plaatse was. In totaal werd met 7 stra len water gegeven. Het blusschingswerk stond onde'r leiding van den technischen directeur der firma, den heer H. van Thiel, die tevens brandmeester is. Het vuur werd het eerst ontdekt in de machinefabriek, die hoofdzakelijk voor reparatie en nieuwen bouw is in gericht. Hier stonden ongeveer 30 werk tuigmachines van de modernste con structie, die tevens dienden voor de re paratie van 300 productie-machines, waarover de grootste draadnagelfa- briek in Nederland beschikt. (Zij ver vaardigen ongeveer 400.000 ton volgens het modernste Amerikaansche produc tie-systeem). Deze werktuigen waren in een mi nimum van tijd een prooi der vlammen, eveneens eenige in aanbouw zijnde nieuwe patent-machines. Kromgetrok ken en verbogen, staan zij nu bedolven onder de ingevallen muren. De schade alleen door de vernieling van deze werktuigmachines wo'rdt geraamd op 100.000, de geheele schade die door den brand is aangericht, beloopt 400 of 500 duizend gulden. 't Vuur breidde zich zeer snel uit en achtereenvolgens werden de magazij nen, de timmerwinkel, de houtopslag plaats, de modellen-zolder, de olie-op slagplaats en ten slotte ook de galva- niseerinrichting door het vuur aange tast. De magazijnen, waar de gereedlig gende goederen, zooals draadnagels, draad, emballage-artikelen enz., waren opgeslagen, kregen veel waterschade. Onder de stoommachine, die zelf ook beschadigd werd, stond in den kelder na de blussching meer dan een halve meter water. Dank zij het krachtig op treden van de directie der fabriek, ge steund door de arbeiders, die in allerijl in het nachtelijk uur waren komen op dagen, heeft de b'rand niet nog grootere afmetingen aangenomen. Om half drie Zondagnacht bereikte het vuur zijn hoogtepunt. Toen vielen de daken van het middelgedeelte der fabriek, die langs de Zuid-Willems vaart ligt, naar beneden en ook de mu ren stortten in. De vlammen sloegen hoog op en nu en dan ontploften bus sen chemicaliën. Het vuur loeide en brulde. Het was een machtig schouw spel dat door een zeer groot aantal nieuwsgierigen werd gadegeslagen. Massa's gloeiende spijkers lagen in de brandende fabriek, terwijl branden de emballage-artikelen als een vuur werk door de lucht vlogen tot op vele kilometers afstand. De electrische hang- baan-transportinrichting is mede voor een groot gedeelte vernield. Het blusschingswerk duurde den heelen nacht voo'rt. Tegen vijf uur in den ochtend kon de brandweer van Helmond inrukken en het na-blus- schingswerk overlaten aan de fabrieks- brandwee'r en de brandspuiten van Beek en Donk die, al hebben zij weinig capaciteit, goed werk hebben verricht. Aan de Helmondsche brandweer, die uitstekend geoutilleerd is, hetgeen met het oog op de vele branden in deze stad ook wel noodig is, (in 1928 woedden in Helmond niet minde'r dan zes groo te fabrieksbranden), is het te danken, dat niet ook de overige gebouwen een prooi der vlammen zijn geworden. Den geheelen Zondag hebben de fa- brieksbrandwee'r en de brandweer van Beek en Donk de gloeiende en smeu lende puinhoopen nat gehouden. De vele nieuwsgierigen werden door de gemeente- en rijkspolitie van Beek en Donk, geassisteerd door de mare chaussee uit Helmond, op een afstand gehouden. Op de fabriek werken 350 arbeiders, die voorloopig 't werk niet zullen kun nen hervatten. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, zal de directie evenwel alle po gingen in het we'rk stellen om de ar beiders zoo spoedig mogelijk weer aan het werk te zetten. Hoe lang de stagna tie zal| duren is nog niet te zeggen. Nog valt te melden, dat de voorraad der fabrieken 3 a 4 ton bedroeg, ook deze heeft brand- en waterschade. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Fabrieksbrand te Tilburg. Zaterdagavond, omstreeks half ne gen uur, brak te Tilburg brand uit in de fabriek van baai en dekens der fa. Pessers-Van Zuylen, aan de Kuyper- straat. Slechts het oude fabrieksge bouw, waarin de weverij is onderge bracht en bovendien een groote voor raad kunst- en( gewone wol opgeslagen lag, brandde geheel uit. De brandweer had de grootste moeite om de belenden de fabrieksgebouwen der firma Tho mas de Beer, voor verwoesting te be hoeden. Zij slaagde daarin evenwel toch en wist ook het nieuwe gebou wen-complex der getroffen firma te be houden. Zoodoende zal het mogelijk zijn, om het bedrijf aan den gang te houden. Wolbroei in een der opslag plaatsen is de vermoedelijke oorzaak. De vrij belangrijke schade wordt doör verzekering gedekt. Tragisch sterfgeval. Gisteren deed zich onder Turnhout een tragisch sterfgeval voor. De Wed. Moonen uit Eersel reed met haar kin deren per auto naar een bedevaaart in België. Ter hoogte van de plaats waar eens haar zoon op zoo ongelukkige wijze per motorrijwiel het leven liet onde'r de gemeente Oud-Turnhout, werd even halt gehouden. Bij deze ge legenheid werd de bejaarde moeder plotseling onwel en gaf kort daarop den geest. Tragisch sterfgeval. Men meldt uit Oss aan de 's Hert. Ct. Zaterdag had alhier een tragisch sterfgeval plaats. De 16-jarige zoon van W. van Vlijmen van Dinther, wonende op den Berghemschen weg alhier, was met eenige zijner kameraden aan het zwemmen in de zoogenaamde Wete ring tusschen Lithoyen en Os gelegen, toen hij in de diepte wegzonk en als levenloos uit het water gehaald werd. Aanstonds verspreidde zich het ge rucht in Oss, dat de jongen verdronken was; zulks werd ook aan zijn ouders gezegd. De moeder schrok hiervan zoo hevig dat zij plotseling ineenzakte en op haar stoel dood bleef. Onderwijl waren echter bij den jon gen door kunstmatige behandeling de levensgeesten wederom opgewekt en kwam deze eenigen tijd later gezond en wel thuis. Branden. Er hëbben voortdurend ernstige branden plaats. Boschbranden op de Veluwe bij Kootwijk, bij Wezep, bij de Gemullehoeken bij Oisterwijk, bij Oir- schot, bij Elburg. Voorts een groote fa brieksbrand in Amsterdam en weder om een fabrieksbrand in Helmond bij de firmaj Raaymakers, die betrekkelijk goed is afgeloopen. Gistermiddag is er een militair vliegtuig nabij Brasschaet in de omgeving van Antwerpen neergestort en in brand geraakt De beide mannen in het vliegtuig waren op slag dood. Uit Algiers seint Belga, dat een watervliegtuig bij zijn opstijging aldaar voor de vlucht naar Marseille is omgeslagen. De bestuurder wist zich zwemmende te redden; 4 passagiers zijn verdronken. Nabij Revere (Massachusetts) is een auto tegen het ijzeren hek van een glooiing gereden en zestien meter naar beneden gestort. De 5menschen in den wagen kwamen allen om het leven. Een 8-jarig meisje, dat achter een auto vandaan kwam is op de Oosterdokskade te Amsterdam tegen een van den anderen kant komende auto geloopen, Het meisje dat een wiel over het hoofd kreeg was op slag dood. Op den Napoleonsweg te Neer bij Roermond is eergisteravond de luxe-auto van den heer Boers uit den Bosch tegen een aanhangwagen, welke was bevestigd aan een woon wagen, gereden, na eerst tegen een boom geslingerd te zijn, is de auto in een sloot langs den weg geraakt en zwaar beschadigd. De heer Boers kreeg een verwonding aan het hoofd de chauffeur heeft een arm gebroken. Een vierjarig kind van den woon wagen. dat op den aanhangwagen zat. is er af geslingerd en is levens gevaarlijk verwond. In de Von Zeesenstraatte Amster. dam heeft gisteren een 5-jarig meisje de straat overgestoken, juist op het oogenblik dat een vrachtauo naderde. De bestuurder remde uit alle macht, doch 't kind viel, kwam met 't hoofd onder een der achterwielen terecht en was op slag dood. Als men zoo nu en dan des morgens slecht3 een weinig Purol even tusschen de hande" wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten Meesterschap. 1. M. v. Loosdrecht 68. Vrije Baan Heeren. 1. Joh. v. d. Heuvel 45. 2. H. Wagemakers 43. 3. Martin 43. 4. Jac. v. Loosdrecht 4 x 42. 5. A. Ghijben 2x42. 6. M. v. Loosdrecht 42. 7. F. Toorians 41—40. 8. M. Brands 41. 9. Paymans 41. 10. J. Engel 39. 11. A. Keijzer 38. Personeel Serie. 1. Jos. Jongen 110. 2. A. Toorians 108. 3. Jac. de Kort 108. Enkele Kaart. 1. M. v. Loosdrecht 43. 2. Joh. v. d. Heuvel 41. 3. Bouwmeester 41. 4. H. Aarts 41. 5. Jac. de Kort 41. 1. Hamburger Telling. M. v. Loosdrecht 110. 2. C. v. Loosdrecht 108. 3. J. v. Loosdrecht 106-104 4. In dra 106-102 5. J. Engel 101. 6. H. Wagemakers 100. 7. W. Huybregts 95. 8. Jos. Coolen 94. Vrije Baan Dames. 1. Mej. v. d. Schoot 40. 2. Mej. v. Laarhoven 39. 3. Mevr. Engel 36. 4. Mevr. Martin 32. 5. Mevr. Indra 31. -ws. -■•-'a

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3