El li IEÏII! U No. 43. Woensdag 29 Mei 1929. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 28 Mei 1929. Premie-markt te Waalwijk, Donderdag 30 Mei. Veehouders en Landbouwers uit de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena ter veemarkt. Belastingverlaging. Door het raadslid Ir. van der Waerden is het volgende schrijven gezonden aan den raad der gemeente Waalwijk Waalwijk, 26 Mei 1929. Aan den Raad der gemeente WAALWIJK. Hierbij heb ik de eer U nogmaals voor te stellen de Verordening op de Heffing van een Belasting naar het Inkomen in de gemeente Waalwijk wel te willen doen wijzigen en wel als volgt In art. 41 alinea 2 wordt de aanhef van letter b gelezen als volgt: „b f800, indien....* Tevens verzoek ik U te bepalen, dat de gewijzigde verordening voor het eerst zal worden toegepast over het belastingjaar 1929—1930. Toelichting. In mijn schriftelijke toelichting wil en kan ik kort zijn. De bedoeling is, dat dit voorstel in de plaats zal treden van het voorstel van B. en W., dat is punt 4 van de agenda der a s. Raads vergadering van Vrijdag 31 Mei, wordt gedaan. De beiastingfactor zou dan blijven zooals die is nl. 3,2, maar daarvoor zou in de plaats treden de verhoogde aftrek voor levensonder houd, die van f600 op f 800 zou worden gebracht. Deze zaak is door het College van B. en W., door mij, door ongenoemde scribenten, maar ook door een hoogst deskundig ambtenaar van alle zijden bekeken en naar mijne meening is dan ook komer. vast te siaan, dat er aan mijn voorstel geen finantieele bezwaren kleven, en tevens dat het voorstel van B. en W. vrijwel slechts waarde heeft voor de zeer welgestelde ingezetenen, terwijl m^n voorstel de kle'tne inkomens helpt, die plm. 90 pCt i der belastingbetalers uitmaken. De k uze gaat dus tusschen 1. Belastingfactor verlaging, d.i. het gemeentegeld schenken aan de welgestelde en vooral aan de zeer welgestelde ingezetenen. ieder krijgt dan n.l. precies hetzelfde percentage belastingverlaging, of 2. Verhooging van den aftrek voor levensonderhoud van f 600 op f 800, 5 waardoor het geld, dat de gemeente 'minder zal heffen, juist daar terecht komt, waar de belasting het zwaarst, ja loodzwaar drukt. De kleine inkomens krijgen dan pira f6.40 verlaging, de grootere en zeer groota inkomens plm. f 17.10. In dit laatste geval profiteeren vooral de plm. 90 pCt. der belasting betalers, die minder dan f3000 ver dienen en vooral voor de heele kleine inkomens is het een ware uitkomst. Bij het voorstel van B. en W. d i. belastingfactorverlaging, gaat het grootste gedeelte van het geld naar de meer gegoeden en vooral naar de zeer rijke ingezetenen, die meer dan f 10.000 verdienen en die slechts plm. 2 5 pCt. der belastingbetalers (gezins hoofden) uitmaken. De keuze tusschen deze twee syste men kan en mag niet moeilijk zijn, want door de aftrek voor levens» onderhoud te verhoogen wordt het welbegrepen belang gediend van 90—98 pCt. der bevolking, terwijl ook de resteerende 2—10 pCt. haar dee! van de vermindering krijgt. Mijn voorstel dient dus het algemeen belang, dat van B. en W. slechts het belang van een heele kleine groep. Van den heer van Driel is nog voor de a.s. Raadsvergadering het verzoek ingekomen om den aftrek voor nood zakelijk Ievensanderhoud met f 100 te verhoogen en alzoo te brengen op f700.— Waalwijks Belang. In de gehouden bestuursvergadering van W. B. werd besloten buiten de harmonie „Euphonia", die a s. Zondag op de Markt concerteert, voor dit seizoen alsnog van buiten uit te noo- digen, de harmo^e n „Apollo" van Kaatsheuvel en „Concordia" van Loon op zand. Aan de poncours—hippique vereeni- ging „Waalwijk" zal ter gelegenheid f van ht'i groot concourshippiqueop Zondag 30 Juni a s. een concert op i de Markt worden aangeboden na afloop 1 mik't concours. 3e vereentging zal vertegenwoor digd zijn op het congres van den Bond van Vereenigingen voor Vreem delingenverkeer, dat dit jaar te Tilburg wordt gehouden van 18—21 Juni a.s. en waarvoor een prachtig, varieerend programma door „Tilburg Vooruit" is saamgesteld. De „kwestie" verbetering weg Roes- telberg werd ernstig onder het oog gezien en met de opmaking van de begrooting voor verschillende plannen is men druk bezig. Uitbreiding van ledental werd be sproken en zal hiervoor de noodtge propaganda wederom geschieden. Ook voor de bevordering van het winkel bezoek in onze plaats. Installatie van den nieuwen pastoor der St. Antoniusparochie. Zooals wij reeds in ons vorig nummer mededeelden, zal de Z.Eerw. heer pastoor L. W. J. I. Hasselbach, as. Vrijdag zijn geestelijk ambt van de St Antoniusparochie aanvaarden. Op uitdrukkelijk verlangen van den nieuwen herder, zal de installatie plechtigheid zooveel mogelijk kerkelijk geschieden. Natuurlijk weten de parochianen den wensch van hun nieuwen herder te eerbiedigen, wat evenwel nog niet wil zeggen, dat men z.g heelemaal stil zal zitten. Vrijdagavond ongeveer acht uur wordt pastoor Hasselbach aan de grens der parochie (bij den overweg) door het kerkbestuur, bruidjes, har monie e a. verwacht. Bij aankomst van ZijnEerw. zal een der heeren kerkmeesters tot den nieuwen herder het welkomstwoord spreken, waarna men in optocht naar de kerk trekt. Aan den ingang van het kerkgebouw zal een bruidje tot ZijnEerw een korte toespraak richten. Vergezeld van den HoogEerw. heer Deken begeeft de nieuwe pastoor zich dan naar het Hoogaltaar en nu begint de installatie—plechtigheid volgens kerkelijk gebruik. Door het kerkkoor wordt het „Veni Creator" aangestemd. Op het hoofdaltaar zijn reeds tevoren de sleutels van de kerk en de pries terlijke gewaden te zamen gevouwen neergelegd. De Deken ontvangt uit de handen van den nieuwen pastoor den benoemingsbrief en leest deze in tegenwoordigheid van de twee getui gen en het overige volk voor. Daarna laat de Deken den nieuwen pastoor geknield voor het Hoogaltaar de geloofsbelijdenis afleggen, gevolgd door de eedsaflegging. Vervolgens kust de Deken het altaar in't midden en reikt aan Z Eerw. de sleutels der kerk over. De nieuwe herder opent het Tabernakel en knielt voor het Allerheiligste, waarna de Deken het missaal, den kelk en de gewaden overgeeft. Vervolgens geleidt de Deken hem naar den preekstoel, den biecht stoel, de doopvont en de sacristie. Ten slotte knielt de nieuwe pastoor aan den voet van het Hoogaltaar en de Deken zegt tot hem„Ik stel en bevestig en installeer U in het zakelijk bezit van deze parochie, volgens den benoemingsbrief, in den naam des Vaders, enz.". Na de installatie zullen er door den Deken en den nieuwen pastoor nog wel enkele woorden tot de parochia nen gericht worden. Men wordt vriendelijk verzocht dien dag te vlaggen. N V. Waveem. De N.V. Waveem opende j.l. Zater dag haar nieuwe showroom, bij welke gelegenheid zij tevens een automobiel-—tentoonstelling hield. De showroom is gunstig gelegen. Twee groote spiegelruiten bieden een ruimen blik naar binnen, waardoor men gelegenheid heeft tot rustige bezichtiging van den fraaien bouw, de mooie lijnen en kleuren derChevrolet- automobiel. Er was een schat van bloemen. Er was Zaterdag dan ook heel wat belangstelling op de tentoonstelling. We merkten o.a. op onzen Edel- Achtb. heer Burgemeester Moonen en vele belangstellenden ook van buiten. Er werd geëxposeerd met de nieuw ste producten der Qeneral Motors Company de fine fleur der Amerikaan- sche Automobiel—industrie. Men kan hier schitterende wagens bewonderen zooals de Lasalles, Cadillac, Oldsmo- bile, Oakland, Buick.Pontiac en Che vrolet. Daarnaast waren velerlei soor ten vrachtwagens tentoongesteld. Ook was er een expositie van door de fa. geleverde personen- en vrachtwagens. Men had hier tevens een ongezochte gelegenheid een kijkje te nemen in de groote werkplaatsen van de Wa veem en niet te vergelen de lange rij van keurig opgeschilderde boxen op een prachtig ruim werkterrein. Jammer genoeg waren een aantal wagens van de General Motors uit Antwerpen, onderweg blijven steken, waar een der wagens warm was ge- loopen, zoodat deze karavaan met prachtige wagens te laat kwam voor deze expositie. Wat er te zien was vestigde den indruk dat de Waveem geworden is 'n flink bedrijf zooals in verren omtrek niet gevonden wordteen beteekenisvol dealer met vele relaties, van de Ge neral Motors een uitstekende instal latie van groot belang voor plaats en streek. Uit Antwerpen, Utrecht enz. waren afgevaardigden d r directies en ver tegenwoordigers overgekomen, die om strijd deze schttterende installatie roemden, waarvan zij op het terrein en zeker later aan den aangeboden feestdisch wel getuigenis zullen heb ben afgelegd. Ontslag. De heer Gerard van Loon, Voor zitter van den Ned. R.K, Bond van Lederfabrikanten, heeft zijn ontslag genomen èn als voorzitter èn als bestuurslid. Bekroning. De heer G. kooijmans behaalde op de Hondententoonstelling te Breda (315 honden) 1.1. Zondag gehouden met zijn Hollandschen Herder in de Open Klasse den tweeden prijs. Bedevaart Handel. Begunstigd door heerlijk zomerweer vertrok Zaterdagnamiddag 2 uur de bedevaart naar Handel met plm. 230 deelnemers, vergezeld door den ZEerw. heer pastoor van Riel. Een aantal dat niet goed in staat was den ongeveer 1 uur langen weg van Gemert naar Handel af te leggen, of die nog voor hun logies moesten zorgen, gingen per bus. terwijl de overigen na een kwartier rust den tocht te voet ondernamen. Onder dezen bevond zich ook pastoor van Riel, die, de groote hitte troiseerend, op de heen en terugreis dezen tocht te voet heeft afgelegd. Te ongeveer 7 uur werden de bedevaartgangers door den Z.Eerw. heer Rector van Handel ingehaald en trok men met het beeid der H Maagd processiegewijze naar de kapel, waar de Rector een welkomstwoord sprak en een kort Lof plaats had. Des avonds om 9 uur namen allen deel aan den Rozenkrans op het Rozenkransveld. Zondagmorgen om 7 uur naderden allen ter H. Tafel en om half 8 droeg pastoor van Riel een H. Mis op Het verdere verloop der plechtigheden was zooals elk jaar. Des avonds om half negen arriveer den de bedevaartgangers weer in onze plaats Het geheel had weer een zeer goed verloop. Naar wij van bestuurszijde verne men, zal het volgende jaar, bij de viering van het eerste lustrum, een eenigszins feestelijk karakter aan de bedevaart gegeven worden. Concert Waalwijks Belang." De Kon. Harmonie „Euphonia" van Kaatsheuvel zal a.s. Zondag 2 Juni op uitnoodiging van „Waalwijks Belang" een groot concert geven op de kiosk op de Markt te Waalwijk. Aanvang 8 uur. Het programma luidt ais volg! 1 MitPreusslsche Standarten Marche F. v. Blon 2 La Muette de Portici Overture D. Auber 3 La Benediction des Poignards Scene dramatique de l'Opera Les Hugenots Meierbeer 4 Diavolina «Aire Varié" pour Es clarinet door de heer Adri Zwaans Mullot. 5 Frau Luna, Ouverture P. Linke. 6 Fantaisie sur l'Opera Zigeunerin Balfe. 7 Euphonia Wals, Warong arr. A. Stravers 8 Les Dragons de Villars, Fantaisie Maillard. De harmonie St. Crispijn zaiop de kiosk conceneeren op Zaterdag 15 Juni a.s. en Zondag 7 Juli d.a.v. Wij hebben dus concerten a.s. op Zondag 2 Juni, Zaterdag 15 Jurn, Zondag 30 juni en Zondag 7 Juli. Bossche Diocesane Mariabond. Algemeene Vergadering van den Bosschen Diocesanen Mariabond op Woensdag 29 Mei 1929 te 's Her togenbosch in restauianl.Lohengrin", Groote Markt. Ie Ten 10 uur H. Mts, op te dragen door den ZeerEerwaarüen Heer Pastoor N. J. H. v. Riei, van Waalwijk, Geeste lijk Adviseur, in de Kathedraal aart het versierde Maria Altaar (onder den koepel.) 2e Van elf uur tot haltéén het lste gedeelte der vergadering, daarna pauze tot 2 uur, waarna voortzetting der ver gadering in hetzelfde lokaal. 1. Opening door de Presidente. 2. Lted: „Roomscne Blijdschap 3. Uitbrengen der Jaarverslagen. 4. Financieel Verslag door de Pen- ningmeesteresse over 1928 en behan deling der begrooting voor 1929. 5. Verslag van het onderzoek der Geloofsbrieven en vaststelling der Presentielijst, 6. Bestuursverkiezing wegens pe riodieke afiieding van de dames: Mejuffrouw A. van Erp, Penning- meesteresse, Oss, Molenstraat 89a. Mejuffrouw A. Verhiel, Peperstraat Kaatsheuvel. 6. Voorstel van het Hoofdbestuur: De Afdeelingen van den Bosschen Dioc. Mariabond nemen dit jaar wederom algemeen deel aatt den So- briëtas-Bloemendag. 9. Rondvraag. Pauze. 10. Mededelingen door de Presi dente. 11. Lezing door den ZeerEerwaarden Pater B. de Waal, M. S C., Tilburg, over het onderwerp: „De kracht van het offer der onthouding." 12. Inleiding door den ZeerEerw. Heer C. J. J.Terwisscha van Scheltinga Voorzitterder Centrale Jeugdcommissie van Sobriëtas, over: a Het groote nut van Meisjesbonden en Si, Anna-vereenigingen. b Hoe kan practisch hierin met succes worden gewerkt. 13. Inleiding door den Heer Joh Benne, Bonds-Ambtenaar, Vucht.over „De practische beleving der Offerweek- gedachte." 14. Sluiting. Groot Concert Kon. Harmonie „Enphonta" van Kaatsheuvel Zondag 2 Juni a.s. ten 8 uur. Waalwijjks Belang. laarvergadering Doktersfonds. Het Doktersionds der R K. Werk lieden vereeniginghield Maandagavond in de groote zaal van den Gildenbond zijn algemeene jaarvergadering. De Voorzitter, de heer J. Leijten, opende de vergadering met den Chr. groet en een hartelijk welkom, speciaal tot den heer j. Hendriks uit 's Bosch Secretaris van „Onze Ziekenfondsen- Centrale." De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Hierna bracht dhr. C. Didden het jaarverslag uit waaraan wij het vol gende ontleenen Met genoegen kunnen wij van een aanmerkelijke vooruitgang gewagen. Het ledental, dat op 31 December 1927 1245 bedroeg, was op 31 Dec. 1928 gestegen tot 1504, veraeeid over 378 gezinnen. De totale toename in 1928 bedraagt dus 259, terwijl ook nadien de toename, zij het dan in wat langzamer tempo, bieef aanhouden. Mei de H.H Medici ter plaatse kon toi heden geen overeenstemming wor den verkregen. Werd het vorige jaar door hen nog eenige tegemoetkoming getoond door het geven van eene korting tot 15 pCt. voor het rechtstreeks aan hen betalen der rekeningen, dit jaar wordt elke tegemoetkoming afge wezen en zijn zij niet bereid hun eenmaal ingenomen standpunt te wijzigen, evenmin ais de nieuw geves tigde arts, die zich op hetzelfde standpunt plaatst, Met de specialiteiten in 's-Bosch kon evenmin overeenstemming worden verkregen. Voorloopig verslag van den Pen ningmeester. De heer Fr. Smolders merkt op dat uit den aard der zaak nog geen af gerond verslag te geven is, aangezien nog niet alle rekeningen ontvangen zijn. Batig saldo f 267.82'/, Ontvangsten totaai f 8642.16'/2 (aan contributie werd ontvangen f 8338 74 De totale uitgaven bedroegen f8918 55, zoodat er een nadeelig saldo is f 276 38. Van de uitgaven vermelden we nog de volgende gespecificeerde posten Specialistische hulp f 986 70 Apotheek f2977.14 Dokter Sweens f 1323.75 Dr. Langemeijer f2525.25 Waar 't bezit van 't fonds f 202 36 is, wordt her nadeelig saldo terug gebracht op f74,02. Per verzekerde werd uitgegeven f6.39 en ontvangen f5 97. Door den Penningmeester wordt nog opgemerkt, dat men in Juni en Janaari kosteloos van huisarts kan veranderen indien daarvan aan het Bestuur kennis wordt gegeven, Tusschentijdsche verandering is wel mogelijk, maar op kosten van f 1 Naar aanleiding van deze mede- deeling vraagt een lid om drie of vier maal per jaar kosteloos gelegenheid te bieden om van huisarts te veran deren. De Voorzitter en de heer Hendriks ontraden dit ten sterkste. Voor een goeden gang van zaken is het niet gewensch! om zoo dikwijls van huis arts te veranderen. Bovendien is er geen behoefte aan. De Voorzitter brengt dank aan Secre- laris en Penningmeester voor de uit gebrachte verslagen en hoopt, dat beiden nog vele jaren met dezelfde ambitie voor het fonds zullen blijven ijveren. Namens de Controle Commissie deelt de heer j, Swinkels mede, boeken en bescheiden van den penningmeester in de beste orde te hebben bevonden. Hij brengt dank aan den penning meester voor diens accuraat beheer. Wijziging en vereenvoudiging van het contribuiiesteisei. De heer Smolders geeft op dit voorstel een toelichting. Anderen hebben den toestand van het fonds pessimistisch ingezien, maar 't bestuur, zegt spr., ziet 't niet zoo donker in. Na de afzijdigheid der heeren me dici had men werkelijk een grooter nadeelig saldo verwacht. Wii het fonds echter hare verplichtingen ten opzichte der leden blijven nakomen, dan is een kleine contributie-verhoo ging noodzakelijk. Voorgesteld wordt de contributie voor man een vrouw met één cent te verhoogen en te brengen op 36 cent. voor personen vanaf 16 jaar 18 cent; voor kinderen beneden 16 jaar 5 cent, max. 10 cent (dit was 3 cent per kind max. 10 cent De penningmeester merkt op, dat na deze verhooging de voorwaarden nog gunstiger zijn dan bij 't Maat schappij fonds. Gehoopt wordt, dat er eens met de heeren medici over eenstemming zal worden bereikt. Uit de vergadering komen verschil lende stemmen op tegen de verhoo ging van 10—18 cent voor personen boven 16 jaar. (Vroeger was er nog een tusschenschakei voor de leeftijden van 16—19 jaar.) Het lid van Huiten vraagt Of 'tniel een hopeloos vechten is tegen de heeren medici. De heer C. Wouters wil nog eens een beroep doen op de doktoren. Het zijn toch ook Roomscbe geneesheeren en het is een Roomsche organisatie, zegt spr, De heer Hendriks licht toe. dat alleen de kring Geertruidenberg van het Mij. fonds een tusschenschakei kent voor 16 19 jaar. Deze bepaling geeft een groote administratieve om slachtigheid. 't Algemeen standpunt der heeren medici is, dat iemand van 16 jaar z'n eigen dokter moet kunnen betalen. In deze categorie vallen 75 personen van de 1500 leden. Bij 19 jarigen leeftijd heeft 't Mij. fonds een contributie van 20 cent en kent geen maximum. Een gezin met veel kleine kinderen moet men het lichtst belasten en daarom is 't noodig van de anderen die 't beter kunnen betalen iets meer te heffen. Dat is sociaal, zegt spr. Spr. zegt, dat er met de heeren medici reeds veel overleg is gepleegd, helaas nog zonder resultaat. De dok toren in den kring Geertruidenberg hebben afgesproken niet samen te werken met de R.K. Ziekenfondsen. In den Bosch is er wel samenwer king. Algemeen is het Hoofdbestuur der Mij. wel genegen totsamenwerking Dan merkt spr. op, dat de genees heeren niet moedwillig de rekeningen hoog zullen maken om daardoor te trachten het R. K. Doktersfonds te fnuiken. Maar zoolang er geen con tract is blijft er eer.ig risico. In elk geval zit de Centrale niet stil. De heer C Wouters meent dat het noodig is, dat er uit de vergadering eens een protest gaat tegen de heeren medici en men niet accoord gaat met hunne houding. De heer Hendriks zegt, dat een protest zoo gemakkelijk is gemaakt, maar geen voordeei biedt. De Cen trale die alles minitieus nagaat zal ingrijpen wanneer zulks noodig is, liefst op kalme en bezadigde wijze. Men moet zich eens den toestand der heeren medici kunnen indenken en in welke mentaliteit zij zijn opge groeid. Vroeger bestond alleen hun fonds en nu onze fondsen zijn ont staan, is dat nog iets nieuws en on wennig De werklieden zouden ook niet zoo gemakkelijk geneigd zijn om zooiels uit handen te geven. Spr. heeft echter het va3ie vertrouwen, dat de naaste toekomst samenwerking zal brengen. Er is een sterke drang naar eigen ziekenfondsen en iets wat uit het volk voorkomt kan de enkeling niet tegenhouden. Spr. kan zelfs verklaren dat hem een hoofdbestu rslid van 't Mij. fonds als zijn meening mededeelde, dat de Mij. geen nieuwe fondsen moest gaan ex- ploiteeren. Er is een kentering Met kaim en bezadigd optreden bereikt men echter meer dan met het uitlokken van protesten. De heer Wouters zegt dat hij geen revolutionnair proles: wil uitlokken maar meent dat toch wel eens het gevoelen van de vergadering geuit mag worden. Verschillende leden blijven bezwaar maken tegen de verhooging van 10— 18 cent. Men schijnt 't niet eens te zullen worden. Het bestuur zegt dat metal het ge praat uit de vergadering nog geen enkel redelijk tusschenvoorstel is ge komen. Nogmaals wordt geadviseerd in het belang van het fonds en leden de voorgestelde verhooging voor den tijd van een jaar te aanvaaiden. Ten slotte gaat de vergadering met 't voorstel accoord. De penningmeester merkt op dat het tekort mede is ontstaan door de omstandigheid, dat de geneesheeren niet zooais verleden jaar respectieve lijk 10 en 15 pCt. korting toestaan. Benoeming lid Controle Commissie wegens aftreding van J. Swinkels. Benoemd werd C. Wouters. Bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van J Leijten en er voorziening in de vacature, ont staan door het vertrek van F. Weber. De candidaat gestelde leden J. Leijten en J. Swinkels werden re spectievelijk herkozen en gekozen. Bij acclamatie werd de.heer J. Leijten tot voorzitter gekozen. Mededeelingen. De Voorzitter merkt op, dat de bestuursleden op de werkplaatsen wei eens aanloop krijgen om specialisti sche hulp. Hij verzocht met klem zulks nooit op de werkplaatsen te doen. Men kan zich bij de bestuurs leden aan huls vervoegen. Dan dringt hij er op aan om trouw de contributie te blijven betalen, Het spijt spr., dat er zijn die zelfs bij den wijkbode contributieschuld hebben. De wijkbode van Huiten vraagt om de bepaling dat men vier weken schuld mag hebben terug te brengen op 2 weken. Hiermede gaat men accoord. Na de derde week van contributieschuld zal de controlekaartopgeischt worden en de wanbetalers zullen in de vierde week geroyeerd worden. Tusschen de derde en vierde week heeft men nog gelegenheid de contri butieschuld te vereffenen en zich weer bij het bestuur aan te melden. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering en werd overgegaan tot het uitbetalen der rekeningen van Dr. Sweens. Woensdagavond zullen de nota's van Dr. Langemeijer vereffend worden. Bioscoop—conflickt. Voor de derde maal is tegen den exploitant van de Nieuwe Bioscoop proces-verbaal opgemaakt in verband met de overtreding der bepaling voor de Zuidelijke nakeuring. Dit feit behoort mede tot de bran dende kwestie van het Bioscoop- conflict in Brabanten Limburg. Loterij Patronaat StClemens'. Maandagavond a s. der volgende week zal de loterij plaats vinden, die is opgezet ten bate van het patronaat in v.m. Baardwijk. De prachtige prij zen, die daaraan verbonden zijn, zul len vanaf Vrijdagavond geëtaleerd zijn bij de firma H. Klerx—Sommers alhier, alwaar ook nog sleeds loten te verkrijgen zullen zijn. Christel. Hist. Kiesvereeniging. Op uitnoodiging van de Christel. Hist. Kiesvereen. hield mej Mr. Frida Katz gisteravond in het gebouw der Ned. Herv. Kerk alhier een politieke rede. Er was een flink aantal belang stellenden. Na 't zingen van een psalm, opende de voorzitter Ds. Louwe Kooijmans de bijeenkomst met gebed en heette de aanwezigen welkom, in 'Ibijzonder de spreekster van dezen avond. Mej. Katz had als titel van haar rede gekozen „Waar hel bij de a.s. verkiezingen om gaat". Op dit punt bracht zij de princi- pieele beginselen der Christel. Hist, te zamen. Zij betoogde, dat 'tchriste lijk beginsel de dieper geiegen grond slag voor de politiek is. Dan wees spr. op den heftig gestreden school strijd, waarop ten slotte verkregen werd de financieele gelijkstelling tus schen het openbaar en bijzonder onderwijs De Christel. Hist, partij zeide spr. stelt daarbij steeds op den voorgrond de eenheid van 't volk. Voor het Hooger onderwijs wil men echter niet denzelfden weg opgaan. Dan wil men de dingen van 't leven zoo breed mogelijk zien, het gansche volk leeren begrijpen, kortom bulten den eigen kring treden. in 't manifest wordt ook gezegd dat men niet verder wil gaan met de groepeering van ons volk. Een oogen- blik staat spr. stil bij de S.D.A.P. Het socialisme is volgens spr. in de dagen van uitbuiting uit hetliberaiisme ontstaan, Maar spr. moet waarschuwen tegen een eenzijdige machtsontwik keling. Hierna pauzeerde men een oogen- blik, waarin men zong Ps. 25. Na de pauze sprak mej. Katz een bijzonder woord tolde vrouwen. Door nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden is de vrouw gekomen op velerlei levens terreinen. Het gevaar is echter daar, dat de vrouw te veel uit het huis wordt gehaald. Verder bestrijdt spr. als zou de Christel. Hist, partij louter militairis- tisch zijn. Nationaleontwapeningacht spr. sleehis een leuze. Men moet rekening houden met de nuchtere werkelijkheid en positief opbouwen aan het groote vredes—ideaal. De voorzitter dankte de spreekster, riep den steur» in voor de Christel. Hist. Kiesvereen. en sloot hierna de bijeenkomst met gebed en ps. 180. Aanrijding. Op het Hoogeinde alhier had gis terenmorgen een ongeval plaats dat wonderlijk goed is atgeloopen. De auto van den heer v. S. alhier, waarin alleen de chauffeur, reed in de richting Drunen toen plotseling Mej. v. d. H. op een rijwiel uit een der dammen kwam en recht op de auto inreed. Een aanrijding was onvermijdelijk doch doordat de chauffeur direct z'n stuur om gooide en met alle kracht remde, kwam de fietster ter zijde tegen den wagen en werd enkele meters verder met kracht tegen den grond geslingerd. Het bleek dat zij slechts licht gekneusd was en er dus met den schrik en een beschadigd rijwiel afkwam. Deze gelukkige afloop is zeer zeker te danken aan de reso lute handige manoeuvre van den chauffeur waardoor zij niet onder den wagen geraakte. Auto tegen een lantaarnpaal. Om een auto botsing op den kruis weg le Zeine—Kloosterweg te voor komen, moest Dr. L. gisteren bij het uitwijken aldaar zijn auio zoover uit halen dat hij tegen een ijzeren lan taarnpaal reed die middendoor knapte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisteravond werd een Holland- sche Herder door een vracht—auto uit Vlijmen in de Grootestraat dood gereden. Het cadaver werd door de Gemeentereiniging opgeruimd. Biljartwedstrijd. Zaterdag speelde de biljartclub „Nooit Volleerd een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen de biljartclub „Volhouden" uit Sprang, welke een gezellig verloop had. De uitsiag was als volgt Nooit Volleerd, Volhouden. W. de Haan—J. Hottermans 73 100 L.v. CromvoirtA. Hoffman 96—100 L. Schoemakers—H. Maaijers 70—100 L. de Folter—A. de Jong 44—100 Fr. Schuurmans—J. Krol 53—100 J. van Mier—A. Elshout 65—100 399-600 Zoodat de club „Volhouden" won met 201. De hoogste serie werd be haald door A. Elshout van Volhou. den 20 caramboles. Na afloop van den wedstrijd brachten de leden der beide biljartclubs nog een gezellig uurtje onder elkaar door. Vereeniging van Nederl. Gemeenten Gisteren heeft hier de afdeeling Noord—Brabant van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten verga derd, onder voorzitterschap van den burgemeester van Den Bosch, mr. F. van Lanschot. Besloten werd de contributie voor 1929 te handhaven op f 1.60 per 1000 inwoners met een minimum van f 4 en een maximum van 80. Als bestuursleden werden herkozen de heeren mr. H. Loeff. burgemeester van Drunen, P.Smulders,burgemees ter van Someren en J. Switzar, bur gemeester van Dongen. Besproken werd vervolgens het rapport van de commissie inzake een op te richten schoolartsendienst in Noord—Brabant, mej. Chr. Bader, in- spectrice der volksgezondheid te Arn hem, hield in verband daarmee een inleiding, waarin zij de instelling van het instituut schoolartsen voor de provincie Noord—Brabant krachtig aanbeval. De Voorzitter zijde, dat de school artsendienst, welke de gemeente 's-Hertogenbosch heeft uitstekend werkt. I m\ VSDHBDHBnRnBBHHEiRnNB

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5