Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FRIESCHE HEERENBAAI FEUILLETON NGDPDBPABAHD R EtMRim BI 10 ets 12 ets 15 cis 18 ets VOOR FIJNPROEVERS I da9 NUMMER 44. ZATERDAG 1 JUNI 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verachflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieyen, Ingezonden stukken, gelden, enz franco te eenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SA Teleur.-Adres: ECHO. Prfls der AdvertentiBn 20 cent per regel; minimum 1.50. BH contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL Advertentiën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Actie onder de Sigaren winkeliers. De sigarenwinkels maken momen teel een crisistijd door. Men zou dit niet zeggen, wanneer men enkel let op de statistische gegevens, betreffende het verbruik van sigaren, sigaretten en tabak, welke cijfers hier te lande nog steeds een aanmerkelijke stijging vertoonen. Er heeft zich daarnaast echter een moordende concurrentie ontwikkeld die maakt, dat ondanks den verhoogden omrei, de bedrijfsresultaten vaak zeer siecht zijn. De zaak wordt nog beden- keiijker doordat die moordende onder linge concurrentie dikwijls tevens een unfaire is. En deze wordt tegen iedere bedoeling in zeer in de hand gewerkt door de banderollebelasting. De kwes tie is n.l. deze: Door de banderolles hebben de tabaksproducten als het ware hun officieelen prijs gekregen. Nu worden er helaas fabrikanten gevonden zij behooren tot de hooge uitzonderingen die er zich toe leenen hunne sigaren te la'en banderolleeren tegen een hoogeren prijs dan het product feitelijk waard is. De truc, die door de oneer, ltjke concurrentie wordt toegepast, is dan de volgende Men biedt sigaren of sigaretten van bekende en onbekende merken aan tegen een iageren prijs dan zij geban- derolleerd zijn. De bekende merken zijn voor den klant het lokmiddel en is hij daardoor eenmaal den winkel binnen, dan wordi hij verleid ook de onbekende merken te koopen, die aan de bekende schijnbaar gelijkwaardig zijn. Dit zijn dan echter de merken met een verkoopwaarde van wellicht 6 ets., doch gebanderolleerd aan 10 ets Verkoopt de winkelier deze dan NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 71. „Ik geloof niet, dat ge daarover ook maar in 't minste ongerust behoeft te zijn", sprak hij. „Ge weet dat Henson ep van overtuigd is, dat gij dood en be graven zijt. Terwijl ik natuurlijk wèl wreet hoe de vork aan den steel zit. Het is eigenaardig, dat ik in deze zaak werd betrokken ten behoeve van mijn vriend, den schrijver, David Steel. Indien Steel er niet bij geweest was, zou ik u waar schijnlijk hebben overgelaten aan de „goede" zorgen van dokter Walter". „Maar u begreep toch zeker wel..." „Neen, dat deed ik niet. U moet we ten, dat slechts enkele oogenblikken vóórdat ik u zag, uwe zuster mij al de valschheid van karakter van Re ginald Henson had medegedeeld daarom was dan ook mijn eerste ge dachte, dat Henson u vergiftigd had in zijn eigen belang. Maar op weg naar huis vertelde Steel mij natuur lijk het geheele geval". „En hoe heeft u mijn vermomming achterhaald?'?' „Beste jonge dame, ik heb uw ver momming niet doorzien. Die is zoo volkomen meesterlijk zoo gedurfd en origineel van vinding dat zelfs tegen 8 ct. dan maakt hij genoeg winst om de korting op de bekende merken goed te maken, waarvan de argelooze kooper dan natuurlijk de dupe is. Dit stelsel van kortingen op tabaks producten om klanten te lokken heelt echter ook de bona-fide winkeliers noodgedwongen medegesleurd, die, zich niet leenende tot dergelijke min derwaardige praktijken, evenmin ais de bekende fabrikanten, hunne reëele winst zien verdwijnen als gevolg van de toegestane kortingen. Het systeem heeft intusschen een dergelijke uitbreiding gekregen, dat de fUReste gevolgen zich op bedenkelijke wijze doen gevoelen. De bedrijfsuit- komsten voor de sigarenhandelaars zijn dan ook zoo slecht geworden, dat men gerust van een ernstige crisis onder deze middenstanders spreken mag. Om dit kwaad te keeren worden thans pogingen in het werk gesteld om de regeering te bewegen maatregelen in bet leven te roepen, die in de toe komst moeten voorkomen, dat tabaks artikelen beneden den otficieelen ban- derollenprijs worden verkocht. Tevens zouden betere controle-maat regelen moeten worden getroffen ten aanzien van rechtstreeksche levering van fabrikanten en grossiers aan par ticulieren, waarvoor volgens de huidige wet dubbele accijns moet worden betaald, doch waaraan nage noeg niemand zich houdt, of wei zou deze levering wettelijk verboden moeten worden, wanneer geen afdoen de contióle-maatregelen mogelijk zijn. Aangezien zoowel de winkeliers ais de tabaksfabrikanten van den bestaan- den mistoestand te lijden hebben en 't grootste belang hebben bij de sanee ring van den tabakshandei in het klein het aantal bij deze kwestie bttrok- kenen is zeer groot vertrouwen de initiatiefnemers dezer actie, dat ook de regeeiing voordeze aangelegenheid te winnen zal zijn en paal en perk zal Henson het niet geraden zou hebben ook al waart ge niet dood geweest voor hem. Maar ik giste het onmid dellijk, toen ik u hoorde verklaren, dat gij handelde uit belangstelling voor onzen vriend. Ik heb altijd van die ingevingen gehad op sommige ge wichtige oogenblikken in mijn dok tersloopbaan, waardoor ik ineens een situatie begreep. Toen gij vertelde, dat een telegram u van de komst van Henson op de hoogte had gesteld, was ik zeker van mijn zaak." „U veronderstelde zeker, dat mijn zuster Enid mij dat gezonden had?" „Dat was duidelijk. Even duidelijk als het was, dat Henson Frank Litti- mer mee hierheen zou brengen." „Ja, dat deed hij! Het was Frank's taak om de schilderij te stelen. Maar ik duwde hem een revolver onder den neus en sloot hem op in een der slaapkamers. Ik moest mij geweldig inspannen en al mijn goede voorne mens hardnekkig tegen mezelf verde digen, om me tegenover den armen j jongen niet te verraden." „Wreed van u, was het niet?" „Dat geef ik toe. Maar ik moest zorgen, dat Reginald Henson zich zooveel mogelijk bloot gaf. Wanneer het oogenblik zal komen om Reginald Henson van zijn pretenties terug te houden en hem uit de familie te ver wijderen, hoe meer bewijzen wij dan kunnen aanvoeren, hoe beter! Maar Frank is niet slecht, hij is slechts zwak en geheel in de macht van dien schurk. Als we die banden slechts kunnen verbreken, zal Frank j een krachtige hulp worden aan onze zij de." willen stellen aan het geknoei met prijzen, waaraan zij zelf door de ban- deroileering een officieel cachet heeft gegeven. Q. C. Nederland en België. De Tijd wijst er op, dat met de verklaring der Belgische regeering dat zij .in beginsel" bereid is mede te gaan met het voorstel der Neder- landsche regeering om alie sedert de hervatting van de onderhandelingen gewisselde stukken te publiceeren.de toestemming daartoe practisch toch uitblijft. Wat is de Brusselsche toeleg? De Belgische regeering wil ingaan op het Nederlandsche voorstel tot publicatie, mits België daarbij het laatste woord krijgt. Minister Hymans durft het Belgisch memorandum en de Nederlandsche antwoord-nota niet zonder commentaar aan de openbare meening voorleggen. Omdat daaruit te duidelijk zou blijken aan welke zijde het recht staat. Daarom wil T RB „Dat meen ik ook. Maar hoe kon die Rembrandt nu tóch gestolen wor den? Die van Littimer, bedoel ik?" „Daar had Henson een medeplich tige bij", legde Chris uit. „Het moest gebeuren vóór gij aankwaamt. En er was geen betere gelegenheid voor dan de avond. Ik begreep er x-eeds iets van, toen Henson op een gegeven mo ment van mij wist te vernemen, dat ik gaarne na het diner op het terars vertoefde. Nu wilde het gelukkige toeval, dat ik Henson met zijn mede plichtige dien middag samen aantrof ergens in het park en ik wist Regi nald Henson te dwingen, dat hij me aan den kerel voorstelde: hij kon daar eenvoudig niet buiten". „Waaruit ik dus de conclusie kan trekken, dat u hem gemakkelijk zoudt herkennen?" „Ja, op het eerste gezicht. Maar nu zal ik u nog meer van de komedie laten zien. Het was dan reeds vrij Iaat toen ik mij nog op het terras be vond, toen ik op eenigen afstand be neden ergens op de klippen de stem van Reginald Henson om hulp hoorde roepen. Hij beweerde dat hij naar be neden gegleden was en niet meer in staat was, naar boven te komen. Met behulp van een touw, dat toevallig bij de hand lag, redde ik het leven van onzen dierbaren vriend. Maar ik heb zoo straks van een der tuinlieden vernomen, dat de heer Henson dat touw daar zelf moet hebben neerge legd een aardige attentie, dat zult u met me eens zijn". „Inderdaad!" gaf Bell droogjes toe. „Maar ik zie niet in, waarom. „Daartoe kom ik nu: Begrijpt u ouw r pep half ons troen pep half ons pep ha If ons pep half ons België de Nederlandsche nota tegelijk met de publicatie ontkrachten. Moet Nederland zich dit laten aan leunen Wanneer Brussel met de toestem ming tot publicatie wacht tot een nieuwe Belgische uiteenzetting is ge fabriceerd, zal den Haag dan geen tegenmaatregelen moeten treffen om misleiding te voorkomen Door öf het tijdstip der publicatie uit te stellen totdat het Nederlandsche antwoord op de nieuwe Belgische versie klaar is, niet, dat wanneer er iets mocht ge beuren, waardoor de poging werd verijdeld, Henson daardoor had kun nen bewijzen, dat hij niet bij het huis geweest kon zijn? Maar ik zelf zag zijn medeplichtige tegen de klippen opklauteren en op zijn weg naar het huis passeerde hij me rakelings. Re ginald had dit feit en deze mogelijk heid over het hoofd gezien door de overmatige zorg voor eigen veiligheid en alibi. Toen ik mijn galante red ding volbracht had, hoorde ik het krassen van een uil. En nu moet u weten, dat er in heel de omgeving hier geen uil te bekennen is! Ik veronderstelde dus dat het een afgesproken teeken was, van succes natuurlijk, want Henson deed geen moeite om zich van mijn gezelschap te ontdoen onder een of ander voor wendsel, waarmee hij anders nog al weg weet. Toen ik mij ging vergewis sen, was het gebeurd: de ets was ge stolen met lijst en al. In de eerste oogenblikken was ik vreeselijk te leurgesteld, maar hoe langer ik er over nadacht, hoe zekerder ik was, dat het alles tot een goed einde ko men moest!" „Maar ge hadt toch alarm kunnen maken en den dief kunnen laten ach terhalen, die „Die natuurlijk door Reginald ver dedigd zou zijn geworden als zijn vriend, de eerwaarde predikant niet in staat tot zulk een daadMaar laat ik u meedeelen, mijnheer Bell, dat ik èn den dief, èn de verloren Rembrandt-ets onder bereik heb. Nog voor deze dag om is, zal ik dit bewij zen. En, daar hoor ik de bel voor het óf door spoedig materiaal le verschaf fen tot onverwijlde rechtzetting in de binnen- en buitenlandsche pers van eventueele onjuistheden uit Belgi schen koker Correct moet Nederland blijven natuurlijk. Maar óók waakzaam en voortvarend! Dat is nationaal en niet onchristelijk. Drie, vier fietsers naast elkaar, Geeft belemmering en gevaar. ontbijt". Het was heel natuurlijk dat de drie samenzweerders, Lord Littimer, Bell en Chris Lee, de pseudo-Amerikaan- sche secretaresse, na het ontbijt in de buurt der schilderijen-galerij wan delden. Henson stak zijn hoofd buiten de deur van zijn slaapkamer. Een oogen blik later verscheen hij, glimlachend en frisch geschoren, terwijl nog slechts een smal verband om zijn hals het door den bloedhond daar veroor zaakte lidteeken vex-borg. Toen keek hij onrustig van Littimer naar den dokter en van den dokter naar Litti mer. Blijkbaar was hij niet erg op z'n gemak. „Ge kent Beil", zeide de laatste achteloos. „Feit is, dat er een gewel dige vergissing heeft plaats gehad". Bell bood Henson hartelijk de hand. Het kostte hem een groote overwin ning op zichzelf, maar de sluwe schurk moest met zijn eigen wapens worden bevochten. Henson schudde zijn groote hoofd met de uitdrukking van een man die zich zooiets kan in denken, vol vergevensgezindheid. Hij trachtte tevergeefs in Bell's oogen te lezen, want er lag voortdurend een bijna jongensachtige, gestadige glim lach op het gelaat van den dokter. „Dat doet me inderdaad genoegen" sprak hij zalvend. „Dat doet me ge noegen, veel genoegen!" (Wordt vervolgd). t De Echo van het Zuiden, Waalwybscbe en Laagstraatscbe Courant* *M „DB BOHO VAN HBT ZVIDBN". MAATSCHAPP/VAN VERZEKERING OP HET LEVEN i NIEMEIJERs A

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1