Belastingfactor vastgesteld volgens voorstel van B. en W. No. 44. Zaterdag 1 Juni '29. 52e Jrg. VIERDE BLAD. Gisteravond kwam de raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Edelachtb. Heer E. Moonen. Afwezig de heer H. Donkers. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken a. Goedgekeurde raadsbesluiten tot 1. verkoop van bouwgrond aan A. M. de Brouwer, J. van Steen, A. A. de Kort en G. J. van Heesch 2. onderhandsche verhuring van woningen aan H. J. Klerks, C. Thijssen en A. Froklage; 3. het aangaan van een rekening- courant—overeenkomst met de Gel- dersche Credietvereeniging b. Dankbetuiging van P. G. van Vliet voor zijn aanstelling in vast dienstverband ais Directeur der Ge meentelijke Licht- en Waterleiding bedrijven c. Verslag der Commissie tot Wering van schoolverzuim over '28 d. Verslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat over 1928; e. Verslagen der gemeentelijke Licht en Waterleidingbedrijven over '28; (Eenige cijfers aan deze laatste verslagen ontleend vindt men elders in dit nummer. Red.) Al deze stukken worden zonder opmerking voor kennisgeving aange nomen. 2. Aanbieding van het verslag der Volkshuisvesting over 1928. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter zegt dat nog is inge komen een schrijven van het Dep. Langstraat der Maatschappij tot Nut van het Alg. Naar aanleiding van het verzoek in de vorige vergadering behandeld om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van schrijfmachines ais leermiddelen voor hun Nuts U. L. 0.- school. De raad heeft hierop afwijzend beschikt en van deze beslissing is het schoolbestuur in beroep gegaan bij Ged Staten. Vooruitloopend op de beslissing van Ged. Staten verzoekt het schoolbestuur thans om de gevraagde f500.— toch te geven en wanneer Ged Staten af wijzend beschikken dit bedrag als een renteloos voorschot te beschouwen, terug te betalen in 5 jaarlijksche ter- mijnen van f 100 B. en W, meenen op de beslissing van Ged. Staten niet te moeten vooruit- loopen en stellen voor af te wachten of de gemeente al dan niet verplicht is die gelden beschikbaar te stellen. De raad gaat hiermede zonder ver dere opmerkingen accoord. 3. Voorstel tot tusschentijdsche beëindiging der pachtovereenkomst met J. Werther betreffende weiland langs de Haven. De Voorzitter iicht toe dat de gemeente bij het uitbaggeren der haven een stuk land noodig heeft om er de bagger op te storten. De heer Werther is wel genegen zijn pachtovereenkomst met de ge meente tusschentijds te beeindigen tegen een vergoeding van f150. Waar hij da? perceel ook duur ge pacht heeft, achten B. en W. deze vergoeding niet te veel enadviseeren dit voorstel aan te nemen. In het vervolg zal zoodanig verpacht worden dat de gemeente er bij het baggeren de beschikkidg over heeft. Wordt m a, s. aangenomen. Vaststelling belastingfactor. 4. Voorstel tot vaststelling van den faclor voor de G I.B. voor het belas tingjaar 1929—30. Voorzitter. Na ontvangst der voor stellen van de heeren v. d. Waerden en v. Driel lub ik mij de vraag ge steld of ik aan die voorstellen den voorrang moest geven boven punt 4 dezer agenda. Ik heb toen overwogen dat in de raadsvergadering van 3 Mei, na een breedvoerig betoog, waarbij alle leden van den raad de gelegenheid hebben gehad hun standpunt te bepalen en waarbij zij even goed als tie heeren v. d, Waerden en v. Drtel ook prin cipieel hun standpunt hebben over wogen, het voorstel dezer heeren met groote meerderheid is verworpen. Dat deze heeren, niettegenstaande deze beslissing van den raad, toch opnieuw met hun voorstel komen, doet vermoeden dat zij willen specu- leeren op eigenschappen der raads leden die hun zeer zouden ontsieren. Het wordt dunkt mij tijd dat aan dergelijk optreden als de heer v. d. Waerden nu reeds voor de tweede maal toepast, alsook aan dat van den heer v. Driel een einde wordt ge maakt en de raad afdoende zal doen blijken dat men zich te zeer respec teert om te treden in voorstellen die een eenmaal genomen besluit direct weer gaan teniet doen. Zooiets is desorganiseerend, het zet ons gemeen- tebeheer op losse schroeven en is den raad onwaardig. Vooral die heeren, die in de vorige vergadering geheel of gedeeltelijk met deze voorstellen konden meegaan, hebben thans een prachtige gelegenheid te toonen dat zij het optreden van deze heeren ten strengste afkeuren, omdat de beslis singen van den raad moeten worden geëerbiedigd. Ik stel daarom voor thans over te gaan tot behandeling van punt 4 dér agenda Diegenen die vóór ons voor stel zuilen stemmen zullen dan na tuurlijk ook de consequentie hebben te aanvaarden dat met de aanneming daarvan de voorstellen der heeren v. d. Waerden en v. Driel practisch van de baan zijn formeel zullen ze echter na afhandeling der agenda nog aan de orde komen. Het voorstel om eerst punt 4 der agenda te behandelen wordt hierna met 9 tegen 3 stemmen aangenomen. Alleen de heeren Rox, v. d. Waerden en van Driel stemden tegen. Voorzitter. Heeft iemand omtrent punt 4 nog iets in het midden te brengen v. d. Waerden. Ik wil niet ontken nen dat ik met een zeker ongeduld de agenda van deze vergadering heb tegemoet gezien, vooral de Mem. v. Toei. van B. en W. op punt 4. Ik had gedacht dat B. en W. zich op een breeder standpunt zouden. Voorzitter Mag ik U even opmer ken dat U moet zorgen met Uw be- toog te blij een bij dit agendapunt en dus binnen het kader van de bestaande beiastingverordenirg. v. d. Waerden. Ik mag toch mijn stem wel motiveeren en kan dat niet anders dan op deze wijze. Voorzitter. We zullen zien. v. d Waerden Na de laatste ver gadering is door een alleszins be voegd persoon over deze belasting kwestie geschreven en dacht ik dat B. en W. hun meening in deze ge- wijzigd Voorzitter. Als U in die richting verder gaat, moet ik U het woord ontnemen. U moet binnen het kader der bestaande verordening blijven. v. d. Waerden. Niettegenstaande dit betoog van zoo'n bevoegd persoon komen B, en W. met een nuchtere opsomming van cijfers. Geen schijn of schaduw van een meegaan met den tijd waarin we levenaan de democratische beginselen wordt geen aandacht Voorzitter. U gaat er de heele be lastingkwestie weer bijhalen, dat is nu niet aan de orde. Dat kunt U straks doen ais Uw voorstel aan de orde komt. Ik kan U niet langer meer het woord verleenen om uw specu latief betoog v, d. Waerden. Ik speculeer nergens opik mag toch mijn stem wel mo tiveeren. Voorzitter. U gaat verder, U bent weer aan het betoogen dat een andere verordening beter zou zijn en ik heb U vooruit gezegd dat U binnen het kader der bestaande verordening moest blijven bij dit punt. Is er nog iemand anders die hier over het woord verlangt v. Driel, Het heeft mij eenigszins pijnlijk getroffen dat mijn voorstel Voorzitter. Dat is op hetoogenblik niet aan de orde. Het gaat nu over het voorstel van B. en W. omtrent vaststelling belastingfactor. Verlangt nog iemand het woord Waar niemand meer het woord ver langt, brengt de Voorzitter het voor stel van B. en W. in omvraag, om den belastingfactor voor de G.I.B. voor het belastingjaar 1929—30 te brengen op 3.1. Dit voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren v. d. Waerden en v. Driel. 5. Voorstel tot vaststelling eener verordening ex. art. 178 der Gemeen tewet. Met algemeene stemmen aangeno men. 6 Voorstel tot wijziging der politie verordening betreffende een rookver bod in autobussen. Met algemeene stemmen aangeno men. 7. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor een rioleering in het Kerkpad en 100 M1 straat. Voorzitter. Wij moesten nog overleg plegen met den heer v. Loon inzake de aan het Kerkpad gelegen terreinen. Hij wilde echter niet op onze voor stellen ingaan die door de andere eigenaars wel acceptabel zijn be vonden. Het beste zal nu zijn, dat we ge woon met onze plannen doorgaan tot aan het land van v. Loon en dan de onteigening zullen toepassen, indien hij tenminste niet eerder zal inzien, dat hij beter onze zeer billijke voor stellen kan accepteeren. De kosten van deze 100 M. straat- aanleg met riooleerig van geheels het Kerkpad zijn begroot op f 9777,—. Met algemeene stemmen staat de raad dit crediet toe. 8. Mededeejingen. Voorzitter. Zooals de heeren weten is er voor het raadhuis een commissie benoemd.tot onderzoek van de inge komen teekeningen. Zooals U even eens reeds bekend is, heeft desamen- stelling dezer commissie het ongenoe gen opgewekt van sommige architecten omdat een der leden geen architect en dus hiet tot oordeelen bevoegd zou zijn. De beide andere leden vragen nu om den heer v. d. Valk uit Tilburg als derde lid aan de com missie toe te voegen. De raad gaat hiermee m. a st. accoord. Voorzitter. Dan zijn er nog twee aanvragen om bouwterrein in de Mr. van Coothstraat ingekomen De heer de Kort-Klijberg heeft reeds 13 Meter gekocht, doch zou er graag nog '/a Meter bij hebben om zoo doende voldoende weg naast het huis te hebben om er een autogarage te bouwen. Van den heer L. Vermeer is een aanvraag om 11 Meter bouwterrein aldaar ingekomen. Volgens den gemeente-bouwkundige ligt er nog 21.45 M.Wanneer dus aan Vermeer 11 M. en aan de Kort- Küjberg 045 M. wordt toegewezen blijft er nog 10 M. over. Aldus word besloten. Voorzitter. Thans komt aan de orde het voorstel van den heer van der Waerden (zie brief v. d. Waerden in ons vorig nummer Red Wordt dit voorstel gesteund? Alleen de heer Rox wil het voorstel steunen, zoodat het wegens onvol doenden steun niet in behandeling kan komen. Het voorstel van Driel (zie vorig nummer Red.) komt hierna aan de orde. Voorzitter. Ik wil de raadsleden eerst de vraag stellen of zij wenschen dat over dit voorstel het debat wordt geopend zulks volgens het reglement van orde. In omvraag gebracht verklaren alleen de heeren Rox, v. d. Waerden, Pullens en v. Driel zich vóór het openen van debat, zoodat het voorstel v. Driel hierdoor niet verder in behandeling kwam. De raad ging hierna over in ge heime zitting, waarin de Voorzitter nogenkele mededeelingen had te doen. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. PLECHTIGE INSTALLATIE van den ZeerEerw. heer Hasselbach, als Pastoor der St. Antonius"parochie. Onder groote belangstelling werd gisterenavond de ZeerEerw. heer Has selbach geïnstalleerd als pastoor der St. Antonius-parochie. Toen de nieuwe pastoor te ongeveer half acht op de grens zijner parochie verscheen, hadden zich aldaar de hee ren Kerkmeestersde Eetw. Zusters met de schoolkinderen, een groote stoet bruidjes en belangstellenden ver zameld om Z.Eerw. te begroeten. De hee'r A. de Graaff, Kerkmeester, sprak tot den nieuwen herder een kort, hartelijk welkomstwoord, daarbij den wensch uitende, dat pastoor Hasselbach onder Gods zegen vele ja'ren in de St. Antonius-parochie moge werkzaam zijn voor 't geestelijk en tijdelijk welzijn der hem toevertrouwden. De auto waarin Z.Eerw. gezeten was met enkele collega's uit den Bosch, werd nu door een groote groep bruid jes omgeven en zoo trok men in op tocht door de vlaggende St. Antonius- st'raat ter kerke. Bij den ingang der kerk werd. de nieuwe pastoor door een bruidje, Ma- rietje Dekkers, namens de bewaar- schoolkleute'rs begroet, met een aardig versje. Namens de kinderen van de Meis jesschool zeide Riza Smolders het vol gende gedichtje op: De Echo van het Zuiden Gemeenteraad van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9