Bij Examens en Openbaar Optreden Ill EiüiiMÉnisffls lias Send i uil een Volontair Schoenfabrikant zoekt EEN HUISGEZIN blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnbardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. god woonde". „Geen die hier bij het vallen van den avond mijmerend neergezeten te gen den heuvelrand, niet voelt wat de dichter zingt: „De eenzaamheid vloeide om z'n ziel; 't was hem als zuchtte er een. Toen was de stilte, als deed het ven 't gebed van den avond, als bad alles mee! 2ou de vuurwolf hier wezenlyk dat alles in z'n vraatzuchtigen muil doen verdwijnen? Ik ben er heengesneld, met het snelste vehikel, dat tot m'n beschikking stond. Naarmate de plaats des onheils dichter naderde, werd het mij angstiger te moede. Plots een vuurzee, die verzengend door wouden van prachtig opgaande sparren loeide. En met een snelheid, waarvoor de redders herhaaldelijk op de vlucht moesten slaan. En altijd maar voort kroop het woedende mon ster, achter zich latend een droeve, zwarte ruine van geblakerd geboom te en in den bodem nog een haard van vuur, als om de verwoesting zoo intens mogelijk te maken. Brandweren en honderden boeren en burgers waren van lieverlede aan het reddingswerk komen deelnemen. Want allengs werden ook hoeven en menschen en beesten bedreigd. En de „Gemullehoeken" naderde met rasse schreden. Gelukkig, even voor de „Rosep- Aan de Firma J. VAN WELLv. DOORMALEN, Waalwijk. Mijne Heeren, Heden gaat een zending VLISCO- Japonnen aan U af. Mogen wij er U even op attenteeren, dat dit artikel in confeelie nog NIET OP DE MARKT is geweest en U tot een der EERST EN behoort die het nu verkoopen kunt. Lichtecht, Zonecht. Hoogachtend, W aschecht. VL1SCO-FABRTEKEN hoeve" op slechts een drietal K.M. afstand van de „Gemullehoeken", wist vereende kracht het monster te keeren. En hebben we den lijdenskelk alzoo niet tot den bodem toe behoe ven te ledigen. Maar de aanblik was troosteloos. Zoo ver het oog reikte, tot Balsvoort en de Logt, één wijde, verkoolde boschvlakte! Een men- schenleven is noodig om dat alles te rug te winnen. En dat alles, door een ik weet niet, misschien welk futiele oorzaak, een achteloos weggeworpen lucifer of sigaret, een vonkje van een pijp. Maar ook is mogelijk door jeugd- roekeloosheid of zelfs misdadigheid. In dit verband is zeker interessant en leerzaam hetgeen de Ned. Heide maatschappij juist dezer dagen ter zake van den omvang der boschbran- den in het „Handelsblad" publiceer de. Aldus: „De boschbranden nemen op het oogenblik een omvang aan, als wel haast onbekend is in ons land. Wij zijn nu eind Mei en reeds zijn er hon derden hectaren bosch vernield. Volgens opgave der Ned. Heide Mij. verbrandde er in 1924 pl.m. 20 H.A., in 1925 bijna 290 H.A., in 1926 pl.m. 75 H.A. en in 1927 pl.m. 67 H.A. Be rucht waren de jaren 1921 en 1922, in elk waarvan voor een waarde van 300.000 bosch een prooi der vlam men werd. In het afgeloopen jaar werden door vuur verwoest: 221 H.A. dennenbosch; 76 H.A. hakhout; 1635 H.A. heide met opslag; 717 H.A. heide en 14 H.A. ruigte in duinen en schen. De waarde hiervan bedroeg 76.000, ongeacht het verlies aan na tuurschoon. Beklemmende cijfers, maar ze ha len op geen stukken na bij die van de laatste dagen. En daarom, laten wij naast het schoone dichterwoord nog plaatsen het rijm van de Ned. Heide Mij., dat ons toch ook duidelijk op onzen plicht wijst: Wandelaar pas op! Een lucifer heeft wel een kop Maar kan niet denken. Doch gij, die u in 't bosch vermeit, Wil in zijn plaats in drogen tijd Aan boschbrand uwe aandacht schenken. Een vlucht van Moskou naar New— York. Op 15 Augustus a.s. zal een vlucht van Moskou naar New York worden ondernomen, De vlucht zal veertig dagen duren en worden gedaan door de vliegers Chestakov en üolotov met het vliegtuig „Sawjet-land" Na de Parijsche Poststaking De nachtploegen en de ochtend ploegen hebben zich gisteren weer normaal aangemeld en daarbij ook velen van de 191 geschorsten. Deze laatsten zijn echter niet toegelaten. De ministerraad heeft zich reeds bezig gehouden met de straffen, want dat deze staking een ernstige sanctie eischt wordt algemeen erkend. In het onderhoud van de niet com munistische syndicaatsbesturen heeft onderstaatssecretaris Martin uitdruk kelijk geweigerd te beloven, dat er niet gestraft zou worden, en verklaard dat de sancties de zaak van het gouvernement zijn. Enkele postbeamb ten die gearresteerd zijn, zijn in arrest gehouden en zuilen vervolgd worden, nog ongeacht de disciplinaire straffen die zij oploopen. De communisten hebben den schijn trachten te redden door het instellen van groepsleiders, die in den dienst zelf een nieuwe, en naar zij hopen ditmaal algemeene staking, voorberei den. Zulks is er niet naar, om de regeering mild te stemmen. Een der eerste gevolgen van de staking is geweest, dat opnieuw de pers opkomt tegen 't syndicaatsrecht van beambten in de openbare diensten welk recht niet in de wel ligt doch in de laatste jaren vrijwel door de regeering erkend werd, ofschoon zij geen stakingsrecht erkent. Zelfs bladen van links komen tegen de macht, die men aan de syndicaten in de pubiieke diensten laat, op. Op grond van een gisteren door 't kabinet genomen besluit zullen de 12 voornaamste organisators van de staking der brievenbestellers worden ontslagen, terwijl er 30 voor een tijd van 3 maanden worden geschorst. Auto.ongeluk. Op den weg onder Nederasselt, een paar uren gaans van Nijmegen, is een auto uit Den Haag in groote vaart tegen een ijzeren paal gereden. De botsing was zoo hevig, dat een der twee inzittenden door het raam uit den wagen werd geslingerd. De man kreeg een ernstige schedelfractuur. De bestuurder kwam vrijwel met den schrik vrij. Spoedig was geneeskun dige hulp bij de hand. De auto werd zwaar beschadigd. Belangrijke Inbraak. in der. groothandel in textiel- en zijden goederen van Fritz Grimm in de Seydelstrasse is vannacht ingebro ken, waarbij den daders, volgens een voorloopige schattir g zijden stoffen ter waarde van 80.000 mark in handen is gevallen. Rood schrikbewind. Onder dit opschrift heeft L S(peet) in de „N. Haarl. Crt." niet minder dan 25 artikels geschreven om de ellende van het roode schrikbewind te Wee- nen aan te toonen en zich te verde digen tegen den heer M(atthljsen) van het „Volk" (ook befaamd uit de „on juistheden", door hem over ons Zuiden verspreid) die alles van Weenen prachtig vindt. De heer Speet eindigt aldus: „Met een waarlijk onverdeeld ge noegen nemen wij thans voorloopig afscheid van onzen rooden vriend. Voorloopig want, als het ons wenschelljk voorkomt, zullen wij zoo vrij zijn, onze prooi weer aan te grijpen. Maar intusschen hebben wij een lief voorstel: laat een commissie van vuurroode Hollandsche S D.A P.'ers en van echt Hoilandsche katholieken met een neu tralen, hoogstaanden voorzitter aan het hoofd de waarheid omtrent Wee nen ter plaatse eens gaan constateeren en daaromtrent in alle bladen rapport uitbrengen. Dutft onze vriend M. dit onderzoek aan Wij wel." Dagelijksche verkeersongelukken Woensdagmorgen tegen acht uur gebeurde op het rangeerterrein van van Gezelle, j den Maasbuurtspoorweg aan 't station meer eenvoudige Maasbrug te Venlo een ongeluk, dal bos- pl.m. nog goed afliep. Tijdens het rangeeren werd de machinist Linders door een locomotief overreden. Een zijner beenen werd hierbij verwond. Linders is geboortig uit Milsbeek en was gestationneerd te Beringen. Uit Napels wordt gemeld, dat de lavastroom, die tengevolge van de uitbarstingen van de Vesuvius is ontstaan Woensdagavond het gehucht Campitello bereikte. Kort na middernacht bereikte de stroom het waterreservoir van Tezigno dat gedeeltelijk verwoest werd. De inwoners van laatstgenoemde plaats ontruimden in goede orde hun woningen onder leiding der plaatselijke autoriteiten. De bezittingen worden op vracht auto's weggevoerd. De militairen verleenden daarbij hulp. Vele toeristen zijn naar het gebied van de Vesuvius gekomen en bleven gedurende den geheelen nacht het schouwspel gadeslaan. Verwacht wordt, dat de erupties in den loop van heden geheel zullen ophouden' In den afgeloopen nacht brak in het huis van den drogist Gneist te Wanne—Eickel brand uit, die zich snel uitbreidde en waarbij de hevige rookontwikkeling het binnendringen van de woning aanvankelijk onmoge lijk maakte. Toen de brandweer hierin ten slotte slaagde, vond zij de lijken van den drogist en diens beide kin deren van 13 en 16 jaar. Aangenomen wordt, dat de ongelukkigen door den rook zijn bedwelmd en daarna door de vlammen zijn verkoold. Twee dames uit Berlijn werden gisteren te Schierke dooreen 40 jarig man gemolesieerd, die hen van haar handtasscben, waarin zich ook geld bevond, beroofde. Hedenmorgen slaagde de politie er in, den dader op te sporen. Het bleek een metselaar uit Maagdenburg te zijn, Rein gehee- ten, die bij zijn verhoor tevens mede deelde, den dag tevoren in het gebied van den Broeken zijn 10—jarig zoontje te hebben doodgeschoten. Als reden voor den moord gaf hij aan, dat hij hem „van den hem beheerschenden hartstocht" had willen bevrijden. De rechtbank te Berlijn heeft twee 18 jarige meisjes, die in Neu- kolln, den 28-jarigen arbeider Bris- mann met 20 messteken en het toe dienen van schoppen zware verwon dingen hebben toegebracht, tot drie en negen maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Een be slissing over de vraag, of den meisjes ten aanzien van het ondergaan der straf een proeftijd zal worden toege staan, werd uitgesteld. De rechtbank zag ervan af, de veroordeelden ineen opvoedingsgesticht te doen plaatsen. Volgens een schatting van het nationaal bureau voor economisch onderzoek zijn in de Vereen. Staten in 1927 rond 1.500.000 000 dollar voor reclamedoeleinden uitgegeven. Hiervan werd ongeveer 690.000.000 dollar aan advertenties in de dagblad pers en 210 000.000 dollar aan adver tenties in periodieken besteed. De kosten der straatreclame werden op 75.000 000 dollar geschat. Voor reclame per radio zijn daarentegen slechis 7.000.000 dollar besteed Voor allerlei andere wijzen van reclame werd voorts nog 500.000.000 dollar uitgegeven. Te Spilimbergo in Triuli vond Dinsdagavond in een militaire munitie opslagplaats een hevige ontploffing plaats. Het gelukte niet aan alle arbeiders zich te redden. 12 arbeldess werden gedood en 11 arbeiders ernstig gewond. In een derde klas kompartement van den trein die uit Parijs te Bou logne aankwam, heeft men een pakje gevonden, dat het lijkje bevatte van een pasgeboren kindje van het man nelijke geslacht. Blijkens de verklaring van een geneesheer heeft het kindje twee dagen geleefd, het is door ver- wurging gedood. Het Is niet bekend wie de dader is Een afgrijselijke ontdekking is door de politie in Noord Zoeioeland gedaan. Vwee inboorlingen beschul digden zij ervan een geheeie reeks roofmoorden op andere inboorlingen gepleegd te hebben. Zij loerden op de zwaden, die van hun werk belast en beladen met hun bezittingen, terug keerden, lokten hen in het bosch en schoten hen dood De lijken werden door hen met een soort hooivork in de bedding van een rivier vastgestoken, waar zij al gauw door de krokodillen werden verslonden, Meer dan twintig zwarten moeten aldus om het leven zijn gekomen. De moorden werden ontdekt, doordat een van de lijken, dat waarschijnlijk niet goed was vast gestoken, boven kwam drijven. Met een zeker leedvermaak publiceeren de kranten van Noorwegen aldus de Msb, waar men de miserie der drooglegging heeft meegemaakt en er r.u gelukkig van af is, de cijfers over de arrestaties wegens dronken schap in Helsingfors, de hoofdstad van Finland. De officieele gegevens vertellen, dat er in het afgeloopen jaar 21.105 per sonen gearresteerd zijn voor dronken schap, waaronder 1000 vrouwen. Dat wil zeggen tien procent van de be volking 1 Dwang is niet het beste opvoe dingsmiddel. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Bed.). Waalwijk 7 juni 1929. Aan de Redactie van De Echo van het Zuiden Waalwijk. Mijnheer de Redacteur. Ik reed deze week door de Putstraat. Parallelweg. St. Antoniussiraat, langs den Watertoren en Meerdijk, naar Sprang. Ik kan U de verzekering geven, dat deze tocht veel inspannen der is dan de tocht dien Uw abonné maakte van Waalwijk naar Weenen, en ik heb er geen eens drie dagen over gedaan, ondanks de geacciden teerdheid van het terrein. Hoogachtend, B. van Zwol, Is een ambtenaar ook een mensch? Dat vroeg ik mij af bij 't lezen van 't raadsverslag der gemeente Eethen in uw nummer van 1.1. Woensdag. De gemeente Eethen een plaats van plm. 2286 inwoners, heeft volgens den burgemeester, zeker tot oordeelen bevoegd, een ambtenaar ter secretarie noodig. De ambtenaar doet uitstekend zijn werk. Deze ambtenaar wordt beloond met f400 of nog geen 8 gulden in de week, terwijl men weet, dat als deze heengaat, men minstens f 1200 zal moeten geven. Meer salaris, als welverdiende be looning, dat stellen B. en W. bun Pappenheimers kennende, niet voor. Maar zij doen een poging om zijn salaris met ongeveer f 1,per week verhoogd te krijgen, om dezen rijk betaalden ambtenaar in de pensioen rechten te kunnen doen deelen, om de jaren in dienst dezer royale ge meente doorgebracht, voor pensioen te laten meetellen. Neen zegt de raad die f50,— per jaar komt er niet bij; ook niet voor dit doel. Een voorstel van f25,—verhooging per jaar of f 0,50 per week kon geen genade vinden. Een voorstel van f 1,verhooging per jaar of 2 cent per week voor dit doel, al evenmin. Lach niet lezer, de zaak is te ernstig. Is de raad van Eethen een werkgever, die den werkman zijn rechtmatig loon toekent. Neen, Ik schaam me den naam te geven, dien dezen Edelachtbaren toe komt. Schande, driewerf schande. En dan spreekt men nog zoo gaarne van die veeleischendc ambtenaren. Waar drijft men goedwillende men schen heen M de R. hartelijk dank voor uwe bekende welwillendheid. Ook een Ambtenaar. KERKNIEUWS. Benoemd. Z. D, Hoogw. Mgr. A. F. Diepen, heeft den WelEerw. heer G. A van Elk, kapelaan te Raamsdonksveer, be noemd tot Rector van het St. Corne- lfusgesticht te Reusel. PROVINCIAAL NIEUWS. Woningbouw. Architect Snljers, Raamsdonksveer, heeft van den heer G. Vrinte alhier opdracht gekregen tot het bouwen van een dubbele villa aan de Mr. van Coothstraat, waarvan binnenkort de onderhandsche aanbesteding zal plaats vinden. Kerkelijk jubileum. Zooals bekend, heidenkt deZ Eerw. heer pastoor Buljs, parochie O. L. Vrouw, 15 Juni den dag waarop hij voor 40 jaar tot priester werd gewijd. Op uitdrukkelijk verlangen van ZijnEerw. zal het feest alleen kerkelijk gevierd worden en wel Zondag 16 juni a.s. Er heeft zich voor eenige maanden reeds een comité gevormd, onder voorzitterschap vanden.;heer P. Broos, waaraan verschillende sub-comité's werden gevoegd. Onder de parochianen werden gel den ingezameld, om Z.Eerw op den feestdag een flink bedrag te kunnen aanbieden voor een fonds waaruit men eens de aanschaffing van een nieuw orgel tn de kerk zal kunnen bekosiigen. Des Zondags wordt er een solem- neele Hoogmis opgedragen, waaronder een otud-parochiaan, n.l. kapelaan Hendriks de feestrede zai houden. Wij komen er nog uitvoerig op terug. Er zijn in de parochie nog meer jubilea. Behalve 't 50 jarig bestaan van de Congregatie en 'i 1272-jarfg bestaan van het Meisjespatronaal, zal op Zondag 23 Juni het jubi'é van de vestiging der Zusters van J. M J. (Manënburg 's-Bosch) worden gevierd. Mgr. Taskin, President van het Semi narie Warmond, de Heeroom van het hoofd der R K Meisjesschool, zal alsdan een pout ficale H. Mis tot dank zegging komen opdragen. De dames zitten voor ditjubiléook niet stil. Onder Mevr. Verwiel heeft zich een comité gevormd, dat op den gedenk- waardigen dag een feestgave zal aan bieden in geld, ter versiering en op schildering der kloosterkapel. looneelclub Vrouwenbond. Dinsdag 8 uur vergadering van de leden (oude en nieuwe) van de Tooneel club van den R. K. Vrouwenbond in de St. Vincentiuszaal. Kindsheidopthcht. Wij herinneren er aan, dat de Kinds- hefdoptocht im de parochie St. Jan, die morgen gehouden wordt en waar van we reeds een en ander schreven, begint om half zes en trekt vanaf de Eerw Zusters, Stationsstraat, Mr. van Coothstraat, Haven, Grootestraat, Hoekeinde. Jubilé. Tot degenen die Zaterdag 15 |uni a.s hun 40-Jarig Priesterfeest her denken behoort o. m. ook de Z Eerw. Heer A. J, Goossen, geboren te Waal wijk, thans Pastoor te Berkel (bij Tilburg H. Harthulde St. Antoniusparochie. Gisteravond brachten groot en klein uit deze parochie een openbare hulde aan het H. Hart. Om half acht was er een plechtig Lof. Na het Lof trok men met een groote stoet van bruid jes, onder geleide der Eerw. Zusters, naar het H. Hartmonument en brach ten de kinderen een mooie bloemen hulde aan den Koning. De ZeerEerw. heer pastoor hield een krachtige toespraak, daarna volgde de openbare toewijding aan het God delijk Hart met een toepasselijk lied. Zolder ingestort. Hedenmorgen ongeveer negen uur is de geheeie zolder in de oude looierij van Tusschenbroek, eigendom van R. van Mil en in huur bij de Gebr. Teurlings, graanhandel alhier, door overbelasting met graan ingestort. Alles kwam naar beneden. De instorting heeft tevens tengevolge gehad, dat de buitenmuren zich hebben ontzet. Gelukkig was tijdens de zware in storting niemand in het pakhuis aanwezig. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 45'/a uur- Gymnastiek voor de aspiranten B G V. Van 5'/z 7'/a Uör voor de leden BG.V. Zaterdag 8 uur, Wlïte Bioscoop, „Houd 'em in de gaten". Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12'/4 Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/a uuf. Witte Bioscoop, „Houd 'em in de gaten". Maandag 7 uur Schietoefening voor 't Gilde Si. Cnspijn en Crispinianus. ADVERTENTIëN. GEVRAAGD: voor ors kantoor te Kaatsheuvel in bezit vau Mulo-diploma en liefst te Kaatsheuvel woon achtig. Aanmelding te Waalwijk ten kantore der Onderneming. De Directeur. in de omgeving van TILBURG met meerdere bekwame STIKSTERS OOk SCHALMSTER om tegen vast loon bij hem in dienst te treden. 42745 Mooie woning disponibel. Brieven onder No. der adv. aan het Bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 10