ATELIER SCHREURS Meest Modern Fotogralisch Atelier- Artistieke Portretfotografie. Industrieele Fotogralie. SPECIALITEIT IN VERGROOTINCEN. ""nieuws in het vorig jaar. De opbrengst der wegenbelasting over Mei j.l. bedroeg 1.394.424.39, die der rywielbelasting 24.455.—. KERKNIEUWS. EUCHARISTISCH CONGRES TE TILBURG. Calderon's Sacramentsspel. Onze stad zal op 29 en 30 Juni het voorrecht genieten, dat zij gastvrijheid mag bieden aan het Derde Diocesane Eucharistisch Congres. Het Bestuur meende, dat aan het program een avond van gewijde kunst niet mocht ontbreken en men besloot Calderon's „Geheimen der Mis" ten tooneele te brengen. Wie eenige ken nis heeft van de werken van den groo- ten Spaanschen meester, zal deze keu ze van harte toejuichen. Het is intus- schen wellicht niet ondienstig, dat de velen, die op de Congresdagen van deze verheven kunst zullen genieten, met een beknopt overzicht in het le ven en de werken van Calderon wor den ingeleid. Pedro Calderon de la Barca werd 17 Januari 1600 in Madrid geboren. Hij stamde uit een aanzienlijke fami lie. Zijn vader bekleedde de verant woordelijke post van onderstaatsse cretaris. Zijn moeder sproot uit een Vlaamsch geslacht. Toen Calderón den leeftijd van 9 jaar had bereikt, kwam hij op een Jesuieten-college. Voor zijn verdere studie begaf hij zich naar de beroemde universiteit van Sa- lamanac, om zich daar aan theologie en philosophic, burgerlijk en kano- niek recht te wijden. Op 19-jarigen leeftijd was hij doctor en had ook reeds als dramatisch dichter naam ge maakt. In zijn vaderstad teruggekeerd, nam hij in het jaar 1622 aan een poë ziewedstrijd ter eere van den H. Isido- rus deel. Hij won niet slechts een prijs, maar oogstte ook den bijzonderen lof van den grooten Spaanschen tooneel- schrijver Lope de Vaga, in wiens va derlijke vriendschap en bescherming hij zich daarna blijvend mocht verheu gen. Van dichterlijken arbeid kwam voorloopig echter weinig, daar Calde ron in militairen dienst trad. Op 30- jarigen leeftijd kon hij zich weer ge heel aan de litteratuur geven. In het jaar 1635 stierf Lope de Vaga en het koninklijke hof zocht een man, die als zijn opvolger tooneelstukken kon schrijven voor de verschillende groote feesten. Aan Calderon viel de hooge eer te beurt voor deze post te worden benoemd. In de voorname po sitie van hofdramaticus kon hij zich nu ongestoord wijden aan zijn dich terlijken arbeid en voor kerken en steden zijn „auto's" schrijven. In 1651 werd Calderon priester. De Spaansche 'Koning wilde hem echter niet missen als zijn tooneelschrijver en benoemde hem na eenigen tijd tot hofkapelaan. Toen Calderon priester werd, was hij op het hoogtepunt van zijn kunste naarschap. Niet slechts het hof maar ook verschillende Spaansche steden wendden zich tot hem als zij feestspe- len noodig hadden. De stad Madrid luisterde 37 jaren lang Sacramentsdag met „Autos Sacramentales" van Cal deron op. De groote kunstenaar stierf op het Pinksterfeest van het jaar 1681. Het programmaboek is verschenen, een programmaboek dat er zijn mag, zoowel om zijn uiterlijk als om' zijn inhoud. De band is verlucht met de pakkende en artistieke teekening van de groote Congresplaat, welke met zulk een succes den eersten stoot gaf aan de bekendmaking van het Con gres. Het portret van den Bisschop van ons Diocees, Mgr. A. F. Diepen, die met zijn herderlijk schrijven in heel het Bisdom een warm enthousi asme heeft gewekt, opent de inhoud. Als eerste artikel een inleidingswoord van den volijverigen Voorzitter van het plaatselijk Bestuur, Pastoor A. v. Dijck, daarna de rondzendbrief van Z.D. Hoogwaardigheid, vervolgens de namen der leden van het illustre Eere comité en het Congresbestuur, de dag- indeeling, volgorde der Processie, een aankondiging van de H. Sacraments tentoonstelling en den Eucharistischen kunstavond en als slot de afdeelings- vergaderingen en de stellingen of con clusies der vele zaakkundige sprekers. Dit programmaboek, dat zooals op den omslag vermeld staat, recht geeft op het bijwonen der slotvergadering, is verkrijgbaar tegen betaling van 25 cent plus portokosten aan het Secre tariaat, Gasthuisstraat 62, Tilburg. RECHTSZAKEN. Eucharistisch Congres te Tilburg op 29 en 30 Juni Naar men ons meldt zijn op de stellingen der Afdeellngsvergaderingen gepubliceerd in de St. Jansklokker van 7 Juni. twee wijzigingen ingediend Het betreft de stellingen van Rector Verhoeckx te Helmond, die zal spreker over .de Echanstische opvoeding der arbeidende jeugd" (jongens) en die van pater Laurijssen, die spreekt over „de Eucharistische opvoeding dei studeerende jeugd". Het Bestuur van den Bosschen Jongensoatronatenbond stelt voor achter punt 4 toe te voegen „en in de jeugdvereenigingen, als patronaten voetbalclubs e.a meermalen door het jaar te houden algemeene H. Communie's. (waarbij de leden zooveel mogelijk gereserveerde plaat sen hebben, voor hen afzonderlijk de H. Comnunie wordt uitgereikt en liturgische liederen gezongen worden.) Qeteekend: Pastoor van der Hagen Deken Meyer. Mgr Dr. Qoossens steit voor Stelling drie worde gelezen Daarom beijveren zich zoowel de besturen als 't doceerende personeel, voor zoover het van hen afhangt, de hinderpalen eaz Stelling vier worde gelezen Op de besturen rust de plicht, dat Eucha ristisch leven door alle gewenschte middelen (schoolmis, retraite, congre gatie, enz.) te bevorderen, terwijl het doceerend personeel, zoowel gezamen lijk als individueel door voorbeeld, onderricht en persoonlijken invloed aan die katholieke opvoeding ten volle moet medewerken. Het mes. L. S., 26 jaar, mandenmaker te Vlijmen, zat op 14 Mei met Marinus Kleijssen in calé Luijben te Vlijmen te borrelen. Kleijssen tracteerde nog eens en tot slot gaf S hem met een mes een steek in den hals. De messentrekker staat ais zeer lastig bekend als hij wat gedronken heeft is 't maar beter uit zijn gezel schap weg te blijven. De veldwachter W. Harks uit Vlij men had op de plaats van 't misdrijf het mes gevonden. De getrcff ne had heel veel bloed verlies gehad. Hij had wel kunnen doodbloeden. Het O M eischte drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak conform den eisch. De drank in den man.... j. v. d. P, 36 jaar, scharenslijper te Kaatsheuvel, stond terecht wegens mishandeling gepleegd op E. de Man aldaar op 6 Mei 19^9 Verdachte kwam in de woning van de Man binnen en was dronken. Er lag daar een kindje ziek en de ver velende dronken bezoeker wilde met alle geweld het zieke wurm een kus geven De vader wilde dat hij met ijn zat jenevergezicht van het kind vandaan zou b!ijven en dat gaf den scharenslijper aanleiding om E de Man met een mes te bewerken. Hij nekwam een diepe steek in den rug Volgens den dokter zouden stellig de longen zijn geraakt geworden in dien de dikke kleeren van den getrof fene hem niet voor dat ergste hadden beschermd. Getuige E. de Man vroeg om een bedrag van f 13 aan schadevergoeding voor verlet en doktersrekening Getuige A. v. d. Waerden had de m shandeling gezien en verhaalde van den toestand daar in huis bij den getroffene en het zieke kind door het schandaal veroorzaakt. Getuige was ten komenden nacht daar in de wo ning gebleven om hulp en troost te bieden. De president nam verdachte over zijn schandelijk gedrag geducht onder handen De eisch van het O. M. luidde tegen verdachte 4 maanden gevangenisstraf Uitspraak van den politierechter 3 maanden gevangenisstraf. Ook de schade van ff 13 moet door verdachte wordpn voldaan SPORT. HEUSDEN. Zaterdag speelden hier Wilhelmina III uit Wijk en Aalburg tegen Noad. De laatste, hoewel uit jonge snuiters bestaande, won met 50. Voetbaluitslagen van Zondag. N.V.B. Internationaal. ZwaluwenRoode Duivels 41. Kampioenschap van Nederland. VelocitasSparta 13. HET ZUIDEN. Promotiecompetitie. Te'rneuzenAlliance 42. De ValkSt.m. Emma 10. WilhelminaVlissingen 50 N.V.B. Overzicht. Om het landskampioenschap. Velocitas en Sparta hebben zich Zondag nog eens met elkaar gemeten, Ze hebben wel niets meer in de melk te brokkelen, maar er is toch vinnig gespeeld. De andere Rotterdammers wilden de Velocitasmenschen ook nog eens „jassen". De Spartanen wilden natuurlijk laten zien dat Feijenoord wel, maar zij niet in de toegestoken mouwen konden „piepen". Makkelijk is het echter niet gegaan. Intusschen is e'r weer bewezen dat a.s. Zondag Philips wel terdege op mag passen, anders kon zij haar kans op het kam pioenschap wel eens tot 60 pCt. gere duceerd zien. P.S.V. 7 5 0 2 10 22-10 1.42 Go-Ahead 7 4 0 3 8 17-10 1.14 Feijenoord 8 4 0 4 8 14-11 1. Sparta 7 3 1 3 7 8-8 1.— Velocitas 7 1 1 5 3 4-26 0.42 Promotiewedstrijden. Het Zuiden. Zou Wilhelmina behouden blijven? De kansen voor de kanaries stijgen aanzienlijk. Gisteren hebben de kana ries de Zeeuwen met 50 geslagen. Voorwaar geen kleinigheid. Daarbij komt nog, dat De Valk Staatsmijn Emma een duw in den rug gaf. De Roofvogels blijken nu Wilhelmina's gevaarlijkste concurrenten te zijn. We zouden nu aan het berekenen kunnen. Als dit gebeurde en dat gebeurde. Maa'r we zullen afwachten. A.s. Zon dag is het pleit beslecht; theoretisch of practisch, een van twee. Voetbal speelt raar met het geluk! Wilhelmina 4 3 1 0 7 124 1.75 De Valk 4 2 1 1 5 4—7 1.25 St.m. Emma 5 3 0 2 6 179 1.20 Vlissingen 5 0 0 5 0 8--21 0. DUIVENSPORT. KAATSHEUVEL. „De Combinatie", gevestigd bij den heer J. van Dun, hield Zondag een wedvlucht vanuit Chateauroux in Frankrijk. 597 K.M. Uitslag: 1, 5 M. Damen; 2 J. Opperman; 3, 22 A. Emmers; 4 P. de Nijs; 6L J. Cou- wenberg; 7, 25 J. Emmers; 8 C. de Bondt; 9, 21 A. v. d. Ven; 10, 12 P. Kemmeren; 11, 13, 15 M. Soeterboek; 14, 18 J. v. Riel; 16, 24 B. Kemmeren; 17, 19 Fr. v. d. Assem; 20 P. v. Esch; 23 L. Mosselveld. Duivensport. CAPELLE. Zondag j.l hield de postduivenver eenigir.g" de Luchtvaart" alhier ge combineerd met de postduivenveree niging „de Getrouwe Duif" uit Kaats heuvel een wedvlucht vanuit Chateau roux met den volgenden uitslag: A Schaafstra 1. G Vos 2 11, W v d Velden 3-5-15-19. A v Moer gestel 4, P v d Velden 6 10, A Zwart 7 13, H v Kampen 8 H Net ten 9 P N'euwenhuizen 12 Chr van Heeswijk 14. H DdÉNrs 16 A Ver steeg 17, PijnenbtfflfcS en P Snap haan 20 NIEUWKUIIK gaat weer feestvieren Ditmaal geldt het feest een festival van onze harmonie „de Eendracht". Het zal worden gevierd door het doen piaats hebben van muziekfeesten en diverse vermakelijkheden van een ker- tnesse d'été op 29 en 30 Juni a s. Alles spant weer samen om deze dagen tot onvergetelijke te maken, om allen te laten genieten van gepaste vroolijkheid en de kunst der muziek op te voeren en de belangstelling daarvoor levendig te houden. Thans is men reeds zoover gevor derd, dat eerstdaags het off icieele pro gram zal kunnen verschijnen. In den namiddag van Zaterdag 29 juni zuilen de feesten worden ge opend. De op dien dag deelnemende ver- eenigingen zullen om 3 uur worden ontvangen in het clublokaal der har- monie café A. Merkx. Na aanbieding van den eerewijn zal men gezamenlijk naar het feestterrein marcheeren. De zang- en muziekgezelschappen rullen hier concerteeren. Op dezen dag zal in den namiddag ook een concert worden gegeven op het feestterrein door de alom bekende Kort. Muziekvereniging Goulmy er. Baar uit 's Bosch. Vooral voor mu ziekliefhebbers zal dit een dag van groot genot geworden. Den tweeden dag op Zondag 30 Juni zullen ook wederom verschillen de vooraanstaande zang- en muziek gezelschappen deelnemen. Op dezen dag zal door de deelne mende vereenigingen ook een muzi kale optocht worden gehouden door 't dorp en in den namiddag worden geconcerteerd op 't terrein. Ook op het terrein zullen verschil lende vermakelijkheden van den meest uiteenloopendenaard zooals danstent, zweefmolen, schommel, werp- en schiettenten, gebak- en galanteriekra men. 'n groot kermesse d'Eté vormen. Nieuwkulk zal een mooi feest vieren en zal allen gaarne hare gastvrij heid verleenen. De ZeerEerw. heer Pastoor Fren- cken, rustend pastoor in het St. Ger- trudesgcsticht alhier vierde Zondag j.l. in intimiteit van het klooster zijn veertigjarig priesterjubileum. Op uit drukkelijk verlangen van Z Eerw. ge schiedde dit zonder eenig uiterlijk vertoon. In de stille klooster—kapel wed des morgens door den jubilaris een H. Mis van dankzegging opge- Vuchterstraat 52, - OEN BOSCH. - Telefoon 614. DORDRECHT Vreeseplein. dragen. Het meisjeskoor zong ter dezer gelegerheid een plechtige meer stemmige Mis. Door de Zusters en verdere klooster—bewoners was de kapel passelijk versierd. Van vele zijden mocht de jubilaris blijken van belargstelling ontvangen. Door de liederfafel en harmonie wer den in den namiddag serenades ge bracht. Namens jubilaris en familie werd door den WelEerw. Heer Kape laan alhier deze vereenigingen een woord van dank gebracht. CAPELLE. Bij de j 1. Vrijdagavond door het kerkbestuur der Ned. Herv. gem. alhier gehouden aanbesteding van het binnenverfwerk te dezer plaalse is dit werk opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer de Groot voor de som van f 1325. De heer Q Bax, ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, heeft op 17 dezer te 's Gravenhage met gunstig gevoJg het Candilaa s—examen voor gemeentesecretaiis afgelegd. Geslaagde en familie van harte ge luk gewenscht. WASPIK. A.s. Zaterdag, Zondag en Maandag zal het circus Roberti in deze gemeente eenige voorsieliingen geven. Het dochtertje van J. d. W. had het ongeluk een speld in te slikken. Overbrenging naar het St. Ignatius Zi ker.huis te Breda werd noodig geoordeeld. RAAMSDONKSVEER Op de papier fabriek „de Maasmond" is dezer dagen een ernstig ongeluk voorgevallen, üe arbeider A. v d. K uit Pos straa'je alhier, geraakte met een arm tusschen een wals, waardoor hem twee vingers werden afgekoeld, terwijl de arm op verschillende plaatsen brak. Ook aan het hoofd werd de ongelukkige nog ernstig gekwetst. Na door dr. Lips verbonden te zijn, is hij per auto naar het R. K. Ziekenhuis gebracht. Zondag. 16 Juni j.l is fn het café van J. Kamp, aan de Keizeisdijk een vergadering gehouden van de Besturen der Postduivenverenigingen Raamsdonksveer, Raamsdonk en Geer. truidenberg. Besloten werd op 4 Aug. as. door de leden dezer vereenigingen een wedvlucht te houden mtt post duiven naar Vilvoorde. Op dien dag zal een verloilng plaats hebben, prachtige prijzen worden beschikbaar gesteld. De opbrengst hiervan komt ten bate der Vereeniging tot bestrijding van tuberculose. De heer A. J. de Bont, is be noemd tot lid van den Raad dezer gemeente, ter vervulling van de plaats opengevallen door het overlijden van den heer E C de Wit Door Z D. H. den Bisschop van 'sHertogerbosch is benoemd tot Kerk meester in de Parochie „Si Bavo" de heer G C de Bont. Op de Hondententoonsteliing te Bussum, gehouden Zondag j.l. be haalde de heer Th Heere, met een lersche Setter in twee klassen ook twee lste prijzen en een specialen prijs met qualificatie Uitmuntend. De Rijvereeniging „juliana" te Raamsdonk, zal Zondag 30 Juni a.s. deelnemen aan 't Concours Hippique te Waalwijk. Aan mej. J. M. Kleboom Is ver- gunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein. MADE. Door de gemeente-veid wachters alhier is tegen verschillende ouders, die hunne kinderen beneden 14 jaar landarbeid lieten verrichten procesverbaal opgemaakt. Tusschen de landbouwers S. en K. kwam het tot een vechtpartij, waarbij K zich van een ijzet en voor werp bediende, waarmede hij S. op het hoofd sloeg. Politie en genees kundige hnlp werden door beiden ingeroepen. Terwijl Mej. v. D. in den stal eenige werkzaamheden verrichtte kreeg zij een slag van een koe tegen het onderlijf. Bewusteloos werd zij binnen gedragen en geneeskundige hulp ingeroepen. De heer J de Bok Pz. slaagde heden voor het examen voor onder- wijzer. 's-HERTOGENBOSCH. De heer Is. Simons, handelsreiziger, lid van den Kerkeraad der Ned Isr. Hoofd Sina- goge, lid van den gemeenteraad zal wegens vestiging te Amsterdam ont slag nemen als raadslid. Opvolger van deri heer Simons op de lijst der Vrijz Dem. Kiesvereeni- ging is de heer Mr. Dr. C. M van Leeuwen, advocaat en procureur te Den Bosch, lid van Prov. Staten van Noord-Brabant. RIJSWIJK (N.B.). De raad dezer gemeente heeft besloten de eenige openbare lagere school op te htfbn, aan het personeel eervol ontslag te verleenen en deze school over te dragen aan de opgerichte vereeniging ten behoeve van de stichting eener bijzondere lagere school. Tevens werd besloten aan de Kroon ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het instandhouden eener openbare school. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 18 Juni 1929. Te Zetten (Chr. Kweekschool) slaagde voor onderwijzeres mej T. Friedll en te 's Bosch (Choorsiraat) de dames Maas en Metselaar. Naar we vernemen, zal de P.N.E.M. alhier een electrisch net aanleggen, hoewel het aanta! aanvra gen om aansluiting beneden de ver wachting bleef. Te 's Hage slaagde voor de Nijverheidsakte Nm de heer W. Hop mans, leeraar aan de Avondteeken- school alnier. In de vergadering van Heusdens Belang, waar een groot aantal winke liers aanwezig was, is besloten dezen zomer nog, vermoedelijk einde Juli, een winkelweek te houden. Tot com missie van vooibereiding werden be noemd de heeren Joh, de Mol, Joh. v. Laarhoven, A. BaaijefiS, G. van Eewijk en D. v. Herwaarden. De collecte voor het fonds van den Gewapenden Dienst bracht op f 15 45. De scherpschutters van St Bla- sius behaalden te Herpt op 't bonds- concours den 5en korpsprijs benevens een drietal personeele prijzen. De gelukkigen waren P v. d. Oever, H. v. Diem en M. de Gouw. Bij den jaarlijkschen schoonmaak van het carillon zijn de aria's door andere vervangen. Bij het heel uur is geplaatstLimburg mijn vaderland, bij het half uur: Huzarenlied en bij de kwartieren de voorspelen daarvan. Zaterdagavond gaf de Heusden- sche fanfare op de kiosk een concert. Een programma van 9 nummers werd keurig ten gehoore gebiacht Ondanks het minder prettige weer was't aantal luisteraars groot en deze hebben wer kelijk genoten. In de jongste vergadering der Piuimveevereeniging werd in plaats van den heer A. de Kemp. die vertrok, tot penningmeester gekozen de heer P. Vergouwen. De Piuimveevereeniging voor Heusden en Omstreken maakte j 1. Zondag per bus een uitstapje naar Nijmegen, waar tevens enkele fokke rijen van naam bezocht werden Jam mer dat het weer zoo slecht was UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 18 Juni 1929. Gouden Bruiloft. Maandag vierden de echtelieden J. Muizelaar-de Vries in de Hoofdstraat hun gouden bruiloft. Zelden is 'n jubi leum met meer pracht en grooter be langstelling gevierd. Een buurtcom- missie onder leiding van haar voorzit ter, den heer Tuerlings, had het feest derwijze georganiseerd, dat het niet 'n buurt, doch een algemeen feest is ge worden. Volgens het kunstzinnig ontwerp van den heer Prins was voor het huis der jubilarissen een eereboog opge richt, die aller bewondering trok èn om zijn artistieke lijnen èn om de uit voering van het ontwerp. Groote lam pions, electrisch verlicht, gaven de versiering bij avond een fantastischen aanblik, nog verhoogd door de zee van licht door een daartegenover geplaat sten schijnwerper hierop geworpen. Reeds 's morgens was de geheele omgeving op de been. Toen om kwart voor 9 de stoet zich in beweging stelde waarmede de familie kerkwaarts ge voerd zou worden was de straat reeds zwart van menschen. Voorop 't feest-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2