DÈ ECHOVAHHET ZUIDEN Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. No. 49. Woensdag 19 Juni '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 18 Juni 1929. Het 40-jarig Priesterschap van den Z.E, Heer pastoor Buijs. Dat de herdenking van het 40-jarig priesterschap van den Z.E. Heer Buijs door de parochianen van O.L. Vrouw diep werd meegeleefd, is Zondag duidelijk gebleken. Reeds Zaterdagnamiddag werd menig dundoek ten teeken van vreugde in de zon en de zweving van den wind gehangen. En toen de Zondagochtend lang zaam uit een vaal grijzen mist rees, die voor den komenden dag weinig moois voorspelde, werden nog vele vlaggen bijgestoken. Onder triestige regenvlagen trokken velen naar de eerste H. Mis om hun H. Communie op te dragen voor den gewijden jubilaris. Onderwijl voerde de wind steeds meer donkere wolken aan, die nog een grooten regenvoorraad bleken te bezitten. Een geluk mag 't heeten, dat het een kwartier voor tien uur, toen de Z.E. heer pastoor door de heeren Kerkmeesters en een feestelijke stoet van bruidjes van de pastorie naar de kerk werd begeleid, nog even droog werd. Voor de Plechtige Hoogmis was het kerkgebouw stampvol. Het priester koor en het altaar waren zeer rijk met bloemen en planten versierd. Ten weerszijden van het priester koor stonden twee nieuwe vaandels respectievelijk van de Congregatie en H. Familie. Bij de plechtige H. Mis werd de jubilaris geassisteerd door denZ E. heer pastoor van Rtei en de Weieerw. heeren Hendriks, Surig en Martens. Na het evangelie hield kapelaan Hendriks, geboortig uit deze parochie de feestpredlcatie. Hij zetde zoo gaarne een persoon lijk woord gesproken te hebben over en tot den jubilaris, over zijn ijver voor Gods huis, 't bijzonder onderwijs, patronaat, enz. enz., maar op uit- drukkelijk verlangen van Z.Eerwaarde moet hij zulks achterwege laten. Kapelaan Hendriks hield dan een mooie predicatie over de hooge waardigheid van het priesterschap. Aan 't slot bood kapelaan Hendriks namens de parochianen eene som gelds aan tot stichting van een fonds voor een nieuw kerkorgelnamens de congregatie en de H. Familie bood hij den jubilaris een paar mooie vaandels aan. Eenige dagen te voren had het Kerkkoor den jubilaris een compleet stei liturgische vazen aangeboden. Na de Hoogmis zong het koor op zeer verdienstelijke wijze de Priester cantate van v. Schaik. Van 12—1.30 uur hield de jubilaris receptie, waarvan velen gebruik maakten om hem gelukwenschen te komen aanbieden. We merkten o.a. de Edelachtb. heer Burgemeester Moonen en Mevrouw, de Wethouders Eibers en Smolders, Gemeente-Secretaris van Liempt, het Kerkbestuur van St. Jan en talrijke anderen. Namens den R.rK. Vrouwenbond, bood Mevr. Moonen een cadeau aan Talrijk waren ook de telegrammen en bloemstukken. Om half 5 was er een plechtig Lof waarna door den jubilaris onder de ontroering van het oogenblik een hartelijk dankwoord werd gesproken tot de parochianen. Des avonds bracht St. Crispin een serenade. Het geheel was een diep plechtige dag, die zoowel bij den Zeereerw. heer pastoor Buijs als de parochianen nog zeer lang in dankbare herinne ring zal blijven. nummertjes bij, o.a. een felicitatie uit Herpt de geboorteplaats van den jubilaris, het eendenhoedstertje, de dwergen, tien kleine plichten, e a. In totaal stonden er niet minder dan 17 nummers op het program. Pastoor Buijs dankte voor deze mooie huldiging de kinderen, maar vooral de Eerw. Zusters, Ook be tuigde hij zijn dank voor de ver- eerende belangstelling van de Eerw. Moeder Overste en eenige Zusters uit de parochie St. Jan, waarvan er ééne aanwezig was, welke de stichting van het huis te Besoijen beeft mede gemaakt. In de huldiging hem gebracht als bevordenaar van het R K. Onderwijs liet hij ook de Kerkmeesters deelen. Aan het slot werden de kinderen getracteerd. K. Kiesvereeniging. Pater Borromeus de Greve. Nog voor den aanvang der verga dering was de groote zaal van den Gildenbond Maandagavond stampvol men hing er om zoo te zeggen „met de voeten buiten". Waar onze grootste volksredenaar dezen avond voor de R.K. Kiesver eeniging zou optreden, hadden we trouwens wel zoo'n toeloop verwacht Er waren zeer vele heeren geestelijken aanwezig, alsmede de Edelachtb. heer Burgemeester Moonen, de beide Wet houders en vele niet—Katholieken. De voorzitter, dhr. Siemer, opende de bijeenkomst met den Christel, groet ën sprak zijn verheugenis uit over de groote opkomst. Welkpm riep hij ook de niei-Katholieken toe, waarvan spr hoopte, dat zij na dezen avond meer waardeering zullen hebben voor de R.K. Staatspartij, welkom riep hij de groep welke zich niet met politiek meent te moeten bemoeien, welkom ten slotte aan allen en in 't bijzonder nog den ZeerEerw. pater Borromeus de Greve, die zich op eerste aanvrage onmiddellijk voor Waalwijk beschik baar stelde. Na het zingen van „Roomsche Blijd schap" was 't woord aan den grooten redenaar, Pater Borromeus de Greve. Maandag had pastoor Buijs in de school een kinderhulde in ontvangst ie nemen en wel allereerst van de schooljongens. Het hoofd der school, dhr. Broos, sprak een welkomstwoord, waarna door de jongens een feestlied werd gezongen. Een paar korte toespraken volgden nog van de leerlingen onder aanbieding van een fraaien palm. Met het Kerkbestuur en genoodig- den begaf Z Eerw. zich vervolgens naar de bovenzaal van het Meisjes patronaat, waarin de schoolmeisjes en de bewaarschooijeugd onder de goede leiding van de Eerw. Zusters in feestelijke stemming bijeen zaten. De Eerw. Zusters hadden voor een zeer mooi feestprogram gezorgd met leuke voordrachten en liederen. Er waren heel mooi gecostumeerde De 3e Juli, zoo zeide de spr., is de dag waarop het Nederlandsche volk zich zal kunnen uitspreken, welke stuurlui het wil hebben op het schip van Staathet is ook de dag waarop men zich zal uitspreken of de rechten van Koning Christus zuilen meespre ken in het maatschappelijk leven 3 Juli is de groote match tusschen Roodblauw en Wit—Geel. Spr. is van oordeel, dat men niet te vroeg begonnen is met propaganda De rooden zijn 'ons aldus spr. al eenige maanden voor geweest met huisbezoek in Brabant Maar als wij beginnen, dan laait het Apostelvuur breed uit en menig aanvankelijk succes der rooden zal daarin verteren. Vervolgens zet spr. recht de ver' keerde opvatting van politiek. Politiek en vuil zijn in den loop der jaren synoniem geworden Teveel is het menschelijk element op den voorgrond getreden en nu is propaganda noodig. Als R.K. Priester, en vrij burger en Nederlander, eischt spr voor zich het recht en de roeping op ook te mogen spreken in en over de politiek. Wanneer men spr. in het Noorden naroept „Oome Gerrit", dan mag men daaruit afleiden dat hij wei degelijk van de Nederlandsche familie is, en daarin ook een woordje heeft mee te spreken. Spr wil aan geen klein—politiek doen, geen persoonlijke kwesties noch groepsbelangen bespreken, maar het groote Roomsche beginsel, 't hoogste goed op aarde. Dat hoogste goed op aarde is geen sprookje, maar echte diepe levens wijsheid. Komende tot het vraagstuk inzake ontwapening, zet spr. uiteen dat ook de R.K. voor ontwapening zijn, voor vrede op aarde, maar dan „internatio nale en gelijktijdige ontwapening". Wanneer men de nuchtere werke lijkheid ziet, de haat en afgunst in het menschelijk hart, kortom wanneer men niet blind is voor wat er rondom ons nog broeit, dan zal men moeten erkennen, dat nationale ontwapening nog een leuze is, zonder meer. Is er vrede te waarborgen? Zeker, maar niet met het heidensch spreek woord oog om oog, tand om tand, bloed om bloed. Geen vrede is er denkbaar als men iets doet wat men in anderen afkeurt. 't Hoogste goed, zegt spr., is ook het behoud van het christelijk element in het familieleven. Nergens staat de vrouw zoo hoog als bij de R.K. Krachtig wijst spr. op de onver breekbaarheid van het huwelijk. Zelfs van natuurrechtelijk standpunt is zulks te verdedigen. Er moet gestreden worden tegen eiken aanval op de huwelijkswetgeving Echtscheiding mag niet in de hand gewerkt worden. Men ondermijnt het familieleven, het gezag, kortom de geheele maatschappij, als de wet op de echtscheiding losser wordt. Als derde punt in zijn rede, betrok spr. het sociale leven. Spr. logenstrafte de bewering als zou men niets voelen voor het volk. Reeds Christus zeide hier op aarde „Miseriam super turbam*Ik heb medelijden met de schare. Maar de oplossing van het sociale vraagstuk kan en mag niet alleen ge zocht worden in economische en mate rialistische successen, in eenzijdige machtsontwikkeling. De S.D.A.P., die een godsdienst looze maatschappij wil, is tegen de R.K. Er wordt zoet gezegd godsdienst is privaatzaak, maar met er op te schelden en te trappen is 't voor de S.D.A.P. een partij—zaak geworden. Spr. wijst ook even op de „roode razzia" in Brabant, die een stroom van leugens heeft losgelaten. Spr. haat het rood op zichzelf niet; rood is nog wel mooi, het is de liefde, rood was het bloed van Christus aan het kruis; maar spr. haat hel rood van rebellie, het rood van ops'and, dat de roode vaan der menschelijk heid in de kerk wil plaatsen nadat het kruis is omver gehakt. Ten slotte kwam spr tot zijn con- clusiën, die hij krachtig samentrok met wat hij nog noemde, de klap op den vuurpijl, en spoorde aan 3 Juli te stemmen op No. 1 van Lijst 8. Een geestdriftig applaus volgde op deze magistrale rede, met z'n schitte rende beschouwingen en vergelijkin gen. De voorzitter sloot de vergadering met een dankwoord en den Christel, groet. Kermis-aanbieding. Prachtige HEEREN.JONGEHEEREN en K1NDERCOSTUUMS. Nieuwe collectie HOEDEN, PETTEN en STROOHOEDEN. Voor Maatcostuums PRACHTIGE STOFFEN voorradig in alle prijzen. Zoo pas ontvangen een keur-collectie FANTASIE BROEKENSTOFFEN in alle prijzen. Verder alle soorten MODE-ARTIKELEN en LINNEN MATROZENPAKJES. Alles even goedkoop. Aanbevelend, J. VERAA, Stationsstraat 15, bij de Markt WAALWIJK. De Gervestel. Encycliekmeeting R.K. Werkliedenvereeniging. Voor een openluchtmeeting was 'i j.l. Zondagmiddag allerminst gunstig weer. Daaraan is 't zeker ook te wijten dat verschillende afdeelingen achter wege zijn gebleven. In aanmerking genomen het slechte weer, was de belangstelling en opkomst toch nog groot Vanaf 2 uur werd de stroom naar en bij het Station steeds grooter. De Afd. Waalwijk was er 't eerst met begeleiding van de harmonie St. Crispijn. Voorts kwamen er nog af deelingen uit Tilburg, Goirle, Raams- donksveer, Kaatsheuvel, Loon-op Zand. Vlijmen, Waspik, Elshout, Drunen, Baardwijk e.a. Toen de lange stoet geformeerd was trok men onder muziek te ongeveer half drie af naar de St. Antoniusstraat, Crispljnstraat, terug Stationsstraat naar het schoolplein van de Eerwl Broeders. Naar schatting waren hier een paar duizend man aanwezig. Onder de belangstellenden merkten we o. a. op de Edelachtb. heer Burgem. Moonen. De voorzitter van den Diocesanen Werkliedenbond, de heer van Rijen uit Tilburg, opende de bijeenkomst met den Christel groeten een welkom. Hij wees op het belang en den nood zaak der R.K. Vakorganisatie, vooral in dezen tijd, nu men naar de ver kiezingen gaat en de S.D.A.P. steeds meer actie gaat voeren in het katholieke zuiden, tengevolge van haar achteruit gang boven den Moerdijk. Spreker spoorde aan om eensgezind pal te staan tegen den rooden vijand. Alvorens aan den andere spr. het woord te verleenen richtte de voorz. eerst nog een persoonlijk woord tot den heer Frans Passier, voorzitter van de afd. Waalwijk. Hij feliciteerde den heer Passier met diens dubbel jubilé waarover we onlangs schreven) n.l. iet zilveren als organisatieman en het koperen als vrijgestelde van den Bond. Op deze felicitatie volgde een don derend applaus. Vervolgens was het woord aan den WelEerw. heer Rector Verhoekx uit Helmond. Deze begaafde spreker hield een enthousiaste rrede over „Ons beginsel" Boven alles staat de Spr. stelde voorop de konsekwente heiligheid van het huwelijk. Prachtig schilderde de begaafde spr. de hoogste liefde en de trouw in alles. doorvoering van de christelijke leer in het maatschappelijke leven. Indien het le en 2e gebod van God werden na geleefd dan bestond er geen sociale kwestie, zeide spr. Zich bepalende tot het zakelijke, zeide spr. dat de hiep-hiep-hoera stemming van het oogenblik er geen moet zijn zooals voor eenige jaren, toen de minister zoo luidruchtig met de beurs rammelde. In die dagen liep men bij drommen tot de organisatie, echter om er van te plukken. Men beschouwde de orga nisatie als een automaat, als men er 50 cent contributie inwierp wilde men er liefst meteen aan den anderen kant een paar gulden voor uithalen in den vorm van loonsverhooging of extra uitkeering. Spr. noemdediteen bepaald soort liberalisme. De organisatie heeft voor alles een hoogere functie en van den dieperen zin moeten de arbeiders zich meer gaan overtuigen. In den grooten strijd zullen volgens spr. slechts twee groepen de eindstreep bereiken, het Katholicisme en het Communisme. Het Socialisme zal het alsdan reeds lang hebben afgelegd. Aan de hand van cijfers in den loop der jaren door de R.K. organisatie uitgekeerd aan steun in verschillenden vorm (Spr. noemde een bedrag van f 27.000 000) logenstraft spr. de be wering van de sociaal-democraten als zouden de R. K. een wissel op de eeuwigheid trekken. Neen, zegt spr. we betalen ook een cheque voor het oogenblik. Krachtig spoorde spr. mede tewer ken aan den uitbouw der R. K. organisatie. Zijn met geestdrift uitgesproken rede werd door de toehoorders stormachtig toegejuicht. Hierna sprak de heer J. H. de Zwart. Nijmegen over: Hei groote gezin en ouderdomszorg"Spr. wees op de noodzaak van meer waardeering voor het groote gezin, geestelijk en stoffelijk. De verbetering moet beginnen in eigen kring en dan in hei maatschappelijk leven de konsekwentie daarvan door gevoerd. Spr. pleitte o m. voor kinder-, toeslag, maarniet onder'n oude vorm, dat zou een rem zijn aan de ontwik keling van het groote gezin. Spr. toonde aan de noodzaak van een kindertoeslagfonds in bedrijfsvorm. Aan het slot sprak de heer van Rijen een dankwoord aan allen, speciaal tot de Eerw. Broeders en den Burge meester van Waalwijk, die door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling gaf. Hierna trok men door de Grootestr., Hoekeinde en terug naar de kerk van St. Jan voor het sluitingslof. Hieronder hield de Eerw. adviseur, kapelaan Beekmans, nog een korte toespraak waarbij hij allen aanwak kerde tot versterking van den organi satie-geest en trouw aan de Roomsche beginselen. Concours Hyppique. Gouden Medaille. N.V. G. van Loon's Import Mij., Waalwijk. N.V. Lederfabriek Gebr. Keunen, Eindhoven. Verguld Zilv. Medaille. Gerard Verwiel, Waalwijk. Mr. P. H. Loeff, 's Bosch. Jos. J. Klïjberg, Waalwijk. Zilveren Medaille. H. Wiesman, Waalwijk. N.N. te Waalwijk. N.N. te Tilburg. N.N. te Waalwijk. Benoeming. De heer A. J Tervoort, leeraar in Lichamelijke Oefening aan de R.K. Hooge Handelsschool alhier, is ook dit jaar wederom benoemd als iid der examencommissie voor de Middelbare Akte Gymnastiek. Geslaagd. Aan de R.K. Kweekschool „Mariën berg" te 's Bosch is geslaagd voor L.O. Mej. R. Sürig alhier. Benoeming agent van politie. In een ander blad komt een bericht voor dat tot agent van politie alhier is benoemd de heer A. van Berkel, maréchaussée bij de brigade alhier. Dit bericht is in zooverre niet juist, dat de heer van Berkel nog niet be noemd is, omdat zulks niet kan ge schieden, alvorens hij ontslag heeft uit 's rijks dienst. Daarom was ook aan de pers ver zocht er nog geen mededeeling van te maken, waaraan wij voldeden. Waar elders toch gepubliceerd werd, in weerwil van het verzoek, is ef voor ons geen motief meer om te zwijgen en deelen wij mede, dat de heer van Berkel voorloopig is aangewezen. De benoeming zal volgen .als aan de voorschriften is voldaan. Ook het bericht in bedoeld blad betreffende de benoeming van den agent van politie alhier, den heer yan Mierlo tot veldwachter te Son, is minstens genomen voorbarig. Hij heeft nog geene benoeming als zoodanig ontvangen, wel is hij ernstig sollicitant. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Waalwijk komt Vrijdag 28 Juni in openbare zitting bijeen. Volkszangdag. De a.s. Volkszang zal bij gunstig weer plaats vinden op Zaterdag 6 Juli a.s, Bijgeval het op dien dag niet kan doorgaan dan Zaterdags na de kermisweek, dus 27 Juli te 7 uur des avonds. Collecte. De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft alhier f 33.59 opgebracht. Gegund. De gunning voor het bouwen van 24 arbeiders-woningen voor rekening van het Gemeentelijk Woningbedrijf is na 't raadsbesluit van 1.1. Woens dag aan de fa. Ludowicus te Raams- donksveer voor f 55.435 toegewezen. Concert „St. Crispijn' Het eerste concert van „St. Crispijn" Zaterdagavond in de kiosk op de Markt, is zeer goed geslaagd en heeft zich in een dankbare belangstelling mogen verheugen. Het goed gekozén program werd nauwgezet afgewerkt en toonde, dat „St. Crispijn" alzijdig muzikaal is. Voor de pauze had vooral „La fille de Madame Angot", van Lecocq de aandacht Na de pauze kregen we ook heel mooie nummers, zooals Fremersberg, een Badensche legende, een stuk dat technisch zware eischen stelt aan de executanten, en „Tausend und eine Nacht" een mooie kleurrijke compositie van den grooten walskoning |ohann Strauss. Met een pittige marsch van Sousa „Stars and Stripes Forever" werd dit uitnemend concert gesloten. Onze hulde aan „St. Crispijn* en den dirrigent, dhr. Duijvelaar. De politie zorgde voor een onge stoord verkeer en bewaarde de rust op de Markt. Mr. Joekes. Voor de Vrijzinnig-Democraten sprak Maandagavond in de zaal van Musis dhr. Mr. Joekes. Er was zeer weinig belangstelling. Na een inleidend woord van den Voorzitter van de afd. Brabant der Vrijz. Dem. partij was 't woord aan Mr. Joekes, die begon met een uit eenzetting van de politieke verhou dingen en betreurde zooveel ver snippering. Vele groepen zijn geen partyen, omdat ze geen grondslag voor staatkundig beleid hebben, zooals de Anti stemdwangpartij. Middenstand en platteland hebben voor hun bestaan ook geen grondslag voor Staatkunde Dan zijn er nog, zegt spr. die geen eigen vaandel hebben zooals de Democratische partij. Deze partij heeft volgens spr. geen bestaansrecht omdat ze beginselen voorstaat die liggen binnen het terrein der V. D. Samen werking is alleen afgestuit op den naam der partij. Spr. is van oordeel dat religie niet verbonden moet worden met politiek. Verbinding van religieuze opvattingen aan staatkundige acht spr. een be lemmering voor een goede staat kundige ontwikkeling en ook voor het religieuze leven. In het Staat kundig leven moet men volgens spr. den band met de kerk loslaten. Spr. meent dat voor de verdere doorvoering van de gelijkwaardigheid der vrouw, wijziging noodig is in^de Huwelijkswetgeving. Vervolgens liet spr. alle andere partijen de revue passeeren, waaruit men de conclusie kon trekken, dat geen der andere partijen in spr oogen genade kon vinden, zoowel de R.K. niet als de Anti-Rev., de S.D.A.P. of welke ook. Er werd niet gedebateerd. St Antonius-devotie. De trek naar de devotiekerk van den H. Antonius van "Padua is begonnen. Gisteren zagen we niet minder dan tien groote autobussen, plus luxe autos, vol gepropt met pelgrims uit alle plaatsen. Er waren er uit Kaatsheuvel, Dongen, Alphen, Chaam, Gilze-Rijen, Etten, Loonopzand, Berkel, Enschot, Tilburg, Goirle, Oisterwijk, Haaren enz. enz. Ook vandaag trokken groote stoeten pelgrims, komende van heinde en verre, door onze plaats. Heropening, Zooals reeds in een vorige adver tentie bekend gemaakt, heeft de heer Moonen in de St. Antoniusstraat zijn geheel nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte Dames- en Heeren kapperszaak heropent. Door verbouwing en nieuw meubilair heeft de ondernemer werkelijk iets bijzonders bereikt.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5