Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON NUMMER 51. WOENSDAG 26 JUNI 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. tt. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Voor den verkiezingsstrijd. Toen onlangs een stelletje dwaze „Bezem"-propagandisten het „f'rontge- bouw" van de S.D.A.P. met teer gingen bespuiten, heeft wel iedereen een der gelijke banaliteit afgekeurd. Zooietsj is immers laf en bovendien héél dom. De S.D.A.P. heeft er voor haar ver- kiezinsstrijd toch nog munt uit- gesla gen. Wij zijn het dus met de Wibaut- mannen uit onze hoofdstad eens, dat een dergelijke „teerspuiterij" gemeen en laag-bij-de-grond is. Welopgevoede menschen, onverschillig van welke party of richting, doen zooiets niet. Maar er is nog een anderen vorm van „spuiterij" en „bekladderij", veel leelijker dan van de „Bezemjongens", n.l. de roode leugens die al sedert eeni- ge maanden over Brabant worden ge spoten. Da's heel vuil! En met zoo'n afkeurenswaardig prö- paganda-apparaat wil de S.D.A.P. de waarheid er dik onderspuiten, vooral voor de Katholieke en Christelijke ar beiders. Nadat Ds. A. v. d. Heide eerst in „Het Volk" voor de boven-Moerdijk- sche arbeiders 'n verdichtsel had ge schreven, getiteld: „Wat Kardinaal Bourne zou zeggen", komen de roode vrienden nu in het Zuiden met een 'roo de „Proclamatie", weer een echt staal tje van Socialistische misleiding. Men oordeele zelf. PROCLAMATIE. De Bisschop van Londen heeft in een toespraak tot de Diocesanen het volgende verklaard: „Ik kan verklaren, dat wij als I kerk kunnen samenwerken met een Arbeidersregeering, evengoed als NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 78. „Ik ben niet op eigen houtje geko men", sprak Merritt, welbewust van zijn goed recht! en zeker dat hem niets gebeuren kon, al was hij ook in het hol van den leeuw. „Dus houd je maar bedaard en wind je niet zoo op, want dat is volstrekt niet goed voor je. Die jongedame hier is me zelf komen uit- noodigen en per auto komen halen regelrecht! En er staan hier fijne din gen te gebeureneen bazaar ten behoe ve van bekeerde gevangenen en gere- classeerden, die geen baantje kunnen krijgen. Ge hebt gehoord wat z'n lord schap zei. En ik ga een toespraak hou den, als ware ik de grootste predikant hier uit de streek! Fijn, niet, dat werk? Henson kon het komische van de si tuatie volstrekt niet inzien. Hij was achterdochtig en slecht) op zijn gemak. Bovendien intrigeerde hem dit Ameri- kaansche meisje, en daar hield hij niet van. Ze scheen sociale neigingen te hebben, goed, gevoel voor de lijdende groepen der maatschappij, welke zon der de hulp van anderen zichzelf niet kunnen helpen. Maar in haar binnen ste, zoo was hij vast overtuigd, meent ze van al die voorliefde voor gereclas- met iedere regeering. Wij konden 't best vinden met de vorige regeering der Arbeiderspartij gedurende haar korte bewindsperiode en ik ben er zeker van, dat wij alles in het werk zullen stellen om mee te helpen het welzijn van ons land te bevorderen, welke regeering er ook aan het be wind moge zijn." De bisschop wees verder op de slechte woningtoestanden voor de ar beiders met groote gezinnen. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de arbeiders regeering in Engeland met „geweldige energie" het woningvraagstuk zal trachten op te lossen. De kerk zal de arbeidersregeering moeten steunen. Katholieke arbeiders! In Engeland steunt de Kerk de socia listische arbeidersregeering! Ook de R.K. arbeides doen dat! Alleen aan so cialistische vertegenwoordigers in het Parlement kunnen zij behartiging van hun belangen veilig toevertrouwen! Zoo óók is het in ons land!" Zoo ook is het in ons land NIET! De Kerk steunt de socialistische ar beidersbeweging niet en de roode voor mannen weten heel goed, dat de En- gelsehe-Arbeidersbeweging niet socia- i listisch is. In een onderhoud, dat we onlangs hadden met een vooraanstaand per soon, die jaren lang in Engeland was geweest, kregen we te hooren: „De En- gelsche Arbeidersbeweging is, volgens echt Engelsche mentaliteit en karakter, veel conservatiever dan de Christelijke arbeidersorganisatie in Holland. Het socialisme van het vasteland zou in Engeland niet geduld worden". Bovendien heeft Kardinaal Bourne nog iets anders gezegd, maar dat ver zwijgen de roode propagandisten. Volgens den tekst, voorkomend in de „Universe" van 31 Maart 1.1. sprak Z.Em. o.a.: „Wacht u voor twee valsche begin selen welke voortdurend verdedigd worden door socialisten in het buiten land, maar zelden, kan ik gelukkig zeggen, door de Arbeiderspartij in dit land, namelijk de loochening van het recht op bizonder eigendom, dat steunt op de natuurwet. De Staat mag het ge bruik van dit natuurlijk eigendom om schrijven, maar het is tegen de natuur wet om het recht op particulieren eigendom te loochenen. Dit is| het eerste en ten tweede, ver zet u zoo sterk mogelijk tegen alles wat op klassestrijd lijkt. Denk er aan, dat klassestrijd verboden is door God zelf, die ons gelast heeft, onzen naaste lief te hebben als ons zelf". En verder: „Als iemand in dit land zegt, dat hij socialist is, bedoelt hij dit zelden in den zin van het vastelandsch socialis me. Ware de Arbeiderspartij socialis tisch in den vastelandschen zin, dan kon geen katholiek lid van de partij zijn." Omdat deze passages een absolute veroordeeling inhouden van het socia lisme, heeft men ze aan onze menschen wijselijk onthouden. In het Zuiden is men toch niet met den juisten toestand op de hoogte. seerden niets en is het slechts een voor wendsel om zich geheel in te dringen in de geheimen van het graafschap en ér een eerste viool te spelen, zoo mo gelijk. Dan zou ze een echtgenoot kie zen en er zou van Merritt Co. geen woord meer worden vernomen, want Henson behoorde tot die, menschen die altijd op den uitkijk staan om zich te verloven met mannen van adel. „Littimer moet krankzinnig zijn!" mompelde hij ontevreden. „Ik begrijp hem niet. Gewoonweg! Ik begrijp méér dingen niet, trouwens. Wat er me aan herinnert, dat ik nog een appeltje met je te schillen heb! Bijvoorbeeld: Waar om heb je in den afgeloopen nacht niet gedaan wat ik je had( gezegd te doen?" „Deed ik wel!" zei Merritt kortaf. „Haalde de schilderij van den muur en nam de plaat meej naar huis!" „Duivelsche leugenaar! De plaat hangt op het oogenblik nog in het ka binet, waar ze altijd heeft gehangen! Hoe durft ge met zooveel beslistheid me zooiets, wijs te maken!" „Ge liegt zélfIk heb de plaat neer gelegd op den schoorsteen in mijn ka mer, opgerold en vastgebonden zooals ge gezegd hebt, met een draad katoen. Het was je eigen idee, om het ding neer te leggen als een of andere waar- delooze plaat, opdat ze minder de aan dacht trekken zou. En daar ligt ze nog op het oogenblik, daar durf ik een eed op te doen Henson snakte naar adem. Geen 2 uur geleden was hij nog in die kamer geweest en had er een rol papier op den schoorsteenmantel zien liggen. En Merritt vertelde klaarblijkelijk de waarheid. Sfcfigl En tocheven klaarblijkelijk hing de Rembrandt op zijn oude plaats in het afzonderlijke kabinet op ditzelf de oogenblik! Henson had al menig moeilijk pro bleem tot een oplossing gebracht tot heden, maar dit ging toch zijn vér stand te boven. „Misschien een of andere streek van dokter Bell!" wierp Merritt op. „Bell vermoedt niets!" bromde Hen son woedend. ,,Hij is absoluut vriende lijk jegens mij. En hij kan zijn ware gevoelens niet zoo verbloemen, anders. IkJ moet bekennen, dat ik nog nooit in zoo'n benarde positie heb verkeerd! En wat Littimer zelf betreft, die heeft nog pas een nieuw testament ten mij nen behoeve laten maken, beter nog dan het vorige! Maar ik zal het weten te ontdekken, zooals Henson alles ont dekt, al doet hij er soms, z'n tijd ovér! En bet moet, tenslotte, ai zou het me een fortuin kosten!" Hij peuterde terneergeslagen wat aan zijn schoenen en overdacht de heele vreemde historie nog eens in zichzelf, totdat hij er tenslotte zelf vervelend door werd. De Rembrandt was gestolen en toch hing er in de plaats een andere Rem brandt Was er iets verbazingwekkenders? Iets wonderbaarlij kers? Iets, dat meer onoplosbaar scheen? En er scheen niemand zich om het feit te bekommeren of zelfs maar Iets ervan te hebben bemerktHenson was meer dan nieuwsgierig: diep, diep in zijn hart begon hij bang te worden, bang voor gevaar, dat hij niet zag, maar dat hij toch aanwezig vermoedde, en Maar daarin vergist zich de roode vogelaar. Evenmin als in Engeland kan hier een katholiek socialist zijn, en daarom moeten onze kiezers straks goed den ken, als ze op 3 Juli hun stem uitbren gen. Voo'r hen geldt alleen lijst 8. Maar niet alleen een Katholiek, geen enkel Christen-arbeider kan èn Chris ten èn socialist zijn. Ook voor den Christen-arbeider geldt het Goddelijke gebod: „Gij zult bovenal uwen God beminnen met geheel uw kracht", enz. Boven de eenzijdige machtsontwik keling en boven de alleenverheerlijking van de stof, staat de geest, de christe lijke geest, die niet afbreekt maar op bouwt. Dat zich onze christelijke arbeiders daarvan diep doordringen, ook op 3 Juli. m BINNENLAND. Veendammer Bank. De curators hebben bekend gemaakt dat er ruim 50°/0 terecht komt. In het najaar wordt 250/° uitgekeerd. Het totaal passief is 8i millioen. „De Kortenaer" te Willemstad. Blijkens bij het departement van defensie ingekomen telegram, is Hr Ms. torpedobootjager „Kortenaer" in den nacht van 20 op 21 juni voor Curasao gekomen, heeft voor de haven gekruist en is des ochtends om 6 uur de haven van Willemstad birmengeloopen. Het Bioscoopconflict. In verband met 't hangende bioscoop conflict in het Zuiden zal dezer dagen de bioscoop te Oosterhout worden gesloten. Uitlating van Mr. Schokking. In een te Apeldoorn gehouden verkiezingsvergadering heeft, blijkens het verslag in de N. R Crt. het Christ -Historisch Kamerlid mr. Schok- dat, heel in de verte nog wel, maar toch werkelijk kwam aangedreven „Ik zal m'n oogen open houden!" mompelde hij tenslotte. „Dag en nacht moet ik waken! Meen je dat juffrouw Lee iets heeft gemerkt, toen ze je van daag bezocht?" „Geen kwestie van", zei Merritt ver trouwelijk. „Ze kwam mij bezoeken: en ze had slechts oog voor uw nederi- gen dienaar, James Mérritt! Waar had ze mijn adres gehaald? Maar het is waar, hebt ge haar niet zelf aan me voorgesteld, dien middag en heb, ik haar toen niet verteld, dat ik een poos je in Moreton Wells woonde! En nu zullen we het ér eens een poosje van gaan nemen, m'n waarde! Sigaren en champagne, wijn en lekker eten! Ik mag dat wel!" „Ik wilde dat de duivel je haalde!" gromde Henson, die zijn woede niet kon verkroppen. „Maar ik waarschuw je, gebruik je verstand bij dat cham- pagnedrinken, en zorg dat je niet meer zegt, dan je kwijt wilt zijn! Dat goedje drinkt men niet per bierglas in het ge zelschap, waarin ge je heden bevindt! Een of twee glaasjes en niet meer. Als ge er teveel van durft drinken en je j tong niet in bedwang weet te houden, reken ér dan maar op, dat ge niet lang aan tafel zult zitten en op het kasteel zult vertoeven, daar zal ik wel voor zorgen De wenk scheen door Merritt ter ha'rte te zijn genomen, want toen hij eenigen tijd later aan het diner ver scheen, was hij vrij gereserveerd en kalm. Bovendien was zijn uitbundige aard en zijn natuurlijke du'rf en bru taliteit getemperd door de schittering king, zich als volgt uitgelaten: „Als de sociaal democratie in Holland was als de Labour-partlj in Engeland, was er meer kans, dat C,-H,, wanneer de koningin dat vroeg, samenwerking zochten met de S -D. om een kabinet te vormen met de R -K." (Applaus). Benoemd. Dr. J. H. M. Koenen, geneesheer aan het gesticht Qoudewater te Ros malen is met ingang van 1 October benoemd tot geneesheer aan het geneeskundig gesticht Voorburg te Vught. Mgr. dr. B. Eras. Mgr. dr. B. Eras, procurator van 't Nederlandsch Episcopaat te Rome, vierde Zondag den dag waarop hij 25 jaar geleden tot doctor in het Kerkelijk Recht promoveerde. Dr. Wibaut. Zondag werd dr. F. W. Wibaut, socialistisch Eerste Kamerlid en oud wethouder van Amsterdam 70 jaar. Zaterdag werd de heer Colijn, de groote leider der Anti-revol. 60 jaar. Nationale Bond Het mobilisatiekruis. In den laatsten tijd plaatselijke af- deelingen van den Nationalen Bond Het Mobilisatiekruis gevormd te Her wijnen, te Waardenburg, te De Wer ken en Sleewijk, te Waalwijkvoorls (iets later) in den Alblasserwaardte Bleskensgraaf en Hofwegen, te Brand, wijk, te Qoudriaan, te Qroof-Ammers, Nieuwpoort en Langerak, te Hardinx- veld. te Molenaarsgraaf, te Ottoland, te Slledrecht en te Streefkerk. Verder te Werkendam, te Almkerk, te Woud- richem en te Wijngaarden. Verder is onder voorzitterschap van mr F J. van Lanschot een geweste lijk bestuur voor Oost-Noordbrabant gevormd in dat landsgedeelte wordt nH verder de organiseering van krin gen en plaatselijke afdeelingen ter hand genomen. De vorming van een afdeeling Zalt- van het decor om hem heen, en be dwong deze hem moreel. Er lagen op de fijn versierde tafel zooveel vorken en lepels en messen, en er werden zooveel schotels opge diend, dat hij er perplex van stond. De tafeldienaar achter hem bezorgde hem telkens een rilling. Tot heden had hij bij zijn bezoeken aan deftige behuizin gen nog altijd eenig respect gehad voor kamerdienaars, koetsiers en meer der gelijke menschen. De koele gereserveer de houding van dezen blonden reus deed hem de vingers jeuken. Daarbij kwam dat de champagne hem tegen viel, althans wat de hoeveelheid be trof en dat hij liever voor een glas je never of bier had gezeten. En wat stond er een zilver op de tafel en op de buffetten. Ja, er waren zelfs gouden schalen bijEn met zijn kennersblik monsterde hij ze en schat te de waarde van het dure servies, waarin al die fijne spijzen hem werden voorgezet, op honderden ponden. Reeds had hij, in zijn verbeelding, afgerekend met den bediende en stopte hij de prachtige serviesdeelen in zijn koffer! Henson sprak zeer weinig. Hij had genoeg te doen om zijn medewerker op de vingers te kijken en hem wenken te geven. Hij wenschte nu van ganscher harte dat Chris Lee Merritt nooit had ontmoet. Ze glimlachte hem nu weer toe en hing als het ware aan zijn lip pen. Henson had dames van de groote wereld hetzelfde zien doen, reeds me nigmaal met dezelfde beheersching en dezelfde goed verborgen minachting. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Lanptraatsche Courant* Dit blad verschijnt Prfls der Advertentlftn WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rt)k 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te eenden aan den Uitgever. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag on Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit ifln. m „DB BOBO VAN EBT EVIDBN".

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1