Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. msm, FEUÏLLETÖIï ■i NUMMER 53. WOENSDAG 3 JULI 1929. 52e JAARGANG. Dit; blad verschflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprfls per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet gebeele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te eenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ; ANTOON TIELEN. Telefoon No. S8. Teleur.-Adres: ECHO. Prfls der Advertentlën: 20 cent per regel; minimum 1.50. BH contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit etjn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DRUNEN. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Mr. H. Loeff, vergaderde de Raad dezer gemeente Vrijdagavond ten raadhuize. AGENDA 1. Onderzoek geloofsbrieven van het raadslid W. v. d. Sanden. Nadat de heeren Pijnenburg, Mus- kens en Vrijhoeven de geloofsbrieven hadden onderzocht, werd tot toelating geadviseerd. Het nieuwe raadslid verschijnt dan ter vergadering en legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voorge schreven eeden af. Voorzitter. Het is me als voorzitter een genoegen U geluk te kunnen wenschen met Uw benoeming tot raadslid. Waar ik uw persoon reeds van nabij ken, twijfel ik niet, of gij zult de belangen van onze gemeente waardig dienen en onpartijdig voor staan. Ik hoop, dat ge in de vervulling van uw functie nog veel genoegen zult smaken. v. d. Sanden. ik dank U voor uw vriendelijke woorden en hoop tot tevredenheid van U en mijne collega's in het belang van de gemeente werk zaam te zijn. 2. Ingekomen stukken w.o. a. Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting dienstjaar 1928 door Ged. Staten. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Missive van Gcd. Staten d.d. 15 Mei 1929 met verzoek het rooken in autobussen strafbaar te stellen. Burg. en Weth. stellen voor de politieverordening dienaangaande te wijzigen. Voorzitter. Bij mij is de ernstige vraag gerezen of de gemeenteraad wel bevoegd is om een dergelijke veror dening te maken. Ik heb de wet nog eens nagezien en ben van oordeel dat een eventueel raadsbesluit in strijd zal zijn met de wet op de openbare middelen van vervoer, en daarom door de Kroon vernietigd zal worden. Het lijkt me het beste om dit punt nog aan te houden. De vereeniging van Brab. Gemeenten heeft deze kwestie inmiddels ook al in studie genomen en zal ons binnenkort wel van advies kunnen dienen. Een rookverbod in autobussen behoort m.i. tot de maat regelen van Algemeen Bestuur. De provincie is wel bevoegd om aanvul lende bepalingen te maken. v. Drunen. Als dat zoo is, dan hebben de Commissaris en de Griffier toch maar een slecht inzicht van de wet. Ik begrijp niet hoe ze anders zooiets aan de gemeente kunnen vragen. Voorzitter. Omtrent de interpretatie van een wet kan men zeer wel van meening verschillen, 't Is ook best mogelijk dat de Commissaris gelijk heeft. In elk geval is het nu een bestreden kwestie, waarover men ons wel zal inlichten. Zooals ik reeds zei. de provincie kan overgangsbepalingen maken in het belang der algemeene veiligheid. c. Ontslag—aanvrage van G. P. H. Veltman als hoofd der O. L. School in de Wolfshoek met ingang van 1 Sept. a s. wegens zijn benoeming tot hoofd eener school te Waalwijk Voorzitter. We stellen u voor, het gevraagde ontslag eervol te geven. Ik ben overtuigd, dat ik me tot tolk maak van u allen, als ik den heer Veltman hier dank breng voor alles wat hij voor de jeugd van Drunen gedaan heeft en daarbij de hoop uit spreek, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats moge wel gaan. We zullen nu een oproep doen voor een nieuw hoofd. Ik heb nu nog een adres, dat ver geten is om op de agenda te plaatsen. De Voorzitter leest het adres voor, waarin gevraagd wordt om den aanleg van een fietspad ten Zuiden van Adr. Smits. Adressanten zijn genegen in de kosten eenigszins tegemoet te komen. Voorzitter. We hebben den toestand ter plaatse een? nagegaan, maarmee- nen, dat de weg te smal is om er nog een fietspad naast te kunnen leggen. De leden kunnen daar zelf wel eens gaan zien en daarom zullen we het adres nog zoolang aanhouden. Maar o.i. is de weg te smal. Muskens. De aanvragers zijn zeer bescheiden in hun wenschen en zou den al tevreden zijn als er palen ge plaatst werden en de bermen werden afgesnoeid. Voorzitter. We zullen er wel palen zetten, maar wordt de rijweg dan niet te smal Doch zooals ik reeds zei, laten de heeren zelf eens ter plaatse gaan oordeelen. v. Drunen. De onderteekenaars van het adres zijn er ook over bij my geweest. Ik ken den weg heel goed en moet eerlijk zeggen, dat hij vele tijden in het jaar onbegaanbaar is. Het lijkt me wel mogelijk om er palen NAAR HET ENGELSCH. d. SCHEEPENS. 80. „Neen, dat doet er wel degelijk toe", lilonk de stem van Steel helder en dui delijk doo'r de telefoon. „Veronderstelt bij voorbeeld, dat onze dierbare vriend de speld herkent?Neen, bel nog niet af „Dat doe ik nietJa, juffrouw we zullen nog eenige minuten noodig hebbenIs 11 daar nog mijnheer Steel?Ja 't was de tele fooncentraleWelnu, Henson heeft die speld nog nooit gezien. Enid kocht haar juist voordat de groote gebeur tenis plaats vond en de geheele fami lie uiteen deed gaanEn nadien heeft ze nooit den moed meer gehad de speld te dragen!" „Ik begrijp het. En ge wilt nu dat Mer'ritt hiervan op de hoogte wordt gesteld!" „Ja, dat wil ik en dat wil ik niet", legde Chris uit. „Ik moet natuurlijk zorgen dat ik hem niet den schrik op het lijf jaag. Ik moet hem volkomen in mijn macht hebben, en ik zou hem dus moeten bewijzen, dat hij heter zou doen mijn partij te kiezen. Veronder stel eens dat Enid aangifte deed dat de speld gestolen was? En veronder stel ook dat ik Merritt op het kritieke moment 'redden kan? Ik zou er niets om geven als hij hij voorbeeld den ken moest, dat ik zelf de speld eerst gestolen heb. En daarom heb ik me tot u, als romanschrijver, gewend, om me te helpen en raad te geven, hoe een en ander aan te leggen!" „U zoudt zelf een goede schrijfster zijn geweest", merkte David Steel be wonderend op. „Geef mij vijf minu tenIs u nog daar? Ik geloof, dat ik wat gevonden heb. Kunt u mij ver staan? Neen?O, zoo, gaat het be ter nu?Ik zal Ruth Gates heden morgen spreken en zorgen dat zenaar Longdeau gaat om uw zuster op te zoekenWel verduiveld, breek ons toch niet telkens af, juffrouw. We hebben nog enkele minuten te spre ken. Jawat doet het er toe, het gesprek wordt toch betaald!En niemand anders heeft de lijn noodig... Is u nog daar, juffrouw Lee? Het spijt me, het is de schuld van het telefoon kantoorMaar hier heb ik 'n goed plan. Uw zuster heeft een diamanten haarspeld verloren. Ze geeft er een nauwkeurige beschrijving van aan de politie, en geeft te kennen dat ze ver onderstelt dat de speld bij vergissing is weggenomen met andere woor den gestolen door een toevallig in Londen gemaakte kennis Christabel Lee „Ach!" riep Chris uit, „wat is U vindingrijk! „Dat heb ik al meer vermoed", ging de stem aan de telefoon droogjes voort. „De beschrijving van de dia manten haarspeld welke vermist wordt, verschijnt in het Politieblad, waarvan wekelijks een exemplaar wordt gezonden aan de te goeder naam en faam bekende pandjeshuizen. Ik veronderstel dat de firma waar de speld door Merritt is beleend, een res pectabele firma is?" „Zeer zeker, ze hebben ook een zaak in Bond Street. Dus dat is wel in orde". „Des te beter! Ze zullen de adver tentie wel zien, en zich in verbinding stellen met de politie. De eerwaarde heer Merritt zal zich in arrest gesteld zien „Ja, maar dat wil ik juist liever niet", merkte Chris op. „Maar dat is toch noodzakelijk. Hij wordt gearresteerd op het kasteel. Zijn verleden kennend zal de politie na tuurlijk geen consideratie met hem gebruiken. En gij zult er zeer veel spijt van hebben. Ge hebt den man, die met veel moeite weer een sport omhoog is geklommen op den maat- schappelijken ladder, daar weer Vanaf gesleurd en weer op den slechten weg gebracht, als het ware, en dus ge neemt een kloek besluit en neemt de schuld van het geheele geval op u het was op order van u dat Merritt de diamanten speld heeft verpand". „Maar werkelijk, mijnheer Steel..." „O, ik begrijp uwe bezwaren. Maar willen we iets bereiken, dan moeten we niet voor een klein gerucht ver vaard zijn, dat weet u al wel bij on dervinding. U redt dus mijnheer Ja mes Merritt uit de handen der politie, er ontstaat een vriendschapsband tus- schen u beiden, en hij zal u als een groot licht beschouwen in zijn inte ressant beroep. Gij hebt hem gered, te zetten. Het zijn bijna geen kosten en de menschen zijn er mee gebaat. De rest zullen ze zelf wel onderhou den. Met een klein beetje zijn ze al tevreden. W. v. d. Wiel. Dan is er ook geen bezwaar om het een vergadering aan te houden en het eerst eens na te gaan. Voorzitter. We zullen toch weer spoedig een vergadering moeten be leggen. v. Drunen. Ik ben er niet op tegen om het nog even aan te houden, maar met kleine kosten zijn de menschen al geholpen. Voorzitter. Dat zullen we dan met een eens zien. Muskens. Is er ook nog gruis te krijgen. Voorzitter. Dank zij vooral Hooij- maaijer hebben we met veel moeite een paar wagens kunnen krijgen en er het fietspad aan den overweg een beetje mee opgeknapt. Verzoek van v. d. Staak en v. Wezel om toestemming tot verpachting van gewas, staande op door hen gehuurden gemeentegrond. Voorzitter. We hebben indertijd het besluit genomen, dat zooiets niet mag dan met toestemming van den Raad en dan moeten er bovendien nog zeer bijzondere redenen voor zijn. Nu weet ik niet, of er hier bijzondere omstan digheden zijn, die ontheffing van het besluit wettigen. Als eventueel aan het verzoek wordt voldaan, dan mag aan adressanten toch wel duidelijk gemaakt worden, dat zooiets een volgend jaar niet meer kan worden toegestaan. v. Drunen. Er kunnen toch omstan digheden zijn, dat we van een besluit mogen afwijken. U moet ook niet vergeten dat die grond jaren lang renteloos heeft gelegen en door het harde werken van v. d. Staak en v. Wezel nu vruchtbaar is geworden. Me dunkt, dat er toch geen bezwaar is om ze voor een jaar toestemming te geven. W.v. d. Wiel. Is het niet beter om ze eerst gelegenheid te geven voor een nadere toelichting. In het adres staat geen enkele reden aangegeven. Wan neer er geen bijzondere omstandig heden zijn, dan ben ik er niet voor om op een eenmaal genomen raads besluit terug te komen. Pijnenburg. Ik heb gehoord dat ze zich meer op den tuinbouw gaan toelegged en daarom dien grond niet meer zoo goed kunnen gebruiken voor hen zelf. Nu ben ik er niet op tegen om ze voor dit jaar toestemming te geven, maar dan moeten we het een volgend jaar aan een ander ver pachten. Muskens. Zooals van Drunen al heeft gezegd, zou Ik met dit perceel toch een uitzondering willen maken, 't Heeft jarenlang renteloos gelegen. Verhoeven. Er is indertijd gezegd, dat aan het besluit de hand zal wor den gehouden. Aanhoudend komen er hier dezelfde aanvragen. Maar zijn B en W. van oordeel dat het hier noodig is, dan ben ik er voor. v. Haider. Ik zou ze ook eerst ge legenheid geven om 't verzoek nader toe te lichten. Wanneer we 't zoo maar toegeven, dan zullen er steeds meer aanvragen komen. v. Drunen. Dat is zoo gezien wel een aardig voorstel, maar de kwestie is, of 't aangehouden kan worden. Ais we wachten tot een volgende ver gadering, dan is 't te laat Ze kunnen aan B. en W. wel een toelichting ge ven, maar laat ons dat college dan machtigen om er verder over te be slissen. Voorzitter. Als we iemand willen ontheffen van een maatregel in vroeger genomen besluit, dan moeten de bij zondere omstandigheden welke afwij king noodig kunnen maken, ook door de betrokken personen aangetoond worden. Ik vind het niet goed, dat deze zaak aan de beslissing van B. en W. wordt overgelaten. Wanneer de aanvragers, zooals ik omdat gij eenvoudig zelf de speld ge stolen hebt!" „En dan draai ik zelf de gevange nis in, in plaats van de heer Merritt?" „Geen kwestie van. Ge dacht dat het uw eigen speld was. Ge hadt pre cies eenzelfde speld, toen ge juffrouw Henson ontmoette; door een of ande re oorzaak, hoe weet ge natuurlijk niet zijn de juweelen verwisseld geworden bij het bezichtigen ervan, en ge weet zeker, dat, als juffrouw Henson haar juweelenkistje eens goed nakijkt, ze daarin wel een speld zal vinden, wel ke haar niet toebehoort, wat altijd wel aan een of ander detail is te zien, natuurlijk, hetzij aan de kleur van 't schildpad of zoo, of aan het montuur. Juffrouw Henson zoekt de juweelen na, en komt inderdaad tot de conclu sie, dat ze zich heeft vergist. En ze biedt haar verontschuldigingen aan, zoowel aan u als aan de politie, die zich natuurlijk terugtrekt. Ge behoeft natuurlijk Merritt niet te vertellen, hoe ge er uit bent geraakt en zoo zal zijn eerbied voor uw handigheid er nog slechts grooter om worden. Ik zou zeggen, daar was van dit gegeven een aardige schets te schrijven! En in werkelijkheid zal het zeer gemakke lijk en overtuigend in scène kunnen worden gezet". „Kostelijk! Kostelijk!" riep Chris verheugd. „Wat is het een voordeel wanneer men een schrijver tot vriend heeft in zulke gevallen! Dank U, dank u voor al uw vriendelijkheid! Goeden avond!" Opgelucht belde Chris af. Het duur de nog even, alvorens zij Bell op de hoogte stellen kon van hetgeen was afgesproken. Hij luisterde ernstig naar hetgeen Chris te vertellen had. „Ja, dat tmoet worden uitgebroed in het lichte brein van een roman- srhrijve'r, zoo iets!" meende hij. „Ik voor mij, zou eenvoudig Merritt heb ben laten voelen dat hij mijn speld gestolen had, en het niet aan de poli tie hebben willen aangeven". „Zoodat hij me dan natuurlijk nooit meer vertrouwd zou hebben, en me bij te eerste de beste gelegenheid in den steek zou hebben gelaten. Be halve nog, dat hij in dat geval meteen begrepen zou hebben, dat ik op de hoogte wilde komen van zijn verhou ding tegenover Reginald Henson! Neen, het plan moge eigenaardig schij nen en ingewikkeld, maa'r ik acht het het veiligste". „Achteraf bezien, meen ik dat ook", gaf Bell toe. „Ik begin overtuigd te zijn, dat ge scherpzinniger zijt dan ik gedacht heb en dat zegt heel wat!" Chris was reeds vroeg beneden den volgenden morgen, en Uof Bell aan 't ontbijt, terwijl alles e'r op duidde dat hij weer spoedig zou vertrekken. Hij deelde zijn gastheer mee dat 't hem geweldig speet, maar dat de brie ven, die hem van morgen hadden be reikt, hem de keus niet lieten. Binnen een, paar dagen zou hij, als hij mocht, nog eens terug komen. Een oogenblik later verscheen ook Reginald Henson in de eetkamer, met veel vertoon bladerend in een spoor boekje. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwiibschc en Langstraatsche Courant» - - - - „DB BOEO VAN HET ZUIDEN"-.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1