NaiiaclnM Fa. A. Mrils, Nag. Je Zon", HM. KERMIS-AANBIEDINGEN. T hier hoorde zeggen, zich meer op den handel gaan toeleggen, dan is er misschien reden om voor een jaar ontheffing te verleenen. Maar dan moeten ze volgend jaar de landpacht opzeggen. v. Drunen. Er zijn nooit geen lief hebbars voor dat perceel geweest, en als we het nu aan deze menschen af nemen, zal 't dan weer niet renteloos blijven liggen? Voorzitter. We moeten onze be sluiten niet zoo lichtvaardig maken. Wanneer we dat weldoen, dan pacht men ook lichtvaardiger en denken de landbouwers, och, als het noodig is, stuur ik maar een rekestje aan den Raad. We moeten ons prestige als Raad ook hoog houden. A. v. d. Wiel. Met van Drunen kan ik het ook nog niet heelemaal eens zijn. Voor mij is het nog niet uitgemaakt, dat we met land zouden blijven zitten. Even zoo goed, dat zij nu nieuwe huurders hebben gevonden, kan de ge meente er ook krijgen. Dat argument gaat dus niet op. W. v. d. Wiel. Ik kan mij wel ver eenigen met het voorstel van v. Dru nen om ze gelegenheid te geven om B. en W. een toelichting te geven. Wanneer de Raad B. en W. machtigt, kan men zelf beslissen. Voorzitter. De heeren weten, hoe ik er over denk, willen ze het wagen om de zaak verder aan B. en W. over te laten, dat moeten ze dan zelf weten. v. Drunen. Dan houd ik me liever aan mijn eerste voorstel en stel voor om ze voor een jaar ontheffing te verleenen. In stemming gebracht wordt dit voorstel verworpen met 7—4. Voor stemden de leden v. Bladel, Muskens, Vrijhoeven en van Drunen. 3. Aanbieding Qemeenteverslag dienstjaar 1928. Wordt ter visie gelegd. 4. Aanbieding verslag ingevolge artikel 58 der Woningwet dienstjaar 1928. Alsvoren. 5. Voorstel tot wijziging der be grooting Q.E.B. dienstjaar 1928. Voorzitter er was f 2000,— winst geraamd en de werkelijke winst be draagt nu f 5300.—. Tengevolge van deze grootere winst konden we den stroomprijs verlagen en op 35 per KWU brengen, wat in vergelijk met andere gemeenten zeer laag is, Wij stellen u voor dien overeen komstig de begrooting te wijzigen. Aldus wordt besloten. 6. Voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting dienstjaar 1928. Conform voorstel wordt besloten. 7. Aanbieding gemeenterekening dienstjaar 1928. De rekening wijst een batig slot aan van pl.m. f 6000. 8. Aanbieding rekening Q.E.B. dienstjaar 1928. 9. Aanbiedingrekening Armbestuur dienstjaar 1928, De onder sub 7, 8 en 9 genoemde rekeningen werden ter onderzoek in handen van eene commissie, bestaan de uit de leden A. v. d. Wiel, v. d. Sanden en Vrijhoeven gesteld. 10. Vaststelling kohier hondenbe lasting dienstjaar 1929. Wordt vastgesteld tot een bedrag ven f 582. 11. Bespreking verkoop masten- hout wat gedeeltelijk is verbrand. Voorzitter. We hebben een schrij ven ontvangen waarin ons gevraagd wordt om zoo spoedig mogelijk de ver brande mast te verkoopen. Men zegt, dat ze na nog te schillen is, maar in den winter geen waarde meer zal hebben. Wij stellen nu voor om de ver brande mast onderhands te verkoopen en 't laten omroepen in de gemeente. Wie dan mast wil hebben kan zich daarvoor|opgeven bij den gemeente opzichter. De rest kunnen we dan verkoopen aan de houtkoopers. We meenden dus goed te doen, de inge zetenen eerst gelegenheid te geven om verbrande mast te koopen. De Raad gaat hiermede accoord. 12. Bespreking verpachting jacht der gemeente-eigendommen gelegen op de Zacht c a. Lage Heide en Honderd Bunders. Voorzitter. Zooals de heeren weten is op 1 Juli a.s. de jachtpacht afge- loopen op de Zacht en Lage Heide en volgend jaar de Honderd Bunders. Wij willen ditmaal met geen voorstel komen maar laten het geheel aan den Raad over. 't Is te begrijpen, dat de tegen woordige pachters het weer gaarne onderhands willen pachten. Dokter van Seeters heeft nu de pacht op de Zacht en dhr. P. van Schijndel in de Pessaertsche bosschen. Bij de jacht pacht van den heer van Schijndel is de voorwaarde verbonden, dat hij daar een jachtopziener moet hebben. Dit is voor ons van groot belang. We heb ben dat nog onlangs gezien bij de groote heidebranden. Als de jacht- opziener Brok niet zoo buitengewoon Krachtig was opgetreden dan was alles er aangegaannu werd de brand nog juist voor onze bosschen ge keerd. Brok was toen het eerst bij den brand en heeft gewerkt ais een paard, 't Is dus voor de gemeente van be lang als daar een opzichter gehand haafd blijft. Muskens. Ik ben er tegen om nu de jacht op de Honderd Bunders te verpachten omdat de wilstand er veel te groot blijft. Er zijn al veel reclames over verzonden, maar die zijn mis schien ergens blijven liggen. De boeren ondervinden ontzettend veel schade van het wild. en 't blijft er maar loopenl lk wil eerst eens zien hoe het met de wilstand gaat en dan verpachten. Zoo kan het niet. v. Drunen. Ik ben er ook voor om de verpachting van de Honderd Bun ders nog een jaar uit te stellen. Wan neer we zien welk een toestanden er zijn, dan is het treurig. Ik had op het jachtrecht van Graaf D'Oultremont 70 struiken boonen en alles is door het wild afgevreten. Er is niets meer van over. Zoo had ik ook een stuk met prinsesseboontjes en da's ook vernield, de staken staan er nog, anders niets, 't Is treurig als je zoo iets moet zien. Ik heb er den jacht opzichter bijgehaald en gevraagd „Zou de Qraaf dit maar goedvinden als hij zoo iets zag?" Dat geloof ik niet, zei hij. Als je het wist burge meester, 't is ondenkbaar, 't is net of er een vijand is geweest, en alles ge ruïneerd heeft. Dit is nog maar alleen bij mij, maar ik ken 20—30 boeren waar het nog veel erger is dan bij mij. Dat zijn ongehoorde toestanden, en waarover ik naar den Minister zat schrijven en dan moet het overtollige wild maar opgeruimd worden. Voor den boer is het zoo niet om te doen, hij moet sjouwen en werken en het wild kan de boel vernielen. Het lid W. v. d. Wiel zegt, alleen voor een publieke verpachting van het jachtrecht te zijn. Pijnenburg. Als het is zooals dhr. van Drunen zegt, dan moet er iets op gevonden worden. Men zou kunnen bepalen dat er meer wild opgeruimd moet worden. v. Halder. Dat er te veel wild is, is lang een bekend feit. IndenN.C.B. is er ook al over geklaagd en bij den rentmeester is gevraagd om eens een flinke drijfjacht te houden, Maar op ons schrijven hebben we zelfs nog nooit eer.ig antwoord gekregen. Dat is in elk geval niet in den haak. Voorzitter.' We moeten de zaken eerst zuiver stellen. Op de Honderd Bunders is inderdaad te veel wild, maar op andere plaatsen daarentegen is er weer minder. Dat er op som mige plaatsen te veel wild is onder schrijf ten volle. De jachtwet laat toe dat men zich dan met een verzoek tot den minister kan wenden, die een onderzoek naar de klacht laat instellen. Maar de klachten van v. Drunen be treffen eigenlijk meerde Kuiksche hei. Als groot grondbezitter heeft de Heer van Drunen steeds meegewerkt ais 't gold een belang voor onze landbou wers en we moeten erkennen, dat de gemeente Drunen veel verschuldigd is aan de familie D'Oultremont, welke al meer dan 300 jaar in onze gemeente woont, 't Zijn altijd zeer billijke ver pachters geweest. Wanneer er nu een te hoogen wilstand is en de boeren daarvan veel schade ondervinden zal men niet ongenegen zijn om de boeren tegemoet te komen door 't wild wat op te ruimen. We zouden een com missie uit den Raad kunnen benoemen die den wilstand kan beoordeelen. Is naar 't oordeel der Commissie ergens een te hooge en schadelijke wildstand, dan heeft de commissie 't recht om de pachters te waarschuwen, wen- schen de pachters niet te luisteren dan hebben we 't recht de pacht op te zeggen. W. v. d. Wiel. 't Laat me koud wie de jacht krijgt, maar ik vind 't in dezen tijd geen standpunt, dat men tot de boeren kan zeggen: „als je ons 't jachtrecht niet geeft, verhoogen we de landpacht." Daarom ben ik voor pu blieke verpachting. v. Drunen. Ik vrees ook. dat de heeren zich weinig aan de commissie zullen storen. Voorzitter. Dan behoudt de raad 't recht om 't contract op te heffen. Maar is er in deze dan geen weg om elkaar tegemoet te komen Wan neer de pachters deze besprekingen lezen, dan zullen ze zien, dat 't toch ernst is en gewenscht om elkaar te gemoet te komen, 't Blijft mij ten slotte gelijk wie of de jacht krijgt, maar de boeren mogen niet vergeten, dat zij er belang bij hebben als de familie D'Oultremont hier blijft. Ze zijn voor onze pachters altijd zeer billijk geweest, want terwijl overal de grondprijzen omhoog werden gedreven, heeft de Heer van Drunen voor onze boeren de pachtprijzen van voor den oorlog gehandhaafd. van Drunen. Voor de behandeling van de Heer van Drunen heb ik alle respect, maar als u de wildstand ziet en de verwoesting, da's treurig. Ik zou de verpachting van de honderd bunders nog een jaar uitstellen en nu gelegenheid geven een flinke oprui ming te houden. A. v. d. Wiel. De zaak is nu toch al duidelijk uiteengezet. Als er nu een commissie wordt benoemd zooals de voorzitter voorsteit, dan kunnen de boeren toch niets beters verlangen. v. Bladel. Ik ben er voor om 't niet voor 5 maar voor 3 jaar te verpach ten en dan strengere maatregelen te nemen. Voorzitter. Ik heb er al op gewezen van weik groot belang 't is als er door de betrokken pachters een jacht opziener wordt aangesteld, EnU kunt toch wel begrijpen, dat't voor 'n jacht opziener ook prettiger is voor 5 jaar te worden aangesteld. De heeren moeten 't belang, dat we hebben bij een opzichter, niet uit'toog verliezen, veronderstel dat Brok onlangs niet zoo spoedig den brand ontdekt had, dan waren er voor ons duizenden en dui zenden guldens verloren gegaan. W. v. d. Wiel. 't Was een gelukkige en toevallige omstandigheid dat juist Brok in de buurt was en zich ver dienstelijk kon maken. Maar 't had ook een ander kunnen zijn. Voorzitter. We zijn 't er over eens, dat 't onze plicht is om den boer tegen den overlast van het wild te beschermen. Maar bereikt men dat als de jacht voor 3 jaar verpacht wordt Neen. Men kan 't voor vijf jaar ver pachten onder beding, dat er wild opgeruimd moet worden als naar 't oordeel der Commissie de wilstand te hoog is. v. Drunen. Wie er aan mocht twij felen, dat de vernieling inderdaad zoo erg is, noodig ik Hit om eens te komen kijken, lk kan nog wel 20 be drijven laten zien waar de verwoesting verschrikkelijk is. Pijnenburg. Ik ben er voor om 't te verpachten zooals U voorstelt. Met deze bepalingen kunnen we 'tdan ook aan den Boerenbond voorleggen. Voorzitter. Daartegen heb ik geen bezwaar. v. Drunen. En aan de oude pacht som Voorzitter. Ja, v. Drunen. Daar ben ik heelemaal op tegen. Ik wil niet 't onderste uit de kan hebben maar de tegenwoordige prijs is veel te laag. v. Halder. Een beeije hooger zou de pacht wel kunnen. Voorzitter. Noemt U dan eens een prijs. Nu krijgen we f 1— per H A. maar dan is de pachter verplicht een jachtopziener te houden. pacht zoo te laten. Voorzitter. Maakt U er een voorstel van Pijnenburg, ja en onder de voor waarden die U al hebt genoemd. In stemming gebracht wordt dit voorstel aangenomen met 7—5. Tegen stemden de leden v. Halder, W. v.d. Wiel, Muskens, Verhoeven en v. Drunen. 13. Aangehouden schrijven van j. W. van Loon, houdende verzoek om restitutie van pacht. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissie de te veld staande gewas sen heeft geschat op een meer waarde van f 90, Conform voorstel wordt besloten dit bedrag op de pachtsom in minde ring te brengen. v. Haider. U hebt zoo even dank gebracht aan ailen die bij den brand holpen. Maar namens de gemeente danken wij U, burgemeester, voor wat U daarbij gedaan hebt. Aan uw actief en kranig optreden is 't te danken, dat de gemeente voor een groot on heil gespaard is gebleven en daarvoor zeg ik U dank, ook namens alle boeren, (instemming), De beoordeeling inzake pachtver- mindering de Gouw wordt overgelaten aan de bevoegde commissie. Op verzoek van den Gem. Ont vanger een hypotheek van f 700, welke door hem gesteld moest worden, te royeeren, wordt gunstig beschikt. Hierna sluiting. KAATSHEUVEL. De Raad der gemeente Loonopzand vergaderde Zaterdagnamiddag ten Raadhuize te Kaatsheuvel. Voorzitter: de Edelachtb. heer Bur gemeester J. L. van Besouw. Afwezig: het lid Snoeren. Agenda: 1. Ontslag van den heer J. C. de Wijs als lid van den Gemeenteraad. Wordt onder dankzegging verleend, 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen lid van den Gemeenteraad. Na onderzoek der geloofsbrieven, door de leden Swagemakers, van den Hoven en Roestenberg, wordt geadvi seerd tot toelating, en 3. Installatie van den heer J. C. Beerens. In handen van den Voorzitter legt bet nieuw gekozen lid, de bij de wet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wenschte het lid Beerens geluk en hoopt dat hij steeds de belangen van de gemeente zal be- hartigen. 4. Mededeeling Kasopneming. Wordt voor kennisgeving aange- Mouselines. nieuwe kleuren vanaf 18 cent. Fantasie-katoentjes, pracht-dessins 22—29—35—45 Kunstzijde ruiten 38—78—98 Wollen Mouselines, alle kleuren 78 Kunstzijde Crêpe de Chine, alle modekleuren, f 1.48. ALLEENVERKOOP VOOR DE LANGSTRAAT ALLE DESSINS FL1SCO STOFFEN. DIRECTOIRS met bijpassende Onderjurken in zijde, macco en tricot. Tricot Kinderdirectoirs vanaf 25 cent. Damesdirectoirs vanaf 69 tot 175 ct. Kinder-Onderjurken vanaf 59 cent. Dames-Onderjurken vanaf f 1.05 tot f 1.95, Heeren Zelfbinders Tricot 14—24 cent. Heeren Zelfbinders zijde54—69—85—125—145 cent. HEEREN OVERHEMDEN nieuwe dessins f 159-1,89-2.65-3.65. PRACHT-OVERHEMDEN, twee boorden, f4 25-6.75. Heerensokken 24-29 45 ct. Heerensokken kunstzijde 69 79 85 125 ct. Combinatie Homo-Bonus, 220 zaken in Nederland. v. Halder. Alvorens een prijs te noemen wil ik eerst 't oordeel van den Raad hooren hoe er verpacht zal worden. Voorzitter, Ik heb zoo straks de kwestie van den brand aangeroerd en omdat 't daarbij in 't gesprek kwam dank gebracht aan den heer Brok, maar 't was mijn bedoeling om aan't eind der vergadering allen dank te brengen die zich bij het blusschings- werk verdienstelijk hebben gemaakt. Ik heb zelf gezien wat er door onze menschen gedaan. Daarvoor breng ik allen mijn hartelijken dank. Ik kom nu weer terug op de kwestie aan den pachtprijs. v. Halder. Ik wil wel een prijs noemen. Pijnenburg. De Heer van Drunen heeft onze landbouwers altijd zeer billijk behandeld waarom zouden we nu heengaan een de jacht verhoogen. ik zou 't maar op f 1,— laten. Muskens. Maar we zitten hier voor de belangen van de gemeente. Voorzitter. Als de boeren hier 50°/0 minder landpacht betalen dan elders, dan acht ik het een gemeente-belang alles te moeten doen, om de familie D'Oultremont hier te houden. Maar er moet een oplossing komen, wil men de pacht met 50°/0 ver hoogen? Verhoeven. Ik ben er tegen en steun het voorstel van Pijnenburg om de nomen. 5. Aanbieding verslagen toestand der gemeente en van de Volkshuisvesting over 1928, Worden ter visie gelegd. 6. Verzoek om eervol ontslag van den heer A. Oversteeg als Hoofd der Openbare Lagere School te Loon- schendflk. Voorzitter. De heer van Oversteeg is met ingang van 1 September a. s. benoemd tot hoofd der school te Buurmalsen. Wij stellen U voor onder dankzeg ging voor de bewezen diensten met ingang van dien datum eervol ontslag te verleenen Wordt goedgevonden. 7. Verzoek om overname ten behoeve van het bijzonder onderwijs van de Openbare Lagere School te Kaatsheuvel evenals ook van de aanbouw zijnde school in de Telefoonstraat. 8. Voorstel tot opheffing van de Openbare Lage School te Kaatsheuvel en het verleenen van eervol ontslag aan het onderwijzend personeel. Voorzitter. Wij stellen voor om met 1 September de beide oude scholen en de nieuwe school over te dragen aan het R K. Kerkbestuur alhier en tengevolge daarvan aan 't onderwijzend personeel eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor hetgeen zij gedaan hebben in 't belang van het onderwas. Ik spreek de hoop uit, dat 't hen in elk opzicht verder moge wel gaan. De Raad gaat hiermede accoord. 9. Voorstel verbouwing openbare school te Kaatsheuvel. Voorzitter. Er zijn veranderingen noodig aan de school zooals b. v. de W. C.'s, die in den gang zijn en naar buitengebracht moeten worden! De gangen moeten nagezien worden, ge verfd en de speelplaals in orde ge bracht. De gemeente-opzichter raamt de totale kosten op plm. f 12000.— Wordt toegestaan. 10. Vaststelling Kohieren straat- en rioolbelasting. Worden vastgesteld, zooals ter tafel gebracht, 11. Voorstel herziening bezoldigd personeel in dienst der gemeente. Namens de rapporteurs stelt hei lid Roestenberg de volgende regeling voor wat betreft de Secretarie ambtenaren. Ie ambtenaar f2300 f3000 2e f 1700 f2400 3e f 1300 f1700 Voor de twee eersten wordt het diploma Gemeentebelangen vereischt. Het salaris van den len ambtenaar wordt terstond op f 2700 gebracht. Swagemakers. Nu is vanKemenade al 10 jaar hier. Zouden we hem daar om niet op 't maximum kunnen brengen Voorzitter. De Commissie steltvoor om 't op f 2700 te brengen en het maximum door periodieke verhoogin gen te laten bereiken. Swagemakers. 't Is toch bijna overal regel, dat elk dienstjaar voor verhoo ging mee telt. Ik ben er ook wel voor om v.d. Wildenberg ook op het maxi mum te brengen, 't Zijn toch ambte naren die goed hun best doen. v. d. Hoven. Ik heb gehoord, dat het salaris van den len ambtenaar in Waalwijk nog onder dat van Kaats heuvel staat zooals deze regeling nu is. Roestenberg, Neen, volgens offi- cieele opgave bedraagt het salaris van den len Ambtenaar in Waalwijk f2200 tot f3100. Snaphaan. Hoe is de commissie eigenlijk tot deze cijfers gekomen Roestenberg. We hebben bij soort gelijke gemeenten opgave gevraagd en zijn met deze regeling nog iets be neden het gemiddelde van 13 andere gemeenten. We staan niet aan den spits en ook niet het laagst en meenen dat dit een behoorlijke regeling is Een le ambtenaar mag welaan f 3000 komen. De Voorzitter dankte de commissie voor haar moeielijke taak, maar meent dat de positie van den derden ambte naar nog niet vastgelegd kan worden, aangezien hier ook de capaciteiten niet uit het oog verloren mogen worden. v. d. Horst. Wij hebben ook ge meend de salarissen nog niet terstond op 't maximum te moeten brengen en achten het gewenscht de periodieke verhoogingen in de hand te houden tot versterking van ijver en ambitie. Als de ambtenaren voldoende ijveren ambitie blijven toonen dan kan men voldoende vertrouwen stellen in B. en W. Aan de ambtenaren is het nu om te toonen of ze de verhoogingen waard zijn, U moet bovendien niet vergeten, dat 't salarisjvan den len ambtenaar in eenige jaren al met f700 omhoog is gegaan, De Raad gaat hierna met het voorstel accoord. Dan komt de afd. Gemeentewerken. Gemeente-opzichter f2500—f 2800, plus f300 voor woningtoezicht (welk bedrag door de Woningbouwcombina tie gedragen wordt.) Wordt goedgevonden. Straatwerker f 30—f 34 per week. Voorman f21—f23 Wegwerker f 19.50f21.50 Het lid Dingemans meent dat Boezer wel met een voorman gelijk gesteld kan worden, omdat hij meestal alleen werkt en soms erg vuile baantjes heeft. Roestenberg. Laat men die meer waarde als 't zoo noodig is apart uitdrukken, maar zich aan deze rege ling houden. Als we nu* beginnen overal uitzonderingen op te maken, dan is 't geen regeling meer.. Wordt goedgevonden. Gasfabriek. Directeur f3200 f 38.00 (Te brengen op het maximum.) Boekhouder f 2300 - f 2700. le Klerk f650 f850. 2e Klerk f 550 - f 700. Gasmeester f35 f40 per week. (Zonder exlravergoeding voor over werk.) Fitter f 27 f 31 per week. Stoker f 25 f 28 per week. Plaatswerker f21 per week. Monteur f27 f 31 per week. Incasseerder f23 f26 per week Wordt goedgevonden. Politie. Inspecteur f2300 f2600. Agent f 1500 1700. Werkster f 15 per week. Wordt goedgevonden. F .IS ,J 71

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2