Bronsmachine Gouddruk. PUROL er op Het lid Roestenberg wil nog op merken, dat hier weinig politie-perso neel is in vergelijk met andere plaatsen Kindertoeslag 3°/0 te beginnen bi het 3e kind tot en met het 14e jaar De vergoeding voor rijwiel blijft gehandhaafd. Ook de Gemeente-bode krjjgt f45 vergoeding voor het gebruik van rijwiel. Voor het Diploma Gemeente Be langen wordt f75 gegeven aan hen waarvoor 't niet verplichtend is, di te bezitten. Voorzitter. Dan dank ik de Com missie voor 't uitgebreide werk hier mede verricht en hoop, dat de ambte naren door ijver en plichtsbetrachting zullen waardeeren, wat vandaag door den Raad in hun belang tot stand is gebracht. Roestenberg. Namens de Commissie danken wij U voor den steun en gegeven voorlichting. Voor de toe- komst zoh ik nog in overweging wil len geven een nadere werk-instructie te formuleeren. Voorzitter. Dat kan overwogen worden. v. d. Horst. Ik dank ook de Com missie voor 't vele en moeilijke werk in deze verricht, maar het spijt me, dat me hierbij nog iets anders van 't hart moet. Voor de vaststelling van de regeling heeft de Commissie wel' den Gasdirecteur en Gemeente—opzichter gehoord, maar de hoofdambtenaren, zooais Burgemeester en Secretaris, zijn gepasseerd. Dat vind ik niet in het belang van het gezag. Roestenberg. U moet daar geen 1 verkeerde uitleg aan geven. We li hebben eerst den Gasdirecteur en Gem.—opzichter alleen gehoord, om dat we daardoor met gegevens tot B. en W. konden komen. In B. enW. u moest toch het geheel in behandeling komen en spraken wij van zelf Bur gemeester en Secretaris. Het is meer |uit practische overweging gedaan, f zonder meer. Het lid v. d. Heuvel onderschrijft zulks. Het is gedaan ter voorkoming I van dubbel werk. v,_ d. Horst. Wanneer deze over- weging bij de Commissie heeft voor gezeten, dan kan ik my er wel bij aansluiten, i Rondvraag» i- Dingemans. Ik dacht dat Weth. v. (Lier wel met een voorstel zou zijn gekomen om een wegwerker aan te stellen. v. Lier. Ik wilde er juist iets over zeggen. We hebben in Tilburg een proef gezien met de wegenschaaf. Op zandwegen werkt zoo'n schaaf heel goed. Voorzitter. Machtig ons dan om een proef te nemen met een wegen- schaaf. Als ze niet voldoet, dan kun nen we een wegwerker aanstellen. Aldus wordt besloten. Hierna ging de Raad in geheime zitting. GEERTRUIDENBERG. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Bianchi, vergaderde de Raad deze gemeente Vrydagnam. ten Gemeentehuize. Afwezig met kennisgeving het lid Sassen. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld, 1. Mededeeling procesverbaal van kasopname by den Gem.Ontvanger, het G.E.B. en Grondbedrijf. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 2. Voorstel tot wijziging der Gem.- begrooting en van de begrooting van het G.E.B. en Grondbedrijf over 1928 Wordt goedgekeurd. 3. Vaststelling verordening tot wij- ziging der Bouwverordening in ver band met de verplichte aansluiting aan de waterleiding. De Voorzitter deelt mede, dat een schryven is ingekomen van den Min., waarby in herinnering wordt gebracht, dat overeenkomstig art. 14 der geid- leening van 28 Sept. 1920, alle per- ceelen welke binnen een afstand van 25 M. van de leiding zyn gelegen, verplicht kunnen worden tot aan sluiting. De Gezondheidscommissie deelt mede, geen bezwaar te hebben, dien overeenkomstig de Bouwverordening te wyzigen. Nederlof. Binnen een afstand van 25 M. moeten de menschen zich aan sluiten Voorzitter. Ja, dat wordt met 1 Jan. 1930 verplichtend. De My. is natuur lijk wel genegen om verder afgelegen terceelen ook aan te sluiten, maar dan zullen de betrokken personen zelf de kosten daarvan moeten dragen. Elke aansluiting moet natuuriyk ren dabel zijn. Als iemand beslist goed pompwater heeft, dan kan hij onthef fing krygen van de verplichting tot aansluiting, als hy zich elke drie maanden de kosten en moeiten wil getroosten om een monster water ter onderzoek op te zenden. We zijn aan het Rijk verplicht de menschen tot aansluiting te dwingen indien ze geen goed drinkwater hebben 4. Aanbieding rekening dienst '28 en begrooting 1930 van de Gezond heidscommissie, gezeteld te Oosterhout Nederlof. Ik zal mijn stem aan de begrooting niet onthouden, maar ik wil even opmerken, dat we hier van de Gezondheidscommissie weinig zien Zie eens hoe de Waterpoortstraat er uit ziet. Men werpt alles op straat De Papenstraat wordt verpest door de slechte rioleering. En dan spreek ik nog ni$t over de woningtoestanden en de haven. Daar moesten ze maar eens naar komen kijken. Voorzitter. Dat is een klein kunstje om de Gezondheidscommissie hier te krijgen, maar dan zal men gauw zeggen, laat de gemeente de haven uitbaggeren, voor nieuwe rioleering zorgen en zoo al meer. De Gezond heidscommissie kan daarvoor geen gelden geven. Nederlof. Maar er wordt nog nie eens toezicht gehouden hoe de straten vol vuil worden gegooid, Voorzitter. In dat opzicht is het sedert enkele jaren toch al beter geworden. Timmermans. Het zou ook zeer wenschelijk zijn, dat er op enkele plaatsen op de riolen stankbescher mers werden aangebracht. Met warme dagen verspreiden ze een onuitstaan bare lucht. Voorzitter. We hebben hiervoor ai een post op de begrooting gebracht, Hierna gaat men met de rekening en begrooting accoord. 5. Vaststelling 2e Kohier Honden belasting '29. Wordt vastgesteld zooals ter tafel gebracht. 6. Ingekomen stukken en mede- deelingen. aEenige goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten b. Goedkeuring van 't raadsbesluit tot het heffen van 2 pCt. G.I.B. c. Nota met eenige bemerkingen van Ged. Staten op het raadsbesluit inzake geldleening. Conform den wensch wordt in het raadsbesluit o.a. de passage opgeno men, dat conversie der leening ook kan geschieden uit buitengewone middelen. d. Schrijven van den Kring Breda van dsn N C.B. inzake stichting van een inrichting voor het vernietigen van kadavers. Dit schrijven wordt aangehouden tot van betrokken zijde nadere voor stellen den Raad zullen bereiken. e. Schrijven van een Ingenieur der Genie, waarby de huur der schiet banen op de gemeentegronden onder Oosterhout wordt opgezegd. De Voorzitter deelt mede, dat het contract voor 10 jaar werd aangegaan. Thans wil men niet meer voor 10 jaar 'eekenen, maar het terrein telkens voor een jaar huren en bij niet opzeg ging stilzwygend verlengen. De Raad gaat hiermede accoord. f Schrijven van Kater, houdende verzoek om voor zyn huis een begaan- baren toegang te maken. Voorz. Dit is al in orde gemaakt. Eigenlijk behoort dit schrijven niet In den Raad. Er is indertijd gezegd, dat voor 't huis van Kater geplaveid zal worden, maar alles kan niet achter elkaar afgewerkt worden. g. Verzoek van de Geld. Brab. Jlindenver. om subsidie voor 't blin denonderwijs in Grave en zoo mogeiyk 'n de gemeente den verkoop van door blinden vervaardigde artikelen te bevorderen. Voorz. Dit is een armlastige ver- eeniging, maar wij zijn in zekeren zin ook een armlastige gemeente, 't Doel 's zeker prijzenswaardig, maar waar we al zooveel subsidies hebben moeten weigeren, stellen wij voor ook op dit verzoek afwijzend te beschikken. Timmermans. Ik kan in dit geval och niet met uw voorstel mee gaan. 3it is hier een byzondere vereen, 't Geldt hier steun te verleenen aan de meest misdeelen onder ons. Ik >en er wel voor om iets te doen tot verzachting van het zware lot dat de blinden moeten dragen. We behoeven niet 't volle bedrag te geven, dat gevraagd wordt maar toch kunnen we met een kleine sub sidie uiting geven van onze sympathie met 't mooie doel dat de vereeniging voorstaat. Ik zou echter niet ingaan op 't verzoek om in onze plaats de verkoopcentrale van de ver. te steu- men, want dan doen we onze inge zetenen te kort. Voorz. Andere vereenigingen waar tegenover ik ook sympathiek sta, hebben we toch ook om bezuinin- gingsreden moeten afwijzen. Waarom zouden we hier een uitzondering maken. Wanneer we er weer mee beginnen, waar blijft dan 't slot? Als kleine gemeente geven we tochalvry veel subsidies van diverse vereeni gingen. Timmermans. Maar 't betreft hier toch wel een uitermate sympathiek doel. Ik stel voor om een kleine sub sidie te geven. Dit voorstel wordt door het lid v. d. Loo gesteund. In stemming gebracht wordt het aangenomen met op één naalgemeene stemmen. Alleen wethouder Kroon stemde tegen. Voorz. Dan komt het by de begroo ting in behandeling. Rondvraag. v. d. Loo. Ik heb gezien, dat er al een verbod is voor 't motor- en ry- wielverkeer in de Papenstraat. Ik hoop, dat 't nu ook onder de boompjes in orde komt. Voorz. Dat heeft al een punt van bespreking uitgemaakt in B. en W. De kwestie is, dat we de geheele markt zouden ontsieren met een party waarschuwingsborden. Maar we kun. nen eens een proef nemen door palen te zetten, zooals met de kermis. Nederlof. Ik heb gelezen, dat de gemeente Papendrecht voor 't exploi tatie te kort in de woningbouw van 't Rijk f 40,000 heeft ontvangen. Zou den we voor ons ook eens een bal letje kunnen opgooien Voorz. Dat haalt niets uit. Kroon. In Papendrecht ging 't over een tekort. Nederlof. Is het u bekend, dat uit het oude gebouwtje van Tak de mo tor is weggehaald. Voorz. Ja, die motor is niet van ons. Nederlof. Is het u bekend, dat daar- by de helft van de achtergevel is af gebroken Voorz. Neen. Nederlof. Acht u 't dan niet wen- schelijk om een schadeloosstelling te vragen. Voorz. Neen, dat gaat niet. 't Is de jeugd die daar aan te vernielen is geweest. Hierna ging de raad in geheime zitting ter behandeling van reclames. Goedgekeurd. Wij plaatsten dezer dagen in onze drukkery eene van de nieuwste constructie der be kende fabriek Kolbach Co. te Leipzig, specialiteit op dit terrein. Wy bevelen ons gaarne aan voor uwe drukwerken met gouddruk als etiquetten, prijscouranten enz. enz. U kunt verzekerd zijn van prima werk op dit gebied. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N T1ELEN. GEMENGD NIEUWS. 36 uur in levensgevaar. Een Nederlandsch toerist, die in Grindelwald logeerde, heeft in de atgeloopen week met zqn echtgenoote verscheidene onaangename uren op een bergtop doorgebracht. Bij het bloemenplukken waren zij afgedwaald en plotseling gleden zij van den weg af en vielen langs de berghelling naar beneden. Hun val werd gestuit door eenige struiken op een vooruitstekende rots boven een 100 M diepen afgrond. Zij konden zich aan de struiken vast klemmen, doch verder dalen of naar boven klimmen was volkomen onmo- geiyk. Gedurende 36 uur zyn de beide Nederlanders in deze hachelijke positie gebleven, zonder voedsel of drinken. Zij konden niet gaan zitten en moesten zich voortdurend vasthouden aan de struiken. De plaats, waar het ongeval was gebeurd, is zeer eenzaam en er passeerde niemand, die op het hulp geroep kon toesnellen en den heeren de dame redden. Gedurende den nacht hadden de Nederlanders zeer van de koude te iyden en zij waren zoo uit geput, dat zy op het punt stonden zich in den afgrond te laten vallen. Inmiddels had de hotelier echter eenige gidsen opgedragen een onder zoek in te stellen en daar hij ongeveer wist, waarheen de wandeling van zijn gasten was gegaan, slaagde de hulp expeditie er na eenig zoeken in, de vermisten te ontdekken. De gidsen daalden met touwen naar de Neder landers af en brachten hen naar boven, waarna zij in uitgeputten, doch niet hopeloozen toestand naar het hotel konden worden gebracht. Motorboot omgeslagen van de K.P.M. Een motorboot van het stoomschip „Siberoet" van de Kon. Paketvaart— Maatschappij, is bij ruw waer. omge slagen. De vierde stuurman A.J.Velt- man, de eerste ladingsklerk P. Siwa- lette en een inlandsch monteur zijn verdronken. Mijnongeluk in Japan. Doordat de zee is binnengedrongen in de onder water gelegen steenkolen mijn te Matsjoesjima zyn 44 mijnwer kers van de buitenwereld afgesloten. Men gelooft dat zy zyn omgekomen. Lijk opgehaald. Bij Streefkerk is uit de Lek opge haald het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een man, De indentiteit heeft men niet kunnen vaststellen. Gistermiddag is de 32-jarige Noorsche zeeman J H K J aan boord van een in de Waalhaven alhier liggend stoomschip in de voorpiek gevallen. Met een gebroken rechter onderbeen en een gebroken rechter wijsvinger is hy naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Zondagochtend werd het 4i-jarig knaapje J. K. te Groningen vermist. Daar men vermoedde, dat het kind te water was geraakt is de politie gaan dreggen en zij heeft inderdaad twee uur later het lijkje opgehaald. Te Oud—Gastel is de 64 jarige landarbeider Chr. Bierbooms van een kar gevallen. Hij bekwam een hersen schudding en is aan de gevolgen daarvan overleden. Zaterdag omstreeks twaalf uur werd op den Rotterdamsche weg te Zwyndrecht het 9 jarig zoontje van J. D. wonende te H I Ambacht aange reden door een luxe auto bestuurd door S. uit Breda. Het kind geraakte spelenderwijze onder den auto en werd op slag gedood. Voor de ouders, die hun kind omstreeks dien tijd hadden thuis verwacht uit school was zulks een ontzettend bericht. Bovendien is het tragische van dit ongeval dat uit het zelfde gezin des middags 'n paar uur later de begrafenis moest plaats hebben van een eenige dagen te voren overleden kind. Zondagmiddag is overleden de 65—jarige ten Hoorn, te Holland— scheveld, die Zaterdag door een stier, was aangevallen en ernstig gewond. Gistermiddag is het vierjarig dochtertje van Schipper Hoekstra, liggende aan het Roode Torenplein te Zwolle, over boord gevallen en verdronken. De 20-jarige M G te Amersfoort die verleden week bij 'n motorongeluk ernstig gewond werd, is Zondag aan de gevolgen daarvan overleden, De 53-jarige H uit Meijsel is Zondagavond met zijn fiets in 't Ueurn- sche kanaal gereden en verdronken. Gistermiddag om 5 uur was 'n arbeider, H. B, Dal, 36 jaar, uit Kreupelsfraat te Schiedam op het terrein van Wilton aldaar met eenige arbeiders bezig ijzeren staven te los sen van een lorrie, wegende 500 KG. Hij kwam daarbij te struikelen en kreeg een der staven op het hoofd, dat geheel werd verpletterd. Het stoffelijk overschot is naar de algemeens begraafplaatste Schiedam overgebracht. Het verzacht en geneest. BINNENLAND. De Belgische loodsen te VIissingen. Naar een correspondent te Brussel meldt is door den Belgischen minister van zeewezen, Lippens, een circulaire rondgezonden waarby de verplaatsing wordt voorgeschreven van nog 22 te Vlissingen gevestigde Belgische lood sen, naar Oostende. De Hertog Hendrik. Blijkens bf} het departement van defensie ontvangen telegram is H.M.'s Hertog Hendrik Maandagochtend in Curasao aangekomen. Wilton en Fijenoord. Er is een volledige fusie tot stand gekomen tusschen Fijenoord en Wilton. De kapitalisatie voor beide maatschap pijen worden teruggebracht op f 18'/, millioen, waarvan f l5'/a miilioen Wilton en f 3 millioen Fijenoord. Het nominale bedrag van gewone en priori- teits-aandeelen Wilton's Dok en Werf- maatschappij terug te brengen tot de helft. Vernietiging van aan directeuren uitgereikte winstbewijzen. Preferente aandeelen worden gewone aandeelen. Kon. Familie in Groningen, De Kon. Familie vertoeft op het oogenblik in Groningen ter bijwoning van de lustrum-feesten der universiteit. Zij is daar met groote geestdrift gehuldigd. WAALWIJK. Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, op Vrijdag 28 Juni 1929 des namiddags ten 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Moonen. Afwezig de heeren Donkers, v. Loon, v. Schijndel en Timmermans, deze laat ste met kennisgeving. De notulen der beide laatste vergade ringen worden zonder opmerking vast gesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: a. Goedgekeurde raadsbesluiten tot verkoop van jjouwterrein aan L. Ver meer en aan A. A. de Kort; b. Bericht van ontvangst van Gede puteerde Staten van de verordening ex art. 178 der Gemeentewet en van de ver ordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening c. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger. d. Dankbetuiging van den heer C. de Jongh voor het huldeblijk by zyn ju bileum. e. Verzoek van de fa. Gebr. Teurlings alhier om nog een stukje grond van 10 Meter lengte langs de haven in erfpacht te geven voor den bouw van een maga zijn. Voorzitter. B. en W. stellen voor om deze 10 Meter, liggende ten Noorden van de bestaande fabriek, in erfpacht af te staan op dezelfde voorwaarden als waarop de grond voor de fabriek aan deze firma is gegeven. f. Schrijven van de commissie van advies voor de raadhuisplannen. De Voorzitter licht nader toe dat B. en W. aan de commissie van advies een tweetal vragen hebben voorgelegd. De eerste betrof de honoreering van de in gediende ontwerpen; de tweede gold de aanwijzing van een derden architect, die zou worden uitgenoodigd een plan te ontwerpen. Het bleek n.l. dat de in gediende ontwerpen niet kunnen wor den verwezenlijkt voor den prijs die als maximum voor het nieuwe raadhuis was opgegeven en daarom vroegen B. en W. zich af of voor een dergelijk ont werp, dat aan een der eerste gestelde eischen, n.l. wat den maximum kostprijs betreft, niet voldeed, wel het honorari um kon worden uitbetaald. Deze vraag hebben zij dan ook aan de commissie van advies gesteld, die hierop heeft ge antwoord dat zij momenteel hierover nog geen oordeel kan uitspreken, zoo lang alle ontwerpen door haar nog niet zijn bestudeerd. B. en W. achten het daarom het beste de betrokken architecten te berichten dat eerst het rapport van deze commis sie zal worden afgewacht, alvorens een uitbetaling te doen. v. Driel. Het komt mij voor dat het bezwaarlijk is een vergoeding uit te keeren voor een ontwerp dat veel te duur blijkt te zijn. Als wij een maximum vaststellen, hebben zij zich daar op de eerste plaats aan te houden, anders mo gen wij toch een nieuw ontwerp van hen verlangen. Voorzitter. Laten wy dit aan het oor deel der commissie overlaten. Die zal haar taak zeker wel in dien geest op vatten dat een teekening moet voldoen aan de verstrekte opdracht. Pullens. Het ligt er maar aan hoe die opdracht is gegeven, of in de voorwaar den ook de maximum-bouwkosten zyn vermeld. Voorzitter. Zeker, we hebben dat be drag wel degelyk er bij opgegeven, als mede de verdere eischen, o.a. het aantal lokalen, waarin belastingkantoren, Ka mer van Koophandel, Kantongerecht enz. moesten worden ondergebracht. Roxs. Is het noodzakelijk dat de belas tingkantoren daarin ondergebracht wor den? Die zyn thans toch goed gehuis-i vest. I Voorzitter. We moeten van het stand punt uitgaan dat het raadhuis toch min stens voor een eeuw moet dienen en men kan niet precies voorzien wat de gemeente nog voor lokalen noodig zal hebben. Bovendien maakt het verhuren dezer lokalen het gebouw meer renda bel, terwijl het geheel daardoor groot- scher kan worden opgezet. Het is trou wens een algemeen streven der overheid om de openbare diénsten zooveel moge lijk bij elkaar in één gebouw onder te brengen. Na nog eenige discussie wordt beslo ten het advies van de commissie af te wachten. Wat de tweede vraag van B. en W. be treft, over de aanwijzing van een der den architect, vestigt de commissie de aandacht op den heer Jos. Klynen in Den Haag, waarvan zij hooge ver wachtingen koestert. De door dezen ar chitect ontworpen school in Den Haag en zijn bekroond ontwerp voor een Raadhuis te Enschede wettigen deze ver wachtingen. Nog een tweetal andere ar chitecten kan de commissie aanbevelen, van wie zij goede verwachtingen heeft, n.l. de heeren J. Boterenbrood uit Am sterdam en H. F. Sijmons uit Blaricum. Aan den eerstgenoemden heer Jos. Klynen meent de commissie echter de voorkeur te moeten geven. Besloten wordt den heer Klynen uit te noodigen op dezelfde voorwaarden als de anderen een ontwerp in te die nen. 2. Voorstel tot wijziging der huursom van het land, aangekocht van F. van Baal. (Zie prae-advies in ons vorig num mer). M.a.s. aangenomen. 3. Voorstel tot in-gebruik-geving van de raadzaal van het voormalig gemeen tehuis van Baardwijk aan den N.C.B., voor het geven van een landbouw-huis- houdcursus. Loeff. Is het U bekend dat er meer ge gadigden zijn die van deze zaal gebruik zouden willen maken. Ik had gehoord dat Mevr. Donkers het U gevraagd had voor den Missienaaikring. Voorzitter. Ik heb hierover telefonisch met haar gesproken. Nadat een onzer ambtenaren hierover met den pastoor aldaar gesproken heeft, is deze er verder van afgezien. Besloten wordt m.a.s. de raadzaal aan den N.C.B. beschikbaar te stellen. 4. Wijziging der gemeentebegrooting en van de bedrijfsbegrootingen voor '28. Aangenomen. 5. Bekrachtiging van den aankoop van het land van de Erven van J. F. van der Geld. De Voorzitter zegt dat het land is aan gekocht voor 2800.waarmee de Raad accoord gaat. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Abonnementsprijs slechts 1.25 per 3 maanden, franco Jjper post 1.40. Per week 10 cent.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3