Zomersproeten ver- Sprutol. Bij alle Drogisten. met den heer Princen de heer IJpelaar, haar vroegere president, oprichter ge weest is, alle aanwezigen ontbloot ten het hoofd. De Vereeniging heeft gemeend op dezen dag den heer Princen te moeten hul digen en in hem mede den heer IJpe laar door 't aanbieden van een gouden draagmedailie. Een werkend lid van de harmonie .De Eendracht" de heer C. v. d. Water trad daarna naar voren en zette uiteen wat voor de werkende leden de ijver en opoffering van den heer Prinsen geweest is. De heer Prinsen dankte op zijn be kende pittige wijze voor de hulde welke voor hem een even buitenge, wone als aangename verrassing ge weest is. Hij herdacht daarbij zijn ontslapen vriend den heer ijpelaar. De prettige verhouding met de zangvereenigingen gaf hem aanleiding in overweging te geven deze vereent- gingen in den bond te doen opnemen. Ook gaf spreker in overweging de kermisfeestelijkheden anders te regelen daar de tegenwoordige combinatie -mtnder bevordelijk voor de muziek is. Spontaan trad nog de heer P. v. d. Hout, president van de Vereeniging „Concordia" te Vlijmen naar voren, welke als vriend den heer Prinsen eenige hartelijke woorden toesprak Op verzoek van den heer Prinsen dankte hiervoor zijn zoon Claudius men hoort in den zoon den vader welke tevens ook de andere sprekers en in 't bijzonder ook de harmoniën dankte voor de hulde aan zijn vader gebracht. Een herhaald „lang zai hij leven" gespeeld door verschillende harmoniën volgde. Het heeft aan stemming op den verderen avond niet ontbroken. Jammer genoeg maakte de regen wat vroeg een einde aan dit schoone feest hetwelk in alle opzichten als geslaagd moet worden beschouwd. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). Onze dorpsgenooten de dames D. Vos Jzn. en E. Vos Dzn slaagden te 's Bosch voor het examen onderwij zeres. Geslaagden en familie hartelijk ge feliciteerd. A.s. Zaterdagmiddag zullen de kinderen der christelijke school onder leiding van het personeel een uitstapje maken naar den Roestelberg. De werkman P. Wagemakers, werkzaam op de steenbakkerij te Berkel, geraakte met zijn linkerhand tusschen een kipkar bekneld, waar door deze ernstig werd verwond. Hij werd door dr. Waerdenberg alhier verbonden. De leden der Geref Knapenver. „Samuel" alhier zullen a.s. Zaterdag een pleizlerreisje naar Arnhem maken onder leiding van hun leider den heer C. Klootwijk, met de eerste gelegen heid wordt per spoor station Waalwijk vertrokken. DRUNEN. De collecte voorMina- hassa heeft de somma van f 450 opgebracht. A.s Zondag neemt het kruis booggezelschap „De Vriendschap" deel aan het bondsconcours te Nieuw- kuijk. De trek naar de duinen wordt elk jaar steeds grooter. Honderden trekken des Zondags op om te genieten van de vrije natuur Wel past hier een waarschuwing om de kinderen niet zonder geleide te laten, vooral ook met het oog op het brandgeva|ir. CAPELLE. Bij het te Middelburg gehouden examen slaagde onze vroe gere dorpsgenoote, mej Pleuntje Stok voor onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de kook school te Arnhem is benoemd mej P. Rijken Wd. alhier. De in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse gehouden "extra-collecte voor den eere dienst, in verband met het verven van het kerkgebouw, heeft opgebracht f. 129,47. Door den Ring „'s Grevelduin- Capelle e.o. van den Bond van Ned. Herv. jongelingsvereenigingen is be sloten haar derden te organiseeren landdag te houden op Zaterdag 17 Aug. a.s. Toen de werkman P. V. alhier zich een dezer dagen per fiets naar zijn werk te Tilburg begaf, kwam hij zoodanig te vallen dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Door de Spaarvereeniging „Vele kleintjes maken een groote", gevestigd in het café van mej. de weduwe A. v. d. Haart alhier, is in het afgeloopen vereenigingsjaar gespaard f620,50. Het pakhuis van de landbouw- vereeniging Sprang-Capelle e. o. is overgebracht van den heer C. L. de Rooij naar den heer A. v. d. Have aan het Bruggetje. J.l. Zaterdag slaagde bij het te 's Bosch gehouden examen de heer W. Treffers Jzn. te Vrijhoeve-Capelle voor onderwijzer. MADE Terwijl de commies der Rijks belasting N. O. op de Suikerfabriek „Statendam" alhier, de controle uit oefende viel hij aldaar van een stapel zakken en brak beide beenen. Den schippersknecht A. de Bok alhier geraakte met zijn voet tusschen de machine en brak zijn been. Hij werd opgenomen in het gasthuis te Geertruidenberg. EETHEN. De heer H. A. Vos ambtenaar ter secretarie alhier slaagde verleden week voor het examen Boek houden vanwege de Ver. van Leeraren. In de op 25 Juni gehouden ver gadering van het Groene Kruis alhier, werd inplaats van den heer C. G. Nieuwkoop te Drongelen, die als zoo danig had bedankt, gekozen tot Voor zitter den heer J. B. Meiresonne te Genderen. Den scheidenden Voorzitter werd, voor het vele, vanaf de oprich ting door hem aan de Vereeniging bewezen, een woord van hulde en dank gebracht en denzelve uit erken telijkheid daarvoor, tot Eere-Voorzitter benoemd, zoodat zijne plaats in ons Groene Kruiswerk, toch blijft bewaard. DRONGELEN. De heer C. Bouman die j. 1. Donderdag is geslaagd voor de akte onderwijzer, is als tijdelijk onderwijzer aangesteld aan de Chr. Muloschool Brugstraat den Bosch. tyn pijnlijker» duren Icing omdat de Kuid vernield ie. Au^&r's KloosterVaatseim er Op verdrijft dadelyKde pijn, doet de totaren verdwijnen en geneest zonder litteeKjsns, Akkerfe VQoo&terljcilaerrt I GEERTRUIDENBERG. Voo'r het onlangs te 's-Bosch gehouden Prak tijkexamen Boekhouden slaagde o.m. de heer Jos. du Pont, assistent-accoun tant bij de firma Vooren te Breda. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den heer J. Siemer, Leeraa'r M.O. te Waalwijk. WASPIK. Voor den Vleeschkeu- ringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 11 varkens en 5 runderen. Door Burgemester en Wethou ders werd aanbesteed het uitbaggeren der beide havens. Ingeschreven werd door: Kerkv. Vrouwkensv. haven haven A. Verschuren 1.10 1.30 J. v. d. Ven 1.50 1.10 L. Timmers 1.29 1.39 P. v. Oort 0.85 1.10 L. Zijlmans 0.90 0.95 A. v. cl. Broek 1.29 1.04 J. Gonimers 1.29 Gegund aan de laagste inschrijvers. Zondagavond werd in den tuin van den heer H. van Iersel een groot gala-concert gegeven door de Harmo nie "Sophia's Vereeniging" uit Loon- op-Zand. Vooral de nummers „Sym- phonie voor Harmonie" en „Suite Pit- toresque", waarmede op het Nationaal Federatief Concours te Oosterbeek den len prijs werd behaald met Lof der Jury en Eereprijsi voor het hoogst aantal punten van den geheelen wed strijd (117 punten van max. 120 pun ten) oogstten veel bijval. AMMERZODEN. Op het groot nationaal concours van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen te Amsterdam behaalde de fan fare St. Cecilia te Ammerzoden onder leiding van directeur P. Baselaar de volgende prijzen: le prijs superieure afdeeling met 134 punten, verguld zil veren lauwerkrans; le prijs met het grootst aantal punten in de superieure afdeeling, zilveren lauwerkrans; le prijs voor het grootst aantal behaalde punten over het geheele concours, massief gouden medaille; le direc teur sprijs toegekend aan directeur Piet Baselaar ƒ50 en de tweede eere- prij s zilveren lauwerkrans. Aan het concours hebben deelge nomen 50 muziekgezelschappen. Een ongekend succes! NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 3 Juli 1929. Door de damclub V.D. wordt uit geschreven een wedstrijd voor het pers. dam-kampioenschap in het Land van Heusden en Allena, te beginnen 4 Aug. Uitgeloofd wordt een zilveren wisselbeker, die 2 keer achtereen of 3 maai in 't geheel moet worden ge wonnen, Van de Werf der fa. De Haan en Oerlemans liep van stapel het sta len Dortmond—EmskanaalschipRex. voor den heer Rensen te Wageningen. Het schip groot 67, bij 8,2 bij 2,35 heeft een laadvermogen van 910 ton en is voorzien van een ankerlier. motor. Tevens werd de kiel gelegd voor zoo'n zelde schip ook voor Hoil. rekening. Bij de aanbesteding voor den opslag voor het muziekconcours wa ren laagste inschrijvers de Heeren Gebrs. Dankers alhier voor f 539. Een zekere M. werd door een vallenden steen van het op de markt in aanbouw zijnd pand zoo getroffen; dat geneeskundige hulpmoest worden ingeroepen. J.l. Zondag ging de Vischclub per auto naar 's-Bosch, om daar deel te nemen aan een vischwedstrijd. Op den terugweg botste de bus tegen een boom, waarbij 'n paar personen min der en ernstig gewond werden. Zeke re B. moest in 't Ziekenhuis worden verbonden en is erg toegetakeld, ter wijl v. d. D. in 't Ziekenhuis is opge nomen en naar verluidt is zijn toe stand zeer ernstig. Algemeen is men van oordeel, dat de chauffeur de oor zaak is, doch dat; zal politie en justitie wel uitmaken. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 3 Juli 1929. Geslaagd. Mej. Bertha van Sters slaagde aan de R.K. Kweekschool te Boxtel voor 't examen onderwijzeres. Geslaagde en familie proficiat. Herwonnen Levenskracht. Het plaatselijk comité van Herwon nen Levenskracht heeft de komende kermisdagen weder te baat genomen om een zoo groot mogelijk profijt voor de bestrijding der witte pest te kun nen bereiken. Zaterdag en Zondag a.s. zullen de speldjes van H. L. door de dames te koop worden aangeboden en we zijn er van overtuigd, dat eenieder die bij gelegenheid der kermis voor genot en ontspanning wat wil missen, ook die dagen gaarne een dubbeltje offert om zijn aan T.B.C. lijdende vrienden of medeburgers te verlichten of te genezen. Niemand vertoone zich Zaterdag of Zondag op straat dan ge tooid met het H. L.-speldje. Kermis. Morgen, Donderdag, begint onze Kermis. Gaven we vorige week een lijstje wat het kermisterrein te genie ten of te bezichtigen biedt, thans wil len we even wijzen op wat de café houders zelf nog presteeren om inwo ner en vreemdeling het zoo groot mo gelijk amusement te verschaffen. Euphonia en Apollo geven beiden weer hun gezellige matineé's, waarbij behalve de muziekcopsen natuurlijk ook de komische Duetten een leeuwen aandeel in 't programma krijgen. Euphonia engageerde voor Donderdag het Hollandsche duo Spellman uit Amsterdam en voor Zaterdag het Vlaamsche duo Possemiers uit Ant werpen. Apollo heeft voor Donderdag het bekende duo Bertos uit Dender- monde en voor Zaterdag het Antwerp- sche duo Goffa. Ook de liedertafel Bel Canto doet dit jaar voor 't eerst mede. Op haar matinée van Vrijdag engageerde zij het bekende orkest van het paviljoen Caland der Nenijto te Rotterdam, kapelmeester de heer G. Strosker, terwijl als fijn beschaafd Humorist en Conferencier optreedt de heer Jacques Dutreau, de artistieke leider van 't paviljoen Caland der Ne nijto. Op alle drie de dagen is na den middag groot bal met schitterend or kest. Bel Canto reserveerde de Vrijdag als speciale gelegenheid daartoe, toe gankelijk voor leden, donateurs, be gunstigers, introducée's en geenoodig- den. Nagenoeg alle café's, zoowel in als buiten de bebouwde kom, geven gelegenheid tot dansen, zoodat we niet te klagen zulleen hebben ove te wei nig amusement,en ook den vreemde ling iets kunnen bieden dat hem ten volle zal voldoen. Laten we hopen dat de stemming moge zijn zooals we dat sinds jaren gewoon zijn en dat de ker mis in vroolijk genot, doch zonder wanklank moge passeeren. Koe gestorven. Bij den landbouwer C. v. Sp. in de Verl. Hoofdstr. stierf Dinsdagmorgen plotseling een koe. Een schadepost die echter door de verzekering gedekt wordt. Personeel Openba. Lagere School. In verband met de opheffing der openbare lagere school in de School straat doen natuurlijk veel praatjes de ronde die geheel of gedeeltelijk buiten de waarheid zijn, waarom we hier even een kleine uiteenzetting ge ven van den toestand. Het R.K. Par. Kerkbestuur, dat in deze als Schoolbe stuur voor de te vormen scholen voor R.K. Bz. onderwijs optreedt, heeft aan de Raad 'n aanvrage ingezonden tot het stichten van twee R.K. Bijz. Jon gensscholen te samen voor pl.m. 470 kinderen. Het schoolbestuur wil de O. L. School in de Schoolstraat, mits in goeden staat, overnemen en ook de in aanbouw zijnde school in de Telefoon straat voor haar doel bezigen. De raad willigde Zaterdag dit verzoek van het R.K. Kerkbestuur in en verklaarde zich bereid tot het gevraagde. Als ge volg daarvan moest de raad 't perso neel der O. L. School met ingang van 1 Sept. a.s. ontslag geven, waardoor met ingang van dien datum buiten be trekking komen de heeren J. Leen- aarts, P. Bisselink, J. Tuerlings, H. Verwiel, C. v. Beers, J. Beesems, Fr. Robben, N. Hille en J. de Graaff. Mej. M. van Besouw is slechts tijdelijk werkzaam aan de school. Wie van dit personeel aan de thans met Sept. te openen bijz. scholen wordt werkzaam gesteld, is nog niet officieel bekend. De Eerw. Broeders van Liefde uit Gent, België, zijn met het onderwijs belast en zullen vermoedelijk wel een vijf of zestal leerkrachten naast zich noodig hebben. Dat hiervoor het thans werkzame personeel in de allereerste plaats in aanmerking komt, is natuur lijk. De benoemingen hebben echter nog niet plaats gehad, zoodat wat daaromtrent verteld wordt nog als i gerucht moet worden opgenomen. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacteur. Mag ik nog voor één keer plaats ruimte vragen in Uw blad, om de meer dan drie kolommen groote inge zonden stukken, die een uitvloeisel zijn van mijn kleine toelichting op het eerste ingezonden stuk van X te beantwoorden De Heer De Vries dan wil„den lezers een idee geven van de ver houding tusschen uitgebreid lager- en middelbaar onderwijs". Na lezing van zijn uiteenzetting moeten wel velen gedacht hebben, dat „die verhouding" blijkbaar verre van vriendschappelijk is. En dat zou mij spijten, want ik waardeer ten zeerste het middelbaar onderwijs, dat in minister Thorbecke zoo'n eminenten voorvechter had en ik weet heel goed, dit dit onderwijs in onze maatschappij niet gemist kan worden. De grappige en radicale bezuiniging, waarvan zelfs professoren de dupe zouden worden, zullen we dan ook maar laten rusten. Waar ik tegen op wil komen is, dat de Heer De Vries zijn geheele beschouwing over de verhouding tusschen M.O. en ULO. gebruikt, om dit laatste te kleineeren en af te kammen. Wat toch te denken van een zinsnede als „De leerling bij het U.L.O. neemt werktuigelijk op, die bij het M.O. leert denken"Heeft de Heer De Vries wel eens kennis ge nomen van art. 42 der L.O. wet? Daar wordt ons opgedragen o.a. het schoolonderwijs dienstbaar te maken aan „de ontwikkeling van de ver standelijke vermogens der kinderen". Hiertoe behoort niet in de laatste piaats het denkvermogenWil nu de Heer De Vries in een vloek en een zucht de heele groep van U.L.O. onderwijzers beschuldigen van plichts verzuim Of heeft de wetgever mis schien de flater begaan er niet aan te denken, dat „leeren denken" pas mogelijk wordt bij het M O. of, derde mogelijkheid, zou de Heer De Vries zeif naast de waarheid zijn Ik ver zeker den Heer De Vries, dat ook wij, U.L.O. onderwijzers, ons inspan nen, om de verstandelijke vermogens der kinderen en daarbij het denkver mogen, te ontwikkelen. Zijn toelichtend voorbeeld van een aardrijkskundeles over het Ruhrgebied (waarom de na tuurlijke en sociale factoren voor de leerindustrie in onze eigen streek niet genomen) is dan ook, wat betreft de behandeling op een U.L.O. school, niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Over deze kwestie van „werktuige- lijk opnemen" en „leeren denken", van het geven van feitenkennis en het geven van inzicht, begrip, een typische vergelijking Professor Kohl brugge schrijft in „Gezin en School", dat het verschil tusschen Middelbaar en Hooger Onderwijs is, dat het M O. eischt kennis, het H O. begrip. Dus ook bij het M.O. een „werktuigelijk opnemen" Zou de kwestie niet zijn, dat men zich bij iederen leeftijd van het kind moet beperken tot het geven van inzicht in datgene, waarvoor de geest rijp is? Mijn overtuiging is. dat het forceeren hiervan brengt tot napraterij zonder wezenlijk inzicht. Het zij mij verder vergund, nog een paar kantteekeningen te maken lo. De groei van het MULO onder wijs is inderdaad niet gering: 1908 36 examenkandidaten, 1918 plm. 1000 1928 3600. 2o. Nemen we als normale be voegdheid voor het ULO met den Heer De Vrieshoofdacte plus één of meer actes LO. Dan geloof ik verder toch, dat er bij het MULO meer leerkrachten zijn met een middel bare acte, dan met alleen hulpacte. Zouden die leerkrachten met een acte MO geen denken leerer. aan hun leer lingen. zoolang zij bij het MULO zijn en wel zoodra zij aan een HBS ver- bonden zijn? Of is het betoog van den Heer De Vries alleen tegen de Nuts ULO school gericht, waaraan inderdaad geen bezitter van een M.O. acte verbonden is? (Er waren wel sollicitanten met middelbare bevoegd heid voor de te vervullen vacature). 3o. Dat er in onderwijs deskundige kringen oppositie bestaat tegen het ULO, zal wel niemand verwonderen, vooral niet, als men, zooals de Heer Oe Vries doet, zijn voorbeelden zocht bij het middelbaar onderwijs. Hoe vaak zijn de autoriteilen het 'met elkaar eens? Het kost mij dan ook geen moeite daartegenover een gun stige meening te stellen en nog wel van iemand, die zoowel het Lager- als het Middelbaar Onderwijs heeft gediend, den Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs, den Heer Rienks, die na opgemerkt te hebben, dat hij in zijn loopbaan zoowel bij het Lager- als bij het Middelbaar Onderwijs werkzaam geweest is, zei; „Maarmijn inwendige liefde is uitgegaan naar het voortgezet lager onderwijs, speci aal naar dat, hetwelk wij nu al lang gewoon zijn, het MULO te noemen". 4o Ik zou verzuimd hebben op te merken, dat er twee diploma's voor ULO bestaan. Het was mijn bedoeling niet een uitvoerig stuk over het ULO te schrijven. Alleen wilde ik misver stand voorkomen, omdat X het ULO als alleen lager onderwijs kenschetste. 5o. Een lagere- en een middelbare school hebben inderdaad ieder hun eigen karakter. Het verschil zoek ik echter niet in „een werktuigelijk doen opnemen" en een „leeren denken". Een kenmerkend verschil is echter wel het verschillende onderwijssysteem vakleeraren eenerzljds en klasseonder, wijzers anderzijds. Men leze daarover maar eens, wat er al niet over het aansluitingsprobleem tusschen LO en MO in den laatsten tijd geschreven is. Natuurlijk zijn er nog meer ver schillen. Dat maakt, dat beide in stellingen ULO en MO recht van bestaan hebben naast elkaar. 6o. Tenslotte zij het mij nog ver gund op te merken, dat ik gesproken heb van gelijkwaardigheid (f 1.— is 100 centen), niet van gelijkheid (1 gulden is 1 gulden) van het MULO diploma en een einddiploma HBS 3 of een overgangsbewijs van de derde naar de vierde klasse eener HBS 5. DH ook als antwoord aan X. Om zonder examen toegelaten te worden tot de vierde klasse eener HBS zou gelijkheid noodig zijn, wil men in die klasse geen heterogene elementen krijgen. Wanneer hij daarop gelet had, had hij zich het schrijven van brieven naar diverse HBS directeuren kunnen besparen. Wanneer bijzondere om standigheden dit eischen, kan een regeling in dezen geest getroffen wor- den, zooals bijv. te Wageningen ge beurt. De gelijkwaardigheid der diploma's komt pas tot uiting, als men deze elders wil gebruiken. En daarover oordeele men (ik doe een enkele aanhaling uit de voorrechten, ver bonden aan de MULO diploma's). Diploma 8 (dit is speciaal voor degenen, die verder wénschen te studeeren) geeft toegang tot De Middelbare Technische scholen te Utrecht, 's Hertoger bosch, Leeu warden, Rotterdam. De Middelbare Koloniale Land bouwschool ie Deventer. De Rijks Tuinbouwwinterschool te Boskoop. Het Instituut voor Adspirant Adel borsten te Dordrecht. «;.Pe. Zeevaartscholen te Amsterdam, Vlissingen, Scheveningen. Diploma A (dit }s speciaal voor degenen, die een betrekking zoeken). De Koninklijke Ned. Maatschappij tot Exploitatie van Petroieumbronnen zal bij beoordeeling van sollicitanten geen mindere waarde toekennen aan de M U.L.O.-diploma's A en B, dan aan de bewijzen van voldoend afgelegd eindexamen eener H.B.S. 3 of toelating tot de vierde klasse eener H.B.S. 5. Ongeveer evenzoo: de Ned. Spoor wegen, de Ned. Indische Spoorweg maatschappij, de Qemeentesecretarie te Amsterdam, Posterijen, telegrafie en telefonie. Diploma's A en B geven veelal toe lating tot een driejarige kweekschool voor onderwijzers o.a. te 's Hertogen- boscb. Laat ik het doel eener U. L. O.— school heel in het kort nog even samenvatten le. Het geven van algemeene ont wikkeling, opleiding voor kantoor (Diploma A.) 2e. Het geven van algemeene ont wikkeling, voorbereiding voor een dwijnen spoedig door een pot randwonder» Adv.'m

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7