KI oo ter loci l s err\ Naar een, Rechtsch Kabinet? H.M. onze geëerbiedigde Koningin zal thans Haar raadslieden bij zich ontbieden, om te beraden, wat er te doen staat. Met R.K. en Christel, groepen zou den we wenschen, aldus de Maasbode, dat men zoo mogelijk weer kan gera ken tot een uitgesproken rechtsch ka binet. Zeker, maar dan op een sluitend ge formuleerd program, waarin de gees- kc en stoffelijke belangen voor een gezond parlementair leven zijn opge nomen. Ondanks de gezantschaps-tragedie, die de rechterzijde, terstond na het op treden van een schijnbaar zoo sterk Kabinet, met dg meest noodlottige, haast belachelijke regeeringsonmacht sloeg, heeft de meerderheid der kiezers opnieuw haar vertrouwen geschonken aan dei partijen der rechterzijde. Welnu, mogen deze in boven aan gegeven zin komen tot een den noodi- gen duur met alle zekerheid belovende samenwerking. Zou het thans mislukken dan is zonder twijfel meteen de laatste kans verkeken. En niet alleen de toekomstige 'regee- ringsformatie, niet alleen het optreden van een parlementair Kabinet, maar ook de behartiging der hoogste belan gen onzer christelijke natie treden een periode van onzekerheid in, waaraan wij slechts met huiver kunnen denken. Mogen de christen-leiders van ons volk daarvan in deze dagen diep zijn doordrongen. De uitslag zelf noodt verder voor het oogenblik niet tot bijzondere nabe trachting. De anti-revolutionairen moesten op het altaar hunner beginselvastheid op nieuw een offer brengen aan de Ker stenpartij, die met een derden man in de Kame'r terugkeert. De Vrijheidsbond zag een zetel verloren gaan aan de dis sidenten-groep, welke op instigatie van den uitgebannen middenstander Staal man, in den heer Floris Vos een niet te verwaarloozen trekkracht vond; al ligt het voor de hand, dat deze afge vaardigde het de Liberale Partij niet lastig zal maken. Voorts valt enkel nog te melden de terugkeer in het parlement van den Communist Wijnkoop, van wien het zelfde niet zal kunnen gezegd worden ten opzichte van den heer de Visser, diens vriend en vijand tevens. Deze communistische eenheid van tegendee- len kan den Kamer-praeses nog menig moeilijk oogenblik bezorgen. Wat de Pers zegt. „De Maasbode" begint met den aan hef „Deo Gratias'1 en brengt God dank voor den uitslag. Het blad wijst er op hoe de roode profeet nopens den uit slag in het Zuiden misrekende, door te vertrouwen op het leeuwenaandeel van het half millioen nieuwe en dus jonge kiezers. „De jeugd kent minder voor- oordeelen", aldus redeneerde „Het Volk". De Msb. teekent daarbij aan Hoe pyramidaal is opnieuw deze roode „vergissing" gebleken. Zij be wijst eens te meer, dat men aan dien kant de Katholieke mentaliteit maar en de Comm. Partij Internat, zou er met den heer Wijnkoop weer terugkee- ren. De staatk. geref. winnen en de anti- rev. en lib. verliezen elk 1 zetel. Overigens blijft het bij het oude. De namen van de gekozen Kamer leden, met vet gedrukt de namen van diegenen, die in de tegenwoordige Ka- ds. P. Zandt. Herv. Geref. Staatspartij Ds. C. A. Lingbeek. Platteland ersbond. A. Braat. Middenp. v. stad en land. Floris Vos. Zij die heengaan. Van de aftredende leden der Tweede Kamer zullen de navolgende personen- Het aantal kiezers is 3.825.503. In 1925, toen van 3.543.058 kiezers 3.258.238 aan de stemming hebben deel genomen en 3.085.862 geldige stemmen werden uitgebracht, zijn in de achttien kieskringen door de verschillendq par tijen of groepen de volgende stemmen- totalen verkregen met het daaracher vermelde aantal zetels: Vrijheidsbond 226.409 8 j die niet meer op de candidatenlijsten Groep Staalman-ter Hall ver niet schijnt te kunnen peilen. Want men zag met zijn speculatie op onze kerkhoven ten eenenmale mer geen, zitting hadden, zijn voorbii dat in de ionge Katholieke ge-R.K. Staatspartij: neratie' nieuwe gedachten" leven en' Prof. mr. P. J. M. Aalberse, J. J. C. voorkwamen of niet herkozen zijn, in bonden met den Vryheulsb. 43. deze keeren zich met misschien nog Ament, Ch. L. van de Bilt, ir. M. C. E. de nieuwe Kamer geen zitting nemen: R.K. Staatspartij meer beslSheS tegen de socialistische Begeerte, mr. dr. L. N. Deckers. A. H. Van de RJi. Staatsparty mr. J. B. Soc.-Dem. Arbe,derspart,j ideëenwereld dan de oude „vooroordee- J. Engels, L. J. M. Feber, A. N. Fles- Boinans, J. B. van Dijk, .1. van RiJze ideeenweieict aan ae Guit j G A. M. van Rellen-1 wijk, jhr. mr. A. F. O. van Sasse-van Christ.-Hist. Unie len een 1 berg-Hubar, H. G. M. Hermans, G. W. IJsselt, mr. J. A. Veraart, mr. J. J. Win- Vrijz Dem. Partij G. Kortenhorst, C. termans, P. J. Rutten en G. Bulten. Staatk. Ger. 1 arty het opkomen is, meer immuun tegen de I J. Kuiper, E. Th. Lockefeer, A. J. Loer- Van de Christ Hist. Unie: dr. J. Th. Herv. Ger. Staatspartij socialistische besmetting dan de vorige akker, mej. J. M. J. A. Meijer, A. van J de Visser en ds. J. Langman. H. W. E. Moller, mgr. dr. W. Men dacht er niet aan, dat nieuw geslacht van Katholieken aan I Kampschöer, dr. L. generatie het zijn kon." „Het Volk" is over den uitslag in 't|H. Nolens Zuiden, voor wat betreft de S.D.A.P., niets te spreken: „Wat het meest teleurstelt is het achterblijven van ons stemmencij- fer in het Zuiden. Bijna alle steden ver toonen een vermindering van ons per centage van 1925. >Het meest opvallend is de vooruit gang der Katholieken, bijkans overal, ook in het Zuiden. der Meijs, M. J. M. van Poll, jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, mr. J, R. H. van Schaik, J. G. Suring, mr. F. G. C. J. M. Teulings, F. Th. H. Uijen, L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst J. Vos A.zn., A, C. A van Vuuren, mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Anti-Rev. Partij. Mr. dr. E. J. Beumer, H. Colijn, L. F. Duymaer van Twist, J. J. C. van Dijk, mr. Th. Heemskerk, C. van den R.K. Volkspartij Van den Vrijheidsbond: mr. P. 1A ctualisten Droogleever Fortuyn, prof. mr. A. van I Comm. Partij Gijn en Abr. Staalman, de laatste als Bezuinigingspartij ex-Vrijheidsbonder. Van de S.D.A.P.R. Stenhuis. Van de R.K. Volkspartijmr. P. M.. Arts. Van de A.-R. Partij: mr. H. Bijle- veld, H. Leenstra en Th. Heukels. De stemmentotalen van alle kies kringen. Christeii-demok'raten Democratische Partij Plattel. Bond (Braat) Grondpartij Landbouwpartij Middenstandspartij Nieuwe Nationale partij Pensioenactie Plattel, bond (de Boer) De (A.-R.) Rotterdammer oordeelt, I Heuvel, J. Schouten, dr. J. Seveiijn, C dat de drie rechtsche partijen tevredenI Smeenk, prof. dr. H. isscher, mi, .1. kunnen zijn over den) gang van zaken. I A. de Wilde, A. Zijlstia Bij de stemming zijn de volgende Premievrij Staatspensioen De bedoeling welke voorzat bij de linkergroepen en bij de scheurpartijen om een eventueele vruchtbare samen werking der drie groote volksgroepen door den uitslag dezer stemming bij den wortel af te snijden, is mislukt. stemmentotalen verkregen Vrijheidsbond R.K. Staatspartij Anti-Rev. Partij Christ.-Hist. Unie Christ.-Hist. Unie. J. Bakker, dr. C. W. T. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, jhr. mr. D. J. de Geer, mej. mr. C. F. Katz, J. M. I Vrijz. Dem. bond Krijger Jr., J. Langman, dr. H. J. Lo-1 S.D.A.P. vink, mr. dr. J. Schokking, prof. dr. J. j Comm. de Visser Zeker, het ware ons aangenamer I R. Slotemaker de Bruine, J. R. Snoeck Comm. ijnkoop geweest, indieK de anti revolutionairen Henkeinans, H. W. I'ilanus, J. Weit- R.K olkspai y in het algemeen wat hooger waren ge- kamp. btaatk Oerei rartij klommen, doch laat op dit oogenblik Lib. Staatsp. de Vrijheidsbond: Herv. Ger. Staatsp. de danktoon overheerschen nu de drie Dr. S. E. B. Bierema, prof ir. C. L. v rechtsche groepen, aan wie wij de toe- van der Bilt, mr. G A. Boon, C. J. van Middenparty (Floris Vos) komst van het vaderland het best dur- Kempen, mr. H. J. Knottenbelt, mr. A. I Bond KI. Winkeliers toevertrouwen, hun sterke positie G. A. Ridder van Rappard, dr. L. H. J.|\erb. van Nationalisten Vos, mej J Protestantsche Volkspartij 253.1741 Rapaille-partij 1.000.3281 Rentetrekkers 1 Revolution, arbeiderscom. Socialistische partij j Sportpartij Vaderlandsch Verbond Vrijdenkers Vrijzinnige Christenpartij Wilde Partij 391.474 352.897 208.931 804.818 37.622 29.860 23.821 76.813 35.793 34.504 883.333 706.689 377.426 305.587 187.183 62.513 30.258 36.571 2.253 36.770 4.655 13.944 11.102 43.877 1.868 I.150 23.176 757 1.945 18.762 556 15.499 4.697 206 12665 II.790 4.402 12.597 3.649 *f34 294 1 30 24 13 11 7 ven kunnen blijven innemen. Joh. Westerman. Vrijz Dem. Bond: Mevr. mr. B. Bakker-Nort, F. E. H. De uitslag. EhelS) mevr. H. W. B. van Itallie-van De verkiezing voor de Tweede Kamer. Embden, mr.^ A. NL Joekes, Th. M. Ke- Volgens een voorloopige bereke;- telaa'r, mr ning zou de samenstelling van de nieuwe Kamer (met vermelding van de tegenwoordige sterkte der partijen tusschen haakjes) als volgt zijn: Roomsch-katholieken Sociaal-democraten Anti-revolutionairen Christelij k-historischen Liberalen Vrijzinnig-democraten H. P. Marchant, mr. P. J. Oud. S.D.A.P. Ir. J. W. Albarda, mr. dr. G. van den Bergh, H. J. van Braambeek, J. Brau- Hervormd-gereformeerden Comm. Partij de Visser Comm. Partij Wijnkoop Plattelandersb. Braat Middenp. Floris Vos De R.K. Volkspartij (mr. Arts) zou dan uit de Kamer verdwijnen; de Mid denpartij v. stad en land (Floris Vos) zou er voor het eerst zijn intrede doen; 30 (30) 24 (24) 12 (13) 11 (11) 8 9) 1 7) a 3 (2) 1 1) i 1) i 0) 1) 0) tigam, i'r. Ch. G. Cramer, W. Drop, mr. I Volkspartij Groeneweg, ds. A. van der Heide, P Hiemstra. A. B. Kleerekooper, E. Ku Democratische Partij Federatief Verband (ter Hall) Alg. Welvaartspartij Soc.-Dem. Volkspartij Nat. Boerenbond R.K. Boerenpartij Soc. Econ. Volkspartij Rev. Soc. Partij Chr. Dem. Unie Alg. Belang Vrije Chr. Partij Chr. Arbeiderspartij W. Sannes, J. H. A. Schaper, W. van Anti-Stemdwangpartij der Sluis, dr. J. van den Tempel, W. H. Vliegen, mevr. A. E. J. de Vries-Bruins, dr. Th. van der Waerden, A. W. IJzer man, J. H. F. van Zadelhoff Comm. Partij Holland: D. Wijnkoop. Comm. Partij Intern. L. L. H. de Visser. Staatk. Geref. Partij: Ir. C. N. van Dis, ds. G. H. Kersten, Invalidenpartij Hoofd- en Handarbeiders Lijst-Siedenburg Lijst-v. Nunen Lijst-Verweij Lijst-Seimour R.K. Staatspartij millioenair. Men heeft Mgr. Nolens meer dan 39.7231 eens in politieke kringen en zaken zijn 4.3221 fijnen neus benijd. En toen hij onlangs 3.6921 als wachtwoord aan de Katholieke kie- 9.132 I zers had uitgegeven, een millioen stem- 17.617 I men op de R.K. Staatspartij, heeft men 2.2671 aan het linksche front een beetje 2.1521 „wijsgeerig" gelachen. Maar nu is men 4.2971 een beetje stil. Mgr. Nolens heeft toch 3.4731 maar een fijnen neus! 9421 De R.K. Staatspartij behaalde vol- 21.7681 gens officieuze gegevens 1.000.328, dus 12.690 I biilia een vol millioen stemmen. In 417 1 449 98 342 102 2.754 491 715 845 314 1.133 629 634 en m rug endenen Totaal van alles kieskringen 3.380.217 De kiesdeeler bedroeg derhalve 33.802.17. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. zijn hoofd uit .het venster en riep „Hierheen, vrouwtje, hier kun[ je je waar verkoopen". De vrouw klom roet haar zwaren korf de drie trappen op en moest voor het kleermakertje al haar potten uitpakken. Hij bekeek ze allemaal, tilde ze op, bracht ze naar zijn neus en zei eindelijk: „Het moes schijnt me goed toe. Zeg, vrouwtje, wees zoo goed en weeg vier lood voor me af. Het hindert niet, al is het ook een kwart pond." De vrouw had zoo gehoopt hier een goede maai te maken. Met een kwaad gezicht gaf ze het gevraagde en ging boos mopperend weg. „Nu" sprak ons kleermakertje, het „moes zal me goed doen". Hij haalde het brood uit de kast, sneed in de lengte een snee af en streek het moes er op. „Dat zal wel bitter smaken", sprak hij, maar eerst wil ik dit kleed afmaken. Straks .zal ik toekijken". Hij legde het brood naast zich, naaide verder en maakte van blijd schap steeds grootere steken. Intusschen steeg de zoete geur van het moes naar boven. Ook de vliegen die in groot aantal tegen den muur zaten, roken het. Ze werden erheen gelokt en kwamen in groote scharen er op af. „Hei!" sprak ons kleermakertje „heila, wie heeft jullie uitgenoodigd". Maar de vliegen die geen Hollandsch verstaan, lieten zich niet verjagen. Even "logen ze verschrikt op en kwa men dan nog in grooter aantal terug. Toen werd eindelijk ons manneke nij- Beste jongelui. We hebben ditmaal geen plaats- ruimte om over onzen raadselwedstrijd te schrijven. Zooals bekend, is er vandaag een z g. Volkszangdag voor onze school- jeugd. Zoo'n Volkszangdag heeft in ver schillend opzicht veel waarde, zooals b.v. voor de veredeling van onzen volkszang. Ik spoor jullie aan, doet er allen aan mee en doe je best. In dit hoekje laat ik de liederen afdrukken welke gezongen zullen worden. Wanneer je ze nu uitknipt, kun je ze gemakkelijk meenemen en voor later bewaren. Veel succes vanavond. Ik kom eens luisteren. Dag allemaal. Jullie aller OOM WIM. Het dapper Kleermakertje. (naar grim) door PIET. Op een zomermorgen zat een kleer makertje op zijn tafel voor 't raam. Hij was goed geluimd en naaide uit alle macht. Langs de straat liep een boeren vrouw, die haar: goed moes (appel moes) te koop! goed moes, te koop uitgalmde. Dat klonk lieflijk in de ooren van het kleermakertje. Hij stak dig. Hij greep naar een doek en onder het schreeuwen: „Wacht ik zal jullie wel moes leéren sloeg hij er ge- ducht op los Toen hij het doek wegtrok, lagen er niet minder dan zeven, die de bee- nen rekten. Die waren doodgeslagen. „Ben jij effen een kerel!" sprak hij en moest zelf zijn dapperheid bewon deren. „dat moet de gansche stad weten". En haastig knipte het kleer makertje zich een gordel, naaide die en stikte er met groote letters op: „Zeven in een slag!" „Och, wat, stad!" sprak hij verder, „neen de heele wereld zal het weten Zijn hart klopte van vreugde en z'n borst zwol bij deze gedachte. De kleermaker bond den gordel om zijn lichaam en wilde de wijde wereld intrekken, want hij dacht dat de werk plaats veel te klein was voor zijn dap perheid. Voor hij wegging, doorzocht hij het heele huis, of er zich nog iets in bevond, dat hij mee zou kunnen nemen. Maar hij vond niets dan 'n oud stuk kaas, dat hij in z'n zak stak. Voor de poort zag hij een vogel, die tusschen de struiken gevangen zat. Die moest nog bij de kaas in zijn zak. Vol moed trok hij weg, licht en vlug ging hij over den weg.'Vermoeidheid kende hij niet. Z'n weg bracht hem boven op 'n berg. Toen hij den hoogsten top had bereikt, zag hij daar een geweldigen reus. Die keek behaaglijk alle kanten uit. Het kleermakertje ging moedig op hem af en zei tot hem „Ooeiendag, makker, je zit hier zeker op je gemak de uitgestrekte wereld te bekijken, wat? Ik ben er net op uitgetrokken, om mijn geluk eens te beproeven. Heb Je zin mee te gaan De reus keek met verachtenden blik den kleermaker aan en sprak: „Jij schooier 1 Zoo'n nietig ventje 1" „Dat zit nog!" antwoordde het kleermakertje, sloeg zijn jas open en liet den reus z'n gordel zien, daar kun je lezen, wat ik voor man ben: De reus las„Zeven met één slag en dacht dat het menschen geweest wa ren, die de kleermaker verslagen had. Hij kreeg een klein beetje eerbied voor het kereltje. Maar hij zou hem eerst eens op de proef stellen. Hij nam 'n steen in de hand. kneep z'n vingers samen en.... er druppelde water uit. „Doe mij dat eens, sprak de reus, als je zoo sterk bent." „Is 't anders niet zei het kleer makertje, „dat is voor iemand als ik kinderspel." Hij greep in zijn zak, haalde er de zachte kaas uiten drukte die, tot er het sap uitdruppelde. „Hé sprak hij, „dat deed ik nog iets beter, wat?" De reus wist niet, wat hij zeggen moest en kon z'n oogen haast niet ge- looven. Hoe kon zoo'n mannetje dat Daarop raapte de reus een steen op en wierp dien zoo hoogdatje 'm nauwelijks meer zien kon. „Noy, baasje, doet me dat eens na." „Heel goed gegooid", zei de kleer maker, maar de steen moest toch weer naar beneden vallen. Ik zal er eens één opgooien, die heelemaal niet terug komtHij tastte in z'n zak, nam den vogel en wierp hem in de hoogte. Hij vloog blij vanwege zijn vrijheid, steeg op, vloog weg en kwam niet weer. „Wat zeg je daarvan vriend?" zei de kleermaker. „Gooien kun je wel," zei de reus, „maar nu zullen we eens zien. of je in staat bent 'n klein vrachtje te dragen." Hij bracht het kleermakertje bij 'n kolossalen eikenboom, die daar geveld op den grond lag. „Als je sterk genoeg bent," zoo sprak hij, „help me dan eens den boom uit het bosch dragen." „Graag," antwoordde het mannetje, „neem jij den stam maar op je schou ders, ik zal het andere eind met de takken wel dragen. Dat is toch het zwaarste." De reus nam den stam op en liep zoo stijf onder de zware vracht, dat hij niet omzien kon. 't Kleermakertje ging op een tak zitten en liet zich door den reus voortslepen. t Die zag toch niets. Of hij genoot, van plezier floot hij een liedje: 'n Ruiter zonder paard." De reus sleepte z'n vracht een eind voort en kon eindelijk niet verder. Hij riep„Pas d'r op, ik moet den boom laten vallen. De kleermaker sprong er vlug af, pakte den boom met beide armen beet, alsof hij hem gedragen had en sprak tot den reus „Je bent zoo'n groote kerel. Kun je al niet meerl" Samen gingen ze verder. Daar kwa men ze bij 'n kersenboom. De reus pakte den boom bij den kruin, waar de rijpste vruchten hingen, boog dien naar beneden en gaf ze den kleerma ker in de hand. „Hou vast en eet", sprak hij. Maar het kleermakertje was veel te zwak om den boom vast te houden. Toen de reus los liet vloog de boom in de hoogte en ons mannetje ging mee de lucht in. Toen hij weer zonder ongelukken neerkwam, sprak de reus: „Wat is dat? Ben je niet zoo sterk, om zoo'n stokje vast te houden„O, dat is 'm niet", antwoordde het kleermaker tje, „wat dacht je nou wel. Iemand, die er zeven met één slag..,, kom nou! Neen, ik ben over den boom gesprongen, omdat daar beneden in de struiken,... daar 1... de jagers aan het schieten zijn. Spring er ook eens over, as je kunt De reus probeerde het, maar het was misl Hij bleef in de takken han gen. Ook hier had ons kleermakertje gewonnen. De reus sprak: „Als je zoo'n dap pere kerel bent, kom dan mee naar ons hol en blijf vannacht bij ons. Dadelijk was ons kleermakertje daartoe bereid en volgde hem. Toen ze in het hol aankwamen, zaten daar nog meer reuzen bij het vuur. Ze waren aan het eten. Ieder had een gebraden schaap in de hand, waar hij nu en dan een grooten hap van nam. Het kleermakertje keek eens rond en dacht„'t Is hier toch veel ruimer dan in m'n werkplaats." De reus wees hem een bed aan. Daar zou hij maar gaan liggen om uit te slapen. Het kleermakertje vond het bed echter veel te groot. Hij stapte er niet in, maar kroop in een hoek. Toen het middernacht geworden was stond de reus op. Hij dacht, dat het kleine mannetje in vasten slaap was en nam een groote, zware ijzeren stang. Met één slag sloeg hij daarmee het bed middendoor en mompelde toen tevre den „Zoo, die sprinkhaan zal me niet meer lastig kunnen vallen". (Wordt vervolgd). I Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan: OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAALWIJK. 2 1 1 Blyf da.o.r toch niet mee ioopen. ARj^erï, Kjooótec. balsem zcxl LIW pójn> onnnictdelUj^lol' hectaren brengen, LI Snel bebaocj. Ij-jKe verlid->Iiocj/ Kptlmire en rust bezongen. Akkcjs Cl» een c)ouci zoo Adv. in Blokschrift.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6