Üt UÜQ KAN Mtl ZUIUtH Pulles-Heesbeen's Vollemelkbrood. MAPMOP Indien Uwe kinderen niet genoeg eten, probeer het dan eens met Extra kwaliteit. HOOGE VOEDINGS WAARDE. Onder voortdurende strenge CONTROLE. 5TANNA No. 54. Zaterdag 6 Juli '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL* NIEUWS. Waalwijk, 5 Juli 1929. De uitstag. Wij kunnen tevreden zijn over den uitslag, ook in onze plaats, De katho lieken zijn hier, vergeleken met 1925, vooruitgegaan met pl.m. 300 stemmen, de christeitjken hebben hun percentage in den kiezersaanwas gekregen en de S.D.A.P. ging in die vier jaren met pl.m. 65 stemmen vooruit. Al blijft waakzaamheid ten deze ge boden, het zal den heeren toch wel geweldig zijn tegengevallen en het stemt ons tot groote tevredenheid. Ondanks de krachtige actie met biljet op biljet, de mooie roode teekeningen van Hahn, over „blinddoeken", over „broedermoorders", „achtervolgers", over de snoodheid der Brabantsche patroons en pachtheeren, over de „zieke en oude arbeiders", ondanks het leu genverhaal van kardinaal Bourne, on danks de propaganda van eene heele autobus jongedames, ondanks de kalk- reclame op onze straten, on danks de gestage actie die hier voort- durendaan wordt gevoerd, is het re sultaat pover. Onze kiezers, vooral de arbeiders hebben zich kranig gehou den Hen past een woord van hulde. Het is zoo makkelijk om voortdu rend maar te schimpen op patroons, op loonen, op toestanden, op autori teiten, zich voor te stellen als de ver lossers van 't volk, waarvoor men lage belastingen, hooge loonen, alle moge lijke faciliteiten lanceert zonder op iets anders te letten, te fungeeren als de redders van 't volk, als de aanvoeiers der volksziel, R.K. arbeidersafgevaar digden te blameeren, de verdrukte on schuld uit te hangen, men ziet thans gelukkig dat ons volk nog denken kan en werkelijkheid van demagogie kan onderscheiden. Als 't volk aan al die schijnbeloften, aan al die gouden bergen geloof had geslagen, dan had de S.D.A.P. met vele honderden vooruit moeten gaan. Een gelukkig verschijnsel intusschen Neen, wij kunnen zeer tevreden zijn als men Waalwijk, een industrieplaats, vergelijkt met b.v. Valkenswaard, Vught, met Roosendaal, Tilburg e. m a., al heeft het geheele Zuiden zich goed gehouden. Wij kunnen tevreden zijn, maar moeten waakzaam blijven voor de toekomst. Hier ligt tevens 'n vingerwijzing voor de arbeiders, doch niet minder voor de patroons. Van hunne goede samen werking en verstandhouding, van een krachtige deelname aan de actie hangt veel af voor de vraag of wij met een gerust hart de toekomst kunnen ingaan. Wij behoeven hiervan niet meer te zeggen, men zal ons begrijpen, leder kenne zijn plicht en zijn verantwoor delijkheid. Tenslotte hulde aan onze afd. der Kath. Staatspartij voor de door haar ontplooide activiteit. De motorrijtuigen en de wegenbelasting. Naar wij vernemen is den Minister van Financiën bij onderzoek gebleken dat het gewicht van een zéér groot percentage der motorrijtuigen te laag werd aangegeven voor de wegen belasting. De Minister heeft den ambtenaren daarom voorgeschreven een strenge contróle op het gewicht der motor rijtuigen te gaan uitoefenen door weging op den weg. Bij het consta- teeren van een te laag gewicht zal dan bekeuring wegens overtreding der wegenbelastingwef worden ingesteld, terwijl de te weinig betaalde wegen belasting zal worden ingevorderd. Met deze strenge contióle op het gewicht zal omstreeks 22 Juli overal in het land een aanvang worden gemaakt. De Inspecteur der Dir. Belastingen enz. alhier vestigt nu de aandacht op de z.g. vrijwillige ambtelijke weging. Er zijn n.l. verschillende weeginrich tingen aangewezen waar men op de daarvoor vastgestelde uren zijn motor rijtuig behoorlijk uitgerust en voor zien van de bijbehoorende voorwerpen door ambtenaren kosteloos kan laten wegen. Zoo zijn voor kostelooze wegingen b.v. aangewezen de weeg inrichtingen le. der Vereeniging Gemeentebe lang Heereplein 9 Raamsdonksveer kosteloos op Zaterdag van 9—lluur; Inspecteur der belastingen te Waalwijk 2e. der Coöp. Handelsvereniging Noord-Brabantsche Christelijke Boe renbond te 's-Hertogenbosch van Tuldenstraat 12kosteloos ep Woens dag 10—12 uur; Inspecteur der be lastingen te 's-Hertogenbosch leafd; 3e. politie—post Heuvel Tilburg; Kosteloos Dinsdag 9—11 en 2—4 uurInspecteur der belastingen te Tiburg le afd. Wil men van de gelegenheid tot kostelooze weging gebruik maken dan schrijft men tijdig aan den betrokken inspecteur der Belastingen dat en hoe laat men met zijn motorrijtuig bij de weegbrug komt, met zoo nauwkeurig mogelijke omschrijving van de ken merken van het motorrijtuig. De in specteur zorgt dan dat ambtenaren voor de weging bij de weeginrichting aanwezig zijn. elke voordeelen zijn er aanzoo'n vrijwillige ambtelijke weging verbon den? Bij die weging krijgt men van de ambtenaren een relaas van weging, waarin de kenmerken etc. van het gewogen motorrijtuig worden om schreven en waarin het gewicht wordt vermeld, Kan men nu bij een aan houding op den weg behalve zijn wegenbelastingkaart een bij het motor rijtuig behoorend relaas van weging vertoonen, waarvan het gewicht klopt met het gewicht volgens de belasting- kaart, dan wordt dat motorrijtuig over het algemeen niet opnieuw aan een weging onderworpen. Door het bezit van een relaas van weging voorkomt men derhalve veelvuldig onverwacht oponthoud onderweg, terwijl men over het algemeen is gevrijwaard tegen bekeuring wegens te lage aangifte van het gewicht. Wil men zijn motorrijtuig op een ander dan de hierboven aangegeven dagen en uren laten wegen dan dient men het tijdstip van weging vooraf met den betrokken inspecteur der belastingen overeen te komen en zijn kosten verschuldigd voor het toezicht der ambtenaren. Wij raden onzen lezers dan ook aan te zorgen, dat men een relaas van weging verkrijgt en dat men de mo gelijk te weinig betaalde wegenbe lasting bij den ontvanger bijbetaalt vóór dat de door den Minister voor geschreven controle gaat beginnen. Concours-Hippique te Waalwijk. De N, Rott. Crt. bevatte het volgende deskundig verslag: De Concours Hippique Vereeniging Waalwijk heeft gisteren eenconcours- hippique gehouden, dat goed is ge slaagd. Het vrij beknopte programma *af 2 springconcoursen. Wellicht ver dient het aanbeveling een volgende maal daarvan een te laten vervallen en enkele nummers uit te schrijven voor landbouwtuigpaarden. Aangevangen werd met een con cours luxe eenspannen, open klasse, beneden 1,55 Meter. Winmoor King behoefde zich niet bijzonder in te spannen om zijn concurrenten te verslaan. Albin Gertrude (no. 2) werd in goede conditie voorgereden. Zij toonde heel wat meer actie en een betere hoofdhouding dan Princess of Engeland (no. 3) en Phenomene (E.V In het springconcours 4e klasse was luit. v. d. Voort van Zijp met Oranje hoven de eerste, die het er zonder fouten afbracht na een rustig en met overleg gereden parcours. Doch Mabel van denzelfden eigenaar deed het even later nog beter, door de tijd van haar stalgenoote met enkele seconden te verbeteren. Frangln van ritm. La- bouchère gaf blijken voor zijn eigenaar een aanwinst te zijn. De mooie vos, een volle broer van Gamin, ging eveneens zonder fouten over de hin dernissen, doch het tempo was van dien aard, dat er 3 tijdfouten op volgden. Aangezien de overige deel nemers meer fouten maakten, behield Frangin de derde plaats en kwam luit. v. d. Voort van Zijp in het bezit van den eersten en tweeden prijs, benevens de medaille van H. M. de Koningin. Hans van H. Gescher maakte met Bailegoyen een vlot parcours, doch de muur bezorgde hem 4 fouten, waardoor zijn kans op de derde plaats verkeken was. Deze combinatie had den snelsten tijd. J. Stevens won met Pegasus behalve den vijfden prijs nog een zilveren medaille van de Burger Ruiter-Sportvereeniging, benevens een fraaie sigarettenkoker van de Vereeni ging, van hlndernisruiters, omdat hij als lid dezer vereeniging en nog wel als jongste lid nog nooit een eersten prijs in een springconcours gewonnen had. Luit. Steenkamp ver ving luit. G. v. Nynatten op Bombar dier (no. 7), daar laatstgenoemde tijdens een proefsprong buiten den ring gevallen was, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren. Een verrassing gaf het concours luxe eenspannen, open klasse, 1,55 M. en hooger en we kunnen ons vol komen met den smaak van de jury vereenigen, welke aan Bingley Victor den eersten prijs toekende. De vos had z^n ouden vorm weer te pakken en scheen er pleizier in te hebben zich tot het uiterste in te spannenom Haddon Philippina te verslaan. Right Ho van A. v. d. Koppel, gereden door Lodder, werd derde en zijn stalgenoot Orchid ontving de eerste eervolle vermelding, een plaatsing, die we jnist andersom hadden verwacht. De collectie rijpaarden in no. IV van het programma was vrij matig en de mooie Hannoverean Germanicus van Ad. Klebe won zonder strijd. De vos stak in alle opzichten boven zijn concurrenten uit. Apollo ontving den tweeden prijs, een onderscheiding, waarmede hij bijzonder tevreden kan zijn. Volgens onzen smaak kwam Fabula de tweede plaats toe. Opmer kelijk was, zooveel Hannoveranen aan dit concours deelnamen. De tandems gaven elkander weinig toe en geen der drie langspannen was superieur. Capenor Victor wekte in het begin den indruk achter eenigszins kreupel te zijn, doch later ging het beter en dat hij met zijn spangenoot Bingley Victor ten slotte den eersten prijs kreeg, was o.i. een juiste beslis sing. Het tweetal van A. v. d. Koppe heeft Lodder netjes voorgereden, doch het achterpaard was dikwijls onregel matig en zijn hoofdstelling liet te wenschen. Het meest regelmatig ging het langspan van Jac, Rijks; jammer dat het achterpaard geen tweede Nor- delph Leopard is. Aan het springconcours E heeft uit. v. d. Voort van Zijp met veel succes deelgenomen. Mabel behaalde wederom den eersten prijs en Silver iec en Oranje boven legden beslag op de derde en vierde plaats. Over het algemeen werd er veel te hard gereden, zoodat talrijke fouten niet conden uitblijven, die dan ook ruim- achoots zijn gemaakt. Paard en Paardenwereld schrijft o.m.: Met genoegen bezochten wij boven genoemd concours, niet alleen een schitterend terrein, doch alles tot in de puntjes verzorgd. Meerdere eige naren hoorden wij hunne tevredenheid oetuigen over de wijze waarop alles was geregeld. Vooruit programma's i toezenden en tevens vooruit in ons blad de inschrijvingen pubiiceeren, zijn maatregelen, welke navolging ver dienen. Een opmerking moet ons uit de pen, wij achten 't n.l. absoluut onnoodig in de verschillende nummers zoo lang te laten rijden. De paarden lebben het bijzonder getroffen dat het niet erg warm was, anders ben ik zeker, dat verschillende bet niet zouden hebben uitgehouden. Evenals vorig jaar vermeldde het programma 2 springconcoursen. Is dit voor een beperkt programma niet te veel van het goede? Wij vermeenen te mogen vermoeden, dat het concours aan belangrijkheid zou winnen, door b.v. in plaats van het springconcours 4e kl. een nummer landbouwtuigpaarden uit te schrijven. Er zijn voldoende liefhebbers In Brabant om een derge lijk nummer uit te schrijven. Ons Paardschrijft o m. Begunstigd door extra concours- weer had Zondagmiddag te Waalwijk het concours—hippique plaats, dit als gewoonlijk werd georganiseerd door de Conc.—Hippique Vereeniging „Waalwijk." Het professorale kwartiertje was al even verstreken toen met het program een aanvang werd gemaakt. Het aan tal nummers maakte grooten spoed overbodighet was geen overladen disch, doch het gebodene was van goed gehalte. Wel vonden we het jammer en eenigszins vreemd tevens, dat op een le klasse concours als hier geen plaatsje was ingeruimd voor het land bouwtpigpaard. En zou b.v. in deze streek een nummer voor het trekpaard ook geen zin hebben? En dan de Landelijke Ruitersport. Dat is toch iets van dezen tijdEn dat mag toch gezien worden sprak in Tiel zelfs Z.Exc. Minister Lambooy niet zijn goedkeuring en bewondering uit over wat de Landelijke Ruiters presteerden. Men overwege deze dingen een vol gende maal eens! Het concours zou er o. i. meer aantrekkelijk door wor den en de belangstelling zou, zeker ook al in landbouwerskringen erdoor stijgen. Over de organisatie alle goeds. Het verloop was vlot; de regeling bleek in goede handen. In het bijzonder trok het onze aandacht, hoe weinig menschen hier in den ring waren. De juryleden, de ringmeeSter en nog een of twee man. Hoe rustig doet dat aan! In dit opzicht werd hier het goede voorbeeld gegeven aan vele grootere concoursen, waar om zoo te zeggen heele volkstammen soms de arena vullenHet terrein was uitste kend, met .aardige hindernissen Het bezoek, dat aanvankelijk onvoldoende was, viel tenslotte nogal mee, zoodat ten laatste van een zeer behoorlijke belangstelling gesproken kon worden. We willen ons verslag over dit hippisch feest eindigen met een com pliment aan het Bestuur van de Conc. Hipp. Vereeniging .Waalwijk" voor de goede organisatie en we willen daarbij de hoop uitspreken, dat we in 1930 weer getuige zullen kunnen zijn van een paardensportfeest in de Langstraat. Schending van het Stemgeheim? Bij de jl. Woensdag gehouden stem ming voor de Tweede Kamer, ver voegde zich de heer A. van Gent op het stembureau I, lokaal teekensehool in de Stationsstraat alhier en maakte bezwaar tegen de wijze waarop de stemhokjes stonden geplaatst. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat door de wijze van plaatsing, het stemgeheim niet voldoende verzekerd was. Door den Voorzitter van het Stem bureau werd van het ingebrachte be zwaar aanteekening gemaakt in het betreffend proces-verbaal. Onderzoek verlofgangers. Het nader onderzoek voor de verlof gangers der lichtingen 1917 en 1920 hebben voor de gemeenten: Drunen, Vlijmen, Wijk c.a., Eethen, Veen, Oud- Heusden en Waalwijk te Drunen op 8 Juli a.s., ent op 17 Juli te Waspik voor de gemeenten: Raamsdonk, Waspik, Dussen en Sprang-Capelle. Volkszangdag. Evenals vorig jaar zal vandaag we derom een algemeene Volkszangdag worden gehouden, onder leiding van den heer van Kempen, waaraan school gaande kinderen uit deze gemeente deelnemen. De „zangerige jeugd" zal om 7 uur op de markt aanwezig zijn en met me dewerking van de harmonie „St. Cris- pijn" verschillende liederen zingen. De demonstratie zal van nog groo teren omvang zijn als verleden jaar. Ter afwisseling geeft de harmonie nog een paar extra nummertjes. Men zorge dus om 7 uur op de Markt pre sent te zijn. Kermis. Zooals wij reeds vroeger mededeel den, zal de zaal „Musis Sacrum" gedurende de a s. kermis worden geëxploiteerd door de Amsterdamsche Buffel—Exploitatie—Maatschappij. Zij zal deze concertzaal herscheppen in een schitterend danspaleis. Wij zagen hiervan dezer dagen de teekening en moeten zeggen, dat het iets zeer bijzonder smaakvols wordt, als't ware één tooverpaleis met z'n decors, z'n stijlvolle versiering en schitterende electrische verlichting. Men zal zich niet in „Musis" terug kennen. Wij gelooven dat dit voor de kermis een zeer bijzondere attractie zalworden. Schoenfabriek. Naar wij vernemen zal dhr. J.Ves- ters, voorheen technisch leider bij de N.V. Spapens'Schoenfabrieken alhier, voor eigen rekening gaan werken en in de oude fabriek van de fa. Groe nen de fabricage van speciaal luxe damesschoeisel beginnen. De inwerkingstelling van het bedrijf kan spoedig tegemoet worden gezien. Uit het Handelsregister. Waalwijk, Burgemeester v. d.Klok- kenlaan 25, N.V. Lederfabriek v.h. van Iersel, Witlox Co., zooileder- en drijfriemenlederfabrtek. Uitgetr. be stuurders: C. j. J. M. Witlox, O. Brüning. Ingetr. bestuurders: J. H. van lersel Jr. en N. A. C. Pessers. Ingetr. comm.; W. A. M. en C. B.N. M. Pessers, Tilburg. Bedrijf gewijzigd inzoolleder- en grouw overleder- fabriek. Tilburg, Heuvelstraat 95, Schoen magazijn „Mesco",(filiaal der N.V. J. C. Spapens' Schoenfabrieken). Dir J. C. Spapens, Waalwijk. Comm.B. 1. Eelkema, Rotterdam.Maatsch. kapitaal f 500 000, waarvan geplaatst en gestort f 300.000. HoofdzetelWaaiwijk, Grootestraat 299. Tilburg, Korte Schijfstraat 39, N.V. Tilburgsche Drijfriemenfabriek v.h. A. de Backer Zoon. Uittr. dir.: A. J, A. Cosijn. Uittr. tijdelijk dir.: M. J. H. Denteneer. Uittr. comm.: E. P. Cosijn. Waalwijk, Markt 2, ivo J. van Ha ren, lederhandel. Omgezet in naaml. venn. Ivo van Haren's Ledermaat schappij. Directeur: I. J. van Haren Maatsch. kapitaal f 250.000, waarvan geplaatst en gestort f 100.000. Waalwijk, Markt 2, N.V. Leder maatschappij „Franco—Hollandaise" Omgezet in naaml. venn. Ivo van Haren's Ledermaatschappij. Directeur I. J. van Haren, Maatsch. kap. f 250 000, waarvan gepi. en gestort f 100.000. Waspik, C 32, Wed. A. J. Coes mans, schoenfabriek. Overl. eigenares Wed. A. J. Coesmans, Ingetr. eigenaren J. P. M., C. A., M. P., C. en P. A J, Coesmans. Het invoerrecht op schoenen in Tsjecho—Slowakije. Tsjecho—Slowakije, dat een export land voor schoenen is, heeft niettemin een zeer hoog beschermend recht op schoenwerk. Reeds meermalen heeft de pers er op gewezen, dat het in voerrecht slechts dienen kan, om andere landen, met name in den tegenwoordigen tijd Duitschland, een argument aan de hand te doen, om hunnerzijds het invoerrecht op schoen werk tot schade van Tsjecho—Slo wakije te verhoogen. Deze redeneering volgend, heeft hetT sjecho-Slowaaksche ministerie van handel thans het in voerrecht op schoenen belangrijk verlaagd. Advertenties in Blokschrift. Onder 'n advertentie in dit nummer komt voor de vermelding„Adverten tie in Blokschrift". Voor diegenen onzer lezers, die niet mochten weten wat Blokschrift eigen lijk is, vermelden wij even dat Blok» schrift de naam voor 'n nieuwe wijze van schrijven is, welke sinds 1924 met laaimTrmriiiinniiiiimi NAPOLÉON E>y5ANTIN ZyN 5LECHT53 DEQ VELE MARMER500R.TEN.WELKE Wy VOORRADIG HOüDEN VOOR SCHOORSTEENMANTELS ^WINKELPUIEN TH LAMBRI3 2=2 VLOEREN ETALAGE MARMER TOONZAAL OUDE DIEZE4 DEN BOSCH groot aantal scholen wordt toegepast o.a. ook op de Philips' school te Eindhoven. Dit nieuwe Blokschrift wordt even vlug geschreven, zoo niet vlugger dan het vroegere Schuinschrift, maar is véél duidelijker, véél netter, véél overzichtelijker Er zijn dan ook zéér veel kantoren die voor 't invullen van kaartsystemen b.v., tegenwoordig Blokschrift eischen. De Blokschrift—methode werd door Mejuffrouw Schaly en den Heer Bak- kum, onderwijzers aan de Nieuwe Schoolvereeniging te Amsterdam ont worpen. Wie er meer van weten wil, wende zich dus tot de schrijvers, die gaarne nadere inlichtingen zullen verschaffen. DRUNEN. Donderdag 4 Jali had om 2 uur in de zaal der Meisjes- Congregatie de sluiting plaats van den Huishoudcursus, welke hier gedurende 8 maanden werd gegeven. Hierbij waren aanwezigde ZeerEerw. Heer Pastoor Goossens, de Eerw. Heer Willems, Kapelaan te Drunen. de Eerw. Heer Grïndeman, Kapelaan Elshout, de Eerw. Heer v. d. Heuvel, Kapelaan Nieuwkuik, de EdelAchtb. Heer Bur gemeester Loeff en Echtgenoote, de EdelAchtb. Heer Burgemeester v. d. Broek en Echtgenoote, Nieuwkuik, het Bestuur van den N. C. B., 't Bestuur der Boerenleenbank, alsmede een der tigtal vrouwen en belangstellenden. De heer J. van Haren, secr. van den N. C. B uit Tilburg, was gekomen om den cursisten gelegenheid te geven, bewijzen van bekwaamheid af te leg gen. De Voorzitter, de heer C. P. v. Huiten sprak het welkomstwoord, waarna dhr. van Haren enkele alge meene vragen stelde. Mej. Arens ver telde iets over het knippen en naaien en Kapelaan Willems behandelde het liturgische gedeelte, de beteekenisvan ornamenten, enz. Mej Cöp behandelde het bereiden van spijzen en het be handelen van de wasch. Nadat allen de revue waren gepas seerd (het waren er 53) was het voor den heer van Haren eeR voldoening aan bijna allen het diploma te kunnen uitreiken. Verder gaf hij aan de Eerw. Gees telijken en bestuur in overweging om hier op te richten een R;K. Vrouwen bond. Vervolgens werd aan 50 dames het diploma uitgereikt, n 1. aan Anna Pijnenborg, Theresia v. Hal deren, A. v. Spijk, N. Knippels, M.v. Delft, D. Persoon. M. v. Son, W. v. Delft, M. de Kruif, Bergmans, Anna Brok, A v. Halderen, C Brok, A. Smits. R. v. Delft, C. v. d. Hoven, J. v. d. Krabben, M. v. Kuik, H. v. d. Wiel, M. v. Drunen, D. v. d. Bosch, Drika Boelen, J. v. Baardwijk, Maria v. Drunen, M. Brok te Drunen en te Elshout de dames A. Vugs. Lena van Huiten, D v. d. Wiel, A. Muskens, F. v Sluisveld, G. v. Breugel, A. Knippels, M. Vugts, S. van Breugel. L. Brok, L v. d. Lee, J. Pulles. A. Kempenaars. P. Klijn, Anna Kemper man, M. Rombaerts, C. v. Huiten. M. Brok, J. Brok. A. Muskens, A. Brok en te Nieuwkuik de dames N. de Gouw, B. de Bont, A. v. Baardwijk, G, van Mierlo. Mej. de Gouw bracht namens de cursisten dank voor het genoten on derwijs. Mr. Loeff daarna het woord verkrij gende, wees er op, dat het een voor. recht was het Hoofdbestuur en bestuur dank te brengen voor de practische uitvoeringhij wees op het boeren- vraagstuk en welke pogingen er ge daan worden voor de ontwikkeling van den boerenstand. Ook de Burgemeester van Nieuw kuik dankte eveneens de meisjes en hoopte dat ook in Nieuwkuik deze meisjes veel navolging mogen hebben. Vervolgens sprak de ZeerEerw. heer Pastoor Goossens enkele woorden van gelukwensch tot de dames en de ouders. NIEUWKUIJK. De alsnog gehouden verloting vanwege het festival alhier had tot uitslag le prijs Harmonie Drunen, 2e prijs Harmonie Waalwijk, 3e pr. Harmonie Engelen en 4e pr. Zangvereeniging Elshout. Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f4210.75 terugbetaald f8583.90 99 99

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9