Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. U.L.O. en Middelbaar Onderwjjs. m»s& FEUILLETON NUMMER 55. WOENSDAG 10 JULI 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verachjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door iet geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stuiken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 18. Telegr.-Adres: ECHO. Prfls dor AdvertentlBn 20 cent per regel; mlntmnm 1.50. BQ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bedt ■Un. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Een warme aanbeveling voor de RK. tiooge Handelsschool. Aan een hoofdartikel over „uitge breid Lager en Middelbaar onderwijs" in het „Nieuwsblad van Heusden" van 1.1. Zaterdag ontleenen wij het volgende .Onder hei opschrift „Uitgebreid Lager en Middelbaar Onderwijs" lazen wij eenige dagen geleden in de Echo van het Zuiden een zeer belangrijk artikel van den Heer Drs. Q, de Vries, Directeur der Roomsch Katho lieke Handelsschool te Waalwijk. Waar wij met den inhoud van het artikel geheel en al instemmen willen we er een en ander uit overnemen en daar aan eenige beschouwingen onzerzijds vasiknoopen. De Heer de Vries komt in zijn pennevrucht cp tegen een artikel van den Heer van der Wal, hoofd der U.L.O. school te Waalwijk, waarin deze min of meer duidelijk de idéé naar voren brengt dat hei verschil tusschen de eerste 3 klassen eener Hoogere Burgerschool of Handels- schooi en eene U.L.O. school hoofd zakelijk zoude zijn gelegen in een verschil van onderwijs systeem t.w. vakleeraren eenerzijds, klasse-onder wijzers anderzijds. De resultaten zijn volgens den Heer van der Wal vrijwel gelijk daar het diploma U.L O. „alge meen" als gelijkwaardig zou worden erkend met een einddiploma H. B. School met driejarigen cursus of een overgangsdipioma van de derde naar de vierde klasse eener H. B. School met vijfjarigen curus en zulks zoowel door het Rijk als door de groote maatschappijen. «O* „DM BOBO VAB BBT ZÜIDBN". Met den Heer de Vries zijn wij van gevoelen dat de meening van den Heer van der Wal onjuist is. Zeker, er zijn meerdere betrekkingen, waarvoor als benoemingseisch wordt gesteld öf een einddiploma H.B. school met drie jarigen cursus óf een U L O. diploma, maar daarmede is de gelijkwaardigheid nog in geenen deele bewezen. Een einddiploma drie jarigen cursus H B S. of drie jarigen cursus H. Handelsschool staat, zooals wij de zaak bekijken, ver boven een U.L.O. diploma en wel als natuurlijk gevolg van verschil in wijze van behandeling der leerstof. Op een U.L.O. School toch wordt met feiten- kennis en uit het hoofd leeren van lessen veelal genoegen genomen, ter wijl op eene H. B. School ot Hoogere Handelsschool meeralgemeene begrip pen worden bijgebracht. En dit laatste is voor de ontwikkeling van den leer ling en voor zijn later leven van heel wat grooter waarde dan het eerste. Nemen we als voorbeeld de Fransche revolutie. Wat is nu van grooter be lang n.l. dat de leerling de noodige jaartallen mei de gebeurtenissen er achter kan op dreunen of dat hij tusschen de gebeurtenissen een ver band kan leggen, waardoor hij een duidelijken kijk op de toestanden krijgt? Het antwoord op deze vraag is niet moeilijk te geven." Vervolgens haalt het blad eenige citaten aan van Drs. de Vries, op de vraag„waarom wordt het onderwijs op een U.L.O. School niet gelijk waardig gemaakt aan dat der eerste drie klassen eener H.B. School of Hoogere Handelsschool". En men stemt in met het antwoord van den heer de Vries „Wat men zelf niet heeft, kan men niet geven." Verder geelt de redactie en nog de volgende aanteekening bij „Nu schijnt het lang niet overal met het U.L. Onderwijs naar wensch te gaan. De U.L.O. School te Heusden b.v. heeft onlangs het tijdelijke met NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 82). Maar u kunt me redden, juffrouw Lee. U kunt zeggen, bijvoorbeeld, dat u hard om geld verlegen waart en dat, daar ik den weg weet, u de speld aan mij hebt gegeven om te beleenen. Zie het die richting uit te sturen dat er geen politieman is in Engeland, die vat op me krijgt!" ,,Daar heb ik over gedacht, mijnheer Merritt", gaf Chris toe, „maar maar ik heb zelf ook een Vreeselijke beken tenis te doen. Ik was het niet zelf die de politie heb gewaarschuwd dat was iemand anders. U moet weten, de speld was tenslotte mijn eigendom niet.Ik ik heb ze in Londen gekregen". Merritt zag haar met bewondering eri sluwheid aan. Hij meende haar met een half woo'rd te begrijpen. ,,U bedoelt toch niet dat u haar liebt genomen?" vroeg hij. „Zoo, zoo!" Chris wendde haar gezicht af, als om haar verontrusting en opwinding te verbergen. Haar schouders schokten, maar niet van emotie, want zij had moeite om bij de ongeveinsde bewon dering van Merritt haar lachlust te be dwingen, en ze| was tevreden over den indruk dien zij gewekt had. „Ik heb een telegram gezonden naar de dame, die min of meer een vriendin van mij is", zei ze. ,,Ik heb haar ge vraagd om verder geen stappn te doen in deze zaak. Ik geloof wel, dat het een aa'rdig meisje is, en dat maar we kunnen elk oogenblik bericht van haar verwachten." Er was een bericht onderweg, zooals Chris natuurlijk heel goed wist. De ge- heele geschiedenis was tot in de punt jes door Steel en de anderen in elkaar gezet en uitgevoerd. ,,Ik durf haast wel zeggen," zei Mer ritt op troosteloozen toon, „dat men u ongemoeid zal laten, maar voor mij zal het een zware dag worden. Ik heb het al zoo dikwijls meegemaakt, begrijpt u wel." ,,Ja, dat begrijp ik", zei Chris pein zend. „Maar ik heb een plan mijn heer Merritt. Als ik, e... die speld niet had... e... geleend, zou ze natuurlijk niet verloren zijn, en zou er niets ge beurd zijn. Maar ik zou rust noch duur hebben als ge opnieuw in uw oude bestaan werd geslingerd. Ik wil u red den Ik zal de politie vertellen dat gij op mijn verzoek de speld zijt gaan beleenen." Merritt was tot tranen geroerd. In zijn natuur was niet de geringste rid derlijkheid overigens. Hij trok er zich weinig van aan, of de vrouw, die het voor hem opnam, zichzelf al een hoop moeilijkheden bezorgde, maar hij was tot diep in de ziel geroerd door haar opofferings-gezindheid. Daar stond nu iemand voor hem, een schrandere vrouw, die op haar manier lid was van het gilde der gauwdieven, zooals hij, maar die bereid was, zichzelf voor hem het eeuwige moeten verwisselen we gens gebrek aan leerlingen, terwijl de Christelijke U.L.C. School te Werken dam nauwelijks haar hoofd boven water kan houden. Ze telt, naar we vernamen, slechts 28 leerlingen, over meerdere leerjaren verdeeld, aan wélke onderwijs wordt gegeven door een Hoofd en een onderwijzer zonder hoofdacte. Qeen van beiden zijn in het bezit der acte Wiskunde L. O., zoodat van het Onderwijs in de Wis kunde natuurlijkerwijs zeer weinig terecht komt. En zoo komt het bij tal van kleine U.L.O, Schooltjes voor dat in een of meir der U.L O. vakken geen les kan worden gegeven omdat de betrokken onderwijzers niet in het bezit der vereischte acten zijn. En nu vraag ik hoe het onderwijs op der gelijke Schooltjes gelijkwaardig kan zijn aan dat op H. B. Scholen of H. Handelsscholen. Het onderwijs op onze Hoogere Burgerscholen en Hoogere Handels scholen is over het algemeen uitste kend en werkeiijk algemeen ontwik- kelend, zij het in verschillende richting- Immers zijn op de Hoogere Burger scholen wiskunde, natuurkunde en scheikunde de hoofdvakken, terwijl op de Hoogere Handelsscholen talen en handelswetenschappen de hoofd schotel vormen. De eerste zijn gehee! en al ingeburgerd, maar de tweede hebben nog niet de noodige bekend heid verworven. En dat is jammer, omdat de Hoogere Handelsscholen buitengewoon nuttige inrichtingen van onderwijs zijn. Juist voor jongelui, die weinig aanleg voor de wiskundige vakken hebben, is het volgen der lessen aan eene Hoogere Handels- schoöt met hare talen en handels, wetenschappen bijzonder geschikt. Het einddiploma dat na het doorioopen van een vijf-jarigen cursus kan worden verkregen, geeft heel wat bevoegdheden b.v, toelating Jot het examen voor candidaat notaiis, voor surnumerair bij de directe en indirecte belastingen enz. In onze omgeving hebben we slechts ééne Hoogere Handelsschool en wel die te Waalwijk. Ze heefteen uitstekenden naam en naar autoriteiten, op onderwijsgebied ons zeiden, is die naam aiiesztns verdiend. Het onderwijs is er in zeer goede handen, getuige het succes dat telken jare bij het eindexamen wordt behaald. Dit jaar b.v. legden 10 leerlingen het eind examen af, die allen slaagden en over het algemeen met hooge punten." Het artikel besluit dan met een warme aanbeveling voor de RK. Hoogere Handelsschool „Nu zullen er in het Land van Heus den en Altena mogelijk ouders worden gevonden, die hunne kinderen gaarne naar de Waalwijksche school zouden willen sturen, indien zij maar niet Roomsch-Katholiek was. Daarop willen we antwoorden dat zulks voor anders denkende ouders allerminst bezwaar behoeft op te leveren. Eerstens toch behoeven de kinderen van zoodanige ouders de lessen in godsdienst niet bij te wonen en in de tweede plaats Spierpijn, Stijve spieren da.ctelyKw.WrLjv'er» met Ket eenige middel dal tot diep in Liw spieren dooi? dringt en Li snel Weer lenig AK.Ker'0 K loost erbal sem op te offeren. En zelf opoffering is iets wat bij iedereen bewondering af dwingt en eerbied en Merritt was niet van plan haar hierin te dwarsboomen. „Doe dat!" sprak hij, „en ik ben uw slaaf voor altijd!" zei hij schor, „En ik heb mijn vrienden nog nooit in den steek gelaten, dat kunt u Vra gen aan iedereen die me kent. U bent een van de onzen, dat weet ik nu. Ik begrijp nu wel zoo'n beetje wat ge hier van plan zijt, hé?" zei hij met een on- deugenden glimlach. Chris glimlachte veelbéteekenend, Merritt's begoocheling was volkomen geslaagd. „Dan moet ge me helpen, straks", zei ze in een geheimzinnig gefluister ove'rgaand. „Ge moet me helpen en er tegen niemand iets over uit laten, en dan zult ge een buitenkansje hebben, zooals ge nog nooit in je leven hebt gehad! Als we maar eenmaal uit deze moeilijkheid zijn, zullen we wel vér der zien". Merritt zag Chris sprakeloos van bewondering aan. Hij had in de detec tive-verhalen welke men voor enkele centen koopen kan, wel eens gelezen van die misdadigérs uit de groote we reld, maar hij ontmoette er nu een in levenden lijve, en hij zat Chris Lee met open mond aan te staren, toen twee mannen de oprijlaan van het kasteel afkwamen. Beiden waren ze als heer gekleed, maa'r beiden waren, zooals men duidelijk op hun uiterlijk lezen kon, van de politie-recherche. „Wel, alle duivels"! stotterde Mer ritt, verbleekend, toen hij hurt bemerk te. „Je kunt het wel zien met de oogen dicht. En ze komen natuurlijk voor zit in het volgen der overige lessen niets waaraan niet-Katholieke leerlin gen aanstoot zouden kunnen nemen of dat op hun geloof een schadelijken invloed zou kunnen uitoefenen. On geveer een vijfde deel der leerlingen is van Protestantschen huize en nog nimmer hoorden wij van Protestantsche ouders ook maar één klacht uiten. Het tegendeel is waar, want iedere ouder zonder onderscheid van gezindte is vol lof over de School terwijl de leerlingen met lust en ijver de lessen volgen. Ouders, die in het bezit zijn van kinderen, welke in de termen vallen om Middelbaar Onderwijs te genieten en dat zooveel mogelijk in de buurt wiüen laten doen, kunnen wij de Waalwijksche school warm aanbevelen." Zulk een waardeerend schrijven van andere zijde schenkt groote voldoening en tnoet aan niet-R K. vertrouwen geven of verstevigen in de waarde van het .onderwijs aan de R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk. mij. Ze komen hierheen! Maar, ik ben al weer bekomen!" „Ik hoop het!" zei Chris met een verachtelijke lip. ,,Want zooals ge er nu uitziet, zijt ge erg schuldbewust". Maar Me'rritt legde haar uit, dat het j uit pure emotie was en het spoedig zou j gedaan zijn. En het was geen groot- spraak van hem. Hij was uiterst koel toen de rechercheurs op hem afstapten en hem bij deni naam noemden. „Dat ben ik", zei Merritt. „Wat is er gebeurd?" Een der heeren legde de zaak uit. Hij had geen bevel gekregen tot arres tatie, vertelde hij, maar hij zou mijn- lieér Merritt toch moeten verzoeken, even met hem; mee te gaan naar More- ton Wells. Een nog niet geheel geïden tificeerde diamanten haarspeld in den vorm van een ster was de politie ter hand gesteld terwijl James Me'rritt een zelfde ster had beleend. „Dat komt uit", zei Merritt vroolijk. „Ik heb die beleend voor deze jonge dame hier mejuffrouw Lee. Natuu'r- lijk, als het haar eigendom niet is, wel nu, ja, dan De rechercheur scheen eenigszins verbaasd over deze wending. Hij wist méér dan hij wilde zeggen. Zooals Mer ritt zoo blijmoedig te kennen gaf, had hij de diamanten ster inderdaad be leend, maar de eigenares had het ju weel in Londen onder verdachte om standigheden verlo'ren, en mejuffrouw Lee was daar inderdaad bij betrokken. Maa'r op het oogenblik was het niet de taak der politie om juffrouw Lee te arresteeren. Dat zou later wel komen. ,,Ik ben tenslotte toch bang dat er een misverstand in het spel is", mérkte BUITENLAND. Het bezoek van Victor Emanuel aan den Paus. 16 Juli a.s.? Men seint uit Rome De bladen melden dat het bezoek van Koning Victor Emanuel aan Z.H. den Paus thans zeer aanstaande is en Chris op. „Sta mij toe dat ik het u uit leg, heeren. Als u zich even wijde ver wijderen, mijnheer Merrit? Ik heb ove'r privé-zaken te spreken met de heeren. Dank u. Welnu, heeren, ik ben zéér gaarne bereid aan te nemen, dat de be leende speld niet mijn eigendom is, maar behoort aan juffrouw Henson, die ik in Londen ontmoette. Ik nam de speld bij vergissing mee. U moogt er om glimlachen, maa'r ik had precies een zelfde exemplaar. Indien juffrouw Henson goed haar juweelenkistje had doorgezocht, zou ze wel bemerkt heb ben dat zij mijne speld had en ik de hare. Ik hoorde toevallig van deze zaak en heb mejuffrouw Henson telegrafisch verzocht haar juweelen nog eens nauw keurig na te zien. Ze heeft een heele collectie, en het is heel goed mogelijk dat ze mijn speld over het hoofd heeft gezien. Kijk, daar komt al een jongen aan met een telegram. Zeker het ant woord. Wilt u het van hem in ont vangst nemen en het luidop voorlezen? Zooals u wel zult; zien is het aan mij geadresseerd." Inderdaad, zulks was het geval na tuurlijk. Het was onderteekend: „me juffrouw Henson". Het behelsde de me- dedeeling dat de afzendstér werkelijk spijt had over de ongelegenheid waar in zij allen had gebracht, maar dat zij de diamanten ster van mejuffrouw Chris Lee onder haar sieraden had aan getroffen. Ze had eveneens 'n telegram naar de politie in Moreton Wells ge zonden met verzoek, het onderzoek niet vérder door te zetten. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwybscbe en Langstraatscbe Courant* ,Ceen gom cl zoo cyoecf

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1