SPORT. ABONNEMENTEN op alle binnen- en buitenlandsche Nieuws- en Vakbladen worden door ons zonder prijsverhoo- ging geleverd. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. mogelijk feeds den lóen te verwach ten is. De Koning zal vergezeld zijn van de Koningin en van de geheele konink lijke familie. Het bezoek zal met alle pracht en praal plaats heboen. In een scnitterende stoet van 20 staatskarossen met voorrijders zal de koninklijke tamiiie naar het Vaticaan rijden. Kening van Engeland. De Koning van Engeland heeft z'n reis naar Sandrigham weer moeten uitstellen, omdat hij zich wederom ongesteld gevoelde. Er is geen reden voor ongerusiheid. Een mislukte staatsgreep in Roemenië. Berichten van de Hongaarsch— Roemeensche grens melden, dat de liberale partij in Roemenië gisteren heeft getracht de reeds lang aange kondigde poging om een staatsgreep uit te voeren, te verwezenlijken, doch dat de regeering haar voor is ge weest. Een groot aantal personen, voor namelijk officieten, zijn te Boekarest en in de provincie in hechtenis ge nomen en naar de militaire gevange nis van jilavad gebracht. Onder hen bevinden zich ook ge neraal Brosteana en de gewezen mi nister van oorlog, Sturdza. De regeering heeft alle noodige maatregelen genomen en een groot deel van het garnizoen Boekarest is gealarmeerd. Reeds schijnt vastgesteld te zijn, dat een aantal hooggeplaatste officie ren, die zich bij het complot hebben aangesloten, zich in het arsenaal in het bezit van wapens gesteld hadden. De bladen te Boekarest melden omtrent de ontdekking van het com plot niets. Het schijnt, dat de censuur deze berichten onderdrukt. Van officieele zijde wordt aan het buitenland medegedeeld, dat te Boe karest ook volkomen rust heerscht. BINNENLAND. Kabinetscrisis. H. M. ontving verschillende autori teiten in verband met den kabinets crisis, o.a. de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer en den vice-presi dent van de Raad van State. Nederlandss deel voor immigratie in de V S. Het jaarlijks cijfer van Nederlanders in Amerika toelaatbaar van 1648 op 3153 gebracht. Op het oogenblik zijn ongeveer 2000 Nederlanders voor emigratie naar de Vereenigde Staten geregi streerd volgens het oude systeem zou dit een wachttijd van twaalf jaar be- teekenen voor degenen, die zich thans laten inschrijven. Het nieuwe quotum zal dezen wachttijd verkorten tot hoogstens zes jaar. Brabantsche Werkgevers in Rotterdam, Maandag hebben de Brabantsche katholieke werkgevers in Rotterdam hun jaarvergadering gehouden. Ter gelegenheid van de jaarverga dering en de viering van het tweede lustrum der algemeene R K. Werk- geversvereeniging,diocees 's Hertogen bosch, had de directie van de „Maas bode" een invitatie gezonden aan de Brabantsche werkgevers om haar be drijf te bezichtigen en mede een bezoek te brengen aan de havens van Rot terdam In grooten getale had men deze invitatie aanvaard, daar waren o m aanwezig de voorzitter, de heer H Mannaerts, de secretaris mr, B. J. M van Spaendonck, de onder-voorzitter de heer H Grasso, de onder-secretaris Huysmans, de geestelijk-adviseur pas toor A. Aelen en de bestuursleden Ch. Schellens en H. van der Putt. Dr. J. Witiox, de hoofdredacteur van de „Maasbode" heette de Bra banders welkom, waarop de heer Mannaerts antwoordde. De vergadering werd daarna gehou den in de bovenzaal van Tivoli. De voorzitter van de A. R. K.W.V. in het diocees 's-Hertogenbosch, de heer W. Mannaerts herdacht in zijn openingsrede het feit van het tien-jarig Destaan der Algemeene R.K Werk- geversvereeniging. Spr wees op de groote verdiensten van prof. L. van Aken die de opiichier van de A. R K. W.V. is geweest. Verder memoreerde nij het vele werk van den eersten voorzitter van de vereeniging wijlen den heer Saaier, alsmede den aroeid van den heer W. Huysmans. Tien jaren geleden werd begonnen met 80 leden, welk aantal tenslotte is uitge groeid tot 260. De vereeniging omvat momenteel practisch alle vooraanstaan de katholieke werkgevers uit het Bis dom 's-Hertogenbosch alsmede meer- tlere vooraanstaande andersdenkende werkgevers z.g n. hospitantleden. Spr. eindigde zijn rede met een hoopvol woord voor de toekomst. Nadat de jaarverslagen waren goed gekeurd en de begrooting was aan genomen had een Destuuisverkiezing plaats. Herkozen als oestuursleden werden de heer L. Hoekers uit Hei mond, H. Grasso uit's-Hcrtogenbosch en Cl. Scheilens uit Eindhoven. Het bestuur werd uitgebreid met een lid n.l. den heer J. de Gruyier uit 's-Her- togenbosch. Hiermede was de agenda atgehandeld. De voorzitter deed tenslotte eenige mededeeitngen. Vooreerst dat op den socialen studiedag, die van 19 tot 20 Augustus a.s. in Tilburg zal wor den gehouden, o.m. als inleiders zullen optreden prot.Raaymakers over „de rechtvaardige prijs", prof. Kaag Gver „Is er strijd tusschen de econo mische weiten en de katholieke maat schappelijke beginselen" en pater Creutz Lechieimer S. J- over „Het communisme". Dan deelde de voorzitter nog mede, dat op den diocesaan-Katholieken-dag van 29 September a.s. te Tilburg, pater dr. Cassianus Hentzen zal spreken op een sectie-vergadering van werkgevers. Aan Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. A. F. Diepen, werd een telegram verzonden. Na afloop der vergadering werd een rondvaart gemaakt door de Rotter- damsche haven. De candidaten in Zeeland, Noord Brabant, Limburg en Utrecht. In Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Utrecht zijn gisteren candidaat gesteld voor de Eerste Kamer door: de S.D.A.P.de heeren P. Moltmaker, Utrecht; G. F. Lindeyer. Heerlen; C. W. J. v. d. Bilt, Heeilen F. Anker smit, Amsterdam; P. G Gruys, Breda J. H. Paris, Maastricht en L. Onderdijk, Middelburg; de vrijzinnig-democraten prof. mr. R. Kranenburg, Leiden, mr J. Adriaanse, Oost Capelle, mevr. E. Bergsma geb. Bergsma, Zouteiande, mr. W. H. M. Werker, 's Gravenhage en mej A. Goudsmit, Amsterdam (niet in Lim burg); de christelijk historischen de heeren jhr mr. B. C. de Savornin Lohman, Utrecht, J. J. Wailien, Breskens, mr. dr. H. F. J. Frowein, Eis-Wütem, C. Dane, Willemstad en mr. dr. G.Kolff, Geldetmalsen de anti revolutionairen de heeren mr. A. A. de Veer, Middelburg, jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, Doorn, prof. dr. j. A. C-van Leeuwen, Utrecht, J. F, Heemskerk, Middelburg, mr. G. A. Diepenhorst, Zeist en mr. j, W. Goedbloed, Goes (niet in Limburg) de Ltberaie Staatsparty de Vrijheids bondmr. D. Fock, 's-Gravenhage, jhr. ir. R. R. L. de Muralt.'s Graven- nage, ir. J. Koster, Heerlen (aftred.), J. H. T. O Kettlitz, Utrecht, mevr H. A. van Riel Smeenge; Assen en de heeren W. Kakebeeke, Goes en mr. P. E. Pels Rljcken de Roomsch katholieken de heeren mr. W. M. van Lanschot, Vught, jhr. mr. A. T O. van Sasse van IJsself, 's-Hertogenbosch, P. W. de Jong, Tilburg, A. C. de Bruyn, Utrecht, H. M J Blomjous, Tilburg, E. B Dumo- leijn, Hontenisse, J. C. A. M. Mtyring, 's-Hertogenbosch, mr. T. J. Verschuur, Breda, P. J. de Wit, Helmond en mr. P. W. v, Hout, Helmond (niet in Limburg) de staatkundig gereformeerden U. H. Kersten, Amsterdam, P. Zandt, Delft en E. Kuyle, Amsterdam (in Zeeland) door de R.K. Statenleden 1 mr. J. t F. I. J, janssen (aftredend) Maastricht, 2 O, M, F. Hoffmans (aftredend) Heldendorp, 3 jhr. mr. G. H. A. M'chiels van Kessenich (aftredend) Roermond, 4 mr. C H. J. A janssens de Limpens, Wijlre, 5 P. J. Kaanen, Maastricht, 6 Tn. P. H. Rutten, Horst (alleen in Limburg); door de leden der R.K. Volkspartij mr. P. Arts, Tilburg. NA DE VERKIEZINGEN. Algemeene R K. Propaganda. De ondervinding heeft helaas maar al te vaak geleerd dat bij het einde van den verkiezingsstrijd en vooral bij een min of meer gunstigen uitslag het kiezerskorps geneigd is om op auweren te gaan rusten. Zelfs de kern, der voor de verkiezing in het even geroepen propaganda—vereeni ging valt gewoonlijk uiteen, totdat voor den volgenden stembusstrijd weer een oproep gedaan wordt. Degenen, die aan de actie der voorbereiding van de verkiezingen hebben medegewerkt zullen wellicht tot de ervaring zijn gekomen, dat vooral door huisbezoek menigeen die van huis uit katholiek was, hoewel naar materialistisch terrein afgezakt, toch nog voor de Roomsche partij gewonnen werd, terwijl ongetwijfeld ook meerdere malen zal zijn gebleken dat o.a, de oorzaak der afdwaling gelegen was in hef geringe contact of het ontbreken daarvan tusschen katholieke propagandisten en derge lijke afgedwaalde broeders en zusters. Op menige plaats zal dan ook zeer zeker de behoefte gevoeld worden aan eene algemeene R.K. propaganda— vereeniging, die zich op de hoogte houdt van den stand van zaken op godsdienstig d.w.z. apologetisch ge bied en zich o rn. tot taak stelt het sterken van de R K. pers, het ver spreiden van goede lectuur, het ver richten van huisbezoek en het verke nen van steun aan R. K. vereenigin- gen. Het is nauwelijks een paar jaar ge leden dat Dr. J. Witlox te Waalwijk, op den I2en Dioeesanen Katholieken dag in het bisdom 's Hertogenbosch, er met nadruk op wees, dat in vele parochiën zou moeten worden opge richt een soort club tot propaganda en verweer, zoo als de R.K pro pagandaclub „Voor God en Vaderland in den Bosch, waarin de kern der beste krachten zich samentrekt om door aanval of verdediging van onze heiligste belangen in de bres te staan, vooral nu de K S A. haar voornaamste kracht schijnt te hebben ingeboet. Moge derhalve in vele parochiën, zoowel van het Bossche diocees als daarbuiten, niet alleen de noodzake lijkheid van eene blijvende algemeene R.K. propaganda—-vereeniging worden ingezien, maar voor zooveel mogelijk ook bewerkt worden dat zoo spoedig doenlijk een dergelijke kern tot stand komt Ondergeteekende is gaarne tot het verkenen van inlichtingen bereid. J. VAN GENABEEK, Secretaris der R.K. Propagandaclub „Voor God en Vaderland" 's-Bosch. Plaatst Uwe advertenties alleen in een NIEUWSblad, dat een kern van vaste lezers heeft en daardoor ook waarborg geeft voor WERKELIJKE PUBLICI TEIT. KERKNIEUWS. Het moge ondergeteekende vergund zijn langs dezen weg dien dank te brengen aan allen voor al hetgeen zij voor het welslagen van het Congres hebben gedaan. Moge de Eucharistische Koning naar waarde hen beloonen voor het goede werk door hen verricht. Namens het Congres-bestuur, A, J. M. v. DIJCK, Voorzitter. Kardinaal van Rossum. Zijn aanstaande gouden priesterfeest. Kardinaal van Rossum viert het komende najaar zijn gouden priester eest. In de eerste week van September aldus het Dagbl. van N.—Br. hoopt hij een bezoek te brengen aan zijn vaderland en bij die gelegenheid in de Sint Willebrord te Amsterdam een pontificale H, Mis van dankbaar- teid op te dragen, waarna de jubi- kerende kerkvorst gehuldigd zal wor den in een daartoe belegde feestver- gadering en hem namens Katholiek Nederland een feestgave zal worden aangeboden. De aartsbisschop en de bisschop- jen van Nederland hebben bereids in het eere—comité zitting genomen, welks samenstelling, evenals die van het uitgebreid huidigingscomité, overi gens nog niet bekend is. De leden van het uitvoerend comité zijn jhr. mr Ch Ruys de Beerenbrouck, voorzitter; mgr. dr. A. C.Schaepman, mgr. dr. B. Eras, mgr. prof, dr, J. Hoogveld, de heer W. R. Dreesmann en dr. Th. Verhoeven. Het Eucharistich Congres. Het is wel met esn gevoel van in nige voldoening dat wij terug mogen zien op de dagen van het Eucharis tisch Congres. Zonder vrees voor tegenspraak kun nen wij zeggen, dat het geslaagd is Begunstigd door een schitterend weer heeft alles kunnen plaatshebben gelijk het door het Congresbestuur was opgezet en met een heilig en thousiasme heeft klein en groot mee geleefd in dit Congres. Wij hadden een onwrikbaar ver trouwen in de medewerking van het Tilburgsche volk, maar wij zijn ook niet beschaamd geworden. Tilburg heeft zich weer getoond de echt Room sche stad, de stad van diep geloof en liefde voor den Eucharistischen Koning Wij zouden hier kunnen besluiten met een hartelijk „Deo Gratias"...Gode zij dank! Dit Congres zal niet zon der vrucht zijn voor de toekomst Maar alvorens te besluiten moet er ons nog iets van het hart. En dat is een woord van welge meenden dank aan allen, die op een of andere wijze tot het welslagen van dit Congres hunne medewerking heb ben verkend. Ieder zal begrijpen, dal zulk een grootsch Congres niet zou hebben kunnen slagen zonder medewerking van velen. Voor het veelomvattend werk der voorbereiding hebben wij de hulp van velen moeten inroepen, en die hulp is ons geschonken op de meest gulle en sympathieke wijze. Het zou onmogelijk zijn allen den dank van het Congres—bestuur per soonlijk over te brengen. Wed. A v. d. Haart aan de Nieuwe- vaart te dezer plaatse, hield vorigen Zondag gecombineerd met de post- duivenvereen. „De Getrouwe Duif", gevestigd in het café van den heer J. v. Heeswijk te Kaatsheuvel een wedvlucht vanuit Limoges (Frterwijl door deze beide vereenigingen j.l. Zondag een gecombineerde wedvlucht vanuit Wouw werd gehouden. Bij de wedvlucht vanuit Limoges werden de prijzen behaald door: W. v. d. Velden 1, 3, 4. P. Snap- haan 2. W. v. Best, 5 8. H. Rosen- brand 6. P. v. d. Velden 7. Chr. v. Heeswijk 9 en Th. Lichtvoet 10. Eerste overduif A. Versteeg. De wedvlucht vanuit Wouw had den volgenden uitslag P. Nieuwenhuizen 1, 2, 4. J Spie- rings 3, 23, 24, 28, 29. M. Donders 5, 14. W. v. Best 6, 19. 22. H. Netten 7. 8, 10, 11, 15, 16, 18. M. Verduijn 9. Chr. v. Heeswijk 12, 13, 20, 21,30. G. de Benis 171 P. Snaphaan 25. D. Donders 26. M. Mesch 27. G. Vos 31 en P. v. d. Velden 32. Eerste overduif H. Netten. Aankomst le duif 9.39.15, laatst prijswinnende duif 9.46.41. Ons blad geeft speciaal voor Waalwijk, Sprahg, Vrijhoeven, Capelle, Waspik, Kaatsheuvel, Drunen enz. de ALLERGROOT STE publiciteit. VOETBAL. HEUSDEN. Zondag werd het 2de gedeelte ge speeld van den serie-wedstrijd bij onze club Juliana. Eerst speelden Blauw-Wit (Woudrichem) en A. V. V. (Ammerzoden); Uitslag 2—0; daarna Quick (Waalwijk) en Viod ('s Bosch), uitslag 3—2. Vervoigens kampten A. V. V. en Quick, uitslag 2—3 en Viod—Blauw-Wit, uitslag 0—0. Na verlenging was er weer een stand van 0—0, waarna Viod won met 3 penalties tegen 1, zoodat in de volgende orde gewonnen werd Viod—Blauw-Wit, Quick—A. V. V en door deze vereeni gingen de prijzen, zijnde een zilv. beker, lauwerkrans, lauwertak en me daille, behaald werden. Korfbalvereen. „N.E.O. Sprang. J.l. Zaterdag 6 Juli speelde onze korfbalver. NEO den vastgestelden competitie-wedstrijd tegen Philips B in het sportpark te Eindhoven. Dit twaalftal van Philips is samengesteld uit spelers van Westelijke clubs en liet een fraai combinatiespel zien. NEO stelde hier ook zijn beste spel tegenover, doch ondanks dit verloren de onzen onverdiend (7—1). Degenen die dezen wedstrijd niet gezien heb ben, zullen geneigd zijn te zeggen, dat NEO verreweg de minste moet zijn geweest, doch niets is minder waar. Ware vrouwe Fortuna niet tegen ons geweest, dan zou de uit slag anders hebben geluid en was een gelijk spel zeker niet te veel geweest. Het klinkt raar, na zoo'n flinke nederlaag en toch is het zoo. Philips stelt volledig op, terwijl NEO éen invaller telt. Spoedig na den uitworp bemachtigt NEO den bal en wordt haar aanvalsvak aan het werk gezet. Deze ontwikkelen een dergelijk fraai spel, dat de Philips-verdedigers zelfs er niet in slagen ook maar een bal aan te raken. Doelpunten kunnen dan ook niet uitblijven en tenslotte neemt NEO de leiding (1 0). Na een tijdje maakt Philips door een misver stand in onze verdediging gelijk (1-1). Na de vakverwisseling is de stand weldra (1—3), doordat de eerste twee schoten van Philips evenzoo vele doelpunten opleveren. Dan krijgt één der NEO-speiers een dergelijke vinger blessure, dat hij tot de rust slechts wat meeloopt. Van deze handicap weet Philips gebruik te maken en voert den stand op tot (1—6). Na rust is NEO den geheelen tijd sterker geweest, doch doelpunten bleven uit. Verschillende zeker schijnende doelpunten, sprongen op verwonderlijke wijze weer uit den korf terug. NEO bleef toch moedig door spelen, maar het succes kwam juist aan den anderen kant waar een van den paal terugspringende bal in den korf werd geplaatst. Alzoo kwam het einde met een zeer geflatteerde (7—1) overwinning voor Philips. NEO speelsters en spelers gij hebt allen goed gewerkt en de nederlaag is in 't geheel niet te wijien aan slecht spel uwerzijds. Indien in de resteerende wedstrijden ook een der gelijk spel wordt ontwikkeld en het geluk ook aan uwe zijde is, is de kans nog lang niet verkeken. DUIVENSPORT. CAPELLE. De postduivenvereen. „De Lucht vaart", gevestigd in het café vanmej. GEMENGD NIEUWS. Maandagmorgen zouden twee autobussen met arbeiders aan de Zuiderzeewerken naar Zürich vertrek ken. Een der chauffeurs was op het uur van vertrek niet aanwezig. Een der arbeiders bood toen aan om de bus te besturen. Hij had een geldig rijbewijs en meermalen een auto bestuurd. Te Leeuwarden aangekomen, wilde hij een plein oversteken. De naast hem zittende arbeider A. Lenting bemerkte dat de bestuurder een verkeerden weg nam en greep plotse ling het stuur, dat hij plots zoover omdraaide, dat de bus kantelde. L. poogde nog uit de bus te sprin gen, doch werd verpletterd. Enkele oogenblikken later overleed hij. Het slachtoffer was 25 jaar oud, jas gehuwd en woonde in Drachten. De andere arbeiders werden meer of minder ernstig gewond. Zondagmiddag half vijf heeft te Sassenheim een motorongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een Duitsche auto, die op den straatweg reed wilde den Warmonder Dam oprijden met het oop waarop de bestuurder zijn hand uitstak. Dit werd niet opgemerkt door een motor rijder met het gevolg, dat deze, de 28 jarige L. M. F. Visbeek uit Rotter dam tegen den auto opvloog. Hij werd ernstig gewond naar het St. Eiisabethsgasthuis te Leiden overge bracht waar hij in den loop van den avond is overleden. Zijn meisje dat op de duo zitting zat bleef ongedeerd. Beide motorrijtuigen werden zwaar beschadigd. Zondagmiddag reed de auto van den heer Meilink in den bocht van den weg Borculo—Haarlo op den motorrijder Leferink. De heer Leferink werd van den motor geslingerd met een gebroken been werd hij in bewusteloozen toestand in het zieken huis te Zutphen opgenomen. De motor werd zwaar beschadigd. De heer Meilink kwam met zijn auto door hei plotseling remmen in een sloot langs den weg terecht. De auto werd slechts licht beschadigd. De oorzaak van de botsing is gelegen in het regenachtige weer en het onvoldoende uitzicht ter plaatse. Zaterdagavond viel de 39 jarige vrouw S te Renkum bij het naar bed brengen van de kinderen van den trap. Zij bekwam een hersenschudding en is Zaterdagnacht overleden. Zij laat een gezin met 8 kinderen achter. Terwijl een stoker van de Hollandsche Buurtspoorwegen zich te Goirle op de locomotief bevond, geraakten zijn kleederen in brand. Hij sprong uit de rijdende tram en wentelde zich in het natte gras om. Overdekt met brandwonden is hij bij de Eerw. Zusters binnengedragen en later naar het gasthuis te Tilburg vervoerd. De 20 jarige F. S. uit Geffen is ernstig door een mes verwond, in het groot ziekengasthuis te 's-Hertogen bosch binnengebracht, op advies van dr. Beek uit Oss. die de eerste hulp had verleend. Alle spieren van den iinker-onderarm bleken doorgesneden. De oorzaak is niet bekend doch men vermoedt, dat een vechtpartij heeft plaats gehad. Zaterdagavond hebben te Zaan dam in de Westzijde ter hoogte van Doorzitten bij Wielrijden, Stuk- loopen van Huid en Voeten, en Verbranden der Huid door de zon, verzacht men dadelijk en geneest men spoedig, door onmiddellijk te behandelen met

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2