Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i De Pachtwet. M FEUILLETON JW Bericht. NUMMER 56. ZATERDAG 13 JULI 1929. 52e JAARGANG. ÖÏTT)ïafyër«ch5nt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieyen, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te *enden aan den Uitgever. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, IS. Teleur.-Adres: ECHO. Prfls der Adrertentlftn 20 cent per regel; mlninmm 1.50. Btf contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bedt ■Un. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Bij de Tweede Kamer is thans in gediend een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht, zoomede een wetsontwerp betreffende instelling van pachtcommissies. In de toelichting wijzen de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw erop, dat het pachtvraagstuk een economische kwes tie van algemeen belang is. Dat de wetgever in staat zou zijn. de misstanden in het front aan te vallen, stelle men aidus de minis ters zich niet voor. Zoodanige aanval is slechts in te leiden door vermeerdering van cultuurgrond door inpoldering,ontwatering en ontginning, voorts voorlichting door consulenten en het landbouwonderwijs, alsmede onderlinge organisatie. Daarnaast blijft echter voor den burgerlijken wetgever een taak om betere verhoudingen te bevorderen. Het verslag van de Staatscommissie voor het pachtvraagstuk, dat getuige van diepgaande studie, heeft de Re geering bij het ontwerpen van haar voorstellen tot leidraad gediend. Voorts niet nagelaten, contact te zoeken met de praktijk het regeeringsontwerp wijkt in eenige opzichten van de voor stellen der commissie af. Dit ontwerp regelt: de vergoeding voor verbeteringen; het recht op re missie en dat op verhooging van den pachtprijs; de continuatie van pacht verschillende minder op den voor grond tredende punten, waaronder de vormen van pacht, het schriftelp aan gaan de pachtovereenkomst, pacht als zakelijk recht e.a. en de rechterlijke «M „DB BOHO VAN EBT ZUIDBN". NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. WEDEROM ONTVANGEN NIEUWE ZENDINGEN MOL's Manufacturenhandel v/b.G Verkade Waalwijk. competentie in zaken betrekkelijk tot een pachtovereenkomst De RegeeriRg zet uiteen, waarom hoewel bezwaren, aan een wettelijk continuatierecht verbonden, de com missie in haar meerderheid hadden onthouden, een dergelijk recht in haar ontwerp op te nemen, toch een be perkt continuatierecht wordt voorge steld. Dit recht vindt toepassing bij hoeven en bij los land slechts, wan neer dit van dien aard is, dat 's pach ters bedrijf in belangrijke mate of zelfs geheel en al met het al of niet voortduren der pachtovereenkomst gemoeid is Tevens is het reeht voor behouden om bij alg. maatregel van bestuur door streken, waar het be staan der pachiers afhangt van ver pachtingen van gronden van geringer oppervlakte dan 1 H A. of tegen lager prijs dan f 300 per jaar, het rechtop continuatie te doen gelden. Voorts komen alleen die opzeggin gen, welke onredelijk zijn, voor op heffing door den rechter in aanmerking. Óp het punt van „vergoeding voor verbeteringen" is het ontwerp der Staatscommissie gevolgd. Wat het recht op remissie en op verhooging van den pachtprijs betreft, in de ontworpen regeling zijn grond slagen gegeven, waarop een toepas sing van zulk recht, geheel aan de eischen van billijkheid voldoende kan worden gebouwd. Ten aanzien van het mede Inge diende ontwerp op de pachtcommis- sies wordt gezegd, dat aan de pacht- commissie meer autoriteit moet worden toegekend. Haar leden worden be noemd in overieg met de betrokken iandbouworganisaties en zij zijn geen ambtenaren. WELKE PARTIJEN ZIJN HET STERKST? In slechts drie kieskringen van de achttien heeft een der partijen de meerderheid der stemmen verkregen. Het zijn de Brabantsche en Limburg- sche kringen, waar de R.K. Staats partij overwegend de sterkste was. De cijfers zijn: R.K. Staatspartij Totaal Den Bosch 152.117 186.853 Tilburg 130.212 169.359 Maastricht 160.302 195.553 In alle overige vijftien kieskringen behaalde geen enkele partij de meer derheid, al kwam ook in den kies- 83. J „Inderdaad, een vergissing naar het schijnt", mompelde de rechercheur. „Maar als we dat telegram ontvangen hebben „Dat moet op het oogenblik uw post in Moreton Wells wel hebben be reikt", onderbrak Chris hem. „Maar komt u even mee naar binnen en vraagt u bevestiging. U heeft toch een telefoon op uw bureau?" De rechercheur antwoordde, dat dit wel vanzelf sprak. Na eenige oogenblikken keerde de politieman terug met een verbaasd gezicht en wat eerbiediger dan zooeven in zijn optreden, en met de mededeeling, dat hij heenging en de zaak als afgehan deld beschouwd werd. „Ik heb wel eens vreemde dingen beleefd in mijn loopbaan", zoo merk te hij op, „maar iets zooals deze zaak nog nooit. Het spijt me, dat we u heb ben moeten lastig vallen, juffrouw Lee". En de rechercheurs gingen heen met de uitdrukking op hun ernstig gelaat als van mannen, die ondanks zichzelf, tevreden moesten zijn met deze oplossing der zaak. Merritt kwam spoedig naar Chris toegeloopen. Hij bezweek bijna van bewondering voor haar talent. Wel wist hij natuurlijk niet precies hoe Chris de zaak had opgelost, maar zooveel stond voor hem vast, dat Chris de politie een kool had gestoofd. Voor dergelijke sluwheid en handig heid koesterde hij een grenzenlooze vereering. Hij kon bijna geen woor den vinden om zijn bewondering uit te drukken. „Wel, alle duivels!" bromde hij op tevreden toon. „Heb je ooit van je leven zóó iets gezien? Gij, zoo koel als maar mogelijk is, terwijl mij het hart in de schoenen gezonken wasEn zal er nu geen herrie komen over iets, over dat beleenbriefje bij voorbeeld?" „Je geeft dat briefje maar aan mij", glimlachte Chris, „en de zaak is uit Maar, als je het ooit durft te probee- ren, mij te bedriegen, hoe dan ook, beloof ik je, dat ge je dien dag zult herinneren! Maar als ge belooft me te helpen, dan zult ge er geen uur be rouw van hebben in heel je leven!" Merritt's hart was gewonnen. Zijn trots was bovendien gevleid. „Ik verraad plegen jegens u?" riep hij bijna verontwaardigd uit. „Na wat u voor mij hebt gedaan? Een woord slechts, één wenk en ik ben tot alles in staat voor die mooie oogen van u! Van spijt gesproken! Nou! Voor geen cent hoor!" En Chris dacht het ook. HOOFDSTUK XL. EEN NUTTIGE ONTDEKKING. I Terwijl hij wachtte met het onge duld van een jachthond aan den lei band, had de verdwijning van den ge wonden van Sneck David Steel on aangenamer getroffen dan hij wel ROOKTABAK ROODE'STER wilde bekennen. Hij had een onaan genaam gevoel, alsof zijn ongeziene vijand hem opnieuw schaakmat had gezet. Hij had zooveel hoop gebouwd op dezen bij hem op zulk een eigenaar dige manier terechtgekomen onge- nooden gast. Indien die man sprak, kon hij de waarheid immers zeggep. En zoowel dokter Cross als Bell had den tenslotte verklaard dat hij niet sterven zou. David Steel trof dokter Cross ongeveer in eenzelfde stemming als hij zelf. Het was laat in den na middag voordat men tot de ontdek king was gekomen, dat van Sneck verdwenen was, en jammer genoeg wist David Steel niet waar hij Bell zoo spoedig had moeten vinden. Cross had al heel weinig te vertellen. „Een heel onprettige geschiedenis!" merkte deze op. „Maar zooiets is nooit onmogelijk, ziet u. We hebben het zoo ontzettend druk, den laatsten tijd, dat de bewaking van onze pa tiënten er wel eens onder heeft gele den. En zoo is ook dit kunnen gebeu ren. Maar we zullen hem zeker te rugvinden". „U veronderstelt toch niet waagde David Steel, „dat iemand bekend met 's mans verleden, zou de hand gehad hebben „Neen, dat denk ik niet!" zei Cross. „Dat is onmogelijk. Er lag een druk op zijn hersens, maar lichamelijk was hij al vrij goed aangesterkt. In half bedwelmden toestand nog, mis schien niet eens wetend wat hij deed, heeft hij zich aangekleed en is weg gewandeld, toevallig tijdens de tijde lijke afwezigheid van een der ver pleegsters. Hij schijnt al dagen lang naar iemand of iets te hebben ge zocht. Maar het- zal niet lang duren kring Nijmegen de R.K. Staatspartij de volstrekte meerderheid dicht na bij: zij verkreeg 82.609 stemmen van het totaal 173.129. Opmerkelijk mag het wel heeten, dat in alle vijftien kieskringen óf de R.K. Staatspartij óf de S.D.A.P. het hoogste stemmencijfer verwierf, al waren er een tweetal, waar de anti revolutionaire of christelijk-histori- sche partij de sterkste op den voet volgden. In een tweetal kringen lie pen de stemmencijfers van Staatspar tij en S.D.A.P. weinig uiteen. Het sterkst was de R.K. Staatspar tij in de volgende zes kieskringen: R.K. Staatspartij Totaal Nijmegen 82.609 173.129 Leiden 46.175 167.668 Haarlem 46.079 174.004 Middelburg 20.667 110.108 (christ.-hist. 20.402) Utrecht 44.796 175.877 Zwolle 55.936 224.655 (S.D.A.P. 55.320) Het sterkst was de S.D.A.P. in de volgende negen districten: S.D.A.P. Totaal Arnhem 41.906 188.369 Rotterdam 94.393 245.452 's-Gravenhage 54.862 195.657 Dordrecht 48.438 219.115 (anti-rev. 47.995) Amsterdam 134.323 340.047 Helder 45.746 163.303 (R.K. 44.637) Leeuwarden Groningen Assen S.D.A.P. 54.542 60.504 26.031 Totaal 189.601 174.161 87.303 of we hebben hem terug." Met welken armzaligen troost Da vid Steel zich naar huis begaf. Hij was rusteloos en verlangde naar ge- j zeischap, en hij gevoelde het zelfs thans bijna als een beleediging, dat zijn moeder enkele dagen was gaan logeeren bij een oude vriendin. Dat mevrouw Steel practisch niets wist van de moeilijkheden waarin haar zoon zich bevond, was minder. Te grooter was dan ook Steei's vreugde, toen hij, den volgenden mid dag van zijn wandeling terugkeerend, in de spreekkamer Ruth Gates aan trof, die op hem gewacht had. Intusschen had hij nog niets van den verdwenen van Sneck gehoord, maar dank zij de telefoon den vorigen avond, had hij van Chris vernomen, dat Bell onmiddellijk naar het Zuiden vertrokken was. In de oogen van Ruth Gates las lüj een groote blijdschap, terwijl een don kere blos haar wangen verfde. „Vindt u niet, dat dit erg brutaal van me is?" vroeg ze. In de verste verte niet", lachte Da vid, terwijl hij diep in de zachte, grijze oogen keek. „En ik ben te blij om door je bezoek aan iets anders te denken. Ik wilde alleen maar, dat mijn moeder thuis was. Of liever, neen, want nu heb ik je heelemaal voor mij alleen". „David! Weet ge, dat ik geloof, dat ik een geweldige ontdekking heb gedaan?" „Zoo, m'n beste Ruth! En wat heb je nu ontdekt?" „Dat zal ik je zeggen. Maar je moet me eerst een en ander vertellen, al vorens ik kan verzekeren dat mijn ontdekking waarde heeft. Ge zijt een scherp karakterkenner. Is het moge- BINNENLAND. De Zuiderzeewerken. Thans is ook te Wieringen een aanvang gemaakt met de werkzaam heden voor het maken van den af sluitdijk naar Friesland, zoodat hieraan nu op drie plaatsen (bij de Friesche kust. op het Breezand en bij Wierin gen) wordt gewerkt. Uit het drukkersbedrijf. Men meldt Te Utrecht vergaderden Woensdag bijna honderd drukkerspatroons uit het geheele land, die met algemeene stemmen hebben besloten, een nieu wen pat.oonsbond op te richten, waarin niet de bepalingen van het bindend ptijstarief zuilen voorkomen. Er zal getracht worden tot samenwerking te komen met de gezelienorganisatles te om de collectieve arbeidsovereenkomst ook voor de leden, die dan uit de federatie wenschen te treden, te doen geiden. Bekend is, dat op de laatste federatievergadering een der Utrecht- sche leden een motie heeft ingediend inmiddels tot de najaarsvergadering aangehouden waarin werd voorge steld maatitgelen tegen de oppositie, waarschijnlijk royement, te trtffen. lijk, dat menschen met groote scherp zinnigheid groote vergissingen be gaan? Gebeurt het wel eens, dat de grootste en de handigste misdadigers soms kinderachtige fouten begaan?" „M'n beste kind, als dit niet zoo was, zou de ^politie nooit kans heb ben om ze te vangen. Bij voorbeeld, zoo heb ik ontdekt hoe onze vijandefi dat briefpapier in handen hebben ge kregen, waardoor ze van Sneck hier heen hebben gelokt. Ze hebben een briefje naar de drukkerij Carter ge stuurd, omdat ze waarschijnlijk toe vallig te weten waren gekomen, dat ik daar mijn papier bestel, en ze heb ben daar gevraagd aan een adres in East Grinstead een partij enveloppen en papier te laten bezorgen, met de boodschap dat er haast bij was. Wel nu, dat was zeer verstandig en ge durfd tevens. Maar nu komt de fout. In de haast vergaten ze de rekening te voldoen, zoodat ik kortelings een post op mijn rekening-courant vond voor geleverd briefpapier en envelop pen. O ja, ik verzeker u, dat de groot ste misdadigers van die zwakke oogenblikken hebben, waarop een of ander detail aan hun aandacht ont snapt, en ze de gekste dingen doen!" Ruth keek opgelucht en ze begon te glimlachen. „Dan denk ik, dat Reginald Henson ook iets dergelijks heeft gedaan!" zei ze. „Ik geloof, dat ik het geheim van de sigarenkokers heb opgelost. Dat wil zeggen, van den koker dien ik heb gekocht." „En die verwisseld werd voor den koker die bij de firma Walen gekocht was en vandaar die moeilijkheden. Maar bij Lockhart zeggen ze dat onze koker werkelijk door een Amerikaan is gekocht!" Wordt vervolgd. WiaUykstbc en Langstraatsche (oiiranl, 1 ÜCHTEOEURIGE THEODORUS NIÊMEIJER GRONINGEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1