99999999999999 by nuchtere vergelijking der resultaten in 1925 en in 1929 hel^ volgende of juister: Men ziet uit bovenstaande gegevens, dat het percentage van de totale kie- zersaanwas 10 bedraagt. De Christelijke Partijen hebben hun percentage dus niet alleen behouden, doch zelfs met 6 overschreden. De gezamenlijke katholieke lijsten zijn niet met 300, maar met 230 stemmen voor uitgegaan. Normaal hadden zij evenals het kiezerscorps 10 of 326 stemmen moeten vooruitgaan, zoodat zij 94 stem men beneden dien vooruitgang bleven en dus met 94 stemmen of 3 achter uitgingen. Ik mag toch aannemen dat U even als ik van meening is, dat de stemmen op de R.K. Volkspartij uitgebracht tot de katholieke stemmen moeten worden gerekend. Zooals U terecht opmerkte ging de Sociaal Democratische Arbeiderspartij met 65 stemmen vooruit, d.i. 30 d.i. driemaal zoo sterk als de stemmen- aanwas in Waalwijk, die maar 10 bedraagt. Op grond van het boven staande lijkt mij uw hooggestemd op timisme niet geheel gerechtvaardigd. Denk niet M. de R., dat in Uw stuk ook naar mijne meening geen gulden woorden voorkomen. Treffend is daar in de hulde speciaal aan de arbeiders gebracht, evenals de zinsnede gewijd aan de noodzakelijke goede samenwer king en verstandhouding tusschen pa troons en arbeiders, die U meent de patroons meer speciaal op het hart te moeten binden. Mij waarlijk uit het hart gegrepen is, waar U het volk tot denken en het onderscheiden der werkelijkheid aan spoort. Geloof me, ik verlang niets an ders en zal de eerste zijn, om met U te juichen, indien deze Uwe wensch, nog meer dan thans 't geval is, in vervul ling moge gaan, daar kan de democra tische denkrichting slechts wel bij va ren. Met dank voor uwe gastvrijheid, Hoogachtend, H. VAN DER WAERDEN. Naschrift. Het ingezonden stuk van den heer v. d. Waerden draagt de kennelijke bedoe ling om ons optimistisch geluid over den uitslag der verkiezingen te dempen. En hij tracht zulks te bereiken met enkele nuchtere cijfers, getrokken uit een fantastische combinatie van bonte partyen, zooals: Rev. Soc. Partij, Comm. Partij, Comm. Partij Holland, Vrijz. Dem. S.D.A.P. en Democr. Partij. Deze 6 principieel uiteenloopende len. Eerst sliep hij rustig door en bemerkte niets. Maar eindelijk werd hij wakker en gaf zijn makker een stoot in den rug: „Wat heb je me te slaan „Och, je droomt", antwoordde de ander, „ik sla je niet". Ze gingen weer liggen slapen Weer liet het kleermakerije een steen vallen, nu op den tweeden reus „Wat beteekent dat?" riep deze toen. „waarom gooi je me?" „Hé, tk gooi je niet", antwoordde de eerste en bromde boos. Ze twistten een poosje met elkaar, maar omdat ze moe waren, lieten ze het er bij en hun oogen vielen weer terug in slaap, 't Kleermakertje begon 't spel opnieuw, zocht den zwaarsten steen uit en wierp deze met kracht op de borst van den eersten reus. .Dat gaat te ver!" riep hij, sprong als een woesteling op en stiet z'n makker tegen een boom aan. zoodat deze er van heen en weer schudde De ander betaalde met gelijke munt en ze werden zoo woedend, dat ze de boomen uit den grond rukten. Hiermede sloegen ze op elkaar, totdat ze eindelijk beiden tegelijk dood neer vielen. Nu sprong ons kleermakertje naar beneden. „Wat een geluk", sprak hij, „dat ze den boom, waarin ik zat, hebben laten staan, anders had ik als een eekhoorntje In een anderen moeten klimmen. Iemand zooals ik zou dat echter wel kunnen". Ons blad geeft speciaal voor Waalwijk, Sprang, Vrijhoeven. Capelle, Waspik, Kaatsheuvel, Drunen erii. de ALLERGROOT STE publiciteit. partijen, die men niet zou durven bijeen brengen dan onder de hoede van een leeuwentemmer, voegt de inzender met het gebaar van een Kabinetsformateur heel naief kamen onder één schild: „De mocratische Partijen". We zouden over deze zonderlinge for matie en het woordje „democraat" (die er mogelijk onder de kath. Staatspartij veel meer zijn) nog heel wat kunnen zeg gen, doch volstaan met de opmerking dat door ons alleen gesproken werd over de R.K. Saatsparty en de S.D.A.P.). Met opzet hebben we de andere par tijen niet genoemd, omdat er voor ons een essentieel verschil tusschen S.D.A.P. en b.v. de Democratische Partij, Vrijz. Democraten, enz. bestaat. Dat verschil in principe en strijdwijze kent de heer v. d. W. toch mogelijk ook wel. Nu dit: als de heer v. d. W. het ver lies dat de S.D.A.P. in het Zuiden heeft geleden, voor zichzelf zoo'n beetje wil vergoeden met 't gecijfer van eenige winstpercentages in onze plaats, dan gunnen wij hem zulks, omdat het prac- tisch geen winst is. Het vergaat den inzender als een an der scribent bij een vorige verkiezing. Tn een stadje waren de Chr. Hist, en Ant. Rev. van 1800 st. gestegen tot 2250. De plaatselijke pers liet een tevreden toon hooren. Nu kwam een S.D.A.P.'er en be gon ook te cijferen: „de S.D.A.P. steeg van 8 op 24, d.i. een vermeerdering van 200%; de Chr. H. en A.R. stegen met 450 st. of slechts.... 25% Men gunde den man zijn lol met die „overwinning" van 200%.... die prac- tisch nul is. De becijfering van den heer v. d. W. is ook van practische waarde ontbloot en daarom zij ze hem gegund. Hij sluit de oogen voor de werkelijk heid, die b.v. wel door een blad als „De Socialist" gezien wordt, dat n.l. schrijft: „En als er dan toch van overwinnaars en overwonnenen bij deze verkiezingen moet worden gesproken, dan zijn het vooral de Katholieken die als overwin naars uit dezen strijd te voorschijn ko men. Hierin zit voor ons de groote les dezer verkiezingen". Wij blijven dus optimistisch gestemd. En als de inzender nog eens rustig ons artikeltje wil over lezen, dan zal hij zien waarom wij redenen tot verheu ging hebben, omdat: ondanks de krach tige actie met biljet op biljet, de mooie roode teekeningen van Hahn, over „blinddoeken", „broedermoorders", „achtervolgers", over de snoodheid der Brabantsche patroons en pachtheeren, over de „zieke oude arbeiders", on danks het leugenverhaal over Kardinaal Bourne, enz., enz., ondanks de gestadige actie het resultaat nog pover Is. Wij herhalen: „We kunnen tevreden zijn, maar moeten waakzaam blijven voor de toekomst!" Ten slotte doet het ons genoegen den geachten inzender redenen tot verheu gen met onze „gulden woorden" gegeven te hebben. Maar ook hier leest hij niet goed. Wij schreven en zullen blijven verkondigen, dat een goede verstandhouding tusschen patroon en werknemer noodzakelijk is. Hoe de heer v. d. W. nu kan lezen dat wjj dit speciaal den werkgevers op het hart binden, is ons een raadsel. Hij heeft dit ook verkeerd gelezen of misschien gaarne gelezen. We hebben zonder voorkeur gesproken en ons woord geldt beide partijen. RED. heer van het Nutsdepartement, de vol ledige opleiding wordt gegeven voor de beide U.L.O.-diploma's A en B, en zulks niet anders dan door onderwijzers met hoofdakte, die daarbij voor de verschil lende vakken over de noodige diplo ma's beschikken. U beleefd dankend voor de opname, Hoogachtend, Het Bestuur van het Nuts- departement Langstraat, i Geachte Redactie, Waar in de laatste weken in Uw blad zoo herhaalde polemieken gevoerd zijn over de opleiding aan Hoogere Handelsschool en U.L.O.-school, mee- nen wij daaraan alleen nog dit te moe ten toevoegen, dat aan de U.L.O. school te dezer plaatse, die staat onder het be- Hij trok zijn zwaard, gaf elk een flinken slag daarmee op de borst en zocht toen de ruiters op „Ziezoo", sprak hij, „dat werk Is klaar, ik heb ze opgeruimd. Het ging hard tegen hard. Ze hebben zich dapper geweerd en in hun nood boomen uit den grond getrokken. Maar dat helpt allemaal niets, als er iemand komt. die er zeven met één slag neerslaat". „Is u dan niet gewond?" vroegen de ruiters. „Dat moest er nog bijkomen", ant woordde de kleermaker. „Geen haartje aan me is gedeerd". De ruiters reden het bosch in en.... daar vonden ze de reuzen badend In hun bloed en rondom hen lagen de uitgetrokken boomen. Het kleermakertje begeerde van den koning de beloofde belooning. De vorst echter had spijt van zijn belofte en probeerde opnieuw iets te vinden, waardoor hij van hem af zou komen „Eer je m'n dochter en het halve rijk krijgt", sprak hij, „moet je nog een heldendaad verrichten. In 't bosch loopt een eenhoren, dien moetje eerst onschadelijk maken". „Van een eenhoren ben ik net zoo min bang als van twee reuzen. Zeven met één slag, zoo doe ik V. Hij nam een strik en een bijl mee, ging het bosch in, en zei weer tegen hen, die met hem gingen, dat ze aan den boschrand moesten wachten. Hij behoefde niet lang te zoeken, want het dier kwam gauw le voor- Drunen, 11 Juli 1929. Aan de Redactie van ,,De Echo van het Zuiden", te Waalwijk. Onder de rubriek „Provinciaal Nieuws" van Uw blad van 10 Juli j.l. deelt U het volgende mede: „Drunen. Tegen J. v. E. is proces verbaal opgemaakt wegens 't aanplak ken van verkiezings-reclame." Daar bedoelde J. v. E. (voor zoover mij bekend is er maar één J. v. E. in Drunen) vanwege de R.K. Kiesvereeni- ging voor de reclame was aangesteld, ben ik direct op onderzoek uitgegaan, doch er is van een proces-verbaal of iets anders niets bekend. Ik begrijp dan ook de mededeeling van Uw correspondent niet. Doch welke bedoeling hij ook hiermede moge heb- ben, verzoek ik U beleefd doch drin- gend, deze mededeeling te laten her roepen. Hoogachtend, H. BROK, Secr. R. K. Kiesvereeniging. Capellede A. R. en Os. Kersten. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. ook eenige plaats ruimte als pendant op het ingezonden stuk van 1.1. Woensdag. Ik zoude den Capellenaar, Inzender, willen vragen of de Christelijk Histo- rischen niet met hetzelfde sop over goten zijn als de 200 Kerstianen Dat men daar zoo fel antikatho liek zoude zijn betwijfel ik ten zeerste, daar o.a. dan een neutraal „Gemengd Koor" het Rozeknorje met verschil lende Protestantsch— Godsdienstige schakeeringen, toch zeker geen deel zouden hebben genomen aan een con tours uitgeschreven op Tweeden Pinksterdag notabene door den „Roomsch Katholieken Kunsikring" te Oisterwijk, plaats van vermaak, voorzitter kapelaan van Riel, waar deze Vereeniging een ongekend en thousiasme ten deel viel, nadat de eerste prijs met 333 punten in de hoogste „Eere—afdeeling" was toe gekend. Ik zie nog de geheele aanwezige Roomsch Katholieke Geestelijkheid met den Burgemeester incluis, den vice—voorzitter en den Directeur den heer Snijers, warmhandenschuddend gelukwenschen met deze keurige orestatie, daarbij den Protestantschen heerVerheijden verzoekend nog „extra" „Musschen" van Wierts te willen ge ven, waaraan onmiddellijk werd vol daan hoewel partituur en stemmen ontbraken. Een prestatie zonder weerga! Toe vallig komen de meeste zangeressen uit dit „Kerstiaansch stemdistrict." Dezen dag waren op deze mooie plaats van vermaak meer protestanten op het terrein aanwezig dan katho lieken uit die omgeving Voeg hierbij dat deze Vereeniging tegen vergoeding der onkosten in dezen afgeloopen win. ter een uitvoering ga; voor voile zalen te Kaatsheuvel en Raamsdonksveer. schijn. Het liep recht op het kieer makerije af. alsof het hem zonder meer aan z'n horens wilde steken. „Kalmpjes aan", sprak hij. „Zoo vlug gaat dat niet". Hij bleef staan en wachtte totdat het dier vlakbij was. Toen sprong hij vlug achter een boom. Het dier rende uit alle macht er tegen aan, en boorde zijn hoorn zoo vast in den stam, dat het dien er niet weer uittrekken kon Zoo was hij gevangen. „Nou heb ik 't vogeltje", zei de kleermaker, kwam van achter den boom te voorschijn en legde den eenhoren den strik om den hals. Daarop sloeg hij met zijn bijl den horen uit den boom. Toen alles klaar was, voerde hij het dier met zich mee en bracht het naar den koning. De koning wilde hem het beloofde loon nog niet geven en stelde een derde eisch. De kleermaker moest voor den koning eerst nog een wild varken vangen, dat in het bosch groote schade veroorzaakte. De jagers zouden hem helpen. „Graag", sprak de kleermaker, „dat is een kinderspelletje". De jagers nam hij niet mee het bosch in. Dat was hun best naar den zin, want het wilde varken had hun al zooveel angst veroorzaakt, dat ze geen lust hadden het nog eens te vervolgen. Toen het zwijn den jager zag, liep het met schuimenden bek en met de tanden knarsend op hem af en wilde hem tegen den grond werpen. Onze vlugge held sprong twee overwegend kaiholieke plaatsen, waar tot weerziens werd geroepen, dan is verder commentaar overbodig en spreken deze drie feiten hoekdeelen Capellenaar, ik vraag U ook eens waar kwamen plotseling die 228 S D.A.P plus communistische stemmen vandaan. Bewijst ook dit, dat men anti katholiek s? Ik beschouw de geheele Tweede Kamerverkiezing te Capeile meer als protest—ui ing tegenover de anti— Sorang -Capelsche houding van twee Ministeries der laatste vier jaren en tegenover onhoudbaar plaatselijke toe standen. Ik meen dat het een uiting van verbeten woede van een oveikropt gemoed is. Ik vraag mij dan wel eens af na den uitslag te dier piaatse of "de Ca pelsche heksenketel van voor 40 jaar weer te vuur staat. Men houde het op twee of drie plaatsen voor gezegd Neen, Geachte Heer Redacteur, ik ben een geheel andere tneening toe gedaan. Steeds heeft de Capelsche bevolking in de aangenaamste verstandhouding met de omringende katholieke bavoi king samengeleefd. Moge dit zoo blij en ondanks verschil van Gods dienst I Ik ben vrij goed op de hoogte met de daar heerschende toestanden en heb mijn hart eveneens eens willen luchten. Dank voor Uwe piaatruimie. Een neutraal toeschouwer* uit de Langstraat Langstraat Juli 1929. Noot van de Red. Wij zijn het volkomen met den in- zender eens. Bij verschillende gelegenheden, ten toonstellingen en uitvoeringen, enz is meer dan eens gebleken, dat de ver- standhouding tusschen de Protestanten en Katholieken in deze omgeving werkelijk uitstekend is. LAND- EN TUINBOUW. Noord—Brab. Chnst Boerenbond. Jaarvergadering Boeren en luinders Onderlinge. In de zaal der R K. Werkiiedenver- eeniging te Tilburg, hield de „Boeren en Tuinders Ondeilinge", instelling van den NCB Dinsdag 10 uur hare jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de h^er G Koenraad erop dat het le haltjaar 1929 geen guns tige resultaten heeft opgeleverd. De vergadering weid o.m. bijge woond door het Tweede Kamerlid A. J. Loerakker. Aan het jaarverslag 1928 ontleenen wij het volgende Op 31 December 1928 telde de or ganisatie 256 onderafdeelingen met 10131 aangesloten werkgevers, Het totaal verzekerd loonbedrag f 9 967 100 waarvan t 8 629 250 ver plicht en f 1 337.850 vrijwillig. Wegens wanbetaling of staking van bedrijf werden 532 werkgevers afge schreven, terwijl daarentegen 639 nieuwe leden werden aangenomen. Het aantal ongevallen bedroeg 1247, waarvan er 78 moesten worden afge wezen. In totaal werd uitgekeerd, voor de verolichte en vrijwillige verzekering f 49.453 06. echier een klein kappelletje binnen, dat in de nabijheid stond en tegelijk was hij met één sprong al weer door het raam aan den anderen kant naar buiten. Het zwijn liep hem achterna, ook het kapelletje in. Hij liep er buiten vlug om heen en sl«egdedeur achler het beest dicht. Nu was het woeste dier gevangen. Het kon niet uit het raam springen, daarvoor was het veel te zwaar en onbeholpen. Het kleermaker'je riep de jagers erbij Die moesten het gevangen dier met eigen oogen zien. Hij, de held, ging echter naar een koning. Die moest nu, of hij wilde of niet, zijn woord wel houden. Hij kwam zijn belofie na en gaf hem zijn dochter en het halve koninklijk. Indien hij geweten had, dat geen krijgsheld, maar een kleermaker'je voor hem stond, dan was het hem nog meer ter harte gegaan. De bruilof werd met veel pracht en praal gevierd en ons kleer makertje was koning geworden. Eenigen tijd later hoorde de jonge koningin in den nacht, dat haar gemaal droomde. Hij sprak hardop. Zachtjes sloop ze dichtbij en hoorde „Jongen, maak gauw die jas en stik die broek. Opschieten, anders sia ik je met deze el om je ooren". Nu wist ze, waar haar man thuis hoorde. De volgenden morgen deelde ze haar vader mede wat ze gehoord had en smeekte hem, haar van dien man te verlossen, die maar kleermaker was. De koning troostte haar en zeide „Doe vannacht je slaapkamer niet op Aan Oen N C.Ü. moest bovenalen f 16 703 61 worden uitgekeeid, zoodat voor 1169 ongevallen f 66.156 67 moesi worden betaald. De heer M F Bonants, directeur van de afdeelingen en secretaris van het Besiuur. lichtte het veis ag toe, 1 met er op te wijzen, dat de samen werking met de provincie Holland, Gelderland en L'tnburg die r a a! 5 jaar duurt, goed wei kt, maar sptciaal aan Brabant vrij veel geld kost, Dit vindt zijn oorzaak in de talrijke peimanente orgevallen, welke de andere provincies hebben te verzor gen, hetgeen hier niet het geval is, omdat de Brab. organisatie den bij stand geniet van den medisch advi seur. Brabant heeft dus het voordeeiigst gewerkt en het bestuur overweegt nu, om eenige wijziging te kiijgen in de bijdragen, weike voor de samenwer king noodig zijn. Het jaarverslag werd goedgekeurd en de balans per 31 Dec. 1928 vast gesteld op een bedrag van f 32 538 86. Rector van Kessel, hoofd adviseur van den N.C.B. kwam nu ter verga dering en werd door den voorzitter welkom geheeten. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer Dr W. F. Nuyens, te Boxmeer. Als vertegenwoordigers ter alge meene vergadering der Bedrijfsveree- niging werden aangewezen, de heeren G. J Koenraad, Steenbergen. Dr. W. F Nuyens, B xneer en Father F, van Mansleid Bergenop Zoom. In de statuten en het ongevallen reglement werden enkele wijzigingen, van ondergeschikte beteekenis aange bracht. Bij de „mededeelingen" bracht de secretaris de invoering van de Ziekte wet ter sprake, waarbij het Kamerlid Loerakker inlichtingen gaf omtrent 'n poging van oud minister Pusthuma, om in overieg met de R K de Chris telijke en neutrale boerenbonden te komen tot de oprichting van een be- drijfsvereeniging. Daarvoor is echter de medewerking van decentrale arbeidersorganisatie noodig, Spr. gaf de verzekering dat de arbeiders—organisaties alleen met die werkgevers wilien samen werken, die bereid zijn om volwaardige bedrijfs- vereenigingen op te richten. De wet treedt 1 Maart 1930 in wer king. In verband met de onkosten welke de Ziekte—wet medebrengt, spoorde Father van Mansfeld de vergaderirg aan om te trachten in een verhooging der prijzen der land en tuinbouw producten, enz, eenige compensatie te vinden voor die hoogere kosten, De voorzitter meende, dat de boe ren dezen raad zeker met instemming zullen vernemen. Nadat nog verschillende vragen om inlichtingen over de Ziektewet waren gegeven sloot de voorzitter de dis- cussi s met eene opwekking aan allen om zich te verzekeren bij de instel- lirpen der organisatie. slot Mijn dienaren zuilen dan buiten op de gang staan en als hij ingeslapen is, gaan ze naar binnen, binden hem vast en brengen hem op'n schip, dat hem ver weg zal voeren". Dat leek haar eeri mooi plan. Maar de wapendrager des konings, die den jongen koning zeer genegen was, ver klapte den aanslag. „Daar zal ik wel een stokje voor steken", zei het kleermakerije. Des avonds gingen ze weer op denzelfden tijd slapen. Toen zij meende dat haar man ingeslapen was, stond ze op, sloop naar de deur, opende deze en ging weer liggen. Het klee> makeitje, dat zich maar slapende hitid, begon met heldere stem te roepen: „Jongen, maak gauw die jas en stik die broek Maak voort, of ik sla je met deze el om je ooren I Ik heb er zeven met één slag geraakt, twee reuzen gedood, een eenhoren gevangen en ook nog een wild zwijn. Dacht je dan dat ik soms bang was van hen die voor de deur staan Toen deze dat hoorden, sloeg hen de angst in de beenen. Ze liepen, liepen, alsof ze door een groot leger werden vervolgd. Niemand dacht er nog aan, de rust van den kleermaker te storen. Zoo bleef deze zijn leven lang koning van het halve land. Toe- Toe- 1925 1929 name name in in cijfers Totaal aantal stemmen in Waalwijk 4049 4427 398 10 Stemmen op de R. K. Staatspartij 8182 8467 285 9 I. Stemmen op de R. K. lijsten, bestaande uit: Ltjst 3 R.K. Partij 8 R.K. Staatspartij 30 R.K. Volkspartij 3267 8497 230 7% (Van Nunen) 34 R.K. Volkspartij EL Stemmen op de Demo-' cratische partijen, be staande uit: Lijst 1 Rev. Soo. Partij 2 Comm. Partij „Holland" 12 Comm. Partij 365 468 103 30 16 Vrijz. Dem. Partij 23 Soc. Dem. Arb. P. 29 Derru Partij U3. Chrletelijko partijen bestaande uit Lijst 4 Staatk. Ger. Partij A. R. P»rtS 361 420 59 ±16% 7 Chr. Hist. Unie 20 Hery. Ger. St.p. Het Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6