Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON NUMMER 57. ZATERDAG 20 JULI 1929. 52e JAARGANG. 42 ÏSTBEmT Téricfijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1-25. Franco per post door bet gebeele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te eenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ! ANTOON TIELEN. Telefoon No, U. Telegr.-Adres: ECHO. Prfls der Advertentlön 20 cent per regel; minimum 1.50. Bö contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag on Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit «Sn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. v Kabinetscrisis De beide hoofdbladen der anti-re volutionaire en Christelijk Histori sche partij hebben hun meening ge zegd omtrent de opdracht aan Jhr. Ruys de Beerenbouck, omtrent de vorming van een kabinet steunend op de rechterzijde. Zooals men weet heeft deze de opdracht in beraad gehouden. Men zal uit deze aanhalingen zien met welke moeilijkheden de forma teur te kampen heeft, terwijl de libe ralen en socialisten het hunne na tuurlijk daaraan zooveel doenlijk bij dragen De Ant.-Rev. Standaard zegt o.m.: Het budgetaire perspectief is niet gunstig, Minister De Geer koes terde de hoop, dat de door hem voorgestelde en inmiddels aange nomen maatregelen van verschil lenden aard gedekt zouden kunnen worden uit de normale toeneming der middelen. Wij achten dit uitgesloten. Veel eer meenen we, dat men in 1931 voor een tekort zal komen te staan, ook al wordt geen enkele nieuwe maatregel, die geld moet kosten, voorgesteld. Komen er echter en kele van zulke nieuwe maatrege len bij, dan wordt dat tekort aan zienlijk en zit men weer midden in de moeilijkheden van de minst aan gename soort. Want men vergete niet, dat hier en daar groote ver wachtingen gewekt zijn. Het zal dus een eerste eisch zijn, dat men op dit punt beide oogen open houdt en alleen op scherp ac- coord in zee gaat. Er zijn meer punten, die zorg vuldige bespreking zullen eischen, maar die behoeven we hier niet nader aan te duiden. Alleen mo gen we nog wel eens zeggen, dat geen enkel Kabinet op onzen steun NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. zou kunnen rekenen, dat niet met beslistheid positie zou kiezen in- j zake de handhaving van de Chris telijke grondslagen van ons volks leven. De ontkerstening van ons volk, die zich niet in het minst ook openbaart in de ontzedelijking der volksmassa, roept om een krachtig optreden der Overheid en een Mi nisterie, dat ons op dit punt geen voldoening zou schenken, zou van Anti-Revolutionairen geen steun ontvangen. Nu zijn we omtrent dit laatste bij Jhr. Ruys vrij gerust. Vooral als hij voor de betrokken Departemen ten goede medewerkers weet te vin den. Maar in het financieel beheer bleek in het verleden zijn sterkste zijde niet te liggen. En daarom zal het gewenscht zijn ditmaal hieraan hieraan bijzondere aandacht te schenken. Wij, Anti-Revolutionai ren, hebben zeker geen aanleiding om er naar te verlangen, dat we nog eens een tweede maal betrok ken zouden worden bij de redde ring van den financieelen toestand als het weer eens mis liep. De ChristelijkHistorische „Ne derlander" schrijft o.m.: Op het terrein der buitenland sche politiek, speciaal ten aanzien der verhouding tot België, vreezen wij niet voor sprekende tegenstel-, lingen. Daartoe zou zich, omtrent inhoud en toon van het jongste Re- geerings-memorandum aan België, in Nederland meer meeningsver- schil hebben moeten openbaren dan thans het geval was. Moeilijker wordt het op het ter rein der Koloniale politiek. Hier staan Roomschen en Christelijk-— Historischen in groote meerderheid achter het voorzichtig en vooruit ziend R e gee r i n g she Ie i d van Minis ter en Gouverneur-Generaal. Het jongste geschrift en de parlemen taire redevoeringen van den heer Colijn, duiden echter op afwijken de meening in het A.R. kamp. Bezwaarlijker nog wordt het op sociaal terrein. De tegenstelling: behoudend en vooruitstrevend" biedt hier niet de groote moeilijk heid. Althans, zoowel in de Roomsch-Katholieke Staatspartij, als in de Christelijk-Historische Unie, maakte de uitbouw tot Chris telijke Volkspartij onmiskenbaar vordering. De moeilijkheid ligt hier in de toenemende overtuiging, aan Christelijk-Historische zijde, dat er gevaar dreigt voor onze natio nale volkskracht, indien de gedach te der verbizondering d.i. der splitsing naar kerkelijke en gods dienstige onderscheiding werd doorgevoerd in die mate, als dit door Roomschen en Anti-Revolu tionairen wordt bepleit. Het afstemmen van de subsidie voor een afzonderlijke Roomsche Handelsschool te Tilburg, naast of tegenover de voor allen toegan kelijke school te Rotterdam, was geen toevallligheid. Het was resul- ROODrSTER 84; „Ja, dat weet ik. En ik geloof ook wel dat de firmant dat werkelijk en eerlijk dacht. Maar ik meen wel dat ik dat kan uitleggen." Nu was het de beurt van David om verbaasd op te zien. „Meent ge dat?" vroeg hij. „Dat zou een zeer wonderlijke en gerust stellende oplossing zijn van een be langrijke moeilijkheid in mijn geval. Want dat is een der ingewikkeldste knoopen! Als we de nummers van de bankbiljetten nog maar eens konden achterhalen, die, naar ik veronder stel, gewisseld moeten zijn, toen ook de sigarenkoker is verwisseld." „Ja, maar die werden niet verwis seld", riep Ruth uit. „Ik heb nu ze kerheid dat de koker door Henson is verwisseld, zooals we al wel voortdu rend gedacht hebben. Maar alleen, Henson heeft de verwisseling niet gedaan op het tijdstip, dat wij veron derstellen." „Dus niet toen ge het pakje op ta fel hebt laten liggen, zóó dat hij het zien kon." „Neen, tenminste, dat zou ik niet durven zeggen. Hij moet de andere taat van wèl-overwogen principieel bezwaar. Hier liggen hindernissen op den weg van den Kabinetsformateur. En tenslotte deze peroratie: Tegenover de vele stemmen, die luide verkondigen, dat het Chris tendom zijne waarde, als grondslag voor het verrichten van daden, ver loor, schijnt het bijna overmoedig of onnoozel in deze waarde te blijven gelooven. En toch zal dit geloof de voor waarde zijn voor de eenig moge lijke parlementaire oplossing van de thans bestaande Kabinetscrisis. koker toen van Van Sneck hebben gekregen, of misschien heeft hij al leen maar gekeken wat ik gekocht had. Dat was voor zijn doel voldoen de. Natuulrijk moet hij geheel ons plan tenslotte hebben achterhaald. Nadat ik dus den koker op uw drem pel had neergelegd, is er iemand ge komen om hem snel te verwisselen voor den koker die bij Walen gekocht was. Maar dat is maar een deel van de theorie. Want ik ben zeker dat ge dezelfde bankbiljetten hebt ontvan gen, als die we in den origineelen ko ker hebben gedaan." „Dat is mogelijk", sprak David Steel peinzend. „Maar dat doet niets af aan het feit, dat de firma Lock- hart uw koker aan een Amerikaan heeft verkocht in Londen." „Ik geloof dat ik ook daarvan uit leg weet te geven, lieve. Mijn oom kwam vandaag plotseling naar Lon den. Hij had een aantal papieren on middellijk noodig. Nu waren deze op gesloten in een lade voornamelijk be stemd voor mijnheer Henson. Mijn oom heeft eenvoudig de la openge broken en de papieren er uit gehaald. Maar behalve deze documenten be vatte de la ook een pakje, in een van de dikke innen-presse enveloppen ge sloten van de firma Lockhart een aangeteekenden brief. Mijn oom had niet veel tijd te verliezen, Hij zei dat de enveloppe waarschijnlijk gelds waarden bevatten zou en ik er dus maar voor moest zorgen. Toen heb ik de enveloppe boven stoom openge maakt, wat ik niet gedaan zou heb ben als de naam der firma Lockhart er niet op gestaan had. In een klein plat etui vond ik een met edelsteenen bezetten armband, die ik bij me heb, met een quitantie van zeventig pond, op mijn naam." „Op jou naam?" riep David. „Wilt ge zeggen, dat. „Ja, dat is zoo. De quitantie staat op mijn naam, en er bij ingestoken was een klein beleefd biefje, waarin de heeren Lockhart meedeelden, dat zij den sigarenkoker hadden geruild Hst Chineesels -Russisch conflict. De nationalistische regeeting te Nanking heeft binnen den haar door Moskou gestelden termijn haar ant woord daar laten overhandigen en heeft zich volkomen bereid verklaard om met het volkscommissariaat voor buiteniandsche zaken van de Sowjet- Unie over alle hangende kwesties te onderhandelen. Dit is in overeen stemming met den door Moskou ge- uiten wensch betreffende een confe rentie. Maar voor het overige zal Rusland het antwoord als geheel on bevredigend beschouwen. De Sowjet- regeering had namelijk in haar nota gezegd, dat zoodanige onderhande lingen alleen mogelijk zouden zijn, indien haar ln hechtenis genomen burgers onmiddellijk vrijgelaten en alle door de Chineesche overheid gegeven onverwijld te niet gedaan werden. Deze eischen worden door Nanking volslagen genegeerd, want na een hoffelijke verzekering dat de Chineesche regeering en het Chi neesche volk de Sowjet regeering en het Russische volk altijd vriendschap pelijk gezind zijn geweest, zet de Chineesche regeering uiteen dat zij ongelukkigerwijs de bewijzen heelt gekregen dat Sowjet-agenten com munistische propaganda voeten welke de Chineesche regeering en het maatschappelijk samenstel in gevaar brengen. .Voor de handhaving van de orde hebben de autoriteiten in Mants- joerlje den Chineeschen Oosterspoor weg overgenomen en het Sowjet consulaat te Charbin gesloten". Dan verwijt China aan Sowjet Rusland dat zijn ambtenaren aan den spoorweg de voorwaarden van de overeenkomst van 1924 geschonden hebben en het optreden der nationalistische regeering dus niet als een inbreuk op die over eenkomst te beschouwen is. Dan worden, in antwoord op Mos- kou's eischen, tegeneischen gesteld ten aanzien van de invrijheidstelling van in Rusland gevangen gehouden Chineezen en bescherming van Chi neesche onderdanen in Rusland tegen agressie en onderdrukking. Het slot luidt: .De nationale regeering zal altijd Sowjet-onderdanen en kooplie den in China welkom heeten, maar de jongste inhechtenisneming van Russen in Mantsjoerije is niet meer dan rechtvaardig, daar zij noodig was voor de onderdrukking van de com munistische propaganda en de hand- maal deel uitmaakt van de plannen, om u dieper en dieper in ongelegen heid te brengen en ons te noodzaken te spreken om u te redden? Bij de fir ma Lockhart zijn minstens een 15-tal bedienden. Het wat natuurlijk moge lijk, dat zoodoende de laatste aan koop, die van een sigarenkoker door een Amerikaan, kon worden achter haald en dat zoodoende de ruil ge heel kon worden vergeten. En wan- voor een met diamanten bezetten neer u nu naar de firma Lockhart armband, en dat zij hoopten, dat juf- gaat en u doet navraag zooals de frouw Gates de zaak volkomen in or- j heer Henson natuurlijk wel heeft ver- de zou vinden." wacht dat u zoudt doen naar een David was te verbaasd om te spre- j sigarenkoker, dan kan men u vertel ken op het oogenblik. Het geval was len van den aankoop door dien Ame- te ingewikkeld om er in eens al de rikaan van een dergelijken koker. En finesses van te begrijpen. Eindelijk dan kunnen we nog nalaten of die scheen hij in te zien hoe de zaak in Amerikaan Henson zelf was, of elkaar zat. i iemand in zijn dienst. David, die man „In gewone omstandigheden schijnt is slim, al te slim. Maar één dezer da- zulk een ruil onmogelijk", mende hij. gen zal hij toch vallen!" „Vooral onmogelijk, wanneer men j David knikte in gedachten. En toch niet de beide kokers bij de hand had als Henson niet eerst een zeer bere- maar, ik heb vergeten hoe gemak- deneed plan had gevormd, zou hij kelijk de verwisseling plaats had. Nu heb ik het! Welke is de datum van dien brief?" Ruth haalde langzaam een docu ment, dat zij had meegebracht, uit haar beurs te voorschijn. „De dag, volgende op dien, op wel ken gij, zooals gij het noemde, uw grootste avontuur beleefde", zei ze. „Henson of iemand anders nam mijn koker mee naar de firma Lock hart en ruilde die namens mij voor een armband. Ik had al eens op het hem nooit in de tegenwoordige posi tie gekregen hebben, van verdachte wegens moord of poging daartoe. „Eén ding moeten we echter doen", zei hij na een wijle. „We moeten sa men eens naar Lockhart wandelen en de zaak daar eens wat nauwkeu riger onderzoeken. En met dien arm band en dien brief zullen we daar hun memorie wel wat kunnen op- frisschen. Drinkt ge een kopje thee?" „Neen", lachte Ruth, „daar ben ik te opgewonden voor. Ik zou op het punt gestaan om dien armband bij oogenblik niets kunnen gebruiken, hen te koopen, omdat ik hem zoo j David, wat hebt ge een lief huis", mooi vond. Ziet ge nu, dat dit alle- J „Ik ben blij dat ge het al lief gaat vinden", zei de romanschrijver droog jes. Bij de firma Lockhart werden de bezoekers ontvangen met de gewone distinctie en vookomendheid door de bedienden. Het speet hun dat ze zich niet meer de transactie konden her inneren, waarop hun bezoekster zin speelde. De verkoop van den armband was duidelijk genoeg uit de boeken te bewijzen, evenals die van een me talen sigarenkoker aan den Ameri kaan in Metropool. Indien de dame volhield dat zij den sigarenkoker had gekocht ja maar de beleefde be diende scheen ondanks alles niet ge neigd om het te gelooven. Doch het toonen van den brief maakte groot verschil. Van de eene toonbank naar de andere werden eenige woorden gesproken, totdat een andere bediende naar voren kwam. Hij betreurde het dat er een vergis sing begaan was, maar hij herinner de zich het geval volkomen. Het was gebeurd daags voordat hij zijn gewone maandelijksche bezoek had gebracht aan de zusterzaak te Parijs. De dame had den sigarenkoker wel gekocht, maar alvorens de verkoop in het ver- koopboek was ingeschreven, had zij een heer gezonden om den koker te ruilen voor den diamanten armband, dien zij reeds eer had bewonderd. Spr. had in beide gevallen geholpen, maar tijdens den ruil had zijn auto gereed gestaan om hem naar het sta tion te rijden. „Ik hoop toch dat er niets verkeerds gebeurd is!" vroeg hij eenigszins on gerust. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwyfesc&e en Langstraatsche Courant, „DB BOBO VAN BET EÜIDBN". LichtèGeurige ROOKTABAK THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1