MOMflii Iranspmrenie voeten UW ARCHITECT „MARMÖR" No. 57. Zaterdag 20 Juli '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. EETHEN. De Raad dezer gemeente vergader de Dondermorgen ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer burgemeester Brune. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken a. R kening en verantwoording der Gezondheidscommissie over 1928, waaruit blijkt dat de bijdrage van de gemeente Eethen f 116 50 bedraagt; b. Begrooting van ontvangsten en uitgaven van voormelde commissie de bijdrage voor deze gemeente wordt geraamd op f 114 25. c. Schrijven van Ged. Staten in zake bijdrage verbetering verkeers middelen. Voorzitter. We stelden voor om Ged. Staten ie berichten, dat onze geldmiddelen niet toelaten om een subsidie te geven. Wordt goedgevonden. d. Schrijven van Ged. Staten hou dende mededeeling dat aan Burge meester Brune tot 1 Mei '30 vergun ning is verleend om in de gemeente Heusden te wonen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van Ged Staten houdende vernietiging van het raadsbesluit in zake bezwaarschrift van C, Jammeren. Dienovereenkomstig zal aan adressant de vergoeding voor zijn kinderen die op meer dan 4 K.M van huis onder wijs moeten genieten, worden gegeven vanaf 12 Dec. '28. 2. Ontslag Hoofd der School te Meeuwen in verband met de benoe ming te Schiebroek. Besloten wordt aan den heer Noo- len met ingang van 15 Aug. eervol ontslag te verleenan. 3. Voorstel subsidie—verleening Groene Kruis. Door de vereeniging wordt f 300 gevraagd. Voorzitter. We hebben de reke ningen nagezien, en rekeninghoudend met den grooten post welke voor '28 op de begrooting van het Groene Kruis is uitgetrokken, stellen wij voor om f 250 te geven. Donker. Ze vragen niet meer, dan hard noodig is. Ik heb een staatje gezien van wat door andere gemeen ten wordt gegeven, maar dan staan wij onderaan, 't Is toch een nuttige vereeniging die wel aanspraak mag maken op onzen steun. Voorzitter. Dat ben ik met u eens, maar wij verkeeren in andere omstan digheden omdat een deel van de ge meente niet van het Groene Kruis kan profiteeren, zooais Heesbeen en Doe veren. Die betalen nu mee en hebben er niets aau. Vos. 't Is er hard noodig en we zullen niet meer noodig is. v. Buuren. 't Zou me spijten als ze geen f 300 krijgen. v. d. Schans. Voor Doeveren en Heesbeen is 't wei bezwaarlijk om meer te geven, 't is zeer zeker een mooie instelling, maar als men niet kan uitkomen, moet men de leden aanspreken. vragen dan strikt Donl én Ik| stel voor om f 390 subsidie te geven. Men heeft het brood noodig, omdat het nog niet zeker is. of men wel subsidie krijgt van het Rijk. v. d. Beek. Waarom zou het Rijk de subsidie onthouden? Donker, 't Is eigenlijk een beetje in de war geloopen, en wie daaraan de schuld heeft weet ik niet. De ver standhouding tusschen den voorzitter en de Zuster is niet steeds heel goed geweest. v. d Beek. 't Zou toch jammer zijn, als men tengevolge van nalatig heid en onderlinge twist geen subsi die zou krijgen. v. d Schans. Het heeft geen nut om daar verder op in te gaan. De voorzitter is nu afgetreden en hij heeft zich voor het Groene Krui3 veel tijd en offers getroost. Meer wil ik er niet van zeggen. v. d. Beek, ls er ook soms een commissie van ContiOle op het beleid van het bestuur ik geloof niet reglementair maar toen wij hoorden dat het niet goed ging zijn we aan het we k gegaan. v. Buuren. Ais gemeentebestuur mo gen we toch wel overtuigd zijn, dat er aan alles wel eens een fout zit, maar laat dat geweest zijn. ik vind 't jammer, dat om f 50 de financiën van zulk een nuttige vereeniging in de war moesten loopen. In stemming gebracht wordt het voorstel van het lid Donken verwor pen met 4 3. Voor stemden de leden Donken, v. Buuren en Vos. 4. Aanvrage voorschot inzake de Landarbeiderswet. Besloten woriït aan M. Bouwman f 3000 te verleenen. 5. Aanvrage om grondaankoop van H. Rediker en Wed. de Graaff, voor wat betreft een gedeelte voor hun huizen, thans nog openbaren weg. B. en W, stellen voor in principe tor verkoop te besluiten en een com missie van schatters te benoemen. Hiermede gaat de Raad accoord. Tot schatters werden aangewezen J. Ockers. C Vos en L. Sprong. Rondvraag. Lankhaar. Is er nog eens gesproken over de verbetering van den weg bij Koos Heijmans? Voorzitter. Ja, maar de moeilijkheid is om een grens aan te wijzen. Het is inderdaad een gevaarlijke bocht. v. d. Schans. Toch moet er een keer iets gedaan worden, want het punt wordt er steeds smaller. Vos. is de brandspuit in orde Voorzitter. Ja, ze is weer gerepa reerd. Naar aanleiding van een opmerking van het lid Donker over den loswal. zegt de Voorzitter dat daarover reeds alle inlichtingen aan de autoriteiten verstrekt zijn. Het lid v. Buren vraagt of er nu drie agenten zijn. De Voorzitter antwoordt ontkennend en zegt, dat de persoon, die daarover in het publiek gesproken heeft zich allereerst met zijn eigen zaakjes moet bemoeien. Er is wel een nachtwacht, waarvoor elk jaar f 100 wordt gegeven. v. d. Beek. Ik wil nog eens even terugkomen op mijn voorstel in de vorige vergadering gedaan. Het zou toch wel nuttig zijn ert ook een aan moediging voor Vos, als zijn salaris werd vernoogd en hij daardoor in de termen kan komen voor pensioen, ik ben er dus wel voor om iets te doen E 25onder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DOORTJE. of algebra-sommen niet kenden. Dan kwam men ze Doortje vragen en die maakte ze dan wel en daarna lieten zij haar weer links liggen, want ze vonden haar stijf, flauw en erg ge woontjes. Toen Doortje de Lagere School af- geloopen was, had meester tegen va der gezegd, dat ze een zeldzaam hel der hoofd had en het zonde zou zijn haar, zooals haar meeste klasgenoot jes, naar een naaischool of in betrek king te doen. Vader had hierop ge antwoord dat Doortje, dat toch ook wel zou moeten, want iets anders was voor haar niet weggelegd. Toen had meester gezegd, dat hij er al eens over Deze dag was gelukkig weer om, nu nog een week en dan was het va- cantie. Dit hacht Doortje, toen ze het groote schoolhek uitstapte. Zij was klein en bleek met mooie zwarte vlechten en heel eenvoudig gekleed, wat vreemd afstak bij de andere meis jes met hun kort geknipte kopjes en kleine hoedjes en hun leuke kleurige kleeren. Allen kwamen met troepjes de school uit. Doortje alleen. Ze had geen vriendinnetjes. Geen van de meisjes had haar noodig. Zij was niet vroolijk. Ja, toch kwamen ze een en kel keertje bij haar als ze hun meet- Ën zonder de gemeente voor groote financieele offers te stellen, stel ik voor om aan Vos f25 te geven. v. Buuren. Dan handhaaf ik mijn vorig voorstel. Vos zal nu toch wel iets anders zoeken. En anders wil ik verder gaan en voorstellen om Vos als overbodig ambtenaar te ontslaan. Voorzitter. Dat gaat niet. B. en W. benoemen en ontslaan een ambtenaar Ik verzoek u op dit punt niet meer terug te komen, omdat het telkens weerongewenschte tegenspraak uitlokt. Ik durf u wel te zeggen, dat u er niets van weet, of hier een ambtenaar noodig is. Dat kunt u niet beoor- deelen. Ik wel, en ik kan hier nog maals verzekeren dat we hier wel een ambtenaar noodig hebben. Ik blijf dat volhouden. Tegenover een uitspraak met tien gediplomeerden kan ik wel twintig andere stellen. Onze gemeente is niet te vergelijken met een andere van 2200 inwoners, waar men slechts één bebouwde dorpskom heeft, één armbestuur enz. Ik betreur dat Weth. v. d. Beek nu wesr in eens met een voorstel in den Raad komi, zonder er tevoren in B. en W. over gespro ken te hebben. Door overleg had er misschien nog wel iets gedaan kunnen worden. Ik zou hem dan ook willen verzoeken zijn voorstel in te trekken, opdat we er eerst in B. en W. over kunnen spreken, v. d. Beek. Dat vind ik goed. v. Buuren. Ik betreur het dat we een voorzitter hebben die nu heel anders spreekt als voor 6 jaar. Voorzitter. Ik heb nooit kunnen voorzien, dat de vereeniging van ge meenten zooveel administratief werk meebracht. Maar men blijft hier trei teren en dwingen op een misschien wat onvoorzichtige uitdrukking in een vroegere vergadering. Hierna sluiting. LUISTERRIJKE GILDEFEESTEN TE TILBURG. Aan de luister»; ike Gildefeesten, ter gelegenheid der Nederlandsche Folk- lore-Schouw te Tilburg te houden, zul len ruim negentig Gewerengilden en oude Schutterijen deelnemen. De Gildedag van 21 Juli a.s., tevens dag van den grooten Folkloristischen Optocht,' belooft een manifestatie te worden op 't gebied, zooals in Neder land wellicht nog nooit is gehouden. Onder de talrijke buitenlandsche deel nemers zijn eenige bekende Belgische gilden o.w. de vermaarde „Arquebu- siers de Nivelles", het z.g. „Huppelgil- de" der „Gilles de Binche" en de be roemde dansers van het „St. Sebastiaan- Gilde" uit Esschen. Van de Nederlandsche Gilden is vooral vermeldenswaard de deelname van 't vermaarde Akkérmans-Gilde uit Venlo, dat met de oude reuzen Valuas en zijn vrouw, de stichters van Venlo, op 21 Juli naar Tilburg komt. De Ven- losche reuzen zullen er dus kunnen wedijveren met de Brabantsche reuzen (Mieke en Janneke), ieder 5 M. hoog, die eveneens in den stoet mee zullen gaan. Nederl. Folklore-Schouw. Optocht van 21 Juli a.s. Het Comité van bovengenoemde manifestatie zendt ons volgend schema van den ter gelegenheid der Nederl. Folklore-Schouw" te Tilburg, op 21 Juli a.s. te houden folkloristischen op tocht. Voorop spreukband: „BRABANT IS SIJN EIGHEN LANT". A. (Spreuk)De Winterfeesten. Groep 1. Knapen met kaarsen en fakkelsSt. Maarten-Fakkelers. Groep 2. Knapen, dragend klompen en schoenen, gevuld met wortelen: Zetters van den Sinter-Klaas-Klomp. Groep 3. St. Nicolaas met Zwarte Piet. Groep 4. Kinderen in groote men- schenkleeding: ,,Onnoozele kinderen" op 28 December de hazen in huis. Groep 5. Dragers van Nieuwjaars koeken. Groep 6. Sterrezangers van Drieko ningen. Groep 7. Knapen met den 'rommelpot Vasten-Avond. B. (Spreuk) De Lentefeesten. Groep 8. Knapen met palmtakken, die op de hoeken van het rogveld wor den geplant: Palm-Zondag. Groep 9. Dragers van korven met gekleurde eieren: Paasch-eieren. Groep 10. Dragérs van takken: Mei boom-Planters. C. (Spreuk) De Zomerfeesten, f Groep 11. Meisje met bloemen ge tooid, door andere meisjes omringd: Pinksterblom. Groep 12. Dragers van bosjes St. Janskruid, naast de deur gehangen tot ze vérdord zijn: St. Jan, 24 Juni. D. (Spreuk) De Najaarsfeesten. Groep 13. Aren-lezers met Rog-zang. Groep 14. Vrouwen met rieken en zakken, mand vol aardappelen, gereed voor de aardappelen-rooi. Groep lö.Mannen met zigt en pik- haak en met haargetuig. Daarbij groote roggarve: de laatste schoof. Groep 16. Dorschers; straks: bier of boekende koek. E. (Spreuk) Geboorte, Huwelijk en Dood. Groep 17. Vrouw, diep in de falie: de kerkgang. Groep 18. Bruiloftsgasten, rondrij dend in Jan Pleizier. Groep 19. Tafelaars met instrumen ten en stroopop. Groep 20. Huilebalk (doodbidder, schreeuwer") en man met lang floers om hoogen hoed en in rouwmantel Naast hem: het stroobusseltje met doodshoofd. i F. (Spreuk) Verdwijnende of ver dwenen Bedrijfsvormen. Groep 21. De „Bieman met korven en kover. Groep 22. De bouwer van „fitselstek- ken". Groep 23. Karnérij met boterhond. G. (Spreuk) De Wèvers van den Haaikaant. Groep 24. De „Groffe Horst". Groep 25. Lijmerij en kettingdroger. Heikantsche typen. Groep. 26. Weefgetouw met wever en pijpen-spoelster. Groep 27, 28 en 29. ,,De slachters". Groep 30. „De Haaikaantsche streu- pers in de Loonsche haai". Groep 31. „De Haaikaantsche Touw slager ij". H. Kleederdrachten. Groep 32. Verschillende groepen, nog ongespecificeerd, voorstellende de ge had gedacht en hij misschien wel kon zorgen dat Doortje door kon leeren, dat ze naar de H.B.S. kon en dan op een kantoor of zoo en dan verdiende ze later veel. Vader had het idéé met beide handen aangegrepen, want zoo als iedere vader was hij trotsch op z'n eenigst kind, dat alles zoo vlug leerde en begreep. En zoo was het gekomen dat Door tje naar de H.B.S. ging. Ze had het in haar hart vreeselijk gevonden, maar ze had er weinig van gezegd. Vader vond het zoo heerlijk en haar moe dertje was zoo trotsch op haar doch ter. Maar Doortje zelf, wat zag ze er tegen op, al die vreemde kinderen, zoo heel andere meisjes als die waar mee zij omging. En ze had er altijd zoo naar verlangd om kindermeisje of winkelmeisje te worden en dan verdienen. Ze zou eieren, melk en al de versterkende middelen en dure drankjes kunnen koopen die de dok ter voorschreef voor moeder die zoo vaak ziek was. Maar nu zou ze nog lang moeten wachten voor ze verdien de, wel drie jaar. Maar toch zou ze nooit zeggen hoe ze tegen die nieuwe school opzag, neen, daar deed ze haar ouders ver driet mee. Toen Doortje voor den eersten dag naar de H.B.S. ging had ze al dadelijk gevoeld, dat ze nooit bij die kinderen zou passen. De meisjes uit de hoogere klassen stonden vroolijk te praten over hun vacantie en de meeste der nieuwelingetjes waren met elkaar aan het kennis maken en Doortje stond in den gang en keek maar toe. Totdat ze opgemerkt werd door een troepje meisjes, die zelf ook voor het eerst er waren, even stonden ze te fluiste ren en toen kwamen ze naar Doortje toe. „Ben jij er ook voor het eerst? Hoe heet je, zeg. Kom je in a of b?" En Doortje heel verlegen met een vuurroode kleur haalde haar schou ders op en toen zei er een kind dat al steeds het hoogste woord gevoerd had: „Zeg ze heeft vlechtjes en die lange rok staat niets meer vind je wel? Ze moest heur haar en rok la ten korten". Enkelen begonnen te lachen, maar sommigen zeiden, toen ze de roode kleur van Doortje zagen: „Hè Wies, dat gaat jou toch niets aan" en daar op had het knappe Wiesje met haar mooie kleeren zich omgedraaid en de andere meisjes waren haar dadelijk gevolgd. „Flauw kind", had ze nog gehoord en tranen waren in haar oogen gekomen. Niet om dat „flauw kind", maar die jurk, haar Zondag- sche jurk, die moeder zelf had ge maakt, en haar zwarte krullen, waar op ze trotsch was, afknippen? Neen, daar had ze nooit aan gedacht, en haar rok? Ze was juist groot met haar lange rok. Het belde en werktuigelijk liep ze met de sleur mee, tot haar in de ves tibule een leeraar vroeg: „Hoe heet je meisje?" ZAL U IN VELE ZAKEN ADVISEEREN By DEIN BOUW VAN UW HUI5. VOOR 5CHOORSTEËNMANTEL5 V/yST HYU By VOORKEUR OP ON5 ADRES OMDAT WV GEREGELD 300 5TC1K5 VOOR DIRECTE LEVERING IN VOORRAAD HOU DEN, EN •U ZEKER UW KEUZE KUNT DOEN IN ONZE TOONZAAL. OUDE DIEZE4- DEN BOSCH westelijke kleederdrachten, nationale kleederdrachten en kleederdrachten uit den Franschen tijd. De Gilden. (Meer dan 50 diverse Gil- den-G'roepen), w.o. De biemannen met biekovel en korf. De Zaaiers met zaaikorven. De maaiers, wagen met gereedschap pen, zigt en pikhaak, met zeis en meel, met „haargetuig" en „vlagzeisie". De Bouwers makend een muu'r van „fitselstekken". De Dorschers, op wagen, met koren en vlegels. Boteren, boterstand, melkkan met zijg, boter opmaken, en op denzelfden wagen spinster, aan spinnewiel. De Marktgangers, met kiel en stok en boterkorf, plus mand met kippen. De kleederdrachten uit de Meijerij, de, Kempen en uit de Baronie van Bre da. De Koekar. Ketelaars en Tafelaars, blazende op trompetten, lampeglazen, etc., ramme lende met bellen, klappende met zwe pen en deksels, trommelende op oude bussen, draaiende een ouden kafmolen. De Beevaartskar. Volledige Brab. Boerenovertrek. Voo'rgesteld door het St. Joris-Gilde, den R. K. Jonge-Boerenstand en Rijver, eeniging T.A.V.E.N.U. (14 groepen). Slot van den stoet. De Reuzen „Mie ke en Janneke" met de reuzenkinderen. Aambeien Oe pjo er» de_je.iA< »4rclwljneri detdelyt^ftn •«Spoedig begird de .gene. zlrg met den zuiveren, den en vferjtcicV-ilenden AKKer'a KJooaherbcil«&em. BINNENLAND. Vergadering der Rechtsche Kamer fracties. Naar aanleiding der mededeelingén door den Kabinetsformateur Jhr Ruy3 de Beerenbrouck aan deze Tweede Kamer fracties gedaan, zal de Roomsch Katholieke fractie morgenmiddag ver gaderen fn het Tweede Kamer gebouw de Anti-Revolutionaire fractie morgen middag in het Kuyperhuis en de Chr. Historische fractie hedenmiddag in het gebouw van het Dagblad de Neder lander. „Doortje Bos" had ze zacht gezegd. „Doortje Bos.... o, hier la, kom maar mee" en ze volgde den leeraar de klas binnen. Dadelijk gingen de andere meisjes zitten zooals ze al af gesproken hadden en Doortje werd een plaatsje aangewezen op de tweede bank. Heel alleen, alleen zat ze nu al het heele jaar. Nooit werd ze in een gesprek gehaald. Wat wist zij af van tennis, dans, tooneel en zangclubs. Daar kon zij niet van mee praten en de andere hadden vriendinnetjes en vriendjes, die zou zij toch nooit heb ben. Elke dag was opnieuw een plaag voor haar. „Het zoete Doortje", zoo als zij genoemd werd. Maar leeren deed ze, veel leeren, dan was ze er gauw af en thuis liet ze nooit merken hoe vreeselijk ze het vond op school en nooit zei ze er iets thuis van als ze haar plaagden met haar stijve vlechten en haar kleeren en dat ze achter haar Wiesje had hoo- ren fluisteren, dat zij geen kind van stand was, want haar vader was tim mermansknecht en dat de anderen daarom hun neusjes optrokken. Maar nu nog één week, dan was 't vacantie 7 weken lang, 7 weken, waarnaar ze een heel jaar had ver langd. ALIÈ. en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. „Cieengoud zoo goed* (Adv. in Blokschrift).

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5