4 Fietstochten I^loeders PÜFOL AKker» AbdU-siroop. De Rijksmiddelen. De in het Alg. Hbld. afgedrukte middelenstaat geeft wederom een zeer mooi eindcijfer te zien vergele ken met de overeenkomstige maand van 1928. Bedroeg toen het totaal f38 4 millioen, de afgeloopen m'ani bracht 39,7 millioen in de scha kist. Nu moet men in aanmerking nemen dat juni 1928 door de lage opbrengst van R l.B div en tant ne-belasting, gedistilleerd accijns, successierechten en eenige andere belastingen een lagere opbrengst van «43 millioen gaf tegenover Juni 1927. Niettemin hebben wij in geenen deele, noch over Juni, noch over de totaie op brengst in de eerste zes maanden van 19redenen tot ontevredenheid. Integendeel. Immers, wij zien, dat de opbrengst van alle middelen in de eerste helft van 1929 niettegen staande de verlaging van de Rijks- Inkomstenbelasting in het eerste half jaar van het vorige jaar nog vrijwel geen invloed kan doen gelden en die der Personeele belasting evenmin, slechts f 1 3 milliren minder be draagt dan het vorige jaar, n.l 249 7 millioen tegen f251 millioen. De R. 1. B. bracht in het eerste halfjaar f49.1 millioen op tegen f 58 4 mil lioen, d.t. dus f93 millioen minder. De overige middelen hebben dus f8 millioen meer opgebracht. Een mooi resultaat. Hopen wij, dat wij dezen voorsprong ook in 't tweede halfjaar kunnen behouden en dat alsdan nieuwe belastingverlagingen mogelijk zullen zijn. We zijn nu f 14 2 millioen boven zes-twaalfde van de raming, zoodat wij nog speelruimte genoeg hebben. Een succes van den Nederlandschen ontdekkingsreiziger Visser. Volgens berichten uit Leh in Kash mir heeft de Nedeilandsche ontdek kingsreiziger Visser, die de Karako- rumexpeditie leidt bij zijn terugkeer uit Panamlk, verklaard, dat het eerste deel van zijn tocht een groot succes is geweest. Hij heeft de geheele tot nu toe on bekende gebieden van Opper Bocbra in kaart gebracht, waarvan de voor naamste streek is in het gebied van Karakorum. Ondanks de groote moei lijkheden, voortvloeiende uit de na tuurlijke gesteldheid van het terrein, heeft hij zeer mooie geografische, geologische en andere wetenschappe lijke resultaten bereikt. Visser deelde o a, mede, dat hij verschillende gletschers heeft ont dekt, waarvan een 'n omvang had van meer dan 30 K M. KERKNIEUWS. Pastoor L. van Riel. Maandagmiddag bracht Z D.H. Mgr. Arnold Diepen een bezoek aan den ZeerEerw. heer L. van Riel, pastoor van de St. Stephanuskerk aan den Berg en Dalschen weg te Nijmegen, wiens toestand langzaam vooruit gaande is. „Regina Coeli" te Vught. Het bekende Fransche pensionaat „Regina Coeli" te Vught, van de orde der Zusters Cbanoises de St. Augustin. herdacht Donderdag den dag waarop het voor 25 jaar hier werd gesticht Talrijk waren de oud leerlingen uit Frankrijk en België, die vandaag voor deze gelegenheid naar Vught waren overgekomen. Reeds vroeg in den mor gen begonnen de H. Missen, door vooraanstaande Fransche priesters op gedragen, zooals o. a. Mgr. Jeiöme, Mgr Kammink de Bozelaire. e. a. Om 10 uur droeg Mgr. Diepen een pont ficale H. Mis op. De HoogEerw. heer Lacombe hield na het Evangelie een lofrede op het Bisdom, waarin nu de drie eeuwen oude orde 25 jaren heeft doorgebracht Aan 't eind schonk Mgr. Diepen zijn bisschoppelijken zegen. Te half een had er een feestdiner plaats, waarbij talrijke hoogwaardig- heidsbekleeders aanzaten. DRUNEN. Door den R.K. Fabrieks arbeidersbond „St Wfilebrordus* werd Dinsdagavond een propagandavergade- ring gehouden, waarbij ook ongeorga niseerde arbeiders waren uiigenoo- digd. De voorzitter heette allen welkom en in het bijzonderden heer Roesten- berg uit Kaatsheuvel. De heer Roestenberg gaf een uiteen zetting over het contract en spoorde aan tot aansluiting. Alleen een sterke organisatie kan iets bereiken, aldus spr. Ter plaatse zijn reeds twee werk gevers die het contract geteekend hebben, terwijl de anderen spoedig zullen volgen. Dan komt de eens- gezindhdd, de goede verstandhouding tusschen patroon en arbeider en zal onder Qods zegen alles welgaan. De voorzitter dankte den spreker voor zijn keurige uiteenzetting en sloot de vergadering met den gebrul- kelijken groet. v— Maandag 15 Juli 1.1. was het 12'/2 J aar geleden dat de heer Pijnen burg benoemd werd tot directeur der veiling De heeren kooplieden meenden verplicht te zijn dezen dag bij het houden der veiling even ie moeten herdenken. De heer Sprengers felici teerde den heer Pijnenburg namens allen, bood hem een bouquet aan en sprak de hoop uit, dat de heer Pijnen burg nog vele jaren als directeur der veiling moge werkzaam zijn. Koop lieden zoowel als teelers kennen den heer Pijnenburg als een man ieder ter wille. Verder mocht de heer Pijnenburg tal van gelukwenschen in ontvangst nemen van personeel en belangstellenden. Ook wij van onzen kant wenschen dat de heer Pijnenburg nog tal van jaren met denzelfden geest en dezelfde opoffering in het belang van koopers en telers moge werken, een man van energie, van kiachtdadig werken in aller belang. VLIJMEN. Woensdagnacht werden wij opgeschrikt door het luiden der brandklok. De boerderij van P. de Laat stond door onbekende oorzaak in volle vlam. Gelukkig werden de kinderen in hun nachtgewaad gered Al het vee was in de weide, alleen het paard kon nog met groote moeite gered wórden Daar het huis veel van stroo en riet was vonden de vlammen greiig voedsel evenals in het pas op geborgen hooi, zoodat alles in korten lijd geheel in asch lag. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, behoefde geen werk te verrichten, daar aan het huis niet te blusschen was en het niet belend was. Bu'gemeester, Rijks- en gemeente politie waren allen spoedig ter plaatse. Assurantie®dekt de schade. HERPT. Dat Herpt een Kruisboog gezelschap heeft onder den naam van „Al doende leert men", dat weet mag men gerust zeggen reeds iedereen. Dat dit gezelschap op Zaterdag 20 en Zondag 21 Juli a.s. een grooi nationaal concours heelt uitgeschreven, daar heeft bet zelf genoeg publiciteit aan gegeven. Doch dat dit gezelschap in de plaats zelf zoo gezien is, dat is nog niet zoo algemeen bekend, doch daar geeft dit concours blijken van. Men behoeft de groote plakkaten van het concours maar te lezen hoe de plaatselijke vereenigingen en vele particulieren die de vereeniging goed gezind zijn, blijken van hun belang, stelling voor deze vereeniging en steun voor dit concours hebben gegeven, want niet minder dan zes gouden medaiiles zijn voor dit concours ge schonken, afgezien nog van de vele prachtige lauwerkransen en flinke geldprijzen, die „Aidoende leert men" kan uitloven. Zelf steunt zij alle con coursen bijna die gegeven worden. Geen wonder dat ook bij haar vele vereenigingen zullen deelnemen Men behoeft in den tuin van J. Verhoeven maar eens te zien de vele banen die zijn aangelegd en ook het café van |an Verhoeven heeft voor zulke gele genheden een gunstige reputatie. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). Mfj. E. de Vries, or derwijzeres aan de Christ. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Christ. School te Bergambacht (hoofd S. Kramer). De heer Bax alhier, ambtenaar ter Secretarie dezer gemeente, is be noemd tot ambtenaar ter Secretarie te Gorinchem. VR1JH CAPELLE. Een vreeselijk en hoogst droevig geval heeft zich hier voorgedaan. Het 5—jarig meisje van de familie v. Z. alhier had een ruit ingegooid en werd daarvoor door de moeder als straf naar bed gestuurd. Toen de vader thuis kwam, werd hem een en ander medegedeeld en ging hij direct naar boven en gaf het kind een klap als lichamelijke straf. Het kind is kort daarop gestorven. Dit is het sobere verhaal van dit verschrikkelijk gebeuren (waaromtrent de wildste geruchten de ronde doen) De ouders, die gunstig bekend staan, zijn radeloos en de justitie heeft zich nu met de zaak ingelaten en een onder zoek ter plaatse ingesteld Hieruit is gebleken, dat het kind niet tengevolge van deze klap Is ge storven. doch alleen tengevolge van verschillende factoren van schrik, angst enz die een tot het uiterste opge dreven zenuwoverspanning teweeg brachten, welke het bekende droevig gevolg had. Naar wij vernemen heeft de feest commissie te Vrijh -Capelle, vergunning verkregen tot het organiseeren van Koninginnefeesfen op 31 Aug. a s. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met^ Doos 30, 60, Tube 80 ct. 1IvV kinderen Inebben s/oordcit U. het weet. Oeef Kun dadelj k *03 KeK aer-sl-e hoe^hje WASPIK Bij de N.V Scheepsbouw, werven voorheen P. en A Ruijtenberg alhier, werd met goed gevolg te water gelalen het sleepschip „Trijmar", laad vermogen 635 ton, in aanbouw voor den heer M. de Roon te Werkendam. De kiel zal worden gelegd voor een soortgelijk schip voor rekening van den heer Chr. de Waal te Werkendam en van een Sambreschip, groot 400 ton, voor den heer H. Hartmans te Roosendaal. A.s. Zondag zal onder de H. Missen van 7 en 10 uur door de Zeereerw Pater Swelsen uit Schimmert eene predikatie worden gehouden over zijne Missie in Afrika. Tot volontair ter secretarie is met ingang van 1 Augustus a.s. aan gesield de heer H. Swelsen uit Schim mert. Door Burgemeester en Weth, zat op Vrijdag 26 Juii a.s bij inschrijving worden aanbesteed het vervoer van circa 80 000 sttenen vanaf de Kerk- vaartsche haven naar den Stationsweg, RAAMSDONK Vergadering van den gemeenteraad van Raamsdonk op Zaterdag den 20 Juli 1929, des nam. ten zeven ure. Aan de orde is 1. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid A. j de Bont. 2. Btëediging en Installatie van den heer A. J de Bont. 3. Ingekomen stukken. 4 Benoeming Weihouder (vacature wijlen den heer E C. de Wit) 5. Benoeming van een lid in de commissie tot wering van schooiver zuim te Raamsdonk(dorp), (vacature alsvoor.) 6. Benoeming van een lid-voorzitter in de commissie van toezicht op het correspondentschap der arbeidsbe middeling (vacature alsvoor.) 7. Benoeming van een lid In de vleeschkeuririgscommissie, (vacature alsvoor.) 8 Benoeming van een lid in de schattingscommissie, bedoeld in artikel 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 (vacature aisvoor.) 9 Voorstel van Burgemeester en Wethouders, totniet inwilligingverzoek van J A Vermeulen, om teruggave van betaalde huwelijksrechten. 10 Voorstel van Burgemeester en Weihouders, tot belegging van beschik bare gelden in aandeelen van de Bank van Nederlandsche Gemeenten. 11. Ontwerpbesluit tot wijziging begrooting, dienst 1929 Dezer dagen brak brand uit in de woning van G v. Sch. in de Cen tralestraat op het Veer. Door het krachtdadig optreden van de bewoners en buren kon het vuur tot een binnen brandje beperkt worden. De schade is niet groot Zaterdagavond geraakten twee koeien van A. v. R. in het kanaaltje. Hulp was direct aanwezig, maar de koeien die aan elkaar gekoppeld wa ren, wilden niet voor- of teruguit. Een koe verdronk, de andere wist men nog met vereende krachten op het droge te krijgen. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd en is onder politietoezicht begraven. Een leelijk schadepostje voor den eigenaar. Tot en met 22 Sept. a.s. bestaat er gelegenheid voor jongelieden, ge boren in 1911, zich te verbinden bij den Vrijwilligen Landstorm. Door 't behalen van het bewijs van voorge oefendheid krijgt men recht op ver korting van den duur der eerste oefe ning met vier maanden. Inlichtingen worden verstrekt door Sergeant P. Bouwaars, Nieuwe Ginnekenstr. 13a te Breda. RAAMSDONKSVEER Vrijdagavond omstreeks half elf had alhier een ernstig ongeluk plaats. Een reiziger uit Eind- hoven kwam met zijn auto vanuit de richting Keizersveer. In de Wilhelmina- laan kwam de wagen in botsing met een wielrijder genaamd j. van den Kieboom. oud 24 jaren, uit de Prins Hendrikstraat. Hevig bloedend bleef hij bewusteloos naast zijn zeer geha vende fiets liggen. De ijlings geroepen geneesheer constateerde een levensge vaarlijke wond aan het hoofd. Gees telijke hulp was ook direct aanwezig, nadat de ongelukkige het H Oliesel was toegediend, is hij per aüto naar het R K. Gasthuis overgebracht. De bestuurder v. d, auto heeft niet de minste schuld. De toestand is hoogst ernstig, de dokter vreesde voor hersenschudding Nader vernemen we, dat v. d. K- Woensdagmiddag bij kennis is geko. men, zoodat levensgevaar nu uitge sloten is. Zondag 21 Juli zal alhier na het Lof de optocht van de H. Kindsheid plaats hebben. De Harmonie „Si Bavo" zal in den optocht meetrekken. Op 4 Augustus a s. vertrekt de processie naar Kevelaer. Het door deze gemeente te dra gen aandeel in de tot gewoon dienst- plichtigente bes'emmen ingeschrevenen der lichting 1930 bedraagt 31 De na men van hen die volgen op van den Kieboom en liggen voor Morre zijn vrij. De overigen moeten opkomen. Een schip kantelde van de wa gentjes en bekwam daarbij materiëele schade. Wonder boven wonder be kwam niemand eenig letsel. De werkman S. kwam met zijn linkerwijsvinger tusschen een boor machine en kreeg daardoor zulke ver wonding, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Alleen Zondagmiddag zal ei kerk zijn voor de Herv. Gemeente en wel om 2 uur in de Dorpsche kerk, om 9"/a ea om 5 uur treedt ds. de Vries op in de Ger. kerk. MADE. Terwijl de landbouwer A. D. aan het maaien was. sloeg het paard dat voor de machine gespannen was op hol en geraakte A. D tusschan de messen. Met zware verwondingen aan hoofd en armen en een gebroken dijbeen werd htj per ziekenauto naar het Ignatius—Ziekenhuis te Breda vervoerd. Het huis van den heer van Oosterhout op het Monnikenhof brand de geheel af, Aan redden viel niet te denken. DRONGELEN Het fanfarecorps „Excelsior* alhier zal in samenwer king met het gemengd koor „De Volharding" uit Babiloniënbroek a s Zaterdag een concert geven op een siuk weiland gelegen bij C. M. Don ken. Aanvang 7 UHr. MEUW8 UIT HEUSDÉJN, Heusden, 20 Juli 1929. Aan het muziekconcours op 26 Juli is tevens een festival verbonden. Hier voor hebben zich reeds aangemeld de zangvereenigingenCon Amore (Wijk); Sempre Crescendo (Well); Vriendenkring (Haarsteeg) en Sursum Corda (Heusden) benevens de muziek gezelschappen: Oefening en Uitspan ning (Wijk) en R K. Fanfare alhier. In de bijeenkomst van de R K. Debatingclub trad als spreker op de Heer Ant. v. Delft met het onderwerp „De kleine Basiliek van St. Jan". Hij wist e.e.a. zoo aangenaam voor te dragen, dat de aanwezigen hem met luid applaus beloonden, terwijl de Voorz. een extra woord van dank bracht. Het Oranje-Comité dat dezer dagen vergaderde, besloot 31 Aug. een volksfeest te geven, waarbij waar schijnlijk de rijvereeniging „Het Land van Heusden en Altena" een demon stratie zal geven, terwijl de beide fanfares ter opluistering zullen mede werken. Voorts werden in 't bestuur gekozen de dames Mevr. Kuijpers en Mevr. Maassen. De verloting ten bate der R K. Fan fare heeft plaats 10 Aug. De prijzen worden gedurende de winkelweek geëxposeerd. De Heusdensche Fanfare nam Zater dag deel aan het festival te Rossum en gaf na efl >op op verzoek een con cert, waarmee ztj zeer veel bijval inoogstte. Aan het concours, uitgeschreven door de R.K. Harmonie O.V U te Wagenberg, zullen van de R K. Fan fare deelnemen één solist en een kwartet, Het bestuur der Fanfare, Directeur de Heer van Heivoort, heeft besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging om deel te nemen aan het internat, festival, uitgeschreven door de stad Mechelen (België). Naar we vernemen, kan door de PNEM met de electrificalie der stad direct begonnen worden, zoodra zij het noodige verlof der Gemeenie heeft. Ze hoopt begin December klaar te zijn. Onze stadgenoofe, Mej. A de Haan, werd op de R.H.B.S te 's Bosch bevorderd van de 3e naar de 4e klasse. Verschillende werklui aan de conservenfabriek begonnen Woensdag middag een staking. Toen ze zich Donderdagmorgen weer aanmeldden, wenschte"men van hun arbeid "geen gebruik meer te maken. Ze waren bereids door andere vervangen. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaaisheuvel, 19 Juli 1929 Geslaagd. Mej. Beriha v. Setars alhier, slaagde voor 't examen nuttige handwerken. Te Waalwijk slaagde voor 't eindexamen der Rijksvakschool afd. de heerenP. v. Berkel en B. v. d. Hoven, alhier, Diphtterie. Op een tweetal plaatsen alhier is diphtterie uitgebroken. Twee patientjes zijn ter verpieging in Tilburg opge nomen. Landbouw huishoudcursus. Door den heer J. Tuerlings, pluim veeteelt onderwijzer, wordt aan den huishoudcursus van den Boerenbond les gegeven in pluimveeteelt. Aanbesteding. Heden Vrijdag heeft de aanbesteding plaats van de verbouwing van de O.L. School in de Schoolstraat. De ver bouwing met verfweik etc. zal in zes weken moeten worden opgeleverd, daar met 1 Sept. a s de R K. Bijzon dere Jongensschool zal geopend wor den. Opgedragen. Aan de firma Mes te Wijchen is de levering opgedragen van de school- meubelen voor de nieuwe school in de Telefoonstraat, teiwijl deze fbma tevens is belast met de completeering en restauratie der meubelen van de openbare school in de Schoolstr. Overgegaan. Op de R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk werden bevorderd Van klas I naar II L. v. d. Linden te Kaatsheuvel, van klas li naar lil Chr. Suoss, M, v. Nieuwstadt alhier en R. Teunissen alhier voorwaardelijk, van III naar IV A. v. d. Linden en J. v. Mierlo, alhier. Boschbrand. Een reusachtige boschbrand woedde Zondagmiddag wederom in de bos- schen onder onze gemeente. Werden ■tot heden in hoofdzaak de bosschen dicht bij Loon op Zand geteisterd, thans woedde de brand in onze naaste om geving, dicht bij den Provincialen weg, zoodat de hooge vlammen in de kom der gemeente duidelijk te zien waren en het zoo nu en dan den schijn had als stonden er huizen in brand Vanaf Brok tot Luc. v. d Kaa is over een groote breedte hoog opgaand dennen bosch een proot der vlammen gewor den. Duizenden toeschouwers stonden op den weg hei schouwspel gade te slaan. Honderden beijverden zich onder leiding van gemeente- en Rijkspolitie aan het blusschingswerk deel te nemen. Toch duurde het uren eer men het vaur meester was. De Tilburgsche brandweer, die tot hulpverleening was opgeroepen, was met een boschbrand- wagen op het terrein aanwezig en werkte door 't aanleggen van tegen vuren en 't doen ontstaan van een onbrandbare zone krachtig aan 't blusschingswerk mede. Het grootste gedeelte der bosschen is eigendom van de Maatschappij tot behoud van natuurschoon te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren: Marinus J. J. z.v. M. A. van Beij- nen en C. M. Goverde. Cornelia J. P. d.v. P. Hobbelen en C. J. M. Wij- nands. Overleden: Johanna Chr. van den Bogaard, 77 j. Johannes A. Verhoofstad, 1 m. Jan H. van der Hammen, 66 j., echtgen. van M. Küijsten. Gehuwd Augustinus A. Pullens, 24 j. en Dijmpha M. Kampen, 23 j. Gerrit Molegraaf, 46 j. en Johanna Mout- haan, 54 j. Ingekomen personen: A. M. Wolfs, van Den Bosch. H. Meijer, van Haarlemmermeer. Ch. Schultze, van Koningsberg. W. Brussow, van Konigsberg. C. Brus- sow, van Konigsberg. -J. C. de Meel, van Amsterdam. Th. Wenderiks, van Loon-op-Zand. H. M. Verburg, van Den Bosch. H. J. G. M. Witlox, van Den Haag. Vertrokken personen: M. F. van Rijen, naar Zaltbommel. B. C. Millenaar en gezin, naar As sendelft. G. A. van der Laan, naar Hillegom. J. Wischoff, naar Bad Neuenahr. A. M. Broeders, naar Den Bosch. L. Gelder, naar Val- I kenswaard. J. Huurman, naar Am sterdam. J. Tj. F. Limpens, naar i Uden. HERPT. Over 2e K,wartaal 1929. I Geboren: j Antonia Maria d.v. M. van Korven- (Adr. In Blokschrift).

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6