v. d. Koppel met f 260 kunnen niets doen. Voorzitter. Ik zie dat het beter is om dit punt nog aan te houden en aan het bestuur te vragen om met een uitgewerkt plan te komen. Hiermede gaat de Raad accoord. 2. Goedkeuring Begrooting en Re kening van het Burgerlijk Armbestuur. Wij ontleenen daaraan de volgende cijfers. Rekening. Ontvangsten Uitgaven t 1084 07 t 983.39 f 80,68 Batig slot Begrooting. De ontvangsten en uitgaven worden geraamd op f 969.22. Voorzitter. De ontvangsten worden f 100 minder geraamd, omdat de lan derijen verpachting pl.m. f 500 heeft opgebracht tegenover andere jaren pl.m. f 600. Wij stellen U voor de rekening en begrooting goed te keuren. Wordt goedgevonden. 3. Wijziging Gemeenie begrooting. Is slechts van administratieven aard en wordt goedgekeurd. 4. Verkeers verbetering. Dit is naar aanleiding van de prov circulaire ingevolge verzoek van de gemeente.Dordrecht. Voorzttter. De verkeersverbetering is zeer zeker ook in het belang van onze gemeente Wij stellen U daarom voor bij wijze van instemming met het plan een bijdrage te geven van f 50. v. d. Koppel Ik beb gehoord, dat Almkerk maar f 25 heeft gegeven en nu vind ik het wel een beetje vreemd om boven Almkerk te gaan Voorzitter. Ja. dat is zoo. v. Balkum. Laat ons dan ook maar f 25 geven. Voorzitter, Goed, als de Raad denkt daarmee te kunnen volstaan. Wordt goedgevonden f 25 te geven. 5. Aanvrage afschrijving honden belasting. Worden behandeld als ter tafel ge bracht en besloten conform advies. 6. Ontslag-aanvrage Hoofd der O. L. School Wijk C, in verband met benoeming te Hardinxveld. Voorzitter. Wij stellen voor het gevraagde ontslag op de meest eer volle wijze te verleenen onder dank betuiging voor de bewezen diensten, 't Hoofd van de schooi heeft steeds goed voldaan. Ik wensch hem succes in zijn nieuwe woonplaats. 7. Benoeming onderwijzeres O. L School wijk C. De voordracht luidt; W. J. Schoren Dussen, A. Smit, Westerende, A. J. H. Vroenen, Oos terhout. Mej. Schoren werd met algemeene stemmen benoemd met ingang van 1 Aug. a.s. 8. Benoeming onderwijzeres O. L. School Wijk A. Door het hoofd der school werd in zijn voordracht er op gewezen, dat het gewoonte is aan zijn school een leerkracht te benoemen van P. G. De Voorzitter zegt dat B. en W. de noodzakelijkheid daarvan niet inzien. Het meerendeel in de gemeente is R K. en de openbare school wordt ook door R.K, bezocht. De voordracht van B. enW. luidt C. v. d. Pluijm Dussen, den Boester Winterswijk, G. v, Dijk, Woudrichem De Inspecteur van het L O. kan zich met deze voordracht vereenigen. Benoemd werd mej. C. v. d Pluijm met 7 stemmen, 3 stemmen werden uitgebracht op mej. den Boester. Rondvraag. v. Balkum. Zijn er al inschrijvingen voor de kermis Voorzitter. Alleen nog maar een palingkraam. Smink. Als er maar niemand geweerd wordt. Ik heb verleden jaar gehoord, dat de Schouwburg geen plaats kon krijgen en ten slotte een particulier terrein moest huren. Voorzitter. Dan heeft men U ver keerd ingelicht. Er is hier niemand geweerd, maar het is wel mogelijk, dat we toen geen geschikt terrein hadden. Geweerd of geweigerd is hier niemand. Hierna sluiting. ze en kaarders) geneigd scheen in deze verlaging te berusten tot tijd en wijle de loonkwestie door arbitrage was opgelost, hebben Zaterdag de wevers, wier vakbonden een 300.000 man omvatten, zich van de onderhande lingen teruggetrokken, zoodat vandaag voor hen de fabrieken niet meer zullen openstaan. Voor het kabinetMac Donald, dat ook al moeilijkheden met de mijn werkers, die inlossing der belofte van werktijdverkorting eischen, te duchten heeft, is het conflict een geduchte tegenslag, te meer omdat de minister van arbeid, die er alles op had gezet om een breuk te voorkomen, daarin niet is geslaagd. Een ministerie—Briand in Frankrijk. Zooals men weet is Poincaré om gezondheidsredenen afgetreden en daarmee het ministerie. Maandagavond om zeven uur heeft Briand zijn kabinet aan den president van de Republiek voorgesteld. Het bestaat uit de leden van het afgetreden kabinet. De ministerraad heeft besloten aan de voorzitters van Kamer en Senaat te verzoeken de Kamers tegen Woens dagmiddag drie uur bijeen te roepen. Dan zal da- regeeringsverklaring wor den voorgelezen. De Zeppelin—reis om de wereld. Te Friedrichshafen worden thans de laatste toebereidselen getroffen voor den tocht om de wereld, die de Graf Zeppelin reeds Woensdag om 5 uur 's morgens zal ondernemen. Zooals, bekend, gaat het luchtschip eerst naai Lakehurst. Het is echter niet uitge sloten, dat het sein tot vertrek eerst Donderdagochtend zal worden gege ven. Dit hangt natuurlijk in ruime mate af van het weer. Het plan be staat om opnieuw over de Azoren te vliegen. De Bremen. De thuisreis van de Kortenaar. Blijkens een bij het Departement van Defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. torpedojager „Kortenaer" onder bevel van luit. ter zee le klasse Lan- gaay, Maandagochtend 7 uur uit Cu rasao te Nieuwediep teruggekeerd. De gouverneur van Curagao naar de Bovenwindsche eilanden. Blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. Hertog Hendrik, met den gouverneur van Curasao, ir. Fruytier, aan boord, van Willemstad vertrokken tot een be zoek aan de Bovenwindsche eilanden. Over veertien dagen wordt het schip te Willemstad terugverwacht. Burgemeester van Nijmegen. De heer F. M. A. van Schaeck Ma- thon, sedert 15 December 1898 bur gemeester van Nijmegen, heeft met ingang van 1 September ontslag vraagd. Denkt om het nieuwe rijwieiplaatje. Wij herinneren er aan, dat morgen, 1 Augustus, de rijwielen voorzien moeten zijn van het nieuwe belasting plaatje. Dienzefden dag reeds zullen de betreffende ambtenaren bevoegd zijn controle uit te oefenen. Men zor- ge er dus voor, Donderdag het belas- tingmerk aan zijn rijwiel te hebben. Zooals men weet zijn de plaatjes op alle postkantoren verkrijgbaar. Later wordt bericht dat de regeering Zondagmorgen is aan den zeedijk officieele bevestiging heeft ontvangen en de conferentie 6 Aug. aanvangt. Onze spoorwegen. De ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen over de maand Maart van dit jaar hebben f 1.903.438.93 meer bedragen dan over deze maand in het jaar 1928. De totale ontvangsten van 1 Jan af tot 31 Maart 1929 bedroegen f42.738.757.57, tegen f39.712.580.78 over hetzelfde tijdsverloop in 1928, een vooruitgang dus van f 3.026.176.79. De correspondent van Wolff aan boord van de Bremen heeft gister middag draadloos meegedeeld, dat de Bremen ..de lie de France, die zes uur eerder uit New York vertrokken was, had ingehaald. ABONNEMENTEN op alle binnen- en buitenlandsche Nieuws- en Vakbladen worden door ons zonder prijsverhoo- ging geleverd. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. BINNENLAND. Wier in genMedem blik De verbinding van Wieringen me Medemblik van de Zuiderzee-werken is gistermiddag om 1 uur tot stand gekomen. De kabinetscrisis. Naar de Volkskrant verneemt, heefi ook de Zaterdag gehouden vergadering der R.K. Kamerfractie nog niet geleid tol een definitieve beëindiging van de onderhandelingen, welke door bemid deling van den formateur gevoerd worden door de drie rechtsche partijen De christeiijk-historischen houden tot heden vast aan hun eenmaal in genomen standpunt, dat het kabinet niet behoeft op te treden met een program, een vast omlijnd accoord, schrijft het blad. Zij zuilen steun ver leenen aan een kabinet van christe- lijken huize, maar zonder zich op een accoord vast te leggen. Het blad hoorde als vermoeden uit spreken, dat de formateur nog eens met enkele voormannen der drie par tijen zou confereeren om te zien of men nog tot elkaar is te brengen, doch omtrent de resultaten was men niet optimistisch, integendeel, de zegsman van de Volkskrant meende dat een parlementair kabinet steunende op de rechterzijde niet tot stand zal komen. BUITENLAND. Het conflict in de Engelsche katoennijverheid. Het besluit van de vabbonden der wevers om de onderhandelingen met de werkgevers af te breken, dreigt in Engeland het grootste arbeidsconflict sedert de staking in de mijnen te ontketenen. De Engelsche katoen nijverheid toeh verschaft aan een half millioen menschen rechtstreeks werk en een staking of uitsluiting in deze belangrijke bedrijfstak zal natuurlijk millioenen anderen in hun bestaan treffen. De werkgevers blijven vast houden aan de afgekondigde loons verlaging van 12'/2 procent en terwijl een deel der werklieden (de spinners De overval op Willemstad. Men schrijft uit Curasao d.d. 24 juni aan De West, het te Paramaribo (Suriname) verschijnende nieuwsblad: Men zal in Suriname goed doen de berichten in de Amigoe di Curasao over de overrompeling van het water fort, onder reserve te aan vaarden. Deze berichten zijn tendentieus en geven een te rooskleurige voorstelling van zaken. Met name de houding van den kapitein-commandant is geflatteerd weergegeven. De kapitein heeft zich geen oogenblik verdedigd, maar zich dadelijk overgegeven aan de indringers. Daarvan werd dankbaar gebruik ge maakt en hij werd als werktuig ge bruikt om de gewapende manschappen die kwamen toerijden om het fort te helpen verdedigen, tegen te houden en zich gevangen te doen geven. De overrompeling van het fort is voorafgegaan door aanvallen op af zonderlijke politieposten, waar de binnendringers zich voorzagen van wapenen, terwijl de telefoon onmid dellijk werd doorgesneden. De West kon aan het bovenstaande nog toevoegen, dat de troepen onder bevel van kapitein Schlimmer in het midden van Juli in Suriname zouden terugkeeren. Wij brengen, in aansluiting met het bovenstaande, in herinnering dat een onderzoek naar het gedrag der poli- tioneele overheid wordt ingesteld. Het Belgisch Kroonprinselijk Paar op het Loo. De hertog en de hertogin van Bra bant hebben een bezoek gebracht aan de Koningin en maakten Zaterdag middag met H.M. de Koningin en Prinses Juliana een uitgestrekten rij toer met vierspan door de bosschen van de Veluwe. De Hertog van Bra bant woonde Zondagmorgen om 7 uur de vroegmis by in de Mariakerk aan de Hoofdstraat te Apeldoorn. De beide hooge gasten vertrokken Zondagmorgen precies om 9 uur weder van Het Loo. Zy werden tot hun auto uitgeleide gedaan door H.M. de Konin gin en Prinses Juliana, waar zeer hartelijk afscheid werd genomen, nadat de Prinses eerst nog haar camera had te hand genomen en een foto van de vertrekkenden had gemaakt. De Hertog van Brabant bestuurde zelf den auto, welke in de richting van Arnhem vertrok. Herstelconferentie in Den Haag. Hoewel onze regeering nog geen officieel bericht heeft ontvangen staat het toch wel vast dat de groote hersteleonferentie, die om 10 Aug. begint, in de Haag wordt gehouden Vooral Engeland wenschte een plaats dicht bij huis, evenals Duitschland dat Brussel niet goed vond. In elk geval toen men het oog op den Haag liet vallen, was men 't daar spoedig over eens. Alleen België heeft dit, gesteund door de Fransche pers, zoolang mogelijk tegen gehouden, tot het tenslotte toch weer mee moest. Waarom? Wij begrypen 't niet. Wij hebben een zakelijk geschil, dat hierop neerkomt, dat wy hun een bepaald kanaal over ons gebied niet willen gevenhet moet hun bekend zyn dat wij tot tegemoetkoming aan tun verlangens op andere wijze en buiten de grenzen onzer juridische verplichtingen, ten volle bereid zijn. dit onvriendelijkheid En nog wel een onvriendelijkheid, die het voorde Belgen tot een minder prettig experi ment zou maken ons land te bezoeken Tenslotte wierp de Matin op, dat men geen plaats zou vinden om al die menschen (een 1000—1500) onder te brengen. Maar dat argument kan niet dienen, want dat schynt schitterend te lukken. Zou den Haag en Scheve- vingen, om van Noordwyk e a. niet te spreken, niet even goed gelegen heid bieden als Brussel, Ostende, Boulogne, Laussane e.a. waarvan eerst sprake was. De Engelschen komen in Central, de Franschen in Den Indes, Paulez en Vieux Doelende Belgen in de Witte Brug, de Duitschers in't Oranje Hotel, de Japanners in Palace, de Italianen in 't Kurhaus, de Grieken in Twee Steden, en anderen weer in Grand Hotel enz. Het schijnt best te vlotten en ook voor het leger van journalisten zal goed gezorgd worden. Post en Telegrafie zyn druk in de weer om alles prima te verzorgen men heeft met de Olympiade een succesvolle proef geleverd op dit gebied. De pleno—vergaderingen worden waarschynlijk in de Tweede Kamer gehouden. GEMENGD NIEUWS. Communistisch gevaar in het Zuiden. Philips ontslaat een groot aantal communisten. In verband met te vreezen com munistische aanslagen is gisterenavond in Eindhoven een versterking van de marechaussée van 50 personen aan gekomen. Gisterenavond heeft een drietal auto's, met in elk vier marechaussée's door de stad gepatrouilleerd. De Philips-fabrieken en naar ver luidt ook de gasfabriek staan onder politioneele bewaking. Bij verschillen de hoofdemployé's der fa. Philips is politie in huis gelegerd, in verband met dreigementen, dat op hoofdem ployé's aanslagen gepleegd zouden worden. Wij kunnen hierbij melden, dat vorige week bij de N.V. Philips een groot getal communisten ontslagen is. Ook in het Philipsdorp was heden morgen een groote politiemacht op de been. Gisterenavond 10 uur is wederom een afdeeling militaire politie van 50 man in Eindhoven aangekomen. Ze begaf zich naar Tongelre. De Philips- fabrieken werden gisterenavond door de gemeente politie streng bewaakt. Op de gloeilampenfabriek werd giste renavond niet overgewerkt, wel op de gasfabriek. De contröle bij de verschillende fabriekspoorten is buitengewoon scherp. De recherche oefent in de geheele stad een zeer scherpen controle-dienst uit. Ook op het binnenkomen van treinreizigers wordt nauwkeurig acht geslagen. Een en ander heeft ten oorzaak de ontvangst van eenige anonieme dreig brieven en het voornemen der com munisten, om op 1 Augustus een internationaal relletje op touw te zetten. Muiterij in een gevangenis. In de gevangenis van den staat New York, te Auburn, is Zaterdag middag andermaal een muiterij uitge broken, die een zeer ernstig karakter droeg. Een gevangene, die enkele voor rechten genoot, wierp twee oppassers plotseling ammoniak in hun gezicht, waarna de 1600 gevangenen het arse naal van de gevangenis bezetten, in verschillende gebouwen brand tracht ten te stichten en alles in het werk stelden, om te ontsnappen. De electrische leiding werd on bruikbaar gemaakt, zoodat by het in vallen van de duisternis geen licht kon worden ontstoken. Politie en soldaten kwamen te hulp er volgde een gevecht, dat verschei dene uren duurde. Daarbij werden 4 oppasssers dood geschoten. Van de gevangenen werden er 2 dood geschoten. Het aantal hun ner gewonden is nog niet nauwkeurig bekend. Aan 12 gevangenen gelukte het te ontkomen. Nader meldt een Reuter—telegram uit Auburn Omtrent den opstand in de gevan genis te Auburn wordt nog gemeld zeventien honderd gevangenen zyn in opstand gekomen. Zy maakten zich meester van het wapendepot der ge vangenis, waarin een vijftigtal gewe- ren en mitrailleurs waren. De opstandige gevangenen stelden zich by de voornaamste deuren op en openden het vuur op de bewakers van wie er vier gewond werden. De toestand van een dezer is ernstig. Vier gevangenen slaagden er in te ontsnappen. Plaatst Uwe advertenties alleen in een NIEUWSblad, DAT GE- LEZEN WORDT. Het passagiersschip Golssa is tusschen den Piraeus en Nauplia, zijn gewone route, in aanvaring gekomen met een vrachtboot. Het passagiers schip werd middendoor gesneden en zonk binnen 5 minuten. Volgens tot dusver binnengekomen berichten zyn 7 menschen verdronken. Men ver moedt echter dat het aantal slachtoffers tot 15 stijgen zal. Volgens bericht uit Athene is in den Piraeus een hevigen brand uit gebroken. De materieele schade be draagt ruim elf millioen. by Den Helder aangespoeld het lijk van den op 9 Juli met een vliegtuig In het Marsdiep gestorten officier vlieger van de landmacht D. Brugma Te Maagdenburg heeft een 34- jarige koopman na een twist zijn schoenmoeder door revolverschoten gedood en zyn schoonvader en zijn vrouw ernstig gewond. Daarop nam hy de vlucht. Men vermoedt dat hy naar Berlijn de wijk heeft genomen, Het politierapport meldt dat op één dag te Weenen 5 zelfmoorden en 6 pogingen daartoe hebben plaats gehad. Men seint uit St. Oedenrode, d.d. 29 Juli Zondagnacht omstreeks 11,30 uur is de landbouwer M. Derkinderen met een auto in botsing gekomen, toebe- hoorende aan bierbrouwer Swinkels uit Lieshout. De aanrijding was zoo hevig, dat de getroffene een zware schedelfractuur bekwam en een ernstige hoofdwonde. Voorts brak hy twee beenen en werd de knie ontwricht. Hy werd naar het St. Odagesticht over gebracht om verbonden te worden. Momenteel is zijn toestand zeer be denkelijk. De auto werd bestuurd door den heer v. d. A. uit Gemert. De auto werd in beslaggenomen. Een onderzoek omtrent dit ongeluk wordt ingesteld. Elf—jarige jongen onder een vracht—auto. Omstreeks half vier gistermiddag reed het 11—jarig jongetje J. W., wonende in de Heemstraat in den Haag, op de fiets met nog twee vriend jes op de Sportbaan in de richting van den Houtrustweg. W. reed ongeveer op het midden van den weg, maar kende de kunst van fietsen nog niet al te goed, zoo dat hij van links naar rechts over den weg slingerde. Ter hoogte ongeveer van de R.K. kerk passeerde met kalme vaart een vrachtauto in dezelfde richting, welke bestuurd werd door J. W. De auto was den onvoorzichtigen jongen bijna gepasseeerd, toen de laatste weer een draai nam en het achterwiel van den vrachtauto de fiets raakte. De jongen viel op straat, bekwam een schedel breuk en had een zeer ernstige wond aan den linkerslaap, waaruit het bloed stroomde. De chauffeur had aanvankelijk niets gezien maar zag ongeveer een twin- iig meter verder wat er gaande was. Toen stopte hy onmiddellijk en snelde naar het slachtoffer toe. Hy trachtte met zijn hand het bloed te stelpen, maar de jongen bleek reeds dood te zijn. Het lijk is naar het Roode-Kruis- ziekenhuis gebracht. Zondagmideag is de 16—jarige C. Preis uit Helmond, terwyi hij nabij sluis 6 in de Zuid—Willemsvaart onder Beek en Donk aan het visschen was, uitgegleden, van den dyk gerold en te water geraakt. Daar het water terplaatse ten ge volge van de aanwezigheid van de sluis sterk stroomt moest de onge lukkige verdrinken. Zaterdagavond is bij paal 8 bezuiden Den Helder by het baden in zee de 18—jarige S. verdronken. Het ïyk is bij een der strandbooten gevonden. Een tragisch familiedrama. Vier jaar geleden verdween, naar de bladen te Budapest vertellen, op een dag de 16—jarige schoone Teréz Landau uit het huis harer ouders en met haar hare 16—jarige vriendin Rózsi Wittmann. De naspeuringen der politie leidden lot niets: de meisjes waren en bleven verdwenen. Korten tijd daarna werd de familie door een nieuwen slag getroffeneen oudere dochter, die getrouwd was, schoot zich op een goeden avond een kogel in het hart en was morsdood. Enkele dagen na de begrafenis van deze dochter verdween ook de zoon der weduwe Landau en zijn ïyk werd 3 dagen later uit den Donau gehaald. De moeder, na al deze slagen alleen overgebleven, verloor intusschen nooit de hoop, dat zij haar verloren jongste kind nog eens zou terugvinden. Ver leden Maandag nu kreeg zy plotseling bezoek van 'n bloedverwant uit Parys die haar kwam melden, dat haar verloren dochter teruggevonden was en wel in Marokko. Het terugvinden van Teréz Landau en haar vriendin ging, naar de Magyar Hirlap bericht, aldus in zijn werk De Parijsche bloedverwanten der Landau's hadden een kennis die legionair is en die op een avond in Fez in Marokko met zyn vrienden in 'n tingeltangel terecht kwam, waar Arabische vrouwen dansten, De legio- nairen vielen bij die gelegenheid twee danseressen op, van wie zij op het eerste gezicht zagen, dat zij geen Arabischen waren. Kennismaking volg de en bij die gelegenheid vertelden de meisjes, wie zij wareH en waar zij RpiOfila kaïmeilfttnn t l_ 5* r\ r*

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2