Waalwijkers Waaiwijks Belang. foor direct gevraagd Werkmeesters II Winkelhuis, uioohhuis met magazijn Te huur EEN MEISJE EEN NET HUIS ""nieuws en Ophalerij. Gevraagd TE HUUR Terstond te Huur Donderdag jl. maakten de dames van der Missienaalkring van 't Dorp een uitstapje naar de H. Landstichting te Nijmegen. Het Bestuur v d. Missienaaikrir.g alhier zal op 8,9 en 10 September a s in het Henricusgebouw een verloting houden. De Eerw. Zuster Maria Wilhelma, onderwijzeres aan het Moederhuis te Schijndel (in de wereld genaamd Cornelia Broeders) slaagde de vorige week voor de Hoofdakte. In dezelfde week slaagde ook een broer van haar de Eerw. frater Petrus Nolascus. Lee- raar aan de Kweekschool te Tilburg, voor Middelbaar Fransch. De geslaag den en de familie proficiat. Door B en W. zijn vergunningen verleend tot het uitbreiden der bestaande ondergrondsche benzinebewaarplaats met een tweeden ketel bij F. M Fransen aan den Keizersdijk alhier en tot het plaatsen van 5 electromotoren tot uitbreiding van de schoenfabriek der fa. J van der Westen en Zonen. GEERTRUIOENBERG Evangelfsa- tielokaai „Immunael" Wal. Zondag 11 Aug. 5 30 uur Ds Baarslag van Lage Zwaluwe. MADE De raad der gemeente Made en Drlmmelen kwam Woensdag 7 Augustus te half elf v.m. in openbare vergadering bijeen onder voorzit er schap van burgemeester van Gils. De Voorzitter zegt dat sedert 50 jaren te Made geen inwoner lid van Provinciale Staten is geweest Thans is aan Weth. v. d. Reijt deze eer te beurt gevallen en de voorzitter wenscht den heer v. d. Reijt geluk (applaus). Wethouder v. d. Reijt dankt en zegt dat hij naast de belangen der provincie en van het gewest ook die der ge meente zal behartigen. Behandeld wordt een schrijven van Gedeputeerde Staten met een adres van schippers betreffende de haven en kadegeldenverordening met verzoek overleg te plegen met een der organi saties op binnenscheepvaartgebied. Besloten wordt ook overleg te plegen met „Schuttevaer" en „St. Nicolaas"* die dan vóór 1 September advies moeten uitbrengen. Van het Oranjecomité is een adres ontvangen met verzoek om f 75.— subsidie teneinde volksspelen op Koninginneverjaardag te kunnen orga- niseeren. Opgemerkt wordt dat een verloting is georganiseerd die schitterend belooft te slagen. In verband ook met de resultaten die hiervan verwacht wor den, wordt na eenige gedachtenwisse- ling besloten af te wachten in hoeverre het comité toekomt; is er een tekort dan zal f 50.— worden bijgedragen. Met dit voorstel gaat de Raad accoord. Na mededeeling van den Voorzitter en eenige discussie wordt zonder hoofdelijke stemming besloten f 100 bij te dragen in de geraamde kosten voor reis, verblijf en adviezen inzake de gasvoorzientng geprojecteerd in overleg met de gemeenten Geertruiden- berg, Waspik, Raamsdonk en 's Grave- moer, die naar rato in de kosten zullen bijdragen. WOUDR1CHEM. Nog slechts ruim 4 weken scheiden ons van de Groote Land- en Tuinbouw—Tentoonstelling, waaraan als extra nummer nog een muziek- en zangconcours is verbonden. Van alle kanten werkt men mede tot het welslagen van deze onderne ming commissie's worden of zijn gevormd, besprekingen hebben schier eiken dag plaats, terwijl de commissie voor reclame en handelsbelangen reeds vele successen in den vorm van be langrijke opdrachten voor advertentie's in den grooten feestgids en verschei dene mooie stands en inzendingen van kweekers voor de groote tentoonstel lingshal mocht boeken. Over eenige weken zullen ook in dit blad door een uitvoerige advertentie bekend worden gemaakt alle bizonder- heden betreffende deze groote ten toonstelling. Ook onze dichter wilde schijnbaar niet achterblijven, zie hier, wat poëzie hem deëd neerschrijven in Woudrtchem, die oude stad Met poorten en met wallen. Daar kwam het grootsche de< k- beetd op Den landbouw uit te stallen Daar is het waar men ijv'rig werkt. Daar zal men weldra toonen Da» ook op Brabants grondgebied Nog flinke boeren wonen. Daar zal men veldgewassen zien En wat daarbij mag hooren, Daar staan machines, groot en klein, Wat 't oog maar kan bekoren. Daar gaat een ied're landman heen. Daar zal geen mensch ontoreken Die iets voor onzen landbouw voelt, Men komt uit alle streken. Want op dit nuttig landbouwfeest Zal ook ontspanning wezen. Waarvan gij in een volgend vers Ook in dit blad zult lezen. Plaatst Uwe advertenties alleen in een NIEUWSblad, dat een kern van vaste lezers heeft en daardoor ook waarborg geeft voor WERKELIJKE PUBLICI TEIT. Steunt Waaiwijks handel en industrie. Steunt Waaiwijks winkelbedrijven. Plaatst Uwe orders op elk gebied zoo veel mogelijk in Waalwijk, zeker als de prijzen gelijk of ongeveer gelijk zijn. TILBURG Door den len stalmeester van H. M de Koningin, Baron Berttink werd bij den heer Ant. Stevens het door hem in Aug. 1928, uit Normandië geïmporteerde paard „Domino" voor de Koninklijke Stallen gekocht. NIEUWS UIT HEUSDBN Heusden, 10 Aug. 1929. A s. Zaterdagavond 8 uur heeft in 't vereenigingslokaal de verloting plaats ten bate der R K Fanfare, welke alsdan de bezoekers een concertzal aanbieden. Naar men ons mededeelt, is Mej Metselaar benoemd tot onderwijzeres aan een der R.K scholen te Amsterdam. De bekende kampioen-dammer, de Heer Springer, Amsterdam zal Zaterdag 17 Aug. een simultaan-partij spelen tegen onze plaatselijke ver- eeniging en tevens een partij (biind) tegen den Heer A. de Graag. Rectificatie. De processie naar Ulecoten vertrekt van hier Zondag 25 Aug. a s. UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 9 Aug. 1929. Aangehouden. Door de gemeentepolitie werd alhier Donderdagnamiddag een man aange houden voor 't plegen van niet te noemen handelingen De man, die ge domiciiieerd stond te Rotterdam, was zonder vaste woon- of verblijfplaats en is na voorgeleid fe zijn voor den Burgemeester, getransporteerd naar 's Bosch. Processen. Tijdens het concert van het Kon. Muziekgez. Euphonia werden Zondag avond door de gemeentepolitie weder om eenige verbalen gemaakt wegens 't hinderlijk zijn voor anderen, door praten, lachen, loopen en stoeien. Repetitie „Bel Canto". Woensdagavond hield „Bel Canto" een eerste repetitie op de kiosk. Er was veel belangstelling voor hetgeen de zangvereeniging tev hooren gaf. Zooals steeds gaf dit eerste optreden buiten nfef dat effect, wat met zaal zang te bereiken is. De executanten klaagden, elkaar in 't geheel niet te hooren. Toch moesten deskundigen getuigen, dat de zang veie schitterende momenten bood. Ook Woensdag moest de politie weer waarschuwend optreden voor 't hinderlijk gedoe van sommige jonge lui, die zichzelf gaarne onder muziek liefhebbers rekenen. De Combinatie. De Combinatie van Postduivenver- eenigingen besloot tot het houden van een T.B.C. vlucht onder alle postdui- venliefhebbers in de gemeente. Collecte. Het parochiaal demonstratie comilé der R K. Jeugddemonstratie te Eind hoven hield .deze week een collecte voor 't welslagen dezer demonstratie te Eindhoven. Op reis. De WelEerw. kapelaan P. Hoekx alhier maakt momenteel een reis door Tsjecho Slowakije. Verplaatst De ZeerEerw. heer Jos. de Bondt, tot heden assistent in de parochie te Loonopzand, is door Z. D. H. Mgr. Diepen benoemd tot assistent te Veghei. Vooroefeningen. Op Woensdag 14 Augustus a s. zal des avonds om half acht in het Pa tronaatsgebouw alhier een lezing ge houden worden over de Vooroefenin gen. Aan jongelui, geboren in 1911 wordt, waar de loting voor hunne lichting reeds heeft plaats gehad, in hun eigen belang aangeraden, deze lezing bij te wonen. UIT BOEK EN BLAD. „De Wandelaar." Zooven verscheen bij den uitgever A G Schoonderbeek te Laren, onder Mding van Rinke Tolman, de achtste aflevering van „De Wandelaar", maand blad gewijd aan natuurwaardeering, natuurbescherming, heemschut, geolo gie en folklore. H. T. Buiskool is een geestdriftig gids, die ons door Drenthe's mooien Zuid Oosthoek leidt. Willy de Koning zet uiteen, welke de geneugten kunnen zijn van hen die kampeeren in een mooie streek. Dat ook Goedereede rijkdommen bezit op natuurgebied, maakt ons arts J. de Clercq Zubli duidelijk. J. van Mourik zet op duidelijke wijze „Iets over het vrije Kinderspel, ver dwijnende Volkspoëzie', uiteen. Ook Dr. J. Botke werd door de schoonheid van Drenthe getroffen en vraagt onze aandacht voor zijn gelief den Hondsrug. G. van Beusekom^ jr. iaat ons in den zomer „Door de Zanden" zwerven. G. Wolda, die reeds in de beide vorige afleveringen het vogelleed in den jongsten feilen winter schetste, vergast de lezers op een slotartikel vol be langwekkende beschouwingen. Tini Kool werd getroffen door de bekoringen, die er uitgaan van de voorjaarsbosscben. Ds. J I van Schalk, Kampenaar van geboorte, bezocht de streek, waar hij zijn jeugd doorbracht en is vol lof over den nafuurrijkdom van het on volprezen „eiland." Uitvoerig is tenslotte het natuur historisch allerlei in deze aflevering, die wederom een groote reeks boeiende illustraties bevat Mooi 's Hertogenbosch. Er wordt den laatsten tijd nog al eens iets gedaan om de aandacht te vestigen op 's Hertogenbosch en hare schoonheid. Het atelier Schreurs draagt er nu weer het zijne toe bij om in breeder» kring meerdere bekendheid te geven aan Bossche schoonheid. Het is n.l. begonnen met de uitgave van een aantal prentbriefkaarten in koperdiep druk, uitgevoerd naar foto's van den heer Eickholt. De eerste serie van tien stadsge zichten is thans verschenen. De kaar- ten munten uit door mooie fotografie en fraaien druk Er zijn er drie, welke de Basiliek tot onderwerp hebben. Het zonnige plaatsje genomen vanaf het St. Janskerkhof mag wel speciaal ge noemd worden. Van de Markt is er een levendig tafereel met het stadhuis op dejn achtergrond. Tenslotte een zestal schilderachtige foto's, waarvan drie van pittoreske plekjes langs de Binnendieze, waarvan wij de schoonheid al genoten bij onzen „Tocht door de onderwereld" en drie van het Plantsoen. Een zeldzaam fraaie opname is die waar de Basiliek tus- schen het geboomte doorkijkt. Deze kaarten zulien stellig ook in belangrijke mate er toe bijdragen stad genoot en vreemdeling te leeren 's HertogeRbosch 'te zie n. Zaterdag 4—5"/2 uur. Gymnastiek voor de aspiranten B G.V. Van 5'/2— 7'/a uur voor de leden BG.V. Zaterdag 3'/a uur. Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub W.E.K. Zaterdag 9 uur. Repetitie Liederlafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak' Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Bij 'n Zilveren Feest. Zooals teeds werd aangekondigd, zal op Zondag 18 Augustus a.s. de Bossche Diocesane Drankbestrijders- bond op plechtige en feestelijke wijze in tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. A F. Diepen, tal van genoodig- deri en niet minder dan pl.m 1000 leden, zijn zilveren jubileum vieren. Er is volop reden tot dankbaar feest vieren. Immers, na 25 moeitevolle ja ren staat de Bossche Diocesane Drank bestrijdersbond nog in volle levens kracht. 6000 mannen en jongelingen, ver deeld over 81 afdeelingen, en 2400 jeugdleden in 31 Jongensbonden staan geschaard om de Blauwe Kruisbanier in het Bossche Diocees. Het Bossche Priester-Kruisverbond „St. Jan de Dooper", de Onderwijzers-drankbe- strljdersclub „St. Cassianus" en de in groei zijnde Politiemannen drankbe- strijdersvereentging „St.Michaël" hech ten, als secties van den R.K. Drank- bestrijdersbond, even zoovele sierlijke wimpels aan het blauwe Bossche Vaandel 5 Gewestelijke Propaganda-Commis- sies zorgen er voor, dat in bepaalde kringen de actie levendig blijft, waar van bij bijzondere gelegenheden, als Nieuwjaar, Kermissen, enz., waarbij grqot gevaar voordrankmisbruik dreigt, de duidelijkste bewijzen worden ge geven. Getuigen deze cijfers niet van een benijdenswaardige levenskracht? Zeker, de Katholieke Drankbestrijding heeft niet meer de onverdeelde en al- gemeene belangstelling van voor 25 jaren. Nóg zijn er zoovelen, die de groote beteekenis der katholieke drank bestrijding voor individu, huisgezin, maatschappij en kerk niet inzien, aan wie het ten eenenmale ontgaat, dat de Katholieke Drankbestrqding voor alles, volgens het woord van Z. H. Paus Pius X z. g., een werk is van „voor behoeding", „opvoeding" en „herop voeding" die den diepen zin van de krasse uitspraak van dienzelfden Paus, „het alcoholisme is een sociale noca, welks oplossing van den meest drin genden aard is", of van de getuigenis van Z. D H. Mgr. Diepen, „drankbe strijding is niet minder Missiewerk dan het uitgaan var» onze Missiona rissen naar den vreemde", maar niet kunnen vatten. Ofwel kleingeloo- vigen - twijfelend aan de idieele mid delen van onze Katholieke Matigheids beweging, vreezen voor een alcohol verbod 1 Deze velen blijven van ons werk afzijdig, kennen het niet, begrij pen het niet, waardeeren het niet en steunen het niet, hoezeer ook hun steun zou worden op prijs gesteld. Begrijpelijk is het voor ons wel, dat de Katholieke Drankbestrijding aan belangstelling heeft moeten in boeten. Hoezeer zij er zich ook op mag beroemen den grooten stoot te hebben gegeven tot de sociale eman cipatie van Katholiek Nederland, moest zij ondervinden, dat de krach ten voor ander sociaal—charitatief, dat juist tengevolge der sociaie emancipatie allerwege op het katho lieke erf opbloeide ook door haar moesten worden geleverd. De Bossche Diocesane Drankbe— strijdersbond mag God zij dank zich gelukkig prijzen, dat vele sociaal—voelende intellectueelen de groote beteekenis der katholieke drankbestrijding inzien en begrijpen, en de traditie der vóórtrekkers ge trouw, zich dan ook met ambitie en toewijding geven aan dit voorname katholieke liefdewerk. Dat geeft reden om te jubelen, en wel, om datgene wat in de voorbije 25 jaar werd bereikt, en om het blijde vooruitzicht, dat ook in de toekomst dit noodzakelijke werk zal worden voortgezet. Mogen veler?, die van ons heengin gen, om welke rédenen dan ook, terugkeeren in onze gelederen, en anderen, vooral onze jongeren, van eiken rang of stand, toetreden tot de Kaïholieke Drankbestrijding. Het Zilveren Feest van den B.D.D.B. zal dan het uitgangspunt vormen voor onzen Bosschen Diocesanen Drank— bestrijdersbond tot een tijdperk van nieuwen bloei tot heil van individu, huisgezin, maatschappij en kerk. Dat geve de goede God op de voorbede van onzen diocesanen hei ligen drankbestrijder Petrus Canisius! JOH. BENNE, Vught. LAATSTE BERICHTEN. Het nieuwe Ministerie. Men seint ons heden—(Vrijdag)— middag uit den Haag De benoeming der nieuwe ministers zal thans zeer binnenkort officieel worden bekend gemaakt. In afwijking van de elders in dit blad gepubliceerde samenstelling van het nieuwe Kabinet zal het departe ment Onderwijs niet oezet worden door prof. Woltjer, maar door Mr. J. Verpstra. secretaris van den school raad voor scholen met den Bijbel te den Haag. Als reden hiervan wordt genoemd dat prof. Woltjer niet voldoende zekerheid heeft kunnen verkrijgen om trent eene regeling van zijn positie ais hoofdleeraar aan de Vrije Universiteit, hetgeen hij als voorwaarde had ge steld voor zijne beschikbaarstelling. Burgemeester Elshout. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Oudheus- den en Elshout mr. H. J. M. Loeft, burgemeester van Drunen. Wij bieden en den nieuwbenoemde en de gemeente Elshout onze felici taties. De wijze waarop mr. Loeft de gemeente Drunen bestuurt, geeft ook voor Elshout de beste vooruitzichten. In plaats van kaarten. ONDERTROUWD T. Pleijsier en Q. Oerlemans. Vleuten, 8 Aug. 1929. Vrijhoeve-Capelle Huwelijksvoltrekking 22 Aug. 2 EERSTE KLAS 43071 in de afdeelingen Snijderij Zich aan te melden bij JOH. SNOEREN Pzn. Schoenfabriek, Kaatsheuvel. Voor direct gevraagd: bij J. B. DE LANGE 43070 ie Kaatsheuvel. bij Weduwnaar met 3 kinderen. Eenvoudig gezin. Brieven onder no. der advert. Bureau v. d. blad. 43069 Biedt zich aan van 17 jaar, voor het leeren der huishouding. Ook genegen huiswerk te ver richten. Wordt meer op behan deling ais op geld gelet. Brieven onder No. der advert, a. h. Bureau v. d. blad. 43073 een compleet ingericht gelegen in de Stationsstraat, waarin gevestigd kan worden een filiaal voor onderstaande firma in Banket, Bonbons en Chocoladewerken. 43068 Te bevragen bij PULLES HEESBEEN, Electrische Luxe Bakkerij. in de St Antoniusstraat. Te bevragen bij: W. VAN BOEKEL, St. Antoniusstraat 13, Waalwijk. 43072 met flinke schuur waarin 34071 Groepstalling en Erf; Laageinde Baardwijk Te bevragen bij J. TRIMBACH AGENDA'S. WAALWIJK. Provinciale Noordbrabantsche Elec- triciteits-Mij. Aan het verslag over het jaar 1928 der N.V. Provinciale Noordbrabantsche Elec- triciteits-maatschappij, ontleenen wij het volgende: Door de opmerkelijk snelle toeneming van het electriciteitsverbruik in onze Provincie blijven de financieele resul taten van het bedrijf tot tevredenheid stemmen, niettegenstaande ook dit jaar de doorsnede K.W.U.-prfis, ontvangen van de verschillende categorieën ver bruikers, wederom lager was dan in '27. Over 1928 werden opgewekt 104.166.800 (v.j. 86.686.700) K.W.U., afgeleverd wer den 90.350.082 (v.j. 74.570.078) K.W.U. Nadat alle exploitatie- en bedrijfskos ten, waaronder de in de Concessie-voor waarden opgenomen afschrijvingen en de aan de Provincie te vergoeden rente der electriciteitsleeningen, waren ge dekt, bleef nog voor extra-afschrijving beschikbaar een bedrag van 1.802.556 (v.j. 1.284.278). In totaal is thans 6.129.635 afgeschreven. De laatste nog loopende 51h% leening ad. 4.200.000 werd op 1 Mei 1928 ge converteerd; de conversiekosten ten be drage van 25.900 werden ten laste der Verlies- en Winstrekening gebracht. De balans op 31 December vermeldt als activa: Contanten en vorderingen 897.475 (645.422); deelname in andere instellingen ƒ9.913 gebouwen en terrein G'berg 1.733.508 (1.644.235); inrichting centrale G'berg 4.964.055 (4.908.442); 50.000 Volt-aanlèg ƒ9.974.113 (9.939.244); 10.000 Volt-aanleg ƒ7.710.823 (7.524.693)laagspanningsdistributie netten 2.713.972 (2.204.593); telefoon- aanleg 108.405 gebouwen hoofd kantoor en kantoorinrichting 748.739 (744.551); vervoermiddelen ƒ136.159 bedrijfsvoorraden en materiaal 362.539 (362.284); diverse rekeningen ƒ13.471 en als passiva: aandeelen kapitaal 1.000.000 (onv.); provincie Noordbrabant Leening 19.061.100 (19.601.100); pensien-reserve 80.626 obligo wegens overneming Gem. Electr. Bedrijven 2.118.045 (1.817.040): reserve voor diverse belangen 500.000 (onv.); crediteuren 483.770 (1.238.368); afschrijvingsrek. 6.129.635 (3.896.819). De verlies- en winstrekening staat de bet voor: opwekkingskosten ƒ1.382.172; distributiekosten 1.181.180; exploitatie kosten L.S. Distributienetten 359.663; materiaallevering en werk voor derden 11.080; waardevermindering van ma gazijngoederen 29.851; afschrijving du- bieuse debiteuren 919; conversiekosten 51U% leening 25.900; extra-afschrij ving 1.802.556; stroomopbr. 4.581.427; huur van onderstations, H.S. Installaties en meters 207.165; toevallige baten ƒ4.731. ADVERTENTIëN.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 10