Hoeden en Petten Doorzitten H. VERHULST, PUROL Voorjaar 192 9. den gegeven voor een vooruitstrevende democratische politiek, terwijl het eeni ge anderen liever hun otium cum dig- nitate had gegund. De Standaard (a. r.) acht voo'r een extra parlementair kabinet de vraag, of de personen elk voor zich de vereisch- te kwaliteiten voor het ambt bezitten van meer beteekenis dan de politieke samenstelling. De factoren, die ten gunste van de Geer werkten, doen zich nu niet gelden. De kracht van het ministerie-Ruys zal dus gemeten moeten worden aan de beteekenis der verschillende bewinds lieden. i En dan is er licht, maar ook sche merdonker. Er is geen) aanleiding om te zeggen, dat het nieuwe kabinet-Ruys er een is van zwakke structuur, maar we zullen ons toch zeer stellig onthouden van de voorspelling, dat het zal blijken een sterk kabinet te zijn. Wij leven in de hoop, dat wij dit ka binet bij de uitvoering van zijn gèwich- tige taak zullen kunnen steunen. We zijn zelfs niet zonder vertrouwen, dat dit mogelijk zal blijken. Maar tevens stellen we er( prijs op nog 'eens te ver klaren, dat die steun alleen verleend zal worden, voor zoover het gevoerde bewind met onze beginselen en practi- sche inzichten overeenstemt. De Nederlander (c. h.) schrijft: Het nieuwe Kabinet kan zonder aar zeling worden gekenmerkt als rechts- georiënteerd, extra-parlementairwaar bij de nadruk met gelijke sterkte ge legd mag worden op de beide onder- deelen van deze kenmerking; want het derde Kabinet-Ruys de Beerenbrouck schijnt ons even stevig rechts-georiën- teerd, als echt extra-parlementair. Al zijn leden zijn goed rechtsch; doch ten aanzien van hun optreden en het te volgen beleid werd, voor zoover wij weten, met de Kamerfracties geenerlei overleg gepleegd. Zal het nieuwe ministerie „een sterk Kabinet" zijn? Het blijkt dat sommigen het ant woord op deze vraag reeds gereed heb ben. Wij manen ten deze tot voorzich tigheid. De gouvernementeele kracht van een Kabinet wordt voor een niet gering deel bepaald door de taak, waar voor het, in een bepaalden tijd, wordt geplaatst. J Wij, Christelijk-Historischen, waar- deeren het zeker, dat aan twee trouwe Christelijk-Historische mannen een be langrijke plaats in 't nieuwe Kabinet is toevertrouwd. Wij waardeeren het ook, dat de geheele samenstelling van het Kabinet getuigt van den wil, de noo- den en behoeften des volks, in dezen ernstigen tijd, kloek onder het oog te zien, en op Christelijken grondslag de oplossing te zoeken der vele vragen op staatkundig en maatschappelijk terrein. Wij staan tegenover het nieuwe Ka binet sympathiek in beginsel, vrij in houding en oordeel. Moge zijn bewind, door Gods zegen, ons volk, in het oude vaderland en in Nederland's overzeesche gewesten, ten goede komen! Nieuwe Kamerleden. Aannemende, dat de ministers in 't lieve, blauwe oogen recht aan, maar ze was te bang om te antwoorden. „Maar, wat heb je daar?" Hij keek scherp naar een kleine medaille, dat 't prinsesje om haar blanke halsje droeg. „Ztjt gij van koning Abahrad zei hij toen heel kwaad. „M'n grootste vijand", mompelde hij in zijn baard. „Hm... Zoo Hij nam toen uit zijn zak papieren potlood, schreef iets op 't papier en gai 't toen in een enveloppe gesloten aan 't prinsesje, terwijl hij zei: „Oa hier mee naar dat huis wat je ginds ziet. Daar woont mijn kasteelbewaar- der, die zal je weer naar huis bren gen." 't Prinsesje gehoorzaamde. Het was een ruwe man. met een rooden baard en hij rammelde met groote sleutels. .Volg me", sprak hij. En toen sloot hij het prinsesje in een groot donker hok, waar ze door de zware tralies in den mooien tuin kon kijken Ze begon heel hard te schreien en schreeuwde luid van angst. Dat hoorde de gouden vogel en hij sfreek voor de Iralies neer en keek erg medelijdend naar 't meisje, dat daar van honger dood moest gaan. Hij begon heel treurig een liedje te zingen en dacht maar aldoor: „Ach. kon ik haar helpen, kon ik haar toch helpen. Door mijn schuld moet 't prinsesje dood gaan. Hij dacht en dacht... en vloog toen opeens als schetterend weg naar 't huis van den kasteelbewaarder. Deze wilde juist naar binnen gaan, toen de gouden vogel voor hem neerstreek en een liedje begon te zingen, zoo mooi, zóó mooi, dat de ruwe man er door be- tooverd werd. in 't schijnsel van de lamp zocht hij naar den vogel. O wat was die mooi. Zooiets had hij in den ganschen tuin nog nooit gezien „ik zal 'm vangen" dacht hij. Heel zacht nieuw te vormen extra-parlementair kabinet-Ruys de Beerenbrouck, die bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen tot Kamerleden zijn gekozen, als zoo danig geen zitting in de Tweede Ka mer zullen nemen, kan worden ge meld, dat zij als volgt zullen worden opgevolgd: Jhr. nrr. de Geer wordt opgevolgd door Jhr. Beelaerts van Blokland, doch aangezien deze zelf opnieuw minister wordt, zal deze plaats worden ingeno men door Jhr. mr. J. W. H. Rutgers v. Rozenburg te Baarn, die zeer waar schijnlijk zijn benoeming zal aanvaar den. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck heeft tot opvolger in de Kamer de heer mr. C. M. J. F. Goseling te A'dam; of deze zijn benoeming zal aannemen is niet bekend, daar hij thans in het bui tenland vertoeft en eerst in September zal terugkeeren. Eindelijk zal als op volger van Dr. L. N. Deckers worden aangewezen de heer J. C. van Beek te Deurne, maar aangezien deze zich evenals alle candidaten op de R.-K. lijs ten, verbonden heeft, om de plaats open te laten voor dengeen, die voor den zelfden kwaliteitszetel op de lijst is ge plaatst als het Kamerlid, dat om een of andere 'reden van zijn benoeming niet of niet langer meer gebruik maakt, zal de heer Van Beek voor zijn benoeming bedanken en zal tot lid der Kamer be noemd worden verklaard de heer Th. F. M. Schaepman te Den Haag, parle mentair overzichtschrijver van de „Maasbode", reserve-kapitein der in fanterie. De Herstel-conferentie in den Haag Het olficieele communiqué van de zitting der conferentie van Woensdag middag luidt als volgt Bij den aanvang der zitting van Woensdagmiddag heeft de heerHijmans het woord genomen uit naam der Bei gische delegatie. Hij heeft, het karakter van een transactie, dat het plan-Young vertoont en den nauwe.i ouderlingen samenhang der verschillende elemen ten van het plan onderstrepende, de vurige hoop uitgesproken, dat, in het algemeene belang van den vrede, het plan zooals het is zal worden aange nomen. De heer Adatci verklaarde, namens de Japansche delegatie, dat zijn regee ring in principe het plan Young aanvaardt als basis van een definitieve regeling van het herstel en de liquidatie van het verleden, in dit opzicht, dat het een billijk accoord vergemakkelijkt, dat de wegen naar een waarachtigen vrede zal openen. De heer Wilson heeft het recht der Vereenigde S'aten voorbehouden om zich in de financieele commissie te doen hooren over de vraagstukken waarbij dit land in het bijzonder belang heeft. De algemeene beschouwingen -wer den geslotende conferentie besloot, op voorstel van den voorzitter, twee commissies Ie vormen, een financieele en een politieke commissie Elk dezer commissies zal subcommissies kunnen vormen en experts kunnen hooren. De financieele commissie, die het plan Young zal onderzoeken en de vraagstukken der toepassing, zal twee vertegenwoordigers tellen van elke aan de conferentie deelnemende mogend sloop hij naar den gouden vogel toe... raakte de veeren al aan met z'n ruwe hand, maar dan rrrrtvloog de vo gel weer weg, al maar door de mooi ste liedjes zingend. Zoo ging 't door tot bij 't donkere hok. waar 't prin sesje opgesloten zat, Toen vloog de gouden vogel door de iralies naar binnen. De man lachte in zijn rooden baard en dekte met zijn mantel de tralie-openingen dicht. Hij doofde hei licht en sloot heel voorzichtig dezware deur weer open. Doch nauwelijks was deze geopend, of de vogel zwierde luid zingend de lucht weer in, achter nagehold door den man, die als be tooverd door dien prachtigen voge', de deur vergat te sluiten. Het prinsesje liep nu op haar kleine voetjes zoo hard ze kon den tuin door, de poort uit, 't bosch in. En in 't witte maan licht had de goudvogel haar spoedig ontdekt en vloog zingend voor baar uit... dwars door-boomen en struiken... Den heelen nacht liep ze door en toen 't morgen werd was ze weer aan 't kasteel van den koning, haarvader en overal liepen hofdienaars, die wa ren uitgegaan om haar te zoeken. Ze leefde voortaan gelukkigen blij, want als ze weer treurig werd, streek de vogel voor haar venster neer en zong in de avondzon zijn betooverend liedje, zoo mooi als nooit een mensch had gehoord. heden, terwijl de gedelegeerden van de uitnoodigende mogendheden natuur lijk de bevoegdheid hebben, zich onder elkaar te vereenigen voor de bespreking van de vraagstukken, waarbij zij speciaal belang hebben. De politieke commissie, die de politieke vraagstukken zal onderzoeken welke bij de conferentie aanhangig zijn gemaakt, zal van élk der zes uitnoo digende mogendheden twee vertegen woordigers bevatten. Op voorstel van den heer Snowden is baron Houtart, minister van financiën van België, aangewezen als president van de financieele commissieop voorstel van den heer Briand is de heer Henderson, Britsch staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, aangewezen als voorzitter van de politieke com missie. Het officieel communiqué over de zitting der politieke commissie van gistermiddag luidt ais volgt De politieke commissie is te 4 uur bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer Henderson. Zij is samen gesteld als volgtDuitschland: Strese man en WirthBelgië: Hijmans en Van Langenhove; Frankrijk: Briand en Berthelot; Engeland: Sir Eric Phipps en Noel BakerItalië: DinoGrandien de markies Durazzo Japan Adatci en Hirota. De heer Henderson heeft de zitting geopend en eraan herinnerd, dat de commissie haar werkzaamheden moet baseeren op de resolutie van Gerève van 16 September 1928 Hij heeft den wensch uitgesproken, dat de arbeid der commissie snel zal vorderen, en den nadruk gelegd op het bijzondere belang, dat de resultaten voor de toe komst zullen hebben. De heeren Briand en Streseman hebben om beurten hun zienswijze inzake het algemeen vraagstuk der ont ruiming van het Rijnland en betreffende den band tusschen den arbeid der politieke en dien der financieele com missie gegeven, overigens beiden ge tuigden van hun wil om practische besluiten te nemen en zich zoo noodig op de hulp der experts te beroepen. (Jit de financieele commissie wordt medegedeeld, dat, nadat Snowden, had uiteengezet, dat de Britsche delegatie vasthoudt aan de drie punten, welke hij bij de a'gemeens discussie had ter sprake gebracht, te weten de onver anderlijkheid van de te Spa vastgestelde percentages omtrent de verdeeling van de annulieiten, het verschil tusschen de onvoorwaardelijke en de voorwaar delijke annuïteiten en de leveringen in natura, welke een bezwaar vormen voor den Britschen uitvoerhandel, het standpunt van Snowden bestrijding heeft gevonden van de zijde van den Franschen minister van financiën Ché- ron, die met name van oordeel was, dat de thans voorgestelde percentages van het plan Young moeten blijven behouden. De gedelegeerde van Italië Pirelli sloot zich bij het standpunt van Chéron aan, dat eveneens werd gesteund door den Belgischen minister Jaspar. Daar het duidelijk werd. dat de dis cussies over deze aangelegenheden 's avonds toch niet zouden afloopen, werd voorgesteld, de beraadslagingen te verdagen tot a s. Zaterdagochtend 10 uur, opdat de betrokkenen zich nader over deze aangelegenheid zouden kunnen beraden. De nieuwe Minister van Defensie Mr. Dr. L. N. Deckers. Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK Omtrent mr. dr. L. N. Deckers, die aan het hoofd van het departement van Defensie zal komen te staan, kunnen wij nog het volgende mede- deelen Hij werd op 14 Februari 1883 te Heeze (Noord Brabant) geboren Het plan, om officier te worden, moest hij wegens gezichtsverzwakking opgeven. Daarom sloeg hij een anderen weg in en kwam in 1904 als volontair bij de Cröp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Reeds na drie jaar was hij hoofdinspecteur. Te Eindhoven stond hij destijds in het volle levenhij werd voorzitter van de Kath. Sociale Actie en van tal van andere vereenigingen, terwijl hij op vele congressen als spreker optrad. Op een leeftijd, dat anderen reeds de studie achter den rug hebben, ving hij zijn universitaire vorming aan te Leuven, waar hij de colleges volgde van den econoom Vliebergh en den socioloog Victor Brants. In 1912 promoveerde hij tot doctor in de sociale en politieke wetenschap pen op een proefschrift: „De land bouwers van den Noord-Brabantschen zandgrond". Sedert verwierf dr. Deckers zich een goeden naam als publicist. In 1918 kwam hij in de Tweede Kamer. Ondanks zijn drukke werk zaamheden, vond hij tijd en lust, om colleges te Leiden te volgen, waar hij in 1925 doctor in de rechtsweten schappen werd. Mr. dr. Deckers is thans nog voor zitter van den Raad van Overleg, gevormd uit de besturen van R.K. arbeiders, landbouwers, middenstan ders en werkgevers. Sedert 1927 geeft hij aan de R K Handelshoogeschool te Tilburg colleges in de sociale wet geving. Hij zit vanaf 1918 voor den Kies kring Den Bosch en hield meermalen in onze gemeente zitting voor zijne kiezers, die steeds op zijn voorlichting en steun konden rekenen. Ook schreef Dr. Deckers in den loop der jaren talrijke hoofdartikelen in ons blad; o.m, zond hij eene bijdrage voor ons jubileum—nummer. Mr. J. B. Kan. Nu mr. J. B. Kan geen deel zal uit maken van het extra-parlementair kabinet Ruys de Beerenbrouck, kan met grond verwacht worden dat hij eerlang het hooge ambt van secretaris generaal in algemeenen dienst, tevens secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw weder op zich zal nemen, meldt het Hbld. Zooals men zich herinneren zal, was, toen mr. Kan in het kabinet-De Geer als minister van binnenlandsche zaken en landbouw optrad, vastgelegd, dat hij zijn vroegere functies weer zou aanvaarden na zijn aftreden alsminister BURGERLIJKE STAND. WASPIK. Over de maand Juli. Geboren Cornelia J. d.v. Marinus J. de Rooij en Maria Schouten. Petrus A. z.v. Marinus J. Verschure en Maria P. de Jong. Antonia M. Th. d.v. Johan nes A. van Hooren en Lucia J. van Dongen; Catharina J. d.v. Constanti- nus C. Timmers en Maria J. Rijken. Johannes R. z.v. Christiaan Scha pers en Cornelia R. van Seeters. Henri z.v. Hendrikus M. J. IJpelaar. en Geerdina de Rooij. Gehuwd Johannes A. Tax, 22 j. en Adriana C. de Bont, 24 jaar. RAAMSDONK. Van 27 Juli—2 Aug. 1929. Geboren J. P. d.v. P. S. Joore-Vermeer. A. Chr. M. z.v. P. J. Snijders-Joore. H. J. z.v. W. A. Zijlmans-de Bruijn. M. A. d.v. J. van Helvert-Akkerman. C. M. A. d.v. C. H. v. Strien-Bren- ders. Overleden: H. J. Joore, oud 1 j. Adr. S. H. van Seters, 2 maanden. H. Kooper- berg, oud 77 jaren. Ingekomen Fra. M. Klerkx, van Dongen Klein Dongen 23 naar B 77b. Sa. Konings van Rotterdam Josephstr. 178a. naar G 49. P. van Etten en gezin, van Oosterhout Dorst B 54 naar H 52. Ant. C. Garsten, van Brielle wijk 1-12 naar aan boord. Ha. I. C. van Bla- del, van Rotterdam, Burgemeester Hoffmanstr. 25a naar aan boord. Adra. H. M. Verschure, van Waspik aan boord „Maria" naar aan boord. W. G. C. F. Wijtvliet, van Zeven bergen Langeweg C 175 naar J 20. D. Honcoop, van Breda Stallingstr. 17 naar H 33. - P. J. Fens, van Roosteren Volkskeet Sluis 2. naar L 55. Vertrokken: Pa. Fens, van C 22 naar Hooge en Lage Zwaluwe Lissebon D 56. Aa. van Wanrooij, van H 89 naar Geulle. W. S. de Wit, van E 41a naar Eindhoven Broekscheweg 115. Aa. M. van Schijndel, van aan boord naar Helmond Parallelweg. Ca. M. van Boxel, van A 3 naar Dongen Klein Dongen 62. Pa. J. de Bodt, van K 112 naar Schijndel Moederhuis. C. Boer, van C 15 naar Waspik aan boord „Raptim". Ja. H. Broeders, van I 67 naar Schijndel Moederhuis. Fa. J. Timmermans, van C 10 naar Tilburg, Wilhelminapark 106. Aa. C. Vermeulen, van aan boord naar Diessen Hooge Haghorst. SPRANG-CAPELLE. Over de maand Juli 1929. Geboren: Cornelis z.v. A. Wagemakers en C. v. Oversteeg. Adrianus z.v. A. Ha- verhals. Karei z.v. K. Timmermans en M. Breugem. Johannes z.v. K. Timmermans en M. Breugum. Cor- VOON HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbaren Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841 nelis z.v. M. Boeser en J. Faro. Jo hannes Adrianus z.v. J. W. L. de Roon en N. de Jong. Adriaan Jo- han z.v. A. J. Ramsteyn en E. v. Thie- len. Abraham z.v. J. de Rooy en J. W. Konings. Johanna Margare- tha Maria d.v. M. J. van Engelen en L. H. M. v. d. Bergh. Hubertus Jo hannes z.v. J. A. Verwymeren en M. A. Bruystens. Gehuwd A. A. Ritmeester, oud 31 j. en A. A. v. Wijlen, oud 25 j. D. v. Peer, oud 32 j. en C. v. d. Schans. Overleden: F. v. Zeist, oud 66 j., echtgenoote 'van A. de Valk. - Johannes Zwart, oud 5 j. z.v. J. Zwart en A. W. Spie ring. B. Rosenbrand, oud 1 mnd. z.v. G. H. Rosenbrand en J. Wijnbelt. J. A. Dekkers, oud 81 j., wedn. van J. M. v. Ravels. J. van Corstanje, oud 47 j., echtg. van J. C. Buiten kamp. DRUNEN. Over de maand Juli. Geboren Adriana C. d.v. Johannes Pelders- Pulles. Hermanus C. z.v. Adrianus Pelders-van Dijk. Johannes C. z.v. Arnoldus van Spijlc-van Loon. Ma ria M. d.v. Willem de Vaan-van Box tel. Antonius Adr. z.v. P. Vennings- Kluitmans. Jacoba J. d.v. Lamber- tus Kogels-Spee. Martinus C. z.v. Johannes Calis-Muskens. Overleden Anthonia van Helvert, 78 j., echtg. van Peter Pelders. Andries de Man, 88 j. -Leonardus de Beer, 93 j„ echtg. van Adriana van Markhoven. Gehuwd Woutherus v. d. Wiel, 29 j. en An thonia v. d. Wiel, 26 j. LOON-OP-ZAND. 16—31 Juli 1929. Geboren Maria Johanna d.v. C. H. van Noye en J. J. Dankers. Cornelia Walthe- ra d.v. M. H. Hamers en E. J. Groot- swagers. Wilhelmus Antonius Leo nardus z.v. W. Vugts en J. C. Maas. Cornelis Josephus z.v. W. C. Lig- tenberg en A. M. Ypelaar. Michae-, la Lamberta Johanna d.v. A. A. Re- mie en H. Monsieurs. Petrus Augustinus z.v. Jac. Hamers en A. M. C. Coomans. Lambertus Theodo- rus z.v. G. van Drunen en Adra. Rij kers. Cornelis Antonius Gerardus z.v. M. J. Snoeren en J. Laros. Ma ria Wilhelmina Antonia d.v. N. P. v. d. Hoven en A. Schuurmans. Overleden Antonia van Dijk, echtgen. v. Wilh. Opperman, oud 25 j. Cornelis Jo sephus Ligtenberg, oud 2 dagen. Gehuwd Mathys Waltherus Kemmeren, oud 30 j., won. alhier met Johanna Wil helmina Maria van Dongen, oud 30 j., won. alhier. Adriaan Hendrik van Mierlo, oud 27 j., won. te Waal wijk, met Wilhelmina Maria van dei- Velden, oud 27 j., won. alhier. Adrianus Johannes van Beek, oud 32 j., schoenfabrikant, won. alhier, met Adriana Cornelia Brekelmans, oud 29 j., zonder beroep, won. alhier. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. WAALWIJK. Geboren Martinus z.v. M. Roomer en H. Ros. Theodora M. d.v. J. A. Verhoeven en C. Klerks. Gerdina F. A. d.v. P. F. Kerkx en F. G. W. Beerens. Jo- han A. z.v. H. M. Molegraaf en A. Gouda. Martinus J. F. z.v. F. van Haaren en M. S. Maas. Hubertus Th. A. z.v. Th. Leijtens en P. A. M. Knuijver. Overleden Antonia Haverhals, 50 j., echtgen, van A. Ophorst. Huwelijks-aangiften Antonius M. de Brouwer, 26 j. en Johanna W. P. Gloudemans, 22 j. Alousius Th. M. Spierings, 30 j. en Ja coba C. Wiesman, 27 jaar. Gehuwd Adrianus W. J. van der Velden, 27 j. en Johanna A. L. Patist, 22 jaar.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6