mi Fa. Frederihs magazijn „De Zon" !l. Pulles-Heesbeeo's volle Melkbrood lil H. de Bont-v. Huiten No. 63. Zaterdag 10 Aug. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 9 Aug. 1929. De Zangersüag te Waalwijk. Om den kerkzang beier aan zijn bestemming te doen beantwoorden, d.i. de verheerlijking van God en de stichting der menschen, is het plan opgevat, daarin verbetering te brengen door het organiseeren van een Zan gersdag, welke zal gehouden worden op 8 September a.s. in de parochie kerk van St, Jan Baptist te Waalwijk. Het wil een demonstratie zijn van hetgeen men op den duur hoopt te bereiken, n.l. dat het volk met het koor te samen de H. Mis zingt. De groote beteekenis van dezen Zangersdag blijkt onmiddellijk uit het feit, dat Z. D. H Monseigneur Diepen de uiinoodiging heeft aangenomen, om bij die gelegenheid een Pontificale Hoogmis op ie dragen. De leiding van deze liturgischs plechtigheden zal in handen zijn van de St. Gregoriusvereeniging en de Liturgische Vereeniging. De dag—indeeling is als volgt: Om half 12 Pontificale Hoogmis in de kerk van St. jan Baptist. Om haif 3 Groote vergadering in de zaal van de R K Werkliedenveraen. Om 5 uur Plechtig Lof in de kerk van St. Jan Baptist. De uitvoering der gezangen is op de volgende wijze geregeld Het geheel staat onder leiding van den Z.E. heer F. Mannaerts, Pastoor Tilburg—Loven en den Weied. heer Hoppenbrouwers. Er zullen twee koren zijn, n.l. het koor van „Voorzangers", opgesteld in het priesterkoor, (d.i. het Mannen- en Knapenkoor van Tilburg—Heikant, dat ook de wisselende gezangen zingt,) en het „Groot Koor" (bestaande uit alle kerkzangers van Groot—Waalwijk en de streek rondom.) Deze twee koren zingen beurtelings Kyrie, Gloria, Credo, Sacris Solem— niis, Aveverumzoo nochtans, dat het koor van Voorzangers altijd be gint. De andere gezangen n.l. Sanctus, Benedictus, Agnus Dei, Salve Regina, Ave Maria en Tantum Ergo worden telkens door het koor van Voorzan gers ingezet en verder door allen ge zamenlijk afgezongen. De plechtigheden alsook de middag vergadering zulien gericht zijn op muzikale en liturgische vorming. Koninginnefeest. Het bestuur van W. B. kreeg op zijn verzoek reeds van verschillende vereenigingen toezegging van hare medewerking aan het Koninginnefeest. De harmonie „St. Crispijn" zal den kinderoptocht begeleiden, de W.G.V. met de Rijkscursussen zullen alvorens de demonstratie op 't plancher op de Markt te geven een rondgang door een gedeelte der gemeente maken, waarvoor de medewerking van de harmonie „St. Jan" is ingeroepen. De liedertafe! „Oefening en Vermaak" zal eenige nummers op de kiosk uit voeren en na afloop der turn demon siratie krijgen we een groot concert van de harmonie „Concordia" van Loonopzand, die een prachtig pro gramma heeft saamgesield, waarvan we in het bijzonder noemen „Herinne ring aan den slag van Waterloo" van Wijsman, groot beroemd meesterstuk van militaire muziek. Dit nummer zai zoo eenigszins mogelijk uitgevoerd worden met alle daarbij behoorende bijzonderheden als geweervuur, ben- gaaisch vuur, enz. Ditjbelooft een zeer bijzondere attractie te worden. Voor deelname aan den Kinder— optocht, die wederom verdeeld is in groepen en wagens, en waarvoor mooie geldprijzen worden uitgeloofd, kan men zich opgeven aan het bureau van dit blad. Liedertafel Oefening en Vermaak De liedertafel „Oefening en Ver maak" heeft voor een harer concerten in hef a.s. seizoen in studie genomen „Haakon Jarl" van Reinecker, groot koor met bariton en sopraan—soli. Paus—jubileum. Wij vernemen dat het in de bedoe ling ligt de herdenking van 't Paus jubileum in onze gemeente te houden einde September of begin October a s Grootestraat WAALWIJK. Telefoon 109. HET ADRES voor de 43042 BETERE HEERENKLEEDING. 2. Notulen der vorige vergadering, 3. Verslag van den Penningmeester over het lste halfjaar 1929. 4. Verslag Controleurs omtrent boe ken en bescheiden. 5 Verkiezing van een Controleur, wegens periodieke aftreding van den heer H. de Brouwer 6 Voorstel van het Bestuur, om eventueele vergoedingen te verstrekken uit het fonds „Hulp in Nood". 7. Mededeelingen. 8 Rondvraag, inlevering convocatie- (biljetten en sluiting. Zeldzaam jubileum. Het zal in November a.s., wanneer het jaarlijksche Caeciliafeest door de zangers gevierd wordt, 50 jaar geleden zijn dat de heer Norb. v. Bladel, directeur van het Zangkoor van St. Jan Baptist, lid van dit zangkoor werd, waarvan hij thans reeds 37 jaar de eminente directeur is. De heer v. Bladel heeft zich in die lange reeks van jaren bijzonder ver dienstelijk gemaakt voor zijn zangkoor, wat vanzelf ook weer zijn gunstigen invloed had op het muzikale leven in onze plaats. Bijna alle tegenwoordige leden van het zangkoor hebben van hem hunne opleiding tot koorzanger genoten. Aan dit uitstekende onderricht en bekwame leiding dankt het zang koor van St. Jan Baptist voorzeker de uitstekende reputatie die het overal geniet. Op welk een hoog peil dit koor staat heeft het reeds meermalen ook naar buiten bewezen. Het spreekt vanzelf dat een dergelijk zeldzaam jubilé van zulk een ver dienstelijk directeur niet onopgemerkt zal voorbij gaan. De leden van het zangkoor hebben deze week reeds een vergadering gehad waarop plannen voor deze feestviering en de huldiging zijn besproken Een commissie is uit hun midden gevormd om dezen feest dag, die men tegelijk met het Caecilia feest wil vieren, te organiseeren. Op een en ander komen wij nog nader terug. Het zal den geachten jubilaris dien dag, ook van vele andere zijden, niet aan belangstelling ontbreken. St. Antonius—parochie. Naar wij vernemen zal de verbou wing der St. Antonius-kerk, welke zooais men weet eenige weken geheel is stilgelegd met het oog op eventu eele wijziging der piannen (nog ver deren uitbouw) thans toch worden voortgezet volgens het origineele plan, dus zooals het eerst is ontworpen en aanbesteed. In deze parochie zullen met de benoeming van een kapelaan, voortaan twee gestelde H. Missen worden op gedragen, de eerste om kwart voor zeven, de tweede om kwart voor acht. Deze laatste is meer bijzonder bedoeld als kindermis. Gunning Ziekenhuis. Naar wij vernemen heeft Z.D.H. de Bisschop van den Bosch, de gunning van den bouw van 't Ziekenhuis, waarvan de vorige week de openbare aanbesteding plaatshad, goedgekeurd. Vergadering Schilderspatroons. Woensdagavond had in de achter zaal van Hotel Verwiel een bijeenkomst plaats van schilderspatroons uit onze gemeente om te komen tot oprichting van een afd. Waalwijk van den R. K. Schilderspatroonsbond „St. Lucas". Behalve een aantal schilderspatroons (meer dan de helft der opgeroepenen schitterde door afwezigheid) waren ook de Eerw. Adviseur en de secre- ris der R. K. Middenstandsvereeniging ter vergadering aanwezig, alsmede de heer Besters, ambtenaar van „St. Lu cas", die voor de vergadering eene uit eenzetting zou geven van de voordee- len aan het lidmaatschap van,, den lan- delijken bond verbonden, speciaal met het oog op de spoedige inwerking-tre- ding der Ziektewet. De heer Besters betoogde allereerst de noodzakelijkheid van organisatie in het algemeen en wees er vooral op dat een katholiek ook in een Roomsche or ganisatie thuis hoort, omdat ook onze principes in het zakenleven moeten worden doorgevoerd. Waar tegenwoor dig de architecten, de arbeiders, de handelaren, ko'rtom allen waarmede de schilders in contact komen, georgani seerd zijn, daar kunnen zij toch niet alleen blijven staan. Om te demon- streeren wat door organisatie te berei ken is, gaf spr. 'n uitvoerige uiteenzet ting van jt werk van „St. Lucas". Deze ijvert o.m. voor particuliere besteding en heeft alle kans met de architecten tot overeenstemming te komen. Hier aan zijn voor de schilders vele voor- deelen verbonden. Hij voert 'n succes volle actie voor 'n betere verdeeling van 't werk wat zich thans te veel in 't voorjaar ophoopt. Inzake de opleiding van leerlingen is| een regeling in voor bereiding met het rijk dat subsidie zal Ziekenfonds R.K. Werkliedenvereen Waalwijk. Algemeene Jaarvergadering van het Ziekenfonds der R K. Werkliedenver. van Waalwijk, op Maandag 12 Aug 1929, des. avonds kwart voor acht, in de groote zaal der R.K. Werklieden- vereeniging. Agenda 1. Opening door den Voorzitter. gevën. Doo - den bond krijgt men me dezeggenschap in de samenstelling der collectieve contracten der arbeiders. Men ontvangt driemaal per maand gra tis een keurig verzorgd vakblad. De bond heeft een patroons- en gezellen- ongevallen en ziekteverzekering met lage premies. Een steunfonds zal wor den opgericht waarin alle midden standsorganisaties bijdragen tot finan- cieering van acties waarbij het vaak op uithoudingsvermogen aankomt. De bond geeft voorlichting op elk gebied, hetzij zakelijke, rechtskundige of prin- cipieele adviezen. Er bestaat een arbi trage-commissie voor beslechting van geschillen; enz. enz. Al deze voordeelen biedt ,,St. Lucas" voor een uiterst lage contributie die voor de grootste pa troons nog lang niet zooveel bedraagt dan een arbeider aan z'n organisatie betaalt. Spr. schetste tenslotte nog de wer king der nieuwe Middenstands-Onder linge waarbij alle georganiseerde mid denstanders hun personeel kunnen ver zekeren tegen ziekte, zooals dat door de Ziektewet verplichtend gesteld wordt. Sluit men zich niet bij deze of een andere erkende ziekenkas aan, dan is men verplicht bij den Raad van Ar beid zijn personeel te verzekeren, waar- men een veel hoogere premie moet be talen, omdat de R.v.A. 'n' instituut is, dat veel te duur werkt. Als voorbeeld daarvan diene dat van iedere rentezegel van 60 cent die we voor. ons personeel moeten plakken, maar; 20 cent aan het eigenlijke doel ten goede komt en 40 cent aan administratie- en andere kos ten verloren gaan. Het is het streven der Regeering en 'n programpunt der R. K. Staatspartij geleidelijk aan de uit voering van sociale wetten aan bedrijfs- vereenigingen op te dragen inplaats van aan dure rijksinstellingen. Met deze ziekte-verzekering wordt een proef ge nomen, zoodat alle belanghebbenden verstandig doen zich bij hun eigen or ganisatie te verzekeren. Nadat spr. zijn zeer zakelijk betoog beëindigd had, kwam er een zeer gean- nimeerde gedachtenwisseling los over de verschillende door hem behandelde punten. Allen bleken zoo door zijn uiteenzet tingen overtuigd te zijn, dat zij zich staande de vergadering als lid van „St. Lucas" lieten inschrijven, waardoor zij tevens ook lid moeten worden van de plaatselijke middenstandsvereeniging. De niet-aanwezige patroons zullen bezocht worden om zoodoende tot een af deeling Waalwijk te komen, waarbij alle schilderspatroons zijn aangesloten. Kruisboogschutters gezelschap „Nooit Gedacht". Op het laatste concours vanwege den Langstraatschen Kruisboogbond „D.E.S.V." j.l. Zondag te Herpt ge houden, behaalde „Nooit Gedacht", ge vestigd bij den heer J. van Helvoirt, Putstraat alhier, twee 3e korpsprijzen, resp. met z'n le en 2e zestal. De heer Aug. van Bladel, lid van „Nooit Gedacht", wist evenals vorig jaar, ook thans weer beslag te leg gen op de Kampioensmedaille over 1929, terwijl hij tevens het Eerekruis behaalde met 29 punten, te behalen maximum aantal 30 punten. Wij wenschen „Nooit Gedacht" met zoo'n schutter, benevens den heer v. Bladel, van harte proficiat. Brood is het voornaamste voedsel voor eiken rang en stand. Zorg daarom dat U alleen de beste kwaliteit ontvangt. dat onder voortdurende strenge, officieele controle staat— en zal zich kenmerken door aft)llOrif13<ll 1396 PPijlSn in alle afdeelingen. Seizoen-goed moet absoluut geheel geruimd worden, alsmede onze overgroote voorraden Katoen, Graslinnen, Hand doeken enz. Onze uitverkoop leent zich in het bijzonder voor het aanvullen en vernieuwen van kostschool-uitzetten, waarin wij een reputatie verworven hebben. A.s. Donderdag (Heiligendag) zal er op de banen van „Nooit Gedacht" een kamping plaats hebben tusschen de beste 24 schutters van den Bond „D.E.S.V.", waarvan de 12 hoogste op Zondag 8 September een wedstrijd zullen houden tegen een 12-tal van den Tilburgschen Bond van Kruis booggezelschappen om een prachtigen wisselbeker, welke wedstrijd eveneens op de banen van „Nooit Gedacht" zal plaats hebben. Een 10-tal schutters uït Waalwijk neemt a.s. Donderdag aan' de kam ping deel en wij wenschen hun veel succes opdat ook Waalwijk in den ko menden kampioenswedstrijd tegen Tilburg goed vertegenwoordigd mag zijn. Liefhebbers van de Kruisboogsport gaat a.s. Donderdag naar J. v. Hel voirt, Putstraat, alwaar ge zult kun nen genieten van een goede schietpa^r tij. Aanvang 2 uur precies. R.K. Leergangen. Voor het examen Boekhouden M.O. slaagden in de vorige week nog de 3 volgende studenten der R K Leer gangenW. J. T. Donders, Tilburg; J. Deleij, Bergen op Zoom en J. van Hoek, Tilburg Vergadering betreffende Ltderconirnle. Op de 1.1. Zaterdag te's Gravenha ge gehouden vergadering van afgevaar digden der lederfabrikanten en ver tegenwoordigers van het Ledercontrole- station is inzake het wijzigen der Statuten en Huishoudelijk Reglement van het L C S. overeenstemming be reikt. De gewijzigde statuten en het reglement worden aan de zoolleder- fabrikanten toegezonden, dewelke in eene dato 2 September te Tilburg te houden vergadering daarover zullen beraadslagen. Max Cohn. Te Rotterdam overleed in den ouder dom van 59 jaar de heer Max Cohn, directeur var. de N V Ledermaatschappij J. Frank Co. en van de N.V. Neleman aldaar. De heer Max Cohn, die vroeger jaren steeds hier in hotel Verwiel magazijn en verblijf hield, was in de schoen en iederkringen van Waalwijk en de gebeele Langstraat een zeer geziene figuur en telde hier om z'n vele goede gaven van hoofd en hart talrijke per soonlijke vrienden. Ook de tentoonstelling van 1903 had zijn krachtige medewerking en tal van andere zaken in plaats en omgeving hadden z'n steun. Uit de Schoenen Lederindustrie. Bij de Ned. Stct. van 6 Aug. zijn de statuten verschenen van de veree niging School tot opleiding van winkelpersoneel te 's-Gravenhage, zich ten doel stellende leerlingen op te leiden tot verkoopers en verkoopsters in het winkelbedrijf. Dit doel tracht zij te bereiken door het oprichten en in stand houden eener school, waarin onderricht wordt gegeven in de vakken Nederlandsche taai, Fransch, Duitsch, Engelsch, schrijven, lezen, aardrijks kunde, administratie, reclame, waren kennis, etaieeren, teekenen, handwer ken en gymnastiek en voorts in die vakken, die voor dit onderwijs van belang zijn. Aan de Haagsche Vakschool zullen, na goedkeuring der plannen door de autoriteiten, worden verbonden twee cursussen voor opleiding van winkel personeel in den schoenhandel. Het plan is de cursussen met November a.s. te beginnen. Cursus A is bestemd voor beginne- lingen (junioren) van 14 16 jaar, cursus B voor meergevorderden (senioren) van 16 jaar en ouder. Voor beide cursussen zijn de vakken van onderwijs: 1. warenkennis, 2. schoenkennis, 3. voetkennis en 4, schoenen-verkoopkunde. Onderwijs wordt gegeven In de kennis van zool- en overleer en four nituren, de techniek van hand- en machinewerk en reparatiën, de anato mische beginselen en practische voet. kennis, normaal en orthopaedisch, de beginselen der verkoopkunde van schoenen en de praciijk daarvan, winkeladministratie en plakkaatschrift. Bovendien zullen excursies gemaakt worden naar fabrieken en winkelbe drijven. De Standart Kid Co., Quaker City Morocco Co., en Mc. Neely Compary, alle fabrieken van geiten— chroomleder, hebben zich onder leiding van de Standard Kid Co. in één concern vereenigd onder den naam van Allied Kid Company. De Standard Kid Co. zal van nu af uitsluitend fantasie-kleuren makeri de Quaker Ci'y Morocco Co. fabriceert bruine en zwarte chroom in de van ouds hier te lande bekende kwaliteiten, terwijl de Mc. Neely Company uit sluitend bruine chroom fabriceert. De vertegenwoordiging voor de Standard Kid Co. en voor de Quakers City Morocco Co. is in handen van d.e Firma Cramerus Sluyters te Breda, terwijl de Mc Neely Company verte genwoordigd wordt door de N V. G. Van Loon's Import Mij. te Waalwijk. De heer C. Witlox, lederhandel te Waalwijk, heett de vertegenwoor diging op zich genomen van de box caif fabriek Hessische Lederwerke te Neckartsieinach (merk Neckaria box) verder in paardenchevreaux van de fa H. Böhrne te Nortorf. De firma T A. Bata uit Zlin w.U nu toch in Duttschland zelf gaan produceeren, waarvoor'n maatschappij s'uet 1 miilioen Mark kapitaal te Berlijn is', opgericht, met Wilhelm Mti >ster als directeur en Thomas Bata als president—commissaris. Vermoedelijk komt de fabriek in Neustadt in Opper- Silezlë, doch meer als een vermoeden is dit niet. V. v. d S. Gevonden voorwerpen Op Zaterdag 10 Augustus 1929 des namiddags van 4 tot 6 uur zijn er op het politiebureau alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen een damespolsliorloge, een porte- monnaie met inhoud, een missiebusje, een paar damesschoenen, een koperen gewicht, een zilveren damesketting, een Lipssleutel, een paar glacé dames handschoenen, een huissleutel, een militaire jas, een ring met sleutels, een zilveren damesketting, een lederen handtaschje, een portemonnaie met inhoud, een schort, handdoek enz., een rozenkrans, een moer en een koperen ring van een auto, een rozen krans, een schoenentang, een rozen krans, een bankbiljet, een zweep, een beursje met inhoud, een knipmes, een lap flanel, een kerkboek, een regen jas, een krik voor auto, een doublé ketting, een portemonnaie met inhoud, een lederen handtasch met inhoud, een rozenkrans, een regenjas, een rozenkrans, een horloge, een haarpin met haarhamer, een hondenriem, een ring met diverse sleutels, een zilveren armband, een sleutel, een beursje met rozenkrans, een bankbiijet, een rozen krans in etui, een damesketting, een bankbiljet, een damesportemonnaie met inhoud, een ring met sleutels, een rljwielbelastingmerk Waar de visch blijft. Men schrijft aan de „Bossche Crt." Niet zelden hoort men beweren dat de visch langzamerhand verdwijnt door de verontreiniging van het water door fabrieken. Ervaren visschers weten echter dat dit niet alleen de oorzaak is van het steeds minder aantreffen van visch in onze rivieren, maar dat daaraan ook vele vogels, vooral de scholver, niet vreemd zijn, zelfs dat deze de grootste vernietigers van de visch zijn. De heer Van Balkom uit Hank, gemeente Dussen, die het vischwater in pacht heeft op de Kennep, een polder, gelegen in den Biesbosch onder de gemeente Made enDrimme- len, heeft dit maar al te duidelijk ondervonden. In deze nog voor korten tijd zulk een vischrijke streek is thans weinig visch meer te bespeuren, niet doordat het water hier door fabrieken wordt verontreinigd, maar doordat de vogels die hier wonen, wekelijks, volgens nauwkeurige berekening van alleszins geloofwaardige Rijksambtenaren, 14000 pond visch voor hun onderhoud noodig hebben. De heer Van Balkom beeft van de regeering thans verlof gekregen om de nesten uit vier boomen, zeker een 200 tal, te vernietigen. Echter blijven er nu nog wel zooveel nesten over dat nog zeker een zOOO vogels blijven huizen, die wekelijks 14000 pond visch verorberen, Eenige Kamerleden zijn thans met een onderzoek bezig en zullen dan bij de regeering aandringen om de schol- ver niet meer onder de beschetmde vogels te rangschikken. SPRANG—CAPELLE (Vjm. Sprang). As Zondag des vm. half tien en des namiddags half twee uur hoopt in de N*d. Herv, kerk alhier op te treden ds. Vreugdenhil van Gorinchem. De heer van D kreeg dezer dagen een gewicht op zijn voet waar door dit lichaamsdeel zoodanig werd verwond dat hij genoodzaakt was ge weest geneeskundige hulp van dr. Waerdenburg in te roepen. CAPELLE. As Zondag des voorm. 9 30 uur en des nam. 6 uur zal inde Ned. Herv. kerk alhier optreden Ds. A, v. Willigen. In de Ned. Herv. kerk s/d Loon. schendijk zai a s Zondag des nam 2 uur optreden Ds. Slemper uit Waal wijk. WASPIK Op Woensdag 14 Aug a.s. des namiddags 7 uur zal in de voormalige openbare lagere schooi alhier eene bespreking worden ge houden tot werving van vrijwilligers voor der vrij willigen landstorm. Door de R.K. Productie- en Consumptievereenigirg „Onderlinge Hulp" is aan Burgemeester en Wet houders bet verzoek gericht om ver gunning tot h t plaatsen van een heeteluchtoven in het perceel wijk B Nr. 60 Door Burgemeester en Wethou ders werd aanbesteed het bestraten van den stationsweg Het werk werd gegund aart C W. Kanters te Raams- donk voor f 564.—. RAAMSDONKSVEER. Op Maandag 26 Aug. a s. zal worden aanbesteed de onderbouw van de nieuwe brug te Keizersveer. ie tas «a iei EMi Combinatie Ho-^o bo^us, 226 zaken in Nederland,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9