Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i I FEÜILLETOn p,r« DOOP, ERVARlflG MM NUMMER 66. WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1929. 52e JAARGANG. Dit bia<rtwrïÖfi5nt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ene. franco te «enden aan den Uitgever, UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-Adres: ECHO. Telefoon No. SA Prfls der AavertentlOn 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit ■Sn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. N1EUWKU1K. Vrijdagavond j.l. des avonds 8 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Ingekomen stukken. Goedkeuring besluit door Ged. Staten van 13 Augustus j l. wijziging begrooting. Aangehouden verzoek van de vorige vergadering der Blindenvereeniging .St. Odilia" om subsidie. De Voorzitter stelt voor hierop af wijzend te beschikken. Het lid Wilgers heeft hierover in de couranten den laatsten tijd wel wat gelezen en gezien, dat sommige gemeenten wel subsidie geven. Heivoort b.v. geeft f 25. Hij zou daarom den raad in overweging willen geven hier eerst eens degelijk naar te informeeren. Het lid A. Mostermans zou ook af wijzend willen beschikken. Volgens zijne meening kan men toch overal geen subsidie voor geven. Het lid van den Besseiaar is dezelfde meening toegedaan. De Voorzitter vindt wel goed, dat de winkeliers en anderen er op attent worden gemaakt, van deze vereeniging de aangeboden producten te betrek ken, doch aangezien we in onze gemeente geen blinden heeft en 't gevraagde nog al hoog is, acht hij het niet gewenscht subsidie te verleenen. Het lid Wilgers is van meening, dat een kleiner bedrag voor deze gemeente toch ook wei in aanmerking zal komen en steit daarom voor f 10 subsidie te geven. Het voorstel Wilgers in stemming gebracht wordt met 4 tegen 3 aan genomen. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 93. „Die wel de oorzaak schijnt te zijn van alles, ten slotte", zei David Steel. „Maar meent u dat de ring die het arme meisje droeg, wel de echte was?" „Ik geloof, dat zij een copie droeg, op de aanwijzingen van Reginald Hen- son vervaardigd. Hij is het die de co pie aan Claire heeft gestuurd, en de ring die Claire Carfax droeg was de copie, welke lord Littimer haar zag dragen. Begrijpt u, toen Frank die safe openbrak, heeft Henson, die op het kasteel vertoefde, van de gelegen heid gebruik gemaakt, en onmiddel lijk gezien, dat hij er profijt van zou kunnen trekken. Indien dat complot tegen Frank mislukt was, zou hij ge makkelijk een ander hebben uitge dacht. En de onverwachte zelfmoord van Claire Carfax werkte hem in de hand. Henson moet de origineele ring ergens bewaren en het is onze taak dien weer terug te vinden en in handen tec krijgen?" „En als we dat gedaan hebben?" „D: n geven we hem aan lord Litti mer en vertellen hem waar we hem hebben gevonden. En dan zullen we een der grootste schurken hebben on- Verzoek Moederheil Ginneken om subsidie. Hierop wordt z, h. s. afwijzend be schikt. Vaststelling gem. rekening 1928 en begrooting 1930. Ais leden van de commissie, belast met onderzoek waren benoemd de leden Hub. van Engelen, J. Wilgers en Th. v. d. Besseiaar. Behoudens enkele posten stelt de commissie voor om de rekening, zooals die door B. en W. is ingezonden vast te stellen. De Voorzitter dankt de commissie doch kan niet accoord gaan met de enkele opmerkingen. Voor de bezoldiging van nachtwaker staat f 200 op de begrootirig. De com missie nu zou hier f 300 op willen hebben en dan een hulp nachtwacht doen aanstellen met elk f 150 salaris. De Voorzitter is overtuigd, dat men voor een bedrag van f 150 geen goeden nachtwaker krijgt. Het lid van den Besseiaar merkt op, dat de meerderheid van de commissie dit wel heeft besloten doeh dat hij ook hierop tegen was. De Voorzitter vindt het heelemaal geen bezwaar, dat Verhoeven's nachts die dienst doet en zou ook niet weten waar men voor f 150 een hulp zou kunnen vinden. Het lid Wilgers wil hierbij opmer ken, dat het niet de bedoeling is van de commissie den schijn te wekken, als zou Verhoeven zijn dienst niet goed doen. Er valt op zijn dienst doen niet het minst te zeggen, maar iemand kan toch niet dag en nacht werken en steeds en altijd op straat enz zijn. H. Mostermans. We hebben vroeger ook wel eens een nachtwacht gehad, doch zoolang het Verhoeven gedaan heeft, is er hier niets voorgevallen. Het lid Wilgers kan het zich niet anders indenken of Verhoeven zal er zelf blij mee zijn. Voorzitter. Wanneer ge iemand an ders aanstelt moet ge een goed salaris geven. Beter zou ik het achten wan neer men hier het salaris liet zooals het was en dan b.v. in den winter wanneer Verhoeven zijn dienst soms wat zwaar zou vinden, een geschikt persoon er bij aan te stelien. Wordt aizoo goedgevonden. Na een ampele bespreking over de bemerking .straatverlichting" wordt ook hier besioten het te laten zooals het is. Even zoo over de opmerking „ambtswoning". Er zal hier rekening mee gehouden worden en de noodige attentie worden gegeven, zoo gauw er kans is voor een eigen ambtswoning. Het lid Wilgers brengt hierna dank aan B. en W. voor het goede bestuur. Vergeleken bij vele andere gemeenten staat onze gemeente er niet slecht voor. Spr. hoopt met onderling over leg nog veel goeds in het belang der gemeente ie bereiken. Ook den secre taris, de heer W. van der Leede wordt een woord van dank gebracht voor zijn accuraat werk in deze. De rekening werd aldus vastgesteld De ontvangsten van den gewonen dienst op f 23.473 42 de uitgaven op f 21.441 89. Alzoo het batig slot op f 2.031 55. De ontvangsten van den kapitaal dienst op f 2 710.37de uitgaven op f 2 235.25. Alzoo het batig slot op f 175 12'/j. De begrooting 1930 werd vastgesteld voor den gewonen dienst aan inkom sten en uitgaven op f 23 344 91 en voor den kapitaaldienst op f 175.12,/2- Hierna sluiting. schadelijk gemaakt, welke de Lon- densche misdadigerswereld tot heden heeft gekend. Wanneer u naar Brigh ton terugkeert kunt u de geschiede- denis aan dokter Hatherley Bell ver tellen". „Dat zal ik! Het is inderdaad een verwarde, geheimzinnige, geschiede nis. Hoe eer ik trouwens terug ben, hoe liever het mij zal zijn. Ik zou graag weten of onze gast thans reeds wakker is. Wilt u mij even veront schuldigen, dat ik even zelf ga zien? Ah!" Boven hoorde men opeens eenig gestommel. HOOFDSTUK XLV. OP HET SPOOR. Op hetzelfde oogenblik kwam Wil liams voorzichtig naar beneden. Op zijn perkamenten gelaat lag een grijns van voldoening. „De neef slaapt als een os", zei hij. „Ik ben juist even gaan kijken. Hij had zijn lamp laten branden en ik kon zien dat hij op z'n hoofd een hult had als een ganzenei. Maar het wras zijn bedoeling niet om te gaan slapen, want hij had z'n kleercn aangehou den. Zou het tenslotte niet beter zijn, mijnheer Steel, als we onzen patiënt eens wakker maakten en hem hier vandaan trachtten te loodsen?" David deelde de zienswijze van den koetsier-kamerdienaar volkomen, v. Sneck lag op het bed boven de tuig kamer, half wezenloos om zich heen starend. Hij scheen ouder en afgemat, misschien.ook omdat zijn baard onge schoren was gebleven sedert enkele BUITENLAND. DE HERSTEL-CONFERENTIE. Gelijk te verwachten was heeft de Engelsche delegatie in Den Haag in een door Snowden onderteekende no ta, de voorstellen van Frankrijk, Ita lië, België en Japan van de hand ge wezen. Uit het antwoord blijkt, dat de Engelsche financieele deskundi gen bij narekening van de baten, die Engeland uit de aanvaarding der voorstellen zou trekken, tot de slot som zijn gekomen, dat ze niet 70 a 80 pCt. van de Engelsche vorderingen vertegenwoordigen, doch slechts 20 a 25 pCt. Maar bovendien houdt Snow den vast aan zijn standpunt dat Enge land niet schadeloos gesteld wil wor den uit allerlei hoeken en gaten van het plan-Young, maar uit een verdee ling van de annuïteiten krachtens de schaal van Spa. Niettemin heeft hij, toen Jaspar hem Zaterdag bij verbale nota te ken nen gaf dat de viervoorstellers prijs stelden op een gecombineerd onder zoek van de cijfers door de financieele deskundigen hunner landen en die van Engeland, daarin gereedelijk toe gestemd. Gisteren zijn de experts daarover den geheelen dag doende geweest en vandaag zal het resultaat van hun berekeningen aan de leiders der delegaties worden voorgelegd. Hoewel men benieuwd kan zijn of 't percentage waartoe zij komen, dich ter bij de 25 dan bij de 80 ligt, lijkt ons dat toch van niet veel beteekenis voor den verderen gang van zaken. Het is Engeland immers niet slechts te doen om de dubbeltjes, maar om de erkenning van het beginsel, dat de verdeelingsschaal van Spa, zoowel voor het beschermde als het onbe schermde gedeelte van de annuïteiten onaantastbaar is. In dat verband heeft Snowden in zijn antwoord op de voorstellen geen ruimte van twij fel gelaten en in de persconferentie van Zaterdag heeft de Engelsche pers chef verzekerd, dat de minister bereid is zelf voorstellen te doen, die de wen- schen van zijn land belichamen. En het geheele Engelsche volk staat ach ter hem. Een andere belangrijke kwestie, die Snowden's antwoord te berde brengt, is die van de leveringen in na- tura. Het plan-Young wil die, in af wijking met de oorspronkelijke ver dragsbepalingen, welke afschaffing van dezen vorm van betaling in 1930 behelsden, nog tien jaar lang hand haven. Voor het eerste jaar hebben de Parijsche deskundigen deze leve ringen gesteld op een bedrag van 750 millioen mark, voor het tweede van 700 en elk volgend jaar weer 50 mil lioen minder, zoodat het in het laat ste jaar nog 300 millioen zou bedra gen. Engeland komt nu tegen deze ver lenging van de leveringen op, omdat het daarin een der factoren ziet die de werkeloosheid aanwakkeren. De landen die de leveringen ontvangen, zouden de goederen --- in hoofdzaak steenkool anders op de wereld markt moeten koopen en de Engel sche producenten zouden er allicht hun evenredig deel van krijgen. Daar enboven hebben de leveringen van schadevergoedingskolen voor Enge- dagen, en hem nu een eenigszins schurkachtig uitzicht gaf. Hij drukte zich nadenkend en eenigszins be schaamd de hand tegen het hoofd als iemand die iets weet en er toch niet op kan komen. „Ik zeg u dat ik het vinden kan", zei hij. „het ding gleed me uit de han den, zooals een zoo klein voorwerp gemakkelijk doet. Maar waarom be hoeft hij zoo'n drukte te maken om trent een ring, die nog geen 20 pond waard is?.... Zoek mijn zakken maar na als ge wilt. Wat zie je er uit als een moordzuchtige hond als je zoo buiten je zelve bent!" Dit alles werd gezegd op een vagen toon, als bij iemand in droomtoestand met een licht buitenlandsch accent, dat den Hollander verried. David Steel tikte hem op den schouder. „Wilt ge niet met me mee terug gaan naar Brighton?" vroeg hij van Sneck. „Zeker!" was het onmiddellijk ge geven antwoord. „Ge lijkt me een bes te kerel. Ik wil gaan overal, waar ge maar wilt. Maar geld heb ik niet meer: geen cent. Wat is het een pret tige boel geweest! Wie zijt gij?" „Mijn naam is Steel. Ik ben David Steel, de romanschrijver". Een bijzondere glans van herken ning kwam er opeens in zijn oogen. „Ik heb uw brief ontvangen", zei hij. „En toen ben ik gekomen. Het was nadat ik die ruzie en vechtpartij met Henson heb gehad. Die, tusschen twee haakjes, een grootere schurk is dan ik, al zoudt u het misschien niet denken". „Ik geloof u op uw woord", zei Da vid Steel instemmend. „Ja, dat moogt u gerust. En zooals ik zei, heb ik uw brief ontvangen. ik kwamEn ge hebt me bijna vermoord! En toen heb ik het in een hoek van de kamer laten vallen." „Wat laten vallen?" vroeg Steel snel. „Niets!" zei van Sneck opeens. „Wat beteekent uw vraag omtrent dat laten vallen van iets? Ik heb nog nooit iets laten vallen. Dat laat ik aan an deren over.... hè.... hè! Maar ik herinner me alles niet nauwkeurig meer. Ah, telkens komt het me weer voor dep geest, en dan is het, alsof er een wiel in m'n hoofd rondtolt en. Wie is u?" David gaf deze hopelooze zaak op. Dit was nu eens een prachtige gele genheid voor Bell. Als hij van Sneck maar mee naar Brighton kreeg, zou Bell de rest wel gedaan krijgen. „We doen beter maar onmiddellijk heen te gaan", zei hij tot Enid. „We vermorsen hier onzen tijd maar." „Ja, dat meen ik ook", zei Enid peinzend. „Maar toch zou ik wel eens willen weten wat het is, dat onze vriend van Sneck heeft weggegooid of laten vallen, om het even." De reis naar Brighton was lang en vervelend, want de patiënt scheen spoedig vermoeid te zijn, en legde een voorkeur aan den dag om zich langs den weg neer te zetten en te gaan zit ten zingen. Het was zeer laat, toen Steel zijn woning bereikte. Bell was uitermate tevreden over den afloop van Steei's nachtelijken tocht en stak dit niet onder stoelen of banken. Van Sneck, die half de plaats herkende, waar men hem bijna vermoord had en wist dat hij hier al eens meer was geweest, verviel in een somber stilzwijgen. Bell schonk hem een strooperig vocht uit een klein medicijnfleschje in een drinkglas, en liet dit daarna vol water loopen. Met een kort bevel om dit uit te drinken, gaf hij het glas dan aan van Sneck. Deze gaf onmid dellijk gehoor aan het bevel en toen moesten Bell en Steel hem al spoedig opvangen en naar een slaapkamer brengen, achter de eetkamer gelegen. Daar ontkleedden zij hem en legden hem te bed. Van Sneck sliep onmid dellijk diep in, toen zijn hoofd het kussen raakte. „Ik ben maar even wat geneesmid delen gaan halen tijdens je afwezig heid, om tegen alle eventualiteiten gedekt te zijn, zie je", legde Bell uit. „Ik ben van plan om hem te operee- ren, met de hulp van dokter Heritage. Ik heb de deur afgesloten en zal zelf wel in een van die leunstoelen sla pen". „Dat is een prachtige zaak geweest, die ik van nacht heb meegemaakt!" zei hij na even rustig te hebben ge rookt. „Schenk me een glas whisky soda in, Bell, wil je?.. Zóó, ja, daar knap je van op. Ik heb nog nooit zoo'n dorst gehad in m'n leven.. Ik heb van Sneck meegekregen, zonder dat Henson ook maar iets weet van zijn aanwezigheid op Longdeau Gran ge, en ik heb bovendien het genoegen en de voldoening gesmaakt van een kleinen, onzichtbaren bokswedstrijd met onzen goeden vriend Henson, die hem een biljartbal op z'n ronden knikker heeft bezorgd!" Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwtjksche en Lanptraatschc Courant* *M ,J)B BOBO VAN BET ZV1DBN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1