[jpDlH? smaakt als room land het nadeel dat de afnemers er van, ook na afloop van de 10 jaar, zich eerder tot hun oude (Duitsche) leveranciers zullen wenden dan nieu we te zoeken. Om deze redenen wil Engeland wijziging van het voorge stelde schema, maar op dit stuk staat het minder sterk in de schoenen dan bij de verdeeling der annuïteiten. De leveringen in natura toch zijn in het eigenlijke, door de deskundigen on deelbaar verklaarde, plan-Young op genomen, de verdeeling der annuïtei ten als aanbeveling in een der an. nexen. Daarbij komt nog dat de politieke conferentie thans evenmin vlot, nu de financieele zoo weinig succes heeft. Briand is nu ook niet geneigd om een datum voor de ontruiming van de Rijnprovincie vast te stellen, wat Streseman zeer teleurstelt. Men ziet er niet veel schot in en men zal bevreesd zijn wat er gebeu ren gaat, als Briand en andere kop stukken een volgende week zullen ver trekken voor de vergadering van den Volkenbondsraad in Genève. De Graf Zeppelin in Tokio. Maandagmorgen omstreeks 10 uur is de Zeppelin na een schitterende reis vlot te Tokio geland, na een reis van 12384 K.M. in 99 uur en 40 min. te hebben afgelegd. De ontvangst is grootsch geweest. Er waren niet minder dan 250.000 belangstellenden en overal was het werk neergelegd. Er hadden onbeschrijfelijke toonee- len van enthousiasme plaats. De bla den der geheele wereld schrijven zeer waardeerende artikelen over deze prestatie, niet het minst de Ameri- kaansche en Fransche. Dr. Eekener wordt heden door den Japanschen Keizer ontvangen en denkt Donderdag zijn wereldreis, nu naar Los Angeles, voort te zetten. De Vlaamsche IJzerbedeimart. Zondag zijli 120.000 Vlamingen voor de 10e maal naar het IJzerkerk hof te Dixmuiden vertrokken. Met tal van muziekgezelschappen en vlaggen was het een imponeerende plechtig heid. De Regeering had order gegeven, dat de Nederlanders die naar België reisden voor de Ijzerbedevaart, moes ten worden geweerd. De „Standaard" schrijft hiertegen een ernstig protest, waar bij elke officieele of officieuse betooging Fransche generaals, artis- ten e.m. vooraan loopen. Zij spreekt van machtsmisbruik, waardoor de regeering zich opnieuw gehaat maakt hij alle Vlamingen. Niettemin waren er vele Hollanders en sprak Bernard Verhoeven onge stoord. Het Russisch-Chineesch conflict. De Russen hebben weer een aanval gedaan op verschillende grensplaat sen en verscheidene personen gedood en hebben eenige belangrijke spoor wegstations bezet. Er wordt stevig ge vochten en er zouden aan Chineesche zijde jeeds 5*00 dooden zijn gevallen. De Chineesche regeering heeft be sloten 60.000 man naar het „front" in Mandsjoerije te zenden. Ernstige politieke botsingen te Lorenzen. Te Lorenzen (in het Mürz-dal) in Noordelijk Stiermarken, dicht bij Bruck, het spoorwegkruispunt, is het gisteren tot een ernstige schietpartij gekomen tusschen leden van burger- •wachten en die van den Schutzbund. Men telt tot dusver één doode en tien zwaar gekwetsten en bijna hon derd licht gekwetsten, onder wie tal van vrouwen. Een socialistische bij eenkomst, waarop de links-radicale afgevaardigde Wallisch het woord voerde, die tijdens de Boedapester Commune volkscommissaris was in Burgenland, was aanleiding dat de burgerwachten het vuur openden, waarschijnlijk óok met machine-t weren, waarop de socialisten het ant woord niet schuldig bleven. Er ont stond een geregelde, een uur durende slag, waarbij er uit de huizen werd, geschoten, ja zelfs van den kerktoren vielen schoten. Sterke afdeelingen gendarmen herstelden de rust. Toen de tijding van deze botsingen te Weenen inkwam, heeft de politie daar een uitgebreiden veiligheids dienst georganiseerd. De orde is dan ook niet verstoord. Wel hebben zich te Knittelfeld in Stiermarken even eens ongeregeldheden voorgedaan. Streeruwitz, de rijkskanselier, heeft besprekingen ingeleid met politici van elke richting ten einde herhaling van gebeurtenissen als te Lorenzen zijn voorgekomen, voor het vervolg te beletten. De socialisten zonden vandaag protest-deputaties naar den kanselier en tevens heeft de socialis tische partij tegen vandaag een ver gadering van alle partij-functionaris sen bijeengeroepen. BINNENLAND. Het Carlton Hotel. Het kortelings geopende groote CarltonHotel in Amsterdam verkeert thans reeds in financieelemoeiiijkheden. De Mij die 't expioiteert is door de veel grootere kosten dan verwacht waren en moeilijkheden met andere harer acht dochter maatschappijen, in moeilijkheden en is op 't oogenblik vastgeloopen. De gang van zaken van het hotel, zoo verzekerde men, is zeer goed. De exploitatiekosten voor de eerste tien weken van zijn bestaan zijn gedekt, en voor Augustus en September is het notel, wat men noemt „volgeboekt". Men voegde hieraan toe, dat het hotel zelfs bij 75 pCt. bezetting, goed ren dabel zou zijn. Het resultaat van de besprekingen ts geweest, dat de kleine crediteuren zullen worden betaald, en dat voor de groote een regeling werd getroffen. Men verwacht dat ook zij het volle bedrag van hun vorderingen uitgekeerd zullen krijgen. In totaal zijn er 15 groote crediteuren en 220 kleine, tot een gezamenlijk bedrag van f725.000 (f600 000 plus f ,125 000) De bekende Engelsche meubileeringsfirma Maple en Co. alleen zit er voor f324 000 in. Zij is echter bereid mede te werken aan de totstand koming van de regeling. Men hoopt het gevaar te bezweren en dezelfde directie zal 't dan exploi- teeren, aangevuld met den heer Roosen van de Witte Brug in den Haag. St Raphael. De afdeeling Breda van S'. Raphaël heeft met veel luister haar 25 jarig bestaan gevierd. Minister Verschuur, Mgr. Hopmans en Pastoor Donders woonden de feestvergadering bij en spraken hartelijke woorden. Het Eindhovensch Kanaal. De werken tot verbreeding en ver dieping van het Eindhovensch Kanaal zijn begonnen. Waarschijnlijk zal het ongeveer twee jaren duren vóór de werken zullen zijn voltooid. Proeven van den heer Hulsebosch in de Philips fabrieken. Naar de Tel. verneemt heeft de directie der Philipsfabrieken te Eind hoven aan den Amsterdamschen politie deskundige en criminalist, den heer C. J. van Ledden Hulsebosch, de ge legenheid gegeven om mei een volledig Röntgen-apparaat proeven te nemen bij zijn deskundige onderzoekingen. De heer Van Ledden Hulsebosch zal trachten na te gaan in hoeverre nieuwe wegen ingeslagen kunnen worden met X-stralen bij het opsporen en het tot klaarheid brengen van misdrijven. Uitbreiding Wagenpark der N.S. Naar we vernemen zal binnenkort het wagenpark der Nederl. Spoor wegen worden uitgebreid met 3000 nieuwe, tweeassige, open goederen wagens (kolenwagons). Van dit totaal zijn 500 stuks met een draagver mogen van 20 Ton elk van 2500 met idem 21.5 Ton. 1300 dezer wagens zijn in aanbouw bij Werkspoor te Zuilen, 600 bij de Hannoversche Waggonfabrik A g. te Hannover Luiden, 400 bij de Vereinigte Westdeutsche Waggonfabrlken A.g. Werk Düsseldorf, 200 bij idem Werk Mahaz, 500 bij idem Werk Köln-Deutz. De wagens zijn ingericht voor latere aanbrenging van de Kunze Krorrrem „G", zijn voorzien van dubbele zij deuren met versterking der grond- boomen onder de zijdeuren en twee, of een opklapbare, afneembare Kop schotten. Gemiddeld is het eigen ge wicht der wagens zonder rem 9780 K G idem met rem 10900 K.G Grootste toegelaten sneiheid is 80 K.M. per uur. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red Geachte Redactie. Als abonr.é op Uw blad, verzoek ik beleefd eenige plaatsruimte voor het volgende: In Uw blad van 17 Augustus j.l. komt onder meer ook een bericht en een advertentie voor. over een Kom- miezenschool te Weesp, leider de Heer J v. d. Kooij. Nu is niet de bedoeling van dit schrijven om critiek uit te oefenen op bovengenoemde instelling of de opleidingskwaliteiten van dat instituut in twijfel te trekken, maar toch zou ik de personen, die eventueel op de geplaatste advertentie willen ingaan, aanraden om aan den leider van den cursus te vragen, of er zekerheid be staat dat in 1930 of een der eerst- volgende jaren, wel examen zal plaats hebben voor de begeerde functie van Kommies bij 's Rijksbelastingen. Ondergeteekende trekt dit zeer in twijfel, daar in het jaar 1929 geen examen heeft plaats gehad of wordt gehouden en temeer omdat de 60 personen, die in 1928 van de ruim 2800 sollicitanten slaagden voor Kommies, nog steeds geen ervan een benoeming als zoodanig heeft ver kregen. Wel is aan deze 60 personen namens den Minister van Financiën mededeeling gedaan, dat zij bij even- tueele vacature het eerst voor een benoeming in aanmerking komen. Vacatures in dezen zin zijn er nog steeds niet. Verder wordt nog opgemerkt dat de voor Kommies te houden examens vergelijkend zijn, wat dus wil zeggen dat hij die blijk geeft de meeste kennis te bezitten, de meeste kans van slagen heeft. Zekerheid van slagen bestaat dus in geen geval, wat ten zeerste blijkt uit het hierboven genoemde werkelijke feit van 60 geslaagden uit 2800 candidaten. Ook de in de advertentie genoemde bedragen van bezoldiging moeten met zeker voorbehoud worden aanvaard daar op de bezoldiging loopende van f 1300.t/m f2500.— 8'/2 pCt. wordt gekort voor pensioen en tn de meeste gevallen bovendien nog 4 pC'. voor standplaatsaftrek, in totaal dus een korting van 12'/2 pCt. U redacteur dankend voor de te nemen moeite teeken ik. Een Kommies VLIJMEN. Maandenlang ts er ge werkt aan de voorbereiding van de Tentoonstelling van Land- en tuin bouwproducten, geteeld op eigen gronden, waarvan Zaterdagnamiddag in tegenwoordigheid van Eerdeden, Bestuursleden, jury en genoodigden de opening plaats had Door den Edelachtb. heer Burge meester v. d. Ven werd de tentoon stelling officieel geopend. In zijn openingswoord schetste burgemeester v. d. Ven den toestand van den land bouw ter plaatse en wees er op dat de mentaliteft van de landbouwers zoodanig is, dat men nog veel te veel het hek aan den ouden stijl laat han gen. Men hangt nog te veel aan den ouden sleur. Daarom acht spr onder deze omstandigheden een landbouw tentoonstelling zoo hoogst nuttig en hoopt dat daardoor onder de jonge boeren en tuinders een eerlijke na ijver wordt opgewekt. Hij spoorde allen aan met den tijd mee te gaan en wees op de ontwik kelingsmogelijkheden van den moder nen land- en tuinbouw Vlijmen mag in dit opzicht niet ten achte'r blijven. Men moet zich meer ontwikkelen door cursussen op het gebied van land en tuinbouw, Voor 't bedrijf werpt de vergaarde kennis vruchten af. Spr. besloot zijn openingswoord aldus Ik hoop, dat onder Gods zegen deze tentoonstelling in de toekomst de vruchten zal afwerpen die de Jonge Boerenstand zich daarvan voor stelt, en dat ik tijdens mijn tweede 25-jarig tijdperk, dat ik hopelijk in uw midden zal gaan vertoeven, de in tensieve tuinbouwcultuur met rassche schreden zal zien vooruitgaan. Met dezen wensch open ik de ten toonstelling, en zeg allen hartelijk dank, die tot het welslagen daarvan hebben bijgedragen, inzonder den heer Hillebrandt, directeur onzer fruit- en groentenveiling, den heer Prinsen, voorzitter der tentoonstellings-com missie en den frater directeur, die zoo welwillend was de schoollokalen voor dit doel af te staan en bovendien zelf nog actief aan de voorbereiding heeft deelgenomen. Na de officieele opening maakte men eerst een rondgang door de afd, Tuinbouw. De heer A. van Goch. Rijkstuin bouw—consulent te Breda, sprak hier een kort woord. Spr. betuigde zijn groote tevredenheid over deze ten toonstelling. Wanneer men zoo blijft voortgaan dan mag Vlijmen een bloeienden land— en tuinbouw tege moet zien. Vervolgens bezichtigde men de afd Landbouw, waar dhr. M. v, d. Broek directeur der R.K Landbouwschool te Boxtel, 't woord voerde. Hij wees op het nut der school en de noodzake lijkheid dat de landbouwer zich moet ontwikkelen. De heer Prinsen, voorzitter van het tentoonstellings—comité dankte de verschillende sprekers. Dank bracht hij ook aan den Frater Directeur voor de medewerking en de beschik baarstelling van de school. Een bij zonder woord van dank bracht spr. aan den heer Hlilebrand, directeur der Veiling, die al het omslachtige werk bijna alleen heeft verricht en terecht genoemd kon worden de spi der tentoonstelling Men heeft dankbaar gebruik ge maakt van de kennis van den heer Hildebrand. die op gebied van Landbouwtentoonstellingen internatio naai georiënteerd is. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door den heer L. Mommer- steeg, die een terugblik wierp in he verleden en de moeilijkheden schetste waarmee de land— en tuinbouw hier te kampen heeft gehad. Na de officieele opening liepen de lokalen vol met belangstellenden. Iedereen was verrast over de keurige aankleeding der stands en de wijze waarop de land- en tuinbouw pro ducten waren tentoongesteld. Er waren er die verklaarden, dat men zelfs op groote buitenlandsche tentoonstellingen nog niet zoo'n keurige verzameling had gezien. Onder deze omstandigheden had de jury inderdaad een moeilijke taak. Het is natuurlijk niet doenlijk om hier een volledige beschrijving te geven van alle stands. We bepalen ons slechts tot enkele, die zeer de aandacht trokken, zoo noemen we de bijenhouderij, de Stoomzuivelfabriek „De Vooruitgang" die haar ontwikke ling exposeerde, de Boxtelsche Land bouwschool, de broeiramen van de fa. P. van Stokkum Zn. uit Vlijmen. Bijzonder trok ook de aandacht een stok snijboonen van den heer H. van Dungen. Zondag was er ook veel belang stelling op de tentoonstelling. Des middags 12 uur werden door den WelEerw. heer Kapelaan van den Boom, geestelijk adviseur van den R.K. |onge Boerenstand, met een toepas selijk woord de prijzen uitgereikt. De volgende bekroningen werden toegekend Groententeelt. De beste collectie handelsgroenten, een beeld gevend van de cultuur dezer streek, naar keuze der inzenders geëtaleerd en verpakt. Bij de beoordeeling is gelet op kwa liteit, sorteering, volledigheid en op stelling der producten. Collectie groenten: le pr. Arn. Dek kers; 2e pr. J. v. Vught; 3e pr. P. Ki- vits. Collectie fruit: le pr. J. v. Engelen; 2e pr. J. v. Vught. Collectie appels: le pr. A. de Vaan; 2e pr. H. v. Vught. Roode bessen: le pr. G. Hoorn; le pr. Jac. Kuijs; 2e pr. Quir. Kuijs; 2e pr. P. v. Helvoirt; 2e pr. M. v. Esch. Zwarte bessen: 2e pr. H. Kuipers. Abrikozen: le.pr. A. Klerks. Bleuren: le pr. M. J. Mommersteeg; le pr. J. Boom; 2e pr. Adr. de Vaan. Princessen: le pr. J. A. Scheij; le pr. Joh. Timmermans; 2e pr. M. Mommersteeg (Wolput D); 2e pr. G. Hoorn. Peren: le pr. J. Boom; le pr. Jac. Kuijs D; 2e pr. Joh. Verboord D; 2e pr. A. v. d. Dungen. Wagenaars: le pr. P. v. Heivoort; 2e pr. M. v. Engelen D; 2e pr. W. Wenning D. Doperwten: le pr. Hub. Boom; 2e pr. P. Kivits D; 2e pr. W. Wenning D. Krombekerwtenle pr. Mar. v. Esch; 2e pr. H. de Laat Jzn. D. Rabarber: le pr. J. A. Scheij; 2e pr. P. Kivits D. Bloemkool: le pr. H. v. Engelen. Frambozen: le pr. Jac. Kuijs; 2e pr. Quir. Kuijs; 2e pr. Adr. v. d. Dun gen. Snijboonen: le pr. M. v. Engelen; le pr. G. Hoorn; le pr. M. v. Esch; 2e pr. Hendr. de Laat; 2e pr. H. van Engelen; 2e pr. Adr. Timmermans. Snijboonen: 2e pr. G. Hoorn; 2e pr. Joh. Verboord; 2e pr. P. v. Heivoort. Duitsche boonen: le pr. J. A. Scheij, 2e pr. P. v. Herpt; 2e pr. Jac. Kuijs; 2e pr. Adr. v. d. Dungen; 2e pr. P. v. Heivoort. Spruijtkool: 2e pr. J. v. Vught; 2e pr. P. Kivits. Savoyekool: 2e pr. W. Wenning; 2e pr. J. v. Engelen. Krulkoöi: 2e pr. Adr. v. Vught. Witte kool: 2e pr. J. v. Engelen. Aardappelen: le pr. B. v. Engelen; 3e pr. M. J. v. Engelen (buiten mede dinging); 4e pr. P. Kivits. Collectie landbouwgewassen: le pr. J. A. Scheij; 2e pr. Adr. v. d. Dungen. Collectie bieten ter opluistering: Eervolle vermelding M. v. Engelen. Pastinaken: le pr. M. Mommer steeg; 2e pr. J. A. Scheij. Roode wortelen: le pr. J. Boorh; 2e pr. P. Kivits. Uitkijkers: le pr. G. Hoorn; 2e pr. P. Kivits. Bieten: le pr. G. Hoorn; 2e pr. G. v. Son. Koolrapen: 2e pr. P. Kivits. Tarwe: le pr. P. v. Herpt; 2e pr. H. v. Kuijk. Haven: le pr. P. Kivits; 2e pr. M. Mommersteeg. Rogge: le pr. P. Kivits; le pr. M. v. Engelen; 2e pr. J. v. d. Udenhout. Gerst: J. A. Scheij. Eervolle vermelding verkreeg de heer J. v. d. Weijenberg met zijn stand hoefbeslag en B. v. Engelen met stand zaadhandel. Bijenhouderij. Voor de mooiste op zetter in vasten bouw: le pr. P. Zeeu wen; 2e pr. G. Mommersteeg; 3e pr. G. Mommersteeg. Voor de mooiste kast met bijen: le pr. H. Boom-de Vaan. Voor de zwaarste korf: le pr. P. Zeeuwen; 2e pr. Mar. van Esch. Des avonds gaven de harmonie „Concordia" en de zangver. „Oefening en Vermaak" een concert waarbij het zeer druk was. - Met graote voldoening kan de R K. Jonge Boerenstand op deze tentoon stelling terugzien en niet minder de heer Hildebrand, die 't leeuwenaan- deel in deze organisatie heeft gehad. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang), Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is beroepen Ds. P. A. A, Klüsener te Nieuwpoort. De leden der Ned. Herv. Knapen- vereeniging „Samuël* alhier, maakten j.l. Vrijdag een plezierreisje naar Nij megen, onder leiding van hun leider, de heer C. B. Timmermans. Met de eerste gelegenheid werd vanuit Waal wijk vertrokken, zoodat men reeds vroegtijdig te Nijmegen arriveerde, alwaar de verschillende bezienswaar digheden werden bezocht. Dat de jongens dezen dag naar hartelust hebben genoten laat zich begrijpen, zoodat zij 's avonds omstreeks half elf voldaan weer alhier arriveerden. Op Zaterdag 31 Augustus zullen alhier ter gelegenheid van den ver jaardag van H M. de Koningin kinder- feesten worden gehouden. Een voor dit doel langs de huizen gehouden collecte heeft ruim f 244 opgebraeht. Door den landbouwer J. Oerlemans is het gebruik van een stuk weiland als feestterrein toegezegd De voerman J. v. d. S. alhier, kreeg gisteren een klap van een paard, waardoor hij vrij ernstige inwendige kneuzingen bekwam. Per auto werd hij naar huis vervoerd, waarna genees kundige hulp van Dr. W. werd inge roepen. Alhier kwam bakker D. V. met een anderen wielrijder in botsing, waar door beide rijwielen geheel vernield werden. Een bus melk, welke weyl meegevoerd, rolde over den weg Per soonlijk kwamen beide met den schrik vrij. CAPELLE. Op het actieve werk program van den Ring „'s Grevelduin- Capelle en Omstreken" van den bond van Ned. Herv.Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag, heeft de landdag een vaste plaats gekregen. En niet ten onrechte. Toen men voor drie jaar den eersten landdag hield, was de belangstelling daarvoor reeds zoo groot en het resultaat zoo gunstig, dat men zeker meer dan voldoende aanleiding vond om dit krachtige propaganda middel elk jaar aan te wenden. De groote belangstelling welke men Zaterdagmiddag voor den derden Landdag toonde, moet aan de Land dag—commissie en den Ring een groote voldoening hebben geschonken. En zeker niet minder aan den leider, Ds. A. van WilHgen, Ned. Herv. pre dikant te 's Grevelduin—Capelle, en de diverse sprekers. Als plaats van samenkomst had men gekozen het weiland van den heer Adr. Verhoeven, tegenover het kasteel „Zuijdewijn". Om half drie verdrong zich een groote massa voor den ingang van het weiland. Men zal goeddoen een volgende maal den toegang voor de wielrijders wat ruimer te maken. Overigens was de regeling in orde. Voor de tent waren een groot aantal zitplaatsen opgeslagen die spoedig geheel waren bezet. Eenige honderden stelden zich wel met een staanplaatsje tevreden of gingen in 't gras zitten. De Fanfare „Kunst na Arbeid" te Capelle, directeur de heer Alb. Christ, opende het programma met een ouver ture „Ceciiia", waarna gezongen werd psalm 95 1 en 4. Te ruim 3 uur werd door den Ringvoorzitter, den WelEerw. heer Ds. A. van Willigen, het gebed en het openingswoord uitgesproken. Hij smeekte Gods zegen af over dezen landdag en riep allen welkom, in het bijzonder de sprekers van dezen middag. De sprekers traden niet op in de volgorde zooals het programmaboekje aangaf. Daar Ds. Leenmans nog niet aanwezig was, werd allereerst gespro ken door Ds. M. Ottevanger uit Papen- drecht, die als onderwerp had gekozen „Verborgen Kracht". Hierna sprak Ds. R. Bartlema uit Zeist over „Slot of aanvang". Ds. A. van Willigen had voor zijn rede gekozen „De twee getuigen". De rij van sprekers werd gesloten door Ds. H. A. Leenmans uit Delft, met „Drieërlei wapenrusting". Verdienstelijk werd medewerking verleend door meergenoemd muziek gezelschap, de Chr Gem. Zangvereen. „Excelsior" van Sprang, „Excelsior" van 's Gravemoer, en „Halleluja" v.m. Besoijen. Na een slotwoord van den Ring-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2