PUROL Stukge/oopen voorzitter, werd deze goed geslaagde Landdag met gebed en het zingen van Ps 103 1 gesloten. In verband met de restauratie (verven) van het kerkgebouw der Ned. Herv. Qem. alhier, zullen de gods dienstoefeningen des Zondags voor- loopig in de consistoriekamer worden gehouden. Op 2 Sept. e.k. hoopt onze zeer geachte en beminde gemeente veldwachter J L. v. d. Linde zijn 25— jarig ambtsjubileum als zoodanig te vieren. Ongetwijfeld zai het dezen humanen politieman dien dag niet aan belangstelling ontbreken. RAAMSDONKSVEER. Dezer dagen zijn bij j R- op het Fort 's nachts door een hond tien kippen doodgebeten. Bij H. N. had de hond ook nog ge tracht in het nachthok te komer.de afrastering was reeds stuk, maar kon er niet in omdat er nog een raam achter zat. Het is zoo goed als zeker dezelfde hond die eenige dagen te voren bij P. T. op het Fort twaalf kippen had van kant gemaakt. Aan gifte is gedaan bij de Marechaussées. De eigenaars van honden zijn door de politie aangezegd ze 's nachts vast te houden anders volgt procesverbaal. Vrijdagavond omstreeks 7 uur toen de arbeider A. v. K. zich naar buiten begaf, zakte hij ineen en bleef ter plaatse dood. Hij was den gehee- len dag nog werkzaam geweest op den Scheepswerf voelen, verzachten geneest men met gespeeld, die won. Tevens won hij de blindpariij tegen den wereldkampioen Men toonde ons heden een tiental appels (Brederode) van den oogst 1928, welke alle nog gaaf waren en goed voor de consumptie Werkelijk iets zeldzaams. lemans 6; G. Vos 7; Chr. v. Heeswijk 8; A. Versteeg 10; L. Heurter 12, 27; J. Treffers 13, 19, 32, 34; P. Snap haan 14, 20; G. Donders 15; H. Vos 17; Chr. Oerlemans 22; J. Spierings 23; P. Nieuwenhuizen 24; P. v. d. Velden 26, 33; A. Zwart 30; W. de Rooy 31 en W. v. d. Velden 35. Plaatst Uwe advertenties alleen in een NIEUWSblad, dat een kern van vaste lezers heeft en daardoor ook waarborg geeft voor WERKELIJKE PUBLICI TEIT. MADE. Op de gehouden vergadering van het Oranje—Comité, voorzitter de Edelachtb. heer F. van der Reijt, werd door de dames een verslag uit gebracht over den verkoop der loten, waaruit bleek dat bijna alle loten ge plaatst waren. De voorzitter sprak eenige woorden van dank aan de dames en prees haar goeden wil het comité terzijde te staan en gaf de verzekering dat haar werk veel zou bijdragen tot het welslagen der feesten. Door het bestuur der Coöp fabriek van melkproducten „St. Ber- nardus" alhier is een diploma uitge reikt aan den landbouwer Th. Ansems alhier voor de levering van prima kwaliteit melk gedurende 1928. Naar'nflesch gevuld met boonen, in den winkel van dhr. P. Janssens, schoenmaker Molenplein alhier, waarbij om de hoeveelheid geraden moest worden, waren de winnaarsde heer B. Segeren le prijs een heerenrijwiel 2617 boonep, en de heer C. Mealmans- van Groezen 2e prijs een borstel garnituur 2620 boonen. In de flesch waren aanwezig 2618 boonen. Bij de gratis—verloting op de Vlaamsche kermis te Den Houdt viel het bedrag ruim f20 ten deel aan mej. M. Nollen alhier. DONGEN. Vorige week stond dokter W. uit Waspik met zijn luxe wagen stil op den hoek Hoogen Ham Gast huisstraat. Uit deze laatste straat kwam de tractor met aanhangwagen der firma T. alhier met een scherpen draai, terwijl hij den linkerkant hield, den Hoogen Ham opgedraaid. Zoo doende was een botsing onvermijde lijk. De aanhangwagen reed dan ook met een flinke vaart tegen den luxe wagen aan en beschadigde deze aan de carosserie. Flinke deuken en geheel vernield spatbord waren de gevolgen. Mevr. W. kreeg een onbe duidende verwonding. De gemeente politie werd met hef voorval in kennis gesteld. KERKNIEUWS. Em. Pastoor Mgr. J. Sprangers. Na op 1 April j.l. op de meest eer volle wijze door Mgr. A. F. Diepen ontslagen te zijn van de dekenale waardigheid van het dekenaat Cuijk welke Mgr. J. Sprangers 2 jaren lang bekleed had, heeft Z.H.Eerw. thans op 80-jarigen leeftijd zich ook genoopt gezien ontslag te vragen als Pastoor van St. Elisabeth te Grave. Ongeveer 35 jaren, sinds 1 April 1895, heeft Mgr. Sprangers, na bevorens 20 jaar lang een werkzaam aandeel te heb ben gehad als kapelaan in de Kruis kerk te 's-Bosch onder de opvolgende pastoors A. W. D. Kuppen en H. van Welie, het pastoraat van Grave eer aangedaan door zijn zielenijver, door zijn zucht om de aloude St. Elisabeth in vroegeren luister te herscheppen en door zijn zorg voor de ouden van da gen en zieken, vooral voor de blinden. Z.H. den Paus benoemde hem reeds in 1915 bij gelegenheid van zijn 40- jarig priesterfeest tot Eere-Kamer- heer en hij is één der vier parochie- consultoren in ons Bisdom. Mgr. J. Sprangers blijft onder de zijnen het otium doorbrengen, als er sprake is van otium cum dignitate, dan gewis geldt dit voor den hoogbe jaarden grijsaard; van zijn coursge- nooten is nog slechts één in de prak tijk, n.l. de tot heden ongeëvenaarde Pastoor Mgr. C. C. Prinsen van St. Jacob te 's-Bosch. Kardinaal van Rossum. Kardinaal van Rossum zal van 15 20 September in het klooster der Redemptoristen te Wittem (L). waar van hij vroeger rector Is geweest, verblijven. NIEUWS UIT HEUSDEM Heusden, 19 Augustus '29. Onze Dameszangvereeniging„Sur- sum Corda" behaalde Zondag op den wedstrijd te Eindhoven in de 4e afd. een len prijs en bovendien den eere prijs voor het hoogste aantal punten (zilv. lauwertak). Een schitterende prestatie voor de vereeniging, die precies één jaar bestaat. Het seizoen voor snijboonen- afhalen en uitjes schillen is weer aan gebroken. Dagelijks komen hier groote kwantums aan, om behandeld te worden, waaraan een flinken duit wordt verdiend, vooral door groole gezinnen. De jongeheer A. Carpay slaagde voor het admissie-examen voor het seminarie der Kruisheeren te Uden. Onze stadgenoot, A. de Graag, heeft zijn ouden roem gehandhaafd. Hij toch was de eenige, die bij de simultaanpartij-dammen door den heer Ben Springer, wereldkampioen, Zater dag te Waalwijk tegen 24 dammers SPORT. VOETBAL. WAALWIJK. JULIANA. De Zondag j.l. gespeelde seriewed strijden gaven de volgende uitslagen: H.E.C. 3, Waalw.Nieuwkuik 21. DrunenWapen v. Heusden 20. Juliana 3, Waalw.Wilhelmina 2, Wijk 2—1. De finale van deze wedstrijden wordt gehouden op Zondag 1 Septem ber. DRUNEN. Zondag j.l. nam „Sporters" II deel aan de seriewedstrijden, uitgeschre ven door „Juliana", Baardwijk. „Sporters" kwam uit tegen „Juli ana", Heusden en wist de overwin ning te behalen met eindstand 20. HEUSDEN. Zaterdag speelde D.N.C. tegen het 2de Wilhelmina te Wijk c.a. en won met 2 1. Juliana 1, die Zondag deelnam aan den serie—wedstrijd te Baardwijk verloor aldaar tegen Sporters II uit Drunen met 0—2. SPRANG. As. Donderdagavond zal op het terrein van N.E O. alhier een vriend schappelijke wedstrijd worden gespeeld tusschen N.E O. en de Korfbalclub uit Raamsdonksveer. Aanvang half zeven uur. DUIVENSPORT. DRUNEN. Zondag j.l. hield de postduivenver „Lindberg", gevestigd bij A. v. d. Geld een wedvlucht vanuit Roozendaal. De prijzen werden behaald als volgt: 1, 2, 7, 10 H. Bergmans; 3, 4, 5, 6 A. v. Loon-van Huiten en v. d. Hoven 8, 11, 12 H. v. Ravensteijn; 9 Gebrs Maas-van Oers. Koningspoule: 1, 2 H. Bergmans-Vrijhoeven. Scheerweg: 1 H. Bergmans-Vrijhoeven. CAPELLE. J.l. Zondag hield de postduivenver „De Luchtvaart", gevestigd in het café van mej. de weduwe A. v. d Haart alhier, gecombineerd met de Kaatsheuvelsche postduivenver. „De Getrouwe Duif" gevestigd in het café van den heer J. v. Heeswijk aldaar een wedvlucht vanuit Noyon, met den volgenden uitslag: H. v. Kampen 1, 9, 21; M. Mesch 2, 11, 25; H. Dekkers 3, 16, 28; W. v Best 4, 18, 29; M. Donders 5; S. Oer GEMENGD NIEUWS. Groote brand te Someren. Zaterdagmiddag heeft te Someren een groote brand gewoed, welke aan een bijzonder eigenaardige oorzaak te wijten is. Zooals in meerdere plaatsen in Oostelijk Noord-Brabant den laatsten tijd werd alhier Zaterdagmiddag een demonstratie met brandbluschappara- ten gehouden, teneinde deze op uit— ïoeken der gemeente te doen plaatsen. }e demonstratie had plaats aan den weg naar Heeze op het voetbalveld voor het dageiijksch bestuur en den gemeenteraad. Een stapel brandbaar materiaal (mutsaard met petroleum overgoten enz.) werd in brand gestoken en door den demonstrant met de ap paraten schitterend gebiuscht. De windrichting was echter naar in de nabijheid gelegen boerderijen met daken van stroo en voor men er goed en wel erg in had, stond het dak van de dichtst bijstaande boerderij in brand. Met een nog voorhanden apparaat werd getracht den brand te blusschen, doch dit lukte niet door de snelle uit leiding. De boerderij ging geheel in vlammen op met oogst, inboedel enz. Het vuur sloeg over naar een belen dende boerderij en twee dubbele woon- ïuizen, welke tot den grond toe af tandden. Ook hieruit kon zoo goed als niets worden gered, De twee poerderijen bewoond door de land bouwers S v. d. W. en W. B. waren verzekerd, doch de andere huizen niet. n totaal werden zes gezinnen dakloos w.o. een met 10 kinderen. De consternatie in het dorp was begrijpelijkerwijze groot. Zaterdagavond omstreeks half tien aldus de „Limb. Koer." is op Den Dries te Weert een woorden wisseling ontstaan tusschen H. S. en de gebroeders P. te Weert, welke zich spoedig tot een formeele vechtpartij ontwikkelde, waarbij de messen te voorschijn kwamen. S. heeft hierbij verscheidene mes steken opgeloopen en moest naar het gasthuis worden overgebracht. Zijn verwondingen zijn vrij ernstig. De gebroeders P., die eveneens gewond zijn, zijn in arrest gesteld. ABONNEMENTEN op alle binnen- en buitenlandsche Nieuws- en Vakbladen worden door ons zonder prijsverhoo- ging geleverd. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Koemering Oeloe'sche bij Palembang O.I. heeft een groote brand 400 huizen verwoest. Vierduizend personen zijn daardoor dakloos geworden. De schade is getaxeerd op een miliioen gulden. Een man is verbrand en twee werden door het vuur gewond. Het bestuur heeft onmiddellijk maatregelen tot on dersteuning van de door den ramp getroffenen ter hand genomen. Door een auto overreden en gedood. Verkeersongeval op den Bussummer grintweg. Vader van elf kinderen het slachtoffer. Gistermorgen kwart voor 11 uur heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad op den Bussummer Grintweg ter hoogte van de Kroonlaan te Hil versum De 48 jarige wielrijder D. Lau- werens, wonende Eerste Laurierdwars straat 18 huis te Amsterdam, stapte van zijn rijwiel om een ijswafel te koopen. Terwijl hij den weg overstak ette hij wel op het verkeer uit de richting Bussum, doch niet op dat ko mende uit de richting Hilversum. Hij werd door een auto, bestuurd door den heer J. J. B. gegrepen. De auto sleepte hem een eindweegs mee. Dr. rank uit Amsterdam, die toevallig passeerde, verleende de eerste genees- cundige hulp. Per auto van de Ma- jella-stichting uit Bussum werd hij naar het R.K. Ziekenhuis te Hilversum over gebracht, waar de doktoren slechts den dood konden constateeren. Het slacht offer is gehuwd en laat elf kinderen na. Gistermorgen werd aangifte ge daan bij de politie te Venlo, dat op en allen wilden door hem worden geholpen. Weldra had de nieuw-ont- dekte wonderdokter de handen vol en hadden de artsen in deze streek haast niets meer te doen. Zij waren ten zeerste verontwaardigd over het optre den van dezen „kwakzalver" en zij dienden een klacht tegen hem in Men liet den jongen man op het gemeen tehuis komen en daar drukte men hem op het hart, onmiddellijk op te houden met het uitoefenen van zijn genees kundige praktijk, daar men anders genoodzaakt zou zijn hem in hechtenis te nemen. „Dat zal niet gaan", antwoordde de schoenmakersknecht, „daar hebt u niet het recht toe!" „Natuurlijk kunnen we dat doen", zoo sprak de strenge man van het gezag, „want u oefent een beroep uit, waartoe u niet bevoegd bent". „Ik kan het toch niet helpen, dat de menschen in scharen naar me toe stroomen. Bovendien is het mijn plicht als arts hen te helpen Als arts?" zoo vroeg de gemeente autoriteit verbaasd. „Ja, als arts!" en de jongeman haalde een doktersdiploma voor den dag, dat duidelijk op zijn naam stond. „Ziet u", zoo zij hij glimlachend, „als arme jonge dokter, die niet eens een behoorlijke spreekkamer bezit, zou ik lang op mijn patiënten hebben kunnen wachten, omdat de lui nu eenmaal geen vertrouwen in een nieuweling hebben. Wanneer een eenvoudige schoenmakersknecht echter opeens begint menschen te genezen, dan gaat den Herunger weg iemand bewusteloos I dat van mond tot mond en dan komen lag. Het bleek te zijn de 45 jarige heer de patiënten bij bosjes' Naar de Bossche Crt. meldt is Zondagmiddag op den weg naar St. Oedenrode, vrouw van D. uit Maria- heide door een motor aangereden. Beiden zijn tegen den grond geslingerd. De vrouw, die een been en een arm had gebroken en bovendien een her senschudding had gekregen, is Zondag avond in het ziekenhuis overleden. De 16-jarige J. Huisman te Schuilingsoord (Dr.), die door een autobus was overreden, is aan zijn verwondingen overleden. Te Bovenkarspel is het 4-jarig zoontje van J. B. Entius te water geraakt en verdronken. Toen de vrouw van den land bouwer Theves te Te veren vlak bij de Limburgsche grens, onkruid uit een dorschmachine wilde verwijderen, meldt de „Limb. Koerier", is haar arm door de machine gegrepen en geheel afge sneden. De vrouw is aan haar ver wondingen overleden. Te Rotterdam is een auio, waar in de chauffeur, met vader en moeder. 4 kinderen en een zwager gezeten wa ren, door een defect aan het stuur in de Schle gereden. Allen konden gered worden behalve de zwager. Ernstig auto-ongeval. Vijf personen gewond. Te Someren heeft gisteren een ern stig auto-ongeval plaats gehad. Een viertal personen uit Helmond, die per auto naar den brand aldaar waren ge weest, moesten uitwijken voor een dronken fietser. De fietser werd even wel nog gegrepen. De auto kwam daarop met groote vaart in een sloot terecht. De vier inzittenden werden allen ernstig gewond evenals de fiet- senrijder. Door den heer v. W. uit Helmond, die met zijn auio juist pas seerde, werden de gewonden naar Hel mond vervoerd, De auto is totaal ver nield. Botsing. Aan den voet van den Windraker- berg nabij Sittard is een motorrijder, afkomstig van Geleen, tegen een ver huiswagen gebotst. In zorgwekkenden toestand werd de man opgenomen. Vierhonderd huizen afgebrand. Te Doesoen Goennoengbatoe. in het De gemeenteman glimlachte en feli citeerde de jongeman met zijn schit terend denkbeeld en de bewoners van Hatseg en omgeving mogen hun wonderdokter behouden Ongeluk voorkomen. Te Veenendaal is door een gelukkige omstandigheid een ernstig ongeval voorkomen. Een politie agent bemerkte Zondag juist bij het passeeren van den drukken overweg bij het station, dat de boomen van den bewaakten overweg niet waren neergelaten, terwijl de trein van de richting Kesteren, die te Veenendaal om 19.49 aankomt, reeds vlakbij was. De agent liet onmiddellijk met behulp van voorbijgangers het verkeer aan beide kanten van den overweg stop zetten, waardoor de trein zonder gevaar kon passeeren. De machinist van den trein scheen het ook bemerkt te hebben daar deze uit alle macht signalen gaf. Bij onderzoek bleek dat de overweg wachter in het vlak bij den overweg siaande blokhuis was. Hij was geheel versuft. Van dezen overwegwachter, die uitstekend staat aangeschreven, is Zaterdagmiddag de oudste zoon graf waarts gedragen. Droefheid om dit verlies zal aan dit voorval niet vreemd zijn. Zondag was het aan het strand te Ijmuiden nogal druk met liefhebbers van een zeebad. Twee mannen waag den zich echter te ver in zee en kwamen in levensgevaar te verkeeren. Met groote moeite een sloep met zes man ging ter redding nog uit, maar liep vol water en moest met vereende krachten aan land worden getrokken slaagde men erin een der mannen aan wal te krijgen. De pogingen om den bewustelooze de levensgeesten op te wekken slaagden. De andere man kon niet meer bereikt worden. Te Bovenkarspel is bij het spelen het vieriarig zoontje van Jb. Entlus te water geraakt en verdronken. Maandagmiddag omstreeks vier uur gingen eenige jongens zwemmen aan het strand van het eiland Marken. Een van hen begaf zich te ver in zee en verdronk. Het lijk is opgehaald. Sinds Maandagmiddag was de Berlijnsche recherche druk in de weer om een elfjarig meisje, Hilde Zópernick, de dochter van een ambtenaar van de Rijksbank, te zoeken, dat spoorloos verdwenen was. Den geheelen middag had zij met vriendinnetjes in de om geving van haar woning aan den Sachenplaz gespeeld en in- en uitge- loopen op egn nabijgelegen bouwwerk, waar een groot winkelhuis wordt op getrokken. Tevergeefs had de politie dit geheele gebouw doorzocht, nabijgelegen vijvers gevaarten afgedregd, met speurhonden gezocht. Het kind was en bleef zoek. Vrijdagmiddag betraden enkele ar beiders een nog niet afgewerkten kelder van het in aanbouw zijnde huis. Toevallig kwamen zij op een plek waar het zand onder hun voeten meer meegaf dan elders. Zij gingen aan het graven en stootten weldra op een menschelijk lichaam, dat bleek 't lijkje te zijn van het gezochte kind. Op welke wijze de moord begaan is kon nog niet worden vastgesteld; ook is nog geen spoor gevonden van den moordenaar. Onder de bevolking heerscht groote verontwaardiging over kwamen zieken naar hem toegestroomd deze gruwelijke misdaad. J. Ebus, wonende aan dien weg. Dr. Paulussen stelde vast, dat de heer E. door een auto moest zijn overreden of aangereden en ongeveer 300 meter meegesleurd. De heer E. heeft het sleutelbeen en vier ribben gebroken en zijn geheele lichaam vertoonde zware kneuzingen. Zijn toestand is levensgevaarlijk, vannacht was hij nog steeds niet tot hei bewustzijn terug gekeerd. In verband met dit ongeval is te Tegelen de luxe auto van den heer J. B. uit Eindhoven aangehouden. De heer B. verklaarde wel iets vreemds aan den auto op den bovengenoemden weg bemerkt te hebben, doch wist niet dat hij iemand had aangereden. De auto is in beslag genomen. ZaterdagavondisH.de B., uit de Koningsstraat te Tilburg, op den Broek- hovenscheweg met zijn motorfiets in volle vaart tegen een groentenwagen gereden. Zijn rechterbeen is geheel verbrijzeld. De geneeskundige dienst heeft de B. in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Gistermiddag moest een autobe stuurder, die in de Breestraaï te Be verwijk reed, plotseling sterk remmen voor een wielrijder, die onverwacht zijn weg kruiste. Door de gladheid van den weg slipte de auto en kwam in een langs den rijweg liggend gazon terecht. Een voorbijganger werd door den auto getroffen. De man werd in een bloemperk geduwd en kwam er met een licht gewond been af. Dein zittenden van den auto kregen geen letsel. De auU werd ernstig bescha digd; o.a. werden de twee linkerwie- len onder de carosserie weggerukt. Handige truc van een jongen arts De schoenmakersknecht als wonderdokter. De Weensche correspondent van het „Vaderl." vertelt Kort geleden kwam er in het dorp Hatseg in Hongarije een vreemde jonge man opdagen, die een betrekking zocht als schoenmakersknecht. Het jongemensch had een sympathiek uiterlijk en had zeer innemende manie ren. Hij slaagde er spoedig in door een schoenmaker in zijn winkel te worden opgenomen. Hij naaide hier schoenen en hij lapte zolen en hij werkte zeer vlijtig, zoodat de baas zeer tevreden met zijn nieuwen helper was. Op zekeren dag werd een dochtertje van den meester-schoenmaker ziek men slaagde er niet in zoo spoedig een dokter te bereiken en daarom vroeg de nieuwe schoenmakersknecht zijn meester, of hij misschien niet eens naar het kind mocht komen kijken, opdat hij het wicht wellicht zou kunnen genezen. De moeder van het meisje zag den jongen man verwonderd aan en wilde niet hebben, dat de knecht het kind zou onderzoeken. Doch het jongemensch bleef volhouden dat hij misschien van groot nut zou kunnen zijn en aarzelend stond men hem dan het gevraagde toe. Hij had aldra ont dekt, wat het kind mankeerde en hij schreef een medicijntje voor. Het zieke kind moest dit spul drinken en ziet.... het kind werd gezond Heel het dorp sprak over dit won derbaarlijk geval en een ieder be schouwde den jongen schoenmakers knecht als een soort wonderdoener. Van heinde en ver uit den omtrek Doos 30-60, Tube 80 ct. Bij Apoth. eu Drogisten

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3