Bronsmachine Gouddruk. den Parallelweg en de Wilhelmina— kade te Rotterdam een melkauto, bestuurd door den 39-jarigenJ. H. D. uit Strijen in het water gereden. De bestuurder is verdronken. Zeer waar schijnlijk verkeerde de man onder drankinvloed. -- In den nacht van Zaterdag op Zondag reed een reiziger van de broodfabriek Deco te Roosendaal op den Bredaichen weg. Vermoedelijk door het springen van een band is de auto, in groote vaart, tegen een boom gereden. De reiziger, die alleen in den auto zat, werd zwaar gewond uit den geheel vernielden auto te voorschijn gehaald. Na de eerste hulp werd hij naar het ziekenhuis vervoerd Bij een vliegdemonstratie in llartmansdorf is Maandag de para— chuliste Erna Kroehl, die reeds eenige malen den stouten sprong gewaagd had, verongelukt. Waarschijnlijk is 't ongeluk te wijten aan niet ontplooien van het valscherm op 350 M. hoogte. Ex keizerin Zita's zoon heeft een jachtongeluk. Bij een jachtpartij in het domein, waar ex—keizerin Zita van Oostenrijk verblijf houdt, heeft Aartshertog Felix, de vierde zoon van de ex—keizerin, Graaf A. Delogwsie, door een bij ongeluk afgevuurd geweerschot, ernstig gewond. De toestand van den graaf is zorgwekkend. Drie slachtoffers van een dronken chauffeur. Vaz Dias meldt uit Dantzig: Er is een ernstig auto—ongeluk gebeurd op den straatweg tusschen Dantzig en Langfuhr. De metselaar Neumann uit Brentau maakte met 3 mannen en 3 meisjes een pleziertochtje, waarbij de flesch rijkelijk werd aan gesproken. Neumann was tenslotte zwaar beschonken en de auto begon gevaarlijk te slingeren en tenslotte sloeg ze over den kop. De zes inzit tenden werden uit den wagen geslin gerd en kwamen terecht op de rails van de tram naar Langfuhr, die juist passeerde. De 24—jarige bouwkundig teekenaar Wermer Schmitz en de 25—jarige bouwarbeider Kurt Remus, alsmede een der tot nog toe onbekende meisjes, werden door de tram overreden en ernstig verminkt. Zij waren op slag dood. De andere inzittenden moesten gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Neumann bekwam slechts lichte verwondingen. lievige gasontploffing te Nijmegen. Maandagmorgen omstreeks half acht heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in de machinekamer van de Splendorfabrieken te Nijmegen, in de fabriek is groote schade aangericht en er zijn tal van gewonden, van wie een aantal ernstig gekwetst zou zijn. De meeste gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Onmiddellijk Is men met het opruimingswerk aange vangen. De ontploffing in de fabrieksgebou wen van de N.V, Splendor Gloeilam penfabrieken heeft Maandagmorgen te ruim kwart over zeven plaats gevon den. De ontploffing heeft plaats gehad in een gang naast de machinekamer. Hierdoor loopt een gasleiding en het schijnt, dat deze niet geheel in orde was. Vermoedelijk door vonken van een magneet is het gas tot ontplof fing gebracht. De ontploffing was ge weldig, een hevige slag werd ge hoord. Bijna onmiddellp sloeg een der zijmuren van den gang, die door het geheele fabrieksgebouw loopt met kracht weg. Deze muur die de afscheiding vormde tusschen de gang van de ma chinekamer en de expeditie en het magazijn sloeg in beide laatstgenoemde afdeelingen. Hier bevond zich een aantal arbeiders en voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld, is een aantal arbeiders, waaronder eenige min of meer ernstig gewond. Zij zijn naar eenige ziekenhuizen overgebracht. Ook in de machinekamer werd ern stige schade aangericht. Hier hadden evenwel, voor zoover wij tot nu toe vernamen, geen ongelukken plaats. Op de plaats van de ontploffing ontstond brand, doch deze kon, voordat de brandweer ter plaatse was, met eigen middelen worden gebluscht. Het be drijf zal naar de directie van de N.V. Splendor—Gloeilampenfabrieken me dedeelde, over drie of vier dagen weer op gang kunnen worden ge bracht. Het ligt thans siil, voorname lijk doordat de machinekamer ont wricht is. Volgens de directie is de schade er evenwel niet zoo groot.dat het bedrijf geruimen tijd zal moeten worden stilgelegd, Spoedig na de ontploffing waren de politie—autoriteiten en de arbeiders inspectie ter plaatse. De trein Parijs—Warschau bij Diiren ontspoord. Zondag is de D-trein Parijs—War schau ontspoord. De ontsporing had plaats bij het station Buid bij Dürert. De locomotief en zeven wagons ontspoorden. Omtrent de oorzaak van het spoor wegongeluk vernemen wij, dat de ma chinist Nordhaus genaamd, op een voorloopig spoor, aangelegd wegens het bouwen van een brug op de baan te snel reed. Nog op het station in Düren was de machinist gewaar schuwd en had hij bevel gekregen op dit spoor langzaam te rijden. Nord haus is met zware verwondingen in het ziekenhuis opgenomen, waar hem een arm is afgezet. Levensgevaar be staat er niet voor hem. De stoker wist zich nog bijtijds, door van de machine te springen, in veiligheid brengen. Tot nu toe zijn acht personen ge dood en 15 gewond, waaronder ver schillende ernstig. Auto legen trein gereden. Te Deauville, de bekende Fransche badplaats is nabij het station Trou- ville—Deauville een auto op een nachttrein ingereden. Bedoelde nachttrein kruiste de Ave nue de la République, terwijl, ais ge woonlijk, twee mannen met lantarens aan iedere zijde van de kromming als posten uitstonden om 't publiek van de komst van de trein te ver wittigen. Het was half 3 's nachts, een groote auto naderde in volle vaart, terwijl juist een trein passeerde. Of de bestuurder van den auto dacht, nog voor de trein heen te kunnen komen, of dat hij het lan taarnsignaal niet heeft gezien, is on bekend, De auto waarin zich 4 per sonen bevonden, reed dwars op den trein in en werd geheel vernield. De schok was zoo hevig, dat vele menschen, d e in huizen aan zee wo nen, uit hun slaap gewekt werden. Twee personen werden gedood, de twee andere zwaar gewond. Een tragisch ongeluk heeft Zon dagmiddag, naar uit Bremen gemeld wordt, het leven gekost aan twee 12-jarige tweelingbroers. Een van de jongens kwam op het idee den kop van een ree boven aan een paai van het hoogspanningsnet te bevestigen. In weerwil van de waarschuwingen van den gastheer, by wien de jongens gelogeerd waren, klom de jongen naar boven, waarna hij in aanraking met den electrischen stroom kwam. Hij was op slag dood en bleef vreese- lijk verminkt in de draden hangen. Zijn broer die hem te hulp had willen komen, kreeg eveneens den stroom door het lichaam. Eerst na veel moeite konden de lijken worden ge borgen en naar Bremen worden over gebracht. „Ik vind jelui een paar aardige kereltjes. Hoe oud zijn jelui „Twaalf jaar, juffrouw!" „Nee, dat kan toch nietl" „Ja, juffrouw, zes jaar per stuk (Cracker). De Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's. Tafereeltje uit den dierentuin, Twee schoonheden uit het Oosten, Straats burg, Een vijftal foto's aan het Va— ticaan, De oudste inwoonster van Londen, De eenige vrouw die deelnam aan de Europa—rondvlucht. Z.E. Kardinaal van Rossum in IJsland, Mgr. Hensen in den Haag vierde zijn gou den priesterfeest, Diamanten priester feest van Mgr. W. van Stee, De tocht van de „Graf Zeppelin", De eenige dame, die de wereldreis van de .Graf Zeppelin" meemaakt, Europa rond vlucht, Emil Jannings, De opvolger van Edison, Viering van den Rijksdag te Berlijn, Bloeiende Lavendel, Een pagina foto's met Binnenlandsche ge beurtenissen, Koffie-uurtje op den akker, Acrobaten op straat, De Zan derijvaart te Haarlem, Rondom de Haagsche Conferentie, Een vijftal foto's van het wonderbare leven van Térèse Martin, Twee pagina's foto's Uit het Rijke Roomsche Leven. Tekst: De Erfgename van Hatton door Charlotte van Brame, Het Astro nomisch uurwerk in de Kathedraal te Straatsburg, De goede zeurkous, door Joan Kat, De vrouw aan het strand door A. M. D. G., Kinderen uit mijn straat door Rinke van Arnem, Iets moois dat een verleden heeft, door Hans Pusen, Een vergissing in de keuken, door A. B., Noodweer door J C. Lincoln, Een bladzijde voor onze vrouwen en een bladzijde voor onze kinderen. Twee kinderen vermoord gevonden. In den nacht op Zondag werden op het politiebureau te Dusseldorf door de ouders de 6 jarige Gertrud Has- sacher en de 13 jarige stiefzuster als vermist opgegeven. In de morgenuren werden de beide kinderuren op on geveer 200 M, van de ouderlijke wo ning in een tuin gevonden. Het 6 jarig meisje was den hals afgesneden, terwijl het 13 jarige stiefzusje door messteken in den rug was gedood. De bevolking van dit gedeelte der stad is ontzettend opgewonden, vooral daar het nog steeds niet gelukt is den gevaarlijken „messteker" te arrestee ren, die voor eenige dagen eenige naar huis keerende lieden verwondde. Ontzettend Desa—drama. In een desawoning in het Pekalon- gansche, lezen wij in de „java Bode", kwam het hoofd van het gezin binnen, /een tani, die zoo juist bij de afdee- lingsbank een leening van honderd gulden had aangegaan. Het geld was hem betaald in een biljet van honderd en hij borg het, onvoorzichtig, in een leeg lucifersdoosje, zette het ergens neer en ging toen heen. Tijdens zijn afwezigheid moest het 4 jarig dochtertje vuur aanmaken om het water voor de rijst te koken. Zij maakte haar vuurtje, en om het te doen vlammen wierp zij, spelend, het ergens in een hoek ge vonden lucifersdoosje op de gloeiende arang. Het smeulde, vlamde en viel tot asch uiteen. De vader kwam thuis en zocht het doosje om het geld te gaan wisselen. Hij zocht vergeefs en, vragend waar het gebleven was, vernam hij dat het door zijn kind op het vuur geworpen was. Hij snelde naar het gloeiende vuur en zag dat het doosje met zijn inhoud geheel verdwenen was. In woede ontstoken greep hij den ketel van het vuur en wierp het kokende water over het scheiende kind De arme kleine riep om hulp, kreunde en stierf kort daarna. v De moeder, die op het erf haar werk verrichtte, kwam op de smarte lijke kreten van het kind naar binnen en vond daar den vader, steunend, bij het reeds zieltogende dochtertje. Op het erf bleef een kindje van enkele maanden, door de moeder daar opge past en in den schrik alleen gelaten, onbewaakt achter. Het kindje kroop rond, en kroop al spelend naar den waterput. Het speelde nog even aan den rand, zag wellicht het spiegelende water, boog zich voorover, viel en verdronk. Even later kwam de moeder naar buiten, zag het kindje niet en vloog naar den put. Het was te laateen ontzield kinderlijkje werd naar boven gebracht. De desa—mer.schen, buren van het huis. waar dit verschrikkelijke voorviel, waarschuwden de politie. Zij kwam, en vond in de kamer man en vrouw bijeen, verdwaasd door het ongeluk, bij de lijkjes der kinderen. Zij werden beiden meegevoerd, onder vraagd en voorloopig in hechtenis ge steld. Daar in de boei, werd de ont zetting de vrouw te machtig, zij stierf dienzelfden dag. In de gevangenis zit nu de man alleen. Iets over oplage-cijfers. Er is zeker geen boek geweest de laatste jaren dat een zoo snelle en zoo algemeene verspreiding gevonden heeft als „lm Westen nichts r.eues", het oorlogsboek van Erich Maria Remar que. De populariteit van vorige oor- logsboeken als van Barbusse, Duhamel, Latzko, haalt niet bij die van „lm Westen nichts neues" en zelfs de groote Europeesche successen op het gebied van den algemeenen roman onder invloed van Nobelprijzen e.d kunnen wat de oplage-cijfers aangaat niet in de schaduw staan van het boek van den Berlijnschen journalist. Over deze oplage-cijfers vonden wij de volgende bijzonderheden vermeld De achtereenvolgende edities in de Duitsche taal hadden op 10 Augustus j.l. een totaal bereikt van 800,000 exemplaren. De Engelsche uitgave verscheen in de Vereenigde Staten in een oplage van 140,000 exemplaren, In Groot-Brittannië van 110 000 exem plaren. Nederland nam 40,000 exem plaren af in de eigen taal. Denemar ken en Noorwegen 30,000, Zweden 25 000. Opmerkelijk is de groote verspreiding in Frankrijk van dit Duitsche oorlogs boek, De Fransche vertaling is betrek kelijk laat verschenen, maar de verkoop ging toen ook buitengewoon snel. Van 1 tot 12 Juni waren er reeds 72,000 exemplaren aan den man gebracht en de drukker heeft zich toen tegenover den uitgever moeten verbinden om gedurende eenigen tijd 7000 exempla ren per dag af te leverenDe vorige week Donderdag waren in Frankrijk 250.000 exemplaren verkocht. Het hooge oplage-cijfer van de Duitsche uitgave wordt natuurlijk hier door verklaard, dat velen ook in het buitenland het boek in de oorspron kelijke taal willen lezen Vooral in ons land is de Duitsche uitgave druk gekocht, zoodat men het cijfer van 40,000 exemplaren voor Nederland gerust mag verdubbelen, wanneer men het totaal aantal van in Nederland afgenomen exemplaren wil schatten. De Duitsche uitgever spreekt van 1.200 000 menschen in alle landen die het boek van Remarque zouden hebben gekocht. Maar de hier gegeven cijfers vormen reeds een totaal van bijna ander half millioen exemplaren alleen voor de voornaamste West—Euro peesche talen, zoodat men veilig kan aannemen, dat de oplage van dit boek over de heele wereld berekend naar de twee millioen exemplaren zal loo- pen, een aantal dat in zoo korten tijd wel met geen enkel boek ooit zal zijn bereikt. Men meldt, dat het jongmensch, dat bij het noodlottig ongeluk op het meer van Genève helaas om het leven is gekomen, was Jhr. J. D. K. Six, 18 jaar oud en juist overgegaan van de 5e naar de 6e klasse van het gymnasium te 's Gravenhage. De omgekomene was eenig zoon van Jhr. mr. O. E. W. Six, secretaris generaal van het departement van koloniën en van mevr. Six geb. baronesse Taets van Amerongen, wonende te 's Gravenhage. Op een renbaan nabij Toulouse is gisteren een renauto op de toe schouwers ingereden. Een man werd gedood, terwijl vier andere menschen ernstige verwondingen hebben opge- loopen. Dezer dagen heeft het 2'/j jarig dochtertje van den heer R. te Doetin chem in een onbewaakt oogenblikuit een kan met kokende koffie gedronken. Eenige uren later is het kind overleden. Te Dubbeldam is gisterochtend de 63 jarige arbeider W. de B., die in een schuur van de hofstede van in 't V. bezig was met het opbossen van schoven, naar beneden gevallen. Hij was onmiddellijk dood. De heer Van Dooren is gister avond met zijn motoi fiets in zeer snelle vaart in de bocht nabij Hooger heide tegen een langs den weg staand reclamebord gereden. De heer van D en de duorijder hebben daarbij ernstige verwondingen gekregen zij zijn binnengebracht in hotel De Leeuw. Daar bleek bovendien dat beiden een hersenschudding hebben opgeloopen Zij zijn naar het algemeen burgerlijk gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Tragisch ongeluk. Te Antwerpen, op den hoek van Amerika Lei en Zuiderplein werden twee echtparen uit Lier afkomstig, waarvan het eene juist een telegram van het overlijden van zijn zoon had ontvangen, door een zwaren vracht auto verrast. Drie hunner, het echtpaar Nauwelaerts en mevrouw Marie Nau- welaerts, de echtgenoote van den heer Liekens, werden gedood. De vierde persoon, Louis Liekens, die nog tijdig op zij had kunnen springen, bleet ongedeerd. Knaapje uit den trein gevallen en gedood. Toen de trein, die te 19 58 uur te Bergen—op—Zoom moet arriveeren, voorbij Vlake reed, had het zoontje van den heer H., alhier het ongeluk uit den trein te vallen door het open gaan van de coupédeur. De vader van den jongen sprong, voordat de trein tot stilstand was ge bracht uit den wagen om zijn kind te redden. Spoedig bleek, dat het kind reeds was overleden De vader kwam er met lichte kneuzingen af. Begrijpe lijkerwijs veroorzaakte dit ongeluk bij de reizigers heel wat consternatie. De trein kwam met 20 minuten ver traging binnen. Ons blad geeft speciaal voor Waalwijk, Sprang, Vrijhoeven, Capelle, Waspik, Kaatsheuvel Drunen enz. de ALLERGROOT STE publiciteit. RECHTSZAKEN. Liefdesdrama. Tegen den 20-jarigen Delftschen stu dent die onlangs het 21-jarig meisje B. in den Haag met een revolver dood schoot, werd gisteren 8 jaar gevangenis straf geëischt. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 27 Aug. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 248 paarden, 59 veulens, 977 magere run deren, 810 vette runderen, 290 vette kalveren, 353 nuchtere kalveren, 408 graskalveren, 360 schapen of lamme ren, 73 biggen, 12 bokken of geiten, 8 overloopers. Prijzen per pond: koeien 3035 c., 4649 c., 52.5—55 c.; ossen 42 c., 46 48 c., 5054 c., stieren 3538 c., 4243 c., 4749 c., kalveren 5560 c„ 67.5—70 c., 72.5—77.5 c. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien ƒ200420, stieren ƒ110 490, graskalveren 4080, paar den 175300, slachtpaarden 140 190, hitten 110160, veulens 75 90, fok nuchteife kalveren 2028, slacht nuchtere kalveren 1417, kalfkoeien 200400, pinken 80 140, vaarzen 150210, biggen 20 28, biggen per week 33.25. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen behoorlijk. De ABONNEMENTEN op alle binnen- en buitenlandsche Nieuws- en Vakbladen worden door ons zonder prijsverhoo- ging geleverd. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. handel was redelijk en de prijzen ble ven gelijk aan die van gisteren. Een best spoelingbeest ging nog tot 4 ct. boven noteering. Stieren waren ook wederom ruim ter markt. De handel was kalm en de prijzen waren hooger dan vorige week. De aanvoer van vette kalveren was gewoon. De handel en de prijzen wa ren gelijk aan die van gisteren. Een best kalf ging nog tot 5 c. boven no teering. De aanvoer van melk- en kalf koeien op de magere markt was iets ruimer. De handel was williger met iets stijvere prijzen. Jongvee was eveneens ruimer ter markt. De handel was redelijk met ongeveer de oude prijzen. De aanvoer van nuchtere fok- en slachtkalveren was minder. De han del was slecht en voor de slachtkalve ren waren de prijzen aanmerkelijk minder. Werk- en slachtpaarden, hitten en veulens waren flink aangevoerd. De handel was kalm en de prijzen van vorige week konden gehandhaafd blijven. Biggen waren gering aangevoerd. De handel was slecht en geen veran dering in de prijzen. BURGERLIJKE STAND. RAAMSDONK. Van 5—22 Aug. 1929. Ingekomen Adr. J. A. van Es, van Swalmen C 52 naar A 13. E. van Delft, van Waspik B 22 naar D 41. Corna. H. Bax, van Zevenbergen Langenoord- straat B 621 naar E 75. L. van Bie zen en gezin, van Geertruidenberg Dordschestr. A 129 naar E 14. Ant. van der Kolk en gezin van Papen- drecht F 79 naar H 73. Corna. D. van Mameren, van Wadenoijen W 13 naar J 116. La. P. Latijnhouwers, van Delft Plantage 79 naar J 43. Wed. Barth. Heijnen, van 's Graven hage Keggestraat 2 naar J 35. Ant. C. Magielsen, van Geertruiden berg Haven A 102 naar B 16. Adr. A. Broeders, van St. Michiels-Gestel Dodfstommeninstituut naar I 25. Vertrokken Ant. van Tuijl, van A 1 naar Waal wijk Baardwijk. Aa. C. Gamers, van G 25 naar Dongen, Hoogeham 40. Chr. J. J. Kuijten, van C 56 naar Waspik A 103. Adra. G. Loo- nen, van H 89 naar Oosterhout Leij- senhoek 86. - Lamb. J. Buiks, van C 45 naar Schijndel Wijbosch. P. A. Neve en gezin, van aan boord naar Rotterdam aan boord „Fiat Voluntas 10". Sch. Boer, van H 122 naar Pa- pendrecht Marechausseekazerne. Joh. J. de Roon, van K 61 naar Waal wijk Haven no. 5. Joha. G. de Klerk, van aan boord naar Waalwijk Haven No. 5. Catha. C. Schelle, van G 31 naar Waspik aan boord. Aa. C. Otsen, van H 106 naar Leerdam. R. N. A. H. Kieboom, van aan boord naar Rotterdam Putschelaan 57 a. Corn. A. van Beek, van J 22 naar Dubbeldam Willemsdorp Tongplaat G 64. NIEUWS UIT HETTSDEN Heusden, 27 Augustus '29. Aan de Teekenschool alhier zijn niet minder dan 4 vacatures en wel voor hand-, scheeps-, machine- en bouw kundig teeken. Bij den Zaterdagavond gehouden wedstrijd om het damkampioenschap voor het Land van Heusden en Altena wonnen De Graag, Vogelaar en Bax. resp van De Joode (Genderen), De Joode (Heesbeen) en van der Kolk. Wij plaatsten dezer dagen in onze drukkerij eene van de nieuwste constructie der be kende fabriek Kolbach Co te Leipzig, specialiteit op dit terrein. Wij bevelen ons gaarne aan voor uwe drukwerken met gouddruk als etiquetten, prijscouranten enz enz. U kunt verzekerd zijn van prima werk op dit gebied WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3