IE M HEWN. „KLEIN PARIJS" DE BELANGRIJKSTE OPRUIMING VAN DIT SEIZOEN begint Zaterdag 31 Augustus a.s. GROOTESTRAAT 207. In alle afdeellngen Koopjes. No. 68. Woensd. 28 Aug. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 27 Aug. 1929. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 29 Augustus. Waal wij ks Belang. Maandagavond werd in den foyer van „Musis" een algemeene vergadering van „Waalwljks Belang" gehouden. Met een kort welkomstwoord van den voorzitter, den heer M. A. J. v. Liempt, werd de vergadering geopend, waarna door den secretaris, den heer Jan Tieien, de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen, welke zonder opmerkingen werden goedge keurd. Wegens verhindering van den pen ningmeester, den heer N. v. Loon, bracht de secretaris het finantleel jaarverslag uit, waaruit bleek dat de ontvangsten in totaal beliepen f 785.35, de uitgaven f 347.39 en er een batig saldo was van f 437 96. Vergeleken bij vorig jaar beteekent dit een verhooging van het kas saldo met ongeveer f 100. Nadat de heeren C. Pullens en J. v. Eljkelenburg op verzoek van den voor zitter de bescheiden van den penning meester hadden onderzocht, werd door den heer Pullens medegedeeld dat een en ander in orde was bevonden, waarop de vergadering den penningmeester dechargeerde. Hierna werden door het bestuur verschillende mededeelingen gedaan omtrent vereenigingsaangelegenheden o. a Ledental. De secretaris deelde mede dat door vertrek, overlijden, opzegging enz. een 10-tal leden de vereeniging verlaten hadden, waar tegenover echter een aanwast van 13 nieuwe leden staat. Op het oogenblik telt „Waalwijks Belang" 207 leden, 9 donateurs, 4 buitenleden, totaal 220. Weg Roesteiberg. De voorzitter zegt dat het bestuur dit jaar een bespreking heeft gehad met de wegen commissie der gemeente Loon-op Zand. Hierna heeft het bestuur deze aangelegenheid nog eens goed onder het oog gezien en zijn overwe gingen neergelegd in een brief aan den wethouder van openbare werken van Loon-op-Zand, met den inhoud waarvan de vergadering in kennis wordt gesteld. Een antwoord hierop is heden pas ontvangen, zoodat het bestuur dit nog niet heeft behandeld. Dit zal echter ten spoedigste gebeuren en de mede werking van „Waalwijks Belang", in zooverre die gevraagd wordt, zal gaarne verleend worden. Het bestuur zal n.l in contact zien te komen met de be woners van het Hoekje, om te onder zoeken in hoeverre van die zijde ook finantieelen steun te verwachten is. Het bestuur blijft van oordeel dat een anderen weg dan een klinkerweg den toestand niet afdoende verbeteren zal, een sinfelweg bijv. kan wel minder van aanleg kosten, doch des te meer van onderhoud. De heer Pullens vraagt hoever zich deze weg eventueel moet uitstrekken, waarop de voorzitter antwoordt dat het de bedoeling is een klinkerweg te krijgen vanaf café Trompen tot aan de Roestelberg. De heer Nieuwkoop vraagt of het de bedoeling is dat „Waalwijks Belang" ook in de kosten bijdraagt. De voorzitter zegt dat de middelen waarover W. B beschikt zoo gering zijn dat deze hard noodig zijn om de gewone onkosten te bestrijden en het budget dus niet toereikend is om meer dere kosten op zich te nemen. Het is ook nooit de bedoeling geweest de kas der vereeniging daarvoor aan te spreken doch W. B. heeft het initiatief genomen en doet verder al het mogelijke om de totstandkoming van dezen weg op tal van wijzen te bevorderen. Koninginnedag. De voorzitter zegt dat men in de „Echo" heeft kunnen lezen dat tot de viering van Koninginnedag ook behoort het houden van een optocht voor kin deren, zooals die vorig jaar zoo goed geslaagd is. Hij roept de medewerking van alle leden in om zooveel mogelijk tot deelname hieraan aan te sporen. Festival. Uit de notulen der vorige vergade ring heeft men kunnen hooren, dat toen plannen zijn geopperd tot het houden van een groot muziekfeest. Na bespreking met het bestuur der Liedertafel „Oefening en Vermaak" is het bestuur tot de conclusie gekomen dat het beter is dit festival eerst in 1930 te houden als wanneer het kan samenvallen met het 70-jarig bestaan der Liedertafel. De plannen voor dit feest zullen dus wel van lieverlede groeien en in een volgende vergade ring van W. B. zal men er allicht nadere bijzonderheden over kunnen mededeelen. IJsclub. In opdracht van de vorige algemeene vergadering heeft het bestuur zich met de directie der Maatschappij Noord— Braband in verbinding gesteld en heeft deze zich bereid verklaard tegen een vergoeding van f 30.— per jaar, voor derving van riet opbrengst, de Galgen- wiel als ijsbaan beschikbaar testellen van W. B. Etalage—wedstrijd De Voorzitter zegt, dat bij het be stuur het plan besproken is tegen het einde van het jaar een etalage-wedstrijd te houden, dus geen winkelweek, doch alleen een wedstrijd waarvoor een jury zou worden benoemd en prijzen be schikbaar worden gesteld. Spr. vraagt het oordeel der verga- dering over dit plan, in het bijzonder van de aanwezige winkeliers. De heer Borstrok verklaart sympa j thiek tegenover dit plan Je staan. De heer v. Eijkelenburg, ais lid der middenstandsvereeniging, door den voorzitter naar zijn meening gevraagd, zegt dat het bestuur van de midden standsvereeniging andere plannen heeft, n.l. het houden eener Nijverheidsten toonstelling. De heer Chr. Klerkx merkt op, dat het zeker niet de bedoeling van het bestuur van de middenstandsvereeni ging is dit jaar eene tentoonstel- ling te houden. Zijn meening is dat men alle medewerking van de zijde der winkeliers kan verwachten, op spr's medewerking kan men althans zeker rekenen. Het doet den voorzitter genoegen te hooren, dat het gelanceerde denk- beeld instemming vindt bij de betrok kenen. Het bestuur van W. B. zal thans verder dit plan uitwerken. Rondvraag. Als niemand van de rondvraag ge- bruik wenscht te maken, aldus de voor zitter, heb ik eigenlijk nog een zeker punt naar voren te brengen. De heeren zullen wel bemerkt heb ben dat er is verschenen een Nieuws- en Advertentieblad van Kaatsheuvel*. In dat blad verschijnen regelmatig artikelen van een U allen wel bekende hand en Waalwijk geniet de twijfel achtige eer de bizondere belangstelling van dien schrijver te hebben. De waarde van de bewuste artikelen zal ik hier niet ter sprake brengen. Eigenlijk zou ik dit geschrijf hier heelemaal niet ter sprake gebracht hebben ware het niet dat in het laatste nummer een aanval wordt gedaan op onzen secretaris in zijn kwaliteit als zoodanig. Het schijnt dat de schrijver een gemoed heeft dat geheel verzuurd en vergald is want al zijn artikelen dragen dit kenmerk en in het bijzonder is dit het geval in het artikel dat hij nu weer gewijd heeft aan den secretaris onzer vereeniging en waarvan de strekking niets anders is dan een per soonlijke bekladderij, waarbij het alleen aankomt om hatelijkheden te lanceeren, meer dan op de feiten. Want de feiten zijn ook ditmaal weer geheel in tegen stelling met de waarheid dat zullen zij, die zoo juist de rekening van den penningmeester hebben nagezien wel kunnen getuigen Weliswaar bewijzen wij dergelijk geschrijf reeds te veel eer door er hier over te spreken doch ik meende een dergelijken aanval op den heer Tieien in zijn kwaliteit als secretaris niet te mogen laten passeeren. Gedurende 23 jaar heeft de heer Tieien het ambt van secretaris vervuld en telkens werd hij met zoo goed als algemeene stemmen voor die functie herkozen. Daarin moge voor hem een bewijs gelegen zijn dat de vergadering vertrouwen stelde in zijn beleid. Ik stel het op prijs dit ie kunnen con- stateeren en tevens dat alles wat door de vereeniging W. B. tot stand is gekomen voor een zeer groot gedeelte is te danken aan het initiatief en de groote toewijding van onzen secretaris en zijn liefde voor onze plaats. Ik wil dit even constateeren opdat hem dit eenige voldoening moge geven tegen over deze bekladderij in een blad dat bij zijn eerste verschijnen te kennen gaf dat het zijn doel was de belangen van Kaatsheuvel te behartigen, doch dat voornamenlijk door zekeren seri- bent schijnt gebruikt te worden om Waalwijk te bekladden. Diezelfde schrijver die niets liever of beters schijnt te kunnen doen, dan alles van Waalwijk neer te halen, durft toch, ofschoon hij geen lid Is, hier, in een vergadering van Waalwijks Belang aanwezig te zijn. Ik ben er van overtuigd dat de ver gadering, door zijn instemming te be tuigen, van zijn afkeuring tegenover dezen schrijver zal blijk geven. Het applaus der aanwezigen bewees dat de voorzitter de gevoelens der vergadering juist had vertolkt. De heer Chr. Klerkx wenscht nog even de aandacht te vestigen op een mooi, zuiver oud—Hollandsch geveltje in onze gemeente, dat gevaar loopt te worden geschonden, n.l. dat van het huis van den heer j. v. d. Dungen, dat vermoedelijk uit omstreeks 1600 dateert. Gezien het weinige wat onze plaats nog op dit gebied te zien geeft, zou spr. het betreuren als dit niet bewaard bleef. Een architect uit Den Bosch sprak er ook zijn bewondering over uit. De voorzitter meent dat het op den weg van W. B. zou liggen het ge meentebestuur hierop attent te maken, opdat men bij een eventueele aanvrage om een vergunning tot verbouwing In het Mode- en Confectie-magazijn hieraan bijzondere aandacht zal schen ken. In vele gevallen wordt door de gemeente een deskundig advies ge vraagd van den bond „Heemschut" en dat zal men in het onderhavige geval ook wel doen. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter de vergadering onder dankzegging aan de aanwezigen voor hunne belangstelling. Gemeenteraadsvergadering. Zaterdagavond werd eene spoed- eischende raadsvergadering belegd, die direct in een geheime bespreking over- ging. 't Resultaat is geweest dat B. en W. werden gemachtigd den gemeente architect een bod te laten doen op een motor-wegenwals, waarvan er 1.1. Maandag bij een liquidatie-verkoop een zestal stuks in boa kwamen. Waar echter op de verkooping te Amsterdam de machines alle werden opgehouden is de gemeente dus niet in 't bezit gekomen van een wals. Benoeming Onderwijzer. De door Burgemeester en Weth. opgemaakte voordracht ter vervulling van de betrekking van onderwijzer aan de Openbare Lagere School aan de Stationsstraat alhier, luidt als volgt No 1 M. C. M. van der Heijden te Waalwijk; No. 2 Th. Blijdenstein te Nijmegen No. 3. J. van Donk te Groot-Ammers, Zwemwedstrijden. Zondagmiddag gaf de Waalwijksche Zwemvereeniging hare meermalen door ons aangekondigde zwem-wedstrijden in hare schitterende gelegenheid „Het Hoefswiel*. De deelname was groot, de belang stelling van ouders en anderen niet minder, 't was er zeer druk, wat deze gezonde sport en 't bestuur der zwem vereeniging dubbel waard zijn. Ook onze burgemeester en mevrouw gaven blijken van belangstelling. De uitslag was als volgt 67 M. Vrije slag Seniores. 1. E. Meijeringh, 's Bosch 47 sec. 2. P. Zondervan, 50 3. J. v. d. Valk, Tilburg 56 67 M- Schoolslag Seniores. 1. A. Slaats, Waalwijk 60 2. A. v. Vugt, 's Bosch 62ll2 3. A. v. d. Valk, Tilburg 634/» 67 M. Vrije slag |uniores. 1. E. v. d. Valk, Tilburg 592/s 2. C. Staats, Waalwijk 61 '/a 3. P. van Esch, Tilburg 654/s 67 M. Schoolslag Juniores- 1. E. v. d. Valk, Tilburg 634/5 2. C. Slaats, Waalwijk 70 3 A. de Jong, 73 67 M. Rugzwemmen Seniores. 1. P. Zondervan, 's Bosch 60 2. Jac. Trimbach, Waalwijk 67 3. C. Knaapen, Tilburg 69 67 M. Rugzwemmen juniores. 1. E. v. d. Valk, Tilburg 72 2. |os. Trimbach, Waalwijk 77 120 M. Hinderniszwemmen Seniores. 1. E. Meijeringh,'s Bosch 2 min. 47'/5 sec. 2. A. Zandbeek, Tilburg 3 min. 74/s 3. C. Knaapen, Tilburg 3 min. 15 120 M. Hinderniszwemmen Juniores. 1. C. Slaats, Waalwijk 2 min. 50 sec. 2. E. v. d. Valk, Tilburg 3 min. 42 3. Jos. Trimbach, Waalwijk 3 min. 45 60 M. Hindernisloopen voor jongens tot 10 jaar. 1. P. v. d. Weij, Waalwijk. 2. J. Langermans, 3. D. Rox, 4. P. Spitters, Met een toepasselijk woord werden de prijzen uitgereikt, 't wa3 voor de deelnemers, de tegenwoordigen en 't bestuur en naar we hopen voor de zwemsport en den aangroei van 't ledental een goede dag. Rest ons nog te vermelden, dat de heer A. Mommers uit 's Bosch, hoofdconsul van Noord Brabant van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen eene zeer duidelijke in leiding hield over 't redden van dren kelingen. Deze belangrijke verhande ling werd theoretisch en practisch schitterend gedemonstreerd op endoor den heer |ac. Trimbach, die ons dui delijk liet zien hoe er gered moet worden. We hopen, dat vele zwemmers naast genoten, ook geleerd zullen hebben. R.K. Lederbewerkers. Maandagavond hield de afdeeling Waalwijk van den R.K. Fabrieksarbei- dersbond „St. Willebrordus" een alge meene vergadering in den Gildenbond, welke vrij goed bezocht was, Toch had de voorzitter de heer F. Passier, zooals hij in zijn openings woord opmerkte, de opkomst nog drukker verwacht, gezien het doel van deze vergadering, n.l. het geven van een uiteenzetting van den stand van zaken in verband met het afsluiten van collectieve contracten met de schoenfabrikanten. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren voorgelezen en onver anderd goedgekeurd, deed de voor zitter uitvoerige mededeelingen over de actie welke door de organisatie gevoerd werd om met de fabrikanten collectieve contracten af te sluiten. Volgens spr. gaat het met deze actie naar wenschbijna alle fabrikanten, waarmede is onderhandeld, hebben het contract geteekend. Slechts in een paar gevallen moest er eenigen strijd voor gevoerd worden. Onder de fabri kanten die het collectief contract accep teerden zijn er ook die zelf niet bij de fedeiatie van schoenfabrikanten zijn aangesloten. Nadat de actie met succes is ge voerd in plaatsen als Oisterwijk, Loon op zand, Moergestel, Hilvarenbeek, Kaatsheuvel, Drunen enz., gaat het bestuur der R.K. Lederbewerkers thans contact zoeken met de fabrikanten in Waalwijk om ook hier het collectieve contract geteekend te krijgen. Een collectief schrijven namens den R.K., den Christelijken en den Moder nen bond is gericht aan het bestuur der Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten, dat hierop reeds geantwoord heeft dat het deze aan gelegenheid nader onder het oog zal zien en daarna zijn standpunt aan de werknemersorganisatie zal mededeelen. De Voorzitter spreekt de hoop uit, dat ook in Waalwijk de actie met succes zal worden bekroond. Er zijn zeer zeker patroons die op mondelinge toezegging de bepalingen van het contract reeds trouw nakomen doch meer zekerheid en waarborg tegen ontduikingen biedt een door beide partijen geteekend collectief contract. Hoe noodzakelijk zoo'n contract is en van hoeveel belang voor beide partijen werd door spr. breedvoerig uiteengezet en met feiten geïllustreerd. Wat de organisatie met dit contract voor de arbeiders vraagt zijn heusch geen overdreven eischen, 't is wel het minste wat men voor levensonderhoud vragen mag. Heel wat gunstiger steken daartegenover de loonen en verdere arbeidersvoorwaarden in tal van andere industrieën af. hetgeen spreker meteen paar voorbeelden illustreert. Spr. ver trouwt dat ook de fabrikanten dit zullen inzien en de onderhandelingen een gunstig verloop zullen hebben en alle verdere moeilijkheden zullen wor den voorkomen. Met een opwekking tot allen om propaganda voor de organisatie te maken, besloot spr. zijne uiteenzetting. Door den heer Nic. van Gorkum werd nog medegedeeld dat men hem van patroonszijde had verzocht om van eventueele klachten wegens niet nakoming der overeengekomen bepa lingen door de georganiseerde patroons van Waalwijk in kennis te worden gesteld. Waar men van patroonszijde dus zelf daarmee op de hoogte wil worden gebracht, behoeven de arbeiders zeker niet bevreesd te zijn eventueele klach ten ter kennis van het bestuur hunner organisatie te brengen. Met den gebruikelljken groet werd de vergadering hierna door den voor zitter gesloten. Paus huldiging. Het bestuur der liedertafel „Oefening en Vermaak" deelt ons mede, dat bij de uitvoering der cantate van Verhulst en andere werken ter gelegenheid van het hier te houden Herdenkingsfeest van het Pausjubileum, elke zanger, ook al is hij geen lid der Liedertafel daar aan kan medewerken. Men gelieve zich hiervoor aan te melden bij den directeur den heer Jac. Sars. R.K. Tooneelvereeniging „0.0 G." Blijkens den totaal—uitslag van de competitie van den Ned. R.K.Tooneel- bond, waaraan ook onze Waalwijksche tooneelvereeniging „O.O.G." onder leiding van H. van Engelen heeft deel genomen, is deze deelname voor deze jeugdige vereeniging een mooi succes geweest. Uitkomende in den kring met de harmonie „St. „Oost—Noord—Brabant behaalde „O O.G." met hare competitieopvoe ring van „Het Hoogste Goed" het hoogste aantal punten en werd alzoo kringkampioen. Op de a.s. jaarvergadering van ge noemden bond zal aan O.O.G. de Kampioensmedaille worden uitgereikt. Voor de eerste maal dat aan deze competitie werd deelgenomen een fraai succes voor „0.0 G.", daar zij hier mede tot 2e klasse vereeniging is gepromoveerd. Waalwijks Belang. Konlnglnnefeest 1929. Zaterdag 31 Augustus: 3 uur: Kinder-optocht. (G r o e p e n, wagens, Fietsen enz.) Direct na afloop uitreiking der prijzen. RouteBurg. v. d. Klokkenlaan, Stationsstraat, Grootestraat, Mr. v. Coothstraat. De deelnemers aan den kinder optocht worden verzocht om half drie aan 't station present te zijn. Daar begint direct de opstelling en de keuring der jury. 6 uur: Défilé der W.G V. en Rijks- cursussen jan*. De route isPatronaatsgebouw voorm. Baardwijk, Grootestraat, Stationsstraat, St. Antoniusstraat, terug Burg. v. d. Klokkenlaan, Mr. van Coothstraat, Grootestraat tot Besoijenschestraat, keeren en terug naar de Markt. 71/2 uur: Demonstratie der W. G. V. op de plancher op de Markt, op geluisterd door de harmonie „St, Jan*. Programma 1. Voorstelling der turners. 2. Figuurmarsch voor 12 turners. 3. Brugoefeningen. 4. Vrije oefeningen in standen. 5. Paardturnen en springen. 6. Stokoefeningen. 7. Rekoefeningen. 8. Groepen en afmarsch. 9 uurGroot Concert der harmonie „Concordia" op de Markt Programma 1. Prinz Eitel Friedrich, Marsch H. L. Blankenburg. 2. Jubel-Ouverture C. M. v. Weber. 3. Die Jungfrau von Belleville, Walz. L. Miliöcher. 4. Operetten Fantaisie E. Rubach. Pauze. 5. Es lebe das Leben, Marsch A. Ischpold. 6. Hongaarsche Rhapsodie No. 2 Fr. Liszt, (Voor Harmonie bewerkt door A. A. Groot 7. Tatjana, Indische serenade J. Lindsay. 8. Herinnering aan de slag van Waterloo. W. Wijsman. Verklaring Slag van Waterloo. 1. Roffelen dertamboers.Signaal Reveille 2. Het vroolijk garnizoensleven, Marsch, Wals, Polka. 5. Roffel, Signaal Appèl. 6. De oorlogsverklaring wordt het leger voorgelezen. (Soli, piston en tuba.) 7. Antwoord van het leger, marschtempo. 8. Het leger vertrekt, marsch. 9. Het eerste vijandelijk schot. 10. Alarmsignalen. 11. DE SLAG, geweervuur en kanonge bulder. 12. Signaal Ophouden met vuren. 13. Het vervoer der gewonden. 14. Marche Funêbre. 15. Dankgebed (koraalmuziek). 16. Het leger komt terug, Marsch. 17. Finale Volkslied Wien Neerl. Bloed. (Bengaalsch vuur.) 9. An die Gewehre Marsch A. Lehnhardt. Zondag 1 September 1929. 12lU uur: Matiriée der Liedertafel „Oefening en Vermaak" op de kiosk op de Markt. Programma 1. Mijn land is een land der zee. Mosmans. 2. Neerlands Taal Aug. Stille. 3. Schlagtlied der Assaciren. Bouwman. 4. Elslein von Caub Filke. 5. Lied van den arbeid Wierts. 6. Het Ouderhuis Kools. 7. De Deerne Kools. 8 uur: Groot Concert der harmonie „St. Crispijn" op de Markt. Programma 1. Wilhelmus. 2. Colonel Bogey, Marsch K. J. Alford. 3. Le Freischutz, fant. sur l'Opera M. Edgard Grefe. 4. Concert, aria voor clarinette si b. Bergion. 5. De Fremersberg, Badensche Leg. M. Koenneman. PAUZE. 6. Les Cloches de Corneville, fantasie R. Planquette. 7. Wiener Blut, Wals J. Strauss. 8. Potpourri sur des motifs d'Opera Verdi. 9. Au Bords du Rhin, Marsch. 10. Wien Neerlandsch Bloed. Ongeval. Hedenmorgen reed op den hoek Mr. v. Coothstraat—Grootestraat, een

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5