Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. STE R-TABAK lag. Je flijeoM",rïïFrila van der fee, m FEUMLLETOri Ceeh weifelend oerdeel VERANDEREN EN REPAREEREN van alle soorten BONTWERKEN. BONTMANTELS NAAR MAAT. DOOR EEVAPJWe swrhP.re NUMMER 69. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929. 52e JAARGANG. Dlti blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1-26. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. JJITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. Si. Teleur.-Adres: ECHO. Prfla der Advertentlön 20 cent per regel; minimum 1.(50. Bcontract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. AdvertentlSn moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 0 uur ln ons bezit z|n. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. De afzet van industrfeele producten in het bizonder van schoenen. De afzet is het punt, waar het ge heele bediijfsleven om draait. Geen bedrijf kan bestaan zonder afzet en dit niet alleener meet een voldoende afzet zijn, om kostendekking winst mogelijk te maken. Toch is het merk waardig, dat in het industrlësle leven lang het minst aandacht is gewijd aan den afzet. In de Amerikaansche littera tuur op dit gebied wordt opgemerkt, dat de verkoopskosten juist daarom relatief nog zoo hoog zijn. Technische verbeteting en besparing hebben altijd in het middelpunt der belangstelling gestaan. Anderzijds heeft de concur rentie de afzetkosten doen stijgen. Bi] een monopolieafzet is veel minder intensieve reclame noodig. Eerst nu b.v. de gasfabrieken op verwarmings- en verlichtingsgebied steeds sterkere concurrentie krijgen van de electriciteit beginnen ze hun „Gebruikt gas" cam pagne. In de laatste jaren begint echter de afzet sterk onder de aandacht te ko men, nieuwe afzetorganisaties doen hun intrede, conflicten tusschen oude en nieuwe organisatie doen zich voor enz. Het lijkt mij daarom niet oninte ressant deze kwesties eens te beschou wen in verband met de schoenindustrie. Hiervoor gaan we uit van de volgende indeeling: I de afzet uit het oogpunt van de geheele bedrijfstak deze is gelijk aan de totale consumptie van het be paalde artikel van die industrie. Hier van zullen we onderzoeken: a. de beweging van de totale consumptie in verband met den prijs, b. de invloed van de mate van luxe in een bepaald artikel, c. de invloed van de mode, d. het verband tusschen productie- 9CH» „DN MOBO VAN BBT EVIDMN"-. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 96. „Dat doe ik ook niet!" zei Chris koel tjes. „Henson zag zijn kans schoon en waagde alles op alles. Ik zou u dit gis teren niet zoo uitvoerig hebben kun nen vertellen, maar een brief, dien ik hedenmorgen ontving, heeft me den weg aardig vrij gemaakt. Henson wenschte oneenigheid te zaaien onder de familieleden onderling, teneinde in troebel water te kunnen visschen. En hij is er maar al te wel in geslaagd. Eerst ruimde hij dokter Bell op door de verwisseling van een der twee be staande Rembrandt-etsen. Dat kunt u althans toch niet loochenen, nu u weet dat de tweede veilig in uw brandkast ligt opgesloten. En waar dunkt u, dat Bell die tweede ets heeft ontdekt? Wel op nummer 218, Brunswick Square, in Brighton, waar Henson gedwongen was de ets achter te laten, om aan de politie te kunnen ontsnappen, nu zeven jaar geleden, was bang, dat u en Bell elkaar weer zoudt ontmoeten, en daarom kwam hij dien nacht hier, om uw Rem- brandt-schilderij te stelen. En toch heeft u dien man al die jaren blinde lings uw vertrouwen geschonken en kosienverloop en de prijspolitiek voor de industrie. II. de afzet uit het oogpunt van het enkele bedrijfa. de concurrentie met andere bedrijven, b. de afzetorga nisatie, c. de vergrooting van den afzet (reclame e.d.). ad I a. De totale consumptie van industrieele producten is, evenals van alle andere producten, aan wisseling onderhevig. De volgende factoren zijn hierop van invloed: 1. de prijs, 2. de verandering in posiïie van het artikel n.l. de overgang van luxe naar nood zakelijk product en omgekeerd, 3. de mode. We zien hierbij af van het ont staan of het verdwijnen van de vraag naar een bepaald goed b.v. in het geval van radiotoestellen resp. harnas sen en pruiken. De algeraeene invloed van de prijs is vast te leggen in de formulePrijs x Afzet - Constant (1). Deze formule klopt in de practijk nooit. Immers: er zijn noodzakelijke consumptiegoe deren (le levensbehoeften) en minder noodzakelijke (bestemd voor gemak, genot of luxe). De totaalvraag naar eerste levensbehoeften wijzigt weinig onder invloed van den prijs. Om een scherp voorbeeld te geven: de vraag naar zout zat waarschijnlijk zeer weinig stijgen indien de prijs b.v. 2 maal zoo laag wordt. Stel U voor, dat U 2 maal zooveel zout in Uw eten zoudt ge bruiken. Ik vermoed, dat Uw eetlust wel eenigermate zou afnemen. Stijgt de zoutprijs, dan zal de vraag betrek kelijk weinig verminderen, om dat zout een onmisbaar artikel is wel zou men er zuiniger mee omgaan, maar dat is van betrekkelijk weinig invloed. Bij minder noodzakelijke artikelen is het juist tegenovergesteld prijsstij ging zal daarbij de vraag meer dan evenredig doen inkrimpen en omge keerd b.v. auto's. De behoefte aan een dergelijk goed is z g. elastisch. Indu- striëele producten behooren overwe gend tot de minder noodzakelijke consumptiegoederen. Voor de prijs politiek in de industrie is dit van groot belang. ad l b. In verband met het voor gaande willen we nagaan den invloed van den prijs op de mate van luxe van een bepaald product. Wij hebben ge zien, dat de vraag naar luxeproducten bij prijsdaling meer dan evenredig stijgt door den aard der behoefte. Hiernaast ondervinden ze invloed van prijsstijging en daling van le levensbehoeften. Ons inkomen is steeds in meerdere of mindere mate begrensd. Moeten wij meer uitgeven voor voedsel, dan gaan we over tot beperking van luxe—uitgaven b.v. minder mooie woning, goedkoopere schoenen e.d. Het is natuurlijk dwaas de voeding te verminderen om een piano op afbetaling te koopen, hoewei dit misschien wel eens gedaan wordt. Bij prijsdaling van le levensbehoeften kunnen we meer aan luxe besteden. Ook is het mogelijk, dat prijsstijging of hoogere prijzen een artikel tot luxe maken (b.v. diamanten, antieke meu belen waren deze er veel dan zou BOOBESTIR wfiSfeö leed uw eigen zoon onder den ban der verdenking. Wat zijt gij blind ge weest!" „Nóg ben ik blind", sprak Littimer barsch. „Mijn beste jonge dame, ik moet u zeggen, dat u zoo een sterk gevalletje aan het oplossen zijt. Ik zou nog verder kunnen gaan en zeg gen, dat gij al mijn sympathie hebt. Maar wat gij me daar gezegd hebt, zou niet als klaarblijkelijk bewijs worden aangenomen door de rechter lijke macht. Als gij dien ring in han den wist te krijgen, zou het bijvoor beeld de zaak aanmerkelijk bespoedi gen maardie ligt op den bo dem der Noordzee!" Chris haalde een klein étui uit haar zak en nam daar een ring uit. Het was een ring met robijnen en zwarte parels daarom heen .terwijl de bin nenkant een inscriptie droeg. „Zie slechts", sprak ze tot Lord Littimer. „Dit werd mij vandaag ge zonden door mijn door een mijner vrienden. Dit is de ring dien Reginald Henson aan mevrouw Littimer laat zien wanneer hij haar geld wil afper sen. Een paar nachten geleden viel hij in handen van iemand, die belang stelt in ons geval, en evenals ik, be lang heeft bij de ontmaskering van Reginald Henson". Littimer beschouwde den ring aan dachtig. „Het is een wonderlijk goede imi tatie", zei hij na een oogenblik. „Dat heeft men mij ook reeds ver zekerd", zei Chris. „Zoo goed, dat het wel van het origineel moet zijn nage maakt. Nu vraag ik u, hoe kan, Hen- het luxe-karakter verdwijnen en de prijs scherp dalen) en omgekeerd. Het laatste komt het meest voor. Thee was vroeger door den hoogen prijs een luxe artikel. Tegenwoordig wordt ze alge meen gebruikt. Idem met kolfie, de fiets en schoenen onder de arbeiders. De schoen kan tegenwoordig een algemeen noodzakelijk product genoemd worden. Toch zit ook in den schoen, als in voedsel, een belangrijke moge lijkheid om luxe-behoeften te bevredigen. Men kan naast een paar dagelijksche schoenen balschoenen of jachtlaarzen nemen. Ofmen kan schoeisel gebrui ken van beter en mooier gekleurd leer en chiquer model. Dit is van groot belang voor de prijspolitiek ten aanzien van den schoen. Wordt de prijs van iuxe schoeisel zeer laag in vergelijking tot burgerschoeisel, dan zal er 'n tendenz ontstaan om meer fijne schoenen te dragen. Immers, ieder draagt graag mooie schoenen, vooral als het weinig of niets méér kost. Een minder ge makkelijke overgang zal plaats hebben son een copie laten vervaardigen, zon der dat hij in het bezit was van het origineel? Wilt u mij die vraag even beantwoorden, Lord Littimer?" Littimer kon niets anders doen dan nauwkeurig den ring bestudeeren, welken hij in de hand hield. „Ik zou een eed kunnen afleggen en ben daartoe desnoods bereid dat de werkelijke ring nooit in vreem de handen is geweest, nadat Frank 1 jaar oud geworden is. Natuurlijk heeft meer dan één belangstellende ook Henson hem wel eens bezichtigd. Maar hoe kwam Claire Carfax. „Eenvoudig genoeg. Henson had, naar een beschrijving, een eerste co pie laten maken. Ik weet niet, met welk doel, en dit zullen we waar schijnlijk wel nooit weten ook. Waar schijnlijk echter liet hij het doen, toen hem bekend werd, dat uw zoon Frank en Claire Carfax omgang met elkaar hadden. Hij was het die een brief samenstelde van Frank aan Claire Carfax, en den namaakring er in sloot. Daardoor hoopte hij er in te slagen een breuk teweeg te brengen, welke, ook indien men de zaak in de kiem had gesmoord, toch nooit aan hem verweten had kunnen worden. Doch de gebeurtenissen vielen uiterst gunstig voor hem uit. Hij had boven dien den echten ring, die wel zijn diensten bewijzen zou, als het noodig was dat hij voorwaarden stelde. Er werd dus een tweede copie gemaakt deze ring, dien gij in uw hand houdt om dien mevrouw Littimer voor oogen te ohuden, telkens wanneer hij groote sommen gelds noodig had!" „De schurk! En dan krijgt hij het, natuurlijk „Ja, dan krijgt hij het. Voorzoover ik heb kunnen vernemen, kreeg hij op die manier reeds zeventig duizend pond in z'n bezitMaar het geval is in goede handen. Nog enkele da gen en de man speelt zijn laatste troe ven uit. Zooals u wel reeds bemerkt zult hebben, heb ik zijn medeplichtige de eerwaarde heer James Merritt, ge heel in mijn macht. Dat idee van mij om een bazaar te houden, is natuur lijk onzin. Ik wacht alleen tot ik wat meer informaties omtrent een en an der heb, en dan zal Merritt de ijzeren hand voelen onder den fluweelen handschoen. Tenzij ik me grootelijks vergis, kan de edele heer Merritt ons vertellen waar de ring van prins Ru pert is. En van Sneck is ook reeds in onze handen." „Wat zegt ge? Van Sneck? Is hij in Engeland?" „Ja, dat is hij. Heeft u niet van dat vreemde geval gelezen, van dien man, die half vermoord in de serre van den heer Steel is gevonden, den ro manschrijver, die in Brighton woont? Welnu, dat is van Sneck. Maar ik kan u thans niet meer vertellen. U moet wachten en geduld hebben en. tevreden zijn." „Zeg me één ding en ik zal wach ten, zoolang ge wilt. Wie zijt gij?" Chris schudde vroolijk het hoofd. Een groote last was haar van de schouders gevallen. Ze was begonnen aan een moeilijke en delicate zaak, en ze was buiten verwachting geslaagd. Maar dat zij den man, voor haar, een van den werkschoen naar den burger- of luxe schoen, omdat daarbij een speciale soliditeit vereischt wordt. Omgekeerd zal een groote prijsverhooging van fijn schoenwerk de menschen meer gewone schoenen doen koopen. Hier ontstaat een versterkte elasticiteit van de vraag naar luxe schoenen. Zullen er zich nu belangrijke prijsvcrschuivingen in de verschillende soorten en kwaliteiten schoeisel voordoen Waarschijnlijk niet. le. Omdat de prijsverhouding van de verschillende leersoorten betrekkelijk constant is. Zou leer van een bepaalde kwaliteit sterk in prijs dalen, dan ont staat een vraag-verschuiving ten gunste van het lager geprijsde leer. De andere leersoorten zul'en door de mindere vraag ook prijsdaling gaan vertoonen. Bij prijsstijging geschiedt het tegen overgestelde. (Iets dergelijks is te constateeren bij stookolie enbunkerkool. Zien de stookolie-producenten de kolen- prijzen stijgen dan verwachten ze meer vraag en veihoogen den olieprijs Dalen de olieprijzen dan gaan die van de pijnlijken slag had toegebracht, was duidelijk aan de uitdrukking op zijn gelaat te zien. De hardheid was uit zijn oogen geweken en zijn lippen wa ren niet langer stroef en bitter cy nisch op een geklemd. „Ik ben misschien wel schuldig aan een groot kwaad mompelde hij. „Al die jaren heb ik onder een zware ver denking geleefd en misgetast. En ge hebt me iets verteld wat ik nooit had kunnen verwachten, al had ik nooit een hoogen dunk van onzen vriend Reginald. Waar bevindt zich mijn vrouw thans?" „Nog altijd op Longdeau Grange. U zult een groote verandering in haar opmerken, een droevige verandering ook. Maar het is nog niet te laat om. Littimer stond op en begaf zich stroef en snel naar binnen. Op een ander oogenblik zou deze daad van onbeleefdheid en ruwheid hebben getuigd, maar Chris begreep deze beweging volkomen. Ze had den man geraakt tot in het diepst zijner ziel en hij had moeite om zijn ontroe ring te verbergen. „Arme man", mompelde Chris me delijdend. „Zijn cynische houding verbergt een diep zielelijden. Maar dat lijden is nu voorbij. We behoeven nog slechts op het aanlichten van den nieuwen dag te wachten en wat ge duld te hebben." Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsck en Langstraatsche Courant» SHarxfaaAi-. V. LichteOêurice ROOKTABAK THBOOORUS NIEMEIJER GRONINGEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1