DE ECHO VAN HIT 1UIDEM. r^ir^r^riri I I I I UW ARCHITECT „MARMOD" No. 69. ïaterdag 31 Aug. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. /Lotgevallen van de kloosterzusters van Nazareth te Waalwijk in de 18e eeuw, door J. vai der Hammen Nicz. V. Derden-Deel. \ertrek der religieusen van Grssendonck naer Bragt. Als wy au omtrent 10 daegen tot Corssendoiek hadden geweest, hebben wy eenen brief ontfangen van ons zuster Barvira, dat onze wooninge nu al bereyd vas en zy ons twee kerren zouden toeanden op den 8sten Xbre 1), om naej Bragt te komen, naer welke komst zy zeer verlangden. Als den Eerweeiien prior dit badde ver nomen, dat wy zouden vertrekken, heeft zijn Geweerde een magnifieke gastmael voo; alle zijn heeren en ons den 8sten Xbre 1) doen bereyden en naer dien daggesaementlijk geëten en gedronken te 'nebben, zijn wy op den 9sten 's morgtns vroeg vertrokken naer Bragt. De vreugd was ongemeyn als wy malkaideren zagen; maer de clyne wooning! en konden wy niet wel gewoon werden, als ook getweën te slaepen, hetvelk anders niet zijn en konde, vermis wy maer een kleyn bovenplaetske er hadden voor ons ge sessen om te slatpen. Als wy nu wtderom bijeen verga dert waeren, heiben wy ons clooster- lijlte ordonnantit wederom ernomen, dat wy ten tyde ran ons vertrek niet en hadden konnai doen. Wy hebben wederom slot gèouden binnen bet waeter, dat rond onze wooninge zij nen loop hadde z»o wel als binnen de sterkste mueren, zoodat wy al hebben gedaen dat wy kouden tot observan tie. Als wy dan in rust en vreden za ten, zoo moet ik oak handelen van de miltheyd der boeien van Bragt ten opzigte van onszy handelden zoo ci viel, voor een pottekm soete melk maer twee blanken, eeren fago 2) 3 stuyvers, en verders vai. alles dat wy noodig hadden, als broo\ bier en po- tagie, het was voor ons dien winter altemael even goeden knop, zoodat wy daer geenen overvloet gehad heb ben, al hadden wy den naeni een ge heel kist vol geld te hebben; het was eylas teen 3), het koste b_r naer ons hert en bloed, zoo dat oize handen nagt en dag hebben te wek gestelt om alles te konnen bekostijen; dog hebben eventwel geen gebre: geleden van eten, maer heel sober in dranck. Nu dan ontrent den lenten tijd is ons Eerweerde Mater met alle haere non- nekens eens naer den hof gegaen, om te zoeken of de aerde tot ons conso- latie niet eenige lcruyden hadde voorts gebragt, dienstig tot onze nooddruft, maer en hebben niets gevonden als jonge netelen, die wy in overvloet hebben geplokken en daer van groen sop gemaeckt; het smaekte ons alte mael even wel, want den Capuciena(?) mostaert 4) hadden wy daerom niet. Verders hebben wy daer ontrent een alf jaer geweest, naer welken tijd wy ons Eerweerde Mater begonnen te spreken om naer een andere plaets voor ons te zien. Waerop haer Eer weerde ons heeft geantwoord, zy het zelve al in 't werk geleyd bad door de voorspraak van den H. Joseph, die daer al mede bezig was, om voor ons een op te zoeken. Deze antwoord agri- eerde ons niet te wel, omdat ons be trouwen zoo groot niet en was. Zoo hebben wy haer Eerweerde zoo lastig gevallen, dat wy scbeenen gelijk te zijn aen de vrienden van Jop 5), bet- welk ook deze goede vrouw ons heeft verweten. Naer alle deze moeylyke quellingen is zy ten laesten vertrok ken met zuster de Wit en Sr. Barbara naer het dorp genaemt Stabroek, om daer te bezien een geruineert casteel door den oorlog* daer onze zuster De Wit nog wel gaeding in had. Doen 6) hebben zy nog in hetzelve jaer 1732 gegaen naer Ekeren, om te bezien een plaets toebehoorende aen den Eer weerden heer De Moormaer al te vergeefs; daer en mankeerden niets als schijven, die wy niet en hadden. Om deze reden heeft zy met groote volstandigheyd en overvloed van trae nen den H. Joseph te voed gevallen, om zijne hulp en bijstand te verzoe ken en is ten lesten getroost geweest in haeren slaep door het gezigt van een schoon huys, dat wy aldus beko men hebben: Het schijnt dat den duyvel met haer eens wilde spotten. Het is gebeurt, als zy eens op haer bedde lag en niet en konde rusten, zoo heeft zy iemand van den solder hooren afkomen tot aen onze slaepkaemer; naer sterk ge- rammelt te hebben met de klink, heeft de deur open gedaen en gezeyd „nu leest", en nog eenen voed naerder ge komen zijnde, heeft hetzelve gehoort „nu leest", doch met een sterke stem; voor de derde ryze is het gerugt „nu leest" nog meerder geweest en is ge- ëyndigt met een groot geschatter, hetwelk eenen grooten schrik aen ons Eerweerde Mater heeft naergelaeten. Twee a 3 daegen naer dit gerugt hebben wy eenen brief ontfangen op den eersten van 7bre 7) 1732 door den Eerweerden heer Adrianssens, pro- fesseur van St. Bernardus, die on- Zonder schriftelijke toestemming s eenige overname uit deze rubriek verboden. VROUW HOLLE. (naar Qrimm) door PIET. Een weduwe had twee dochters.De eene was schoon en vlijtig, de andsre leelijk en lui. De moeder hield echter het meest van de leelijke en luie. Dat kwam omdat de andere niet haar eigen dochter was. Het mooie meisje was haar stiefkind. Daarom moet de andere, •de schoone en vlijtige, al't werk doen. Zij was de Asschepoester in huis. Eiken dag moest het arme meisje bij een bron aan den grooten weg gaan zitten om te spinnen. De moeder was niet tevreden, voordat ze zooveel gesponnen had, dat haar het bloed uit de vingers sprong. Eens gebeurde het dat de spoel heelemaal vol bloed zat. Toeri bukte zich het meisje óm het bloed in de bron af te wasschen, maar o wee, de spoel viel haar uit de hand en rolde in het water. Het meisje begon te schreien, liep naar haar stiefmoeder en vertelde het ongeluk. Deze werd erg boos op haar, begon hevig te schelden en was zoo onbarmhartig, dat ze sprak„Wanneer jij de spoel in het water hebt laten vallen, dan zorg je ook, dat ze er weer uitkomt, begrepen Toen ging het meisje weer naar de bron en wist niet wat ze moest be ginnen. Haar angst voor haar moeder was echter zoo groot, dat ze in de bron sprong om de spoel te halen. Ze verloor het bewustzijn. Ze wist niets meer. Eindelijk ontwaakte ze. Waar was ze nu toch Rondom haar strekte zich een schoon weiland uit en zij stond temidden van duizenden bloemen De zon scheen met haar gouden stralen op de schitterende kleurenpracht en alles glansde en straalde haar tegen. Ze liep verder door de bloemen weide en kwam bij een bakoven Die was vol brood. Maar het brood riep „Ach, trek ons er uit, trek ons eruit, anders verbranden we nog. We zijn al lang gaar Het meisje kwam dichterbij, maar o wat was 't daar heet. Ze pakte de lange ovenschop en haalde ze er toen allemaal uit. Dat was een erg moeilijk en warm werk, Daarop ging ze verder en kwam bij een boom. Die hing vol met appelen. Deze riepen en zeiden „Ach. schud toch, schud toch, we zijn allemaal rijp". Toen schudde ze aan den boom Het was of het appels regende. Ze schudde en schudde tot er geen enkele meer aan den boom zat. Ze legde alle appels op een hoop en ging verder Ook dit was een erg zwaar werk. Eindelijk kwam ze bij een klein huisje. Uit het raam keek een oude .rouw naar buiten. Maar ze had zulke langs by ons had geweest, en luyd als volgt: dat binnen Antwerpen eenen heer geinspireert was, die kennis had- J de dat er eenige religieusen door de gereformeerde uyt hun clooster ver- jaegt waeren, maer niet en wisten waer zy woonagtig waeren. Zoo heeft dezen heer in alle coffiehuyzen gein- formeert om eenig ligt daervan te be komen, hetwelk hy niet en konde ag- terhalen; zoo is dezen edelman, door wat geest gedreven weet ik niet, ten leste tot my gekomen en gevraagt of ik van die religieusen niet en wiste; waerop ik geantwoord heb, alles wel te weten. Zoo heeft zijn Edele my gezeyd dat hy wel geinclineert was om ons een wooning te geven in deze stad, als wy die wilden komen bezien. Hier hebt gy nu het vast betrouwen van deze godvruchtige matroon. Aanteekeningen. 1. Xbre December. 2). Wordt bedoeld fagot tak kenbos. 3). Er staat duidelijk teen. Hoewel dat woord mij onbekend is, is de be- teekenis van den zin toch deze: het was helaasniet. 4). Vermoedelijk moet er staan: Capuciener mostaert. Dit is eén schertsende uitdrukking der kloos terzuster, daarmede bedoelende, dat ze niets had om haar sober maal te kruiden. 5). Zie hiervoor het boek Job uit het Oude Testament. Sommige zus ters geleken, volgens de schrijfster, wel wat op de zoogenaamde vrienden van Job, die, inplaats van Job in zijne ellende op te beuren, hem met onbe hoorlijk geklap van God afhielden en zoo nog meer terneer sloegen. 6). Doen toen. 7). 7bre September. BUITENLAND. De Zeppelin. De Zeppelin is te Lakehurst aange komen en heeft de reis om de wereld volbracht in 21 dagen en 5 uren. Ongeveer te middernacht (M.E.T.) was de Graf Zeppelin boven Chicago. Daarop verdween het in Oostelijke richting naar Detroit. Het luchtschip heeft den afstand ChicagoDetroit, ongeveer 340 K.M., in ongeveer 4 uur afgelegd. Vanmor gen om half zes (M.E.T.) bereikte de Zeppelin Cleveland (Ohio). Voordat het luchtschip verder vloog, keerde 't nog één keer terug om over het 11 mijl ten Zuid-Westen van Cleveland liggende vliegveld te vliegen. Aan den ankermast bevond zich daar het Ame- rikaansche luchtschip de Los Ange les. Ongeveer 6000 menschen, die op het vliegveld waren, begroetten den Ziet uit groote tanden, dat het meisje bang werd en weg wilde loopen. De oude vrouw riep haar echter na: .Waarom ben je bang, lief kind. Blijf hier, blijf bij me. Als je al het werk in mijn huis netjes doet, zal 't je goed gaan. Je moet er vooral voor zorgen, dat je flink het bed opschudt. De veeren moeten vliegen, dan sneeuwt het op de wereld. Ik ben Vrouw Holle". Omdat de oude vrouw zoo vriende lijk tot haar sprak, vatte het meisje moed. Ze stemde toe en trad in haar dienst. Ze deed al het werk tot volle tevredenheid van de oude vrouw. Het bed schudde ze altijd geweldig op, zoodat de veeren als sneeuwvlokken rondvlogen. Daarom had ze ook een goed leven en eiken dag lekker eten en drinken. Geen boos woord hoorde ze van Vrouw Holle. Toen ze een tijdlang bij Vrouw Holle geweest was, werd ze erg be droefd. Eerst wist ze zelf niet waarom, maar eindelijk bemerkte ze het. Het was heimwee. Of het haar hier ook duizendmaal beter ging dan thuis, toch verlangde ze er naar. Tot ze op zekeren dag naar Vrouw Holle stapte en tot haar zei„Ik ver lang toch zoo sterk naar huis. Al gaat het me hier beneden nog zoo goed, ik kan toch niet langer blijven. Ik moet weer raar boven, naar de mijnen". Vrouw Holle zei„Dat is goed. dat je weer naar huis verlangt. Omdat je me zoo trouw gediend hebt, zal ik je zelf weer naar boven brengen". Daarop nam ze haar bij de hand en leidde haar voor een groote poort. De poort werd open gedaan en toen het meisje er juist onder stond, viel er een geweldige goudregen naar be neden. Al het goud bleef aan haar hangen, zoodat ze er heelemaal door bedekt was. „Dat zul je van me hebbén, omdat je zoo vlijtig geweest bent", sprak Daarom zeggen de menschen in Hessen, wanneerhet sneeuw „Vrouw Holle maakt haar bed op." Graf Zeppelin geestdriftig. Om 5 u. 57 passeerde de Zeppelin Akron ten Zuiden van Cleveland, terwijl om 6 uur 58 (M.E.T.) Newcastle (Pennsyl- vanië) ten Oosten van Akron werd bereikt. Om 7 u. 57 passeerde de Graf Zeppelin Brookville, 88 K.M. ten N.- O. van Newcastle. Te 1.25 N.Z.T. wordt medegedeeld dat het luchtschip eenmaal rond het veld te Lakehurst vaart. De landings- touwen worden neergelaten op onge veer 80 M. boven den grond. Dr. Eckener zoekt de gunstige positie en de manschappen op den grond bege ven zich op weg om deze torpedo in de lucht, zooals de Amerikaansche omroeper de Graf Zeppelin gelieft te noemen, te grijpen. De daling wordt voortgezet. Hiertoe laai men de noo- dige waterballast uit, die als een ge heel onvrijwillige douche op de hel pers aan de touwen neerkomt. 1.33 N.Z.T. De Graf Zeppelin is geland. Deze vlotte landing heeft plaats op ongeveer 500 meter afstand van de hal. Het grootsche feit is volbracht. Voor het eerst heeft een luchtschip een reis om de wereld tot een goed einde gebracht. Wat Jules Verne nog niet had durven droomen, is geschied. Niet als een doldriftig avontuur, op het kantje af van er op of er onder, maar met de kalme zekerheid van een half wetenschappelijke, half commer- cieele onderneming, waarbij de kwa de kansen zorgvuldig waren uitge schakeld, voor zoover zulks mogelijk was. Wanneer het eerlang tot gere gelde luchtvaarten over een groot deel van den aardbol zal zijn gekomen, zal men daarbij nog aanzienlijk verder kunnen gaan, gelijk men ook de scheepvaart in het natte element van steeds betere voorlichtings- en veilig heidsdiensten is gaan voorzien. Maar toch, nu reeds, welk een schitterende verrichting. Hier hebben inderdaad techniek en wetenschap samenge werkt om hun grootste triomfen te behalen. In de eerste plaats in den bouw van het luchtschip en de ver vaardiging van de motoren. Het stij ve stelsel van luchtschip, waaraan graaf Zeppelin zijn hart verpand had, heeft een harden strijd om erkenning moeten voeren. De groote kwetsbaar heid van deze lange stijve hulsels heeft in den aanvang menig ongeluk veroorzaakt, tot men ook hier door steviger constructiemethoden en ge bruik van andere materialen de na- deëlen voor een groot deel overwon. Ook het ankeren van deze gevaarten heeft langen tijd een groot probleem uitgemaakt, dat tenslotte met de be kende ankermasten een heel eind na der tot de oplossing is gebracht. Ook inzake de vullingsgassen is men, door ervaring en proefnemingen geleerd, Vrouw Holle Ook gaf ze haar de spoel terug, die in de bron gevallen was Daarop werd de poort gesloten en het meisje bevond zich weer boven op de wereld, niet ver van het huis van haar stiefmoeder. Toen ze op het pleintje kwam, za! de haan op den putrand en riep „Kukerikier, Onze gouden jonkvrouw is weer hier" Ze ging naar binnen naar haar stief moeder, en omdat ze zoo met goud bedekt was, werd ze door haar hartelijk ontvangen. Ook haar zuster was erg vriendelijk tegen haar. Het meisje vertelde alles wat haar overkomen was. Wat zetten die twee groote oogen op Nu wilde de moeder ook graag haar andere dochter, die luie en leelijke hetzelfde geluk bezorgen. Nu moest deze aan de bron gaan zitten en spinnen Maar de spoel kwam niet vol bloedvlekken. Ze werkte niet vlijtig genoeg. Daarom prikte ze zich in de vingers en stak haar hand in de De Echo-puzzle komt! 1 ZALU IN VELE ZAKEN 1 ADVI5EEDEN By DEN ÖOUW VAN UW HU 15. VOOR 5CHOOQ5TEENMANTËL5 W5T HY U BY VOORKEUR OP ON5 ADREO^zrzrii: OMDAT WV GEREGELD 500 5TÜKS VOOR DIRECTE LEVERING IN VOORRAAD HOU DEN, EN •U ZEKER UW KEÜZE KUNT DOEN IN ONZE TOONZAAL. OUDE DIEZE4 DEN BOSCH een heel eind gevorderd, waarmee o.a. het brandgevaar aanzienlijk vermin derd is. De grootste tromf ligt echter in de volmaking der motoren, die langzamerhand de betrouwbaarheid van scheepsmachines beginnen te eve naren. Dat. men bij een vorige reis naar Amerika wegens het falen der motoren is moeten terugkeeren, doet hier niets aan af, daar men toen te doen had met gebreken, die een ge volg waren van een nieuwe wijze van monteeren, welke in de praktijk nog niet beproefd was. Intusschen zou zelfs het volmaakste luchtschip in de lucht hulpeloos zijn, gelijk" het vol maakste zeevaartuig op zee, wanneer het niet beschikte over de noodige hulpmiddelen om zijn plaats en weg te bepalen, kennis te nemen van weer berichten enz. Ook hierbij speelt de moderne techniek en wel voorname lijk de radio, een groote rol. Dank zij de radio heeft men den geschiksten koers kunnen sturen, van gunstige winden partij kunnen trekken, onwe- ders kunnen ontwijken, en, wat voor al voor ons, belangstellenden, van zoo groote beteekenis is geweest, van uur tot uur met den vasten wal in ge meenschap kunnen blijven. Dat is voor ons het grootste wonder geweest van deze schitterende reis om de we reld, dat wij als het ware op onzen stoel mee hebben gereisd, zoowel van de gepasseerde plaatsen, als uit het luchtschip zelf ingelicht omtrent de plaats, waar het zich bevond, de om standigheden, waarin het verkeerde. De ontvangst te Los Angeles hebben wij door de radio van minuut tot mi nuut kunnen volgen en thans zal men elders in dit blad ongetwijfeld een even minutieus verslag van de aan komst te Lakehurst aantreffen. Zoo hebben schier alle takken der tn. Ze was vlijtig en deed precies wat haar Vrouw Holie zei. Want ze dacht aan het vele goud, dat deze haar zou schenken. Den tweeden dag begon ze echter al te luieren. Den derden dag nog meer. Dien morgen wilde ze zelfs niet eens opstaan Ze maakte ook het bed van Vrouw Holle niet op zooals het moest. Ze schudde het niet dat de veeren stoven. Vrouw Holle had heel gauw genoeg van haar en zei haar den dienst op. Dat stond het luie meisje best aan. Ze dacht: „Nu komt de goudregen". Vrouw Holle bracht haar naar de poort en toen ze er onder stond.Neen, inplaats van goud, werd er een groote ketel vol pek over haar uitgegoten. „Dat is tot loon voor je dienslen", sprak Vrouw Holle en sloot de poort. Zoo kwam het luie meisje thuis. Ze was heelemaal met pek bedekt. De haan, die op den putrand zat, riep „Kukerikier, Onze vuile jonkvrouw is weer hier Het pek bleef aan haar kleven Zoo lang ze leefde, wilde het er niet afgaan. doornheg. Toen wierp ze de spoel in de bron en sprong er zelf ook in. Ook zij kwam op de schoone bloemenweide en liep verder over hetzelfde pad. Toen ze bij der. bakoven kwam, riep het brood weer: „Ach, trek ons eruit, trek ons eruit, anders verbranden we nog. We zijn al lang gaar". Het luie meisje antwoordde„Ik zou je lekker danken, ik heb geen zin me vuil en moe te maken voor jullie", en ze liep door. Al heel gauw kwam ze bij den appelboom. De appels riepen „Ach, schud toch, schud toch, we zijn allemaal rijp Zij antwoordde echter: „Kun je net denken, daar kon er eer.s een op m'n hoofd vallen", en daarop ging ze verder. Eindelijk kwam ze bij het huisje van Vrouw Holle. Ze was heelemaal niet bang, omdat ze van haar groote tanden al gehoord had. Terstond ver huurde ze zich bij haar. Den eersten dag spande zij zich erg NU DE VACANT1E VOORBIJ IS. De vacantie is voorbij, Uit is de jool, Pak op je tasch En marsch, naar school I Niet meer naar Katwijk, Nu zal je leeren. Niet meer naar Kager Of Brasemermeren. Nu zal je naar school, Of je wil of niet. Nu niet meer visschen Aan den kant in het riet. Nu niet meer uitgaan. Dat komt volgend jaar weer, Als God geeft gezondheid En lust envoldoende ik leer. Adriaan Cornelissen. Doe jij ook mee

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5