I ill m rr i techniek meegewerkt om deze reis om de wereld mogelijk te maken, maar het welslagen is ten slotte toch te danken aan det mannen, die op de reis zelf voor een goede vaart hebben zorg gedragen, aan dr. Eckener en zijn flinke helpers. Aan hen in de eer ste plaats komt een woord van war men gelukwensch toe voor de vol brenging van dit grootsche werk. Hun in de eerste plaats is het te danken, dat het crediet van het luchtschip in het algemeen, doch van dat van het stijve stelsel in het bijzonder, weer gestegen, en als niet alle teekenen bedriegen ook voorgoed gevestigd is. Zij hebben daarmee de gansche wereld, doch hun vaderland vooral een grooten dienst bewezen. De Duit- sche techniek, de Duitsche weten schap en de Duitsce ondernemings geest hebben een waren triomf be haald en dr. Eckener en de zijnen zijn daar de dragers van. Zij hebben de toejuichingen en gelukwenschen, die hun van alle zijden zullen geworden, ten volle verdiend. NIEUW RAADHUIS DER GEMEENTE RAAMSDONK TE RAAMSDONKSVEER. BURGEMEESTER MOONS. (De schrijver van dit artikel). Maandag 2 September a.s. zal, in gevolge besluit van, den Gemeenteraad, het nieuwe gemeentehuis te Raams- donksveer in gebruik worden geno men. Voor een gedeelte mijner inwoners zal deze dag verblijdend, voor een an der gedeelte min of meer pijnlijk zijn. Immers de gem. Raamsdonk bestaat uit twee, op ongeveer 3 K.M. van elkaar gelegen dorpen, nl. Raasdonk (dorp) en Raamsdonksveer. Altijd, sedert on heuglijke tijden, heeft het gemeentehuis gestaan op Raamsdonk (dorp). De mee ning, dat het gemeentehuis steeds op het Dorp heeft gestaan, omdat Raams donksveer nog slechts korten tijd be staan heeft en eerstj in de 19e, eeuw is opgebouwd, is niet juist. Ook Raams donksveer heeft reeds eeuwen be staan. Uit de archieven der Gemeente toch blijkt, dat reeds op 20 December 1666 de Staten van Holland en West- Friesland aan Raamsdonck voor 5 jaren remissie der verponding ver leenden over alle binnendijksche lan den, wegens de schade, tengevolge van storm en watervloed op 5 December 1665 en Februari 1666 en den brand op Pinksteren 1652, waardoor het ge- heele kwartier Raemsdoncksche Veer was afgebrand. Betrekkelijk spoedig daa'rna schijnt het kwartier Raems doncksche Veer w7eder te zijn opge bouwd, want in 1694 werd door Schout en Schepenen van Raamsdonk aan de Edelmogende heeren Raad en Reken meesters van de Rekenkamer der Do- meynen van de Edelgirootmogende heeren Staten van Holland en West- Friesland gerekwestreerd, om de ,,rechtskamer" te verleggen van Raamsdonk naa'r Raamsdonksveer. Het tegenwoordige gebied der ge meente Raamsdonk, van ouds behoo- rende tot het Graafschap en Souverei- ne gewest Holland, meer bijzonder tot het Baljuwschap Zuid-Holland, om vat: lo. de Oude Ambachtsheerlijkheid van het dorp Baamsdonk, waaronder ook Raamsdonksveer gelegen is; 2o. het te'rritoir van eene andere heerlijkheidHendrik-Luyden-Am bacht; (nu kennen we nog de Luiten ambacht straat) 3o. een gedeelte van dat der Am bachtsheerlijkheid Groot-Waspik, n.l. het gehucht Twaalfhalfhoeve. Het grondgebied der gemeente Raamsdonk, thans behoorende tot de provincie Noord-Brabant, heeft in den loop der tijden, speciaal in het tijdvak tusscheri de Staatsregeling van 1789 en het ontstaan van het Koninkrijk der Nederlanden, behoord tot verschillen de gewesten. Aanvankelijk behoorend tot het Baljuwschap van Zuid-Holland, werd, bij de verdeeling van de Bataafsche Re publiek in 1798, de gemeente Raams donk ingedeeld bij „het departement van de Dommel", met als hoofdplaats den Bosch. In 1801 kwam, tengevolge der nieuwe Staatsregeling, de gemeen te Raamsdonk te behooren onder 's Gra- venhage. Bij de vestiging van het Ko ninkrijk Holland in 1805 met Lodewijk Napoleon als Koning, werd de gemeen te Raamsdonk wederom ingedeeld bij het deel van het Oude Baljuwschap van Zuid-Holland en werd weder 's Herto genbosch de hoofdplaats van Raams donk. Ook tijdens de inlijving van ons land bij Frankrijk, toen den Bosch de hoofdplaats was van het departement „des Bouches de Rhin", behoorde Raamsdonk daaronder. Na het vertrek der F'ranschen in December 1813 bleef Raamsdonk behooren onder 't bewind der te 's Hertogenbosch zetelende Com missarissen van het Departement der Rijnmonden. Tijdens de Grondwet van 1814, waar bij de oude grenzen der gewesten wer den hersteld, kwam ook Raamsdonk weder onder het gewestelijke bestuur vap 's Gravenhage. Bij besluit van den Souvereinen Vorst van 20 Juli 1814 werden de streken, welke gelegen wa ren bezuiden het Oude Maasje, den A- mer en het Hollandsch-diep, bij Bra bant gevoegd. Hierdoor kwam de ge meente Baamsdonk opnieuw onder de provincie Noord-Brabant, waartoe het sindsdien is blijven behooren. In den loop der 19de eeuw heeft Raamsdonksveer zich geleidelijk aan ontwikkeld, hoofdzakelijk als gevolg van zijne gunstige ligging aan groot vaarwater en de inpoldering en culti- Veering van gronden in den Biesch- bosch. Niet alleen kwam de inpolde ring van den Bieschbosch ten goede aan het landbouwbedrijf, maar vooral de in Raamsdonksveer bestaande groo- te hoepelmakerijen, 'rietmattenfabrie ken en verdere groothandel in riet, bie zen en hout, waren daarvan het gevolg. Door dezen vooruitgang groeide de bevolking van Raamsdonk en kwam van 2.086 zielen in 1829, tot een zielen tal van 7.100 thans, waarvan op Raams donksveer ongeveer 5.300 en op Raams donk (dorp) ongevee'r 1.800 zielen woonachtig zijn. Toen nu de Gemeente voor het feit stond, dat het sedert 1772 bestaande gemeentehuis niet meer kan geacht wor den, te voldoen aan de eischen van de zen tijd, werd uit den aard der zaak van het gemeentehuis van Raamsdonk naar ,,het Veer", totdat gedurende den mobilisatie- en den distributie-tijd voor de bewoners van Raamsdonksveer de overplaatsing van het Raadhuis van groot belang werd. Nog gedurende den distributietij d werd in den Raad het voorstel gedaan, om te Raamsdonks veer een nieuw gemeentehuis te bou wen. Toen dit voorstel, wegens de te hooge kosten in dien abnormalen tijd, werd afgewezen, werd een nieuw voor stel, om op Raamsdonksveer een toen beschikbaar heerenhuis aan te koo- pen en tijdelijk als gemeentehuis in te richten, in afwachting, om in meer nor male tijden een nieuw gemeentehuis te bouwen, eveneens niet aangenomen. Men besloot, om voorloopig op Raams donk te blijven en verzocht den Voor zitter, om binnen den tijd van vijf ja ren naar eene oplossing te zoeken en met voorstellen te komen inzake de raadhuisaangelegenheid. De slechts zeer langzaam terugkee- rende normale omstandigheden en de minder gunstige economische toestan den waren oorzaak, dat de gestelde ter mijn van 5 jaren met enkele jaren werd overschreden, al werd ook in dien tijd meermalen naar eene goede oplossing gezocht. I - Toen nu in 1925 het bestaande Mulo schoolgebouw geheel vrij zou komen, en in de raadsvergadering van Augus tus 1925 de heer J. J. de Jong aan B. en W. de vraag stelde, wat dit College in de toekomst met dit gebouw dacht te doen, werd hierop door den Voorzitter geantwoord, dat dit gebouw waar schijnlijk geschikt was, om tot raad huis te worden ingericht. De Raad droeg hierna aan B. en W. op, om door een deskundige naar de mogelijkheid nieuw gemeentehuis te bouwen. Met overtuiging en zakelijke argumenten zijn de verschillende voorstellen verde digd en bestreden; het vóór en tegen van alle voorstellen is grondig gewikt en gewogen. Nadat de twee tegenvoor stellen waren verworpen, is het voor stel van B. en W. met 76 stemmen aangenomen. Hier wil ik, als Voorzitter, een eere- saluut brengen aan den Gemeenteraad van Raamsdonk, niet alleen voor de strikt eerlijke en strikt zakelijke wijze, waarop deze voor de Gemeente zoo be langrijke aangelegenheid is behandeld, maar ook voor het feit, dat, toen een maal de beslissing was gevallen, de ge- heele Raad als één man heeft medege werkt, om 'n voor de gemeente Raams donk waardig gemeentehuis te krijgen. Hiervoor dank ik den Gemeenteraad, in het bijzonder de gemeenteraadsleden uit Raamsdonk(dorp), die hebben ge toond, op waardige wijze hunne be langen te kunnen verdedigen, maar op eene nog waardiger wijze zich te kun nen neerleggen bij de beslissing der meerderheid. De vraag, of men er in geslaagd is, van de Mulo-school te Raamsdonks veer een voo'r deze gemeente waardig gemeentehuis te maken, wil ik ter be antwoording gaarne overlaten aan mij ne gemeentena'ren, die, naar ik hoop, allen zullen gebruik maken van de hun geboden gelegenheid, om vandaag de inrichting en het gebouw te bezichtigen. Zal straks blijken, waaraan ik geen oogenblilc twijfel, dat ook de inrichting en de uitvoering zullen beantwoorden aan hun doel, dan komt daarvoor in de eerste plaats de groote eer toe aan den heer Ingenieur-Architect Sangster te 's Gravenhage, die als architect van het gebouw, in overleg met hei Gemeente bestuur, het werk deed uitvoeren door de bekende aannemersfirma Mertens en Wete'rings, te Raamsdonksveer, en die, naar mijne meening, van de oude Mulo-school heeft gemaakt een gemeen tehuis, dat voldoet aan alle eischen van den tegenwoordigen tijd, en dat tevens een sieraad is voor de Gemeente. Het toezicht op het werk werd uit geoefend door den heer J. A. van den Heuvel, gemeente-opzichter, terwijl het elect'ro-technisch gedeelte werd uitge voerd door den heer H. Blanken, direc teur van het G.E.B. Beiden hebben door hunne groote toewijding en werklust veel tot de verkregen goede oplossing bijgedragen, en verdienen daarvoor een woord van waardeering en dank. Moge het gebouw evenwel niet alleen j' een sieraad zijn voor de Gemeente, maar moge het tevens een toevluchts oord worden voor allen, die raad en steun noodig hebben. Moge; het nieuwe gemeentehuis voor alle inwoners van Raamsdonk de plaats zijn, waar zij hunne belangen in veilige handen we ten, en moge Gods onmisbare zegen rusten op dit nieuw gemeentehuis en op den arbeid, die doo'r zijne bestuur der en tot heil en welzijn der Gemeente zal worden gedaan. Dat geve God. MOONS, Burgemeester van Raamsdonk. HET NIEUWE RAADHUIS TE RAAMSDONKSVEER. Het moet voor een architect onge twijfeld heel wat gemakkelijker zijn om een vrij en geheel nieuw ontwerp te maken, dan een oud gebouw om te werken tot een nieuw. En het wordt voo'ral moeilijk als dit nieuwe gebouw een geheel andere bestemming moet krijgen, dan het oude steeds heeft ge had. Zulk een opdracht kreeg dhr. Ir. H. Sangster uit den Haag, van den ge meenteraad, teen hem verzocht werd de i ra ES id Raamsdonksveer de aangewezen plaats voor het nieuwe gémeentehuis, te meer nog, omdat daar een gebouw ter be schikking was, dat met betrekkelijk ge ringe kosten zich uitstekend leende, om tot gemeentehuis te worden ingericht. De eerste indirecte poging tot over plaatsing van het 'raadhuis van Raams donk naar Raamsdonksveer ging uit van de hier gevestigde Kamer v. Koop handel en Fabrieken, n.l. door aan den Gemeenteraad het verzoek te richten, om te Raamsdonksveer een bureau te openen, waar alle door het openbaar bestuur voorgeschreven aangiften kon den geschieden. Burgemeester en Wet houders stelden aan den Raad voor, om aan genoemde Kamer mede te deelen, dat de tijd nog niet gekomen was, om te Raamsdonksveer een bureau, als door haar gewenscht, te openen, doch de Raad nam, op voorstel van den heer Timmermans, he besluit, aan die Ka mer mede te deelen, dat aan haar ver zoek niet kon worden voldaan, op grond van de vele bezwaren, die aan de vestiging van een bureau, als door haar gewenscht, waren verbonden. Werd door dit besluit de poging, omi te Raamsdonksveer een semi-officieel ge meentehuis te hebben, ook afgewezen, de gedachte, om naar Raamsdonksveer het gemeentehuis over te brengen, werd levendiger en kwam meer naar voren. Een enkele maal werd in den Gemeen teraad gesproken over overplaatsing hiervan een onde'rzoek te doen instel len. Als gevolg van deze opdracht werd in de vergadering van Januari 1926, on der overlegging van een 'rapport met teekening van den heer Ingenieur-Ar chitect Sangster uit den Haag, aan den Raad het voorstel gedaan, om de voor malige Mulo-school aan het Heereplein te Raamsdonksveer tot 'raadhuis in te richten. Na eene zeer uitvoerige ge- dachtenwisseling besloot de Raad het door B. en W. aangeboden verbou wingsplan aan te houden, om intus- schen nader te informee'ren naar de kosten van een nieuw te bouwen raad huis. De uitslag van dit onderzoek was van dien aa'rd en het verschil der kos ten van verbouwing der bedoelde Mu lo-school of het bouwen van een nieuw raadhuis was zoo groot, dat Burgemees ter en Wethouders meenden, op de be- g'rooting voor 1928 een post te moeten brengen voor de verbouwing der Mulo- school tot 'raadhuis. In de raadsvergadering van 22 Oc tober 1927 heeft de gemeenteraad de definitieve beslissing over de verplaat sing van het raadhuis en de verbouwing der Muloschool genomen. Naast het voo'rstel van B. en W. tot verbouwing van de Mulo-school op' het Heereplein stonden: lo. het voorstel om het bestaande raadhuis op het dorp Raamsdonk te verbouwen, en naar de eischen des tijds in te richten, en 2o. het voorstel, om aan de Julianalaan een PUBUÊKÏ <*i- HET NIEUWE RAADHUIS TE RAAMSDONKSVEER. |U<?INOli2 SCHOOtJLQtÖAL. Plattegrond, Tan beneden- en boven-verdiepng der oude school. HET OUDE RAADHUIS TE RAAMSDONK (DORP PbUTIE SESTUUK M tfOMISSA. £)S>»EN. 1VANÜ61? Plattegrond benedenverdieping nieuw Raadhuis. PüQUtvfe -rtftBUNE TÉbUWZAAL Plattegrond bovenverdieping nieuw Raadhuis. By een vergelijking^, van deze plattegronden wordt het duidelyk op welke vernuftige wyze de architect met de beperkte ruimte heef# weten te woekeren.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6