[jDDlgG smaakt als room. oude school te Raamsdonksveer om te bouwen tot een Raadhuis met modern aspect. De school aan het Heerenplein is ongeveer 30 jaar geleden gebouwd is van een zeer soliede constructie. De school bevatte begane gronds en op de verdieping drie lokalen naast elkaar aan de straatzijde van Th M. in het vierkant, waarlangs een ve'rbin- dingsgang loopt ter breedte van 2 M. Deze verbindingsgangen worden onder ling verbonden door een trappenhuis. Ter verduidelijking geven wij hierbij een der plattegronden. De gevel was gebouwd in een tijd, waarvan wij den stijl thans in het ge heel niet'meer kunnen waardeeren. In roode baksteen opgebouwd, werd het door een groot aantal banden en oim lijstingen van geel gekleurde steen en z.g. verblendsteen verdeeld. Rovendien waren de ramen onder verdeeld in kleinere vakken, die zeer weinig bij het Raadhuis zouden pas sen. Er moest dus naar gestreefd wor den niet alleen de plattegronden voor een practisch bruikbaar Raadhuis om te werken, doch ook den gevel zoodanig te wijzigen, dat het karakter van de school uit een smakeloos stijltijdperk verdwijnen zou en daarvoor het karak ter van het Raadhuis in de plaats zou komen. De groote topgevel in het midden is afgebroken, zoodat de doorloopende daklijst de verhouding van het gebouw verbeteren kon. Voorts is alle baksteen bedekt met een laag terra nova, d.i. een bepleiste- rings product, dat de crême-kleur van nature behoudt en dat door zijn grof- ko'rreligheid het doode aanzien van ge woon pleisterwerk opheft. Bovendien is een hoog plint van ongeveer 1.50 M. van basalt lava aangebracht in ruwe blokken, waardoor het aanzien monu- mentaler werd gemaakt. Deze basalt lava loopt door in een breede stoep, vóór de naar buiten gebrachte midden partij en is ook in den gevel in ver schillende banden verwerkt en als af werking van raamdorpels en balcon. De ramen zijn kleiner gemaakt en eenvoudiger van model, waardoor de gevel in alle opzichten wee'r rustiger is geworden. Wat de verandering van 't interieur betreft, dat tenslotte voor de bruik baarheid van de dagelijksche diensten nog belangrijker is dan de gevel, hier is met heel weinig breekwerk van de oor spronkelijke muren een indeeling ver kregen, die aan alle gestelde eischen voldoet. Op den beganen grond zijn alle pu blieke diensten ondergebracht, terwijl op de verdieping de meer 'representa tieve vertrekken zijn ontworpen. Zoo vindt men binnenkomende doo'r een vestibule eerst de hal, waaraan twee loketten aan den linkerkant verbinding geven met de secretarie, die links van het gebouw is ondergebracht; terwijl aan den rechterkant een loket verbin ding geeft met den ontvanger en een loket met den gemeenteopzichter. Naast de vestibule in verbinding met hal en secretarie is een kleine ruimte voor het kadaster, térwijl ook de secre taris, wiens kamer naast de secretarie is ontworpen en met glazen deuren en loketten daarmede in verbinding staat, rechtstreeks vanuit de hal bereikbaar is. Het publiek behoeft dus van het Raadhuis feitelijk alleen deze hal te be treden om rechtstreeks in contact te kunnen zijn met alle Gemeentediensten. Voorts ligt naast de secretarie een zeer ruime kluis, waarvoor een vroe ger trappenhuis is omgebouwd. De kluisinrichting met stalen 'rekken is twee hoog aangebracht kunnen worden met omloopbordes, zoodat in de ver're toekomst een groot aantal documenten hierin veilig kunnen worden onderge bracht. Aan de rechterzijde van den beganen grond bevindt zich een Commissie kamer en een vertrek voor de politie, met twee cellen, welke ruimte doo'r mid del van een portaal rechtstreeks naar buiten verbonden is. Een breede trap, die zich aan 2 zij den ombuigt, voert naar de verdieping, waa'rop zich aan de rechterzijde de Raadzaal bevindt met, een publieke tri bune en perstribune, welke afzonder lijk toegang hebben vanaf een der bor dessen van de trap. Door middel van breede deuren is de Raadzaal in ver binding gebracht met de trouwzaal, die zich, in het midden van het gebouw be vindt. Beide zalen zijn, vereenigd, tot een officieele feest'ruimte te benutten. De trouwzaal bevat bovendien een balcon met steenen balustrade, welke zich boven de ingangpartij bevindt. Aan de linkerzijde bevinden zich aan de voorzijde de kamer van B. en W. en de kamer van den Burgemeester, ter wijl aan de achterzijde de garderobe voor de Raadsleden en een kleine ar chiefkamer zich bevindt, welke in di recte verbinding staat met de tweede kluis, die zich ook in het Vroegere trap penhuis boven de kluis van de secre tarie bevindt. Onder de nieuwe trap in de hal zijn toegangen naar toiletten, be'rgplaats voor brancard, enz. en de trap naar den kelder, waa'r de centrale verwarmings- installalie met olie-stookinrichting is ondergebracht. In de aankleeding van het gebouw is onderscheid gemaakt tusschen deze twee verschillende verdiepingen. Van de begane grond-verdieping zijn de wanden afgewerkt met pleisterwerk en Keims beschildering, terwijl de vloeren, behalve die van de hal, die met tegels is bedekt, door middel van naadlooze Fama-vloeren op beton zoo practisch mogelijk zijn afgewerkt. Ook het meubilair is zoo modern mogelijk, smaakvol, soliede en eenvou dig, zonder dat hierover iets naders vermeld behoeft te worden. Deze geheele verdieping is door mid del van glazen deuren en groote glazen loketten zoo weinig mogelijk onttrok ken aan het controleerend oog. De kleur is grijs-geel, waa'rvan een stimu- leerende werking uitgaat bij het werk. Duidelijk steekt daarbij af de afwer king van de boven verdieping. De kleu ren zijn hier veel gedekter en alles heeft meer een 'representatief karakter. Raad- en trouwzaal hebben een rood bruine Yar'rah-parketvloer met een grijze wandbekleeding boven een don- ker-groen geschilderde lambri. Deze wandbekleeding is in vakken aange bracht als paneelen in een donkergroe ne omlijsting. De lambri loopt door als balustrade van de publieke tribune. De meubilee'ring bestaat uit een groote tafel in hoefijzervorm, waaraan hooge zetels met donker-paarsche be kleeding, tusschen donker gebeitst eikenhout gevat, met koromandel arm leuningen.. Voor de trouwzaal is 't oude ameu blement van het vroegere Raadhuis van kersenhout genomen, waarbij in de leu ningen der stoelen het wapen van de Gemeente is aangebracht. De vertrekken van B. en W. en van den Burgemeester bevatten denzelfden parketvloer als hierboven genoemd. Boven de houten lambri is de wand ech ter behangen. Deze bovenste vertrek ken bevatten kronen en lampen, die speciaal hiervoor zijn ontworpen, even als dit voo'r de publieke hal is gebeurd, in tegenstelling met de dienstvertrek ken beneden, die de normale kantoor- armaturen bevatten. Bij deze verbouwing is zooveel mo gelijk geprofiteerd van de bestaande ruimten van de school. Door toepassing van centrale verwarming met olie stookinrichting, waardoor op onder houd en bediening zooveel mogelijk kan worden bezuinigd, door de aanwe zigheid van twee moderne kluizen, het gebruik van moderne vloer-constructies en de aanwezigheid van een brandlei ding in het gebouw, behoort dit Raad huis tot de meest moderne inrichtingen op dit gebied. Zooals de Burgemeester in zijn arti kel aankondigde bestaat er vandaag ge legenheid om het nieuwe raadhuis van binnen te bezichtigen. Wij die reeds het voorrecht hadden doo'r de welwillend heid van den heer v. d. Heuvel de in richting te beschouwen, kunnen een bezoek aan het nieuwe raadhuis ten zeerste aanbevelen. Men zal verbaasd staan met welk een eenvoudige middelen Ir. Sangster zulk een schitterend geheel heeft ver kregen, waarvoor een openlijk woord van lof hier wel op z'n plaats is. Hie'r is een vakman van den eersten rang aan 't werk geweest. De aankleeding zal straks nog aan artisticiteit winnen, als de groote schil derijen van Theo van Delft zullen zijn aangebracht. De gemeente Raamsdonk heeft nu een raadhuis dat het centrum van de gemeente gunstig accentueert en een sieraad is voor de plaats, waarop iede 're gemeentenaar trotsch kan gaan. Ten slotte moge hier hulde gebracht aan burgemeester Moons, voor zijne voortvarendheid en goed beleid, waar door de gemeente Raamsdonk ook op dit gebied een eereplaats gaat inne men. BUITENLAND. De Haagsche conferentie politiek geslaagd Een groote ontspanning valt thans ter conferentie te constateeren. Belang rijke besluiten zijn tot stand gekomen, die het eind zeer veel nader hebben gebracht. Deze ontspanning was zeer gewenscht, daar men op den toon die vannacht bij de besprekingen gebruikt werd werkelijk niet verder kon gaan. De zitting der conferentie van gister morgen heeft tot tegen twee uur ge duurd. Daarna is het volgende bekend gemaakt Engeland en Belgie zullen 15 Sept. beginnen hun bezettingen uit het Rijn land terug te trekken. Ook Frankrijk begint dan met de ontruiming van de tweede zone. Onmiddellijk na de rati ficatie van het plan Young door het Fransche en het Duitsche parlement en na inwerkingtreding van dit plan zal Frankrijk beginnen met de derde zone te ontruimen. De ontruiming zal onaf gebroken worden voortgezet en met allen spoed die psychisch mogelijk is. Zij mag in geen geval langer dan acht maanden duren en moet vóór eind Juni voltooid zijn. Wat de kwestie van de verificatie commissie betreft, ook daarin is een bevredigende schikking getroffen. De taak van deze commissie wordt gebracht onder de door het verdrag van Locarno geschapen organisatie. Alle betrokkenen hebben het recht van beroep op den Volkenbond. Hiermede is het politieke werk van de conferentie geslaagd en blijven nog slechts financieeie regelingen over. Naar wij vernemen, zullen de Fransche en Duitsche delegaties bekend maken dat er besloten is, de kwestie van het Saargebied uit te maken in diplomatieke onderhandelingen tusschen de Duitsche en de Fransche regeering, waarbij de rechten van debbevolking gewaarborgd zullen blijven. Vandaag wordt het politieke protocol, zij het dan natuurlijk voorwaardelijk, geteekend vóór de financieeie dingen geheel in orde zijn. De practische be- teekenis van dit gebaar want het is een gebaar moge niet groot zijn, het is echter belangrijk als demonstratie als vertrouwen. Nu blijft alleen nog maar formeel werk over. Dezen nacht zaten de juristen bijeen, om de protocollen in den ver- eischten zuiveren vorm te gieten. Vanmorgen om half 11 vindt in alle stilte de onderteekening plaats. Daarna gaat men nog ijverig aan het werk om de laatste hand te leggen aan de financieeie regelingen, commissies wor den in elkaar gezet en krijgen hun instructies, om het technische finan cieeie werk, dat ter uitvoering van het plan Young noodig is, voor te bereiden. Waar de commissie tot opbouw van de internationale bank haar taak zal verrichten, in Zwitserland of in Patijs, is nog niet bekend. Zaterdagmiddag zal nog een openbare slotzitting plaats vindenwellicht echter is het nog niet de laatste ziiting van de Haagsche conferentie. Misschien beleven wij nog, dat men nog eens naar hier terugkomt, voor de definitieve onderteekening, zoodat het werk van de liquidatie den naam van Verdrag van Den Haag in de geschiedenis met recht zal kunnen dragen. De dag van de onderteekening zal een feestdag zijn voor onze residentie. De onlusten in Palestina. In Haifa blijken Dinsdag opnieuw hevige uitspattingen gaande te zijn geweest. Een sterke afdeeling Arabieren trachtte het |oodsche stadskwartier Haret Elyahoed te bezetten en stak een gedeelte hiervan in brand. De aanval lers werden echter door Engeische mariniers teruggeworpen, 's Nachts hebben er herhaaldelijk plunderingen plaats gehad van joodsche winkels. De groote kelders van een bekende Palestijnsche wijnverkoopersfirma zijn door de Arabieren vernield, wat een groote schade beteekent. Er moeten bij de gevechten verscheidene Arabieren en Joden gedood of gewond zijn, doch cijfers vonden wij nog niet vermeld. Daar er intusschen een bataljon infan terie in de stad is aangekomen en er bovendien steeds meer inwoners ont wapend worden, rekent men op een spoedig herstel van de orde. Bij de schietpartij te Kastania, die 32 uur geduurd heeft, zijn zes Joden gedood en vier Arabieren. Van de joden waren twee politieagenten. Onder de Joodsche slachtoffers bevindt zich verder ook dr. Israeli, de eerste assis tent van het Hadassahziekenhuis. Een telegram van Reuter, dat Dins dagavond uit Jeruzalem is verzonden wijst er op, dat bij de Arabische troebelen van 1921 de Palestijnsche christenen hun zijde hadden gekozen, doch dat zij zich thans geheel afzijdig houden. Dit beteekent natuurlijk niet, dat zjj de zijde der Joden gekozen hebben. Een ander merkwaardig feit wij hebben er al eerder op gewezen is dat de Arabieren te jeruzalem zelf weinig lust getoond hebben aan de aanvallen op de Joden deel te nemen. Deze zijn vrijwel ganschelijk uitgegaan van Arabieren van buiten de stad, waar de bevolking met allerlei bakerpraatjes over de Joden door de raddraaiers opgehitst is. BINNENLAND. Niet voor een gulden, wel voor 15 cent. In „Postelfoon" wordt verteld hoe iemand in Rotterdam op een Zondag een stadstelegram aanbood van 38 woorden, tarief een gulden. Dit tele gram moest worden geweigerd, omdat op Zondag geen stadstelegrammen worden aangenomen. Toen bood aanbieder denzelfden tekst aan als expresse-brief, kosten 15 cent. Deze brief moest worden besteld. Dus wat de post niet deed voor een gulden, deed zij wel voor 15 cent. Een gekke toestand. De luister van het Land. Landgoederen voor het publiek opengesteld. De Kampioen, het orgaan van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land, bevat deze week een uitvoerige opgaaf van landgoederen die voor 't publiek zijn opengesteld. Dit houdt verband met de toepassing van de Na tuur schoonwet, die verleden jaar in werking trad en die het mogelijk maakt, van landgoederen, die om hun natuurschoon dienen te worden be houden, een verminderde vermogens belasting te heffen, berekend naar de z.g. bestemmingswaarde. Van land goederen, welke naar het oordeel van de ministers van binnenlandsche za ken en van financiën op voldoende wijze voor het publiek zijn openge steld, wordt slechts voor de helft in de bestemmingswaarde belasting ge heven. Al aanstonds na het in werking treden in de Wet, kwamen vele aan vragen in om landgoederen onder deze wet te stellen en in den loop van dit jaar steeg het aantal tot boven de honderd. Op het oogenblik is reeds voor 57 goederen een gunstige beschikking genomen. In sommige gevallen wordt door de officieele openstelling \\<or het publiek een bestaande toestand bestendigd. In andere gevallen daar entegen werden tot dusver voor het publiek gesloten goederen onder zeke re voorwaarden opengesteld. Sommige dezer landgoederen zijn zonder nadere voorwaarden voor het publiek opengesteld, andere alleen voor houders van kaarten, of voor leden van den A.N.W.B., van de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten, De Natuur-Historische Ver. e.d., voor weer andere gelden beperkende bepa lingen; geen toegang op Zondag; het loopen buiten de wegen of voetpaden is verboden, evenals rooken, vuurtje stoken, bloemen plukken- of meene men. Meermalen is ook de bepaling gemaakt, dat auto's, motorfietsen, rij wielen en honden niet worden toege laten. Bovendien zijn verscheidene mini- sterieele beschikkingen gemaakt ten aanzien van landgoederen die niet voor het publiek zijn opengesteld. Toch heeft ook het behoud dezer goe deren voor het toerisme en in het al gemeen voor het publiek groqt be lang, daar de openbare wegen, die bijna steeds langs en vaak door die bezittingen loopen, den natuurlief hebbers in staat stellen ook van het natuurschoon dezer goederen te ge nieten. <J ELSHOUT. In den tuin bij den heer H. v. Hoorn werd door de scherp- schuttersvereeniging O L Vr. Schutse een onderlinge schietwedstrijd gehou den. Er was veel animo. De uitslag is als volgt: G Verdijk lste prijs, W. de Hart 2de pr„ F. v.d. Wiel 3de pr., A. de Hart 4de pr., J. v. d Wiel, 5de pr., L. Klijn 6de pr., C. Klerks 7de pr., M. Klerks 8de pr., Jac. v. Huiten 9de pr., J. v. d. Wiel 10de pr H. v. Hoorn lie pr., M. v. Huiten 12de pr., F. Leijsten 13de pr., F. v. d. Wiel 14de pr. Twee extra prijzen werden behaald door G. Verdijk en J. v. d. Wiel, Nadat de prijzen waren uitgereikt, werd nog even vergadering gehouden, alwaar werd besloten op a s. Zondag deel te nemen aan het Bondsconcours te Helvoirt(Disselberg). Verdergingen allen voldaan huiswaarts. Door 't R.K. Zangkoor, zal met me dewerking van verschillende zangers uit den omtrek a.s. Zondag bij|gelegenheid, dat onze dorpsgenoot de Eerw. Heer Kempenaars zijn eerste H. Mis zal opdragen, een Priester Contate worden uitgevoerd onder leiding van den heer v. Heijst uit Engelen. Tevens is een comité gevormd, dat zich zal belasten met de verschillende versieringen. De neomist zal bij het ter kerke gaan, worden vergezeld door de Harmonie, welke ook's avonds een serenade zal brengen, DRUNEN. Onze dorpsgenoot, de Eerw. Frater Josephus (in de wereld H. M. Brok), thans in het St. Herma- nusgesticht te Oisterwijk is te Breda geslaagd voor de Hoofdacte. De handboogschutterij „de Wet's Zonen, zullen a.s. Zondag deelnemen aan den grooten schietwedstrijd te St. Michiels-Gestel en op 8 Sept. te Vlij men. J.l. Zondag werd door dit gezel schap te Esch met 11 tweëen de tweede prijs behaald. In de dezer dagen gehouden vergadering der vereeniging „De heide bloem" gevestigd bij den heer Pulles- de Wit, werd besloten den dag waarop dit gezelschap 25 jaren zal bestaan, feestelijk te herdenken. Dit feest zal worden gevierd op 20 Oct a.s. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Zondag a.s. hoopt des voorm. half 10 en des nam. half 6 in de Geref. Kerk alhier op te treden Candidaat Jonker van Werkendam. Des nam. 2 uur hoopt Ds. Louwe Kooymans van Waalwijk in de Ned. Herv. Kerk op te treden. CAPELLE. De verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina zal te dezer plaatse herdacht worden door het vieren van een kinderfeest. Op een weiland aan de Nieuwevaart, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door den heer W.B. Rijken, zullen des na middags volksspelen worden gehou den. Ons muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal zijn medewerking ver- leenen. Een dezer dagen vond de land bouwer G. aan den Loonschendijk een zijner koeien verdronken in het wei land. Voor hem een geducht schade- postje. De najaarskeuring van spring- stieren voor deze gemeente zal gehou den worden te Waalwijk op Maandag 16 September 1929 des voorm. 11 u. De heer B. Verhoeven a.d. Loon schendijk is aangesteld als agent der Brand-Verzekering Mij. „Holland" van 1859, gevestigd te Dordrecht. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschen dijk optreden Ds. Van der Vlucht uit Drunen. CAPELLE. Op Maandag 2 Sept. a.s. herdenkt dhr. v. d. Linden, gem.- veldwachter van Sprang-Capelle, den dag waarop hij voor 25 jaar als zoo danig bij de politie dienst nam. De gemeente-politie en Marechaus see uit deze omgeving hebben beslo ten hun collega bij zijn zilveren jubi- lé te huldigen. Daarvoor heeft zich een Comité samengesteld, bestaande uit de heeren Pieterse, Opperwacht meester der marechaussee te Kaats heuvel, Kuysten, veldwachter te Sprang, Speelman, veldwachter te Ca- pelle en wachtmeester Eijkenaar uit Waalwijk. De huldiging zal plaats vinden a.s. Maandag ten huize van den jubilaris. Het zal den heer v. d. Linden bij zijn ambtsjubileum zeker niet aan be langstelling ontbreken. WASPIK. De gehouden kermis heeft een minder goed verloop gehad als andere jaren; verschillende keeren hadden handtastelijkheden plaats en moest de politie met geweld optreden. Woensdagavond werd op tal van plaatsen gevochten en moest de versterkte politie macht tusschen beide komen't sluitingsuur voor de café's Een kiek van de welgeslaagde zwemwedstrijden der Waalwijksche Zwemvereeniging op 1.1. Zondag

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7